Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

24. februāra agrā rītā Krievijas karaspēks iebruka Ukrainā. Krievijas iebrukums ir milzīga kļūda, netaisnība un nežēlība Krievijas prātā sajukušā prezidenta Putina vadībā. Tas nav tikai iebrukums Ukrainā, un Baltijas valstis var būt nākamās.

Nejaušam garāmgājējam varētu šķist, ka tās pašas dienas pulksten vienos, kad Veselības ministrija paziņoja, ka valdība ir mazinājusi pulcēšanās ierobežojumus, “lai ļautu sabiedrībai demokrātiskā veidā paust savu viedokli un nostāju pret notiekošo pasaulē”, valdība būs pirmo reizi divu gadu laikā precīzi uzķērusi sabiedrībā valdošo noskaņojumu. Cilvēki gribēja paust atbalstu Ukrainai un nosodījumu Krievijai.

Pulcēšanās pie Krievijas vēstniecības būtu notikusi arī bez valdības akcepta. Bet valdības atļaujai bija jābūt, jo koalīcijas spēki bija iecerējuši šo spontāno pulcēšanos izmantot kā PR kampaņu. Kā citādāk apzīmēt vairāku valdības ministru un koalīcijas deputātu aktīvu gozēšanos demonstrācijas pirmajās rindās pašā kameru priekšā dažas stundas pēc pašu veiktās pulcēšanās ierobežojumu mīkstināšanas?

Ceturtdienas rītā Latvijas interneta vidē norisinājās aktīvas sacensības par to, kurš ir lielākais Krievijas un Putina nosodītājs. Augstas konkurences apstākļos ar Krieviju un Putinu nebija gana, un ienaidnieki bija jāmeklē no sava vidus. Tika medīti gan tie, kuri jebkad agrāk ir pamanījušies izteikties tā, it kā nezinātu, kas notiks 2022. gada 24. februārī, gan tie, kas ne pārāk skaļi vai ar nepietiekamu degsmi tagad pauda nosodījumu Krievijas rīcībai.

Mazliet degsmes un lojalitātes apliecināšanas šādos brīžos ir saprotama un noderīga, cilvēkus vienojoša reakcija. Ja vien neļauj tam aiziet par tālu. Kāda Latvijas krievvalodīgā tviterī latviešu valodā rakstīja, ka ir norūpējusies par attieksmi, ko varētu sagaidīt, ja kāds tagad padomās, ka viņa nav lojāla Latvijai. Palīdzīgu roku bija gatavs sniegt viens iekarsis ienaidnieku medību dalībnieks, kurš viņu iedrošināja, sacīdams, ka viņai tagad ir pēdējais laiks sākt skaļi protestēt pret 9. maija svinībām, ja vēl to nav darījusi.

Lai ar kādiem riskiem tas nenāktu komplektā, kopīgs un visu pārējo nomācošs apdraudējums var kalpot par iemeslu iepriekšējo nesaskaņu un dalījumu aizmiršanai. Taču dienā, kad valdības lēmums atļaut pulcēšanos varēja būt pirmais no vairākiem lēmumiem sabiedrības vienotības un noturības pret apdraudējumu veicināšanai, tas diemžēl palika arī vienīgais. Drīz pēc ierobežojuma mīkstināšanas valdības un koalīcijas cilvēki skrēja filmēties un pabūt pūlī, kur iepriekšējās nesaskaņas tik tiešām varēja aizmirst.

Daudziem parastajiem cilvēkiem tas bija pirmais protests pa ilgiem mēnešiem, kad varēja neuztraukties par iespēju tikt administratīvi sodītiem. Protams, tas tikai uz īsu brīdi. Jūs smagi maldījāties, ja domājāt, ka varēsiet ceturtdienas vakarā aiziet uz kādu publisku vietu un ieraut pa mēriņam uz Ukrainas varoņu veselību kopā ar tiem, ar kuriem stāvējāt blakus mītiņā pie Krievijas vēstniecības. Kad dosities mājās un būs jāķeras pie konkrētiem sagatavošanās darbiem neskaidrajai tuvākajai nākotnei, katrs tomēr darīsiet to atkarībā no sava vakcinācijas statusa. Ja jums nav sertifikāta, jūs joprojām būsiet zemākas šķiras cilvēks.

