Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Esmu Kalvis Baumanis, SIA “Hannu Pro” valdes priekšsēdētājs. Mūsu uzņēmums ir starp vadošajiem sistēmu integrēšanas pakalpojumu sniedzējiem Eiropā ar pārstāvniecībām vairākās valstīs un 30 gadu pieredzi televīzijas un radio programmu ražošanas un izplatīšanas tehnoloģisko risinājumu izveidē.

2023.gada beigās mēs vērsām sabiedrības uzmanību uz LTV organizēto PTS un MAM iepirkumu neprofesionalitāti, nesaimniecisku līdzekļu iztērēšanu  un korupcijas riskiem. Toreiz mūsu aktivitātes izraisīja diskusijas profesionāļu aprindās un plašākā lokā, tostarp arī Saeimā un valdībā.

Neesmu naivs cilvēks, bet ticēju, ka ekspertīze un drosme atklāti paust LTV vadībai netīkamu viedokli, ļaus novērst vairāk nekā 10 miljonu eiro nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu nesaimnieciskos iepirkumos.

Kopš tā laika pagājuši apmēram 6 mēneši. Pēc būtības LTV mainījies nav nekas. LTV joprojām vada tie paši cilvēki, kuru motivācija, diplomātiski sakot, ir rūpīgākas uzmanības vērta.

Lielai daļai Latvijas sabiedrības un arī valsts amatpersonām nav viegli izprast LTV iepirkumu sarežģītās tehniskās nianses. Šo situāciju LTV valdes priekšsēdētājs Ivars Priede un tehniskais direktors Mārtiņš Porters prasmīgi izmanto savu mērķu īstenošanai.

Neskatoties uz iepriekš pausto kritiku, LTV vadība turpina virzīt skandalozos MAM un PTS iepirkumus, ignorējot acīmredzamās iepirkumu problēmas aizbildinoties ar to ka “piešķirto naudu nedrīkst zaudēt”!

Šī gada janvārī LTV darbu uzsāka jauns, par tehniskajiem jautājumiem atbildīgs valdes loceklis Gints Miķelsons. Diemžēl, kā liecina LTV darbinieku vidū cirkulējošā informācija, jaunais valdes loceklis nespēj pārvarēt Ivara Priedes un Mārtiņa Portera pretestību.

Jautājums par LTV vadītāja Ivara Priedes un tehniskā direktora Mārtiņa Portera stratēģiskajiem mērķiem ir aktuāls ne tikai mediju tehnoloģiju, bet arī ģeopolitisko izvēļu kontekstā.

Bez lieka trokšņa LTV ir pieņēmusi lēmumu par MAM iepirkuma uzvarētāju. Tas nozīmē, ka Latvijas sabiedrisko mediju kritiskajā infrastruktūrā iekļaus  Francijā reģistrētā uzņēmuma “Dalet” programmrisinājumus.

Sadarbība ar kolēģiem no Eiropas būtu tikai apsveicama, bet tieši “Dalet” sakarā ir jāliek sarkana izsaukuma zīme!

LTV kā NATO un Eiropas Savienības dalībvalsts sabiedriskais medijs, kas iekļauts nacionālai drošībai nozīmīgo tiesību subjektu sarakstā un nodrošina Latvijas kritiskās infrastruktūras objektus, pilnā nopietnībā ir nolēmis uzsākt sadarbību ar uzņēmumu, kas jau dekādēm ilgi un joprojām ir cieši saistīts ar Krievijas Federāciju.

“Dalet” ir pārstāvniecība Maskavā. Šis uzņēmums korporatīvajās interneta vietnēs publiski lepojas ar to, ka tehnoloģiski nodrošina un atbalsta tādu Kremļa propagandas ruporu kā, piemēram, Russia Today, VGTRK (Rossia 1, 24, RTR-Planeta), Pirmais Kanāls, MIR TV, kā arī citu Krievijas un Baltkrievijas mediju darbību… Lieki piebilst, ka tas iespējams vienīgi situācijā, kad Krievijas specdienesti un politiskā vadība ir pilnīgi droši par “Dalet” lojalitāti.

