Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ēriks Marija Remarks reiz teicis, ka nauda nedara laimīgu, bet tā ārkārtīgi nomierina. Un kurš gan šajā trauksmainajā laikmetā, kur problēmu un raižu netrūkst, nevēlas par vienu izaicinājumu mazāk.

Pēdējā gadsimta laikā sievietes Eiropā ir darījušas daudz, lai kļūtu finansiāli neatkarīgākās – ieguvušas labu izglītību un arvien aktīvāk iesaistījušās darba tirgū. Pirmajā brīdī šķiet, ka sievietes ir visur – gan uzņēmumu un iestāžu vadītājas, inženieres, gan galu galā mūsu premjerministre. Tomēr dati ir nepielūdzami, sieviešu finansiālā labbūtība vēl stipri atpaliek no vīriešiem. Kāpēc ir svarīgi to izskaust? Lai iegūtu lielāku mieru un plašākas izvēles iespējas. Un ne tikai sievietes, bet arī vīrieši!

Jaunākie dati liecina, ka 2022. gadā sieviešu vidējais bruto atalgojums bija par 17,1% mazāks nekā vīriešu, turklāt, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, situācija ir nevis uzlabojusies, bet plaisa ir vēl vairāk pieaugusi. Un tas noteikti nav izglītotības jautājums, jo Latvijā katrai otrajai jaunajai sievietei ir augstākā izglītība, kamēr augstskolu pabeidz tikai 28% vīriešu. Ar dažiem izņēmumiem līdzīga tendence ir vērojama arī citviet Eiropā – neskatoties uz augsto izglītotību, sievietes joprojām nespēj nopelnīt tikpat.

Noteikti daļa vainas ir tajā, ka sievietes retāk izvēlas studēt naudīgākās STEM nozares (zinātne, tehnoloģijas, inženierija un matemātika), tomēr tas nav vienīgais iemesls. Arī pati uz savas ādas esmu pieredzējusi to, ka sievietei ir jābūt divtik izglītotai, radošai un ambiciozai, lai pretendētu uz tādiem pašiem amatiem un atalgojumu kā vīrieši.

Tikai krietni vēlāk uzzināju, ka divos darbos mans atalgojums bija ievērojami mazāks nekā vīriešiem līdzīgās pozīcijās un tikai tāpēc, ka biju sieviete, ārzemniece. Te nu lomu spēlē dziļi apslēptie stereotipi par sieviešu un vīriešu profesijām un amatiem, neņemot vērā katra indivīda specifiskās zināšanas un prasmes.

Pētījumi liecina, ka būtisku robu sievietes karjerā iecērt bērna kopšanas atvaļinājumi, īpaši, ja tie ir vairāki. Lai gan Latvijā atbalsta sistēma ir viena no dāsnākajām Eiropā, nodrošinot iespēju ar mazuli palikt mājās līdz pat 1,5 gadiem, tomēr tas ir koks ar diviem galiem.

Pusotrs gads ir pietiekami ilgs laiks, lai "izkristu no aprites". Savukārt ātrāk atgriezties darbā, vismaz Rīgā, liedz bērnudārzu trūkums, bet privātos bērnudārzus vai auklīšu pakalpojumus ne visas ģimenes var atļauties. Turklāt lielākās rūpes, lai ģimene būtu paēdusi, apģērbta, izglītota un veselīga galvenokārt uzņemas sievietes. Tās ir neskaitāmas stundas neapmaksāta darba. Nereti, atgriežoties darba vietā, sievietei ir jāatgūst iekavētais, no jauna sevi jāpierāda, reizēm pat jāpacīnās par savas amata vietas saglabāšanu. Un te daudzas padodas, atstājot karjeru otrajā plānā, jo visu "pavilkt" un neizdegt reizēm patiešām ir grūti. Lai to risinātu, palīdzīga roka būtu nepieciešama, gan no darba devējiem, gan ģimenes locekļiem.

