Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūra atcēlusi policijas lēmumu nesākt kriminālprocesu vēl vienā lietā, kas saistīta ar NP Foods grupas faktiskā saimnieka Daumanta Vītola (attēlā) un viņa kompanjonu darbībām. Pietiek šodien ar nelieliem īsinājumiem publisko apjomīgo iesniegumu par kriminālprocesa sākšanu, kurā detalizēti izklāstīts kā tieši, iespējams, notikusi naudas līdzekļu izpumpēšana un finanšu shēmu īstenošana.

Iesniegumu par kriminālprocesa sākšanu uzņēmēja Jana Miķelsone Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes toreizējam vadītājam Gatim Gudermanim bija nosūtījusi jau pagājušā gada vasarā, norādot uz Vītola un viņa kompanjonu Solvitas Pētersones un Ivo Lukas-Indāna iespējami veiktu krāpšanu lielā apmērā personu grupā pēc iepriekšējās vienošanās, svešas mantas prettiesisku izšķērdēšanu lielā apmērā un vairāku juridisko personu novešanu līdz maksātnespējai:

"1. Lietas faktiskie apstākļi.

SIA „NP Business Centre”, reģistrācijas numurs 40003710505, ir reģistrēta Komercreģistrā 2004.gada 12.novembrī. Kopš 2004.gada novembra mēneša uzņēmums Menard Port LLC, reģistrācijas numurs 213033-91, reģistrēts Amerikas Savienotajās Valstīs, ir SIA „NP Business Centre” mazākumdalībnieks, kurā Menard Port LLC pieder 33,33% no visām kapitāla daļām – 134 000 kapitāla daļas, kuru kopējā nominālvērtība sastāda 190 664,82 euro.

Norādītās kapitāla daļas Menard Port LLC ir ieguvusi pamatojoties uz 2005.gada 15.februāra līgumu par kapitāla daļām un uzņēmuma kopīgu pārvaldīšanu, kas tika noslēgts starp Mārci Miķelsonu, Gisli Reynisson, Daumantu Vītolu, SIA „NP Business Centre” un SIA „NP Management” (iepriekšējais nosaukums SIA „Nordic Partners”), stājoties M.Miķelsona tiesībās un saistībās. Uz šo brīdi Gisli Reynisson ir miris un viņu pārvaldīšanā ir aizstājis Daumants Vītols.

Atbilstoši Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra datiem SIA „NP Business Centre” lielākais dalībnieks ir SIA „NPBC”, reģistrācijas numurs 40003968446, kuram pieder 66,67% kapitāla daļas, kuru kopējā vērtība ir 381 326,65 euro.

SIA „NPBC” vienīgais dalībnieks ir Nordic Partners Properties un tai pieder 1 000 kapitāla daļas, kuru kopējā nominālvērtība sastāda 142 287,18 euro. SIA „NPBC” vienīgā amatpersona ir Daumants Vītols.

SIA „NPBC” ir reģistrēta komercdarbības veikšanai, bet no uzņēmuma 2011.gada un 2012.gada pārskatiem, izriet, ka saimniecisko darbību tā nekad nav veikusi, jo tai nav reģistrēts naudas līdzekļu apgrozījums, tas nozīmē, ka norādītajam uzņēmumam nav bijuši ienākumi.

Administratīvo izdevumu un procentu maksājumu segšanai, kā arī ieguldījumu SIA „NP Business Centre” pamatkapitālā veikšanai tika piesaistīti aizdevumi no uzņēmumiem, kuri darbojas SIA „NPBC” labā.

SIA „NP Business Centre” vienīgā amatpersona no uzņēmuma dibināšanas brīža līdz 2008.gada 25.jūnijam bija Daumants Vītols, kas pildīja valdes locekļa pienākumus. Savukārt kopš norādītā datuma SIA „NP Business Centre” vienīgā amatpersona ir Solvita Pētersone (iepriekšējais uzvārds – Evardsone). S.Pētersone ir Daumanta Vītola uzticības persona, kura kā Daumanta Vītola pilnvarotā persona pildīja dažādus Daumanta Vītola uzdevumus, strādājot grāmatvedes amatā, bet vēlāk – finanšu direktores amatā, Daumanta Vītola vadītajā koncernā SIA „European Plastic Industries”, kas uz šo brīdi jau ir likvidēts. Tāpat S.Pētersone ir bijusi un turpina būt daudzu Daumanta Vītola koncerna dalībnieku amatpersona – valdes locekle, padomes locekle, revidente vai likvidatore.

Pēc manā rīcībā esošās informācijas SIA „NPBC” darbojas savā vārdā, bet zemāk norādīto Daumantam Vītolam pastarpināti piederošu un zem viņa kontroles esošo sekojošo uzņēmējsabiedrību labā: AS „Gutta”, AS „Laima”, AS „Staburadze”, SIA „APF”, SIA „Bon Camino”, SIA „Deco Energy”, SIA „Dente”, SIA „DUNTES NAMI INVEST”, SIA „Jaunozols Būve”, SIA „Ķīšezera nami”, SIA „Nordic Industrial Park”, SIA „Nordic Technologies”, SIA „Nordic Technology Park”, SIA „NP Biznesa Parks”, SIA „NP Daugavpils biznesa parks”, SIA „NP Duntes biznesa parks”, SIA „NP Foods”, SIA „NP Industrial Village”, SIA „NP Jelgavas biznesa parks”, SIA „NP Logistics”, SIA „NP Management”, SIA „NP Properties”, SIA „NP Rēzeknes biznesa parks”, SIA „NP Salaspils biznesa parks”, SIA „NP Valdlauču biznesa centrs” un SIA „Saida”. Minēto apgalvojumu pierāda sekojošais.

Atbilstoši LR Uzņēmumu reģistra datiem SIA „NPBC” vienīgais īpašnieks, kam pieder 100% uzņēmuma kapitāla daļas, ir Maltā reģistrētā sabiedrība „Nordic Partners Properties Limited”. Kā to apstiprina Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra dati Nordic Partners Properties Limited ir vienīgais īpašnieks arī šādām Sabiedrībām, kuru labā darbojas SIA „NPBC”: SIA „Deco Energy”, SIA „Nordic Technologies”, SIA „Nordic Technology Park”, SIA „Nordic Industrial Park”, SIA „NP Jelgavas biznesa parks”, SIA „NP Daugavpils biznesa parks”, SIA „NP Properties”. Laika posmā no 2005.gada 6.oktobra līdz 2008.gada 29.decembrim, kā arī no 2010.gada 8.jūnija līdz 2012.gada 27.decembrim Nordic Partners Properties Limited bija vienīgais īpašnieks (periodā no 2005.gada 6.oktobra līdz 2008.gada 29.decembrim caur savu meitas uzņēmumu SIA „NP Properties”, periodā no 2010.gada 8.jūnija līdz 2012.gada 27.decembrim nepastarpināti) arī SIA „Jaunozols Būve”.

Atbilstoši Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra datiem, Maltā reģistrētā sabiedrība „Nordic Partners Land Limited” ir vienīgais īpašnieks šādām Sabiedrībām, kuru labā darbojas SIA „NPBC”: SIA „NP Industrial Village”, SIA „DUNTES NAMI INVEST”, SIA „Ķīšezera nami”, SIA „NP Biznesa parks”, SIA „NP Duntes biznesa parks”, SIA „NP Rēzeknes biznesa parks”, SIA „NP Salaspils biznesa parks”, SIA „NP Valdlauču biznesa centrs” un SIA „SAIDA”.

Atbilstoši Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra datiem, Maltā reģistrētā sabiedrība „Nordic Partners Food Limited” ir vienīgais īpašnieks šādām Sabiedrībām, kuru labā darbojas SIA „NPBC”: SIA „Detente”, AS „Gutta” un SIA „NP Foods”, pastarpināti (ar meitas uzņēmumu starpniecību) arī SIA „Staburadzes konditoreja”", SIA „NP Logistics”, AS „Staburadze” un AS „Laima”.

