Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Šis laiks

Leonards Inkins
15.06.2022.
Komentāri (0)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kāda lasītāja: Jūs atkal pazemojat un noniecināt savu lasītāju. Autors vienkārši «novelk lentu» starp sevi un lasītāju, vairākkārt norādot, cik tas otrais maz sajēdz. A no tā jau nabaga dumjais lasītājs gudrāks nepaliks...”

Nesen iznāca kāda ASV filma «par skatīšanos uz augšu». Iesaku noskatīties, tas palīdzēs saprast, ko šeit rakstu. Filmā ir kāda epizode, kur ASV prezidente no zinātniekiem uzzina, ka Zemei tuvojas liela komēta un ka pēc sadursmes cilvēce ies bojā.

Kā domā, kas, šo uzzinot, viņas prātu nodarbināja un kas radīja satraukumu? Domādams neizdomāsi, bet viņa jautāja zinātniekiem – paga’, paga’, kad tas notiks? Tas pasaules gals būs pirms vēlēšanām vai pēc...?

Esi dzirdējis vārdiņu «izaugsme»? To var attiecināt arī uz minēto, notiekošo un šo laiku. Runa nav tikai par personas izaugsmi, uzņēmuma vai valsts... Runa ir par «izaugsmi» kopumā.

Kas tas, tavuprāt, ir? Kas ir «izaugsme»? Vai tas ir stāvoklis, kad kļūstam lielāki, stiprāki, varenāki?

Nē, manuprāt, tas ir tāds lietu un attiecību stāvoklis, kad varam atļauties par dzīvi nedomāt, neiedziļināties un neiespringt. Kad varam atļauties daudz aplamību un no aplamību skaita lietu kārtība nedz valstī, nedz mūsu personiskajā dzīvē nemainās. Tas liecina par «izaugsmi», tas liecina, ka spējam atrauties no zemes un tam neseko sāpīgs kritiens vai nepatīkama piezemēšanās.

Iztikas minimums

Ir lietas, darbi un zināšanas, bez kurām varam lieliski dzīvot un mūža garumā tā arī neuzzināt, ka par minētā eksistenci pat neesam zinājuši. Tā dzīvo arī kukaiņi, kuri nezina, piemēram, par zvaigznāju eksistenci, to nosaukumiem, tomēr šī nezināšana nekādi neietekmē to dzīvi.

Līdzīgi arī daudzi cilvēki nodzīvo dzīvi, tā arī neuzzinājuši un nenoskaidrojuši šīs «nodzīvošanas» iemeslu, cēloni un jēgu. Tas tāpēc, ka viņi var atļauties to neuzzināt, un viņus par to nesoda. Bet – kā zināms – atļauts ir viss, kas nav aizliegts.

No mazo cilvēciņu likteņiem pakāpeniski pāriesim uz valstu eksistenci, kuras arī veido šie mazie cilvēciņi. Izrādās, ka arī valstis var eksistēt, ja tās neviens nevada, ja netiek pieņemti un laboti likumi; izrādās, ka valsts pilsoņu ekonomiskais stāvoklis ir ļoti maz atkarīgs no Ekonomikas ministrijā lemtā, no konstitūcijā ierakstītā un no valdības solījumiem.

Drīz būs kārtējās Saeimas vēlēšanas. Kas notiktu, ja šīs un citas vēlēšanas atceltu? Ir taču zināms, ka, ja ar vēlēšanām varētu ko mainīt, tās aizliegtu...

Nekas nenotiktu, un dzīve ritētu savu gaitu neatkarīgi no tā, vai ir izdevies atrast Satversmes oriģinālu vai ne.

