Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Biedri Staļin, laiks tikt galā ar tautas ienaidniekiem!

Šis Solovjovs brunčos ir Latvijas radio galvenā redaktore, kas aicina beidzot tikt galā ar “ķengu portāliem”, kuri, lūk, atļaujoties diskreditēt augstākās amatpersonas, izmeklētājus un prokurorus.

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lielu notikumu vai pārmaiņu laikos Latvijā parasti uzrodas saraksti. 1940. gadā šādus sarakstus atnesa Staļina varas centrs. Neizpalika bez izpalīdzīgiem vietējiem, kuri šos sarakstus labprāt papildināja ar saviem ziņojumiem par kaimiņiem, paziņām. Hitleriskā Vācija gadu vēlāk, protams, izveidoja savus sarakstus ar represējamajiem. Vēl pēc pāris gadiem atkal PSRS vadībai bija tā teikšana, kurus Latvijas iedzīvotājus ietilpināt savos sarakstos. Sākot no deviņdesmitajiem, izvērsās pagara epopeja ar čekas ziņotāju sarakstu publicēšanu, kas nu jau gan ir pieklususi un zaudējusi sabiedrības interesi.

Taču tagad mums ir uzradies gluži jauns saraksts. Šoreiz to mums ir atvedusi brālīgā ukraiņu tauta - katalogu (www.myrotvorets.team.), kurā, kā apgalvo katalogu radījusī organizācija Mirotvorec, tiek apkopoti agresīvākie Kremļa ietekmes aģenti Latvijā. Šobrīd Krievijas iebrukuma atbalstītāji tiekot fiksēti, bet, kad karš būšot galā, no viņiem varēšot pieprasīt atbildību par pastrādātajiem noziegumiem. Latvijas iedzīvotāji tiek laipni aicināti neslinkot, būt pilsoniski aktīviem un pievienot šim sarakstam viņiem zināmos Kremļa atbalstītājus.

Trūkst vārdu aprakstīt šo neiedomājamo ārprātu. Neticami, ka tas notiek 21. gadsimta Latvijā. Šajā sarakstā ir jau iekļauti daudzi jo daudzi Latvijas iedzīvotāji. Pārsvarā krievu tautības cilvēki. Vienkārši par to, ka viņiem ir savs skatījums uz notikumiem. Nevis aicinājums kādu noslepkavot, nevis aicinājums uz vardarbību, bet gan savs, brīva cilvēka viedoklis.

Varbūt, ka būtiskākā loma iekļūšanai šajā sarakstā tomēr ir bijusi cilvēka tautībai - krievs. Galu galā Vaira Vīķe - Freiberga pirms pāris dienām publiski uzspieda zīmogu visai krievu tautai ar šo savu publisko paziņojumu: “Neiedomājieties, ka Krievijas iedzīvotāji ir tikai nevainīgi blakusgājēji sistemātiskiem uzbrukumiem civiliedzīvotājiem un sprādzieniem un apšaudēm, kas iznīcina valsti un pārvērš pilsētas līdz gruvešu kaudzēm.” Vienkāršāk izsakoties un ar bijušās valsts augstākās amatpersonas vārdiem runājot, - ja krievs, tātad vainīgs.

Nu, un ko tad ar tiem sarakstā iekļautajiem vēlāk darīs? Kādu sodu un kurš viņiem piemēros? Vai ukraiņi paši? Karalauka tiesā vai kaut kādā aizmuguriskā linča tiesā? Vai varbūt rīkosies tā, kā to iesaka Ukrainas televīzijā?

Kanāls “24” ir Ukrainas ziņu kanāls, kura īpašnieks ir Ukrainas pilsētas Ļvovas mēra ģimene. Pirms dažām dienām tiešraides laikā šī kanāla ziņu vadītājs, žurnālists ar maģistra grādu Fahrudins Sharafmals izteica saviem daudzajiem skatītājiem savu viedokli par krievu tautu. Viņa aicinājumu varat apskatīt šajā video https://www.youtube.com/watch?v=pSRaZyGbn2Y , kas ir fragments no viņa raidījuma. Protams, ka tas ir ukrainiski, taču video ir subtitri angļu un krievu valodās.

