Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Tā saucamā Uzvaras pieminekļa nojaukšanas sakarā esmu gan vīlies, gan arī pārsteigts. Lēmums to nojaukt bija tik novēlots, ka es jau labu laiku vairs neticēju, ka piedzīvošu okupekļa nojaukšanu.

Bet, izrādās, ir kāds kritērijs X, pēc kura tautas vai varas vairākums piepeši saņem drosmi un sāk rīkoties. Iebrukums Gruzijā? Neder, pārāk niecīgs iegansts. Krimas okupācija vai karš Donbasā? Nē, tas arī nav gana nopietni. Kārtējais iebrukums Ukrainā un ilgstošs karš? Jā, tagad gan ir skaidrs, kāda ir Krievijas īstā seja, un mēs to vairs nevaram tā atstāt!

Krievija pa šiem gadiem nav mainījusies. Vai tad tiešām kāds gaidīja kaut ko citu? Pat pirms iebrukuma Gruzijā bija skaidrs, ka ar šo kaimiņu blakus atslābināties nedrīkst.

Tomēr jāatzīst, ka šis ir īpaši piemērots brīdis, lai pēc iespējas atbrīvotos no okupācijas laika ietekmes un liecībām – tādām kā okupantu un kolaborantu pieminekļi vai pat valsts un pašvaldību iestāžu interneta lapas krievu valodā. Tas, ka Krievijai šobrīd ir sasietas rokas Ukrainā, ļauj mums sakārtot pašiem savas lietas, diez ko nebaidoties no pretreakcijas. Ko tad vēl viņi var izdarīt? Vēlreiz gāzi atslēgt?

Šodien NATO dalība mums sniedz būtiskas priekšrocības. Bet ko tad, ja lielajās valstīs, īpaši ASV, nāks pie varas politiķi, kas izlems, ka dalība NATO nav viņu valstu interesēs? Mums ir vēl daudz darba priekšā. Ir jānostiprina valsts aizsardzība. Ar to parasti saprot armiju. Bet tas nav pareizi.

Vai Latvija spēj uzbūvēt un uzturēt tādu armiju, uz kuru paskatoties, Kremlī teiks – “nē, šiem gan neuzbrūkam”?

Manuprāt, nevar vis. Tāpēc, ka tas nemaz nav militārs jautājums. Pēc militāras loģikas Krievijai nevajadzēja uzsākt karu Ukrainā. Bet to izlēma politiķis, nevis militārists. Ar Baltijas valstīm būtu līdzīgi. Kāds kretīns Maskavā vienkārši pateiktu – man vienalga ar kādiem zaudējumiem, bet mūsu armijai tās valstis ir jāiekaro!

Ir vēl viens veids, kā sevi aizsargāt. Varbūt pat svarīgākais.

Kremlī ir jāzina, ka mēs ne acu galā neciešam krievus un ka nevilcināsimies viņiem pamatīgi sariebt katrā izdevīgā gadījumā. Jo iekarot teritoriju – tas ir viens. Bet noturēt? Tur vajag kolaborantus, iedzīt vietējiem bailes, tikt pie zināmas paklausības. Ja Kremlis jau iepriekš zinās, ka tas nav reāli, apetīte krietni mazināsies. Jo kādas tad vēl ir opcijas? Okupēt teritoriju un uzreiz atbrīvoties no pilnīgi visas latviešu tautas? Tas nebūt nav vienkārši.

Un tāpēc mums rusofobija ir ļoti svarīga. Vitāli nepieciešama. Ne tādā ziņā, ka krievi tagad būtu jāsit, jāatņem viņiem īpašumi vai īpaši jāpazemo. Noteikti nē. Tas absolūti nav vajadzīgs.

Mēs nedrīkstam Latvijā runāt krieviski. Mūsu vietējie krievi vairumā gadījumu lieliski prot vai vismaz saprot latviski. Turpināt ar viņiem runāt krieviski nozīmēt turpināt atzīt krievu tautas un valodas pārākumu. Pietiek. Un nevajag stāstīt par nabaga ukraiņu bēgļiem, kas citā valodā sazināties neesot spējīgi. Tieši viņi mūsu nostāju sapratīs vislabāk.

Skolās nebūtu jāmāca krievu valoda. Tā ir pilnīgi bezperspektīva valoda bez nākotnes pielietojuma. Krievija vēl vismaz pārdesmit gadus nebūs uzticams darījumu partneris.