Atkāpes no normas

Lai būtu saprotamāk, iztēlosimies kādu ģimeni, kur ģimenes galva var īpaši neiespringt, ko ēdīs, kā mācīsies bērni un kur pašu glabās, jo, kamēr ies darbā, tikmēr maizītei pietiks, bet gadījumā, ja nepietiks, tad palīdzēs sociālie dienesti; savukārt, ja skandalēsies, tad savaldīs policija un Probācijas dienests nostādīs uz «pareizā ceļa». Ko bērniem mācīties, lems Izglītības ministrija; par veselību rūpēsies ģimenes ārsts; pēc skolas gan jau, kāds bērnus darbā pieņems vai iekārtos. Ģimenes galva var atļauties rīkoties nesaimnieciski, neapdomīgi vai ģimenei paredzēto laiku pavadīt kādā spēļu zālē. Vai būs tā, kā minēju, vai citādi, tas maz ietekmēs šīs ģimenes dzīvi.

Tā arī ir tā «izaugsme», par kuru iepriekš minēju, jo, ja runa ir par patiesu izdzīvošanu un pat dzīvošanu, tad šādi rīkoties ir nāvējoši ne tikai ģimenei, bet arī pašam. Toties, kad esam «izauguši», tad gan varam atļauties «dzīvot» kā jau «izaugsmi» sasniegušie.

Vari iet parlamentu vai pašvaldības vēlēt, bet vari arī neiet, un tas nekādi neietekmēs nedz tavu, nedz valsts dzīvi. Tas notiek pēc citiem noteikumiem, un izmaiņām valsts dzīvē ir citi cēloņi. Tu vienatnē to nevari ietekmēt, un divatā ar kaimiņu arī nespēsiet.

Vairumam cilvēku, kuri šo lasa, tas nebūs saprotams, un viņiem liksies, ka manis teiktajam nav satura, jo viņi šādu dzīves modeli uzskata par normu, bet tā diemžēl nav norma – tāda dzīvošana ir atkāpe no normas.

Zvaigznes debesīs

Bieži esam ne tikai neuzklausīti, bet arī nesaprasti vai pārprasti. Kāpēc? Mēģināšu apgalvojumu un skaidrojumu formā atbildēt uz šo un citiem jautājumiem.

Ja neesi redzējis zvaigžņotas debesis, ja nezini, ka eksistē zvaigznes, tad tu nespēsi saprast tekstu, kurā būs stāstīts par to izkārtojumu debesīs un zvaigznājiem. Lai to varētu izprast un pieņemt, ir nepieciešamas priekšzināšanas par debesīm. Kaut ar vienu acs kaktiņu tās ir jāredz vai jābūt redzējušam. Ja acs kaktiņš te nebūs iesaistīts, tad nevarēsi – ne tāpēc, ka esi īpaši dumjš, bet gan tāpēc, ka ir nepieciešamas priekšzināšanas un nedaudz prakses, lai to izprastu, bet tās daudziem nav.

Pazīstu kādu cilvēku, kurš grāmatas lasa ar karti uz galda. Līdz ko grāmatā ir pieminēta kāda apdzīvota vieta, tā tūlīt tā tiek uzmeklēta kartē, un lasītāja izpratne par tekstu kļūst dziļāka un saprotamāka. Vai esi tā lasījis, vai esi iztēlojies kādā tekstā aprakstīto vietu atrašanos uz globusa vai papīra kartē? Vai ar acs kaktiņu esi kaut šādi mēģinājis papildināt grāmatā rakstīto?

Klavieres

Aplami ir arī censties visu uzzināt un visu saprast. Nav slikti, ka cilvēks daudz zina, daudz saprot un prot izmantot minētās zināšanas un izdarīt secinājumus, bet būs labi arī tad, ja katrs tomēr specializēsimies tajās jomās, kas mums ir interesantākas, kuras vieglāk padodas un kuras mūs patiesi aizrauj un interesē. Cilvēks nespēj visu aptvert, visu iemācīties un visās jomās būt zinātājs un speciālists. Laikam ejot, mēs uzzinām aizvien vairāk, zinātne attīstās, saskata un ierauga aizvien dziļāk. Viena cilvēka dzīvē to visu nav iespējams aptvert un iemācīties, tāpēc aizvien plašāk tiek pielietota šaura specializācija.

