Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Puscūcis pastalās

Pietiek lasītājs
25.08.2021.
Komentāri (34)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pierasti un gadiem ilgi aptuveni ar sešu mēnešu (vēsturiski precīzi - no 2014. gada 26. jūnija) intervālu Latvijā no jauna un jauna notiek Āfrikas cūku mēra uzliesmojumi. Rezultātā saslimušās cūkfermas tiek izkautas, bet dzīvnieku līķi utilizēti (sadedzināti). Uzņēmēji un līdz ar viņiem valsts tautsaimniecība zaudē desmitiem miljonus eiro.

Āfrikas cūku mēris ir vīruss, kura izplatītājs (pārnēsātājs) ir mūsu vietējam lauku puscūcim radniecīgais savvaļas ruksis - mežacūka, kas katram īstenam latvietim asociējas ar mīlīgi ņipru un smalki kviecošu strīpainu radījumu, kas ātri skraidelē pakaļ savai mammai barbariski izzāģētos kuplmežu plašumos. Tiktāl viss it kā skaidrs un pēc zinātnes.

Diemžēl tālāk sākas valsts oficiālu iestāžu atbildība (bezatbildība), desmitiem miljonu summas un līdz ar to - jau politika, kura, kā zināms, netīrāka par dubļu peļķē rukšķošu kuili. Pa lielam cūku mēra lietas piekritīgas divām struktūrām.

Valsts meža dienestam (VMD) darbības mērķis ir nodrošināt meža un meža nozares ilgtspēju. VMD uzrauga meža apsaimniekošanu un izmantošanu, ugunsdrošību un medības reglamentējošo normatīvo aktu prasību ievērošanu; piedalās meža nozares politikas veidošanā un ieviešanā; īsteno meža ugunsdzēsību; uzrauga, kā noteiktās prasības ievēro tirgus dalībnieki, kas laiž tirgū kokmateriālus un koka izstrādājumus, kā arī tirgotāji un pārraudzības organizācijas. VMD ir zemkopības ministra padotībā esoša valsts pārvaldes iestāde.

Otra struktūra ir nelabi bēdīgu slavu sen guvušais Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) - zemkopības ministra pārraudzībā esoša tiešās pārvaldes iestāde, kuru vada ģenerāldirektors, kas vienlaikus ir arī valsts galvenais pārtikas un veterinārais inspektors.

Dienesta darbības mērķis ir nodrošināt patērētājiem nekaitīgas un drošas pārtikas (tai skaitā materiālu un izstrādājumu, kas paredzēti saskarei ar pārtiku), dzīvnieku barības, dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu un veterināro zāļu aprites kvalificētu un efektīvu valsts uzraudzību, kā arī dzīvnieku veselības un labturības, ciltsdarba prasību ievērošanu, kā arī nodrošināt, pārtikas un nepārtikas preču drošuma un fitosanitāro robežkontroli.

Citiem vārdiem sakot - par visām cūku mēra cūcībām politiski atbild zemkopības ministrs, kuram, pats par sevi saprotams, ir vārds un uzvārds, un valdības koalīcijā ietilpstoša pozīcijas partija.

Kopš 2019. gada 23. janvāra zemkopības nozari pieskata nacionāli noskaņoti puiši un meitenes, bet līdz tam - Puzes saimnieka Hūtes līdzgaitnieks lauksaimniecības štellēs biedrs Jānis Dūklavs, akurāt kura pirmās ministrēšanas pirmajos mēnešos arī viss hemoroīdu iekaisums ar mēri un cūku līķu kaudzēm aizsākās un aizgāja nekontrolētā plašumā, un par spīti dažnedažādiem veiksmes stāstiem turpinās vēl šo baltdien, jo 11.08.2021 saņēmām kārtējo slikto ziņu: "Ludzas novada Briģu pagastā kādā piemājas saimniecībā, kurā tiek turētas četras cūkas, konstatēts Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) saimniecībā veic slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumus un epidemioloģisko izmeklēšanu. Lai likvidētu uzliesmojuma perēkli un nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, visas saimniecībā esošās cūkas tiks likvidētas. ''

Vienkārštautas valodā runājot, par cūku mēri līdz fermas slieksnim atbild Valsts meža dienests, bet, kad sērgu noķēris jau pašmāju sušķis, - Pārtikas un veterinārais dienests (tas pats, kas bēdīgi slavens). Man kā cūkgaļas gala lietotājam ir daži jautājumi, fakti un iebildes - piebildes pie tēmas kopumā.

