Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

“Neatkarīgās” rīcībā esošā informācija liecina, ka pret publicista Lato Lapsas brāli Endo Lapsu 2020. gadā uzsāktais kriminālprocess varētu būt klajš Valsts ieņēmumu dienesta (VID), Ģenerālprokuratūras un citu institūciju visaugstāko amatpersonu atbalstīts safabricējums.

Vajāšanu sāk pēc “cietušā” advokāta Vonsoviča iesnieguma

LR Nodokļu un muitas lietu prokuratūras pārziņā esošais kriminālprocess, kura ietvaros kriminālvajāšanai pakļauts publicista Lato Lapsas brālis Endo Lapsa, savulaik uzsākts uz advokāta Romualda Vonsoviča iesnieguma pamata, kurā viņš skaidri norāda, ka vērsies prokuratūrā tādēļ, ka Lato Lapsas dēļ viņš ir cietušā statusā.

R. Vonsoviča rakstu darba tālākā virzība notikusi ar LR ģenerālprokurora Jura Stukāna tiešu atbalstu un satur gan tendenciozi veiktus Valsts ieņēmumu dienesta (VID) aprēķinus, gan arī atklāti melīgus apgalvojumus - to savā iesniegumā lietas prokuroram Andrim Aleksejevam norādījis Endo Lapsa. (Detalizētāk par R. Vonsoviča minētajiem “faktiem” un VID lietoto aprēķinu niansēm nedaudz vēlāk.)

Endo Lapsas rakstītais sasaucas ar pagājušajā nedēļā nu jau bijušās VID Muitas un nodokļu policijas vecākās inspektores Initas Lūres publiski pausto, ka viņai savulaik VID visaugstākā vadība devusi skaidru un nepārprotamu uzdevumu - atrast “jebko” par publicistu Lato Lapsu, viņa ģimenes locekļiem un radiniekiem. (Līdzīgi arī par publicistu Jurģi Liepnieku.) Galvenais - lai tas kalpotu par pamatu jebkādā veidā vērsties pret minētajām personām gan procesuālu darbību (aizturēšanu, kratīšanu utt.), gan sakonstruētu kriminālprocesu veidā, kas kalpotu par pamatu izņemt datorus un citus datu nesējus.

Ne pret Lato Lapsu, ne Jurģi Liepnieku pusotra gada laikā tā arī nekas nav atrasts, taču kriminālvajāšana, kas šobrīd uzsākta pret Endo Lapsu un vēl vairākām personām (grāmatvedi un apsaimniekošanas uzņēmuma pārvaldnieku), apliecina, ka VID augstāko amatpersonu rīkojums ticis izpildīts - pat izmantojot acīmredzami tendenciozu faktu un likuma normu interpretēšanu, turklāt sagatavotajā apsūdzībā gandrīz nemaz neatsaucoties vispār ne uz kādiem normatīvajiem aktiem.

Būtisks aspekts visā šajā kriminālprocesa ierosināšanas stāstā ir fakts, ka VID darbinieki savāktos “izmeklēšanas” rezultātus prokuratūrā ir iesnieguši nevis dienesta vārdā, bet gan izmantojot nu jau bēdīgi slavenā advokāta, bijušā LPSR laika tiesneša Romualda Vonsoviča starpniecību. Sākotnēji tieši viņa rīcībā kādas, iespējams, pasūtījumu saņēmušas amatpersonas ir nodevušas savāktos “pierādījumus”, tādējādi radot visai savdabīgu precedentu, kas vedina uz domām par patieso valsts iestāžu lomu dažādu privātpersonu (tajā skaitā valsts amatpersonu) pasūtījumu izpildē.

Jāatgādina, ka Romualda Vonsoviča dzīves nebūt ne spožais gājums savulaik aprakstīts Lato Lapsas grāmatā “Kolaborants”, sērijā “Čekisti un komunisti”. (Bijušais padomju laika tiesnesis vēlāk pat tiesājās ar grāmatas autoru, tomēr tiesa nesaskatīja likuma normu pārkāpumu attiecībā uz grāmatā izmantotajiem terminiem Vonsoviča darbības raksturošanai.)

