Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pamatojoties uz Saeimas kārtības ruļļa 179. panta trešo daļu, iesniedzam iesniegumu par Aleksandra Kiršteina rīcības izvērtēšanu.

2022. gada 15. decembra Saeimas sēdes dienaskārtībā citastarp kā viens no priekšlikumiem par iepriekšējās Saeimas likumprojektu izskatīšanas turpināšanu tika izskatīts likumprojekts “Civilās savienības likums” (47/Lpl4) (turpmāk likumprojekts). Lemjot par likumprojektu nodošanu komisijai, debatēs piedalījās arī partijas “Nacionālā apvienība” pārstāvis Aleksandrs Kiršteins.

A. Kiršteina debašu runa iekļāva citastarp šādu tekstu: “Cīņa ar naida runu sākas ar valodas, tas ir, smadzeņu domāšanas pārinstalēšanu, ja. Vairs nav nēģeru, tur mainās, tur ir Latīņamerika... tur ir tie afroamerikāņi un nezin kas tur, jaunie latvieši un visādi. Nav vairs pederastu. Latviešu valodas vārdnīcā ir "pederasti". Divi vīrieši, kas nodarbojas ar homoseksuālismu, ir pederasti. Ir kaut kādi geji. Kas ir gejisms, jums neviens nevar pateikt, ja. Nav žīdu. Lietuvā ir Židas centrs, Latvijā…”

Lai arī var būt politiski un retoriski nepieciešams lietot spēcīgus izteikumus, lai ilustrētu savu politisko nostāju, A.Kiršteins runa ir aizskaroša, tā lieto apvainojošus un ar Saeimas cieņu nesavienojamus vārdus.

Lai arī pastāv viedoklis, ka vārds “nēģeris” ir neitrāls[1], šī vārda neitralitāte atkarīga no tā, kā šo vārdu lieto. Arī 13. Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijā nebija vienprātības par šī vārda lietojumu[2]. Lietojot vārdu “nēģeris” kopā ar vārdiem ar negatīvu emocionālo un stilistisko nokrāsu “pederasti” un “žīdi”, A.Kiršteins ar savu attieksmi arī vārdam “nēģeris” piešķir negatīvo emocionālo un stilistisko nokrāsu, lai arī deputātam publiskos izteikumos jāizvairās no vārdiem, žestiem un citādas rīcības, kas var būt aizskaroša[3].

Vārds “pederasts[4]” mūsdienu komunikācijā nepārprotami ir vārds, kas pauž riebumu un nicinājumu. Turklāt - viena no vārda “pederasts” nozīmēm ir “vīrietis, kam ir dzimumsakari ar zēniem[5] [6]”, t.i. - pedofils, savukārt pedofilija ir krimināli sodāma darbība.

Šajā gadījumā A.Kiršteins, izsakoties, ka noteikta cilvēku grupa (šajā gadījumā no konteksta izriet, ka runa ir par homoseksuāli orientētiem cilvēkiem) ir pedofili, pauda nepamatotu un aizskarošu viedokli bez jebkādas faktiskās bāzes. Publiski izplatot nepamatotu informāciju, ka kāds cilvēks ir pedofils tiek nodarīts kaitējums aizvainotās personas reputācijai, vainojot to noziegumā, kas var būtiski ietekmēt cilvēka dzīvi - radīt sarežģījumus profesionālajā karjerā un diskreditēt sabiedrības acīs kā iespējamu noziedznieku1. 

Kopš vārda “žīds” semantiku pilnībā izmainīja Nacistiskās Vācijas okupācijas posms Otrā pasaules kara laikā, 50 gadus tas ir bijis negatīvi ietonēts un mūsdienās ir ar nievājošu pieskaņu un ebreju kopienu aizskarošs[7].

Deputātam ir jāievēro augsti uzvedības standarti, lai vairotu sabiedrības uzticību likumdevējam, taču A.Kiršteina publiskie paustie izteicieni jau iepriekš ir izsaukuši negatīvu sabiedrības rezonansi[8], kā arī 2022. gada 15. decembra runa nepārprotami satur naida runas pazīmes, tostarp necilvēcīgu un izsmējīgu attieksmi pret dažādām sabiedrības grupām (cilvēkiem ar citu ādas krāsu, homoseksuāli orientētiem cilvēkiem un ebrejiem).