Risinājums minētajam ir klausīt zinošiem cilvēkiem, bērniem klausīt vecākus, skolniekiem – skolotājus, pacientiem – dakterus, nevis pašiem visu «zināt».

Klavierspēlē basa partiju vairumā gadījumu spēlē kreisās rokas pirksti, bet meldiņu – labā roka. Var, protams, iemācīties to darīt pretējā secībā, spēlēt basu ar labo, bet meldiņu ar kreiso, var labo ausi kasīt ar kreiso roku, bet efektivitāte un ērtība prasa labo ausi kasīt ar labo roku.

Arī priekšzināšanām ir līdzīga loma. Tas, kas vēl vakar bija atklājums, piemēram, ka divi reiz divi ir četri, rīt jau kļūs par priekšzināšanām, kas palīdz skaitļošanu attīstīt un padziļināt. Bez šīm priekšzināšanām tas nav iespējams. Nedz to, ka divreiz divi ir četri, nedz to, ka arī klavierspēli nevar apgūt, ja neklausa «kādu gudrāku»...

Šā laika klupšanas akmens ir cilvēci pārņēmusī nepaklausība. Bērni neklausa vecākus, sieva – vīru, izglītojamie – skolotājus, pacienti – dakterus, pilsoņi – politiķus.

Slikts piemērs

To, kas ir ārpus mūsu zināšanām un prasmēm, ļausim izlemt citiem zinošākiem. Gadījumā, ja būs nepieciešams pieņemt kādu lēmumu vai izdarīt secinājumus, necentīsimies to pastiprināti apgūt, bet paļausimies uz to cilvēku viedokli un ieteikumiem, kuri tam ir veltījuši daudz laika un kuri ir šajā jomā specializējušies.

Slikts piemērs, ko nevajag atdarināt, ir, kad pacients, guļot uz operāciju galda, pirms «aizmigt», dod ķirurgam vadošus norādījumus, kā viņš esot jāoperē. No tā izriet – viņš uzskata, ka ķirurgs nav gana zinošs, bet tomēr ļauj tam sevi griezt.

Vēl nesen jūtūbe, socālie tīkli un plašsaziņas līdzekļi bija pilni ar «speciālistu un zinātāju» viedokļiem par kovidu. Ne viņi to mācījušies, ne piedalījušies zinātniskajos pētījumos, un reti kurš no viņiem ir kādu izārstējis.

Šobrīd, kad notiek aktīva karadarbība, ik dienas mūs uzrunā, apgaismo un citādi izglīto, kā arī informē par karu tie, kas bieži vien nav ne dienas dienējuši nekādā armijā, bet toties atļaujas gudriem ģīmjiem spriest, kā ir, kā vajadzētu būt, kas to ietekmē un kāds būs kara rezultāts. Vairumā gadījumu viņi komentē un skaidro to, ko paši nav lasījuši, interpretē to, ko pa ausu galam dzirdējuši. Šo labi var vērot ne tikai Latvijā, bet arī nopietnu valstu speciālistu atzinumos un prognozēs, kuras bieži ir maldinošas un kļūdainas.

Runā diletanti, klausās nejēgas, un šīs darbības pārtop vēlēšanu rezultātā, kas spriedelētājus bieži aplaimo ar reālu varu un ietekmi.

X stunda

Reiz gadījās būt klāt kādā Saeimas komisijas izbraukuma sēdē. Izbraukums bija netāls, «sēdētāji» sanāca paši, nebija jāved, jo tas notika Latvijas Radio namā.

Radio pārstāve plaši stāstīja, par to, kā apziņos pilsoņus X stundā. Un kā odziņa uz tortes nobeigumā izskanēja – tas viss darbosies tikai tad, ja darbosies internets... Ko darīt, ja okupants internetu atslēgs, palika neatbildēts.