Atbilstoši Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra datiem Maltā reģistrētā sabiedrība „Nordic Partners Limited” ir vienīgais īpašnieks šādām Sabiedrībām, kuru labā darbojas SIA „NPBC”: SIA „APF” un SIA „NP Management”. Sabiedrībai Nordic Partners Limited pieder arī:

- 95% kapitāla daļu Nordic Partners Properties Limited (starp Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra komercreģistra SIA „NPBC” lietā esošajiem dokumentiem atrodams Nordic Partners Properties Limited dibināšanas lēmums, kurā norādīts, ka Nordic Partners Properties Limited 95% jeb 1900 kapitāla daļu īpašnieks ir Nordic Partners Limited, kas atrodas tieši tajā pašā adresē, kur norādīts Nordic Partners Properties Limited reģistrētais birojs – Level 7, The Mali Offices, The Mali Street, Floriana FRN 1470, Malta (dibināšanas lēmuma kopija ir pievienota kā pielikums Nr. 7)), pārējo 5% Nordic Partners Properties Limited pamatkapitāla jeb 100 kapitāla daļu īpašnieks ir Elita Moiseja.

- 95% kapitāla daļu Nordic Partners Land Limited (Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra komercreģistra SIA „NP Salaspils biznesa parks”, reģ.Nr.40003745795, lietā atrodas Nordic Partners Land Limited dibināšanas lēmums, kurā norādīts, ka Nordic Partners Land Limited 5% jeb 100 kapitāla daļu īpašnieks ir Elita Moiseja, bet 95% jeb 1900 kapitāla daļu īpašnieks ir Daumantam Vītolam 100% piederošā Nordic Partners Limited. Arī Nordic Partners Land Limited reģistrētais birojs atrodas tieši tajā pašā adresē, kur norādīts Nordic Partners Properties Limited, Nordic Partners Food Limited un Nordic Partners Limited reģistrētais birojs - Level 7, The Mali Offices, The Mali Street, Floriana FRN 1470, Malta;

- 95% kapitāla daļu Nordic Partners Food Limited (Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra komercreģistra SIA „NP Foods”, reģ.Nr.40103217882, lietā atrodas Nordic Partners Food Limited dibināšanas lēmums, kurā norādīts, ka Nordic Partners Food Limited 5% jeb 100 kapitāla daļu īpašnieks ir Daumants Vītols, bet 95% jeb 1900 kapitāla daļu īpašnieks ir Daumantam Vītolam 100% piederošā Nordic Partners Limited. Nordic Partners Food Limited reģistrētais birojs atrodas tieši tajā pašā adresē, kur norādīts Nordic Partners Properties Limited un Nordic Partners Limited reģistrētais birojs – Level 7, The Mali Offices, The Mali Street, Floriana FRN 1470, Malta.

Starp Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra komercreģistra SIA „NP Management" lietā esošajiem dokumentiem atrodams Nordic Partners Limited dibināšanas lēmums, kurā norādīts, ka Nordic Partners Limited 100%, jeb 2000 kapitāla daļu īpašnieks ir Daumants Vītols (dibināšanas lēmuma kopija ir pievienota kā pielikums Nr.10).

Daumanta Vītola loma koncernā ir plaši zināma, ko apstiprina publikācijas masu medijos.

Vadoties no augstāk izklāstītiem apstākļiem secināms, ka netieša izšķiroša ietekme ir Nordic Partners Properties Limited, Nordic Partners Land Limited, Nordic Partners Food Limited, Nordic Partners Limited un Daumantam Vītolam.

Daumants Vītols ir amatpersona uzņēmumos Nordic Partners Limited un Nordic Partners Properties Limited.

Vienīgais dibināšanas lēmumā norādītais Nordic Partners Properties Limited direktors ir Daumants Vītols. Taču Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra komercreģistra SIA „NPBC” lietā atrodas SIA „NPBC” 2010.gada 30.novembra dalībnieku sapulces protokols, no kura redzams, ka 2010.gada 30.novembra SIA „NPBC” dalībnieku sapulcē Nordic Partners Properties Limited pārstāv jau divi direktori – Daumants Vītols un Ivo Luka-Indāns.

Citiem norādītajiem uzņēmumiem ir arī citas amatpersonas, kuras īsteno Daumanta Vītola gribu norādīto uzņēmumu pārvaldē gan darba tiesisko attiecību ietvaros, gan arī tādēļ, ka tās atrodas pilnīgā finansiālajā atkarībā no Daumanta Vītola citu tiesisko attiecību ietvaros.

Piemēram, Solvitai Pētersonei, Elitai Moisejai, Ivo Luka-Indānam, Andrim Eģītim u.c. personām Daumants Vītols ir piešķīris neliela apmēra kapitāla daļas dažādos sava koncerna dalībniekos, un šīs personas ar savstarpējiem dalībnieku līgumiem ir saistītas ar pienākumu korporatīvajā pārvaldē vienmēr balsot un rīkoties saskanīgi ar Daumantu Vītolu un atbilstoši viņa norādījumiem.

Ievērojot izklāstītos apstākļus secināms, ka Daumants Vītols un viņa piesaistītā un no viņa atkarīgā persona Ivo Luka-Indāns, darbojoties kā SIA „NPBC” vienīgā amatpersona, ir darbojušies augstāk norādīto 26 juridisko personu labā, kuras pastarpināti pieder Daumantam Vītolam vai arī atrodas tā tiešā vai pastarpinātā kontrolē un pārvaldībā.

Ņemot vērā, ka SIA „NP Business Centre” vienīgā amatpersona līdz 2008.gada 25.jūnijam ir bijis Daumants Vītols, bet pēc norādītā datuma – viņa uzticības persona S.Pētersone, secināms, ka visā SIA „NP Business Centre” darbības laikā Daumants Vītols ir kontrolējis uzņēmuma darbību, tai skaitā arī ir kontrolējis uzņēmuma slēgtos darījumus, kurus līdz 2008.gada 25.jūnijam SIA „NP Business Centre”, kuras interesēs tai skaitā arī tiek iesniegts šīs iesniegums, vārdā ir slēdzis pats, bet pēc norādītā datuma – viņa uzticības persona S.Pētersone.

Ņemot vērā, ka zemāk izklāstītie darījumi tika slēgti ar Daumantam Vītolam tieši vai pastarpināti piederošiem vai viņa tieši vai pastarpināti kontrolētiem uzņēmumiem, var secināt, ka, slēdzot darījumus, Daumants Vītols kā vienīgā amatpersona ir rīkojies ar SIA „NP Business Centre” piederošo mantu – naudas līdzekļiem, atsavinot to sev tieši vai pastarpināti piederošiem vai kontrolētiem uzņēmumiem.

Ēkas būvniecība AS "Staburadze" un AS "Laima" vajadzībām

SIA „NP Business Centre” 2006.gada 1.martā noslēdza līgumu ar SIA „Būvprojektu vadība” par būvprojekta izstrādi būvprojektam „Biroju un noliktavu kompleksa jaunbūve Rīgā, Šampētera ielā 2”, kurā bija paredzēta jaunas ēkas būvniecība AS „Staburadze” un AS „Laima” vajadzībām. SIA „NP Business Centre” pašai šāda ēka nebija nepieciešama.

Būvprojekta 2.kārta ietvēra telpu piemērošanu AS „Staburadze” prasībām. Par šī būvprojekta izstrādi SIA „NP Business Centre” samaksāja un uz nepabeigtās celtniecības izmaksām attiecināja 137 629,32 euro..

2007.gada 29.oktobrī SIA „NP Business Centre” noslēdza līgumu ar SIA „Jaunozols Būve” kā ģenerāluzņēmēju par iepriekšminētā būvprojekta īstenošanu un AS „Staburadze” un AS „Laima” vajadzībām paredzētās ēkas būvniecības darbu veikšanu. Būvniecības darbu finansēšanai SIA „NP Business Centre” saņēma aizdevumu, no kura finansēja būvdarbus, lai arī aizņēmums pēc taisnības un biznesa loģikas bija jāņem personām, kuru vajadzībām ēkas celšana bija nepieciešama – AS „Staburadze” un AS „Laima” (vai šo abu uzņēmumu dalībniekam – SIA „Nordic Foods”).

Būvniecība tika uzsākta, bet tā arī netika pabeigta, šobrīd būvobjekta vietā esot vien aizaugušai būvbedrei ar sadrupušiem dzelzsbetona pāļiem. Par sev nevajadzīgajiem būvdarbiem SIA „NP Business Centre” samaksāja SIA "Jaunozols Būve 829 578,67 euro, bet par saņemto aizdevumu ir procentu maksājumos samaksājusi jau 234 886,31 euro.

AS „Staburadze” un AS „Laima” plāni pārcelt ražotnes ārpus esošajām telpām Rīgas centrā tika izziņoti arī masu mēdijos, atspoguļojot tos kā saimnieciska aprēķina diktētu, racionālu un izdevīgu rīcību. Vēlāk šie plāni, bez publiski izskaidrotas motivācijas, tika mainīti un atcelti, neatlīdzinot SIA „NP Business Centre” līdzekļus, kurus pēdējā bija ieguldījusi AS „Staburadze” un AS „Laima” vēlāk atcelto ieceru realizēšanai. 

