„Rupjmaizes popularizēšanas programma” par 300 000 eiro: Zemkopības ministrija neko sakarīgu neatbildēs, jāprasa graudu audzētājiem - pa kluso pastāstīs
Aivars Strakšas19.08.2024.
Komentāri (39)
Bērnu iepazīstināšanas ar rupjmaizi kampaņas nepieciešamība slēpjas vēlmē atrisināt citu pašu sarūpētu problēmu. Proti, "Latvijas Kopējās lauksaimniecības politikas stratēģiskajā plānā 2023.-2027.gadam" bija paredzēts pasākums - "lai līdzsvarotu ienākumus starp lauksaimniecības nozarēm, nodrošinātu ienākumu stabilitāti un izturētspēju, tiks saglabāts ar ražošanu saistītais atbalsts 13 sektoros un viens jauns saistītais atbalsts tiks ieviests rudzu populācijas šķirņu (ieskaitot Kaupo) audzēšanai".
2023. gadā atbalsts rudzu audzētājiem sanāca 81 eiro/ha, taču tas, izrādījās, bija vairāk nekā pietiekoši, lai šogad rudzu iesētos par daudz. Zemkopības ministrijas ierēdņiem pietrūka kvalifikācijas un spējas noturēties pretī rudzu lobijam, bet pašam rudzu lobistam nebija sapratnes par savas rīcības sekām.
Izrādās, ka rudzus vajag tikai tik, cik paši varam apēst. Eksportēt nav kur. Rezultātā rudzu iepirkuma cena šobrīd grozās ap 100 eiro par tonnu, un pa lielam jaunus apjomus un rudzu audzētājus maizes ražotājiem nevajag. Turklāt daļa paši audzē. Tāpēc ražotāji ceļ trauksmi, bet ministrija meklē izeju un neko labāku kā pierunāt bērnus vairāk apēst rupjmaizi izdomāt nevarēja.
Tas ir piemērs, kā viena nepārdomāti iztērēta nauda rada pieprasījumu naudas šķērdēšanai citā vietā. Nez vai bērni spēs apēst visus šobrīd bez pieprasījuma uzaudzētos rudzus. Šajā kampaņā jaušams izmisums.
Taču kurš gan atzīsies pieļautajā kļūdā?
Pareizā rīcība būtu atzīt kļūdu, pamainīt stratēģiju, kā arī izņemt no tās atbalstu rudziem. Citādi šī epopeja nebeigsies vismaz līdz 2027. gadam.
Tas, kas mani šajā stāstā pārsteidz, ir rudzu maizes cena veikalā, kas jau laiciņu grozās ap 3 eiro/kg. Paskatīsimies, vai ar jaunās ražas nonākšanu ražošanā rudzu maizes cena kritīsies. Ir aizdomas, ka ne.
Pēc šī gada rudzu iepirkuma cenas skatoties, pašu rudzu graudu izmaksas graudu ražošanā sastāda tikai nepilnus 4%. Un arī tad noapaļoju stipri uz augšu. Tātad zemniekam, kurš uzaudzē rudzus, no gala produkta vērtības šobrīd sanāk tikai 4%. Pat valsts saņem 21% tikai no PVN vien.
Kaut kā dīvaini pārtikas ražošanā darbojas tehnoloģiskais progress un konkurence. It kā konkurējošā tirgū, pieaugot darba ražīgumam, izejvielas īpatsvaram identiska produkta izmaksās un attiecīgi cenā vajadzētu pieaugt. Galu galā maizes ražošanai uz vienu vienību patērējam arvien mazāk darba stundu, enerģijas un labāk noslogojam iekārtas. Ir, par ko padomāt.