Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Diezgan plaši ir izskanējusi informācija par to, ka tiesu izpildītāja Rolanda Veinberga rīcības dēļ 89 gadus veca vientuļa sirmgalve zaudējusi gan dzīvokli, gan naudu - 28 000 eiro un policija sākusi kriminālprocesu par krāpšanu lielā apmērā.

Aptuveni pirms gada TV3 raidījums "Bez tabu" vēstīja, ka tiesu izpildītājs Rolands Veinbergs ir pārdevis izsolē dzīvokli Rīgā, Bieziņa ielā 7-97, ar dzīvokļa īpašnieka līķi tajā. (2020.gada 23.aprīļa Bez tabu: https://tv3play.skaties.lv/bez-tabu.) Tikmēr pats tiesu izpildītājs R. Veinbergs apgalvo, ka rīkojas tikai saskaņā ar likumu: https://neatkariga.nra.lv/lasitaju-viedokli/rolands-veinbergs-rigas-apgabaltiesas-zverinats-tiesu-izpilditajs/336258-neka-personiga-iespejams-gravis-latvijas-valsts-prestizu.

Tāpēc gribu padalīties ar savām pārdomām par tiesu izpildītājiem, kuri līdz 2003.gadam saņēma tādu pašu atalgojumu kā tiesas sēžu sekretāri, bet laika periodā no 2003.gada ir kļuvuši par miljonāriem, vienkārši izpildot tiesu spriedumus.

Ielūkosimies Tiesu izpildītāju likumā. Zvērināti tiesu izpildītāji ir tiesu sistēmai piederīgas personas, kuras pastāv pie apgabaltiesām un pilda tām likumos noteiktos pienākumus. Amata darbībā zvērināti tiesu izpildītāji ir pielīdzināti valsts amatpersonām. Zvērinātus tiesu izpildītājus ieceļ un zvērinātu tiesu izpildītāju sarakstu ved tieslietu ministrs.

 Ar zvērināta tiesu izpildītāja un zvērināta tiesu izpildītāja palīga profesionālo darbību saistītais iespējamais zaudējuma risks ir obligāti apdrošināms. Zvērināta tiesu izpildītāja profesionālās darbības riska apdrošināšana nodrošina prasījumus, kas var rasties sakarā ar viņa profesionālo darbību un viņa palīga darbību. 

Tieslietu ministrs var ierosināt disciplinārlietu pret zvērinātu tiesu izpildītāju pēc tiesneša vai prokurora priekšlikuma, kā arī pēc personas sūdzības vai pēc paša iniciatīvas par zvērinātu tiesu izpildītāju darbību regulējošu normatīvo aktu būtisku pārkāpumu, kas radījis kaitējumu valsts vai privātpersonu interesēm. 

Par katru amata darbību (73. un 74.pants), ko veic zvērināts tiesu izpildītājs, kā arī par sniegto juridisko palīdzību (75.pants) viņam ir tiesības neatkarīgi no valsts nodevas ņemt atlīdzību. Atlīdzības apmēru par zvērināta tiesu izpildītāja amata darbībām nosaka atbilstoši taksei. Vienošanās par amata darbību atlīdzības apmēru, kas atšķiras no takses, ir aizliegta. Zvērinātu tiesu izpildītāju amata atlīdzība apliekama ar pievienotās vērtības nodokli Pievienotās vērtības nodokļa likumā noteiktajā apmērā.

No 2003.gada amata atlīdzības tiesu izpildītājiem ir pasakainas, ne velti daudzi tiesu izpildītāji dažu gadu laikā ir kļūvuši miljonāri. Piemēram, tiesu izpildītājs Jānis Stepanovs 2009.gada laikā, kad viss bruka, cilvēki palika bez darba un ienākumiem, tika pie 510 021.31 latiem, 2010.gada laikā tika pie 735 203.04 latiem, 2011.gada laikā tika pie 1 683 881.10 latiem, 2012.gada laikā tika pie 1 790 071.26 latiem.

Pēc šīs kovidkrīzes varam tikai minēt, cik tiesu izpildītāji atkal tiks pie miljoniem, ja tieslietu ministram nepietiks drosmes labot savu kļūdu un atgriezt tiesu izpildītājus pie ikmēneša algas kā standarta tiesu sistēmas darbiniekus.

Nav šaubu, ka plāns stimulēt tiesu izpildītāju godīgumu ar milzīgām amata atlīdzībām ir izgāzies. Kaut vai tas pats sākumā pieminētais tiesu izpildītājs Rolands Veinbergs, kurš nevar sūdzēties par maziem ienākumiem (2003.gadā – 25 398.59 lati, 2011.gadā - jau 366 268.00 lati un pieder 11 nekustamie īpašumi, 2012.gadā – 258 685.64 lati, 2013.gadā – 190 895.82 lati un pieder 13 nekustamie īpašumi, 2014.gadā - 163 860.96 lati un pieder jau 18 nekustamie īpašumi, 2015.gadā - 365 335.03 lati, 2016.gadā – 437 898.84 eiro, 2017.gadā – 573 219.83 eiro, 2018.gadā – 468 249.11 eiro, 2019.gadā – 365 950.67 eiro), tomēr ir kritis kārdinājumā un iesaistījies apšaubāmā darījumā.