Tādejādi kopā ar naudas summu, kas tika samaksāta par būvprojektu, SIA „NP Business Centre” šie AS „Staburadze” un AS „Laima” iecerēm un vajadzībām paredzētie darbi un darījumi ir radījuši zaudējumus 1 202 094,31 euro apmērā. Būvbedres izrakšana un pāļu iedzīšana nav radījusi SIA „NP Business Centre” pilnīgi nekādu saimniecisku labumu vai ieguvumu, tā vispār nav izmantojama SIA „NP Business Centre” saimnieciskajā darbībā. Šobrīd būvbedre ir aizaugusi ar krūmājiem un zāli, bet pāļi klimatisko apstākļu ietekmē bojājas un kļūst neizmantojami. Faktiski šī objekta būvniecības turpināšana jau nav iespējama, par jaunu nerokot būvbedri un nenovācot un neaizvietojot ar jauniem bojātos pāļus, kas radīs vēl papildus izdevumus. Sekojoši secināms, ka SIA „NP Business Centre” ieguldījumi šajā būvniecības projektā nebija vajadzīgi, tie nebija pamatoti ar saimnieciskās darbības nepieciešamību. Šie darījumi bija nepieciešami Daumanta Vītola kontrolētu uzņēmumu AS „Staburadze” un AS „Laima” vajadzībām un šo darījumu rezultātā SIA „NP Business Centre” nekādu labumu nav guvusi.

Nozīmīgs apstāklis ir, ka starp SIA „NP Business Centre” un AS „Staburadze” un AS „Laima”, kuru interesēs un labā SIA „NP Business Centre” pasūtīja būvprojektu un uzsāka būvdarbus, iztērējot tam kopumā 1 202 094,31 euro, nav noslēgts nekāds līgums vai vienošanās, kas paredzētu kārtību, kādā SIA „NP Business Centre” atgūs ieguldījumus šādas ēkas būvniecībā no AS „Staburadze” un AS „Laima”, un paredzētu AS „Staburadze” un AS „Laima” pienākumu pārcelties uz šo ēku un noteiktu periodu maksāt noteiktu nomas maksu, kas segtu SIA „NP Business Centre” ieguldījumus ēkas būvniecībā.

SIA „NP Business Centre” apmaksātā ēkas būvniecības imitācija AS „Staburadze” un AS „Laima” vajadzībām un sakarā ar to radušies izdevumi nebija izdevīgi SIA „NP Business Centre”, bet bija izdevīgi un nepieciešami tikai SIA „Jaunozols Būve”, AS „Staburadze” un AS „Laima”, jo faktiski noveda pie naudas līdzekļu ievērojamā apjomā "pārpumpēšanas" no SIA „NP Business Centre” uz norādītiem uzņēmumiem. Uz veidu, kādā norādītie uzņēmumi organizēja šo SIA „NP Business Centre” neizdevīgo darījumu slēgšanu, norāda fakts, ka šo darījumu veikšanas laikā Daumants Vītols pats bija gan SIA „NP Business Centre” vienīgais valdes loceklis, gan AS „Staburadze” un AS „Laima” padomes loceklis un vēlāk padomes priekšsēdētājs, tātad šos darījumus faktiski plānoja, slēdza un organizēja pats Daumants Vītols, ar Ivo Luka-Indāna un citu darbinieku palīdzību, būdams vienlaikus arī šajos darījumos tieši ieinteresētā persona. Savukārt tālākajā šo darbību izpildes laikā, no 2008.gada jūnija, D.Vītola uzticības persona Solvita Evardsone (Pētersone) bija vienīgais valdes loceklis gan SIA „NP Business Centre”, gan SIA „Jaunozols Būve”.

Vadoties no norādītā secināms, ka Daumants Vītols, darbojoties kā SIA „NP Business Centre” vienīgā amatpersona ar no viņa atkarīgās personas Ivo Lukas-Indāna palīdzību, ir izšķērdējis SIA „NP Business Centre” piederošos naudas līdzekļus, no tiem apmaksājot AS „Staburadze” un AS „Laima”, kas atrodas Daumanta Vītola kontrolē, saimnieciskai darbībai nepieciešamos būvdarbus, nenoslēdzot atbilstošus līgumus un neparedzot, kādā kārtībā SIA „NP Business Centre” varēs ieguldītos naudas līdzekļus atgūt. Ar šādām darbībām Daumants Vītols ir izšķērdējis naudas līdzekļus 1 202 094,31 euro apmērā.

Neizmantots un neatgriezts 2008.gada avansa maksājums SIA „Jaunozols Būve”

SIA „NP Business Centre” bilances postenī „Avansa maksājumi par pamatlīdzekļiem” norādīts 2008.gadā SIA „NP Business Centre” veiktais avansa maksājums SIA „Jaunozols Būve” 150 983,77 euro. Šī avansa summa nav atprasīta un saņemta atpakaļ, ar šo summu nav dzēsti no SIA „Jaunozols Būve” 2009.-2011.gados saņemtie pakalpojumi, tā nav pārformēta par aizdevumu un nav pieprasīti procentu maksājumi par ilgstošu šīs summas izmantošanu. Jānorāda, ka šī avansa summa nevienā SIA „NP Business Centre” gada pārskatā netiek norādīta kā SIA „Jaunozols Būve” parāds SIA „NP Business Centre” un tādejādi visu laiku ir tikusi slēpta (SIA „NP Business Centre” 2005.-2011.gada pārskati ir pievienoti kā pielikums Nr. 15).

Faktiski šādā veidā no SIA „NP Business Centre” līdzekļiem tiek slēpti un bez atlīdzības kreditēts SIA „Jaunozols Būve”. Taču vienlaikus pati SIA „NP Business Centre” ir aizņēmusies naudu lielā apjomā no citiem ar Daumantu Vītolu saistītiem uzņēmumiem, par ko maksā 8% gadā (skat. SIA „NP Business Centre” 2009.-2012.gada pārskati, kas ir pievienoti kā pielikums Nr. 15). Turklāt SIA „NP Business Centre” katru gadu pērk pakalpojumus no SIA „Jaunozols Būve”, piemēram, 2011.gadā 136 318,23 euro apmērā, bet 2010.gadā 104 696,33 euro apmērā, par ko SIA „NP Business Centre” maksā atlīdzību no saviem līdzekļiem, bet neveic savstarpējo prasījumu ieskaitu.

No minētā izriet, ka SIA „NP Business Centre” savus apgrozāmos līdzekļus 150 983,77 euro apmērā, faktiski ir bez atlīdzības nodevusi lietošanā SIA „Jaunozols Būve”, kurš ir faktiski maksātnespējīgs (pašu kapitāls 2012.gada 31.decembrī bija mīnus 673 929 euro), tajā pašā laikā SIA „NP Business Centre” pašai hroniski pietrūkst apgrozāmie līdzekļi un tā aizņemas naudu no citiem ar Daumantu Vītolu saistītiem uzņēmumiem un par tiem maksā 8% gadā. SIA „NP Business Centre” nav atprasījusi šos 150 983,77 euro, vai vismaz ieskaitījusi tos no SIA "Jaunozols Būve" saņemto pakalpojumu apmaksai.

Tā kā no faktiskajiem apstākļiem izriet, ka šāds avansa maksājums nav paredzēts SIA „Jaunozols Būve” pakalpojuma apmaksai, tad šī SIA „NP Business Centre” piederošā naudas summa pie SIA "Jaunozols Būve" atrodas bez jebkāda tiesiska pamata. Norādīto naudas summu SIA „NP Business Centre” sākotnēji ir ieskaitījusi SIA „Jaunozols Būve” kā avansa maksājumu, tātad plānojot ar to norēķināties par kādu tiesisku darījumu, kas tā arī nav noticis.