Vīzas Krievijas krieviem būtu jādod nevis tikai īpašos gadījumos kā, piemēram, studentiem, bet vispār nekādos. Vai tad krievu okupanti Ukrainā ņem vērā īpašus gadījumus un nešauj studentus, un nebumbo bērnus?

Beidzot jāpārdēvē Maskavas, Ļermontova un citas ielas. Nav iemesla vilcināties vēl vairāk. Tas esot dārgi? Bet, kad Ļeņina ielu pārdēvēja par Brīvības ielu, vai tas bija lēti? Vai tad Latvijai tobrīd bija vairāk naudas nekā tagad?

Vairākas reizes jāstiprina Valsts valodas centra (VVC) kapacitāte, lai efektīvi apkarotu likuma neievērotājus. Man radies iespaids, ka VVC pamatā strādā, reaģējot uz sūdzībām. Manuprāt, ar to nepietiek. Piemēram, Jāņos visi zina, ka policija rīkos reidus, lai pārbaudītu, vai kāds nesēžas pie stūres alkohola reibumā. Reidiem ir nozīmīgs psiholoģisks efekts. Līdzīgi varētu rīkoties arī VVC.

Valsts un pašvaldības iestādēs darbinieki vispār nedrīkstētu runāt ar klientiem krieviski. Ja klients citādi sazināties negrib vai nespēj, iestāde varētu piedāvāt tulka pakalpojumus par atsevišķu samaksu. Neafišēti izņēmumi varētu būt saziņa ar noziegumu izmeklētājiem, ārkārtas situāciju telefonu operatoriem, palīdzības sniegšanas centru bēgļiem no karadarbības darbiniekiem utml.

Jāpadara stingrāki naturalizācijas nosacījumi.

Nedrīkst kautrēties savu pozīciju aizstāvēt pasaules priekšā. Noteikti daudzi aizrādītu, ka pasaule mūsu rusofobiju nesapratīs un ka tas mums slikti atspēlēsies. Te ir divas nianses.

1. Pavērojot, kuras valstis un cik intensīvi aizstāv Ukrainu, kļūst skaidrs, ka mums būtu jāuztraucas par Polijas, ASV, Lielbritānijas un, protams, Igaunijas un Lietuvas viedokli. Ar ASV un britiem varētu būt mazliet sarežģītāk, bet pārējie mūs viennozīmīgi sapratīs. Savukārt moralizētāji un pirksta kratītāji vācieši un francūži šī kara laikā brīžiem atstāj apbrīnojami rusofilisku iespaidu. Varu kļūdīties, bet liekas, ka kara gadījumā viņi izmisīgi ķertos pie vismuļķīgākajiem ieganstiem, lai nebūtu jāstrīdas vai, nedod Dievs, jākaro ar Krieviju par kaut kādām Austrumeiropas valstīm.

2. Nav tā, ka krasa nāciju savstarpēja nepatika tās automātiski noliek atstumto plauktiņā. Vai zinājāt, ka nav iespējams ieceļot ne Irānā, ne Kuveitā, ne Lībijā, ne Libānā, ne Sīrijā vai Jemenā, ja pasē ir Izraēlas vīza vai (vismaz Irānas gadījumā) tiek konstatēti kādi citi pierādījumi, ka apmeklēta Izraēla? Izraēla savus ne-/ielaišanas kritērijus skaļi neafišē, bet nav pamata domāt, ka tie ir īpaši maigāki. Noteikti ir cilvēki, kam šis viss liekas muļķīgi un nesaprotami. Bet visas šīs valstis pastāv un ebrejus nemāca, ka musulmaņi ir jāmīl. Vai otrādi.

Atsevišķa un liela nelaime ir indivīdi, kas iedomājušies, ka jāpalīdz lielajam kaimiņam demokratizēties. Ka atbrauks “labie” vai “gandrīz labie” krievi, mēs viņiem visu izstāstīsim, viņi kā aitiņas pamās ar galvu un aizbrauks atpakaļ mainīt Krieviju.

