
Premjere no baptistu aprindām – "Dieva dāvana tautai"?
Dainis Lemešonoks, īpaši PIETIEK16.05.2025.
Komentāri (93)
Rakstu par Latvijas politiku jau trīs ar pusi desmitgades, bet ir lieta, kas mani tajā (un citur) joprojām mulsina. Neatlaidība, kādā reizēm pat izcili valsts darbinieki – it kā viņi tiešām būtu čigānu lāsta nolādēti – sevi iznīcina ar pašu aklo lepnību.
Protams, cilvēki politikā galvenokārt dodas apmierināt savu ego, lielummāniju un varaskāri. Tāpēc arī vēlēšanu kampaņas arvien vairāk izskatās nevis pēc centieniem iepārdot sevi balsotājiem, bet pēc narciskas tīksmināšanās – teju līdz (pārsvarā – pašpārliecinātības) ekshibicionismam. Tomēr kopumā politiķu vidū, šķiet, vēl pastāv tik daudz saprāta, lai pašsaglabātos un pašatražotos varas kārtejās nomaiņas brīdī.
Ir gan pavisam klīniski gadījumi, pie kuriem droši pieskaitu Eviku Siliņu. Kādos saprāta dziļumos mīt šādas paškaitēšanas tieksmes? Man tā ir tumša bilde, kaut sen esmu sapratis, ka cilvēks nebūt nav racionāla, bet emocionāla būtne. Pats es tāds: tā vietā, lai mēģinātu rakstīt un (ja būtu gali) iepārdot valstsvaras komunikācijas uzlabošanas projektus, ļoti nepraktiski apreju karavānu, kas patlaban vēl ir pie varas kloķiem un resursiem, kaut virzās uz iznīcību.
Tomēr gribas šim neprātam atrast kādu racionālu – kaut varbūt arī viegli maldīgu – skaidrojumu. Piemēram, izbijusī igauņu premjere Kaja Kallasa savas izredzētības apziņu, iespējams, smēlās (veci sovjetu stagnāti teiktu – mažorīgā) pārliecībā par sevi kā «politiķu dinastijai» piederīgu, no bērna kājas augušu valdīt pār tumsonīgo tautu. Tāpat varbūt tādās domās bija arī nesenais leišu ārlietu ministrs Gabriels Landsberģis, kurš nu pametis politiku.
Aigaram Kalvītim un Krišjānim Kariņam – abos kungos, kaut vizuāli dažādos, ir daudz kas līdzīgs – par klupšanas akmeni pakalpoja premjerēšanas panākumu reibulis. Vienam – par «treknajiem gadiem» un stabilitātes sajūtu. Otram – par viņa vadībā cauri kovidlaika nezināmības un Krievijas agresijas radītam izbīlim «sausumā izvesto» Latviju.
(Mīļie antivakseri un citi Kariņa gānītāji, jūsu domas man ir pie..., khm, pilnīgi vienaldzīgas! Šis viedoklis ir godīgi nopirkts par vienu tūkstoti eiro – mājsēdes drūmā brīdī es uz pāris mēnešiem kvalificējos dīkstāves pabalstam. Kā smejies, tagad to uzcītīgi atstrādāju...)
Siliņai nav ne viena, ne otra iegansta. Kompetentajai juristei bijis tik vien politiskās gudrības kā netraucēti ļaut gādīgajiem onkuļiem Edgaram, Rihardam un Krišjānim sevi aiz rociņas aizvest līdz katapultai uz 14.Saeimu (iepriekšējās trīs kandidēšanas viņai bija neveiksmīgas). Tādēļ mani prātuļojumi politnekorekti aizķeras pie vienas premjeres biogrāfijas detaļas – viņas piederības baptistu baznīcai.
Šai konfesijai piederīgajiem nereti, bet, protams, stereotipiski tiek piedēvēta sakāpināta paštaisnība un savas izredzētības apziņa. Ir gan dzīvē nācies tiešām sastapt šim stereotipam ideāli atbilstošus baptistus vai citus/citam ticīgos, bet esmu vairījies no tā izdarīt vispārinājumus. (Šķiet, ar disklaimeri būšu nodrošinājies?)
Ja premjere tiešām savas tiesības īstenot varu saskata nevis (vai ne tikai) tautas dotā uzticības mandātā, bet gan Augstāka spēka dotā pilnvarojumā, tad... Nu tad lai D#vs un Laimes māte stāv visiem mums klāt! Tādā gadījumā – līdz šīs valdības krišanai vai 15.Saeimas ievēlēšanai – nelīdzēs nekādi atgādinājumi par "Vox populi – vox D#i". Savā paštaisnībā nelokāmam cilvēkam tie būs vien seni un, visticamāk, pagāniski māņi.
Tavuprāt, godāto lasītāj, šie ir slima suņa murgi vai vērā ņemama versija?