Tādējādi jau iesnieguma saņemšanas brīdī prokuratūrai būtu bijis pamats pievērst uzmanību tam, ka tā autors, visticamāk, jūt dziļu nepatiku pret Lato Lapsu un mēģinājums apsūdzēt viņa radinieku varētu būt personiskas atriebības diktēts solis. Tomēr tā vietā R. Vonsoviča iesniegums saņēma visaugstākā līmeņa atbalstu - kā jau minēts, kriminālprocesa tālākā virzība notika ar ģenerālprokurora Jura Stukāna tiešu akceptu.

Par ko meloja Vonsovičs

Kā iesniegumā prokuroram norādījis Endo Lapsa, savā prokuratūrai adresētajā iesniegumā Romualds Vonsovičs apzināti iekļāvis nepatiesu informāciju, respektīvi, melojis vismaz četras reizes. Viņš apgalvojis, ka Endo Lapsam savulaik tikušas izsniegtas 42 pilnvaras, viņš esot bijis amatpersona 71 uzņēmumā (pat ja tas atbilstu patiesībai, nav skaidrs, kā tas varētu kalpot par pamatu kratīšanām un aizturēšanām). Turklāt E. Lapsa esot nodarbojies ar saimniecisku darbību neveikušu uzņēmumu prettiesisku dibināšanu un likvidāciju, kā arī veicis fiktīvu uzņēmējdarbību.

Endo Lapsa uzskata, ka šos R. Vonsoviča minētos “faktus” un to neatbilstību patiesībai VID un prokuratūrai ir bijis iespējams elementāri pārbaudīt pēc publiskās datu bāzēs atrodamas informācijas, tomēr tas nav ticis darīts.

Savukārt citā R. Vonsoviča iesnieguma daļā šīs “publiskās datu bāzes” ir pat vairākkārt piesauktas - balstoties uz tajās it kā atrodamo informāciju, Vonsovičs apgalvojis, ka esot pamats uzskatīt, ka gan Endo Lapsa, gan Lato Lapsa, veicot “finansiālas aktivitātes”, esot nodarbojušies ar “nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju”.

Endo Lapsa prokuroram A. Aleksejevam rakstītajā ar zināmu ironijas devu uzsvēris, ka šobrīd nepastāv neviena publiska datu bāze par kādu personu veiktām “finansiālām aktivitātēm” vai “nelikumīgu iegūtu līdzekļu legalizāciju”, ko tāda līmeņa juristam, kādu par sevi uzskata R. Vonsovičs, jau nu vajadzētu zināt.

“Noziedzīgi” nodara valstij 0,00 eiro lielus zaudējumus

R. Atgriežoties pie VID savāktās informācijas (kurā gan nekas vairs neliecina par Vonsoviča minētajām aizdomām par nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju), var konstatēt acīmredzamas pretrunas un nesaprotamu likuma normu interpretāciju.

Viena no tām - Endo Lapsas uzņēmums A jau gandrīz 25 gadus nomā valstij piederošu zemi un ēkas. Šie īpašumi tiek tālāk iznomāti apakšnomniekiem. Uzņēmums A, kas ir PVN maksātājs, jau vismaz pirms 10 gadiem ir nodevis apsaimniekošanas galvenās funkcijas citiem uzņēmumiem, kas nodarbojušies tikai ar apsaimniekošanu un kas nav bijuši PVN maksātāji.

Lai vienkāršotu savstarpējos norēķinus, visas iesaistītās puses noslēdza vienošanos, ka apsaimniekotāji maksu par veiktajiem darbiem saņem nevis no uzņēmuma A, bet gan tieši no zināma skaita apakšnomnieku uzņēmumam A pienākošās nomas maksas apjomā bartera veidā. Vienlaikus tika izmantotas arī mikrouzņēmumu priekšrocības.

