Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Iniciatīvu portāls „Mana.Balss.lv” atsakās publicēt daugavpilieša, uzņēmēja Andreja Faibuševica iniciatīvu par tiešās valsts pārvaldes ieviešanu Daugavpilī. Savukārt iniciatīva ar viegli absurdo nosaukumu „Pārtraukt nerrot Latvijas iedzīvotājus ar Krievijas un Baltkrievijas pilsonību” jau publicēta un gaida rindā uz Saeimas apspriešanu, jo savākti vairāk nekā 10 000 parakstu.

„Mana.Balss.lv”: komentārus nesniegsim

Kā gan Latvijas iedzīvotājus var nerrot ar Krievijas un Baltkrievijas pilsonību? Izrādās, var gan, ja paši nerrojas. Trīs dienu laikā iniciatīvu portālā „Mana.Balss.lv” savākti vairāk nekā 10 000 parakstu iniciatīvai, ar kuru lūgts atcelt prasību, ka Latvijā dzīvojošajiem Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem līdz 2023. gada 1. septembrim nepieciešams nokārtot valsts valodas eksāmenu.

Saeima septembrī pieņēma izmaiņas Imigrācijas likumā, kas paredz, ka līdz 2023. gada 1. septembrim ir spēkā pastāvīgās uzturēšanās atļaujas tiem Krievijas pilsoņiem, kuri agrāk bijuši Latvijas pilsoņi vai nepilsoņi. Pēc tam Krievijas pilsoņiem nāksies iesniegt dokumentus, kas apliecina valsts valodas prasmi. Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde paskaidroja, ka Krievijas pilsoņiem būs jāzina latviešu valoda A2 līmenī. Tas izsauca paniku, tāpēc portālā tika iesniegta minētā iniciatīva.

Savukārt „nra.lv” redakcija nosūtīja uz portālu „ManaBalss.lv” divus jautājumus: „Kāpēc tika noraidīta Andreja Faibuševica iesniegtā iniciatīva par valsts pārvaldes ieviešanu Daugavpilī? Kāpēc tika publicēta iniciatīva, kas ierobežo latviešu valodas lietojumu Latvijā?”

„Iniciatīva „Pārtraukt nerrot Latvijas iedzīvotājus ar Krievijas un Baltkrievijas pilsonību” neierobežo latviešu valodas lietojumu Latvijā. Šādam formulējumam „ManaBalss.lv” nepiekrīt, un uz jautājumu no šāda izejas punkta mēs nesniegsim arī komentārus,” augstprātīgā nebalsī uz redakcijas jautājumu atbild augšminētās organizācijas komunikāciju vadītājs Didzis Meļķis (attēlā).

Faibuševics pamato formulējumus

Bet vispirms par Andreja Faibuševica iniciatīvu. Tajā ir runa par tiešās valsts pārvaldes ieviešanu Daugavpilī. „Kopš Krievijas izraisītā kara Eiropā, veiktajiem kara noziegumiem un tās prezidenta kodolkara draudiem (..) ir pašsaprotami, ka būsim drošībā tikai tad, kad agresorvalsts beigs pastāvēt šā brīža veidolā. (..)

Kamēr tas nav noticis, mūsu valstij ir nopietni drošības riski. (..) Reālas Krievijas agresijas gadījumā (..) Daugavpils un Rēzekne kļūtu par piemērotām vietām, kurās īstenot tādas Krievijas hibrīdkara taktikas kā krievvalodīgo atbrīvošana, t.s. „tautas republiku” dibināšana, Latgales autonomijas pasludināšana. (..)

Daugavpils pašvaldība (..) demonstrē likuma sabotāžas paraugstundas. (..) Var pieņemt, ka Daugavpils dome [Krievijas agresijas gadījumā] pat nebūs jāpiespiež balsot par jebko, ko no tās prasīs Krievija okupanti.”

