Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Viena lieta, kura ir jāiemācās no Putina Krievijas, ir spēja un māksla lepoties ar to, kas ir. Tas nekas, ka reizēm īsti pamata nav, bet lepoties ir jāmāk. Ja nu kāds notic.

Kamdēļ šādas pārdomas? Visnotaļ vienkārši – neskatoties uz COVID-19 pandēmiju valstī, 25.jūlijā Krievijā notika Krievijas kara jūras spēku dibināšanas gadadienai veltītie pompozie pasākumi. Kā jau bija gaidāms – izrādīšanās netrūka, bet viena ziņa izraisa kā minimums smaidu. Saprotu, lepoties ir jāmāk, un lielīties nereti nav tā sliktākā iezīme, bet Krievijai sākt lielīties par kuģu bāzēšanās lidmašīnām - tas jau drusciņ ir pa traku. Kamdēļ tā saku, - pavisam vienkārši.

Krievijas mediji, runājot par parādi, uzsvēra, ka tajā piedalījās arī klāja daudzfunkcionālie iznīcinātāji MiG-29K un klāja helikopteri Ka-52K.[1]

Sākšu ar helikopteriem, jo faktiski jebkurš helikopters spēj nosēsties uz kuģa klāja. Protams, ka viena lieta - reta nosēšanās, otra - ilgstoši atrasties uz kuģiem un veikt uzticētos uzdevumus pārlieku mitrā vidē. Līdz ar to jūras helikopteru izturībai ir jābūt daudz lielākai.

Tamdēļ nav brīnums, ka Krievijā kā bāzes modelis tiek izmantots Ka-52, bet pielāgots darbībām uz ūdeņiem. Varbūt sākumā šķistu, ka šādas klases helikopteru ir daudz. Nu, nav izslēgts, ka jūrniekiem gribētos, bet skarbā realitāte ir vienkārša – pašlaik ir saražoti tikai 127 helikopteri[2]. Lielajai Krievijai un tās daudzajiem kuģiem – tas ir kaut kā pamaz. Bet palepoties tak var.

Pirms turpināt par klāja lidmašīnām, vispirms ir jānoskaidro, cik tad Krievijai ir kara kuģu, kuri var nest šīs lidmašīnas. Turklāt ne tikai nest, bet lai no kuģa klāja šīs lidmašīnas spētu arī kā pacelties, tā arī nolaisties.

Te nu daudzi būs pārsteigti – skarbā un kailā patiesība ir tāda, ka tieši pašlaik Krievijas rīcībā nav neviena kuģa, kurš uz sava klāja varētu nest lidmašīnas un tās no tā spētu kā pacelties, tā arī nolaisties.

Jāatzīst, ka tomēr Krievijai ir šāda veida kuģi, precīzāk sakot, tieši viens. Aviācijas bāzes kuģis “Admirālis Kuzņecovs”. Tiesa, tas pašlaik atrodas remontā un plānots, ka kaujas sastāvā atgriezīsies 2022.gadā. Kaut arī – remonts šim kuģim arī nav pagājis bez kavēkļiem. Remontu laikā uz tā izcēlās ugunsgrēks, kurā dzīvību zaudēja divi cilvēki, bet cieta 14. Tas, vai „Kuzņecovs” 2022.gadā atgriezīsies ierindā – nav zināms, jo Krievijas Aizsardzības ministrijas gaiteņos tiek runāts, ka tas notikt tikai 2023.gadā.

“Admirālis Kuzņecovs” sākts būvēt 1982.gadā, bet nodots ekspluatācijā 1991.gadā. Uz tā var tikt izvietoti aptuveni 50 lidaparāti.[3] Ja visur citur pasaulē aviācijas bāzes kuģiem ir ar kodoldegvielu darbināmi dzinēji, tad “Admirālis Kuzņecovs” vēl joprojām no skursteņa pūš un arī pēc modernizācijas pūtīs melnu dūmu mutuļus. Hmm, kaut kā par modernizāciju laikam nav korekti runāt, bet nu labi, katram savs.