VID ieskatā tā ir speciāli izveidota shēma, lai izvairītos no PVN maksāšanas - pēc VID domām, ja šie proporcionāli nedaudzie apakšnomnieki būtu maksājuši tieši E. Lapsas uzņēmumam A, tad tam būtu jāmaksā PVN, kas nav ticis darīts. Savukārt, maksājot šo apakšnomu summas bartera veidā tieši apsaimniekotājiem (kas nav PVN maksātāji), šis nodoklis netiek aprēķināts. Tādējādi, pēc VID domām, valstij tikuši nodarīti milzīgi zaudējumi neaprēķināta un nenomaksāta PVN veidā.

Tomēr patiesība ir nedaudz citāda. Ja arī šie nedaudzie apakšnomnieki veiktu maksājumus tieši uzņēmumam A, kas savukārt maksātu PVN, tad šie paši apakšuzņēmumi (atbilstoši likumdošanai par PVN) samaksāto summu iekļautu tā sauktajos priekšnodokļos jeb izdevumos un attiecīgi nemaksātu šo PVN no saviem ieņēmumiem. Tādējādi kopējais valstij samaksātā PVN apjoms nemainītos. Rezumējot - uzņēmumiem likuma ietvaros pārkārtojot savstarpējos norēķinus, valsts necieš nekādus zaudējumus. Bet VID šo būtībā elementāro matemātiku spītīgi ignorē un prasa apsūdzēt Endo Lapsu valsts apkrāpšanā par.... 0,00 eiro.

Līdzīgi ir ar citiem saistītiem “noziedzīgiem nodarījumiem”, kas VID ieskatā saistīti ar apsaimniekotāju uzņēmumu izvēlēto nodokļu maksāšanas formu, proti, šis statuss tiekot uzturēts mākslīgi, tādējādi izvairoties no lielāku nodokļu nomaksas, lai gan to visu nepārprotami ir paredzējuši tā laika normatīvie akti.

Svarīgi saprast, ka likums nevienam uzņēmējam neuzspiež izvēlēties kādu noteiktu nodokļu maksāšanas formu - tās ir katra paša ziņā, galvenais, lai nodokļi tiktu maksāti atbilstoši statusam. Ja kādam, piemēram, VID, pēkšņi šķiet, ka, izvēloties citu formu, valsts no uzņēmēja saņemtu vairāk, tad tas nav nekas cits kā likumu normu brīva interpretācija.

Īsāk sakot - lai gan VID saskatījis “neskaitāmus pārkāpumus”, Endo Lapsas uzņēmums nav ne nodarījis valstij zaudējumus, ne guvis nelikumīgus ienākumus. Visa šī lieta ir burtiski aiz matiem pievilkta jeb, citiem vārdiem sakot, ir tipisks “jebkas” - gluži kā to savulaik izmeklētājai Lūrei uzdeva VID augstākas amatpersonas.

Lieki piebilst, ka visas darbības, kas vērstas uz Endo Lapsas “vainas pierādīšanu”, laika nogrieznī atrodas precīzi tajā pašā punktā, kad izskanēja rīkojumi vērsties pret viņa brāli, publicistu un žurnālistu Lato Lapsu, kurš šo uzbrukumu saviem radiniekiem un ģimenes locekļiem jau paguvis salīdzināt ar narkotiku karteļu piekoptajām metodēm.

Vīzas un paraksti ir īsti, ēnu darboņi arī

Augstu amatpersonu klātbūtne visā šajā visnotaļ apšaubāmajā procesā ir tieša un nepārprotama - savas vīzas un parakstus uz lietas materiāliem ar savu roku licis gan bijušais VID Muitas un nodokļu pārvaldes (MNPP) direktors Kaspars Podiņš, gan Pirmās izmeklēšanas nodaļas vadītājs Intars Štālbergs, gan tagad tagadējā MNPP direktora vietniece Kristīne Prusaka-Brinkmane. Bez viņiem lietas attīstība apspriesta un akceptēta vēl daudzos kabinetos - sākot no VID ģenerāldirektores Ievas Jaunzemes un beidzot ar paša ģenerālprokurora Jura Stukāna darba telpām - to publiski apliecinājusi jau pieminētā Inita Lūre.