Jā, tiesas sprieduma nav un iespējams nemaz nebūs, jo ar tādu naudu, kā iepriekš uzskaitīju, var noalgot veselu advokātu komandu, kas pārliecinās tiesu, ka 89 gadus vecā kundzīte pati lūdza, lai viņas dzīvokli pārdod izsolē un pāri palikušo naudu uzdāvina garāmgājējiem.

Tomēr nav ne mazāko šaubu, ka bez tiesu izpildītāja un tiesas līdzdalības šāda pensionāres apkrāpšana nebija iespējama.

Jautāsiet, kāpēc es te piesaucu tiesu? Visas tiesu izpildītāju, tai skaitā R. Veinberga, rīkotās izsoles apstiprina tiesa, pirms tam pārbaudot vai tiesu izpildītājs ir ievērojis likumā noteikto parādu piedziņas kārtību, un tikai ar tiesas lēmumu šādu izsoļu rezultāts tiek reģistrēts zemesgrāmatā, tāpēc šajā gadījumā uz apsūdzēto sola blakus R. Veinbergam būtu jāsēž arī tiesnesim, kurš apstiprināja izsoli, nepārbaudot lietas materiālus, un ar savu bezdarbību atbalstīja pensionāres apkrāpšanu.

Skatos, ka par tiesu izpildītāju R. Veinbergu ir bijušas ļoti daudzas sūdzības. Kaut vai pieminētais Bez tabu sižets, kur dzīvoklis pārdots izsolē ar tā īpašnieka līķi dzīvoklī. Sižets izskanēja publiski 2020.gada 23.aprīlī, bet tiesu izpildītājs R. Veinbergs turpināja darboties, jo mirušais jau nevar sevi aizstāvēt, bet prokuratūra bez motivācijas vai spēriena pa dibenu nenodarbojas, pat ja šajā gadījumā būtu jāaizstāv valsts intereses, jo bezmantinieku manta piekrīt valstij. Tie noteikti nav nenozīmīgi sīkumi, bet būšu pārsteigts, ja tiesu izpildītājs tiks saukts pie kriminālatbildības, nevis, kā šobrīd izskatās, izspruks ar disciplināratbildību.

Un esmu stingri pārliecināts, ka tiesām, apstiprinot izsoles, ir rūpīgi jāpārbauda visas tiesu izpildītāju veiktās darbības un tiesu izpildītāji beidzot ir jānoliek uz algas kā visi tiesu sistēmai piederošie, piemēram, tiesas sēžu sekretāri, - tad šādas krāpšanas nenotiks.

Šobrīd bumba ir tieslietu ministra rokās, un cerēsim, ka viņam pietiks drosmes atcelt absurdos tiesu izpildītāju atlīdzības noteikumus - 2012.gada 26.jūnija Ministru kabineta noteikumus Nr.451 „Noteikumi par zvērinātu tiesu izpildītāju amata atlīdzības taksēm”, nevis atgaiņāsies ar skaļām frāzēm.

Novērtē šo rakstu:

169
8

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Ļoti ceru, ka Latvijas Žurnālistu asociācija nerunā visu žurnālistu vārdā!

FotoĻoti ceru, ka Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) nerunā visu žurnālistu vārdā!
Lasīt visu...

3

Padomāt, kas tur tāds īpašs – drusciņ pārkāpa likumus un drusciņ atbalstīja Krievijas okupantus un agresorus...

FotoLatvijas Žurnālistu asociācija (LŽA) izsaka nožēlu par Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) lēmumu anulēt apraides licenci telekanālam "Doždj" ("Дождь"/"TV Rain") un uzskata, ka tas ir nesamērīgs iepretim pieļautajiem pārkāpumiem.
Lasīt visu...

21

Pašmērķīgi aizvainot - tā nav ne liela, ne izsmalcināta māksla

FotoMarks Rotko - “klusums ir precīzs, klusums ir tik akurāts”. Vērojot ļoti atšķirīgos viedokļus par provokatīvo mākslas darbu Rotko centrā Daugavpilī, atcerējos paša Rotko slaveno teicienu - “Silence is so accurate”.
Lasīt visu...

21

Patērētājiem ir jābūt tiesībām iepazīties ar tarifu izmaksu modeļiem un pamatojumu

FotoPatērētājiem taču būtu jāredz Sadales tīkla tarifu pamatojums? Regulators diemžēl ir citās domās un nepiekrīt uzlikt par pienākumu atklāt izmaksu attiecināšanas modeli. Es jūtos nonācis 20 gadus tālā pagātnē, kad šāda ignorance bija lielākās daļas valsts iestāžu norma.
Lasīt visu...

6

2021. gadā veselības jomā valstij atradās 1,897 miljardi eiro, šogad – tikai 1,505 miljardi, nākamgad vēl nedaudz mazāk

FotoBiju jau krustu šķērsu lūdzies dažādu partiju politiķiem uzrādīt, ko viņi sarakstījuši valdības deklarācijā par veselību un medicīnu, bet tie izlikās kurli esam vai vismaz paši teicās neredzējuši šādu sadaļu  deklarācijā. 
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Ierobežot medības nacionālajos parkos!

