Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Finansiālā kraha stāvoklī Rēzeknes pašvaldību novedušie deputāti pēc ilggadējā mēra Aleksandra Bartaševiča atlaišanas nenāk uz sēdēm, turpinot pasliktināt pilsētas situāciju, kura prasa akūtu rīcību — taču bezdarbībai gals var pienākt jau piektdien. Ja vien tiks izpildīti likuma nosacījumi.

Iztērējot pašvaldības naudu dažādu objektu būvniecībai, kam pēc tam nevar atrast nomniekus, Rēzeknes pilsētai būs nepieciešama finansiāla stabilizācija vismaz triju līdz piecu miljonu eiro apmērā — ar sociālo darbinieku atlaišanu un pedagogu algu samazināšanu izrādījies par maz. Situācijas labošanai arī ar mēra A. Bartaševiča atstādināšanu nav pieticis, jo viņš joprojām paliek domes deputāts.

Taču no “Saskaņas” ievēlētie, tagad partiju “Kopā Latvijai” izveidojušie astoņi domes vairākuma deputāti grib paātrināt notikumu gaitu un veicināt domes atlaišanu, lai tiktu pie ārkārtas vēlēšanām Rēzeknē — var saskatīt, ka tur ir zināma loģika: viņiem iespējami ātrākas vēlēšanas nāktu par labu, jo pilsētas budžeta iztrūkums miljonu apmērā vēl nebūs paspējis ietekmēt visus vēlētājus un vēl ne visi būs uz savas ādas izjutuši tā sekas.

Pēc mēra atstādināšanas uz sēdi 2. novembrī ieradušies seši, bet 10. novembrī — vispār tikai četri no 13 pašvaldības deputātiem. Līdz ar to nav bijis kvoruma. Nākamā sēde paredzēta piektdien pēcpusdienā.

Pašvaldību likuma 70. panta 1. daļa nosaka — Saeima ar atsevišķu likumu var atlaist domi, ja tā nav spējīga pieņemt lēmumus tāpēc, ka trijās domes kārtējās sēdēs nav savācies kvorums, vai arī divu mēnešu laikā pēc mēra vai vicemēra atstādināšanas nav ievēlēts vietā jauns.

A. Bartaševiča partijas biedri acīmredzot nav uzmanīgi izlasījuši likumu, jo, pirmkārt, likums paredz atlaišanas iespēju tikai tad, ja kvoruma trūkuma dēļ nenotiek trīs kārtējās sēdes (tas pats Pašvaldību likums paredz tādas noturēt vismaz reizi mēnesī). Tātad faktiski būtu jāgaida trīs mēneši, līdz iestājas šāda situācija — domes atlaišanu nevar motivēt ar trīs izgāztām ārkārtas sēdēm, kuras var sasaukt kaut vai uz to pašu dienu un kur izskatīšanai paredzētos dokumentus pieļaujams iesniegt tikai trīs stundas pirms ārkārtas sēdes sākuma. Uz šādām ārkārtas sēdēm, kādas Rīgā savulaik sasauktas pat pēc pusnakts, nevienā pašvaldībā nekad nevar paspēt ierasties pilnīgi visi deputāti, jo tas objektīvi nav iespējams, tāpēc arī likums neļauj domes atlaišanu motivēt ar trīs ārkārtas sēžu nenotikšanu. 

Otrkārt, minētais Pašvaldību likuma pants nosaka, ka Saeima var atlaist domi, taču Saeimai nav pienākuma to obligāti izdarīt, tādā veidā piespēlējot tiem, kas vēlas atlaišanu. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministre Inga Bērziņa to zina, jo pati pirms ievēlēšanas Saeimā bija ilggadēja un sekmīga Kuldīgas domes priekšsēdētāja. Viņa atzinusi: ja būtu iespējams ierosināt Saeimai lemt par domes atlaišanu, tad tas nav jādara obligāti, ja pašvaldība ir spējīga turpināt sniegt pakalpojumus un funkcionēt. Ministre pēc Rēzeknes apmeklējuma novērtējusi, ka pašvaldība un tās administrācija esot gatavībā strādāt. Pašvaldības struktūru vadītāji un izpilddirektors apliecinājuši, ka turpinās pildīt pienākumus, līdz ar to darbi neapstāsies, kā arī tiks nodrošināta darba algu izmaksa pašvaldības darbiniekiem.