Vērtējot pamudināšanu noslēgt šādu SIA „NP Business Centre” neizdevīgu darījumu, jāņem vērā tas, ka Daumants Vītols līdz 2008.gada 25.jūnijam pats bija SIA „NP Business Centre” vienīgais valdes loceklis, bet pēc tam iecēla par SIA „NP Business Centre” vienīgo valdes locekli savu darbinieci S.Pētersoni, kas ir tieši padota Daumantam Vītolam ne tikai SIA „NP Business Centre” ietvaros, bet pilda Daumanta Vītola uzdevumus arī citos ar Daumantu Vītolu saistītajos uzņēmumos, t.sk. SIA „Jaunozols Būve”, kur S.Pētersone no 2008.gada 19.jūnija līdz 2010.gada 2.augustam bija iecelta par valdes locekli, vienlaikus pildot SIA „NP Business Centre” valdes locekļa pienākumus. Arī pats Daumants Vītols apvienoja amatus gan SIA „Jaunozols Būve”, gan SIA „NP Business Centre”, 2002.gada 24.septembra līdz 2006.gada 24.septembrim, ieņemdams SIA „Jaunozols Būve” rīkotājdirektora amatu, bet līdz 2008.gada 25.jūnijam ieņemot SIA „NP Business Centre” vienīgā valdes locekļa amatu.

No minētā izriet, ka Daumants Vītols, būdams SIA „NP Business Centre” vienīgais valdes loceklis, ir pieļāvis bezdarbību, neatprasot SIA „Jaunozols Būve” rīcībā nepamatoti atrodošos SIA „NP Business Centre” piederošos naudas līdzekļus 150 983,77 euro apmērā.

Saimnieciski nepamatoti maksājumi SIA "NP Properties" un SIA "NP Management"

SIA „NP Business Centre” katru gadu veic apjomīgus maksājumus SIA "NP Properties". SIA „NP Business Centre” 2008.gada pārskata vadības ziņojumā norādīts: "Veiksmīgā sadarbība ar menedžmenta un vadības uzņēmumu SIA "NP Properties" ļāva uzņēmumam pietiekoši īsā laikā pār organizēt darbību uzturēšanas režīmā, pārskatīt cenu politiku, kas nodrošinās uzņēmuma darbību krīzes apstākļos". Savukārt SIA „NP Business Centre” 2010.gada pārskata vadības ziņojumā norādīts: "Lai negatīvi neietekmētu klientiem sniegtā pakalpojuma kvalitāti, Sabiedrība būtiski nesamazināja tiešās saimnieciskās darbības izmaksas, taču tika pārskatīts SIA "NP Properties" sniegtā pakalpojuma apjoms, samazinot administratīvās izmaksas par -40%, salīdzinot ar 2009. gadu. Pārskata gadā Sabiedrības vadība turpināja sadarbību ar sabiedrību SIA "NP Properties", kas nodarbojās ar objekta mārketinga, attīstības plānošanu, kā arī jaunu klientu piesaisti".

No minētajām SIA „NP Business Centre” gada pārskatos ietvertajām norādēm secināms, ka SIA „NP Properties” ir menedžmenta un vadības uzņēmums, kurš sniedz SIA „NP Business Centre” objekta mārketinga, attīstības plānošanas un jaunu klientu piesaistes pakalpojumus, kas tiek iekļauti SIA „NP Business Centre” administratīvajos izdevumos, tātad ir tieši saistīti ar SIA „NP Business Centre” vadīšanu un darbības plānošanu un organizēšanu. Taču tajā pašā laikā SIA „NP Business Centre” gada pārskatos darījumi ar SIA „NP Properties” norādīti kā darījumi ar saistītajiem uzņēmumiem, bet nav norādīti pie administrācijas izmaksām. Maksājumi SIA „NP Properties” laika posmā no 2007.gada līdz 2011.gadam sastādīja 16-22.5 % no visa SIA „NP Business Centre” apgrozījuma.

Pie administrācijas izmaksām ir norādīti SIA „NP Business Centre” maksājumi SIA "NP Management", iekļaujot tos iedaļā „Profesionālie pakalpojumi”. Šo pakalpojumu raksturs SIA „NP Business Centre” gada pārskatos vispār netiek atšifrēts. No šo izdevumu iekļaušanas administratīvo izdevumu iedaļā „Profesionālie pakalpojumi” var saprast, ka tie ir pakalpojumi saistībā ar SIA „NP Business Centre” vadīšanu un darbības plānošanu un organizēšanu. Maksājumi SIA „NP Management” katru gadu sastāda no 12-19% no visa SIA „NP Business Centre” gada apgrozījuma. Zīmīgi, ka S.Pētersone ir valdes loceklis gan SIA „NP Business Centre”, gan SIA "NP Management", tātad SIA „NP Business Centre” līdzekļus ievērojamā apmērā valdes locekle samaksā citam pašas vadītam komersantam – SIA "NP Management".

SIA „NP Business Centre” visu laiku ir bijis valdes loceklis, kura pienākumos saskaņā ar Komerclikuma 221.panta pirmo daļu ietilpst SIA „NP Business Centre” vadīšana un pārstāvēšana, un kuram no SIA „NP Business Centre” līdzekļiem ir iespējams maksāt samērīgu algu par šo pienākumu pildīšanu. Turklāt SIA „NP Business Centre” apsaimniekotajā nekustamajā īpašumā galvenais nomnieks kopš 2004.gada, kad šis nekustamais īpašums tika iegādāts, bija un joprojām ir šī nekustamā īpašuma bijušais īpašnieks SIA „ACOT Technologies” un tā tiesiskie pēcteči un saistītās personas, no jauna piesaistīti nomnieki veido salīdzinoši nelielu ieņēmumu daļu, no kā izriet, ka SIA „NP Business Centre” nav nepieciešamas menedžmenta, marketinga un administratīvās konsultācijas simtiem tūkstošu latu apmērā, lai iznomātu sev piederošās telpas tur jau no vēsturiskiem laikiem esošajiem lietotājiem.

Tādēļ šādiem milzīga apmēra maksājumiem par it kā saņemtiem administratīviem un menedžmenta pakalpojumiem nav saredzams nekāds saimniecisks pamatojums un to objektīva nepieciešamība SIA „NP Business Centre”, tie ir acīmredzami fiktīvi, neizdevīgi un zaudējumus izraisoši SIA „NP Business Centre” un acīmredzot ir saistīti ar SIA „NP Business Centre” līdzekļu aizpludināšanu uz ar Daumantu Vītolu saistītiem uzņēmumiem.

Ar šādiem maksājumiem no SIA „NP Business Centre” bez saimnieciska pamatojuma ir tikuši aizpludināti naudas līdzekļi uz ar Daumantu Vītolu saistītiem uzņēmumiem katru gadu 270 līdz 610 tūkstošu latu apmērā, kas sastāda 28-41 % no visa SIA „NP Business Centre” apgrozījuma. Tieši šie maksājumi, ņemot vērā to fiskālo ietekmi uz SIA „NP Business Centre” saimnieciskās darbības rādītājiem ir acīmredzamais galvenais cēlonis SIA „NP Business Centre” saimnieciskās darbības zaudējumiem par visu pārskata periodu.

Laika posmā no 2007.-2011.gadam šādā veidā bez saimnieciska pamatojuma ir tikuši uz ar Daumantu Vītolu saistītiem uzņēmumiem SIA „NP Properties” un SIA „NP Management” aizpludināti SIA „NP Business Centre” naudas līdzekļi kopumā 1 996 055,80 euro apmērā, ar to nodarot SIA „NP Business Centre” apjomīgus zaudējumus.

Šos maksājumus var novērtēt pēc to finansiālā rakstura un satura kā slēptās dividendes, kuras sev izmaksājuši ar Daumantu Vītolu saistītie uzņēmumi.

Šādā veidā aizpludināto SIA „NP Business Centre” naudas līdzekļu apjoms vairāk kā četras reizes pārsniedz SIA „NP Business Centre” šajā laika periodā ciesto zaudējumu apmēru. Uz matemātisku aprēķinu pamata iespējams izdarīt secinājumu, ja nebūtu veikti saimnieciski nepamatotie maksājumi ar Daumantu Vītolu saistītiem uzņēmumiem SIA „NP Properties” un SIA „NP Management”, SIA „NP Business Centre” katru gadu būtu strādājusi ar peļņu, un tai nebūtu negatīvs pašu kapitāls, nerastos vajadzība 2010.gadā palielināt pamatkapitālu.

Nepamatoti augstu aizdevuma procentu likmju noteikšana

SIA „NP Business Centre” ir saņēmusi aizdevumus no atsevišķiem ar Daumantu Vītolu saistītiem uzņēmumiem ar gada procentu likmi par aizdevuma lietošanu 8%. Tajā pašā laikā šie ar Daumantu Vītolu saistītie uzņēmumi paši apgrozāmos līdzekļus, t.sk. tos, kurus aizdod SIA „NP Business Centre”, ir aizņēmušies par daudz zemāku gada procentu likmi par aizdevuma lietošanu - 4-5% (skat. SIA „NP Management”, SIA „NP Properties”, SIA „Nordic Industrial Park” un SIA „Nordic Technology Park” gada pārskati par 2004.-2011.gadiem, kas ir pievienoti kā pielikums Nr. 17).

