Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Regresīvos vecos laikos bija tāds populārs jociņš par kādas vārdā nesauktas kopienas pārstāvi, kurš mēģinājis atradināt savu ķēvi no ēšanas. Ne jau aiz ļaunuma vai kādas neremdināmas zinātkāres, nē, vienkārši lopiņa barošana viņam šķita tāda lieka tērēšanās. Tā nu sāka radināt neēst, un tas gandrīz, gandrīz jau arī izdevies, tikai pašās beigās ķēvīte nosprāgusi.

Līdzīgu dižu ideju pārņemti mūsu valstsvīri un valstssievas metās netīrās naudas apkarošanā, kad sadzirdēja klepošanu no augšas par valsts iekļaušanu sērīgos sarakstos. Formāli gan tai 2018. gada jūlija “Moneyval” novērtēšanas ziņojumā par Latvijas noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas sistēmas efektivitāti bija rakstīts (citēju): “[..] tika atklāta neefektīva rīcība patiesā labuma guvēju noteikšanā un masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanas finansēšanas novēršanā.”

Izrādās, centrālā ķeza bija tā, ka bankas nezināja, tieši kuram būs patiesais labums no atombumbu taisīšanas Purčika un Maskačkas dzīvoklīšos reģistrētās firmelēs.

Lai novērstu mūsu dzimtenei draudošo postu, sākās neredzētu mērogu visas sistēmas spridzināšana un bombardēšana, ko bezkaunīgi nosauca par “kapitālo remontu”. Būtība: vajāt ne tikai bankas kā institūcijas, bet pie reizes arī visus banku klientus. Ļaunā nauda tak neuzdrīkstēsies rādīties tādā vidē, kurā visus godīgus uzņēmējus čakarē beigtus. Sist savējos, lai naidnieks bijājas! – šis sauklis abām galvenajām sistēmas spridzināšanas remontplintniecēm izrādījās ļoti mīļš.

Šā gada sākumā rezultāts tika sasniegts: ļaunā netīrā nauda ir uzveikta, priekšniecība raportus pieņēmusi un akceptējusi. To skandēja visi mūsu varonīgie apkarošanā iesaistītie un līdzi jūtošie, gozējoties mediju saulītē kā lepni pāvi. Ūberdivkosis Pavļuta k-gs pat iestājās par “Krājbankas” iztīrīšanas piesedzēja Bondara k-ga palikšanu augstā Saeimas amatā, pamatojot to ar pēdējā izcilo pienesumu remontēšanas (kretīnisma) liesmainajās kaujās.

Tad uzkrita jaunvīrusa radītais apjukums un panika, un no sabiedriskās uzmanības fokusa pazuda tas neticami ārprātīgais fakts, ka normālam uzņēmumam atvērt bankas kontu jau kļuvis gandrīz neiespējami vai vismaz ir jānotērē kaudze naudas un ārprātīgs daudzums laika.

Mūsu valdīšana to vispār pat nebūtu pamanījusi, ja pilnīgi nesaistīta ķeza kaimiņos, proti, prezidenta vēlēšanas Baltkrievijā. Un tad izrādījās, ka šie apkarošanas veiksmes raportētāji nezina, ka viņu aicinājums baltkrievu uzņēmējiem pārvākties uz Latviju ir vismaz mazjēdzīgs, ja ne klaji stulbs: kontus mūsu bankās šamie varēs atvērt tikai ap to laiku, kad ķēves pārtiks no zila gaisa.

Un, kā no mēnessērdzīga miega iztramdīti, remontēšanas iniciatori sāk klukstēt par iebraukšanu grāvī. It kā jau sen nebūtu bijis skaidrs, ka netīrības apkarošana caur kontu slēgšanu un jaunu neatvēršanu dod tādu pašu rezultātu, kā vecā čigāna mazākumtautības zirgaudzēšanas speciālista ķēves uzturēšanas kapitālais remonts. Nav barības, nav ķēves, izdevumu arī nekādu.

Un, lai jau iepriekš atvērtajos kontos uzturētu tīrību, naudu vajag mazināt it visur tautsaimniecībā – plintniecēm par prieku. Tā pavisam aptuvenos skaitļos ņemot, pēdējo desmit gadu laikā banku izsniegtie kredīti nefinanšu sabiedrībām (proti, uzņēmumiem) no nepilniem deviņiem miljardiem 2011. gada sākumā pakāpeniski, bet neatlaidīgi sarukuši līdz knapiem pieciem šā gada vidū. Tautsaimniecības atradināšana no naudas lietošanas virzās tikpat labi, kā zināmās ķēvītes jaunā diēta.

Pārpublicēts no aprinkis.lv

Novērtē šo rakstu:

79
3

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kā Rīgai panākt Viļņu, Tallinu un Ziemeļeiropu? Laiks secinājumiem

FotoRīga ir vienīgā pilsēta Baltijas galvaspilsētu vidū, kurā mirstība pārsniedz dzimstību un no kuras aizbrauc vairāk cilvēku, nekā iebrauc. Tam par iemeslu var būt pietiekami lielais rīdzinieku skaits, kuri nav apmierināti nedz ar dzīvi pilsētā, nedz ar dzīves kvalitātes progresu laika gaitā. Kopš gadsimta sākuma straujāko attīstību Baltijas galvaspilsētu vidū piedzīvojusi Viļņa. Jau šobrīd Viļņa ir Baltijas lielākā ekonomika un bagātākā pilsēta; turpinoties līdzšinējai tendencei, iedzīvotāju skaita ziņā Viļņa var apsteigt Rīgu jau 2025. gadā.
Lasīt visu...

