Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ko suņu reidi skolās ir devuši ilgtermiņā? Nesen pārdozēja kāds devītklasnieks Ogrē. Vai viņu izglāba suņu reidi? Tie taču notiek ik pa laikam. Katru reizi arī kaut ko atrod. Katru nolāpīto reizi. Sīkais gribēs izpīpēt Telegram nopirkto e-cigareti, kur, iespējams, pievienotas citas narkotikas, kas rada atkarību. Vienā reidā atņems, starpbrīdī Telegram pasūtīs no jauna.

Kāpēc? Šobrīd valstij pār narkotikām nav nekādas kontroles. Visu kontrolē mafija, noziedznieki, sauc, kā gribi. No aizmugures skrien nosvīduši policisti ar suņukiem, kuri kā varoņdarbu rāda, ka katrā pārbaudes laikā atrod pie bērniem kaut ko aizliegtu. Kā panākt to, lai pie viņiem nekas nenokļūtu? Ir jāpārņem kontrole.

Ja narkotikas kontrolē valsts, tai vairs nav jānodarbojas ar korupciju (jā, jā, gan jau arī pie mums politiķi, muitas darbinieki, policija un citi sadarbojas ar narkotiku tirgoņiem). Pats biju 2021. gadā nelegālajā reivā, kura apsargs bija policists. Tikmēr šim blakus desmitiem jauniešu ir salietojušies visu ko. Iesaku paklausīties raidieraksta "Ielas Vielas" epizodi par karu pret narkotikām. Klausies te:

https://youtu.be/LQglCZVRhK4.

Ja narkotikas dekriminalizē un kontrolē valsts, tā var pētīt narkotiku sastāvu. Valsts pārņem melno tirgu. Vairs nebūtu fentanila un citu s…du, kas piejaukti narkotikām. Šo mēģina darīt Kanāda. No 31. janvāra tur ir dekriminalizētas smagās narkotikas.

https://www.dw.com/en/canadian-province-decriminalizes-hard-drugs/a-64605313

Portugāle vispār bija nonākusi galīgā zampā. Arī tur narkotikas reiz apkaroja, viss bija pilnībā aizliegts. Uz papīra. Realitātē cilvēki lietoja un pārdozēja arvien vairāk. Kā? Bet tas taču nelegāli! Suņu reidi, marihuānas smēķētāju bāšana cietumā un citi rīki, kā, vai tad tie nestrādā? Vai iebiedēšana nestrādā?

Vai Ieva pēc iebiedēšanas neapēda aizliegto augli Ēdenes dārzā? Vai Portugālē aizliegumi strādāja? Vai pie mums izglāba bērnu Ogrē? Te var palasīt par Portugāles pieredzi un to, kā viņi mainīja pieeju pret narkotikām:

https://time.com/longform/portugal-drug-use -decriminalization/.

Ir jāmaina veids, kā par narkotikām runā. Zini, kāds bija viens no iemesliem, kādēļ 2021. gadā pamēģināju narkotikas? Sabruka uzbūvētā ilūzija par kaut kur renstelē guļošu sadūrušos, mirstošu narkomānu mirklī, kad satiku sportistus, veselīga dzīvesveida piekritējus, kuri lieto... narkotikas. Sēnes, piemēram. Psilocibīnu. Un tajā mirklī rodas disonanse. Skolas solā rāda filmu, kurā rāda kāda atkarīgā izpostīto dzīvi, kamēr uz ielām staigā politiķi, juristi, ārsti un citi cilvēki, kuri reizi gadā vai kā citādāk lieto narkotikas.

Mani atsāka urdīt šis temats, jo Twitter ļaudis sāka cepties par jauniešiem, kuri lieto. Kaut ko grib aizliegt, kaut ko kontrolēt. Narkotikas taču JAU IR aizliegtas. Aizliegt jau aizliegto? E-cigaretes JAU IR aizliegts pārdot nepilngadīgajiem. Aizliegt aizliegto? Nu, kā mēs to iztēlojamies? Te ziņas, kā to iztēlojas Saeimas Sociālo un darba lietu komisija:

https://zinas.tv3.lv/latvija/tabakas-izstradajumus-un-e-cigaretes-varetu-laut-pirkt-vien-no-19-gadu-vecuma/.

Pārdos no 19, nevis 18 gadiem. Problēma atrisināta? Kas vispār tiek atrisināts? Devītās klases skolēns pārdozē! Šīs viena gada izmaiņas izglābs citus pamatskolniekus?