Tālāk Andrejs Faibuševics īsi analizē iespējamās Krievijas agresijas sekas: turpinājumus šķelt sabiedrību, „krievu pasaules” atbalstītāju radikalizēšanos, valsts likumu nepienācīgu izpildi vai pat sabotāžu, apzinātu ekonomiskās situācija graušanu utt. „Augšminētie scenāriji nebūtu tehniski iespējami, ja šīs pašvaldības darbība tiktu uz laiku apturēta atbilstoši nacionālās drošības interesēm, bet pilsētu vadītu valsts iecelta administrācija,” pabeidz Andrejs Faibuševics.

Formulējumi, kam nevar nepiekrist. It sevišķi pēc pēdējā pusgada, ko Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš (S) bija pārblīvējis ar ieņirgšanu par toreizējā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Artūra Toma Pleša (AP) bezspēcīgajiem centieniem piespiest biedru Elksniņu ievērot likumus un klaji nedemonstrēt lojalitāti kremlim. Taču „ManaBalss.lv”, ņemot talkā diezgan savādus argumentus, atteicās publicēt iniciatīvu ieviest valsts pārvaldi Daugavpilī.

„ManaBalss.lv”: neesam panaceja

Atteikuma skaidrojumi balstījās portāla pašu pieņemtajos „kvalitātes kritērijos” un „prasības reālistiskumā”. „Centralizēta, tehnokrātiska pārvalde Daugavpils valstspilsētā (..) nav reālistiski iedomājama. Jo tā nav argumentējama. Un jau publiska spriešana par to vien būtu nekorekta un kaitīga „atvērtas, demokrātiskas un ilgtspējīgas ekonomikas, pārvaldes un sabiedrības” veidošanai,” saka Didzis Meļķis.

Bet varbūt Meļķa kungs īsti nesaprot termina „tehnokrātiska pārvalde” nozīmi? Jāatgādina, ka tehniski, kā taisnīgi atzīmē Andrejs Faibuševics, tiešās valsts pārvaldes ieviešanas rezultāts ne ar ko neatšķirtos no situācijas, kas iestātos, atlaižot domi Likuma par pašvaldībām 91. pantā minētajos gadījumos, proti, domes darbs tiek pārtraukts, deputāti zaudē pilnvaras, un pašvaldību vada valsts iecelta administrācija. Tieši tā notika ar Rīgas pašvaldību līdz ārkārtas vēlēšanām. „Tāpēc apgalvojums, ka iniciatīva nav realizējama, ir meli. Tādi paši sava paštaisnuma pārpildīti meli kā gadījumā, kad tika noraidīta iniciatīva par ģimenes definīcijas referendumu, tikai šeit tas ir vēl acīmredzamāk,” piebilst Andrejs Faibuševics.

„Pārējais ir no sērijas „bailēm lielas acis”,” turpina Meļķis. „Varbūt lielas acis ir autora personīgas pareizības ambīcijām, kuras taktu un pieklājību nepazīst? Nu kā var spļaut akā, no kuras pēc tam pats taisies smelt!? Varbūt lielās acis ir partijiskai greizsirdībai, jo autors ir pilsētas mēram politiski pretējās tranšejās?” taktisku sarunveidu demonstrē komunikāciju speciālists Meļķis.

„Tas viss ir viens liels vāji kontrolētas emocionalitātes mučkulis,” turpina Meļķis, „kas komplektā ar sakāpinātiem formulējumiem par tūlīt, tūlīt gaidāmo sabotāžu, hibrīduzbrukumu un prokremliskas vietvaras izveidi NATO valsts teritorijā un VARAM izsvērtās, izvērstās atbildes ļoti voluntāru skaidrojumu nu nekādi neveicina iesniegtās iniciatīvas publicēšanu vai cerību, ka tās teksts varētu tikt savests kārtībā līdz sakarīgam formulējumam. Un diskusija ir jēdzīga līdz brīdim, kamēr tā vairs nav jēdzīga. Šī acīmredzami ir sevi izsmēlusi.”