Arī mums pašām ir jākļūst drosmīgākām un uzstājīgākām. Nevienam nepatīk runāt par atalgojuma palielināšanu, taču, ja ir zināms, ka konkurējošos uzņēmumos vai kolēģiem maksā vairāk par līdzīga tipa darbu, sarunai ir pamats. Un kas gan slikts var notikt. Parasti rezultāti ir tikai divi – vai nu algas palielinājums tiek saņemts, vai arī situācija paliek nemainīga, tomēr būsiet mēģinājusi un, iespējams, nonāksiet pie jaunām atklāsmēm par savu darba devēju.

Jaunībā tā nedomāju, tomēr šobrīd mans viedoklis par dzimuma kvotu sistēmu ir mainījies. Proti, Eiropas prakse liecina, ka situācijas straujāku uzlabošanos šādi ir iespējams panākt. Tāpēc uzskatu, ka ES uzstādījums par kvotu ieviešanu dzimumu līdzsvara panākšanai sākotnēji biržā kotētajos uzņēmumus un pēcāk arī parējos ir pareizs un atbalstāms solis. Reizēm, lai panāktu izmaiņas, ir nepieciešams pārāk ilgs laiks, tāpēc neliela "revolūcija" jeb piespiedu mehānisms ir vajadzīgs. Tāpat ir jāatrod veidi, kā veiksmīgāk atbalstīt sievietes, kas vēlas attīstīt savus mazos biznesus vai veidot jaunuzņēmumus.

Jāatzīst, ka arī pašu sieviešu starpā nav "stilīgi" runāt par finansiālo labbūtību. Runājam par kleitām, kurpēm, izglītību, ēdieniem, ceļojumiem, bet nekad neesmu sēdējusi draudzeņu lokā, kur runātu par ieguldījumu stratēģijām, kā to mēdz darīt vīrieši. Piemēram: "Es nupat nopirku "Alūksnes putnu fermas" akcijas, kā jums šķiet vai šis bija prātīgs lēmums? Varbūt vajadzēja iegādāties "ZARA Investment holding" daļas? Kādu ieguldījumu stratēģiju jūs esat izvēlējušās?" Sievietēm ir arī mazāk iespēju un profesionālu klubu, kur pulcēties ar sev līdzīgām un apspriest izaicinājumus, piemēram, ar kādiem sastopas sievietes vadītājas.

Šis ir aicinājums arī medijiem veidot plašāku sarunu un sniegt padomus, kā sievietei dzīves laikā gudri pārvaldīt ne tikai savu ģimeni, bet arī savu kapitālu. Un tā nebūs sievišķības zaudēšana, jo galu galā jau latvju dainās mūsu sievietes ir raksturotas kā ļoti saimnieciskas un spēcīgas. Tas būs par ieguldījumu turīgākā nākotnē, gan sievietēm, gan vīriešiem!

Novērtē šo rakstu:

10
162

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Izglītības reforma kā valsts pārvaldes vājuma spoguļattēls

FotoProblēmas VAS “Pasažieru vilciens” darbībā un neauglīgās diskusijas par skolu reformu kārtējo reizi apliecina valsts izpildu varas ieslīgšanu pamatīgā attīstības krīzē, taču šis fakts netiek īsti pat atzīts. Līdz ar to iztrūkst kritiskas analīzes.
Lasīt visu...

21

Vai birokrāts - mūsu kungs?

FotoDomājams, katram no iedzīvotājiem kādreiz ir iezibsnījusi doma, kāpēc ir jāmaksā nodokļi? Nodokļu maksāšanas jēga būtībā ir savākt resursus tajās nozarēs, kas prasa lielus ieguldījumus. Ne velti nodokļus vispirms sāka maksāt tur, kur bija lieli apūdeņošanas darbi. Piemēram, izveidoja dambi, lai palu laikos neapplūstu lauksaimniecības zemes.
Lasīt visu...

21

Nepieciešamais ļaunums – 2. daļa: derīgie idioti un jātnieki bez galvas

FotoĻenins aktīvākos fanus partijas iekšējās sarunās nekautrējoties mēdza saukt par noderīgajiem idiotiem - poļeznije idioti
Lasīt visu...