Nelielai atkāpei – Krievija savulaik Indijai pārdeva vienu no saviem aviācijas bāzes kuģiem – “Admiral Gorškov”. Līdz ar to arī lidmašīnas tika attiecīgi sadalītas. Uz „Kuzņecova” klāja ir vietas aptuveni 50 lidaparātiem, bet – Indijai un Krievijai pa abām kopā ir aptuveni 65 šādas lidmašīnas. Respektīvi, kailā patiesība ir tāda, ka Krievijai nav pietiekamā skaitā klāja iznīcinātāju, lai ar tiem tā varētu nokomplektēt visu kuģi, tas nekas, ka pats kuģis vēl atrodas remontā.

Bez speciālām lidmašīnām vēl vajag arī speciāli apmācītus pilotus, kuri spēj pacelties un nolaisties uz kuģa klāja. Pašlaik būtu priekšlaicīgi runāt par šādiem pilotiem, jo nav jau kuģa, uz kuru tie varētu nolaisties. Līdz ar to var jau propagandisti plaši skandināt – lido klāja iznīcinātāji. Faktiski tās ir visparastākās lidmašīnas. No zemes pat neviens i nepateiks, kas tur tikko kā parādes laikā pārlaidās pāri sanākušo skatītāju galvām.

Par šādu spēku efektivitāti jau cits stāsts, bet – no taktiskā viedokļa Krievija ar savu pagājušā gadsimta aviācijas bāzes kuģi reālā kaujas situācijā neko nespētu izdarīt. Toties zilajos TV ekrānos “pazīmēties” gan var.

[1] https://ria.ru/20210725/parad-1742785208.html

[2] Ка-52 — Википедия (wikipedia.org)

[3] Адмирал Флота Советского Союза Кузнецов — Википедия (wikipedia.org)

Novērtē šo rakstu:

48
41

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kāpēc jums vajadzētu nobalsot par mums - Marksa mūsdienu mazbērniem

FotoLīdz Saeimas vēlēšanām tikai 5 dienas, un, ja vēl turpini izlemt, par kuru politisko spēku atdot savu balsi, piedāvāju 15 iemeslus, kāpēc balsot par 15. sarakstu – Progresīvajiem.
Lasīt visu...

15

Vai "Konservatīvo" sīkpartijā atdzimst nacisms?

FotoŠis jautājums man radās jau pirms diviem gadiem, kad Vācijas kolēģi vērsa uzmanību uz simbolu iespējamu izmantošanu un simboliskajiem tekstiem, ar ko tika rotāti aizsaulē aizgājušās Jutas Strīķes, vienas no Jaunās konservatīvās partijas līderēm, bēru vainagi no viņas partijas biedriem.
Lasīt visu...

21

Nacionālisms, nacisms, fašisms, pozitīvais nacionālisms un citi "ismi"

FotoJums nepatīk garas runas un mani garie raksti, tāpēc šoreiz būs īsāk. Tam, par ko runāšu, ir dažādi nosaukumi, tam daudz ko nepelnīti piedēvē, un tam ir dažādas izpausmes, bet patiesībā runa ir par vienu un to pašu – par patikšanu un nepatikšanu.
Lasīt visu...

21

Tautvaldība ir tautas pārstāvniecība valsts pārvaldes lēmumu pieņemšanai, valsts pārvaldes institūciju veidošanai un lēmumu pieņemšanai

FotoSatversmes 1. nodaļas 2.pants nosaka: “ Latvijas valsts suverēnā vara pieder Latvijas tautai.” Tā jau ir Tautvaldība - Valsts pārvalde, kurā piedalās daudzi sabiedrības locekļi caur/ar savu pārstāvniecību vēlēšanās. Mans viedoklis – ka tas ir galvenais TAUTVALDĪBAS princips, kas realizējams vēlēšanās.
Lasīt visu...