Brīdī, kad valstij vajadzētu darīt visu iespējamo, lai neviens to nepamestu un lai atdzīvotos īstā, mazo cilvēku ekonomika, valdībai svarīgāk šķiet saglabāt savu seju. Tūkstošiem cilvēku Latvijā joprojām ir liegta iespēja strādāt savā profesijā, liegta iespēja saņemt noteiktus pakalpojumus. Tūkstošiem cilvēku Latvijā ir liegta kultūras dzīve.

Tomēr visdīvainākais 24. februāra mītiņā pie Krievijas vēstniecības ir tieši mūsu valdības un parlamenta locekļu dalība tajā. Amatpersonas, kurām ir tautas dots mandāts, kurām ir likumdevējvara un izpildvara, savā zemē iet pie citas valsts vēstniecības žoga stāvēt pūlī. Protams, ne pūļa vidū kā privātpersonas, bet pirmajās rindās, kameru priekšā, plecu pie pleca ar partijas biedriem.

To var izskaidrot vai nu ar totālu nekompetenci (kas atbilst pēdējos divos gados novērotajam), vai arī ar impotenci, iedomājoties, ka neko vairāk kā tautas pārstāvji pašu valstī viņi šajā situācijā patiešām nevar paveikt. Un, pat ja tā būtu (tā nav), vai tas nav necienīgi pret savu valsti tādu impotenci atklāti rādīt? Vai šīs valdības locekļi vispār saprot, ka viņi ir Latvijas valdība?

Saeimas vairākums neiet protestēt pie Saeimas, ministrs neraksta tviterī, kas valdībai ir jādara, un ministrs neiet protestēt pie citas valsts vēstniecības. Ja ministram patiešām ir kas sakāms citai valstij, tad viņš to paziņo izsauktam vēstniekam, tad viņš to nodod savam kolēģim otrā valstī. Ja ministrs neatbild par sarunām ar otru valsti, tad viņš dara visu savā nozarē iespējamo, lai stiprinātu savu valsti.

Nav šaubu, ka Putins ir kara noziedznieks. Bet mūsu valdībai viņš šodien ir izrādījies ļoti parocīgs. Putins ir viens no retajiem foniem, uz kura tādi kā Jānis Bordāns un Daniels Pavļuts izskatās pēc demokrātiem un var atļauties cēli atļaut “sabiedrībai demokrātiskā veidā paust savu viedokli un nostāju pret notiekošo pasaulē”. Zīmīgs pamatojums, jo pavisam lieks. Jums tiek dotas tiesības paust nostāju “pret pasaulē notiekošo”, jo Latvijā notiekošais nav jūsu darīšana.

Bet ko tas stāsta par mūsu izpratni par brīvību un valsts attiecībām ar tautu, ja tik ārkārtējā notikumā, kuru nosoda jebkurš Latvijai lojāls cilvēks, mums ir nepieciešams valdības rīkojums, lai saņemtu atļauju pulcēties? Ko tas stāsta par mūsu izpratni, ja policistiem ir nepieciešama īpaša pavēle no iekšlietu ministres, lai saprastu, ka nav jāsoda autovadītāji, kas izmanto skaņas signālu, lai protestētu pie Krievijas vēstniecības?

Varbūt tas stāsta, ka šie paši policisti bez īpašas pavēles arī neiedomāsies neievērot rīkojumus agresīvi apspiest totalitāru likumu pārkāpējus? Mēs nevarēsim stāties pretī nekādiem satricinājumiem, ja kritiskos brīžos paļausimies uz atļaujām un centralizētām instrukcijām no augšas, kuras var arī nekad nepienākt.

Novērtē šo rakstu:

150
23

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

FotoLaikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā dzīvojošajiem Krievijas pilsoņiem jāpierāda savas latviešu valodas zināšanas, Latvijas Televīzija (LTV) kā tāds atpakaļrāpulis nākusi klajā ar paziņojumu, ka Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates tā rīkos arī krievu valodā!
Lasīt visu...

18

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

FotoLatvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates.
Lasīt visu...

6

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

FotoŅemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā iebrukuma Ukrainā ar Latvijas medijiem ir jākumunicē Latvijas valsts oficiālajā – latviešu – valodā. Arī Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu laikā diskusijām medijos jābūt tikai valsts valodā, tādēļ politisko partiju apvienības Jaunā Vienotība pārstāvji nepiedalīsies priekšvēlēšanu debatēs un raidījumos, kas notiks krievu valodā.
Lasīt visu...