21

Vai Rīga ir labi finansēta pilsēta?

FotoPilsētas budžeta apmērs un tā izlietošanas efektivitāte lielā mērā nosaka to, cik kvalitatīva ir pilsētvide. To Eiropas pilsētu sarakstā, kuru iedzīvotāji ir visvairāk apmierināti ar dzīvi pilsētā, pārliecinošā vairākumā ir bagātākās pilsētas, tai skaitā Cīrihe, Kopenhāgena un Stokholma, kur pašvaldībām brīvi līdzekļi pilsētvidei. Kā ar pilsētas budžeta iespēju audzēšanu veicas Rīgai?
Lasīt visu...

21

Par rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

FotoPubliskās atmiņas centrs ir sabiedrības institūcija, privāto tiesību juridiskā persona, kura netiek finansēta ar dotācijām no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem. 2022. gada 24. februārī centrs izdeva Satversmē nostiprinātās komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanas oficiālos vietvārdos ieteikumus, nosūtīja ieteikumus visām pašvaldībām, tajā skaitā Jūsu domei. Oficiālu domes atbildi centrs nav saņēmis.
Lasīt visu...

21

Parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta grozījumiem ir jāatkārto

FotoAr pietiekamu skaitu parakstu neatbalstītā "Latvijas vīru biedrības" ierosinātā parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta grozījumiem ir jāatkārto, taču, lai tā izdotos:
Lasīt visu...

6

Par Latvijas Republikas Satversmē noteiktā komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanu un rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

FotoCienījamie Augšdaugavas novada domes deputāti! Publiskās atmiņas centrs (turpmāk - centrs) ir sabiedrības institūcija, privāto tiesību juridiskā persona, kura netiek finansēta ar dotācijām no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vairāku tiesnešu, tostarp AT senatores Andas Briedes atbildība par Covid-19 epidēmijas ierobežošanas pasākumu neievērošanu

Tiesnešu ētikas komisija, Tiesnešu disciplinārkolēģija un Disciplinārtiesa ir vērtējusi to, vai izpildvaras...

Foto

Ir tādi Satversmes tiesas spriedumi, kuru nepildīšana valdošo eliti nesatrauc itin nemaz

13. Saeimas laikā ir bijuši vairāki Satversmes tiesas spriedumi, par kuru neizpildi Valsts prezidents pat...

Foto

Kāpēc valsts aizsardzības dienestam – jā!

Jūlija sākumā aizsardzības ministrs Artis Pabriks vēstīja par ieceri izveidot valsts aizsardzības dienestu, kuram, sākot ar 2023. gadu, tiks pakļauti...

Foto

Par ārkārtas sociālo situāciju

Mums priekšā ir grūta ziema – dziļa energoresursu krīze, iespējams pandēmijas saasinājums. No tā, cik saprātīgi un solidāri spēsim sagatavoties gaidāmajiem pārbaudījumiem,...

Foto

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis. Tas noticis par ukraiņu asins cenu...

Foto

Satversmes tiesa ir jālikvidē

Šodien, 25.jūlijā Latvija pirmajā vietā (LPV) Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniedza 4000 zīmju programmu un kandidātu sarakstu 14.Saeimas vēlēšanām. LPV savā 4000 zīmju programmā ir...

Foto

Ja mēs jautātu Jēzum pašam: "Skolotāj, kas ir ģimene?", mēs visdrīzāk saņemtu atbildi: "Kā ir rakstīts Dieva vārdā? Kā tu tur lasi?"

Mīļie draugi no Latvijas...

Foto

Atkal mani pārprot un nomelno!

Neprecīza ziņa par Latvijas Republikas Saeimas 2022.gada 14.jūlija grozījumiem Izglītības likumā ir radījusi satraukumu sociālajos tīklos un sabiedrībā. Ir pat parādījušies...

Foto

Skumji, ļoti skumji: atklāta vēstule sabiedrībai!

Jūs ziemā salsiet! Un daudzi arī nosals līdz nāvei! Bet "vietvalžiem" par to ir nospļauties, jo viņi būs siltumā un...

Foto

Kad Egils padzirdēja par „hūti”

Ar novēlošanos... bet vēlētos tomēr ieviest skaidrību tajā slavenajā "nācijas tēva" šmucē, kur viņš Gunāra Astras pieminekļa atklāšanā, ieskanoties valsts himnai,...

Foto

Par kartupeļiem un kolorado kāpuriem

Nenocietos un dažu Facebook lasīto rakstu iespaidā nolēmu izteikties sakarā ar valsts iekārtām, kuras esmu piedzīvojis un kurās ir dzīvojuši daudzi. Ak,...

Foto

Par sīkumiem, par bērnu audzināšanu

Es pelnu maizi, darbojoties tūrisma jomā. Ir forši, jo darbs ir brīvā dabā un ap Pāvilostu. Daru to nu jau 22...