Protams, pilnīga brīvība var radīt iznīcību. Kontroles mehānismiem ir jābūt. Tiem jābūt samērīgiem, loģiskiem un racionāliem.

Kanādā marihuāna ir pilnībā legalizēta. Vai tas ir labākais risinājums? Šaubos. Lietotāju skaits ir audzis, kas, manuprāt, nav laba zīme. Nīderlandē kaut ko tādu pārdod tikai specializētos veikalos. Jāmeklē kompromisi. Ir taču atšķirība tajā, vai Barselonā dīleris piedāvā nezināmas izcelsmes vielu katram garāmgājējam vai arī narkotikas ir pieejamas specializētā iestādē, kur domā par higiēnu, ir pārbaudīts sastāvs, kā arī tas viss ir grūtāk pieejams nepilngadīgajiem.

Pieaugušajiem vairs nav jāmeklē Telegram un citviet internetā kaut kas, tātad arī jauniešiem rodas mazāk iespēju tikt pie kaut kā viņiem neatļauta un nepārbaudīta.

Un vispār, lai virzītos uz veselīgāku sabiedrību, kurā cilvēkiem nav jāmeklē izeja alkoholā, amfetamīnā vai citur, jādomā, kā palīdzēt viņiem, pirms ir kļuvis pavisam slikti! Austrālijā sāk par to domāt. Te var izlasīt rakstu:

https://www.theguardian.com/australia-news/2023/feb/03/australia-to-allow-prescription-of-mdma-and-psilocybin-for-treatment-resistant-mental-illnesses.

Nevis depresīvs tips pats kaut kur uz ielas meklē kaut kādas vielas un cer pats saviem spēkiem kaut ko izārstēt, bet dodas pie ārsta, pie psihiatra, pie psihoterapeita, kur meklē piemērotāko ārstēšanas veidu. Te ir arī runa par aizspriedumiem sabiedrībā pret mentālo veselību. Vēl garš ceļš priekšā.

Varam sākt ar to, ka domājam, kā runājam par atkarīgajiem un kā viņus uztveram (nosodām vai izprotam), par narkotikām, par tirgošanu (kontrolē valsts vai nezināms noziedznieku grupējums) un par mentālo veselību.

Pārpublicēts no Twitter

Novērtē šo rakstu:

34
13

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Par valsts prezidenta ievēlēšanas kultūras maiņu

FotoValsts prezidents Egils Levits kādā nesenā televīzijas intervijā, atbildot uz jautājumu, vai kandidēs uz otro termiņu, atbildēja: „Ja partijas uzskata, ka būtu jēdzīgi to darīt, es varu to darīt.” Par šādu izteikumu ir grūti nesmīnēt, taču pašreizējos apstākļos jāsaka godīgi — ir bezjēdzīgi gaidīt drosmīgāku un skaidrāku atbildi. Jo tāda ir mūsu pašreizējā valsts prezidenta ievēlēšanas kārtība, tāda ir mūsu prezidenta vēlēšanas tradīcija, un tādu piesardzību veicina mūsu attieksme pret zaudētājiem un drosmīgajiem.
Lasīt visu...

3

Nepiesienieties Vitenbergam, tas bija normāls politiskais tūrisms, bet jūs sagribējāt kādu labumu valstij

Foto2023. gada 14. martā interneta resursā www.makroekonomika.lv tika publicēts raksts "Enerģētikas zaļais mezgls”. Rakstā norādīts, ka Latvijas delegācija vizītes laikā ASV 2022. gada aprīlī saņēmusi piedāvājumu iegādāties sašķidrināto dabasgāzi (SDG) par ievērojami zemākām cenām nekā pagājušajā gadā tirgū bija pieejamas. Seko apgalvojums, ka sarunas ar ASV gāzes kompānijām neesot tikušas uzsāktas un līgums neesot noslēgts, kā rezultātā noprotams, ka Latvija nav guvusi ievērojamu ekonomisku labumu.
Lasīt visu...

21

Publiski jautājumi kuluāros pieminētajai prezidenta amata kandidātei par NATO apsolījumiem

FotoGrieķija ar NATO atbalstu pašlaik bruņojas, lai varētu aizstāvēties pret iespējamo Turcijas agresiju, bet, lūk, paradokss, arī Turcija ir NATO, līdz ar to arī Turcija rīkojas ar NATO svētību un nebūtu pārsteigts, ka arī ar atbalstu. Visai interesanti, kuras NATO valsts karodziņu Latvijā liks piekārt pie prievītēm šāda visai neizbēgama konflikta gadījumā?
Lasīt visu...

