Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Gada nogalē negaidīti ir aktualizējies jautājums par jauna Satversmes aizsardzības biroja (SAB) vadītāja izvēli. Tas aktualizējās pēc tam, kad novembrī pāragri mūžībā aizgāja līdzšinējais SAB vadītājs Jānis Maizītis. Publiskajā telpā šobrīd vērojamas dažādas spekulācijas par to, kas tad varētu ieņemt šo amatu. Un ir ļoti svarīgi, lai izvēle šajā jomā nebūtu kļūdaina, un dažādiem eksperimentiem šobrīd nav vietas.

Mēs visi zinām, ka darbiniekus SAB, tostarp vadītāju, nemeklē ar darba sludinājumu palīdzību. Taču, ja man tagad būtu jāraksta sludinājums, aicinot pieteikties darbā uz SAB vadītāja posteni, es rakstītu šādi: vajadzīgs zinošs, Latvijas valstij lojāls un godprātīgs vadītājs, kurš ļoti labi orientējas gan valsts pārvaldes, gan valsts drošības jautājumos un spēj efektīvi iekļauties starptautiskajā drošības sistēmas apritē, gūstot uzticību un atbalstu.

Tāpat šādam cilvēkam jābūt ar labām vadītāja spējām, lai efektīvi varētu vadīt kolektīvu, gūstot optimālus darba rezultātus. Lai to nodrošinātu, šajā amatā būtu jānonāk speciālistam, kuram Latvijas drošības iestāžu darbs nav nekas svešs un kuram nevajag mēnešus vai pat gadus, lai "iešūpotos".

Šeit vajag cilvēku, kurš, nokļūstot amatā, uzreiz pilnvērtīgi spētu pildīt sev uzticētos pienākumus. Šodienas situācija to pieprasa, un mums tas ir jānodrošina.

SAB ir viens no ļoti svarīgākajiem posmiem valsts drošības un aizsardzības nodrošināšanas sistēmā. Runa ir par Latvijas ārējo drošību, kur šā biroja pienesums ir ļoti būtisks. Jāņem vērā, ka mēs nu jau kārtējo reizi dzīvojam ļoti sarežģītā ģeopolitiskajā situācijā, kas ir svarīga visai Eiropai kopumā, bet jo īpaši Latvijai, ņemot vērā, kāda ir mūsu ģeogrāfiskā atrašanās vieta, neaizmirstot, kas ir mūsu kaimiņvalstis.

Te runa ir par Austrumu robežu, ņemot vērā, kādu politiku pēdējo mēnešu laikā realizē Baltkrievija, faktiski īstenojot hibrīdkaru pret Latviju, Lietuvu un Poliju, šim mērķim izmantojot migrantus no Tuvajiem austrumiem. Tāpat visu skati pašreiz ir pavērsti uz Krievijas – Ukrainas attiecībām, un mēs nevienu brīdi nevaram uzskatīt, ka mūs tas nemaz neskartu.

Ne reizi vien publiskajā telpā dažādi analītiķi ir pauduši bažas, ka reģionā briest jauns militārais konflikts. Jā, tāds saspīlējums, kāds šobrīd ir uz Krievijas–Ukrainas robežas, par laimi nav pie Latvijas robežām, taču vienlaikus šie notikumi nav no mums tik tālu, lai mums nebūtu svarīga kompetenta informācijas analīze par tur notiekošajiem procesiem.

SAB ir tā institūcija, kam vistiešākajā mērā ir jāorientējas procesos, kas notiek Krievijā, Baltkrievijā un dažādās citās valstīs, lai savlaicīgi varētu izdarīt pareizos uz Latvijas un Eiropas drošību vērstos secinājumus, par tiem informējot gan Latvijas valdību, gan arī mūsu starptautiskos partnerus. Tādējādi tieši no šā biroja analītiskajām spējām ir atkarīgs tas, cik precīzi varēsim risināt ar savas valsts drošību saistītus jautājumus ilgtermiņā.

