Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Rīgas pilī 8.aprīlī notika dīvains pasākums, kas oficiāli saucās diskusija par sabiedrisko mediju attīstību, bet reāli bija lielās raudas, gaudas un žēlabas par to, ka sabiedriskajiem medijiem dara pāri sociālajos tīklos un Nacionālā drošības koncepcija no 2026. gada paredz sabiedrisko mediju saturu tikai valsts valodā.

Latvijas izglītības sistēma grūti, smagi un lēni tomēr iet uz vienotu izglītību valsts valodā, bet sabiedriskie mediji visiem spēkiem cenšas radīt, noturēt un  stiprināt divkopienu valsts situāciju. Tas neapšaubāmi rada draudus Latvijas nacionālajai drošībai un veicina sabiedrības turpmāku sašķeltību.

Pašpasludinātajiem žurnālistikas grandiem derētu atcerēties, ka profesionālā reputācija nenāk komplektā ar formālo amatu un par naudu nav nopērkama. Kādu tieši latviešu sabiedrības reakciju sabiedriskie mediji sagaidīja uz karikatūru par ukraiņu cūkām? Un tas bija tikai pēdējais piliens sabiedrības pacietības kausā… LTV un Latvijas Radio vadībai vajadzētu beidzot saprast, ka sabiedriskajiem medijiem ir jābūt gataviem sabiedrības viedoklim par viņu darbu, tai skaitā kritikai.

Vairumu oratoru uztrauca krievu valodas liktenis nacionālajos plašsaziņas līdzekļos, tomēr bija daži sabiedrisko mediju pārstāvji, kuru retorikā izskanēja tīri Orvela motīvi par Patiesības ministriju. Skatoties uz to, kas notiek Krievijā, rodas neizpratne, kā viņi tik tālu nonāca, bet, paklausoties Anitas Braunas atklāsmes, kļūst skaidrs pa kādu ceļu gāja…

Klasiski mediji skaitās sabiedrības interešu sargsuns, kas pieskata, lai varu un nodokļu naudu izmantotu tautas interesēs, bet Latvijas Radio vadītāju parastie cilvēki vispār neinteresē, viņa tos pat nepieminēja, sirds sāpēja tikai par pareizo žurnālistu, augstāko valsts amatpersonu, izmeklētāju un prokuroru diskreditāciju, citējot, visādos “ķengu portālos”. Anita Brauna nav kaut ko sajaukusi? Viņa patiešām sabiedriskā medija vadītāja? Varbūt nosaukto preses sekretāre? Tie ir dažādi amati un dažādi pienākumi…

Valsts prezidentam Edgaram Rinkevičam kā Satversmes garantam bija pienākums šīs augstās sapulces dalībniekiem, kuri uzskata, ka viņiem ir monopoltiesībām uz vārda brīvības ekskluzīvu izmantošanu, skaļi nolasīt Satversmes 100.pantu - Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. Cenzūra ir aizliegta. Jā, jā - ikvienam un arī anonīmi un sociālajos medijos, kā arī visādos citādos nepareizos portālos. Jo šie sabmediju darboņi to ir aizmirsuši vai nekad nav zinājuši.

Runas, kas šai pasākumā izskanēja, bija apbrīnojami naivas un neprofesionālas. Viņi patiešām tic, ka, ja nebūtu sociālo tīklu un Lato Lapsas portāla, tas kaut kā paceltu cilvēku uzticības līmeni sabiedriskajiem medijiem?

Pieredze ar Donalda Trampa kancelēšanu ne ko nav mācījusi? Pret Trampu grandiozu informatīvo kampaņu īstenoja tādi mediju giganti kā CNN un BBC, un kas tik vēl ne, no twitera (tagad X) viņu izsvieda, krimināllietas rindā… Kas rezultātā? Trampam ir ļoti reālas izredzes rudenī atkal kļūt par ASV prezidentu. Jo mediju ietekme uz sabiedrības viedokļa veidošanu ir pārspīlēta, lai ko viņi vēstītu, cilvēki neticēs, ja tas nesaskanēs ar viņu reālās dzīves pieredzi, viņu vērtībām un morāles principiem, visbeidzot, būs pretrunā ar veselo saprātu.

Latvijai ar tās PSRS okupācijas pieredzi to vajadzētu atcerēties. PSRS bija absolūts monopols uz informācijas izplatīšanu - tikai oficiālie mediji, kuru publikācijas neviens un nekur nekritizēja. Tas kaut kādā veidā aizkavēja impērijas sabrukumu? Ja nebija sociālo tīklu, tad tauta anekdotes par Brežņevu stāstīja, bet Cīņu un Pravdu vienkārši nelasīja

Informācija ir kā ūdens… Kad rādīja seriālu Černobiļa, eksperte visās jomās un lietās Iveta Kažoka interesējās, kā par to uzzināja Latvijā, un redaktrise Nellija Ločmele kaut ko klāstīja par informāciju no Somijas caur Igauniju…

Es varu precīzi pateikt, kad un kādā veidā par avāriju Černobiļas AES uzzināja Latvijā. Reizē ar visu pārējo brīvo pasauli. Tajā pašā dienā. Jo par to ziņoja Amerikas balss no Vašingtonas. Ļoti daudzās latviešu ģimenēs visu okupācijas laiku tas bija vienīgais uzticamais informācijas avots. Arī manā ģimenē.

