Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Diezgan plaši ir izskanējusi informācija par to, ka tiesu izpildītāja Rolanda Veinberga rīcības dēļ 89 gadus veca vientuļa sirmgalve zaudējusi gan dzīvokli, gan naudu - 28 000 eiro un policija sākusi kriminālprocesu par krāpšanu lielā apmērā.

Aptuveni pirms gada TV3 raidījums "Bez tabu" vēstīja, ka tiesu izpildītājs Rolands Veinbergs ir pārdevis izsolē dzīvokli Rīgā, Bieziņa ielā 7-97, ar dzīvokļa īpašnieka līķi tajā. (2020.gada 23.aprīļa Bez tabu: https://tv3play.skaties.lv/bez-tabu.) Tikmēr pats tiesu izpildītājs R. Veinbergs apgalvo, ka rīkojas tikai saskaņā ar likumu: https://neatkariga.nra.lv/lasitaju-viedokli/rolands-veinbergs-rigas-apgabaltiesas-zverinats-tiesu-izpilditajs/336258-neka-personiga-iespejams-gravis-latvijas-valsts-prestizu.

Tāpēc gribu padalīties ar savām pārdomām par tiesu izpildītājiem, kuri līdz 2003.gadam saņēma tādu pašu atalgojumu kā tiesas sēžu sekretāri, bet laika periodā no 2003.gada ir kļuvuši par miljonāriem, vienkārši izpildot tiesu spriedumus.

Ielūkosimies Tiesu izpildītāju likumā. Zvērināti tiesu izpildītāji ir tiesu sistēmai piederīgas personas, kuras pastāv pie apgabaltiesām un pilda tām likumos noteiktos pienākumus. Amata darbībā zvērināti tiesu izpildītāji ir pielīdzināti valsts amatpersonām. Zvērinātus tiesu izpildītājus ieceļ un zvērinātu tiesu izpildītāju sarakstu ved tieslietu ministrs.

 Ar zvērināta tiesu izpildītāja un zvērināta tiesu izpildītāja palīga profesionālo darbību saistītais iespējamais zaudējuma risks ir obligāti apdrošināms. Zvērināta tiesu izpildītāja profesionālās darbības riska apdrošināšana nodrošina prasījumus, kas var rasties sakarā ar viņa profesionālo darbību un viņa palīga darbību. 

Tieslietu ministrs var ierosināt disciplinārlietu pret zvērinātu tiesu izpildītāju pēc tiesneša vai prokurora priekšlikuma, kā arī pēc personas sūdzības vai pēc paša iniciatīvas par zvērinātu tiesu izpildītāju darbību regulējošu normatīvo aktu būtisku pārkāpumu, kas radījis kaitējumu valsts vai privātpersonu interesēm. 

Par katru amata darbību (73. un 74.pants), ko veic zvērināts tiesu izpildītājs, kā arī par sniegto juridisko palīdzību (75.pants) viņam ir tiesības neatkarīgi no valsts nodevas ņemt atlīdzību. Atlīdzības apmēru par zvērināta tiesu izpildītāja amata darbībām nosaka atbilstoši taksei. Vienošanās par amata darbību atlīdzības apmēru, kas atšķiras no takses, ir aizliegta. Zvērinātu tiesu izpildītāju amata atlīdzība apliekama ar pievienotās vērtības nodokli Pievienotās vērtības nodokļa likumā noteiktajā apmērā.

No 2003.gada amata atlīdzības tiesu izpildītājiem ir pasakainas, ne velti daudzi tiesu izpildītāji dažu gadu laikā ir kļūvuši miljonāri. Piemēram, tiesu izpildītājs Jānis Stepanovs 2009.gada laikā, kad viss bruka, cilvēki palika bez darba un ienākumiem, tika pie 510 021.31 latiem, 2010.gada laikā tika pie 735 203.04 latiem, 2011.gada laikā tika pie 1 683 881.10 latiem, 2012.gada laikā tika pie 1 790 071.26 latiem.

Pēc šīs kovidkrīzes varam tikai minēt, cik tiesu izpildītāji atkal tiks pie miljoniem, ja tieslietu ministram nepietiks drosmes labot savu kļūdu un atgriezt tiesu izpildītājus pie ikmēneša algas kā standarta tiesu sistēmas darbiniekus.