Arī par šīm tēmām var diskutēt, ja vien atceramies Krievijas agresijas rezultātā anektētās, sabradātās teritorijas: Piedņestru, Dienvidosetiju, Čečeniju, Krimu, Donbasu, Luhansku utt. Un visur viens no „atbrīvošanas” ieganstiem bija krievvalodīgo šķietamā aizstāvība, kas diemžēl - lai nu Dievs nedod - var izvērsties arī Latvijas pierobežā.

Didzis Meļķis pievēršas arī vēlēšanu sistēmai: „Vai Latvijas pilsoņu vairums Daugavpilī ir izteikti pretvalstiski un tiem ir jāatņem to demokrātiskās tiesības vēlēt un tikt ievēlētiem? Jūs tiešām gribat, lai plašsaziņā un no Saeimas tribīnes padiskutē par šo?” - acīmredzot retoriski domātais Didža Meļķa jautājums pārvēršas vieglā absurdā, jo kurš gan var liegt diskutēt „par šo”? Bet varētu padiskutēt arī par to, ka viena no galvenajām kļūdām, ko atzina arī ukraiņi, bija tā, ka viņi „demokrātijas vārdā” pārāk ilgi auklējās ar prokremliskajiem vietvalžiem, nepieļaujot domu, ka uzbrukums var notikt jau rīt.

„Ja Jūs, Faibuševiča kungs vai vēl kāds redz citādi - mums ir brīva valsts, un jūs varat izvēlēties n-tos līdzekļus, kā savu redzējumu paust, liekot mierā „ManaBalss.lv”. Mēs neesam panaceja; un mēs arī neesam no gumijas. Pietiek ir pietiek,” strikti pieliek punktu Meļķis. Mēs varam tikai uzdot jautājumu: kam gan citam portāls „ManaBalss.lv” ir domāts, ja ne jaunu iniciatīvu virzīšanai likumdošanas jomā?

Iniciatīvu publicēšana un nepublicēšana - loģiska

Savukārt, runājot par „Latvijas iedzīvotāju nerrošanu ar Krievijas un Baltkrievijas pilsonību”, situācija ir diezgan vienkārša: itin viss, neatkarīgi no formas vai izpildījuma, kas samazina latviešu valodas lietošanas biežumu, plašumu un apjomu, samazina arī kopējo latviešu valodas lietojumu Latvijā. Tāpēc ikviens mēģinājums samazināt latviešu valodas lietojumu ir pretvalstisks.

Atgādināsim, ka iniciatīva, ar kuru lūgts atcelt prasību par nepieciešamību Latvijā dzīvojošajiem Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem līdz 2023. gada 1. septembrim nokārtot valsts valodas eksāmenu, tiks iesniegta Saeimā jau šonedēļ.

Paskatīsimies, cik principiāls būs Saeimas vairākums, spriežot par latviešu valodas lomu un nozīmi - laikā, kad daļa „vienvalodīgo” Latvijas iedzīvotāju izsmējīgi nostājas pret valsts valodas lietojumu publiskajā sfērā. Šajā tēmā gan nekādu diskusiju nevar būt, un „ManaBalss.lv” tiešām nevar atrasties panacejas lomā, lai izpalīdzētu pretvalstiskiem elementiem.

Pabeidzot mūsu auglīgo diskusiju, varam pateikties Didzim Meļķim par norādēm, ko mums turpmāk darīt: „Objektivitātes labad topošajā NRA publikācijā būtu vērts norādīt, ka caur „ManaBalss.lv” pilsoņi ir panākuši Uzvaras pieminekļa demontāžu Rīgā un fotoizstādes izveidi par Krievijas karu Ukrainā pie šā pieminekļa pirms tam. Tāpat Saeimā jau ir iesniegtas vai parakstu vākšanas posmā atrodas vairākas iniciatīvas par sovjetizācijas un rusifikācijas seku novēršanu Latvijā un mūsu tautas eiropeiskās identitātes stiprināšanu. Leģitīmas idejas ir inteliģenti un juridiski korekti apspriežamas, pat ja tās nepatīk. Varbūt ir vērts arī norādīt, ka „ManaBalss.lv” publicētās idejas ne tuvu ne vienmēr saskan ar mūsu pašu komandas viedokļiem.”