Kad daži sabiedrībā ļoti pazīstami deputāti arī izteica savas pārdomas un viedokli, kā arī jautāja, man, to dzirdot, palika baisi. Ja kādam vēl ir cerības, ka viņi parūpēsies, ka viņi nodrošinās, ka viņi aizstāvēs, tad paudīšu savu, bieži kļūdaino viedokli, ka šajā gadījumā tomēr slīcēju glābšanās ir pašu slīcēju rokās, bet šie glābēji neizglābs pat paši sevi.

Kas minētajai X stundai un rakstā paustajam ir kopējs? Kopējo labi ilustrē iepriekš pieminētais pacients uz operāciju galda. Ne tik daudz pacients, cik viņa uzvedība un tas, ko viņš uzskata par zināšanām, un arī viņa pārliecība, kas balstīta maldos un augstprātīgā iedomībā.

Naivums

Faktiski vienmēr nonākam pie klasiskā jautājuma – ko darīt? Kā tam pretī stāt? Kā situāciju ja ne uzlabot, tad vismaz mainīt? Vai ir kāda cerība, un, ja ir, tad kas liek cerēt? Vai tikai – es tā gribu, jādomā pozitīvi, gan būs labi, vai arī cilvēki nāks pie prāta, tumšais laiks beigsies, nākotnē būs vairāk gaismas un gaišu cilvēku? Mēdzam savas prognozes pamatot arī ar dažādiem praviešiem un gaiši redzīgo paudumiem. Viņš teica, ka būs tādi laiki, kad valdīs komunisti...

Arī es šim «Ko darīt?» esmu bieži pievērsies un pat mēģinājis ko ieteikt, bet nekā... Kāpēc? Vai tāpēc, ka mani ieteikumi, padomi un nospraustie virzieni bija maldīgi? Nē, tāpēc, ka jāiet man bija vienam vai gandrīz vienam.

Pirms vairākiem desmitiem gadu es savā naivumā biju iedomājies tā: ja reiz esmu sapratis, tad atliek tikai izstāstīt savus atzinumus citiem un mēs kopā izdarīsim, bet nekā.

Arī pēc divdesmit gadiem mani atzinumi nav mainījušies, ir precizētas dažas detaļas, bet kopaina ir tā pati.

Pa šo laiku ir mainījušies pat gadsimti, ir mainījušies valsts amatpersonu uzvārdi, bet būtība ir palikusi iepriekšējā. Tāds cilvēks bija arī pirms vairākiem tūkstošiem gadu, kad bija citi gadskaitļi, citi kungu tituli, bet būtība tāda pati kā šodien.

Es stāstīju, atmaskoju, skaidroju, analizēju, secināju, bet izrādījās, ka vairums klausītāju neko nebija dzirdējuši par «zvaigznēm debesīs», tāpēc maniem vārdu plūdiem bija niecīgi rezultāti, jo bez priekšzināšanām nav iespējams prasmes padziļināt, attīstīt un nostiprināt.

Ko?

Tātad – ko darīt?  Kaut pareizāk šo jautājumu un uzdevumu būtu formulēt nevis – ko darīt, bet gan – ko vairs nedarīt, ko pārstāt darīt. Tomēr vispirms tiksim skaidrībā ar šiem diviem vienkāršajiem vārdiem – ko darīt...

Lai jel ko varētu izdarīt, šie daži vārdi ir dziļdomīgi jāatkārto, un no to atkārtošanas izrietēs daži precizējoši jautājumi. Piemēram,

ko tu gribi sasniegt;

ko tu vēlies darīt;

ko tu nedarīsi nekādos apstākļos;

un kam tev to vajag?

Jautājot sev, ko darīt, un atbildot pašam sev, ko gribi darot sasniegt, ko gribi lietas labā darīt un ko tu nevari atļauties darīt, kas tev nav pieņemams, kā arī, kam tev to vajag, nāksies secināt, ka šādās kategorijās neesi domājis. Tu līdz tam domāji – «vajag», «ir jābūt» - vai atsaucies uz kādu starptautisku dokumentu, kuru lasījis neesi, bet tu domāji, ka tur tā ir teikts.