21

“Kapteinis Amerika” aicina taupīt

FotoVadīkļi Vakareiropā brēc par enerģētisko krīzi. S…di, ko ar zaļo dienaskārtību, suicidālām sankcijām un nesaimnieciskumu savārījusi izkurtējusī Eiropas elite, būšot jāizstrebj pārvaldītajām tautām. Latvijas vagari kā parasti skrējuši posta vezumam pa priekšu, tādēļ situācija Dievzemītē ir viena no traģiskākajām ES. Vietējai kliķei par laimi tauta Latvijā ir uz dumpjiem nolēmēta.
Lasīt visu...

3

„Attīstībai/Par” nopirkta publikācija „Delfos”: ja tas mums izdevīgi, mēs izliksimies, ka atbalstām valsts aizsardzības dienestu

FotoNepieciešamība stiprināt Latvijas drošību laikā, kad blakus Eiropā notiek karš, šķiet pašsaprotama. Tamdēļ vietā ir Aizsardzības ministrijas piedāvājums sākt diskusiju par jaunu koncepciju – Valsts aizsardzības dienestu, kura ietvaros Latvijas pilsoņiem radīsies jauni, pavisam konkrēti pienākumi piedalīties valsts aizsardzībā.
Lasīt visu...

20

Esmu balsojis par partijām un politiķiem, kas ir līdzatbildīgi Latvijas izzagšanā, un atkal iešu uz vēlēšanām

FotoĻoti miglaini atceros savas pirmās vēlēšanas. Es tikko kā biju dabūjis PSRS pasi, ko tajā laikā deva vien 16 gadu vecumā, un bija jādodas uz vēlēšanu iecirkni. Padomju Savienībā tā bija svētku diena, plīvoja sarkanie karogi, un es gāju izdarīt kaut ko bezjēdzīgu, jo toreiz vēlēšanas bija vien butaforija. Es to apzinājos, bet nu man bija sava pase – un es gribēju to kaut kur izmantot! Neatceros pat, par ko toreiz bija balsošana. Bet man ļoti paveicās – tās bija pirmās un pēdējās bezjēdzīgās vēlēšanas.
Lasīt visu...

3

„Attīstībai/Par” nopirkta publikācija „Delfos”: es nemaz neesmu tāds hameleons un gļēvulis, kā jums izskatās, jo man ir apņēmība

FotoJūsu balss izšķirs, kas vadīs mūsu valsti. Pirms četriem gadiem es atbalstīju Kariņu, jo bija jānosargā valsts no populistiem. Kā komandas cilvēks es krīzē premjeru nekritizēju. Bet šobrīd mans pienākums ir runāt tieši: nedrīkst bremzēt valsti vēl četrus gadus. Ir jārīkojas daudz izlēmīgāk. Es esmu gatavs uzņemties atbildību un lūdzu jūsu atbalstu.
Lasīt visu...

21

Logs vai varnešu kolektīvās pašsaglabāšanās instinkts

FotoMums katram ir izveidojies vai izveidots savs logs, caur kuru mēs uzlūkojam pasauli. Un šie logi mēdz būt ļoti dažādi – gan plastikāta, gan koka, gan ar ieplīsušiem stikliem, tie mēdz būt arī kādā krāsā tonēti, gan netīri, gan miglaini. Tāpēc arī tas, ko mēs ieraugām caur savu logu, mēdz kardināli atšķirties no tā, ko caur saviem logiem redz citi, kaut patiesībā mēs lūkojamies uz vieniem un tiem pašiem priekšmetiem un aplūkojam vienas un tās pašas darbības.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Jaunzemes rīcība vērtējama kā amata pienākumu, konkrēta rīkojuma vai uzdevuma nepamatota nepildīšana vai novēlota, nolaidīga vai nekvalitatīva pildīšana

Ceturtdien, 15. septembrī finanšu ministrs Jānis Reirs ir izdevis...