Ja izteikumiem, kuri satur naida runu, ir publisks raksturs, veidojas liela iespējamība, ka personas, it īpaši, publiskas personas, politiķa, teikto sadzirdēs citas personas, un daļa to uztvers kā pamudinājumu naida demonstrēšanai pret noteiktām grupām. Šāda A.Kiršteina rīcība ir pretrunā ar:

Saeimas deputātu ētikas kodeksa 7. punktu, kurš nosaka, ka deputāts publiskos izteikumos izvairās no vārdiem, žestiem un citādas rīcības, kas var būt aizskaroša, kā arī nelieto apvainojošus vai ar Saeimas cieņu nesavienojamus izteicienus;

Saeimas deputātu ētikas kodeksa 16. punktu, kurš nosaka, ka deputāts ir pieklājīgs pret Saeimas, citu valsts un pašvaldību iestāžu darbiniekiem un ikvienu sabiedrības locekli;

Saeimas deputātu ētikas kodeksa 18. punktu, kurš nosaka, ka deputāts izkopj savu runas un valsts valodas prasmi.

Ņemot vērā minēto lūdzam ierosināt Saeimas deputātu Ētikas kodeksa pārkāpuma lietu par 14. Saeimas deputāta A.Kiršteina uzvedību, kas aprakstīta šajā iesniegumā, un izvērtēt viņa rīcības atbilstību Saeimas deputātu ētikas kodeksa 7., 16. un 18. punktam.


[1]  Valsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisijas 2020. gada 9. decembra sēdes lēmums (prot. Nr. 10)

[2]   Latvijas Republikas 13. Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas 2022. gada 9. februāra sēdes protokols Nr. 5

[3] Saeimas deputātu ētikas kodekss, 7. pants

[4] Izcelsme - sengrieķu paiderastēs < pais (paidos) ‘zēns’ + erastēs ‘mīlētājs’ (Apgāds "Jumava", 1999; Tilde, 2009; pieejama: https.7/www.letonika.lv/groups/default.aspx?r= 10621049&q=pederasts&cid=787553&e=2. skatīta: 19.12.2022.)

[5] Izcelsme - sengrieķu paiderastēs < pais (paidos) ‘zēns’ + erastēs ‘mīlētājs’ (Apgāds "Jumava", 1999; Tilde, 2009; pieejama: https://www.letonika.lv/groups/default.aspx?r=10621049&g=pederasts&cid=787553&g=2)

[6] A.Judina viedoklis publikācijā “Goda aizskaršana un neslavas celšana”, pilsoniskās un tiesiskās informācijas platforma “LV portāls”, pieejama: https://lvDortals.lv/skaidroiumi/276908-goda-aizskarsana-un-neslavas- celsana-2016. skatīta: 19.12.2022.

[7] Sk., piemēram, Valsts cilvēktiesību biroja 2022. gada ziņojumu, 35. Ipp.

[8] Sk., piemēram, ziņu aģentūras LETA publikāciju “Saeimas komisija saskata iespējamu ētikas kodeksa pārkāpumu deputāta Kiršteina tvītā”, pieejama: https://nra.lv/latviia/politika/379274-saeimas-komisiia-saskata-iespeiamu- etikas-kodeksa-parkapumu-deputata-kirsteina-tvita.htm. skatīta 19.12.2022., vai publikāciju “Latvijas Televīzija: nosodām Saeimas deputātu un deputāta amata kandidātu uzbrukumus mūsu žurnālistiem”, pieejama: https://ltv.lsm.lv/lv/informaciia-mediiiem/raksts/273103/latviias-televiziia-nosodam-saeimas-deputatu-un- deputata-amata-kandidatu-uzbrukumus-musu-zumalistiem. skatīta: 19.12.2022.

Novērtē šo rakstu:

20
253

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nosodām nevēlamu uzvedību akadēmiskā vidē, jo īpaši attiecībās starp pasniedzēju un studentu

FotoMedijos ir izskanējuši nopietni, pirmšķietami ticami, publiski apgalvojumi par LU Fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātes (LU FMOF) pasniedzēja Dmitrija Bočarova nepieņemamām darbībām un seksuālu uzmākšanos attiecībās ar sievietēm, tai skaitā ar nepilngadīgu personu un LU studenti.
Lasīt visu...

21

Dažas pārdomas par Ex-seržanta rakstu “Karš Ukrainā. Vai tiešām strupceļš - un kam?”

FotoRietumeiropa un arvien vairāk arī Centrāleiropa lielākoties joprojām ir Amerikas protektorāts, un šīs valstis atgādina senos vasaļus, tāpēc pats tuvākais amerikāņu uzdevums ir nodrošināt, lai neviena valsts vai valstu kombinācija neiegūtu spēju izraidīt ASV no Eirāzijas vai pat būtiski samazināt tās izšķirošo šķīrējtiesas lomu.
Lasīt visu...

