“Pretkrievisms” dzen Latviju strupceļā
Sandris Točs, Latvija pirmajā vietā18.07.2024.
Komentāri (238)
Atceros kādu savu sarunu ar advokātu Andri Grūtupu, kurš kādreiz bija reāli ietekmīgs cilvēks un ir ietekmējis daudz tajā, kāda un kāpēc tāda ir Latvija pēdējos 30 gados. Viņa tagad vairs nav starp dzīvajiem, bet savulaik viņš bija viens no galvenajiem latviešu elites ideologiem, kas aizkulisēs veidoja arī ideoloģiju un stratēģiju, ko īstenoja latviešu politiķi un valdības.
Es viņam jautāju, kāpēc latviešu nacionālisms nav pozitīvs, nav vērsts uz valsts uzplaukumu, bet ir negatīvs - galvenokārt vērsts pret krieviem? Es viņam jautāju - vai tad, ja apvienotu Latvijas latviešus un krievus uz pozitīva kopēja patriotisma pamata, mēs nevarētu sasniegt labākus rezultātus?
Viņš atbildēja: “Redzi, Sandri, cilvēki ir tādi, kādi ir. Viņus ir grūti apvienot par kaut ko. Daudz vieglāk ir apvienot PRET kaut ko. Un visvienkāršākais ir apvienot pret krieviem. Tas visiem ir skaidrs. Saliedēt pret krieviem, tas ir visefektīvākais veids, kā kaut kā saturēt latviešus kopā. Jo nav jau vienu interešu. Bagātajiem latviešiem tās ir vienas, nabagajiem citas. Vieni labēji, otri kreisi. Okupācija tikko ir beigusies, visiem ir skaidrs pret ko jāturās kopā.”
Lai gan pats Grūtups nebija rusofobs, bet drīzāk simpatizēja Krievijai un krievu kultūrai, viņš uzskatīja, ka pretkrievisms politikā ir pareizs kā vienkārša ideja. Un tā, neskatoties uz to, ka Latviju okupēja Staļina komunisti, kas, protams, represēja arī bagātos krievus, par ienaidniekiem tika izvēlēti nevis komunisti, bet krievi.
Protams, tajā laikā turējās civilizētos rāmjos, neviens nerunāja par krievu skolu slēgšanu un “atkrievošanu”. Šādas formas tas ir ieguvis tagad. Un jāsaka, tagad ar to Latvija ir iedzīta pamatīgā strupceļā. Jo, redziet, pretkrievisms ir viegla, bet Latvijai galēji neizdevīga un potenciāli pat nāvējoša ideja.
Ekonomiski Latvijas labklājībai vislabākais ir, ja attiecības ar Krieviju ir labas. Ekonomiski sliktas attiecības ar Krieviju ir ļoti neizdevīgas Latvijai. Kamēr politika ir retorika, sliktas attiecības ar Krieviju varbūt pat ir izdevīgas tiem, kurus Krievijā var apsūdzēt par ekonomiskajiem noziegumiem, bet kuri bez sadarbības ar Krieviju kriminālās izdošanas jomā var mierīgi slēpties Rīgā un Jūrmalā.
Citādi, ja attiecības kļūst tik sliktas, ka ir uz kara robežas. Deviņdesmitajos gados
Krievija bija vāja, un tas nevienu neuztrauca. Tagad ar pretkrievismu var aizspēlēties par tālu. ASV jau parādās viedoklis, ka NATO nevajag pārāk pievērsties Eiropai, lai eiropieši paši sevi sargā. Un ar ko tad paliek kopā pretkrievismu sadzinusī Latvija? Ar Lietuvu un Igauniju un vēl pāris ne pārāk lielām valstīm?
Pretkrievisms dzen Latviju liktenīgā strupceļā, un, kā redzams, tas vairs nav ne “praktisks”, ne “izdevīgs”, bet totāli bīstams. Iespējams, ir pēdējais laiks attapties. Daudzas lietas, uz kurām kā uz drošām salika likmes latviešu elite, ir izrādījušās ļoti nedrošas. Politiskās konstrukcijas mainās, bet kaimiņi paliek.