SIA „NP Business Centre” no ar Daumantu Vītolu saistītiem uzņēmumiem saņemto aizdevumu procentu likme vēl 2008.gadā bija 6%, taču jau 2010.gadā tā ir tikusi palielināta līdz 8%. šādā veidā šiem uzņēmumiem ļaujot bez saimnieciska pamatojuma pelnīt uz SIA „NP Business Centre” rēķina kā starpniekiem aizdevumu izsniegšanā.

Ar Daumantu Vītolu saistītie uzņēmumi, izmantojot savu izšķirošo ietekmi, ir pamudinājuši vai piespieduši SIA „NP Business Centre” noslēgt tai neizdevīgus aizdevuma darījumus (ar tai neizdevīgu aizdevuma procentu likmi) šo uzņēmumu labā. Ir pamats domāt, ka Daumants Vītols un koncerna finanšu direktors Ivo Luka-Indāns, kas vienlaikus kopā ar Daumantu Vītolu ir gan direktors Nordic Partners Properties Limited, gan valdes loceklis SIA „NP Management”, ir īstie šīs mahinācijas shēmas autori, kuras mērķis ir pārpumpēt līdzekļus no SIA „NP Business Centre” uz ar Daumantu Vītolu saistītiem uzņēmumiem. Šie uzņēmumi ir pamudinājuši vai piespieduši šo aizdevuma procentu likmi 2010.gadā vēl paaugstināt, t.i. padarīt vēl neizdevīgāku SIA „NP Business Centre” un arī šajā gadījumā SIA „NP Business Centre” sev ir aizpludinājuši naudas līdzekļus. Kopumā šādā veidā SIA „NP Business Centre” ir radušies ievērojami zaudējumi, kuru apmērs tiks aprēķināts pēc nepieciešamo dokumentu saņemšanas.

SIA „NP Business Centre” mantas ieķīlāšana par SIA „APF”, SIA „Nordic Industrial Park”, SIA „Nordic Technology Park” saistībām

SIA „NP Business Centre” piederošais nekustamais īpašums Šampētera ielā 2, Rīgā, kadastra Nr.0100 076 0184, joprojām ir apgrūtināts ar četrām spēkā esošām hipotēkām, nodrošinot atsevišķu ar Daumantu Vītolu saistīto uzņēmumu saistību izpildi šādā apmērā:

- no 2005.gada 25.novembra aizdevuma līguma Nr.05-102965-IN izrietošo SIA „Nordic Technology Park” kā aizņēmēja saistību izpildi pret AS „Swedbank” par kopējo summu 6 507 558,30 euro, (skat. Rīgas pilsētas zemesgrāmatas nodalījuma Nr. 7510 IV daļas 1-2.iedaļas 14.1.punktu; pievienots kā pielikums Nr. 18);

- no 2006.gada 7.marta aizdevuma līguma Nr.06-021645-IN izrietošo SIA „APF” kā aizņēmēja saistību izpildi pret AS „Swedbank” par kopējo summu 771 294,70 euro,;

- no 2007.gada 5.februāra aizdevuma līguma Nr.07-010987-IN izrietošo SIA „Nordic Industrial Park” kā aizņēmēja saistību izpildi pret AS „Swedbank” par kopējo summu 9 436 877,14 euro;

- no 2008.gada 20.marta aizdevuma līguma Nr.08-034043-IN izrietošo SIA „APF” kā aizņēmēja saistību izpildi pret AS „Swedbank” par kopējo summu 4 144 223,71 euro.

SIA „NP Business Centre” piederošais nekustamais īpašums Aizputes ielā 2, Rīgā, kadastra Nr.0100 076 2155, ir apgrūtināts ar analoģiskām hipotēkām, nodrošinot ar Daumantu Vītolu saistīto uzņēmumu saistību izpildi šādā apmērā:

- no 2005.gada 25.novembra aizdevuma līguma Nr.05-102965-IN izrietošo SIA „Nordic Technology Park” kā aizņēmēja saistību izpildi pret AS „Swedbank” par kopējo summu 6 507 558,30 EUR;

- no 2006.gada 7.marta aizdevuma līguma Nr.06-021645-IN izrietošo SIA „APF” kā aizņēmēja saistību izpildi pret AS „Swedbank” par kopējo summu 771 294,70 euro;

- no 2007.gada 5.februāra aizdevuma līguma Nr.07-010987-IN izrietošo SIA

„Nordic Industrial Park” kā aizņēmēja saistību izpildi pret AS „Swedbank” par kopējo

summu 9 436 877,14 euro;

- no 2008.gada 20.marta aizdevuma līguma Nr.08-034043-IN izrietošo SIA „APF”

kā aizņēmēja saistību izpildi pret AS „Swedbank” par kopējo summu 4 144 223,71 euro,.

SIA „NP Business Centre” vērtīgāko aktīvu – nekustamo īpašumu Šampētera ielā 2, Rīgā, kadastra Nr.0100 076 0184, un Aizputes ielā 2, Rīgā, kadastra Nr.0100 076 2155, ieķīlāšana par labu AS „Swedbank”, lai nodrošinātu SIA „APF”, SIA „Nordic Technology park” un SIA „Nordic Industrial park" aizņēmumus, ir saimnieciski pilnīgi neloģiska risku uzņemšanās no SIA „NP Business Centre” un tās mazākumdalībnieku viedokļa, jo rada iespēju, ka atsevišķiem norādītiem uzņēmumiem nespējot pildīt savas saistības, savu mantu zaudētu nevis šīs, aizdevumus saņēmušās, personas, bet gan SIA „NP Business Centre”. Tai skaitā savu ieguldījumu zaudētu arī Menard Port LLC, lai gan ne SIA „NP Business Centre”, ne Menard Port LLC kā tās mazākumdalībnieks labumu no norādīto uzņēmumu aizņemšanās nav guvis nekādu.

Konkrētajā gadījumā reģistrētie apgrūtinājumi samazina SIA „NP Business Centre” mantu, radot SIA „NP Business Centre” zaudējumus, 20 859 953,84 euro.

No augstāk izklāstītā izriet, ka Daumants Vītols ir rīkojies ar SIA „NP Business Centre” piederošo mantu – naudas līdzekļiem, slēdzot SIA „NP Business Centre” neizdevīgus darījumus un augstāk minētos naudas līdzekļus atsavinot juridiskajām personām vai arī apmaksājot darbus, kas ir nepieciešami juridisko personu saimnieciskajām darbībām un šīs juridiskās personas tieši vai pastarpināti pieder Daumantam Vītolam vai arī atrodas viņa tiešā vai pastarpinātā kontrolē.

2. Juridiskais pamatojums.

Kriminālprocesa likuma 369.panta pirmā daļa noteic, ka kriminālprocesa uzsākšanas iemesls ir tādu ziņu iesniegšana izmeklēšanas iestādei, prokuratūrai vai tiesai, kuras norāda uz iespējama noziedzīga nodarījuma izdarīšanu. Savukārt Kriminālprocesa likuma 370.panta pirmā daļa noteic, ka kriminālprocesu var uzsākt, ja pastāv reāla iespēja, ka noticis noziedzīgs nodarījums, vai arī ja ziņas satur informāciju par iespējamu notikušu noziedzīgu nodarījumu un tās ir iespējams pārbaudīt tikai ar kriminālprocesa līdzekļiem un metodēm.

Ievērojot izklāstītos faktisko apstākļus, pastāv pamats secināt, ka Daumants Vītols, Solvita Pētersone un Ivo Luka-Indāns, iespējams varētu būt izdarījuši Krimināllikuma 177.panta trešajā daļā paredzēto noziedzīgo nodarījumu.

Krimināllikuma 177.panta trešā daļa paredz kriminālatbildību par svešas mantas vai tiesību uz šādu mantu iegūšanu, ļaunprātīgi izmantojot uzticēšanos vai ar viltu (krāpšana), ja tā izdarīta lielā apmērā. Vadoties no augstāk izklāstītiem apstākļiem ir secināms, ka vadoties no Daumanta Vītola, Solvitas Pētersones un Ivo Lukas-Indāna faktiskajās darbībās, iespējams, ir saskatāmas norādītā noziedzīga nodarījuma pazīmes, un šo pazīmju esamība ir pārbaudāma kriminālprocesa ietvaros.