Minētā dziļdomīgā «Ko darīt?» analizēšana izraisa daudz prāta darbību, mēles vingrinājums arī sanāk labs, bet vai iznākums ir ieguldītās piepūles un zaudēto kaloriju vērts?

Palika neuzdots un nepieminēts vēl viens sīks jautājums. Tu darīsi viens vai pulcēsi palīgus? No šī pēdējā atkal izriet vairāki precizējoši jautājumi, proti, ja tu to nedarīsi viens, jo vienam tas nav pa spēkam, kā pārliecināsi citus, ka arī viņiem tas jādara? Piespiedīsi, pierunāsi, izlūgsies vai panāksi viņu līdzdalību, tos krāpjot?

Cīņas biedri

Redzi, tu vēl neko neesi sācis darīt, bet cik darāmā jau ir jāpadara?! Un tas nav tikai parunāt ar «kādu gudru cilvēku», tas ir uzrakstīt, nodrukāt, uzrunāt, pārliecināties, vai tavi priekšlikumi, aicinājumi un pamatojumi ir uzklausīti, izprasti un adresāti tiem piekrīt. Ar to, ka kāds piekrīt, ka uzrunātais mutiski tevi atbalsta, vēl ir par maz. Vēl ir jāiemācās kopdarbību koordinēt, saskaņot, mērķtiecīgi virzīt, bet te uz katra soļa traucēs tas, ko dēvē par cilvēcisko faktoru.

Tavi cīņubiedri būs tie, kuri vēl necīnās, kuri nav pat diletanti darāmajā. Bieži ir vēl sliktāk, jo viņu zināšanas un izpratne ir nevis pareiza vai nepareiza, bet nekāda. Viņiem ir kāda nostāja, kuru ir dzirdējuši TV vai lasījuši plašsaziņas līdzekļos. Ja jautāsi, kāpēc viņi tā apgalvo, bieži tie nespēs savus apgalvojumus pamatot un skaidrot, par pierādīšanu nav runas.

Redzi, tu vēl nebūsi neko reāli izdarījis, tu vēl nebūsi no sapulču telpām iznācis ārā, bet šajās darbībās būsi pavadījis jau vairākus gadus.

Ir zināms, ka dzelzs ir jākaļ, kamēr karsta. Kamēr tu runāsi, skaidrosi, aicināsi, tikmēr potenciālie atbalstītāju un cīņubiedru «pūļi» paklīdīs, jo viņi grib visu, uzreiz un daudz, bet tu te mēnešiem mēli trin. Tas viņiem būs nogurdinoši un nepanesami.

Ja izvedīsi savus piecus atbalstītājus ielās nesagatavotus, kļūsi par apsmieklu un demonstrēsi savu neprasmi un organizatorisko vājumu. Tā tu publiski apliecināsi, ka neesi uzmanības vērts, un būs par vienu klaunu vairāk, bet tajā pašā laikā būs tādi, kuriem tomēr izdosies sapulcēt tūkstošus. Tev atliks vai nu pievienoties viņiem, tas ir, iekļauties viņu pūlī, kaut arī tā tu izšķīdīsi un no klauna kļūsi par klaunu pūļa daļiņu, vai, ja paveiksies, izkalposies līdz pat svītai.

Grēcīgā zeme

Kāpēc tā? Tāpēc, ka tu tiecies pēc zvaigznēm, bet nepārzini grēcīgo zemi, uz kuras stāvi. Zemi pieminu ne tiešā nozīmē. Tik daudz tev ir jāsaprot, taču, ja nesaproti pat to, tad tev nevajadzēja šo lasīt, un ir brīnums, ka tik ilgi lasi.

Kas ir tavs potenciālais kareivis, tavs cīņubiedrs un ideju atbalstītājs?

