Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata
Foto

Solis uz priekšu, divi atpakaļ

Pietiek lasītājs
27.10.2022.
Komentāri (71)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ar savu viedokli par daudziem pazīstamo dakteri Robertu Fūrmani sākšu dalīties ar nelielu atkāpi par interesantu Latvijas informācijas telpas iezīmi. Šīs iezīmes būtība ir tas, ka mēs daudz biežāk, nekā vajadzētu, sākam svētīt cilvēkus, pamatojoties gan uz viņu izteikumu, gan uz personības virspusēju novērtējumu.

Tas notiek tāpēc, ka mūs virza vēlme pēc iespējas biežāk paust savu pašu viedokli, un rezultātā mēs neatrodam sevī ne pacietību, lai informāciju izskatītu no vairākiem rakursiem, ne apdomību, lai uz daiļrunīgajiem demagogiem raudzītos kritiski. Ja mums patika autora vārdi, tad viņa reputācijai un visam, ko viņš iepriekš teica vai darīja, bieži vairs nav nekādas nozīmes, jo galvenais tagad ir tikai tas, ka mēs viņam piekrītam.

Ņemiet, piemēram, daktera, iespējams, populārāko tvītu par televizoru un pretīgo sajūtu. Toreiz viņš bija neticami sarūgtināts, ka veca, slima pensionāre, kura, iespējams, pēdējo reizi mūžā nolēma paskatīties televizoru, nav konsultējusies ar viņu par televīzijas kanāla izvēli. Lai pārtrauktu, iespējams, nelegālas programmas skatīšanos Roberts bija spiests pacientes televizoru izslēgt.

Runājot par kritisku skatienu, pirmkārt, par šāda veida informācijas publiskošanu jebkurā citā civilizētā valstī dakterim Fūrmanim vismazāk tiktu lūgts dzēst savu tvītu, kā arī atvainoties par savu ārkārtīgi neprofesionālo uzvedību. Progresīvākās valstīs viņš būtu atlaists no darba burtiski uzreiz un par atļaušanos pieskarties pacienta privātīpašumam būtu saņēmis administratīvo lietu. 

Otrkārt, es saprotu, no kurienes aug kājas šim patriotiskajam impulsam, un, jūs būsiet pārsteigti, es tam pat piekrītu. Ko es nesaprotu, ir - kāpēc pieaudzis un laikam gudrs cilvēks pļāpā tviterī un izliekas, ka problēmu vajag risināt tieši tur? Ja pasaki A, saki arī B. Ja nepatīk, ka mirstošā vecene, iespējams, pretlikumīgi skatās televizoru krievu valodā - zvani policijai. Vai vispār bija jāatsakās sniegt viņai medicīnisko palīdzību, ja esi tik pārliecināts, ka ārsta pienākums ir arī uzraudzīt, kā pacienti lieto televizoru. Bet dakteris Fūrmanis neizdarīja ne vienu, ne otru un tā vietā gļēvi par vecmāmiņu uzrakstīja tviterī aiz viņas muguras.

Rezultāts šim stāstam par televizoru ir ļoti banāls – dakteris ar neprofesionālu uzvedību uzhaipoja tviterī (starp citu, ne pirmo reizi), kamēr pensionāre absolūti noteikti turpinās skatīties TV krievu valodā un situācija būtiski nemainīsies. Neskatoties uz to visu, Roberta patriotisko onānismu atbalstīja simtiem Twitter sekotāju, un tūkstošiem cilvēku ārpus interneta viņu atbalstīja morali. 

Par vēlmes trūkumu uz daktera rīcību skatīties kritiski ir vēl viens stāsts. Šis stāsts ir par viņa reakciju uz Latvijas sportista Maira Brieža mēģinājumu pievērst sabiedrības uzmanību pašnāvību problēmai Latvijā. Briedis to darīja, ievietojot internetā fotogrāfiju, kurā, visticamāk, bija redzama kāda pašnāvības vieta.