3

Pēc ilgas nolaidības un ākstībām mēs esam sākuši bakstīties ap bumbu patvertņu jautājumu

FotoJautājums par tuvāko drošo vietu militāra apdraudējuma gadījumā joprojām nav atbildēts kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022. gada 24. februārī. Kad varēs atbildēt uz šo vienkāršo iedzīvotāja jautājumu, kas ir paveikts līdz šim un kas vēl ir darāms? Šis būs ieskats Rīgas līdz šim paveiktajā.
Lasīt visu...

21

Belēvičs savulaik demisionēja par sīkumu, turpretim Kariņš demisiju pat neapsver

Foto“Atceros tos jocīgos laikus, kad amatpersonas atkāpās sīkumu dēļ. (..) Veselības ministrs Guntis Belēvičs atkāpās tāpēc, ka tika pieķerts ārpusrindas apkalpošanā Onkoloģijas centrā,” piektdien rakstīju savā “Dienas citātā”. Guntis Belēvičs sarunā ar “Neatkarīgo” papildināja redzējumu uz senajiem 2016. gada notikumiem, kuru morālais aspekts šodien kļūst arvien aktuālāks.
Lasīt visu...

21

Par „kapitālā remonta” blaknēm: „Airiston Helmi” un „krievu zemūdeņu bāžu Somijā” piemērs

FotoTā sauktais finanšu sistēmas kapitālais remonts joprojām raisa diskusijas kā Latvijā, tā citās valstīs, kurās tas notika, un tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, vai reizēm cēlu mērķu vārdā nav maksāta pārāk dārga cena, bremzēta ekonomikas attīstība, upurēti veiksmīgi strādājoši uzņēmumi, vai nav cietuši cilvēki, kas neko neatļautu nedarīja. Un vai nav bijis arī tā, ka ar "kapitālā remonta" lozungu tika mēģināts sasniegt pavisam citus mērķus, kā arī norakstīt klaju amatpersonu nekompetenci?
Lasīt visu...

6

No Kariņa mācās arī viņa bijusī “labā roka”, tagad - rokas pagarinājums - premjerministre Evika Siliņa

FotoGrūti izvērtēt, vai ārlietu ministra Krišjāņa Kariņa (Jaunā vienotība – JV) “skaidrojumi” par viņa lidināšanos ar privātiem lidaparātiem ir nekaunības, augstprātības, melīguma vai prastas muļķības radīti. Varbūt tur ir viss kopā. Taču simptomātiski ir tas, ka iezīmējas plaisa starp JV līdera un valsts prezidenta pozīcijām.
Lasīt visu...

3

Bez Stambulas konvencijas Latvijas sievietēm gals klāt, ar Stambulas konvenciju Latvijas sievietes zels un plauks

FotoDiskusijās par Stambulas konvenciju (jeb Eiropas Padomes Konvencija par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu) pazūd būtisks jautājums – kāpēc vispār ir domātas konvencijas, kāda ir to nozīme un kāpēc valstis tām pievienojas? Šajā rakstā pievērsīšos potenciālajiem ieguvumiem no konvencijas, kā arī pretestības iemesliem.
Lasīt visu...

12

Valdība ir uz savas planētas, tauta – uz citas

Foto“Biju pārliecināts, ka mūsu ceļi nekad nekrustosies. Bet, re, valsts svētki ir tas, kas tomēr vieno, kaut arī mūsu politiskie uzskati ir pilnīgi pretēji,” saldi smaidot, vienā no 18. novembra pasākumiem mani uzrunāja kāds augsts ierēdnis. Vienojošais elements gan bija tikai reālā, “taustāmā” telpa, kurā atradāmies, bet politiskajā, sociālajā telpā mūs šķīra bezdibenis. Un joprojām šķir. Tas paliek arvien dziļāks un platāks. Ne jau tikai starp mani un konkrēto ierēdni, bet starp tautu un ierēdniecisko valsts aparātu.
Lasīt visu...

21

Latvijas Televīzija palīdz aizdomās turētajiem apzināti kurināt nacionālo naidu, lai netieši mazinātu vainu slepkavībā

FotoUzskatu, ka par mana tēva Andra Ļubkas (attēlā) slepkavību aizdomās turētās personas un to tuvinieki šobrīd apzināti apmelo manu tēvu nacionālā naida kurināšanā, lai tādējādi novērstu uzmanību no patiesajiem slepkavības iemesliem. Kā arī, apzināti publiski nomelnojot manu tēvu, notiek klajš mēģinājums ietekmēt tiesībsargājošās institūcijas un pat tiesu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Par “Maximas” traģēdiju: taisnīgs spriedums manā izpratnē būtu inženiera un būvuzņēmuma sodīšana par ēkas sabrukšanu un "Maximas" sodīšana par cilvēku bojāeju

Ar nelabu sajūtu sekoju medijos...