Savukārt, ja Rēzeknes dome nepieņems nākamā gada pašvaldības budžetu, tad automātiski uz katru mēnesi tiks ieplānota 1/12 daļa no iepriekšējā gada budžeta. Ministre aģentūrai LETA norādīja, ka pagaidām neplāno steidzīgi rosināt domes atlaišanu un gaidīs Valsts kontroles atzinumu. Viņa atgādināja, ka šobrīd ir konstatēta no amata atstādinātā A. Bartaševiča pretlikumīga rīcība, bet nav konstatēta šāda rīcība no pārējo deputātu puses.

Vienlaikus tie paši Rēzeknes deputāti, kas grib panākt savu atlaišanu, neapmeklējot sēdes, nav izlasījuši Pašvaldības domes deputāta statusa likumu, kura 4. pants nosaka: “Dome var anulēt deputāta pilnvaras, ja deputāts vairāk nekā trīs reizes pēc kārtas bez attaisnojoša iemesla nav piedalījies domes sēdē.”

Šāds liktenis jau piemeklēja Ogres domes deputāti Ilgu Vecziediņu, kas astoņas reizes pēc kārtas nepiedalījās domes sēdē koronavīrusa laikā. Viņa lēmumu par mandāta anulēšanu pārsūdzēja, atsāka iet uz sēdēm un beigās mierīgi nostrādāja savu termiņu līdz galam, tomēr apgabaltiesa laikā, kad viņas pilnvaru termiņš jau bija beidzies, atzina viņas nepiedalīšanās iemeslus attiecīgajās astoņās sēdēs par nepietiekošiem, bet Senāts neierosināja kasāciju. Tātad tiesu praksē ir nostiprināts, ka sēžu neapmeklēšana bez attaisnojuma ir pamats mandāta zaudēšanai.

Līdzīgs liktenis iepriekšējā Ventspils domes sasaukumā varēja piemeklēt četrus no t.s. “Meroni saraksta” ievēlētos deputātus, kas vienā brīdī izdomāja “boikotēt domes sēdes” — bet, kad dome turpināja vienkārši strādāt, jo kvorumu “noraut” viņu gadījumā tādā veidā nebija iespējams, devās sūdzēties pie Rīgas kungiem. Tur provinces deputāti acīmredzot uzzināja, ka sēdes neapmeklēšanai vajadzīgs kāds pamats, tāpēc viņi steigšus atsāka piedalīties domes sēdēs, kamēr vēl nebija sākta mandātu atņemšana un deputātu vietu piešķiršana nākamajiem kandidātiem no tā paša saraksta. Interesanti, ka no amatpersonu deklarācijām var saprast — par laiku, kad šie deputāti “boikotēja” sēdes (tas ir, neveica tiešos deputātu darba pienākumus), viņi turpinājuši saņemt algu.

Protams, ka ministre Inga Bērziņa tagad, atgriezusies no Rēzeknes, uzreiz aicināja Rēzeknes domes deputātus atsākt strādāt vai nolikt deputātu mandātus. “Grūti saprotama iedzīvotāju ievēlēto deputātu rīcība, neapmeklējot domes sēdes. Ja deputāti atsakās pildīt savus pienākumus, viņiem būtu jānoliek mandāti, ļaujot šo amatu ieņemt nākamajiem, kuri ir vēlēšanu sarakstā un vēlas strādāt,” komentējusi ministre. 

Interesants ir aspekts, ka mandātu atņemšana var notikt, trīs reizes pēc kārtas neierodoties uz jebkāda veida domes sēdi bez iemesla: te nav nepieciešamas trīs kārtējās sēdes (kā būtu pie visas domes atlaišanas), jo individuāla mandāta zaudēšanai der arī trīs neapmeklētas ārkārtas sēdes. Tātad, ja piektdien Rēzeknes valdošo deputātu vairākums trešo reizi sēdi ignorēs un nepildīs savus likumā noteiktos pienākumus, mandātu anulēšanas gadījumā Rēzeknes domē viņu vietā darbu varētu sākt pedagogs Igors Sergejevs, juriste Karīna Bartkeviča, siltumtīklu tehniskais direktors Aleksandrs Sedihs, logopēde Inese Muhamberga, ražošanas ceha vadītāja Nadežda Jeruma, ekonomists Andris Filipenoks, projektu vadītāja Krista Freiberga un datu speciālists Dainis Pīrāgs.