21

Porcelāna skandāli un Nacionālā apvienība

FotoTrīs lietas kultūras skapītī stāv - porcelāns, skandāli un Nacionālā apvienība (NA)… Tādi ir mani iespaidi par pēdējo laiku spilgtākajiem notikumiem kultūras nozarē, kuras politisko vadību NA īsteno jau kādus 12 gadus.
Lasīt visu...

21

Jaunā politiķa solījums

Foto1. Es atzīstu daudzskaitļa pirmo personu mēs, kurā ietilpst visi Latvijas kā suverēnas valsts idejai lojāli Latvijas iedzīvotāji. Es atzīstu visu citu nāciju mēs.
Lasīt visu...

21

Tiesības būt stulbam

FotoRit otrais gads kopš Krievijas uzsāktā trīsdienu zibenskara Ukrainā. Pa šo laiku Ukrainas armija papūlējusies demilitarizēt Krievijas bruņotos spēkus par vairāk nekā 20 tūkstošiem militārās tehnikas vienību un vismaz 155 tūkstošiem kritušo iebrucēju. Šie zaudējumi jau ir desmit reizes lielāki nekā PSRS desmit gadu garajā Afganistānas karā.
Lasīt visu...

21

Sargsuņi rej, karavāna mīcās tālāk

FotoNesen medijiem tika ziņots, ka Finanšu izlūkošanas dienests pērn ir saņēmis ziņojumus par vairākiem tūkstošiem aizdomīgu darījumu.
Lasīt visu...

21

Kluso apvērsumu mehānisms

FotoLikumus Latvijā līdzīgi kā citur teorētiski ražo Saeima - mūsu gadījumā 100 deputāti, lai gan faktiski tos nosaka koalīcijas komanda, kuru vieno koalīcijas līgums – deputātu vairākums kas par likumu solidāru apstiprināšanu iepriekš vienojies. Tomēr kas notiktu, ja opozīcija (mazākums) arī vienotos, ka nepieņemamu likumu balsojuma gadījumā viņi vienkārši pamestu zāli un dotos mājās?
Lasīt visu...

21

Vai viņi uzbruks arī Rainim un Čakam? Karš pret kultūru Rīgā

FotoTik daudzi atviegloti uzelpoja, uzzinot, ka pašreizējam Rīgas mēram, stabiņu apmātajam Staķim uz brīdi esot pārgājusi maniakālā kāre uzbrukt pieminekļiem. Uzbrukt mūsu vēsturei un kultūrai. Pār viņu uz brīdi nolaidusies atklāsme, ka Rīgā esot daudz nopietnākas problēmas nekā pieminekļu jaukšana. Protams, ka ir ļoti nopietnas problēmas! Bet patiesībā sašutums sabiedrībā par draudiem pieminekļiem bija tik liels, ka Rīgas mērs kļuva piekāpīgāks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Andrejs Upīts bija jauks un labs okupācijas varas kolaborants

Publiskās atmiņas centra rosinātais un Rīgas Pieminekļu padomes atbalstītais priekšlikums demontēt vairāku literātu (tostarp – latviešu rakstnieka...

Foto

Kad beigsies karš Ukrainā?

Pamēģināsim uz šo jautājumu atbildēt godīgi un argumentēti, izmantojot arī tādu informāciju, kāda nekad nenonāk latvju žurnālistu rokās un galvās. Un paturēsim...

Foto

Es esmu tikls un šķīsts, ticiet man!

Žurnālistikā vissvarīgākā vērtība ir redakcionālā neatkarība. Nekas to nedrīkst apšaubīt. Vienlaikus cilvēkam ir viņa individuālā brīvība un sirdsapziņā pamatotas...

Foto

Nacionālās apvienības viltus patrioti: Ogres mēra Egila Helmaņa gadījums

Lai turpinātu diskusiju par Ogrē nenotikušo bēdīgi slavenā “Latvijas pilsoņa/latvieša” Pētera Avena porcelāna “podu” un “podiņu” izstādi,...

Foto

Gruzijas mācībstundas

Tbilisi atkal dūmos un asaru gāzes mākoņos, ielas tradicionāli pilnas ar karstasinīgo tautu, kurai labs jebkurš iemesls, lai lieku reizi izvicinātu rokas. Kas gadījies...