Foto

Vai Latvijā ir pārāk liels publiskais sektors?

ANO 1919. gadā dibinātā Starptautiskā Darba organizācija publicējusi statistiku – 2020. gadā Latvijā aptuveni 29% visu strādājošo bija nodarbināti...

Foto

Tautas pacietības mērs ir izsmelts!

Šis raksts ir pēdējais brīdinājums koloniālajiem pārvaldniekiem Latvijā! Pēdējais brīdinājums viņu pakalpiņiem valdībā un valsts struktūrās. Tautas pacietības mērs ir izsmelts!...

Foto

Nosodām “Vienotības”, “Progresīvo” un ZZS kreisi radikālo partnerību

Saistībā ar jaunās valdības kreisi liberālo kursu vērtību jautājumos, par prioritāti demogrāfiskās krīzes, ekonomiskās stagnācijas, kā arī militāra...

Foto

Aicinām parakstīties par Saeimas atlaišanu

Mēs, Nacionālā savienība “Taisnīgums”, paziņojam, ka esam pievienojušies iniciatīvai par tautas nobalsošanu, lai atlaistu 14. Saeimu....

Foto

Jau tagad „RailBaltica” trūkst sešu miljardu eiro Latvijas posmam

RailBaltica projektam ir visas iespējas kļūt par akmeni kaklā Latvijas budžetam un valsts parādam, jo jau tagad trūkst...

Foto

Šis raksts par Izraēlu un Palestīnu ir īpaši kompentents, jo pirmā līdzautora divi ģimenes locekļi ir strādājuši kibucos, bet otrs ir dzēris košera šņabi un ir „progresīvais”

10. novembrī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens Izraēlas–Hamās konflikta kontekstā nāca klajā ar paziņojumu, citu lietu starpā atzīmējot, ka “daudz par daudz palestīniešu ir tikuši nogalināti”. Statistika diemžēl ir nepielūdzama – Izraēlas īstenotās blīvi apdzīvotās Gazas bombardēšanā jau ir 11 tūkstoši...

Foto

Uzruna Latvijas Republikas proklamēšanas 105. gadadienai veltītajā svētku koncertā Latvijas Nacionālajā teātrī

Ļoti cienījamā Saeimas priekšsēdētājas kundze! Ļoti cienījamā Ministru prezidentes kundze! Cienījamās dāmas un godātie...

Foto

Tauta nav stulba

Tauta nav stulba. Tautai piemīt veselais saprāts. Tauta to apliecina, kad viņa publiski dzird idejas, kuras sakrīt ar viņas izjusto gudrību....

Foto

Maksātnespējas administrators izsaimnieko atlikušo uzņēmuma mantu

Mēs, maksātnespējīgās AS "Dzintars" kreditori, nolēmām griezties pie valdības vadītājas un atbildīgās ministres ar atklāto vēstuli par samilzušām problēmām, ar...

Foto

Vai Saeima ir jāatlaiž?

Pēdējās dienās daudz dzirdams par rosinājumu atlaist 14. Saeimu. Izskan gan aicinājumi tādā veidā sodīt arvien kreisāko “Jaunās Vienotības” valdību, gan pretēji...

Foto

Mēs, Kozins, Levrence, Bogustova, Pūpola, Raubiško, Austers un vēl virkne citu Iļjiča mazbērnu...

Kopš teroristiskās organizācijas "Hamas" uzbrukuma 2023. gada 7. oktobrī, kura laikā tika veikti...

Foto

„Rail Baltica” finansējuma plūsmai ir jābūt loģiskai un saskaņotai ar būvdarbu gaitu, citādi Putniņa un Pauniņa kungiem būs problēmas

Lai Rail Baltica būvniecība noritētu raiti un efektīvi un...

Foto

Kas ir "mēs"?

Lūdzu zemāko izklāstu neuzskatīt par konservatīvās domas konferences rīkotāju autoritatīvu versiju. Ticu, ka 28. novembrī Demos II sesijā no runātājiem dzirdēsim pavisam citas...

Foto

Biotehnologa fabulas

Cilvēks ir radies no šūnām, viss organisms - āda, miesa, kauli, tauki, muskuļi, orgāni - arī ir veidots no šūnām. Šūnās veidojas arī enerģija,...