Turklāt aiz šo augsto amatpersonu mugurām skaidrāk un skaidrāk sāk iezīmēties vēl lielākos amatos esoši konkrēti personāži - līdz pat Smilšu ielas ministrijai un Rīgas pilij. Arvien reālāka ir iespēja, ka dažam labam “knābju cēlājam” pēc žurnālista Lato Lapsas savulaik veiktajiem atklājumiem paša “knābis” ir nolaidies tik zemu, ka pieņemts lēmums izmantot viszemiskākos paņēmienus, lai vērstos pret patiesību un vārda brīvību, turklāt izmantojot valsts varas instrumentus.

Atliek cerēt, ka kāda no Latvijas tiesībsargājošajām struktūrām tomēr būs tik neatkarīga un godprātīga, ka uzsāks šīs lietas šķetināšanu, nebaidoties no iespējami patiesi šokējošiem atklājumiem - galu galā, tautai tomēr ir jāzina ne vien savi varoņi, bet arī, Lato Lapsas vārdiem sakot, maitas un mērgļi.

Pārpublicēts no neatkariga.nra.lv

Novērtē šo rakstu:

171
9

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Par valsts prezidenta ievēlēšanas kultūras maiņu

FotoValsts prezidents Egils Levits kādā nesenā televīzijas intervijā, atbildot uz jautājumu, vai kandidēs uz otro termiņu, atbildēja: „Ja partijas uzskata, ka būtu jēdzīgi to darīt, es varu to darīt.” Par šādu izteikumu ir grūti nesmīnēt, taču pašreizējos apstākļos jāsaka godīgi — ir bezjēdzīgi gaidīt drosmīgāku un skaidrāku atbildi. Jo tāda ir mūsu pašreizējā valsts prezidenta ievēlēšanas kārtība, tāda ir mūsu prezidenta vēlēšanas tradīcija, un tādu piesardzību veicina mūsu attieksme pret zaudētājiem un drosmīgajiem.
Lasīt visu...

3

Nepiesienieties Vitenbergam, tas bija normāls politiskais tūrisms, bet jūs sagribējāt kādu labumu valstij

Foto2023. gada 14. martā interneta resursā www.makroekonomika.lv tika publicēts raksts "Enerģētikas zaļais mezgls”. Rakstā norādīts, ka Latvijas delegācija vizītes laikā ASV 2022. gada aprīlī saņēmusi piedāvājumu iegādāties sašķidrināto dabasgāzi (SDG) par ievērojami zemākām cenām nekā pagājušajā gadā tirgū bija pieejamas. Seko apgalvojums, ka sarunas ar ASV gāzes kompānijām neesot tikušas uzsāktas un līgums neesot noslēgts, kā rezultātā noprotams, ka Latvija nav guvusi ievērojamu ekonomisku labumu.
Lasīt visu...

21

Publiski jautājumi kuluāros pieminētajai prezidenta amata kandidātei par NATO apsolījumiem

FotoGrieķija ar NATO atbalstu pašlaik bruņojas, lai varētu aizstāvēties pret iespējamo Turcijas agresiju, bet, lūk, paradokss, arī Turcija ir NATO, līdz ar to arī Turcija rīkojas ar NATO svētību un nebūtu pārsteigts, ka arī ar atbalstu. Visai interesanti, kuras NATO valsts karodziņu Latvijā liks piekārt pie prievītēm šāda visai neizbēgama konflikta gadījumā?
Lasīt visu...

21

Porcelāna skandāli un Nacionālā apvienība

FotoTrīs lietas kultūras skapītī stāv - porcelāns, skandāli un Nacionālā apvienība (NA)… Tādi ir mani iespaidi par pēdējo laiku spilgtākajiem notikumiem kultūras nozarē, kuras politisko vadību NA īsteno jau kādus 12 gadus.
Lasīt visu...

21

Jaunā politiķa solījums

Foto1. Es atzīstu daudzskaitļa pirmo personu mēs, kurā ietilpst visi Latvijas kā suverēnas valsts idejai lojāli Latvijas iedzīvotāji. Es atzīstu visu citu nāciju mēs.
Lasīt visu...