Piedod manu uzdrīkstēšanos un augstprātību, bet tiem, kurus tu uzrunāsi, patiesībā tas, kas rūp tev, nerūpēs. Viņi kompānijas pēc, sarunas vai «komunikācijas» kultūras mudināti, uzturēs sarunu, bet tikai tik ilgi, kamēr tu no viņiem neprasīsi konkrētu darbību un, pasarg’, Dievs, neuzliksi viņiem kādu pienākumu un vēl atļausies kontrolēt padarīto.

Viņiem patiesi rūp un ir svarīgs pavisam kas cits. Kur iekārtoties darbā, kā nepazaudēt esošo darbu, kā pabarot ģimeni, kā sagaidīt bērnu no skolas, kā aizvest un izņemt bērnu no bērnudārza, kā kārtējo reizi izlīgt ar sievu, kā salabt ar kaimiņu, kuru pirms dažām dienām nolamājis...

Trakākais ir tas, ka viņiem nepiemīt nekāda analītiskā un kritiskā spriešanas spēja. Viņi neprot izdarīt secinājumus un bieži nesaprot lietas būtību. Ar šādām īpašībām ir apveltīts vairums cilvēku un, iespējams, arī tu. Vairums cilvēku nav spējīgi izprast notiekošo pagastā, pilsētā, valstī un pasaulē. Viņiem labākajā gadījumā piemīt tikai tās atziņas un «viedokļi», kurus kāds ir ielicis viņu galvās. Viņiem nav sava viedokļa, viņi nespēj analizēt un secināt.

Ja domā, ka minētais attiecas tikai uz tā saucamajiem parastajiem cilvēkiem, tad tu maldies. Tas ļoti lielā mērā attiecas arī uz tiem, kurus dēvējam par blogeriem, informatīvo kanālu īpašniekiem un pat profesionāliem žurnālistiem, arī politiķiem un pat daudziem valstsvīriem.

Kā visi, tā es

Vairums cilvēku tic tam, kas kaut kur rakstīts, tam, kas apgalvots TV vai jūtūbē. Viņiem arī tante, kura kaut ko teica, ir ticams informācijas avots. Viņiem nepiemīt kritiska izvērtēšana un pārbaudīšana, drīzāk pretēji.

Viņi vienmēr rīkosies «kā visi». Viņi neizniekos savu balsi, balsojot par tiem, kurus «vienalga neievēlēs». Nav svarīgi, kas tie ir par cilvēkiem un ko tie grasās darīt. Viņš balso tikai par tiem, «kuriem ir izredzes», tic tikai tiem, kas ir pie varas, un paļaujas tikai uz tiem, kam ir vara, bet tev tās nav. Viņi vienmēr nostāsies stiprākā pusē un paspers ar kāju vājāko.

Tu teiksi, nu tad jau sanāk, ka nevajag neko darīt, lai visus sašpricē, lai visus noindē ar nekvalitatīvu pārtiku, lai sagandē dabu, lai legalizē okupāciju... Un, ja tu tā teiksi, tad tas pierādīs tieši to, ko apgalvoju dažas rindiņas iepriekš.

Pirmkārt, tas tev tā sanāk! Man tā nesanāk un es tā neesmu teicis, tāpēc neliec manā mutē tos vārdus un nepiedēvē maniem pirkstiem tos tekstus, kurus neesmu teicis un rakstījis!

Latvieši saka – dari, ko darīdams, apdomā galu! Vai tu apdomāji?

Tātad, ja vēlies darīt, ja uzdrošinies sākt cīņu, tad meklē cīņubiedrus tur un tajos, kuri spēj cīnīties, kuri spēj «turēt sitienus», kuri spēj analizēt, izprast un secināt. Nepaļaujies uz pūli! Pūlī viņu nav!

Vieno zem karoga – draudzēsimies pret... (daudzpunktu vietā vari ierakstīt to, pret ko grasies cīnīties).

Caurkrituši politiķi

Un, ja tā rīkosies, tu secināsi, ka visus, kas potenciāli tev spētu palīdzēt, kāds jau ir uzrunājis, iesaistījis un jau izmanto. Viņi būs jau nopirkti, pārdevušies vai piespiesti.