21

Karš kibertelpā

FotoKrievijas Ārējās izlūkošanas dienests (SVR) ir izmantojis ievainojamību, kas tika atklāta 2023. gada sākumā populārā Čehijas programmatūras giganta “JetBrains” produktā.
Lasīt visu...

21

Gauss – kas viņš ir? Vairāk Ostaps Benders vai Maikls O’Līrijs?

FotoPatiesības mirklis par airBaltic spējām segt obligāciju saistības arvien tuvāk. Attiecīgi arī Gausa retorika arvien nepārliecinošāka un sabiedrības uzmanība saasinātāka.
Lasīt visu...

21

Ak, eglīte...

FotoPēdējās darbdienās pirms Ziemassvētkiem netālu no manām mājām parādījās trīs hektāru kailcirte egļu mežā vietā, kur to galīgi nebiju gaidījis. Līdz likumā noteiktajam galvenās cirtes vecumam šim mežam bija jāaug vēl vairāk nekā 20 gadus, un, kā liecina Valsts meža dienesta dati, arī galvenās cirtes caurmērs (t.i., koku resnums), kas ļautu mežu nocirst ātrāk, vēl nebija sasniegts. Tātad skaidrs, ka šeit veikta sanitārā cirte[1] vai rekonstruktīvā cirte[2]. Tātad mežs nocirsts tāpēc, ka atzīts par bojātu vai neproduktīvu.
Lasīt visu...

12

Tramps esot atkal ko sliktu pateicis. Iespējams. Tomēr - kas notiek Latvijā?!

FotoKatrā valstī ir "stratēģiski svarīgas" jomas. Diemžēl, vērtējot savus kolēģus, ārstus un viņu absolūti toleranto attieksmi pret resertifikācijas procedūru, kas mūsu "de iure" demokrātiskajā valstī gadiem ilgi nav saprotama ne loģiski, ne tiesiski, var secināt, ka liberālās demokrātijas (vai tomēr maskēta totalitārisma) idejas ir pārņēmušas pat mūsu tautas it kā kritiski domājošo daļu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Saeimas deputāti pamazām sāk kaut ko nojaust

Redzot grūti un ļoti dārgi risināmo problēmu apjomu Satiksmes ministrijā, deputāti beidzot nonāca pie atskārsmes, ka ir stipri nokavējuši...

Foto

Nu nevarēja jau cerēt, ka Latvija nesaķers šo „progresīvo” infekciju, bet gan jau pāries arī tā

Bet, klau, esot tādi "progresīvie". Cik lasu soctīklos, tādas sniegpārslas,...

Foto

„Vienotība” ir kā gangrēna uz kādas no ekstremitātēm, kas ir jāamputē, atdalot to no ķermeņa - tautas

Politiskā komunikācija ļoti ietekmē sabiedrības viedokļus un uztveri. Kas...

Foto

Par jaunā „Rail Baltica” dzelzceļa tilta būvniecību: naudas nav, taču būvējam!

Vismaz uzbūvēsim trīs labā krasta balstus ar laidumiem, un tad jau redzēs, varbūt pat saimniecībā...

Foto

"Latvijas pasta" nesmukumi, jeb Linkaita saimniekošanas rezultāti Satiksmes ministrijā nebeidz pārsteigt

Nule pēc virknes skandālu atkāpās "Latvijas pasta" padome. Tā tam arī vajadzēja būt, taču kurš...

Foto

Krievu latvieši, nevis Latvijas krievi: latvietībai jākļūst par lipīgu, pievilcīgu zīmolu

Raksta beigās piedāvāšu neizmantot "Latvijas krievu" vai "Latvijas ukraiņu" terminus, kad runājam par Latvijas pilsoņiem....

Foto

Viss ir lieliski, tikai neprasiet mums neko par tiem 200 miljoniem eiro, ko mums vasarā atkal vajadzēs no nodokļu maksātāju kabatas!

Apkopojot 2023.gada nozīmīgākos statistikas datus...

Foto

Dzintars izēd Kiršteinu - un kas tālāk?

Vēl tikai slinkais nav uzrakstījis par Aleksandra Kiršteina izlingošanu no pašpasludinātās nacionālās apvienības (NA). Iespraudīšu arī savus ķešā aizķērušos...