Lieki piebilst, ka Ļvovas mēra ģimenei iebildumi pret viņa teikto nebija. Pret Sharafmalu nav ierosināta krimināllieta. Viņš pat nav atlaists no darba un joprojām strādā ziņu kanālā. Īsumā - žurnālists ierosināja fiziski iznīcināt visu krievu tautu, sākot no bērniem. Viņš piedāvājās pats iet durt un žņaugt cilvēkus par to, ka viņi ir krievi. Un aicināja savus skatītājus sekot viņa piemēram.

Vai tas ir maz prātam aptverami, ka fašistiski, nacistiski, uz tiešu vardarbību aicinoši vēstījumi tiek pasniegti kā cīņa par Eiropas vērtībām? Ka roku rokā ar šādiem aicinājumiem tiek veidoti kārtējie saraksti? Nevis kaut kad pagātnē un kaut kur, bet tieši tagad un tieši šeit Latvijā?

Un ne jau Fahrudins ir pirmais un pēdējais. Ne jau Vaira Vīķe-Freiberga ir vienīgā, kas ar nacionālsociālismam raksturīgu veselas tautas stigmatizāciju noliek visu krievu tautu ārpus likuma. Izsaka nicinājumu un naidu pret cilvēkiem, šķirojot tos tikai pēc to piederības pie kādas noteiktas tautas. Kaut kādā, lai gan daudz lielākā (vismaz salīdzinājumā ar pašreizējo brīdi) mērā tas jau ir viss bijis arī iepriekš. Pirms nepilniem simt gadiem Vācijā ebrejus pasludināja par vainīgiem pie visām vācu tautas likstām. Uz ebrejiem piederošo veikalu skatlogiem parādījās uzraksti “Jude”, “Juden raus” un tika dauzīti viņu veikalu stikli.

Un šodien jau atkal visā pasaulē plīst veikalu skatlogi. Tikai šoreiz tie ir krievu tautības cilvēkiem piederošie veikali. ASV, Lielbritānijā, Vācijā. Pat Jaunzēlandē kāds krievs, kas tur jau dzīvo 30 gadus un tāpēc nu nekādi nevar tikt sasaistīts ar šodien notiekošo, nevar izvairīties no savas “atbildības”. Viņš ir vainīgs, jo ir krievs. Viņa veikala skatlogi tiek apķēpāti ar krāsu, ar lamu vārdiem. Visā pasaulē krievu tautības cilvēki saņem draudus, nicinājumu un uzbrukumus. Vienkārši tautības, nevis pārliecības, politiskās piederības dēļ vai tamlīdzīgi.

Vācijā un Šveicē ir klīnikas, kuras paziņoja, ka neuzņems kā pacientus krievu tautības cilvēkus. Ir restorāni Vācijā, kuri paziņoja, ka neapkalpos krievus. Bērniem un pusaudžiem tajā pašā Vācijā tiek uzbrukts par to, ka viņi savā starpā sarunājas krieviski.

Liela daļa pasaules salīdzina Putinu ar Hitleru, dēvē viņu par fašistu un, atbalstot cīņu pret Putinu, pielīdzina to cīņai pret nacismu. Ironiskā kārtā šie cīnītāji, paši sev nemanot, ir pārvērtušies par visīstākajiem nacisma ideoloģijas īstenotājiem.

Valērijs Gergijevs, pasaulslavens diriģents, vairākus gadus vadīja Minhenes simfonisko orķestri. Viņam uzstādīja ultimātu - publiski nosodīt Putina iebrukumu Ukrainā vai zaudēt darbu. Viņam neļāva palikt neitrālam. Viņu gribēja piespiest izteikties. Izvēlēdamies palikt cilvēks, nevis ideoloģiska lelle, Gergijevs zaudēja darbu. Nevis tāpēc, ka viņš publiski būtu atbalstījis iebrukumu, bet gan tāpēc, ka nepiekrita kļūt par ruporu kāda rokās.