Tā kā šādi mandātu zaudēšanas jautājumi, pamatojoties uz sēžu ignorēšanu, iepriekš pašvaldību darbā tikuši novēroti ārkārtīgi reti, ir grūti prognozēt, kā varētu norisināties notikumu gaita. Lai atlaistu visu domi reizē par triju kārtējo sēžu neapmeklēšanu, ir jāgaida līdz janvāra beigām, un arī tad atlaišana nav automātiska — Saeimai jāvērtē, vai vispār ir pamats atlaist domi un izsludināt jaunas vēlēšanas Rēzeknes pilsētā, jo visi saprot, ka jauna balsošana par tiem pašiem kandidātiem un partijām neatrisinās pilsētas budžeta katastrofu.

Savukārt, lai astoņi deputāti katrs zaudētu savu mandātu uz individuāla pamata, neapmeklējot trīs kārtējās vai ārkārtas sēdes, ir pavisam cita kārtība: likums paredz, ka par mandāta atņemšanu jābalso pārējiem domes deputātiem. A. Bartaševičs un viņa sabiedrotie veido domes deputātu vairākumu, tātad pārējie četri no “latviskajiem” sarakstiem ievēlētie deputāti un viens “progresīvais” nesasniedz kvorumu, lai varētu nobalsot par mandātu atņemšanu.

No tā izriet: lai zaudētu mandātus individuālā ceļā, tiem pašiem astoņiem būs vien jāpiedalās sēdē un pašiem jābalso par savu mandātu atņemšanu. Kas nozīmēs, ka viņi atkal atsāk piedalīties domes sēdēs — un tāpēc mandātus zaudēt nevar.

Kādu ceļu izvēlēsies Rēzeknes domes pozīcija, lai veicinātu savu atlaišanu, vai arī vienkārši paši noliks mandātus? Patlaban iespējami visdažādākie varianti.

Iepriekšēja pieredze: https://pietiek.com/raksti/meroni_stipendiati_un_deputate_no_vdk_kartotekas_ventspils_dome_boikote_pasi_savu_boikotu/

Novērtē šo rakstu:

36
19

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nosodām nevēlamu uzvedību akadēmiskā vidē, jo īpaši attiecībās starp pasniedzēju un studentu

FotoMedijos ir izskanējuši nopietni, pirmšķietami ticami, publiski apgalvojumi par LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) pasniedzēja Dmitrija Bočarova nepieņemamām darbībām un seksuālu uzmākšanos attiecībās ar sievietēm, tai skaitā ar nepilngadīgu personu un LU studenti.
Lasīt visu...

21

Dažas pārdomas par Ex-seržanta rakstu “Karš Ukrainā. Vai tiešām strupceļš - un kam?”

FotoRietumeiropa un arvien vairāk arī Centrāleiropa lielākoties joprojām ir Amerikas protektorāts, un šīs valstis atgādina senos vasaļus, tāpēc pats tuvākais amerikāņu uzdevums ir nodrošināt, lai neviena valsts vai valstu kombinācija neiegūtu spēju izraidīt ASV no Eirāzijas vai pat būtiski samazināt tās izšķirošo šķīrējtiesas lomu.
Lasīt visu...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

3

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

FotoDiskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu) pazūd būtisks jautājums – kāpēc vispār ir domātas konvencijas, kāda ir to nozīme un kāpēc valstis tām pievienojas? Šajā rakstā pievērsīšos potenciālajiem ieguvumiem no konvencijas, kā arī pretestības iemesliem.
Lasīt visu...

12

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

Foto“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut arī mūsu politiskie uzskati ir pilnīgi pretēji,” saldi smaidot, vienā no 18. novembra pasākumiem mani uzrunāja kāds augsts ierēdnis. Vienojošais elements gan bija tikai reālā, “taustāmā” telpa, kurā atradāmies, bet politiskajā, sociālajā telpā mūs šķīra bezdibenis. Un joprojām šķir. Tas paliek arvien dziļāks un platāks. Ne jau tikai starp mani un konkrēto ierēdni, bet starp tautu un ierēdniecisko valsts aparātu.
Lasīt visu...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...