Foto

Kāpēc LTV nespēj un nevēlas raidījumus organizēt efektīvi un operatīvi?

Latvijas televīzija aktīvi jau vairākas dienas reklamē 6.februāra raidījumu ar konkrēta "viesa" piedalīšanos. Viņš nav izcils zinātnieks,...

Foto

"Pasažieru vilciena" valde atrod "pārmijniekus"

Izcils „ViVi” valdes paziņojums! Tikai vienā teikumā ir izdevies pierādīt visu savu nekompetenci. AS "Pasažieru vilciens" jaunajai padomei laikam vairs nebūtu...

Foto

Briškena politiskās bezatbildības un profesionālās nespējas dēļ ir apdraudēta turpmākā Latvijas reģionu ekonomiskā attīstība

Nacionālā apvienība (NA) rosina izteikt neuzticību satiksmes ministram Kasparam Briškenam (Progresīvie), to...

Foto

Re, cik smuki es varu izteikties arī par skolu slēgšanu (bet tās vienalga tiks slēgtas)

Skola ir kas vairāk par ēku pagasta vai pilsētas vidū. Diskusijām...

Foto

Ja iedzīvotājiem jāgatavo sava 72 stundu soma, tad sabiedrība grib redzēt, kā savu “somu” kārto valsts

72 stundu soma un klausies radio! Mani šis nemierina. Ne...

Foto

Gulags pie apvāršņa

Krievijas Valsts domes valdošās frakcijas “Vienotā Krievija” deputāts ar ģenerāļa uzplečiem Andrejs Guruļovs neslēpj, ka jāatjauno gulaga tipa nometnes, lai tie, kas iekšzemē...

Foto

Skola, kurai paveicās

Varbūt zinošie apzinās, ka tuvojas kas neizbēgams, un tāpēc, laikus atkāpjoties, tiek "dedzināti tilti", vien žēl, ka šīs ugunis mums tiek pasniegtas kā nepieciešamība mūsu tumsonības...

Foto

Pilnmēness mistērijas

To, ka Mēnesim ir ietekme uz planētas Zemes dzīvi un arī cilvēku psihi, mūsu senči tika pamanījuši jau sen. Latvijā dzīvojošiem ir it sevišķi...

Foto

Svarīgi nekļūt atkarīgiem no svešas žēlastības!

Ir kāds vēsturisks janvāra datums, kuru parasti aizēno gan barikāžu laiks, gan, mazliet mazāk, arī 13.janvāra nemieri. Gan nesenie, gan...

Foto

Par atbildību pašreizējā haosa un nebūšanu sakarā pasažieru vilcienu satiksmē

Tā kā 15 gadus nostrādāju VAS "Latvijas dzelzceļš" atbildīgā amatā, tad man ir gana daudz pieredzes...

Foto

Krišjānis Kariņš kļūst par apkaunojumu Latvijas politikai un arī savai partijai

Saeimas deputātu grupas vizīte Ķīnā un Krievijas graudu tranzīts caur Latviju pēdējās nedēļās ir politiskās...

Foto

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot...

Foto

Īss komentārs par uzņēmēja Guntara Vītola izteikto viedokli “airBaltic” un tā nulles vērtības sakarā

Viss ir pareizi, un žetons Guntaram par drosmi, tikai jebkuram cilvēkam, kuram...

Foto

Kas mums pieder?

Valsts esot mēs, mēs esot bagāti - mums pieder meži, vien koku cenas mums ir augstākas kā Norvēģijā un Zviedrijā, mums pieder spēkstacijas,...

Foto

Vienu "sabiedrisko" mediju mums būs daudz vienkāršāk kontrolēt un komandēt nekā divus!

Ceturtdien Saeimā galīgajā lasījumā gandrīz vienprātīgi atbalstīja Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas apvienošanu no...

Foto

Tā kā KNAB Straume ir piebarots, Kariņš bez bažām var par nodokļu maksātāju naudu doties priekšvēlēšanu braucienā uz Valmieru

2024. gada 17. janvārī ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš dosies reģionālajā...