Tā tas nenotiek un nekad arī nenotiks. Vidusmēra krievam impērijas apziņa ir tik dziļi vērtību sistēmā, ka ar racionāliem argumentiem to izdzīt ir neiespējami. Grūti tam noticēt? Līdzīgi būtu, ja kāds krievs atbrauktu uz Latviju un pārliecinātu jūs pašu, ka Krievija ir Dieva izredzēta valsts ar īpašu misiju un ka latviešiem sava valsts nepienākas, un ka viņiem jābūt pateicīgiem par iespēju paklausīgi kalpot Krievijas impērijai. Vai jūs pieļaujat domu, ka ir iespējams jūs par to pārliecināt?

Nav vērts tērēt laiku krievu audzināšanai. Mēs nevaram izglābt Krieviju. Mums tas arī nav jādara. Ja krieviem tur viņu dzimtenē klājas slikti, ļoti žēl, bet tā nav mūsu problēma. Mēs par krievu nebūšanām neesam atbildīgi. It nemaz. Mums jau savu raižu pietiek. Jārūpējas par to, lai krievu bāleliņi te rīt nenāktu laupīt un izvarot.

Pārpublicēts no https://stacija.org/

Novērtē šo rakstu:

81
39

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Pašmērķīgi aizvainot - tā nav ne liela, ne izsmalcināta māksla

FotoMarks Rotko - “klusums ir precīzs, klusums ir tik akurāts”. Vērojot ļoti atšķirīgos viedokļus par provokatīvo mākslas darbu Rotko centrā Daugavpilī, atcerējos paša Rotko slaveno teicienu - “Silence is so accurate”.
Lasīt visu...

21

Patērētājiem ir jābūt tiesībām iepazīties ar tarifu izmaksu modeļiem un pamatojumu

FotoPatērētājiem taču būtu jāredz Sadales tīkla tarifu pamatojums? Regulators diemžēl ir citās domās un nepiekrīt uzlikt par pienākumu atklāt izmaksu attiecināšanas modeli. Es jūtos nonācis 20 gadus tālā pagātnē, kad šāda ignorance bija lielākās daļas valsts iestāžu norma.
Lasīt visu...

6

2021. gadā veselības jomā valstij atradās 1,897 miljardi eiro, šogad – tikai 1,505 miljardi, nākamgad vēl nedaudz mazāk

FotoBiju jau krustu šķērsu lūdzies dažādu partiju politiķiem uzrādīt, ko viņi sarakstījuši valdības deklarācijā par veselību un medicīnu, bet tie izlikās kurli esam vai vismaz paši teicās neredzējuši šādu sadaļu  deklarācijā. 
Lasīt visu...

21

Ierobežot medības nacionālajos parkos!

FotoĶemeru Nacionālais parks ir otrais Latvijā dibinātais (1997. gadā) nacionālais parks, kas no sava vecākā brāļa – Gaujas Nacionālā parka – atšķiras ar lielāku dzīvās dabas daudzveidību. Dažādiem dzīvniekiem un augiem te ir piemērotākas dzīvotnes lielā meža masīvā, purvos, ezeros un dabīgos zālājos.
Lasīt visu...

21

Mūsdienu feodālisms

FotoPie mums var atrast paralēles ar feodālo iekārtu ar visu tās tiesībatšķirīgo kontingentu - feodāļus, viņu algotņus un pārējos iedzīvotājus, kas sadalās pa slāņiem (kastām) šī vārda nu jau pat tiesiskajā nozīmē, jautājums - kas tad ir Demokrātija? Viens likums, viena taisnība visiem? Un kas tad no tā, kas de iure pieder tautai, ir tas ko tā de facto pārvalda?
Lasīt visu...

21

Indivīda rīcība un „valsts stāvoklis”

FotoIndivīdam ir jānodala lēmumi par savu dzīvi no “valsts stāvokļa”. Savā personīgajā dzīvē ir jārīkojas tā, it kā valstī nekas pašam par labu nemainīsies. Runājot par konkrētu indivīdu ar vārdu un uzvārdu, valstij nav tieša uzdevuma nodrošināt viņam vēlamu dzīvesveidu, nodarbošanos vai jebkādus citus vēlamus apstākļus.
Lasīt visu...

3

Kamēr slimnīcas valdes priekšsēdētājs saņem 8500 eiro mēnesī, negausīgie ārsti prasa 7500!