Tā kā Meļķa kungs vārdkopu „Uzvaras piemineklis” neliek pēdiņās un vārdu „uzvaras” neaplaimo ar mazo burtu, atliek secināt, ka viņam tas tiešām ir „Uzvaras piemineklis”, jo „publicētās idejas ne tuvu ne vienmēr saskan ar mūsu pašu komandas viedokļiem”. Tāpēc kopumā nav brīnums nedz par „nerrošanas” iniciatīvas publicēšanu, nedz par Andreja Faibuševica iniciatīvas nepublicēšanu. Viss loģiski.

Novērtē šo rakstu:

58
15

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

FotoStarptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles eksportē firma, kas vainota “Vagner” grupas finansēšanā” svētdien, 15. janvārī skatītājiem piedāvāja Artas Ģigas (attēlā) vadītās producentu grupas  RedDotMedia raidījums “Nekā personīga”.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

FotoES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu Krieviju kā Ķīnas partneri un sabiedroto. Nav noslēpums, ka Ķīnas neitralizēšanai angloamerikāņu pasaule nolēmusi veidot jaunu bloku AUKUS, kur ietilptu visas Britu sadraudzības valstis un, iespējams, Japāna.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

FotoBezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī vadīšana ir pilnīgi ačgārna un nekādus rezultātus nedod. Un tas ir saprotams, jo valsts stūre ir nodevēju, nejēgu, ārzemju aģentu un politisku pigmeju rokās. Savukārt propagandas nomāktie ierindas pigmeji, kas izglītības dēļ nespēj saprast visa notiekošā jēgu, ir cietēji, jo tiek maldināti, izdilst un iet mazumā.
Lasīt visu...

3

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

FotoDāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures skolotāju konferenci. Tas, manuprāt, Latvijas valstij ir ļoti būtisks temats.
Lasīt visu...

21

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

FotoValstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”, “visu ģimeņu” (vienalga, kā tagad sauc mēģinājumus panākt viendzimuma laulību atzīšanu) tēma nav tā, kurai es gribētu veltīt sevišķi daudz uzmanības. Bet troksnis ir liels, un tāpēc ir vērts atkārtot dažas lietas, kas ir aksiomas.
Lasīt visu...

21

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

FotoNav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas farmācijas nozarei ir daudz, ko piedāvāt – izcila zinātniskā bāze, vērtīgas tradīcijas, patiešām kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti, tomēr 95% zāļu tirgus veido importa produkti.
Lasīt visu...

21

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

FotoAtgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā, es sapratu, ka mani priekšstati par izglītības sistēmas degradācijas procesu ir nepilnīgi. Neteikšu, ka tagad es visu saprotu līdz galam, bet dažas lietas noteikti esmu sapratis labāk. Un viens secinājums ir šāds: mūsu izglītības sistēma tika nolemta kraham nevis tajā brīdī, kad mēs sākām ieviest degradējošas mācību programmas, bet tad, kad mēs salauzām izglītības procesa ētisko mugurkaulu.
Lasīt visu...

21

Izdevusies valsts

Foto1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar mani “nedistancējās” daži cilvēki, ar kuriem draudzīgi parunājām. Par to mūs izdrāza “izdevusies valsts”, kaut gan neviens necieta, nevienam no klātesošajiem nekas ļauns netika nodarīts un arī šodien pasaulē ir jau pierādīts, ka distancēšanās bija lielākais absurds pasaules vēsturē.
Lasīt visu...

21

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

FotoJaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir atkal iestrēdzis. Darbu pabeigšanas termiņš atkal nav zināms, un pašlaik jau tiek runāts par līguma laušanu starp darba pasūtītāju (Valsts nekustamie īpašumi) un celtniekiem (Skonto). Tas savukārt nozīmētu remonta beigu atlikšanu vēl uz 2-3 gadiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...