Atbildot uz šo tvītu, Dr.Fūrmanis nosauca Briedi par morālu kropli, jo, pēc daktera domām, Latvijā vai nu nav problēmu ar pašnāvībām, vai nu runāt par šo tēmu publiski labāk nevajag. Arguments, ka Briedis atklājis kādu personisku informāciju vai nu par mirušo, vai kādu citu, ir neatbilstošs, jo viņa publicētajā fotogrāfijā nav iespējams noteikt cilvēku identitātes.

Interesanti ir arī tas, ka zem Brieža kritikas viens no daktera sekotājiem uzdeva viņam šādus jautājumus:

Cien. Dr, sakiet, lūdzu, kad un kur pēdējo reizi pašnāvības jautājums tika atspoguļots Latvijas medijos? Un arī kur var uzzināt par valdības un Saeimas paveikto darbu pašnāvību skaita samazināšanai pēdējo četru gada laikā? Es uzgaidīšu, kamēr Jūs meklējat atbildi.

Spriežot pēc tā, ka zem šī tvīta nav nekādu atsauksmju, sekotājs atbildi gaida joprojām.

Kas attiecas uz Brieža bažām par pašnāvībām, tad tās, visticamāk, ir saistītas ar šo traģēdiju lielo skaitu policijas rindās, kur Briedis ilgstoši strādāja. Tāpat nevajag aizmirst, ka Eiropas pašnāvību skaita reitings ir kārtējais mūsu valsts “sasniegums”, jo Latvija šajā sarakstā jau daudzus gadus ieņem vienu no pirmajām trim vietām

Skaidrs, ka garīgās veselības problēmas (galvenais pašnāvības cēlonis) nav tikai Latvijai raksturīga parādība. Tāpēc katru gadu 10. oktobrī pasaule atzīmē Starptautisko garīgās veselības dienu. Vai zināt, kā dakteris Fūrmanis nolēma šo dienu atzīmēt savā Tviterī šogad? Ar video par Somijas premjerministri Sannu Marinu, kuru izaudzināja divas lesbietes un kurai nupat nācās ar narkotiku testa palīdzību visai pasaulei pierādīt, ka viņa nav atkarīga narkomāne.

Tad pagājušajā nedēļā Fūrmanis dalījās ar diezgan garu, detalizētu un dārgu KLIK sērijas rakstu no miskastes ar nosaukumu TVNET par 1991.gadā Jūrmalā izdarīto asinskāro un brutālo slepkavību.

Šis fakts ir interesants ar to, ka starp gandrīz 13 tūkstošiem visā valstī slavenā ārsta sekotāju noteikti ir cilvēki, kas cieš no vienas vai otras pakāpes garīgās veselības problēmām. Vai Roberts padomāja par viņiem, daloties ar šo depresīvo un nomācošo s***? Un vai Roberts vispār saprot, ka TVNET parazīti, kurus viņš aktīvi reklamē tviterī, grauj visas mūsu valsts garīgo veselību jau 30 gadus un ir nepārprotami atbildīgi par savu ieguldījumu pašnāvību skaita pieaugumā Latvijā?

Runājot par parazītiem, ir arī vērts atzīmēt Fūrmaņa īpaši siltās attiecības ar bēdīgi slaveno deģenerātu Tomu Lūsi, kurš savu dzīvi velta toksiska, sabojājoša un maldinoša satura radīšanai. Taču der atcerēties, ka morālis kroplis te nav ne TVNET, ne Lūsis un noteikti ne Fūrmanis. Kroplis šeit, protams, ir Briedis.

Daba, bez šaubām, dakteri apveltījusi ar gaišu prātu, profesionālajām prasmēm un ne to cietāko sirdi. Bet kopā ar talantiem daba mums dod arī izvēles brīvību un nav atbildīga par to, kā cilvēks šo brīvību pārvalda. Šīs dzīves kārtības rezultātā mēs ļoti bieži redzam, kā apdāvināti tautieši, kuri katru savas mūža minūti varētu veltīt, lai mainītu dzīvi uz labo pusi, dara to tikai tajos retajos brīžos, kad viņiem ir noskaņojums. Bet pārējā laikā bieži dara atklāti stulbas lietas.