Tomēr publiski redzamā “Dalet” saistība ar Kremli nav bijusi šķērslis LTV valdes priekšsēdētājam Ivaram Priedem - LTV ir nolēmusi parakstīt sadarbības līgumu ar šo Krievijas sabiedroto un varbūt pat Krievijas specdienestu kontrolēto uzņēmumu.

Saskaņā ar Ministru kabineta 2021.gada 16.jūlija noteikumiem Nr.508 “Kritiskās infrastruktūras, tajā skaitā Eiropas kritiskās infrastruktūras, apzināšanas, drošības pasākumu un darbības nepārtrauktības plānošanas un īstenošanas kārtība” 16.punktu LTV bija jāvēršas pie VDD, lai saņemtu viedokli par “Dalet” pārstāvjiem Latvijā kā potenciālā preču piegādātāja vai pakalpojumu sniedzēja atbilstību kritiskās infrastruktūras drošības prasībām. Ivars Priede to nebija darījis, tādējādi par Latvijas nodokļu maksātāju naudu izritinot sarkano paklāju savdabīgam “tiltam starp Rietumiem un Austrumiem” Latvijas mediju kritiskās infrastruktūras ietvaros.

Vēl netīrāku šo situāciju padara fakts, ka “Dalet” pārstāvju piedāvājums ir dārgākais MAM iepirkuma konkursā, bet, pateicoties Ivara Priedes vadībā izstrādātās vērtēšanas punktu formulas īpatnībām, šo dārgāko piedāvājumu LTV konkursa komisija atzinusi kā “ekonomiski izdevīgāko”. Rezultātā Kremļa mediju kanālu partneriem LTV pārmaksās aptuveni 150 000 eiro.

Šobrīd Latvijas sabiedrisko mediju un Latvijas valsts drošība ir absolūta prioritāte. Tādēļ mēs aicinām SEPLP, IUB, VDD un citas kompetentas iestādes:

1) nekavējoties apturēt MAM iepirkuma līguma slēgšanu ar “Dalet” pārstāvjiem un veikt atkārtotu iepirkumu ņemot vērā norādītos riskus;

2) izvērtēt LTV vadības rīcību un motivāciju saistībā ar šiem iepirkumiem un to radītajiem materiālajiem zaudējumiem un drošības riskiem.

Vai tā ir amatpersonu bezrūpība un nolaidība vai arī darbība Latvijas valstij naidīgu spēku interesēs - par to jālemj Latvijas drošības dienestiem. Taču viens ir skaidrs - fakti ir kliedzoši.

Šeit aprakstītās MAM iepirkuma dīvainības, iespējams, izskaidro arī to, kādēļ LTV joprojām  “stūrgalvīgi” neveic uzlabojums PTS iepirkumā, kura katastrofālajai kvalitātei eksperti pievērsa uzmanību 2023.gada beigās.

PTS iepirkuma konkursu nozares speciālisti aicināja pārstrādāt atvērtā formā, kas nodrošinātu vienlīdzīgas iespējas industrijas profesionāļiem un ražotājiem. Tad visiem būtu iespēja piedāvāt oriģinālus, tehnoloģiju attīstības laika garam atbilstošus risinājumus. Diemžēl, imitējot darbību, LTV šai PTS iepirkumā veica vien “kosmētiskus” labojumus, pēc būtības visu atstājot, kā bija iecerēts jau sākumā - PTS iepirkums joprojām ir “slēgts”. Tā dokumentācija paredz būtiskas priekšrocības Sony un Ross Video tehnoloģijām. 

Šī ir īpaša pretimnākšana arī finansiālā ziņā. Redzot, ka konkurenti de facto ir izslēgti no spēles, Sony un Ross Video piedāvās par 20%-30% augstāku cenu saviem pārstāvjiem, nekā tas būtu godīgas un atvērtas konkurences apstākļos starp vadošajiem televīzijas tehnoloģiju ražotājiem. Tas nozīmē, ka LTV pārmaksās ap 1 000 000 eiro!!!

Mēs jau pievērsām uzmanību faktam, ka prasība aprīkot PTS ar dārgajām 4K UHD un no aprites aizejošajām SDI tehnoloģijām, stratēģiski neatbilst TV apraides tehniskās attīstības tendencēm Eiropā. Piemēram, Eirovīzija un UEFA futbola čempionātu pārraižu organizētāji ir attiekušies no 4K UHD par labu 1080i50 PSF un 1080p50 HD HDR formātiem.