Foto

Kam traucē Upīša piemineklis?

Pieminekļiem ir kāda nelāga īpašība – tie ir pļāpīgi. Visi kā viens būdami radīti ar mērķi vēstīt nākamajām paaudzēm par dižiem cilvēkiem,...

Foto

Vērtību arguments (jebkura) pieminekļa aizstāvībai

Šajā rakstā apskatīsim vienu cienījamu argumentu par labu pieminekļa (jebkura) aizstāvībai. Proti, iespēju, ka piemineklis cilvēkam ir dārgs. Tas, ka cilvēks...

Foto

Vai Aizsardzības ministrijas nenogremdējamais Jānis tiešām nenogrims?

Šodien notika Latvijas jaunlaiku vēsturē lielākais brīnums. Pati bezgrēcīgākā un tautas mīlētākā - Aizsardzības ministrija atzina, ka tiešām būs...

Foto

Par nelikumībām un reputācijas graušanu Rīgas bērnu un jaunatnes sporta skolā „Rīdzene”

Atkārtoti lūdzam nepieļaut kārtējo Rīgas nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu sporta skolā Rīdzene....

Foto

Kāpēc kolektīvais Soross zaudē Ukrainā?

Dzirdu bāleliņu - patriotu gaudas, tāpēc lietošu maksimāli precīzus apzīmējumus, distancējoties no plašplūsmas ziņu avotu paredzamās indoktrinācijas un nu jau pavisam...

Foto

Aizsardzības ministrei Mūrniecei būtu nevis jāizsaka tukši paziņojumi, bet jāpublisko visa ar pārtikas iepirkumu saistītā dokumentācija

Vēlos publiski paust savu viedokli par Valsts aizsardzības loģistikas un...

Foto

Par LIZDA falšumu

Skolotāji ATKAL draud ar Vislatvijas streiku, ja mēneša laikā netiks izpildītas "viņu" prasības. Tas, ka valdības vadītāji ar Krišjāni Kariņu un LIZDA vadītāju...

Foto

Iespējamā kļūda VID EDS saistībā ar gada ienākumu deklarāciju

Informēju, ka, aizpildot gada ienākumu deklarācijas D3 sadaļu, parādās šāda absurda formula, rēķinot apliekamus ienākumus no citiem...

Foto

Veselības budžets: daudz aizņemsimies, daudz tērēsim un cerēsim, ka veselības joma zels un plauks, bet mums nav nojēgas, kā šo veselības jomas uzplaukumu sasniegt

Savu iepriekšējo...

Foto

Vai Latvijas vēsturiskajām zemēm jāatgriežas Dzimtenes ostās?

Mēs nokavējām 30 gadus no brīža,kad sajuka Teherānas-Jaltas-Potsdamas pēckara ģeopolitiskā arhitektūra. Varbūt mēs nesapratām, kāpēc San Francisko antihitleriskā koalīcija...

Foto

Meli nekad nevar pārmākt patiesību. Arī šoreiz viss nostāsies savās vietās

Jo vairāk pretinieku, jo vairāk goda! Nekad neesmu vairījies no atklātas diskusijas un politiskas cīņas....

Foto

Populisms un sabiedrība

Vārdam “populisms” skaidrojošā vārdnīca sniedz sekojošu skaidrojumu - izdabāšana plašām aprindām, cenšanās par katru cenu, pat ar nepiepildāmiem solījumiem un meliem iekarot tautas...

Foto

Jā, mēs gatavojamies paslepus, necaurspīdīgi iztērēt 100 miljonus eiro par apšaubāmu vēja parka projektu, un ko jūs, kaitnieki, mums padarīsiet?

AS “Latvenergo” paziņojums par ražošanas jaudu...

Foto

Izglītības un zinātnes ministrijai: pieteikums darbam Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam

Ar šo vēlos pieteikties darbam Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam. Mans vārds ir...

Foto

Vēlēšanās zaudējušie paristi un bordānisti vēlas jums atriebties, ogrēnieši

Godātie ogrēnieši un pilsētas viesi! Vērsīšu Jūsu uzmanību uz to, ka plānoto masku šovu* Jūsu pilsētā organizē...

Foto

Galvenais atbildīgais pasūtījuma lietā pret Lapsu un Liepnieku “atrast jebko” ir ģenerālprokurors Stukāns

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis nav oriģināls, tā ir viņa būtība izvairīties no atbildības,...