Sāksim ar VMD.

Valsts meža dienests maksimāli izsniedz medību atļaujas mežacūku medīšanai. It kā tā. Motivējoši kritēriji un mehānisms medību kvotu palielināšanai sakarā ar Āfrikas cūku mēra izplatības nesamazināšanos nav izstrādāti. Nav arī pētījumu, līdz kādam līmenim var atšaut mežacūkas, lai savukārt neiznīcinātu to populāciju kopumā. Tas ir - nav nekā, ne tā, ne šitā.

No medību viedokļa teorētiski nepieciešamas valsts noteiktas un izmaksātas prēmijas par katru nomedītu mežacūku vai vismaz sivēnmāti, lai pārvaldītu un kontrolētu situāciju, nevis cīnītos ar sekām, izdedzinot veselu cūkfermu iemītniekus. Efektīvākais veids, kā īsā laikā samazināt meža cūku skaitu, ir mērķtiecīga mežacūku mātīšu medīšana. Bet ko par to saka zoologi, biologi un parasti dabas draugi no Līgatnes parka? Šodien skaidrs tikai tas, ka Valsts meža dienests nesako neko.

VMD neierobežo mežacūku iebarošanu (piebarošanu) medību laukos, kā gan citādi lepni Rīgas kungi pa dzērumam ar savām Holland & Holland vispār ruksim trāpītu? Teorētiski un atkal - tikai teorētiski citi meža dzīvnieki mežacūku barotavām piekļūt nedrīkstētu. Ļoti būtiska lieta, jo tieši šī piekļuve ir iemesls cūku mēra izplatībai. Mediķi teiktu - slimības izplatīšanās ceļi ir, dzīvniekiem kontaktējoties ar inficētiem ķermeņa šķidrumiem. Kas būtu sakāms VMD? Pilnīgi nekas. Klusums.

Medniekiem ir pienākums ziņot par atrastām beigtām mežacūkām. Šobrīd ir noteiktas prēmiju izmaksas katram ziņotājam. Vai šī prēmija ir adekvāta un stimulējoša, jo mežacūkas līķis ir pats galvenais vīrusa saglabāšanā un izplatīšanā ilgā laika periodā? Starp citu, varbūt esmu par dumju, bet nekur neatradu Latvijas karti ar informāciju par atrastiem mežacūku līķiem, izmaksātām prēmijām un statistiku kaut vai pa gadiem. Uzskatīsim un pieņemsim, ka es esmu par dumju, bet ar VMD viss ir vislabākajā kārtībā.

Tagad par to, kur vairs nu nekas nav kārtībā, bet atrodas tur, kur mugurai beidzas famīlija. Noteikumi par biodrošības prasībām medībās (MK nr. 226) ir izdoti un stājušies spēkā 17.04.2018, bet VMD savus mežziņus un inspektorus ir apmācījuši tikai 2020. gada martā. Respektīvi, divus gadus kopš noteikumu stāšanās spēkā neviens nav uzraudzījis medību vietas, savukārt no 2014. līdz 2018. gadam, līdz noteikumu stāšanās spēkā laikam biodrošība netika ievērota vispār, jo nebija pašu noteikumu. Aber mēs smejamies par Krieviju!