(Skat.: https://www.ibc.org/features/uefa-relegates-uhd-for-euro-2024-and-champions-league-final/10918.article un https://www.solo16.co.uk/post/eurovision-2024-behind-the-scenes.)

Vai tiešām LTV kā publiskajam medijam ir nepieciešams 4K UHD “rolsroiss”, kas izmaksā gandrīz divas reizes dārgāk, ja LTV nav neviena pasākuma, kurā jānodrošina 4K UHD pārraides standarts un iespēja skatītājiem novērtēt šo kvalitāti nepastāv?

PTS iepirkuma īstenošana patreizējā veidolā, faktiski nozīmē 10 miljonu eiro Latvijas nodokļu maksātāju naudas iztērēšanu, ekskluzīvi dārgos, bet tehnoloģiski novecojušos risinājumos.

Labākajās “Sūnu ciema” tradīcijās ieturētās metodes, ar kādām LTV valdes priekšsēdētājs Ivars Priede vada mediju kritiskās infrastruktūras attīstības projektus, ir vismaz tikpat liela Latvijas interešu sabotāža, kā, piemēram, gadiem ilgi novilcinātā žoga izbūve uz valsts Austrumu robežas vai savulaik īstenotā Latvijas uzsēdināšana uz Gazprom gāzes “adatas”.

MAM un PTS iepirkumi rada bažas par korupcijas riskiem un Latvijas kritiskās infrastruktūras apdraudējumu Latvijas sabiedriskajā medijā. Aicinām atbildīgās iestādes rīkoties un novērst šīs problēmas, kamēr vēl tas ir iespējams.

Novērtē šo rakstu:

70
10

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

FotoKāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez cipariem, bet vienkārši novērojums. Pārsmējos.
Lasīt visu...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

12

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

FotoNesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka Saeimas vīri un sievas dzīvo pasaku valstībā. Vairums runātāju kaismīgi klāstīja, kas būtu jādara, bet neviens nerunāja, kas to traucēja paveikt jau, piemēram, pagājušajā gadā.
Lasīt visu...

21

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

FotoIgauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas nodrošinās ērtu tramvaja savienojumu ar Tallinas lidostu, pilsētas centru un ostu. Ülemiste termināla pabeigšana plānota 2028. gadā."
Lasīt visu...

21

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

FotoPartiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās “aizmirst” paziņot dažādus svarīgus sīkumus, piemēram – kur ņemt naudu savu ideju finansēšanai. Tomēr tajās reizēs, kad saruna ir garāka par pusminūti, sāk parādīties interesantas idejas. Uzmanībai daži momenti, kurus ne katrs lasītājs vienmēr redz.
Lasīt visu...

21

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

FotoLikumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā Saeima apstiprināja ieturējamu summu 10% no parāddnieka ienākumiem, kas nepārsniedz minimālās algas apmēru neatkarīgi no piedziņas veida. Tātad no minimālās algas 300 EUR mēnesī parādnieka ieturējamā summa sastādītu: 59,74 EUR/mēnesī (aprēķins: 700 - 10,5% Soc.nod. - 500 neapliek.summa - 23% IIN * 10% = 59,74).
Lasīt visu...

21

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

FotoPiecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā ar unikālu atklāsmi: nevis pašu saraksta biedri esot tie labākie, bet gan viņa galvenais politiskais konkurents.
Lasīt visu...

21

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

FotoEs jums izstāstīšu kaut ko, ko LTV Ivo Leitāns jums neteica. Un viņš arī to nezina. Mans ģimenes uzņēmums pirms dažiem gadiem ir maksājis naudu portālam Delfi par manu dokumentālo filmu reklāmu. Abas reizes portals Delfi ziņoja saviem lasītājiem, ka ir skatāmas žurnālista Anša Pūpola dokumentālās filmas. Es ticu, ka portāls ļoti rūpīgi seko likumiem, kas aizliedz melīgas reklāmas izplatīšanu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...