Cilvēki zaudē darbu, tiek vajāti, pazemoti un iebiedēti tikai tāpēc, ka viņiem ir “nepareiza” tautība - krievs.

Tā būtu stāsta viena puse. Taču ir diemžēl vēl arī otra.

Ir cilvēki, kuri neizvēlas klusēt. Ir cilvēki, kuri domā, kuri analizē, kuri pēta cēloņu un seku mijiedarbību. Šajā mijiedarbību pasaulē nepastāv balts/melns, ļauns/labs. Dažādus cēloņus un dažādas sekas sasaista smalki, dažreiz gandrīz nemanāmi diedziņi. Tie caurvijas, slāņojas, sasaistās un izveido galu galā to, ko mēs redzam kā gala produktu. Un tas nekādā gadījumā nav viengabalains.

Publicists Aivis Vasiļevskis tika apcietināts un ieslodzīts tikai tāpēc, ka viņš iedrošinājās šo sabiedrībai pasniegto gala produktu šķetināt un analizēt. Neiespējami samierināties ar domu, ka šodienas Latvijā tas ir aizliegts.

Kas tad ir atļauts? Gluži kā Orvela “1984” atļauts ir naidpilno minūšu laikā skatīties ekrānā un skaļi demonstrēt savu naidu. Jo skaļāk un izteiksmīgāk, jo labāk. Un tā, lai citi redz. Naids pret iebrukumu, naids pret krieviem, naids pret Putinu. Naids, naids, naids. Vienkārši atbalstīt mieru - nē, to nedrīkst. Tāds cilvēks automātiski kļūst par iebrukuma atbalstītāju un ir sodāms. Karš ir Miers!

Un diemžēl Aivis Vasiļevskis nav vienīgais ieslodzītais savu uzskatu dēļ. Vēl ir arī citi.

Esam nonākuši tādā situācijā, kad valsts vara ir kļuvusi pilnīgi autoritāra. Sākums tam, protams, ir meklējams jau iepriekš. Covid “ziedu laikos” drīkstēja būt tikai viens, valdības viedoklis. Jebkurš mēģinājums iebilst, apstrīdēt, izmantot veselo saprātu tika izsmiets, aizliegts un nepieļauts. Represijas tika ieviestas pamazītiņām. Taču pašlaik šis autoritārais varas aparāts ir iedarbinājis represiju dzirnakmeņus uz aizvien lielāku jaudu.

Par nepakļaušanos valdības noteiktajam viedoklim tiek piemērots jau reāls ieslodzījums. Par naida neizkliegšanu, bet notikumu apšaubīšanu - cietums. Pamatojums ir it kā iebrukuma attaisnošana. Zem šī pamatojuma panta var pabāzt pilnīgi neitrālas lietas. Tieši tāpat kā pirms simt gadiem bēdīgi slavenais padomju kriminālkodeksa 58. pants - pretpadomju rīcība.

Vienīgie Latvijas valdības atļautie iemesli Krievijas iebrukumam Ukrainā, kurus drīkst paust publiski, ir sekojoši - Putins ir slepkava, vai viņš grib atjaunot PSRS, vai Putinam derdz Ukraina. Plus vēl pāris lietas, ko Panorāma pasaka priekšā. Jebkura atkāpe no tā - krimināllieta par iebrukuma atbalstīšanu.

Jebkādas pārdomas par NATO virzīšanos uz austrumiem, Minskas līguma neievērošanu no Ukrainas puses, Fahrudina Sharafmala un Vairas Vīķes-Freibergas cienīgiem izteikumiem un darbībām astoņu gadu ilgā laika periodā kopš 2014. gada attiecībā uz krievvalodīgajiem Austrumukrainā un ne tikai - cietums.

Autoritāra vara, kura ar iebiedēšanu un cietumsodiem mēģina apklusināt citādi domājošos, nav nekas jauns. Tas var šķist nereāli. Kā tas 21. gadsimta Latvijā iespējams? Tas taču ir tikai tur, kaut kur. Krievijā un nez kur vēl. Paskatieties uz Vasiļevski un padomājiet. Izlasiet vēlreiz Freibergas naidpilno vienas pilnīgi visas tautas vainošanu un padomājiet. Un padomājiet, ko tādi fahrudini un viņu neskaitāmie sekotāji darīs ar šiem sarakstiem.