21

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

FotoSaeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā ir iekļauts likumprojekts Grozījumi likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” (565/Lp14). Likumprojekts Saeimā iesniegts 2024. gada 17. aprīlī un pirmajā lasījumā izskatīts jau nākamajā dienā. Lai arī likumprojekts skar aptuveni 300 tūkstošus iedzīvotājus, viņu viedoklis tāpat kā vairākos Satversmes tiesas spriedumos izteiktās atziņas un ekspertu brīdinājumi ir ignorēts.
Lasīt visu...

21

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

FotoKomentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un 6. jūnijā ir paredzējusi Eiropas Parlamenta deputātu kandidātu debates rīkot krievu valodā – Latviešu valodas aģentūra izsaka skaidru nosodījumu, vēršot atbildīgo personu un sabiedrības uzmanību, ka šāda rīcība ir pretrunā gan ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu, gan ar Valsts valodas likumu. Eiropas Savienībā tiek īstenota daudzvalodība – ir 24 oficiālās valodas, tostarp latviešu valoda.
Lasīt visu...

21

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

FotoPar Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā – tās vadītājs Jānis Siksnis) ieceri noturēt sabiedriskajā televīzijā Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates krievu valodā.
Lasīt visu...

21

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

FotoŅemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes preambula nosaka, ka Latvijas valsts ir izveidota, lai garantētu latviešu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību cauri gadsimtiem;
Lasīt visu...

21

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

FotoBloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu un bloķētas veikalu ķēdes Spānijā, un visbeidzot – teju 2000 traktoru Latvijas reģionos. Lauksaimnieku protesti Eiropā tika izvērsti iepriekš nepieredzētos apmēros, turklāt, ar katru nākošo protestu tie kļuva aizvien daudzskaitlīgāki un radikālāki. Un tomēr, šīs akcijas, kurām likumsakarīgi bija jānonāk kādā kulminācijas fāzē, pēkšņi gluži vienkārši pazuda.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...

Foto

Cik stabila ir Evikas Siliņas koalīcija? 8 no 10 stabila

Cik stabila ir Evikas Siliņas koalīcija? Es teiktu 8 no 10 stabila, jo…  Jaunā Vienotība (JV) ir atdevusi...

Foto

Jūs smiesieties, bet neko ticamāku mēs nespējām sacerēt

Politisko partiju apvienība Jaunā Vienotība vēršas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (turpmāk KNAB) ar iesniegumu par slēptās priekšvēlēšanu aģitācijas vēršanu...

Foto

Zog, acīs skatīdamies, bet stāsta, ka tas visvairāk ir vajadzīgs pašiem apzagtajiem

Jampadracis ap Lucavsalas ežiem un futbola stadionu parādīja, cik dīvainā Latvijā mēs dzīvojam. Turklāt...

Foto

Cīņā pret nomelnošanu un nevajadzīgām intrigām – Mūzikas akadēmijas skandāla aizkulises

Vēlos padalīties ar sajūtām un lieliem novērojumiem par to, kas notiek, - par reālo situāciju...

Foto

Krievijas aktivitātes var uzskatīt par šokējoši efektīvām, un Latvijas „sabiedrisko” mediju mērķtiecīgā kampaņa par krievu valodu šobrīd jāskata šajā kontekstā

Drošības eksperti vienbalsīgi norāda uz to,...

Foto

Sankciju patiesais labums: Apvienotā saraksta plāns aizvērt ostas varētu arī nebūt nejaušs

Deklarētais mērķis - atbalsts Ukrainai Latvijas ostu paralizēšanai - šķiet šizofrēnisks, jo kā gan...

Foto

Priekšlikums ir tikai par mūsu nodokļu maksātāju segtajām atlīdzībām

Atsaucoties uz 2024. gada 18. aprīļa publikāciju "Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām,...

Foto

Aicinājums valsts amatpersonai Kristovskim: pirms publicēt ziņas par svešām algām, atklājiet savus ikmēneša ienākumus!

Ģirts Valdis Kristovskis iesniedzis Saeimā priekšlikumu publicēt jebkuras valsts amatpersonas ienākumus ik...

Foto

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

Publiskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri...

Foto

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

Igaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot...

Foto

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola...

Foto

Sāga par nogriezto ausi

Domāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza...

Foto

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

Es zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī...

Foto

No strupceļa uz atdzimšanu

Draugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka...

Foto

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

Pēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par...

Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...