Iespējams, ka tevi pat uzklausīs, viņiem ar tevi būs interesanti pačalot, bet pēc neauglīgām sarunām nekāda rīcība nesekos. Jelkas pozitīvs notiks tikai tad, kad tu uzrunāsi izstumtos, tos, kuri būs kādam kaut ko ne pa prātam izdarījuši, apzagušies vai citādi kļuvuši nevajadzīgi. Tie var būt grēkā krituši politiķi, vēlēšanās caurkritušie, kāda bankrotējusi partija, kas ķeras arī pie salmiņa, lai izdzīvotu. Un tu būsi viens no šiem salmiņiem.

Ā. Hitlers nedibināja savu partiju, bet pārņēma jau esošu. Arī tu vari iekļauties kādā politiskā spēkā un tad, izmantojot šā spēka resursus, virzīt savas idejas, bet, kad būsi iepazinis varas mehānismus, sapratīsi, ka tavas idejas nevar īstenot, līdz tās kādam no varnešiem nekļūs izdevīgas. Tu būsi interesanti pavadījis laiku, bet tavas idejas nebūs īstenojošās ne par vienu milimetru, bet tās, kuras būs īstenojušās, būs tapušas bez tavas līdzdalības. Tev atliks tikai piebilst – es taču jau sen teicu, ka tā vajag...

Tu atkal teiksi – nu tad jau neko nevar izdarīt! Var izdarīt, bet, lai varētu, ir jādara, bet, lai darītu, ir jāvar varēt. Neliels kalambūrs, bet neaizmirsti, ka ir tikai viens gadījums, kad mazais cinītis gāž lielo vezumu. Tas notiek tad, kad cinītis gadās zem vezuma riteņa, tas ir, konkrētā vietā un laikā. Bez tā cinīša eksistence nekādi neietekmē vezuma virzību.

Reāli darbi

Lai tu varētu jel ko izdarīt, tev ir jākļūst vismaz taviem atbalstītājiem vajadzīgam. Reāli, nevis deklaratīvi. Tiem ir jātiecas tevi satikt, tevi uzklausīt, ar tevi parunāt, un tev ir jāspēj to sniegt, atrast tam laiku un reāli palīdzēt grūtā brīdī. Ar līdzjūtībām cauri netiksi.

Ja ap tevi būs «kolektīvs», tad ar tevi sāks rēķināties citi kolektīvi un pagastā vai rajonā ietekmīgas personas.

Tev ir nepieciešami reāli darbi, ar kuriem veidot savu autoritāti, tēlu un apliecināt savu varēšanu.

Tev ir jāsapulcē tie, kuri vēl neizprot, neprot analizēt un secināt. Iemāci viņiem izpratni, māci analizēt un iemāci pareizi secināt. Iemācīt to tu varēsi tikai tad, ja pats proti un saproti.

Un, kad paies gadi, tu būsi izaudzējis savu «armiju», kura maršēs tevis nospraustajā virzienā. Tā no pionieriem tapa komjaunieši, no komjauniešiem partijas kandidāti un vēlāk biedri.

Esi gatavs, ka tavus janičārus pārpirks, pārvilinās un dažus tu pats padzīsi. Vienalga, kādi jau paliks, un tu nebūsi viens. Vai esi tam gatavs?

Tu vari arī iesēsties svešās ragavās un pārņemt grožus, bet tavu rīcības brīvību un domu gājienu ierobežos ragavu izmērs un vilcēja varēšana.

Skola

Nobeigumā par to, ar ko sāku, – par zvaigznēm. Vai zini, kāpēc skolā ir divpadsmit klases? Tāpēc, ka, lai saprastu otrās klases vielu, ir gads jāpavada pirmajā klasē. Ja izlaist pirmo klasi, tad kaut ko jau no otrajā klasē mācītā var iegaumēt, bet, ja izlaist septīto un klausīties uzreiz divpadsmito, iegaumēt un saprast izdosies vēl mazāk.