Red.piez. Mēs publicējam un turpināsim publicēt viedokļus, kam paši piekrītam daļēji vai nepiekrītam nemaz. Ja kādam tas nepatīk - Valsts drošības dienests un NEPLP ar nepacietību un entuziasmu gaida Jūsu danosus.

Novērtē šo rakstu:

177
87

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

„Re:Baltica” cenšas izdarīt uz spiedienu uz Sabiedrības integrācijas fondu, tam izvērtējot šīs organizācijas rīcību ar nodokļu maksātāju naudu

FotoPubliskajā telpā tiek apspriesta Re:Baltica projektu vērtēšana, kuri īstenoti ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu. Sabiedrības integrācijas fonds (SIF) skaidro kārtību kā notiek projektu apstiprināšana un izlietotā publiskā finansējuma uzraudzība.
Lasīt visu...

21

Mazie modulārie kodolreaktori (SMR) – sapņi un realitāte

FotoIgaunija plānojot būvēt divus līdz četrus, savukārt Polija pat 25 mazos kodolreaktorus. Presē bija pārmetumi, ka Latvija atpaliekot no kaimiņiem. Milzīga ažiotāža ap SMR tehnoloģijām un daudz cerību, taču realitāte ir tāda, kāda tā ir.
Lasīt visu...

21

“Iekļaujošas valodas ceļvedis” ir valodas manipulācija, kas deformē valodas struktūras un pasaules uztveri

FotoValsts valodas centra Latviešu valodas ekspertu komisija 2024. gada 10. aprīļa sēdē (protokola Nr. 4 4. §) izvērtēja Aigas Veckalnes apkopotos ieteikumus “Iekļaujošas valodas ceļvedis” un secināja, ka:
Lasīt visu...

21

Sāga par nogriezto ausi

FotoDomāju, visi, kas mazliet seko notikumiem pasaulē, zina, ka, aizturot aizdomās turamos par terora aktu “Crocus City Hall”, vienam no notvertajiem nogrieza ausi, iegrūžot to šim mutē. Šobrīd, kad pašmājās emocijas ir noplakušas, pievēršoties citiem asinsdarbiem uz grēcīgās zemītes, šo notikumu var mierīgāk izanalizēt. Uzreiz gribu pateikt, ka nekādu līdzjūtību pret jebkuriem teroristiem, lai kādi motīvi viņus nevadītu vai kādas sakrālas idejas šie nepaustu, es neizjūtu.
Lasīt visu...

15

Kad barbari un svoloči, ķengu portāli un vajātāju orda beigs uzbrukt sabiedriskajiem medijiem?

FotoEs zinu, mani bērni, mani jaunie draugi, mani ilggadējie žurnālista ceha biedri, arī jūs, vecās bekas no Latvijas Radio redakcionālās padomes, cik smagu profesiju, cik grūtu darbu esam izvēlējušies. Otru senāko amatu pasaulē.
Lasīt visu...

21

No strupceļa uz atdzimšanu

FotoDraugi un domubiedri! Mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā! Un es zinu, ka daudzi šobrīd man nepiekritīs. Tik tiešām – brīžiem šķiet, ka ir sasniegts zemākais punkts valsts politikā. Tas, kā darbojas valdošie politiskie spēki, ne mazākajā mērā nepietuvojas nacionālisma pamatprincipiem. Liberālajā valsts politikā nevalda latvisks gars – šķiet, ka tajā gara nav vispār. Vien dreifējošs kuģis, ko saēd sarkanie sociālistu ķirmji un ko draud nogremdēt Austrumu skarbie vēji. Un tomēr – mēs esam nacionālās atdzimšanas priekšvakarā!
Lasīt visu...

