Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Igaunijas premjere Kaja Kallasa vienīgā no vietējām bonzām atklāja Ziemeļatlantijas Līguma organizācijas (NATO) plānu, kas paredz atļaut Krievijai uz pusgadu okupēt Baltijas valstis. Kodolieroču pielietošana nav plānota. Tas tāpat bija skaidrs, redzot “civilizētas pasaules” attieksmi pret Baltiju kā pret pažobeli, kurā bezjēdzīgi ieguldīt nopietnus līdzekļus, gaidot teritoriju staigāšanu no rokas rokā militāra konflikta gadījumā.

Mantra, ka Sēlijas poligons nostiprinās valsts drošību, var noderēt vienīgi pašsuģestijai. Ja plāns būtu mainīts, tagad būvētu fortifikācijas un piegādātu modernas pretgaisa aizsardzības sistēmas. Ļaužu patriotiskai motivācijai iedarbinātu tautsaimniecības atdzīvināšanas mehānismus.

Diemžēl viss rit pa vecam. Ja Krievija nākotnē sadomās, ka ir spējīga anektēt Baltiju, nekādi poligoni to neapturēs. Labākajā gadījumā krievu karaspēks apies šo bāzi, lai nesaķertos ar rietumvalstu garnizonu. NATO samitā Madridē 2022. gadā tikai latvju vagaru izkalpošanās kāre sizerēnu priekšā diktēja poligona akceptēšanu. Laikam domāja: izmirstošai valstij ~0,4% apdzīvotas teritorijas mazāk neskādēs! Turklāt apgrūtinājumu vadīkļi pasniedza kā milzu panākumu.

Militārā objekta robeža atgādina puzles gabala malas. Civilās zemes pleķi ieguļas poligonā un otrādi. Šaubos, ka ārzemju zaldāti, dragājot ar militāro tehniku, tik labi orientēsies svešā vietā, ka uzmanīgi apbrauks privātās zemes strēmeles, kas kā kabatas iestiepušās poligonā. Es neizbrīnīšos, ja ģeogrāfijā ne pārāk erudītie NATO kareivji nejauši iemaldīsies Lietuvā. Militārā daudzstūra līnijām vajadzēja būt taisnākām. Tiesa, tad plašāk būtu jāatver maciņš kompensācijām. Normālā valstī arī šobrīd zemes saimnieki kļūtu stāvus bagāti. NATO budžets atļauj. Taču prognozēju, ka īpašniekiem “kopējā labuma vārdā” atmetīs nožēlojamus grašus.

Toties pasakaini “uzvārīsies” varai pietuvināti šeftmaņi, bet varnešiem “atplūdi” tecēs pāri lūpai. Nedaudz savu labklājību cels ļautiņi, kas iekortelēsies apkalpot ārzemju karavīrus. Vietējie iedzīvotāji pārsvarā tomēr nav apmierināti, ka dzīve turpmāk ritēs nevis lauku idillē, bet kā karalaukā. Cilvēki nemaz nejūtas droši, kad līdzās mājām rūcina armijas tehnika, netālu lido lādiņi un naktīs notiek apmācības. Turklāt vienīgais tiešais autoceļš, kas savieno Sēliju ar Rīgu, iet cauri poligonam, bet kustība periodiski tiks ierobežota.

Vienlaikus apklusuši visi dzīvnieku aizstāvji, ignorējot, ka poligona teritorija ir bagāta ar biotopiem un dažādām putnu sugām. Kad armijnieki sola ievērot visas vides prasības un saudzīgi izturēties pret dabu, es pat nezinu, kas ir lielāki liekuļi – militāristi vai tie, kuri šiem piekrītoši māj ar galvu.

Skepse pret poligonu nenozīmē gaudas, ka viss ir dimbā. Vienkārši pie teikšanas Dievzemē vajag politiķus ar mugurkaulu, kuri prastu valsts atrašanos NATO un ES pārvērst tautas labklājībā. Turklāt nevis Latvijai dikti vajag NATO iluzoro aizsardzību, bet kolektīvajiem Rietumiem nepieciešamas bufervalstis, lai atdalītu Krieviju no Baltijas jūras un Karaļaučiem, kā arī placdarmam dažādām operācijām. Prātīga valdība vēl spēs par tik gardu kumosu kā vieta poligonam izkaulēt izdevīgus noteikumus, lai iedzīvotāju dzīves līmenis ievērojami pieaugtu. Taču jāsaprot, ka “visu un uzreiz” politika nesanāks, jo pārāk daudz ir sačakarēts un līdz labošanai vēl nav tikts.

Kā “Latvija pirmajā vietā” (LPV) listes deputāta kandidāts es nevaru apiet partijas balsojumu Saeimā. Poligona būve bija nenovēršama, LPV atlika vien nodemonstrēt savu attieksmi pret NATO. Tāpēc vienprātīgs balsojums “PAR” bija likumsakarīgs. Citu soli traktētu kā laipošanu. LPV nav nodevusi vēlētājus, jo tās priekšvēlēšanu programma paredz Latvijas atrašanos NATO. Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā investori neieguldīs naudu Latvijā, ja nebūs pārliecināti par drošību, ko NATO vismaz uz papīra garantē. Sabiedrības noskaņojums liecina, ka “laukā no NATO” partijas ir nolemtas pastāvīgai opozīcijai. Latvzemiešiem, kas gaida krievu tankus, atgādināšu, ka arī tiem vajadzēs poligonus un ar iezemiešiem neviens neceremonēsies. Tāpēc nepūderējiet smadzenes!

https://www.mod.gov.lv/lv/selijas-militarais-poligons

Novērtē šo rakstu:

54
33

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

FotoBrīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā.
Lasīt visu...

21

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

FotoLatvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm ir skaista dāvana Rosļikovam un politiskajām partijām, kuras koncentrējas uz to, lai savus vēlētājus pamatā uzrunātu krievu valodā. Tieši šīs partijas būs lielākie ieguvēji.
Lasīt visu...

6

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

FotoMēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda brīvību, ne mūsu valsts demokrātisko iekārtu.
Lasīt visu...

21

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

FotoPēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un radikāli ieņem konservatīvu vai pat negatīvu nostāju klimata izmaiņu apturēšanas un dabas daudzveidības saglabāšanas jautājumos. Pat brīdī, kad Latvijas Satversmes tiesa pieņēma vēsturisko un viedo spriedumu, ar kuru atcelta norma par mazāka caurmēra koku ciršanu, politiskajā retorikā un mediju slejās skanēja tikai apšaubāmu mežcirtēju asociāciju viedoklis, ka šie nepadošoties un darīšot visu, lai Latviju pārvērstu par izcirtumu (varbūt ne gluži šādiem vārdiem, bet šādu ideju).
Lasīt visu...

20

Būtu mēs labāk ēduši...

FotoLatvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši sabiedrisko mediju, kā valsts nodevējiem. Tāpat asociācija aicina sabiedriskos medijus sabiedrībai plašāk skaidrot savas redakcionālās izvēles.
Lasīt visu...

21

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

FotoLatvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai aizrādīja, ka minētais raidījums Somijā nebija partiju kandidātu priekšvēlēšanu debates krievu valodā, bet gan raidījums, kurā par politiku tika iztaujāti emigranti. Situācijas nav salīdzināmas, jo Somijas sabiedriskais medijs politiķu debates svešvalodā nerīko.
Lasīt visu...

20

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

FotoRīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie Rīgas rātsnama no 6. jūnija līdz 15. jūnijam.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...