Novērtē šo rakstu:

83
52

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Pašmērķīgi aizvainot - tā nav ne liela, ne izsmalcināta māksla

FotoMarks Rotko - “klusums ir precīzs, klusums ir tik akurāts”. Vērojot ļoti atšķirīgos viedokļus par provokatīvo mākslas darbu Rotko centrā Daugavpilī, atcerējos paša Rotko slaveno teicienu - “Silence is so accurate”.
Lasīt visu...

21

Patērētājiem ir jābūt tiesībām iepazīties ar tarifu izmaksu modeļiem un pamatojumu

FotoPatērētājiem taču būtu jāredz Sadales tīkla tarifu pamatojums? Regulators diemžēl ir citās domās un nepiekrīt uzlikt par pienākumu atklāt izmaksu attiecināšanas modeli. Es jūtos nonācis 20 gadus tālā pagātnē, kad šāda ignorance bija lielākās daļas valsts iestāžu norma.
Lasīt visu...

6

2021. gadā veselības jomā valstij atradās 1,897 miljardi eiro, šogad – tikai 1,505 miljardi, nākamgad vēl nedaudz mazāk

FotoBiju jau krustu šķērsu lūdzies dažādu partiju politiķiem uzrādīt, ko viņi sarakstījuši valdības deklarācijā par veselību un medicīnu, bet tie izlikās kurli esam vai vismaz paši teicās neredzējuši šādu sadaļu  deklarācijā. 
Lasīt visu...

21

Ierobežot medības nacionālajos parkos!

FotoĶemeru Nacionālais parks ir otrais Latvijā dibinātais (1997. gadā) nacionālais parks, kas no sava vecākā brāļa – Gaujas Nacionālā parka – atšķiras ar lielāku dzīvās dabas daudzveidību. Dažādiem dzīvniekiem un augiem te ir piemērotākas dzīvotnes lielā meža masīvā, purvos, ezeros un dabīgos zālājos.
Lasīt visu...

21

Mūsdienu feodālisms

FotoPie mums var atrast paralēles ar feodālo iekārtu ar visu tās tiesībatšķirīgo kontingentu - feodāļus, viņu algotņus un pārējos iedzīvotājus, kas sadalās pa slāņiem (kastām) šī vārda nu jau pat tiesiskajā nozīmē, jautājums - kas tad ir Demokrātija? Viens likums, viena taisnība visiem? Un kas tad no tā, kas de iure pieder tautai, ir tas ko tā de facto pārvalda?
Lasīt visu...

21

Indivīda rīcība un „valsts stāvoklis”

FotoIndivīdam ir jānodala lēmumi par savu dzīvi no “valsts stāvokļa”. Savā personīgajā dzīvē ir jārīkojas tā, it kā valstī nekas pašam par labu nemainīsies. Runājot par konkrētu indivīdu ar vārdu un uzvārdu, valstij nav tieša uzdevuma nodrošināt viņam vēlamu dzīvesveidu, nodarbošanos vai jebkādus citus vēlamus apstākļus.
Lasīt visu...

3

Kamēr slimnīcas valdes priekšsēdētājs saņem 8500 eiro mēnesī, negausīgie ārsti prasa 7500!

FotoVakar Latvijas Televīzijas raidījumā “Panorāma” tika parādīts korespondentes Zandas Ozolas-Balodes sižets “Onkoloģijas centrā darbu gatavi pamest trīs vadošie LOR ārsti; apdraudēta nodaļas pastāvēšana”, kurā neobjektīvi un nepilnīgi atainota situācija saistībā par trīs stacionāra “Latvijas Onkoloģijas centrs” LOR ārstu iesniegtajiem atlūgumiem un to iesniegšanas patiesajiem iemesliem. Pēc sižeta noskatīšanās rodas priekšstats, ka runa ir vien par pāris simtiem eiro algas pielikumu un ilgstošu atpalicību apgādē ar jaunākajām medicīnas tehnoloģijām un instrumentiem. Tas neatbilst patiesībai!
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Latvija nekad nebūs bagāta, ja...