Tāpat vadoties no augstāk izklāstītiem faktiskiem apstākļiem konstatējams, ka Daumanta Vītola un viņa piesaistītās personas – Ivo Lukas-Indāna veiktajās darbībās, iespējami, ir saskatāmas noziedzīga nodarījuma pazīmes, par kura izdarīšanu kriminālatbildība ir paredzēta Krimināllikuma 179.panta trešajā daļā – svešas mantas prettiesiska izšķērdēšana, ja to izdarījusi persona, kurai šī manta uzticēta vai kuras pārziņā tā atradusies (piesavināšanās), ja tā ir izdarīta lielā apmērā personu grupā pēc iepriekšējās vienošanās.

Saskaņā ar doktrīnā  atrodamajām atziņām Krimināllikuma 179.pantā paredzētais noziedzīgais nodarījums apdraud fizisko un juridisko personu mantiskās intereses un šī noziedzīga nodarījuma priekšmets var būt gan kustama, gan nekustama manta. Uzticētas vai pārziņā esošās mantas valdījums ir tāds fiziskas personas tiesiskais stāvoklis attiecībā pret mantu, kas dod pamatu mantas prettiesisku paņemšanu atzīt par piesavināšanos. Valdījumam ir jābūt īpašam gan tā rašanās ziņā, gan saistībā ar uzliktajiem pienākumiem sakarā ar uzticēto vai pārziņā nodoto mantu. Valdījuma īpašais stāvoklis ir raksturīgas ar to, ka manta uzticēta noteiktai rīcībai, lai to pārvaldītu, saglabātu, izsniegtu citām personām u.t.t.

Izšķērdēšana ir īpašs piesavināšanās gadījums, kas raksturīgas ar to, ka uzticētā vai pārziņā esošā manta pēc tās prettiesiskas paņemšanas tūlīt tiek atsavināta, patērēta vai citādi izlietota.

Konkrētajā gadījumā Daumants Vītols personīgi, rīkojoties kā SIA „NP Business Centre” dalībnieks un vienīgais valdes loceklis, vai ar S.Pētersones starpniecību, un piesaistot Ivo Luku-Indrānu, iespējams, ir izšķērdējuši SIA „NP Business Centre” piederošos naudas līdzekļus, slēdzot darījumus ar Daumantam Vītolam pastarpināti vai tieši piederošiem vai ar viņu saistītiem un viņa kontrolē esošajiem uzņēmumiem, tādejādi nodarot SIA „NP Business Centre” zaudējumus 5 300 000 euro apmērā. Ņemot vērā SIA „NP Business Centre” nodarītos zaudējumus, secināms, ka arī Menard Port LLC ir tikuši nodarīti zaudējumi, kas izpaužas nesaņemtu dividenžu veidā.

Bez tam arī vadoties no augstāk izklāstītajām Daumanta Vītola, Solvitas Pētersones un Ivo Lukas-Indāna veiktajām faktiskajām darbībām izriet, ka, iespējams, ir noticis noziedzīgs nodarījums, par kuru kriminālatbildība ir paredzēta Krimināllikuma 196.panta otrajā daļā – pilnvaru ļaunprātīga izmantošana un pārsniegšana, kas, iespējams, ir izdarīta mantkārīgā nolūkā, un šī noziedzīga nodarījuma iespējamā izdarīšana ir pārbaudāma kriminālprocesa ietvaros, lai noteiktu šajā iesniegumā norādīto, kā arī citu iesaistīto personu iespējamo līdzdalību un atbildības pakāpi.

Uzskatu, ka šeit izklāstītās ziņas par iespējami prettiesiskajām darbībām no Daumanta Vītola un Ivo Lukas-Indāna puses ir iespējams pārbaudīt tikai ar kriminālprocesa līdzekļiem un metodēm. Tāpat tikai un vienīgi kriminālprocesa ietvaros ir iespējams pārbaudīt citu personu iespējamo saistību ar šajā iesniegumā izklāstīto SIA „NP Business Centre” naudas līdzekļu izpumpēšanas shēmu. Sekojoši uzskatu, ka pastāv pamats uzsākt kriminālprocesu."

Novērtē šo rakstu:

30
15

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kāda ir Saeimas atbildība?

FotoLatvijas attīstība pēdējos 27 gados liecina, ka Satversmē rakstītās normas ir tikai deklaratīvas un iedzīvotāji - tauta tiek vērtēta zemāk par slaucamu govi.
Lasīt visu...

18

Autoratlīdzība ir jāmaksā. Aicinājums Latvijas autoriem

FotoLatvijas Rakstnieku savienības vārdā aicinu Latvijas rakstošos autorus rūpīgi izvērtēt dažādu projektu vadītāju (tostarp tādu, kas pārstāv Latvijas Republikas uzņēmējus, valsts un pašvaldības iestādes) piedāvājumus izdot darbus Latvijā un ārvalstīs. Lai cik cēla ir ideja, nav iedomājama situācija, ka autors par sava darba publicēšanu nesaņem nekādu autoratlīdzību. Arī tad ja, projektu vadītāji apelē pie autora patriotisma jūtām un runā par Latvijas 100. jubileju.
Lasīt visu...

21

Muhameda portrets

FotoCeturtdien, 17.augustā Katalonijas pilsētā Barselonā musulmaņi pastrādāja kārtējo teroraktu, ar automobili ietriecoties cilvēkos un laupot 14 nevainīgas dzīvības, tostarp diviem maziem bērniem atņemot tēvu. Nākamajā dienā Somijas pilsētā Turku marokāņu musulmanis ar nazi nodūra divus cilvēkus. Vēl kaut kas notika Diseldorfā, Vācijā, bet par to nav skaidras informācijas.
Lasīt visu...

21

Motivācija celt labklājību vai ņemt kukuli?

FotoLatvijas attīstību kavē tas, ka cilvēkiem, kam esam uzticējuši attīstīt mūsu valsti, nav patiesas motivācijas to darīt, izņemot politisko atbildību. Pašvaldību un valsts atbildīgās amatpersonas saņem atalgojumu, kas nav atkarīgs no viņu darba rezultātiem – padarītā vai nepadarītā.
Lasīt visu...

21

Valstiskuma metabolisms un kultūras liekulība

Foto2017.gada vasarā „Rīdzenes sarunas” sašūpoja latviešu vislielāko politisko grēku – LR krimināli oligarhisko valsts iekārtu. Tika sašūpots valstiskums visaugstākajā līmenī. Tāpēc pret “Rīdzenes sarunām” ir jāizturas ļoti nopietni. Patiesībā ir jāizturas maksimāli nopietni. Latvijas Republikā nekas nopietnāks vairs nevar būt. “Rīdzenes sarunas” attiecas uz LR valsts iekārtu. Tātad attiecas uz valsts pamatiem, valstiskuma pamatformu, valsts pastāvēšanas visbūtiskākajiem nosacījumiem. Valsts iekārta vitāli skar katru pavalstnieku, kura apziņā valsts figurē kā dzīves nepieciešamība, dzīves garants, dzīves patrons, dzīves lepnums.
Lasīt visu...

12

Par manis paša kļūdām es pats esmu maksājis, maksāju un turpināšu maksāt

FotoTe manas pārdomas, kuras rakstīju reiz, kad pēc kārtējās, enerģētiski, intelektuāli un sirdsgudri piesātinātās intervijas (ja nemaldos - tā bija nra.lv) komentāros un citur soctīklos tika „apd...ts” Ēriks Stendzenieks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Ašeradens būs īstais

Labdien, biedri un atbalstītāji, visi. kam rūp tiesiska, latviska un eiropeiska Latvija! Šajā sestdienā mēs sanāksim kopā. lai lemtu par mūsu partijas nākotni,...

Foto

Atklāta vēstule Latvijas Republikas 12. Saeimas deputātam Andrejam Judinam

Latvijas Republikas 12. Saeimas 2017. gada 21. jūlija ārkārtas sēdē tika pieņemts lēmums ar nosaukumu “Par valsts...

Foto

Latvijas attīstība Šveika garā jeb ķemertiņu reģistram būt

Brīdināts, ka pēc likuma par šķiņķa zādzību pienākas sods no 6 mēnešiem līdz 20 gadiem, krietnais kareivis Šveiks...