Ķemeru Nacionālais parks ir otrais Latvijā dibinātais (1997. gadā) nacionālais parks, kas no sava vecākā brāļa – Gaujas Nacionālā parka – atšķiras...

Foto

Mūsdienu feodālisms

Pie mums var atrast paralēles ar feodālo iekārtu ar visu tās tiesībatšķirīgo kontingentu - feodāļus, viņu algotņus un pārējos iedzīvotājus, kas sadalās pa slāņiem...

Foto

Indivīda rīcība un „valsts stāvoklis”

Indivīdam ir jānodala lēmumi par savu dzīvi no “valsts stāvokļa”. Savā personīgajā dzīvē ir jārīkojas tā, it kā valstī nekas pašam...

Foto

Kamēr slimnīcas valdes priekšsēdētājs saņem 8500 eiro mēnesī, negausīgie ārsti prasa 7500!

Vakar Latvijas Televīzijas raidījumā “Panorāma” tika parādīts korespondentes Zandas Ozolas-Balodes sižets “Onkoloģijas centrā darbu...

Foto

Latvija nekad nebūs bagāta, ja...

Pie mums šovakar ir divas spāņu ģimenes ar bērniem. Parasts vakars ar bērnu spēlēm, ēst gatavošanu un sarunām. Mums viss sanāks,...

Foto

Ausīs arī mūsu saule

Motoklubs „Dieva suņi” 20. novembrī savā Twitter kontā publicēja tvītu ”Tā saucamais “urā patriotisms” ir pretīgs ar to, ka viņš balstās un mītiem,...

Foto

Ekonomikas ministrei un valdības vadītājam jāuzņemas politiska atbildība par situāciju enerģētikā

Valdības rīcība sakarā ar AS "Sadales tīkli" regulatoram iesniegto jauno tarifu projektu ir bezatbildīga, un...

Foto

Lūk, cik enerģiski mēs skaldām matus

Biedrība “Latvijas Mediju ētikas padome” (LMĒP), kas apvieno 44 mediju asociācijas un individuālus medijus, triju gadu laikā ir sniegusi atbildes...

Foto

Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini

Armands Puče „Ar baltiem cimdiem”. Izcils eksemplārs. Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini. Klauzula viena -...

Foto

Sports visa mūža garumā ir veselības pamats

Laika sprīdis, kad politiķi cenšas izveidot valdību, ir vienīgā iespēja viņiem iedvest, ka valsts nav sadalāma 15 nozaru klucīšos...

Foto

"Sadales tīkla" tarifu celšana kā slēpts nodoklis graus iedzīvotāju un uzņēmēju maksātspēju

Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti aicina nepieļaut krasu elektroenerģijas pārvades tarifa...

Foto

Džeks, kurš pieliek mūli kā mērkaķis, ir patriots?

Labrīt. “Patriotu nedēļa” ar citas valsts karodziņiem Lāčplēša dienā un citu valstu tankiem 18. novembrī krastmalā ir galā,...

Foto

Paziņojums par enerģētisko situāciju valstī

Neraugoties uz veiktajiem pasākumiem, lai kompensētu apkures un elektroenerģijas izmaksas mājsaimniecībām, par oktobri saņemtie rēķini, salīdzinot ar iepriekšējo apkures sezonu, ir...

Foto

Par cilvēka nemirstību, kas ir medicīnas nesasniedzamais mērķis

Laika ass ir nežēlīga nākotnes pāreja pagātnē. Cilvēks alkst uzzināt nākotni, parasti viņš interesējas par nākotni savas prognozējamās...

Foto

Prātojums par diagonālēm

Pagājusī nedēļa uzrādīja zināmu bremzēšanos valdības veidošanas gaitā. Lai arī premjerkandidātam pagaidām nav Satversmes 56. panta kārtībā izsniegta aicinājuma uz Ministru kabineta sastādīšanu, uzvedās...

Foto

Prezidenta uzdevums ir izvirzīt premjera amata kandidātu, nevis norādīt partijām, ko tām darīt

Valdības veidošanas sarunas nevedas. “Jaunās vienotības” valdes priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš par šo procesu...

Foto

Noticiet man - es tagad lasu Satversmi kā pilsonis

Valsts ir nācijas mājas, bet tās pamatlikums Latvijai – Satversme – ietver nācijas kopdzīves būtiskākos noteikumus, balstītus kopīgās vērtībās,...

Foto

Prezidents Egils ir jocīgs un galīgi neciena ģimenes vērtības un tradīcijas

Kad tad atkal ir noticis. Un ar Egilu un viņa kanceleju notiek. Čalis ar savu...

Foto

Valsts ir slikta, cilvēki ir slikti, pensionāri ir slikti, vēlētāji ir slikti, Lāčplēša diena ir slikta, es gan esmu lielisks

Šis būs personisks ieraksts. Un neapvainojieties....