Kā ierobežot cūku mēra izplatību Latvijas teritorijās, kur slimība vēl nav konstatēta? Kā kopumā tiek tērēti nodokļu maksātāju līdzekļi, ja riski valsts ekonomikai nesamazinās, bet neprognozējami palielinās? Kam šodien skaidrā prātā ir skaidrs praktiskais zaudējumu atlīdzināšanas mehānisms Āfrikas cūku mēra infekcijas gadījumā (MK noteikumi nr. 199, pieņemti 01.04.2021)? Pats par sevi saprotams, ka no VMD pilnīgs klusums.

Par citiem farsiem un komēdijām augstākminētā sakarībā – turpinājumā, kas sekos…

Novērtē šo rakstu:

83
9

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Valsts sabiedrisko attiecību mazspēja un katastrofa

FotoSakarā ar zemiem Latvijas vakcinācijas skaitļiem un attiecīgu risku, ka atkal būs ierobežojumi un ka mācības atkal notiks attālināti uc, atļaušos izteikt arī savas neprofesionālas pārdomas.
Lasīt visu...

10

Savāds laiks

FotoNo aizmirstības putekļiem mediju starmešos atkal parādījies tas pats vīrs, kurš reiz solījās visus oligarhus apkarot un Latvijā taisnību atjaunot.
Lasīt visu...

21

Vainīguma prezumpcija jāatceļ, citādi – kapitālais remonts beidzies, bet ēka nav apdzīvojama

FotoNeviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā. Nevienam nav jāpierāda savs nevainīgums. Šie ir jebkuras demokrātiskas, tiesiskas valsts pamatprincipi. Nevainīguma prezumpcija ir nostiprināta arī Latvijas likumdošanā. Izņemot vienu virzienu – banku sektoru.
Lasīt visu...

6

Ultimāts valsts prezidentam Egilam Levitam

FotoMēs ierosināsim valsts prezidenta Egila Levita pirmstermiņa atbrīvošanu no amata, ja mūsu prasības netiks izpildītas divu nedēļu laikā, Jums tiks atņemta prezidenta pensija, dzīvoklis un mašīna. Latvijas Republikā nevar būt prezidents, kas neievēro Satversmi un Tautas gribu. Tādēļ tiks ierosināts Likums par prezidenta pirmstermiņa atbrīvošanu no amata, liedzot Jums visas privilēģijas.
Lasīt visu...

21

Daudz ko var paveikt īsā laikā, tikai – bez viņiem

FotoJa esošais ministrs un valdība nezina, kā, un nemāk panākt 60 - 70 procentu vakcinēto skaitu, lai paiet malā. Garantējot brīvprātīgu pieeju vakcinācijas procesam, noņemot totāli neveiksmīgo „vakcinācijas ministru” un izvirzot vakcināciju par līdzekli, nevis mērķi, šis skaitlis ir reāli panākams īsā laikā, jo vakcīnu ir pietiekami.
Lasīt visu...

15

Es esmu vienīgā īstā opozīcija, nevis kaut kāds tur Šlesers!

FotoSvētdien veltīju nedaudz laika un papētīju publisko informāciju par Aināra Šlesera organizēto pasākumu pie Rīgas pils nākamo sestdien. Galu galā Šlesers aicināja man tam pievienoties. Secinājumi šādi.
Lasīt visu...

12

Ticiet ekspertiem, un viss būs tikpat labi kā līdz šim

FotoCovid-19 vakcīnas trešās devas ievadīšana ir aktuāls jautājums ne tikai Latvijā, bet arī citur pasaulē. Lēmumi par šī procesa uzsākšanu nereti vairāk tiek argumentēti ar lokāliem pieņēmumiem, nevis zinātniski pamatotiem faktiem. 
Lasīt visu...

21

Nē cūku un vistu slepkavošanai vēdera baudai!

FotoKatru gadu Latvijā tiek noslepkavoti 700 tūkstoši cūku un vairāk nekā 21 miljons vistu, lai piepildītu iedzīvotāju kāri apmierināt savu garšas kārpiņu prasības un piepildīt vēderu.
Lasīt visu...