Foto

SS.LV un VID strīds parāda, ka dzīvojam represīvā valstī

Šodien Cīrules kundze LTV paziņoja, ka strīds starp VID un SS.lv esot pievērsis uzmanību tam, vai būt...

Foto

Haltūra, ko veselības ministre Čakša sauc par likumprojektu un kas Kučinskim šķiet derīga

Lai novērstu uzmanību no veselības aprūpes pamatproblēmām – mediķu streika, zemas efektivitātes un...

Foto

Nevajag eksperimentēt ar sešgadniekiem

Laikā, kad Izglītības un zinātnes ministrija gatavo apjomīgu nozares reformu, kas skar dažādus būtiskus jautājumus, tostarp t.s. sešgadnieku jautājumu, jāatceras, ka mēģinājumi...

Foto

Par "iztīrīto" Nacionālo mākslas muzeju un elitāri politisko kroni

Pēc ilgstošas rekonstrukcijas 2016. gadā vasaras sākumā cilvēku apskatei tika atvērts Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) ar...

Foto

Par valsts un pašvaldību amatpersonu elektroniskās sarakstes atbilstību likumam

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienība (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības un...

Foto

Papildizglītības un katalizatora izpalīdzība

Tagadnes politiķu intelektuālā potenciāla objektīvs vērtējums nav sasniedzams bez jaunām zināšanām. Tas pavēloši attiecas uz LR politiķu vērtējumu. LR politisko kadru analītika...

Foto

Piespiedu noma: diena, kad es atguvu ticību taisnīgai tiesai

Lai cik tiesas neatkarīgas, likums nemainās no tā, kura tiesa to piemēro. It kā ābeces patiesība. Nesen...

Foto

Mums Molotova – Ribentropa pakta sekas ir jālikvidē pilnībā

Darbu ir sākusi Saeimas izmeklēšanas komisija, kam būtu jāvērtē oligarhu sarunas un lietas izmeklēšanas izčākstēšanas iemesli. Taču...

Foto

Kaimiņš "sēž, vēro un neko nelaiž uz āru"

Pietiek lasītāji pēdējā laikā interesējušies – kur pēc pašvaldību vēlēšanu iznākuma esot pazudis latvju tautas interešu pēdējais aizstāvis...

Foto

Mīti un patiesība par „Lidl” jaunajām darbavietām un zemajām cenām

Latvijā Lidl ienākšana mazumtirdzniecības segmentā sākusies ar ceļa izzāģēšanu – slepenības aura ap Rīgas mikrorajonā Purvciemā gaidāmo koku...

Foto

SS.LV ir mūsu sabiedrības un ēnu ekonomikas spogulis

Es neaizstāvu Valsts ieņēmumu dienestu (VID) par izvēlēto problēmas risināšanas formu, jo uzskatu, ka bija un ir citi...

Foto

Ēēēēēēēēēēē...

Man nudien nebija nodoma divas dienas pēc kārtas izteikties par vienu un to pašu tēmu, taču pašreizējās Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores Ilzes Cīrules pirmdienas...

Foto

Kāpēc SS.LV nav konkurentu

Pateicoties nesenajām* sludinājumu izvietošanas cenu izmaiņām portālā ss.lv, sabiedrībā uzvirmoja kārtējais nepatikas vilnis pret šo interneta resursu - sak’ dzēšot sludinājumus, neatbildot...

Foto

Prezidenta kungs, vai, runājot par oligarhiem un to sarunām, jūs domājāt arī mani?

Augsti godātais Prezidenta kungs! Preses brīfingā pēc Nacionālās drošības padomes sēdes šā gada...

Foto

Prezidentam jārīkojas! Nepārdomātā akcīze degvielai vājinās Latvijas ekonomiku

Biedrība "Baltijas asociācija - Transports un Loģistika" (BATL) vērsusies pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa ar lūgumu izmantot LR...

Foto

Ss.lv un VID stāsts – speciāli advokātu madāmām, sektantiem no sabiedriskā radio un citiem "tiesiskās valsts" cienītājiem

Nu jau pat advokātu madāmas – mājsaimnieces ir iesaistījušās...

Foto

Kondora lidojums jeb jēru skaitīšana: par zīmoliem un tirgus pārdali

Ziemas miegā iztraucēts lācis ir bīstams, mēdzot uzbrukt pat cilvēkiem. Politiķiem savukārt pagulēšanai atvēlēts laiciņš pēc...

Foto

Sabiedrības līderu piemiņai

Džeka Londona stāstā Baltais Ilknis ir aprakstīta likumsakarība, kas valda suņu barā. Līderis vienmēr ir jāliek pajūga priekšgalā, jo pārējie suņi, redzot bēgošo līderi, centīsies...

Foto

„Cant” latviskajā vidē jeb meli ar tīru sirdsapziņu

Angļu valodā ir divi vārdi „cant”. Tie ir homonīmi – vienādi rakstāmi un vienādi izrunājami vārdi ar atšķirīgu...

Foto

Neizskatās, ka valstī kāds domātu par eksistenciālajiem jautājumiem

Tas, ka Latvija joprojām ir viena no nabadzīgākajām ES valstīm, nav nekāds jaunums. To raksturo dažādi rādītāji. Viens...

Foto

Mēs varam, bet – nezinām vai negribam?

Bieži tiek spriests, cik labi ir sakārtotajā un turīgajā Vācijā, Lielbritānijā, ASV... Taču latvieši negrib saprast, ka turienes iedzīvotāji...

Foto

Uz 73 valsts auto - 4 apkopēji ar 1000 eiro algu, 2 ēdināšanas speciālisti, medicīnas speciālists, 8 dežuranti...

Medijos publicētas vairākas ziņas ar skaļiem virsrakstiem „Atsakoties...

Foto

Par likumprojektu "Dzīvojamo telpu īres likums"

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par līdzdalības iespējām likumprojekta izstrādes procesā, biedrības “NĪSA, Nekustamā īpašuma...

Foto

Veselības ministrija šobrīd cenšas sarīdīt trīs lielākās ārstu grupas

Ģimenes ārstu temats nav bijis ilggadējam publicistikas flagmanim Dainim Lemešonokam īsti mīļš, radot iespaidu, ka kāds autora...

Foto

Cik partiju Kučinska koalīcijā? Vienpadsmit plus bezpartijiskie

Šovakar LTV Ministru prezidents pats īsti nevarēja pateikt, cik partiju tad ir viņa koalīcijā. Vēlos viest skaidrību. Zināms, ka...

Foto

Ceturtā atmoda. Mosties vai zust

Trešā atmoda atjaunoja neatkarību, taču netika atjaunota 18. novembra Latvija. Tika radīts hibrīds - tapa 4. maija republika, apvienojot padomju laika...

Foto

Seši blēdīgi leftistu koncepti, kas pretendē būt pozitīvi

Leftisms savā būtībā ir konfliktus ģenerējošs. Tas vienmēr nostājas pret pastāvošo lietu kārtību. Savā agrīnā posmā tas maskēja...

Foto

Tautas politiskā apziņa: realitāte, mīmikrija, dresūra

Latvijā regulāri atskan politiski loģiskā prasība atļaut latviešu tautai vēlēt Valsts prezidentu. Regularitāti (reizi četros gados) nosaka Valsts prezidenta vēlēšanas....

Foto

Jautājums par sešgadniekiem skolās IZM dienaskārtībā ir jau 20 gadus

Jūlijā plašsaziņas līdzekļos atkal aktualizējās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) virzītā reforma, kas paredz vairākas izmaiņas,...

Foto

Ģimenes ārsti paši sevi gāž no pjedestāla

Ģimenes ārstu streiks ir nolemts sakāvei, jo tam nav morāla atbalsta sabiedrībā. Valsts vara viņus spēj ne tikai uzveikt,...

Foto

Mēs esam PAR

Mēs esam par Latviju, kura ir iespēja visiem. Mēs esam par brīvu cilvēku. Mēs ticam ikviena cilvēka tiesībām izdarīt savas izvēles un atbildībai...

Foto

Jebkurā civilizētā valstī tādai Čakšai sen būtu bijis jāatkāpjas

Veselības ministre Anda Čakša nebeidz izbrīnīt. Ne velti, stājoties amatā sevi dēvēja par krīzes menedžeri un izcilu...

Foto

Kučinska kungs, Jūsu pasaulē nav mazā Ivana, kas vientulībā nomirst mežā

Augsti godātais Ministru prezidenta kungs Māri Kučinski! Iespējams, ka mēs dzīvojam divās dažādās un ļoti...