21

Tiesības būt stulbam

FotoRit otrais gads kopš Krievijas uzsāktā trīsdienu zibenskara Ukrainā. Pa šo laiku Ukrainas armija papūlējusies demilitarizēt Krievijas bruņotos spēkus par vairāk nekā 20 tūkstošiem militārās tehnikas vienību un vismaz 155 tūkstošiem kritušo iebrucēju. Šie zaudējumi jau ir desmit reizes lielāki nekā PSRS desmit gadu garajā Afganistānas karā.
Lasīt visu...

21

Sargsuņi rej, karavāna mīcās tālāk

FotoNesen medijiem tika ziņots, ka Finanšu izlūkošanas dienests pērn ir saņēmis ziņojumus par vairākiem tūkstošiem aizdomīgu darījumu.
Lasīt visu...

21

Kluso apvērsumu mehānisms

FotoLikumus Latvijā līdzīgi kā citur teorētiski ražo Saeima - mūsu gadījumā 100 deputāti, lai gan faktiski tos nosaka koalīcijas komanda, kuru vieno koalīcijas līgums – deputātu vairākums kas par likumu solidāru apstiprināšanu iepriekš vienojies. Tomēr kas notiktu, ja opozīcija (mazākums) arī vienotos, ka nepieņemamu likumu balsojuma gadījumā viņi vienkārši pamestu zāli un dotos mājās?
Lasīt visu...

21

Vai viņi uzbruks arī Rainim un Čakam? Karš pret kultūru Rīgā

FotoTik daudzi atviegloti uzelpoja, uzzinot, ka pašreizējam Rīgas mēram, stabiņu apmātajam Staķim uz brīdi esot pārgājusi maniakālā kāre uzbrukt pieminekļiem. Uzbrukt mūsu vēsturei un kultūrai. Pār viņu uz brīdi nolaidusies atklāsme, ka Rīgā esot daudz nopietnākas problēmas nekā pieminekļu jaukšana. Protams, ka ir ļoti nopietnas problēmas! Bet patiesībā sašutums sabiedrībā par draudiem pieminekļiem bija tik liels, ka Rīgas mērs kļuva piekāpīgāks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Andrejs Upīts bija jauks un labs okupācijas varas kolaborants

Publiskās atmiņas centra rosinātais un Rīgas Pieminekļu padomes atbalstītais priekšlikums demontēt vairāku literātu (tostarp – latviešu rakstnieka...

Foto

Kad beigsies karš Ukrainā?

Pamēģināsim uz šo jautājumu atbildēt godīgi un argumentēti, izmantojot arī tādu informāciju, kāda nekad nenonāk latvju žurnālistu rokās un galvās. Un paturēsim...

Foto

Es esmu tikls un šķīsts, ticiet man!

Žurnālistikā vissvarīgākā vērtība ir redakcionālā neatkarība. Nekas to nedrīkst apšaubīt. Vienlaikus cilvēkam ir viņa individuālā brīvība un sirdsapziņā pamatotas...

Foto

Nacionālās apvienības viltus patrioti: Ogres mēra Egila Helmaņa gadījums

Lai turpinātu diskusiju par Ogrē nenotikušo bēdīgi slavenā “Latvijas pilsoņa/latvieša” Pētera Avena porcelāna “podu” un “podiņu” izstādi,...

Foto

Gruzijas mācībstundas

Tbilisi atkal dūmos un asaru gāzes mākoņos, ielas tradicionāli pilnas ar karstasinīgo tautu, kurai labs jebkurš iemesls, lai lieku reizi izvicinātu rokas. Kas gadījies...

Foto

Kam traucē Upīša piemineklis?

Pieminekļiem ir kāda nelāga īpašība – tie ir pļāpīgi. Visi kā viens būdami radīti ar mērķi vēstīt nākamajām paaudzēm par dižiem cilvēkiem,...