Joprojām refrēns no Yankee Doodle uz okupācijas režīma radīto skaņu traucējumu fona skan ausīs manās bērnības atmiņās. Tas joprojām ir mans ziņu etalons - īsi, konkrēti, ietilpīgi, bez jebkādas vāvuļošanas, jo ļoti ierobežots laiks, lai pēc iespējas samazinātu riskus klausītājiem.

Pašlaik ļoti strauji mainās cilvēku informācijas (izklaides) iegūšanas paradumi, daudzi televīziju vispār vairs neskatās. Mājās var būt televizors, bet pieslēgums būs Netflix vai kādai citai straumēšanas platformai, vai youtube kanāliem, bet parasti tiek lietoti datori, planšetes, viedtālruņi.

Ja sabiedriskie mediji nemainīsies līdzi laikam un turpinās uzskatīt, ka runas vīriem ir spēks rokās, kā tie nolems, tā būs, tad nesaprašanās plaisa kļūs tikai lielāka. Sabiedriskie mediji var raidīt, ko grib, bet tauta var neskatīties, jo negrib. Rezultātā būs zaudēta auditorija un bezjēdzīgi izšķiesta nauda.

Latvijas sabiedriskajos medijos (arī kultūrā) ir rūsgano suņu laiks... Ideoloģiskā agresija, pilnīga individualitātes neesamība un talantu trūkums. LTV un Latvijas Radio ir nolasījušies tādi ideoloģisko domu biedru kolektīvi, kas momentā nokodīs jebkuru, kurš uzrādīs kaut mazākās talanta vai patstāvīgas domāšanas pazīmes. Sabiedrisko mediju vadībai un sabiedrībai ir fundamentāli atšķirīgas izpratnes par mediju misiju un uzdevumiem. Žurnālists tomēr ir radoša profesija.

Kā pierāda pieprasījums pēc Lato Lapsas grāmatām un publicistikas, par kvalitatīvu žurnālista darbu cilvēki ir gatavi maksāt savu naudu, bet mūsu sabiedriskos medijus nav gatavi skatīties pat par velti. Nekāda ordeņu dalīšana un diskusiju organizēšana nelīdzēs, talantu par naudu nenopirksi, bet reputāciju ir viegli tikai pazaudēt… Tā kā sociālo tīklu Brīvā bara pretstāve sabiedrisko mediju oficiozam visticamāk turpināsies.

Citējot: „Nāksies cīnīties uz nāvi, - teica Akela. -Tu (Maugli) nekad neesi ticies ar doļiem, sarkanajām slepkavām…”

(Radjards Kiplings, Džungļu grāmata, stāsts Rūsganie suņi)

Novērtē šo rakstu:

99
4

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Lai nodrošinātu igauņiem vilcienu uz Eiropu, latviešiem pamatīgi jāceļ nodokļi?

FotoPēc gadiem divdesmit igauņi, baudot poļu alu, pa vilciena logiem vēros jostas savilkušos latviešus sērīgi raugāmies uz ne pārāk ātri ritošo vilcienu Eiropas virzienā: latviešiem nav laika vizināties, viņiem jāatdod ārējie parādi un čakli jāmaksā augstie nodokļi, – aptuveni šādu ainu uzbur lasītais Valsts kontroles publiskotā dokumentā ““Rail Baltica” projekta situācijas izpēte (Kopīga situācijas izpēte Tallina, Rīga, Viļņa, 2024. gada 11. jūnijā)”. Visā stāstā ir viena priecīga ziņa - Valsts kontrole izrāda drošsirdību publiski pateikt politiķiem netīkamo skaudro patiesību.
Lasīt visu...

21

"Rail Baltica" projekts kā aklās zarnas izgriešana caur papēdi

Foto“Pašlaik nav kārtīga saimnieka “Rail Baltica” īstenošanai”, “Valdība nav iestāde, kas apmaksā rēķinus”, “Premjere Siliņa parāda nostāju – vēlas skaidru atbildību”, “Tā kā līdz šim – turpināt nevēlos” – lūk, virsraksti dažādos plašsaziņas līdzekļos. Visbeidzot, uzstājoties Saeimas ārkārtas plenārsēdē ar atskaiti par savas valdības paveikto, premjere sacīja vēsturiskus vārdus, ka “Rail Baltica” projekta pašplūsma ir beigusies.
Lasīt visu...

21

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

FotoApritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki vairs nevar izvēlēties – ziemā atgūt vasarā tīklā nodoto elektroenerģiju vai arī to pārdot biržā par tirgus cenu. Turpmāk uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki visu saražoto elektroenerģiju varēs vai nu notērēt paši, vai arī pārdot biržā par aktuālo cenu, kas, būsim atklāti, ne vienmēr ir izdevīga.
Lasīt visu...

12

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

FotoJa pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums droši vien nav palicis nepamanīts kāds jauns vīrietis ar dubultu uzvārdu – Raimonds Lejnieks – Puķe.
Lasīt visu...

12

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

FotoKāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez cipariem, bet vienkārši novērojums. Pārsmējos.
Lasīt visu...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

Nesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka...

Foto

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

Igauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas...

Foto

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

Partiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās...

Foto

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

Likumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā...

Foto

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

Piecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā...

Foto

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

Es jums izstāstīšu kaut ko, ko...

Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...