FotoVakar Latvijas Televīzijas raidījumā “Panorāma” tika parādīts korespondentes Zandas Ozolas-Balodes sižets “Onkoloģijas centrā darbu gatavi pamest trīs vadošie LOR ārsti; apdraudēta nodaļas pastāvēšana”, kurā neobjektīvi un nepilnīgi atainota situācija saistībā par trīs stacionāra “Latvijas Onkoloģijas centrs” LOR ārstu iesniegtajiem atlūgumiem un to iesniegšanas patiesajiem iemesliem. Pēc sižeta noskatīšanās rodas priekšstats, ka runa ir vien par pāris simtiem eiro algas pielikumu un ilgstošu atpalicību apgādē ar jaunākajām medicīnas tehnoloģijām un instrumentiem. Tas neatbilst patiesībai!
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Latvija nekad nebūs bagāta, ja...

Pie mums šovakar ir divas spāņu ģimenes ar bērniem. Parasts vakars ar bērnu spēlēm, ēst gatavošanu un sarunām. Mums viss sanāks,...

Foto

Ausīs arī mūsu saule

Motoklubs „Dieva suņi” 20. novembrī savā Twitter kontā publicēja tvītu ”Tā saucamais “urā patriotisms” ir pretīgs ar to, ka viņš balstās un mītiem,...

Foto

Ekonomikas ministrei un valdības vadītājam jāuzņemas politiska atbildība par situāciju enerģētikā

Valdības rīcība sakarā ar AS "Sadales tīkli" regulatoram iesniegto jauno tarifu projektu ir bezatbildīga, un...

Foto

Lūk, cik enerģiski mēs skaldām matus

Biedrība “Latvijas Mediju ētikas padome” (LMĒP), kas apvieno 44 mediju asociācijas un individuālus medijus, triju gadu laikā ir sniegusi atbildes...

Foto

Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini

Armands Puče „Ar baltiem cimdiem”. Izcils eksemplārs. Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini. Klauzula viena -...

Foto

Sports visa mūža garumā ir veselības pamats

Laika sprīdis, kad politiķi cenšas izveidot valdību, ir vienīgā iespēja viņiem iedvest, ka valsts nav sadalāma 15 nozaru klucīšos...

Foto

"Sadales tīkla" tarifu celšana kā slēpts nodoklis graus iedzīvotāju un uzņēmēju maksātspēju

Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti aicina nepieļaut krasu elektroenerģijas pārvades tarifa...

Foto

Džeks, kurš pieliek mūli kā mērkaķis, ir patriots?

Labrīt. “Patriotu nedēļa” ar citas valsts karodziņiem Lāčplēša dienā un citu valstu tankiem 18. novembrī krastmalā ir galā,...

Foto

Paziņojums par enerģētisko situāciju valstī

Neraugoties uz veiktajiem pasākumiem, lai kompensētu apkures un elektroenerģijas izmaksas mājsaimniecībām, par oktobri saņemtie rēķini, salīdzinot ar iepriekšējo apkures sezonu, ir...

Foto

Par cilvēka nemirstību, kas ir medicīnas nesasniedzamais mērķis

Laika ass ir nežēlīga nākotnes pāreja pagātnē. Cilvēks alkst uzzināt nākotni, parasti viņš interesējas par nākotni savas prognozējamās...

Foto

Prātojums par diagonālēm

Pagājusī nedēļa uzrādīja zināmu bremzēšanos valdības veidošanas gaitā. Lai arī premjerkandidātam pagaidām nav Satversmes 56. panta kārtībā izsniegta aicinājuma uz Ministru kabineta sastādīšanu, uzvedās...

Foto

Prezidenta uzdevums ir izvirzīt premjera amata kandidātu, nevis norādīt partijām, ko tām darīt

Valdības veidošanas sarunas nevedas. “Jaunās vienotības” valdes priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš par šo procesu...

Foto

Noticiet man - es tagad lasu Satversmi kā pilsonis

Valsts ir nācijas mājas, bet tās pamatlikums Latvijai – Satversme – ietver nācijas kopdzīves būtiskākos noteikumus, balstītus kopīgās vērtībās,...

Foto

Prezidents Egils ir jocīgs un galīgi neciena ģimenes vērtības un tradīcijas

Kad tad atkal ir noticis. Un ar Egilu un viņa kanceleju notiek. Čalis ar savu...

Foto

Valsts ir slikta, cilvēki ir slikti, pensionāri ir slikti, vēlētāji ir slikti, Lāčplēša diena ir slikta, es gan esmu lielisks

Šis būs personisks ieraksts. Un neapvainojieties....