Foto

Vērtību arguments (jebkura) pieminekļa aizstāvībai

Šajā rakstā apskatīsim vienu cienījamu argumentu par labu pieminekļa (jebkura) aizstāvībai. Proti, iespēju, ka piemineklis cilvēkam ir dārgs. Tas, ka cilvēks...

Foto

Vai Aizsardzības ministrijas nenogremdējamais Jānis tiešām nenogrims?

Šodien notika Latvijas jaunlaiku vēsturē lielākais brīnums. Pati bezgrēcīgākā un tautas mīlētākā - Aizsardzības ministrija atzina, ka tiešām būs...

Foto

Par nelikumībām un reputācijas graušanu Rīgas bērnu un jaunatnes sporta skolā „Rīdzene”

Atkārtoti lūdzam nepieļaut kārtējo Rīgas nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu sporta skolā Rīdzene....

Foto

Kāpēc kolektīvais Soross zaudē Ukrainā?

Dzirdu bāleliņu - patriotu gaudas, tāpēc lietošu maksimāli precīzus apzīmējumus, distancējoties no plašplūsmas ziņu avotu paredzamās indoktrinācijas un nu jau pavisam...

Foto

Aizsardzības ministrei Mūrniecei būtu nevis jāizsaka tukši paziņojumi, bet jāpublisko visa ar pārtikas iepirkumu saistītā dokumentācija

Vēlos publiski paust savu viedokli par Valsts aizsardzības loģistikas un...

Foto

Par LIZDA falšumu

Skolotāji ATKAL draud ar Vislatvijas streiku, ja mēneša laikā netiks izpildītas "viņu" prasības. Tas, ka valdības vadītāji ar Krišjāni Kariņu un LIZDA vadītāju...

Foto

Iespējamā kļūda VID EDS saistībā ar gada ienākumu deklarāciju

Informēju, ka, aizpildot gada ienākumu deklarācijas D3 sadaļu, parādās šāda absurda formula, rēķinot apliekamus ienākumus no citiem...

Foto

Veselības budžets: daudz aizņemsimies, daudz tērēsim un cerēsim, ka veselības joma zels un plauks, bet mums nav nojēgas, kā šo veselības jomas uzplaukumu sasniegt

Savu iepriekšējo...

Foto

Vai Latvijas vēsturiskajām zemēm jāatgriežas Dzimtenes ostās?

Mēs nokavējām 30 gadus no brīža,kad sajuka Teherānas-Jaltas-Potsdamas pēckara ģeopolitiskā arhitektūra. Varbūt mēs nesapratām, kāpēc San Francisko antihitleriskā koalīcija...

Foto

Meli nekad nevar pārmākt patiesību. Arī šoreiz viss nostāsies savās vietās

Jo vairāk pretinieku, jo vairāk goda! Nekad neesmu vairījies no atklātas diskusijas un politiskas cīņas....

Foto

Populisms un sabiedrība

Vārdam “populisms” skaidrojošā vārdnīca sniedz sekojošu skaidrojumu - izdabāšana plašām aprindām, cenšanās par katru cenu, pat ar nepiepildāmiem solījumiem un meliem iekarot tautas...

Foto

Jā, mēs gatavojamies paslepus, necaurspīdīgi iztērēt 100 miljonus eiro par apšaubāmu vēja parka projektu, un ko jūs, kaitnieki, mums padarīsiet?

AS “Latvenergo” paziņojums par ražošanas jaudu...

Foto

Izglītības un zinātnes ministrijai: pieteikums darbam Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam

Ar šo vēlos pieteikties darbam Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam. Mans vārds ir...

Foto

Vēlēšanās zaudējušie paristi un bordānisti vēlas jums atriebties, ogrēnieši

Godātie ogrēnieši un pilsētas viesi! Vērsīšu Jūsu uzmanību uz to, ka plānoto masku šovu* Jūsu pilsētā organizē...

Foto

Galvenais atbildīgais pasūtījuma lietā pret Lapsu un Liepnieku “atrast jebko” ir ģenerālprokurors Stukāns

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis nav oriģināls, tā ir viņa būtība izvairīties no atbildības,...