Pie mums šovakar ir divas spāņu ģimenes ar bērniem. Parasts vakars ar bērnu spēlēm, ēst gatavošanu un sarunām. Mums viss sanāks,...

Foto

Ausīs arī mūsu saule

Motoklubs „Dieva suņi” 20. novembrī savā Twitter kontā publicēja tvītu ”Tā saucamais “urā patriotisms” ir pretīgs ar to, ka viņš balstās un mītiem,...

Foto

Ekonomikas ministrei un valdības vadītājam jāuzņemas politiska atbildība par situāciju enerģētikā

Valdības rīcība sakarā ar AS "Sadales tīkli" regulatoram iesniegto jauno tarifu projektu ir bezatbildīga, un...

Foto

Lūk, cik enerģiski mēs skaldām matus

Biedrība “Latvijas Mediju ētikas padome” (LMĒP), kas apvieno 44 mediju asociācijas un individuālus medijus, triju gadu laikā ir sniegusi atbildes...

Foto

Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini

Armands Puče „Ar baltiem cimdiem”. Izcils eksemplārs. Apbrīnoju Pučes profesionalitāti, ar kādu viņš atmasko Raini. Klauzula viena -...

Foto

Sports visa mūža garumā ir veselības pamats

Laika sprīdis, kad politiķi cenšas izveidot valdību, ir vienīgā iespēja viņiem iedvest, ka valsts nav sadalāma 15 nozaru klucīšos...

Foto

"Sadales tīkla" tarifu celšana kā slēpts nodoklis graus iedzīvotāju un uzņēmēju maksātspēju

Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas deputāti aicina nepieļaut krasu elektroenerģijas pārvades tarifa...

Foto

Džeks, kurš pieliek mūli kā mērkaķis, ir patriots?

Labrīt. “Patriotu nedēļa” ar citas valsts karodziņiem Lāčplēša dienā un citu valstu tankiem 18. novembrī krastmalā ir galā,...

Foto

Paziņojums par enerģētisko situāciju valstī

Neraugoties uz veiktajiem pasākumiem, lai kompensētu apkures un elektroenerģijas izmaksas mājsaimniecībām, par oktobri saņemtie rēķini, salīdzinot ar iepriekšējo apkures sezonu, ir...

Foto

Par cilvēka nemirstību, kas ir medicīnas nesasniedzamais mērķis

Laika ass ir nežēlīga nākotnes pāreja pagātnē. Cilvēks alkst uzzināt nākotni, parasti viņš interesējas par nākotni savas prognozējamās...

Foto

Prātojums par diagonālēm

Pagājusī nedēļa uzrādīja zināmu bremzēšanos valdības veidošanas gaitā. Lai arī premjerkandidātam pagaidām nav Satversmes 56. panta kārtībā izsniegta aicinājuma uz Ministru kabineta sastādīšanu, uzvedās...

Foto

Prezidenta uzdevums ir izvirzīt premjera amata kandidātu, nevis norādīt partijām, ko tām darīt

Valdības veidošanas sarunas nevedas. “Jaunās vienotības” valdes priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš par šo procesu...

Foto

Noticiet man - es tagad lasu Satversmi kā pilsonis

Valsts ir nācijas mājas, bet tās pamatlikums Latvijai – Satversme – ietver nācijas kopdzīves būtiskākos noteikumus, balstītus kopīgās vērtībās,...

Foto

Prezidents Egils ir jocīgs un galīgi neciena ģimenes vērtības un tradīcijas

Kad tad atkal ir noticis. Un ar Egilu un viņa kanceleju notiek. Čalis ar savu...

Foto

Valsts ir slikta, cilvēki ir slikti, pensionāri ir slikti, vēlētāji ir slikti, Lāčplēša diena ir slikta, es gan esmu lielisks

Šis būs personisks ieraksts. Un neapvainojieties....