Foto

Nedodiet sevi apmuļkot! Sīkumains, bet ļoti bīstams

«Okupāciju noliegt? Manā skatījumā tā ir bijusi. Attaisnot Krievijas prezidenta darbību es netaisos, un tā nav man simpātiska. Neskatos...

Foto

Paskaidrojumi Plešam: nav labi, ja nepatiesu informāciju apzināti izplata tik augsta valsts amatpersona kā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs

[1] 2022. gada 25. augustā Daugavpils...

Foto

Inflācijas krīze – laiks, kad mērķtiecīgi izvēlēties Latvijas uzturproduktus

„Rudentiņis – bagāts vīrs,” septembrī, vācot ražu vai gādājot krājumus ziemai, teica mūsu senči. Septembris mūsdienās ir...

Foto

Kariņam aste kājstarpē - "Vienotības" premjers izrādījies Putina skolnieks

Jau vairākus mēnešus virkne mediju aicina ministru prezidentu Krišjāni Kariņu piedalīties raidījumos, kuros bija iecerēts iztirzāt premjera...

Foto

Politikā man kopā ar Pavļutu pie siles tikt neizdevās, tagad izmēģināšu „dzimumu līdztiesības” tēmu

"Dzimumu līdztiesība?! Mums taču ar to viss kārtībā!" ir biežākā reakcija, kad...

Foto

Tikai nesmejieties, kad es jums mēģināšu iestāstīt, ka Latvijas valsts šajos četros gados ir kļuvusi drošāka un stiprāka

13. Saeima ierakstīs Latvijas valsts politiskajā vēsturē vismaz trīs...

Foto

1. oktobra mājsēdes organizatori

Piežmiegusi CVK naudu Saeimas vēlēšanu popularizēšanai, kliķe atklāti aicināt uz boikotu tomēr neuzdrošinās. Taču izskatās, ka varneši nudien ir nobijušies no ļaužu...

Foto

Subjektīvs Saeimas deputātu kandidātu sarakstu apskats

Pirms kāda laika aicināju iet uz vēlēšanām un balsot kaut par pašu lielāko “dunduku”, tikai pret varas partijām. Pie viena...

Foto

LPSR 2.0 kūrē reliģiju

Levits, kas identificē sevi kā latvieti, sadarbībā ar valdošās koalīcijas tieslietu ministru (lasi – boļševiku komisāru) Bordānu ir iesniedzis likumprojektu, lai mainītu...

Foto

Vēlēšanas: piedalīties vai ignorēt?

Pēc vairāku lasītāju lūguma mēģināšu “izvilkt esenci” un īsi pamatot savu jau vairākkārt pausto viedokli par “vēlēšanām” mūsdienu Latvijā un to lomu...

Foto

Dzīvnieku aizsardzības organizācijas nosoda bezatbildīgo aicinājumu doties meklēt un fotografēt lāčus

Dzīvnieku aizsardzības organizācijas nosoda nepārdomāto un provokatīvo publiskajā telpā izskanējušo Latvijas Nacionālā dabas muzeja iniciatīvu,...

Foto

Elektrizētā priekšvēlēšanu kampaņa

Par Dievzemītes “reņģēdāju” nežēlīgu dīrāšanu 2007.—2010. gada finanšu krīzes laikā Valdis Dombrovskis (JV) ticis pie amata Eiropas Komisijā. Toreiz pat starptautiskie naudas dūži...

Foto

Jehovas liecinieki atsāk apmeklēt cilvēkus viņu dzīvesvietās

Pēc divarpus gadu pārtraukuma no 1. septembra Jehovas liecinieki visā pasaulē, arī Latvijā, atsāks to savas darbības aspektu, kas...

Foto

Uzņēmuma pāreja – jaunā VID granāta

Nu jau ar zināmu regularitāti līdz mums nonāk lietas, kur Valsts ieņēmumu dienests (VID) apgalvo, ka ir notikusi uzņēmuma vai tā...