21

Tabu jautājumi par Latvijas ekonomiku

FotoPēdējo gandrīz trīsdesmit gadu laikā Latvijas iekšzemes kopprodukts uz vienu iedzīvotāju salīdzināmajās cenās palielinājies vairāk nekā trīs reizes (runa ir par iekšzemes kopprodukta uz vienu iedzīvotāju pieaugumu, salīdzinot ar 1995. gadu. Pasaules Bankas dati). Tas ir iespaidīgs labklājības pieaugums. Taču šo sasniegumu aizēno mūsu ilgstoša atpalicība no kaimiņiem, neskatoties uz diezgan līdzīgām starta pozīcijām. Problēma nav tikai zemajos ienākumos. Kā to trāpīgi ievērojis ASV vēstnieks Latvijā, šodienas ģeopolitiskajā situācijā būtiska atpalicība no kaimiņiem arī ir nopietns drošības risks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Mediju diskusija Rīgas pilī atsedz līdz šim slēptās problēmas sabiedriskajos medijos

Pirmdien Rīgas pilī notikusī valsts prezidenta Edgara Rinkēviča rosinātā diskusija par sabiedrisko mediju nākotnes attīstību...

Foto

„Sabiedriskie” mediji uzsāk atklātu konfrontāciju ar Latviju

“Latvijas radio” redaktori un citi vadošie publicējuši atklāto vēstuli, kurā gaužas, ka apdraudēta vārda brīvība, ka soctīklos žurnālisti saņem...

Foto

Sabiedriskais medijs, plurālisms un demokrātija

Pirmkārt, mediji nav ceturtā vara, tā ir tā saucamā ceturtā vara. Ieskatāmies Satversmē un redzam, ka mums kā jau demokrātiskā valstī ir trīs...

Foto

Atbalstiet mūsu runas brīvību, liedzot to citiem, kuru viedoklis nav ne pareizs, ne svarīgs!

Pēdējo nedēļu laikā Latvijā ir pastiprinājušās jau agrāk novērotas tendences, kas liecina...

Foto

Prezidenta Makrona paziņojumi paver jaunas politikas iespēju

Jāsaka, ka Francijas prezidenta Makrona pēdējo nedēļu paziņojumi attiecībā uz iespējamo spēku izvietošanu Ukrainā, kā arī vārdu apmaiņa ar...

Foto

Labā un ļaunā saknes

Ādolfs Hitlers, atbildot uz žurnālista jautājumu, kāpēc viņu ievēl arvien vairāk un vairāk cilvēku, atbildēja: "Viņi mani izvēlas, jo kaut kur dziļi...

Foto

Krišjāņa Kariņa Briseles scenārija psiholoģiskā kļūda

Tieši pirms Lieldienu brīvdienām Latvijas politisko dzīvi satricināja vietējas nozīmes polittrīce – no amata atkāpās ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš. Tas...

Foto

Nelāgi sanācis IRšiem...

Pirms kāda laiciņa rakstīju, ka abonējamais reklāmas buklets “IR” sācis interesēties par Ogres novadā nodarbinātajiem maniem domubiedriem. Tagad “sensacionālais” raksts beidzot ir iznācis...

Foto

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm

Lieldienas ir labākā atbilde dzīves krīzēm. Īpaši šobrīd, kad krīžu daudzums pats jau ir pietuvojies krīzes līmenim – politiskā krīze,...

Foto

„Slikto” valodu vaininieki

Krievu valodas noturībā Latvijā vainojami nevis krievi, bet latvieši, un tā ir mūsu, nevis krievu mentalitātes īpašība, kas ar kaimiņu liek runāt viņa...

Foto

Seksuālo attiecību svārsts. Tuvojamies vīriešu ierobežošanas ekstrēmam

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere ir rosinājusi noteikt kriminālatbildību par seksuālu uzmākšanos. “Seksuālā uzmākšanās ir cilvēka cieņas aizskaršana. Tā aptver...

Foto

Nē seksuālai vardarbībai!

Izskatās, ka ejam uz to, ka vīrietis ar sievieti varēs iepazīties un ielaisties tikai tad, ja neviens nav ar citu, ja tas notiek...