12

Tagad Latvijas Ārstu biedrība paudīs tikai „pareizo” viedokli: ja nomirst saskaņā ar Covid-19 vadlīnijām, tad OK

FotoDomas kavējas pie Latvijas Ārstu biedrības prezidentes ārstes Ilzes Aizsilnieces atklātās vēstules, precīzāk, pretreakcijas no jaunizveidotās darba grupas, kura norobežojas no vēstulē paustās patiesības.
Lasīt visu...

21

VID atņem cilvēku sociālās iemaksas, lai segtu svešu uzņēmumu parādus

FotoValsts ieņēmumu dienests (VID) ir vērsies pret visiem SIA Tokyo City darbiniekiem, kopumā atņemot viņiem sociālās iemaksas 130 000 eiro apmērā, lai tādejādi kompensētu trešo pušu uzņēmumu nodokļu parādus.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Hermanis Rāzens, Putņa sāga

Kas nav ar mums, tas ir pret mums, tas Putnis ir viens pārpratums, viņš visur saskata tik slikto, un tāpēc valdei sāka likties, ka partijā viņš...

Foto

Reālajā dzīvē, kuru, iespējams, no Rīgas pils logiem grūtāk saskatīt, problēmas ir gluži citas

Rudens sesiju atklājot, valsts prezidents Egils Levits informēja Saeimu, ka ar Latvijas...

Foto

Mazais Gobzems gāž lielo vezumu

Uzreiz jāpiebilst, ka autors nav skandalozā deputāta Alda Gobzema cienītājs. Skaļo dīvainīti var uzlūkot ar žēlumu un līdzjūtību. Taču jāatzīst, ka...

Foto

Pateicamies par uzticēšanos valsts prezidenta institūcijai, bet ko tad mēs, mēs jau neko

Cienījamā Rozenbergas kundze! Valsts prezidenta kancelejā 2021. gada 19. jūlijā saņemts valsts prezidentam...

Foto

Vadoņu konstruēšana

Divi pašieceltie un, jāatzīst, daudzu atbalstītie varoņi Latvijā jau ir, jo Saeimas vēlēšanu kampaņa jau ņipri sākusies. Līdz vēlēšanām gan vēl gads ar mazu...

Foto

Neaizmirstam cilvēcību viens pret otru

Īsi un kodolīgi par to, kur slēpjas problēma un kā to risināt. Neaizmirstam cilvēcību viens pret otru - cilvēki ilgstoši ir...

Foto

Ar īpašu minoritāšu politiku uzkrāsim antivielas pret nacionālismu!

“Cilvēkiem jābūt mūsu politikas pašā centrā. Tāpēc es vēlos, lai visi eiropieši aktīvi piedalītos konferencē par Eiropas nākotni...

Foto

Protestētāji neslimo ar kroņa vīrusu

Šobrīd visā pasaulē globālo kungu vietējie pakalpiņi baida ļaudis, ka protesta saietu dēļ pieaugs saslimstība ar koronavīrusu. Taču nekas tamlīdzīgs nenotiek....

Foto

Kā mēs visi vēlamies dzīvot pēc tam, kad šis viss būs beidzies

Pēdējo nedēļu laikā ļoti maz esmu apmeklējis vietējo plašsaziņas mediju kanālus. Tas tāpēc, ka...

Foto

Izziņa kā garīga vērtība

Pirms aptuveni divarpus gadsimtiem vairāki raksti sākās ar paskaidrojumu, kam tie paredzēti – skolniekiem vai skolotājiem. Skolnieku vajadzībām bija jāraksta viegli saprotami...

Foto

Gobzems Latvijā vislabāk slauka dibenu un visu, ko vien spējam iedomāties

"Žurku skrējiens" pēc varas šoreiz sācies agrāk nekā parasti. Draņķīgākie politiķi steidz manipulēt ar masu...

Foto

Vai Kariņa valdību varētu izmest kā mīkstās rotaļlietas?

„Un ko ar tām (mīkstajām mantiņām – E.V.) vajadzēja darīt? Kariņam nest uz mājām un sasēdināt uz viesistabas...