Nav šaubu, ka plāns stimulēt tiesu izpildītāju godīgumu ar milzīgām amata atlīdzībām ir izgāzies. Kaut vai tas pats sākumā pieminētais tiesu izpildītājs Rolands Veinbergs, kurš nevar sūdzēties par maziem ienākumiem (2003.gadā – 25 398.59 lati, 2011.gadā - jau 366 268.00 lati un pieder 11 nekustamie īpašumi, 2012.gadā – 258 685.64 lati, 2013.gadā – 190 895.82 lati un pieder 13 nekustamie īpašumi, 2014.gadā - 163 860.96 lati un pieder jau 18 nekustamie īpašumi, 2015.gadā - 365 335.03 lati, 2016.gadā – 437 898.84 eiro, 2017.gadā – 573 219.83 eiro, 2018.gadā – 468 249.11 eiro, 2019.gadā – 365 950.67 eiro), tomēr ir kritis kārdinājumā un iesaistījies apšaubāmā darījumā.

Jā, tiesas sprieduma nav un iespējams nemaz nebūs, jo ar tādu naudu, kā iepriekš uzskaitīju, var noalgot veselu advokātu komandu, kas pārliecinās tiesu, ka 89 gadus vecā kundzīte pati lūdza, lai viņas dzīvokli pārdod izsolē un pāri palikušo naudu uzdāvina garāmgājējiem.

Tomēr nav ne mazāko šaubu, ka bez tiesu izpildītāja un tiesas līdzdalības šāda pensionāres apkrāpšana nebija iespējama.

Jautāsiet, kāpēc es te piesaucu tiesu? Visas tiesu izpildītāju, tai skaitā R. Veinberga, rīkotās izsoles apstiprina tiesa, pirms tam pārbaudot vai tiesu izpildītājs ir ievērojis likumā noteikto parādu piedziņas kārtību, un tikai ar tiesas lēmumu šādu izsoļu rezultāts tiek reģistrēts zemesgrāmatā, tāpēc šajā gadījumā uz apsūdzēto sola blakus R. Veinbergam būtu jāsēž arī tiesnesim, kurš apstiprināja izsoli, nepārbaudot lietas materiālus, un ar savu bezdarbību atbalstīja pensionāres apkrāpšanu.

Skatos, ka par tiesu izpildītāju R. Veinbergu ir bijušas ļoti daudzas sūdzības. Kaut vai pieminētais Bez tabu sižets, kur dzīvoklis pārdots izsolē ar tā īpašnieka līķi dzīvoklī. Sižets izskanēja publiski 2020.gada 23.aprīlī, bet tiesu izpildītājs R. Veinbergs turpināja darboties, jo mirušais jau nevar sevi aizstāvēt, bet prokuratūra bez motivācijas vai spēriena pa dibenu nenodarbojas, pat ja šajā gadījumā būtu jāaizstāv valsts intereses, jo bezmantinieku manta piekrīt valstij. Tie noteikti nav nenozīmīgi sīkumi, bet būšu pārsteigts, ja tiesu izpildītājs tiks saukts pie kriminālatbildības, nevis, kā šobrīd izskatās, izspruks ar disciplināratbildību.

Un esmu stingri pārliecināts, ka tiesām, apstiprinot izsoles, ir rūpīgi jāpārbauda visas tiesu izpildītāju veiktās darbības un tiesu izpildītāji beidzot ir jānoliek uz algas kā visi tiesu sistēmai piederošie, piemēram, tiesas sēžu sekretāri, - tad šādas krāpšanas nenotiks.

Šobrīd bumba ir tieslietu ministra rokās, un cerēsim, ka viņam pietiks drosmes atcelt absurdos tiesu izpildītāju atlīdzības noteikumus - 2012.gada 26.jūnija Ministru kabineta noteikumus Nr.451 „Noteikumi par zvērinātu tiesu izpildītāju amata atlīdzības taksēm”, nevis atgaiņāsies ar skaļām frāzēm.

Novērtē šo rakstu:

169
9

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Ja reiz prezidents dod „mājienu ar mietu”, tad mēs, protams, atvainosimies

FotoLsm.lv 24.februārī Ukrainas kara gadadienā savā komiksu sadaļā publicēja autores Gundegas Evelones "Cūku komiksu" ar nosaukumu "Ukrainai ir jāuzvar". Šie komiksi ir zīmējumi par aktuālo Latvijā un pasaulē. Komiksam ir sava "cūku" izcelsmes leģenda, kas atrodama pie katra jaunākā komiksa. Faktiski cūka komiksā var būt ikviens no mums. 
Lasīt visu...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu "sabiedrisko" mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...