Foto

Skarba replika par PVN un tiesām

Ar tiesisku valsti katrs var saprast ko citu – citam tā ir pārliecība, ka par katru noziegumu katrs noziedznieks tiks...

Foto

Atklāta vēstule – iesniegums par padomju tiesību doktrīnai tipisku principu ietveršanu ārstu sertifikācijas procesa pārraudzībā

Iesniedzējs atgādina, ka iepriekšējā sarakstē jau tika informējis Ministru prezidentu un...

Foto

Par dalītā īpašuma neatbilstību LR Satversmei: faktiski atjaunotas feodālās privilēģijas un likvidēta demokrātija

Tiesiskais pamats dalītā īpašuma radīšanai Latvijas pilsētās tika izveidots 1991. gada 20. novembrī,...

Foto

Tāda ir bijusi un ir tā sauktā politiskā NEgriba

Garāmejot kārtējo reizi uzmetu aci nu jau vairāk nekā 20 gadu gaitā savāktajai DVD kolekcijai (lauvas tiesa...

Foto

...

Foto

Kleptomānijas cēlonis

Retrospektīvi izzinoša ekskursija uz lietišķo pierādījumu muzeju nav vajadzīga. Nav vajadzīgs intelektuālais reids aizvadīto 27 gadu vēsturē. Latvijas Republika kā krimināla valsts ar ideālu...

Foto

Mēs atsakāmies no savas valsts, atstājot to neliešu bariņa rokās

Atbilstoši oficiālajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2017. gada janvārī Latvijā dzīvoja 1 miljons 953 tūkstoši cilvēku....

Foto

“Nodokļu reforma” - kas tiek noklusēts

Daudz piesauktā un plaši aprunātā, bet patiesībā reti kuram zināmā “nodokļu reforma” nu ir ieguvusi daudz maz konkrētus apveidus. Un,...

Foto

Ģimenes ārsti dara pareizi, ka netic Čakšas tukšajiem „solījumiem”

Jau ilgāk nekā divas nedēļas valstī notiek ģimenes ārstu streiks. Taču nekas neliecina, ka tiks panākta vienošanās...

Foto

Atklāta vēstule valdošajai koalīcijai: IZM reforma – nodomi labi, bet izpildījums vājš

Augsti godājamais Ministru prezidenta kungs, Saeimas cienījamie frakciju vadītāji, pagājušajā nedēļā medijos atkal aktualizējās...

Foto

Latvijas sabiedrisko mediju "caurās mucas" svētās dusmas

Cēlonis melodramatiskajam sašutumam, kādā Latvijas Radio (LR) darbinieki izteica neuzticību Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) un tās loceklim...

Foto

VID Cīrule „atbild” pavāram Dreibantam

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule pavāram Ērikam Dreibantam nosūtījusi to, ko pati uzskata par atbildēm uz viņa atklātajā vēstulē...

Foto

Tumsonība Īvāna gaumē

Neesmu vegāns, pat veģetārietis ne tuvu ne. Dzīvnieki nav sveši, jau kopš bērnības mūsu vai vismaz radu mājās ir bijis kāds "kustonis", arī...

Foto

Ēnu ekonomikas process sākas tad, kad VID martā bloķē restorāna bankas kontu par 2000 eiro nodokļu parādu...

Nesen no Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) saņēmu...

Foto

Laikmeta ainiņas: futbols un nacionālisms - I

1989. gada 21. jūnija rītā pie Satekles ielas stāvvietas piebrauca tumši sarkans Ikarus autobuss. Ar tūrisma firmas Inturist atbalstu devāmies ceļojumā, kura galamērķis...

Foto

Mēs esam slikti saimnieki savā zemē

Tautieši, nevairosim sabiedrībā naidu un haosu, negānīsim deputātus un valdību, ka tā neprot vadīt valsti. Politiķi, kam ir uzticēta Latvijas...

Foto

Pa dibenu vai pa purnu

Vai nesen publicētās sarunas, kurās politiskie līderi apspriež procesus valstī, kārto lietas, mēģina slēpt iespējamus likumpārkāpumus un pakļaut medijus, raisa izbrīnu?...

Foto

NEPLP lēmums par „Pieci.lv” hibrīdkara apstākļos ir nacionālās drošības apdraudējums

Latvijas Radio darbinieki kategoriski noraida un iebilst pret pagājušajā nedēļā medijos publicēto informāciju („Diena” 07.07.2017. „Lielās...

Foto

Otrā atklātā vēstule ģenerālprokuroram Kalnmeieram un citām augstākajām valsts amatpersonām

Vai es varu lūgt jūsu uzmanību beidzot mani sadzirdēt? Zinot to, cik aizņemti jūs esat, man...

Foto

Oligarhija: kastas ģenēze un kastas misija

Latvijā drīkst nerunāt par galveno. Latvieši drīkst neapspriest galveno. Latviešiem tas ir piedodami, jo bez šīs spējas neapspriest galveno nav...

Foto

Manifests – ir laiks aizstāvēt Latviju, tautu un Satversmi

1918. gada 18. novembrī Latvijas tauta dibināja brīvu un demokrātisku valsti. Latvijas Republikas Satversmē pirmie divi panti...

Foto

Par Jelgavas pašvaldības vadības patvaļīgo lēmumu

Mēs, Jelgavas 6. vidusskolas audzēkņu vecāki, vēršamies ar lūgumu atsaukties un nepalikt vienaldzīgiem pret, mūsuprāt, Jelgavas pašvaldības vadības vienpersonisko, diktatorisko...

Foto

Georga Isersona „Jaunās karadarbības formas” un latviešu valstsgriba

Turpinot par tēmu – pazīsti savu potenciālo ienaidnieku –, jau rakstīju par ģeniālo krievu militāro domātāju Jevgēņiju Mesneru, kura...

Foto

Civilizācijas norieta enciklopēdija: demogrāfija

Uz Zemes ir gājušas bojā daudzas civilizācijas. Zinātne ir noskaidrojusi bojāejas galveno iemeslu. Tas ir civilizācijas iekšējais sabrukums. Katra civilizācija ir bijusi...

Foto

Daži mazemocionāli ideju zibšņi “oligarhu lietas” sakarā

Paklausījos, palasīju dažādus materiālus, kas publiskajā infotelpā pieejami biezā slānī. Pārdomas ir vairākas:...

Foto

Oligarhi, Šlesers un Baznīca

Vai atceramies, kas pirms 15 gadiem Ainaram Šleseram palīdzēja iegūt kāroto varu un deva iespējas piedalīties Latvijas īpašumu sadalē? Tās bija kristīgās...

Foto

Kā es sarakstījos ar „Labklājības” ministriju

Vēlos pastāstīt Pietiek lasītājiem, kā es mēģināju gūt kādu atsaucību no mūsu tā saucamās „Labklājības” ministrijas – un ko es...

Foto

Atmaskot "oligarhus" ir vitāli svarīgi, bet žurnālistikas standarti ir jāievēro

Latvijas Televīzijas komentārs par žurnāla "Ir" rakstu "Preses kastrēšana", kurā atspoguļotas Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja...

Foto

Atklāta vēstule veselības ministrei Andai Čakšai

Piektdien, 30.jūnijā no Jums saņēmu bezpersonisku e-pastu, kas, kā saprotams, bija sūtīts daudziem un kurā Jūs mēģinājāt paskaidrot par Latvijas...

Foto

Ģimenes ārstu streiks, privātpersonu rīcība savu tiesību aizsardzībai

Pārdomas par ģimenes ārstu streiku: vai sabiedrība ir gatava ar aktīvu (uzsverot, aktīvu!) rīcību iesaistīties problēmu risināšanā? Diemžēl...

Foto

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju

Saņēmu vēstuli. No ministres. Un atbildēju: labdien, Anda Čakša! Jūsu izmisuma pilnā vēstule ar tradicionālajiem politiķu solījumiem, kuriem neviens vairs...

Foto

Atklāta vēstule – atzinums par likumprojektu „Dzīvojamo telpu īres likums” un pieteikums līdzdalībai likumprojekta pilnveidošanai

Pamatojoties uz Ekonomikas ministrijas (turpmāk – EM) publiski izsludināto Paziņojumu par...

Foto

Ekoloģiskā katastrofa Latvijas centrā

Ar šo rakstu gribu pavēstīt Jūrmalas bīstamo atkritumu degšanas seku mērogus. Pēc pieejamām ziņām, četrām mājsaimniecībām ir aizliegts lietot aku ūdeni. Tātad...