Visam savs laiks un sava secība.

Kāpēc es, kad sapratu, kā tā lieta darbojas, nespēju neko mainīt? Tāpēc, ka biju viens, un «viens ir karotājs» tikai atsevišķos gadījumos. Arī šis raksts ir viena atsevišķa darbība, kas aizpilda kādu lodziņu kādā klasē, bet līdz vidusskolas atestātam vēl tāls ceļš un kur nu vēl līdz reālai praksei un tās rezultātam.

Es nedarīju to, ko iesaku tev, es diemžēl septiņklasniekiem stāstīju divpadsmitajai klasei piemērotas atziņas.

Tev ir jāzina, ka katra politiska partija ir kādu cilvēku biznesa projekts, pat tajos gadījumos, kad tas tā nav. Nākotnē tā noteikti būs. Ja nebūs, tas nozīmē, ka šāds biznesa projekts nes zaudējumus un nav rentabls. Tas labākajā gadījumā spēj nīkuļot, bet kam nīkulis ir vajadzīgs un ko tas spēj padarīt? Kādu vezumu gāzt? Šādā gadījumā «investors» meklēs citu biznesa projektu, kurā veiksmīgi investēt.

Ja tu mani nesaproti, tad tas ir tāpēc, ka maz esi lasījis, maz domājis un maz secinājis.

Gadījumā, ja esi to darījis vairāk par mani, tad esmu gatavs no tevis mācīties, tevi klausīt, mainīties, un kopā mums izdosies.

Novērtē šo rakstu:

26
13

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vairums mikroģeneratoru īpašnieku būs spiesti pāriet uz dinamiskās enerģijas uzglabāšanas sistēmām

FotoApritējis vairāk nekā mēnesis, kopš ieviesta jaunā elektroenerģijas neto norēķinu sistēma un mājsaimniecībās uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki vairs nevar izvēlēties – ziemā atgūt vasarā tīklā nodoto elektroenerģiju vai arī to pārdot biržā par tirgus cenu. Turpmāk uzstādīto mikroģeneratoru īpašnieki visu saražoto elektroenerģiju varēs vai nu notērēt paši, vai arī pārdot biržā par aktuālo cenu, kas, būsim atklāti, ne vienmēr ir izdevīga.
Lasīt visu...

12

Vai bēdīgi slavenais Raimonds Lejnieks – Puķe mēģina apkrāpt tautu?

FotoJa pēdējos gados mēs esam uzmanīgi sekojuši līdzi gan politikai, gan masu mediju ziņām, tad mums droši vien nav palicis nepamanīts kāds jauns vīrietis ar dubultu uzvārdu – Raimonds Lejnieks – Puķe.
Lasīt visu...

12

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

FotoKāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez cipariem, bet vienkārši novērojums. Pārsmējos.
Lasīt visu...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

12

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

FotoNesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka Saeimas vīri un sievas dzīvo pasaku valstībā. Vairums runātāju kaismīgi klāstīja, kas būtu jādara, bet neviens nerunāja, kas to traucēja paveikt jau, piemēram, pagājušajā gadā.
Lasīt visu...

21

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

FotoIgauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas nodrošinās ērtu tramvaja savienojumu ar Tallinas lidostu, pilsētas centru un ostu. Ülemiste termināla pabeigšana plānota 2028. gadā."
Lasīt visu...

21

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

FotoPartiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās “aizmirst” paziņot dažādus svarīgus sīkumus, piemēram – kur ņemt naudu savu ideju finansēšanai. Tomēr tajās reizēs, kad saruna ir garāka par pusminūti, sāk parādīties interesantas idejas. Uzmanībai daži momenti, kurus ne katrs lasītājs vienmēr redz.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

Likumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā...

Foto

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

Piecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā...

Foto

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

Es jums izstāstīšu kaut ko, ko...

Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...