Šodien ir ļoti svarīgi saņemt precīzu informācijas analīzi par procesiem, kas norisinās Aleksandra Lukašenko pārvaldītajā Baltkrievijā, Krievijas ietekmi uz tiem un to potenciālo ietekmi uz Latviju. Pēdējos gadu laikā ir izveidojusies ļoti laba sadarbība starp Latvijā strādājošajām drošības iestādēm – SAB, Valsts drošības dienestu(VDD), kā arī Militārās izlūkošanas un drošības dienestu (MIDD).

Visiem šiem dienestiem svarīga ir ikdienas sadarbība arī ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju, Valsts policiju, Valsts ieņēmumu dienestu un arī Finanšu izmeklēšanas dienestu. Šeit runa ir par informācijas apmaiņu, bez kuras nav iespējama efektīva valsts drošības sistēma. Tieši tāpēc vajadzīgs tāds SAB vadītājs, kurš spētu no pirmās dienas iekļauties šajā kopējā sistēmā, kas manuprāt, būtu izvirzāms kā visbūtiskākais nosacījums eventuālajā izvēlē.

Šajā kontekstā jāpiemin, ka Valsts drošības iestāžu likums nosaka, ka SAB, VDD, MIDD jāizveido sava padome, kas ir tas savstarpējās koordinācijas formāts, kas ir svarīgi kopējam darba. Vismaz līdz šim šo darbu koordinēja SAB, un ir nepieciešams, lai šis formāts turpinātu efektīvi funkcionēt.

SAB ir arī galvenā iestāde attiecībā uz pielaižu piešķiršanu darbam ar augstākā līmeņa valsts noslēpumu, tostarp darbam ar NATO dokumentiem. Tāpēc jaunajam SAB vadītājam ļoti svarīgi būs spēt strauji iekļauties kopēja apritē, sadarbojoties ar NATO valstu, galvenokārt Eiropas Savienības valstu partneriem. Tas nozīmē nepārtrauktu darbu informācijas apmaiņas jomā. Plus vēl jāņem vērā darbs ar industriālajiem sertifikātiem, kas tiek piešķirti uzņēmumiem, lai tie varētu realizēt ar valsts drošību saistītus projektus.

Ne mazāk svarīgs jaunajam SAB vadītājam būs darbs ar biroja personālu, lai nodrošinātu, ka tajā strādā birojam un Latvijas valstij lojāli un godprātīgi speciālisti. Gribu atzīmēt gadījumu ar kādu nu jau bijušo SAB augsta ranga darbinieku, kurš ir apsūdzēts par valsts noslēpuma nelikumīgu vākšanu, un kura nelikumīgās darbības, starp citu, tika fiksētas, pateicoties drošības iestāžu labai koordinācijai.

Šeit vistiešākajā mērā runa ir par spēju izveidot lojālu, godprātīgi un efektīvi strādājošu kolektīvu, kā arī tādas sistēmas izveidi, kas ļautu novērst dažādus iekšējos riskus, kas varētu izvērsties par apdraudējumu, kā iestādes, tā arī valsts drošībai. Tāpēc šobrīd ir tikai viens uzdevums: Valsts prezidenta vadībā Valsts drošības padomei atrast un izvirzīt vispiemērotāko kandidātu, kurš pēc tam gūtu arī Saeimas plašu atbalstu. Lai mums visiem veicas!

* Saeimas Nacionālās drošības komisijas priekšsēdētājs

Novērtē šo rakstu:

44
53

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Politisko attiecību līmenis, kurš kādreiz šķistu neiedomājams cinisms, tiek uzdots kā pašsaprotama norma

FotoŠonedēļ Latvijas politikā notika sava veida fāzes pāreja. Nokāpšana vēl vienu līmeni zemāk. Nacionālā apvienība aicināja premjeru padzīt amatam nepiemērotu ministri, pret ko premjers, Saeimas spīkera vārdiem runājot, neiebilda, taču pie viena padzina arī citu ministru, pret kuru nevienam pretenziju nebija.
Lasīt visu...

6

Līdzšinējā ekonomikas ministra muļļāšanās un tās cena

FotoKrievijas karš Ukrainā tiek finansēts no gāzes un naftas eksporta ieņēmumiem, un no šī kara pirmās dienas Latvijas valdības uzdevums bija maksimāli ātri atteikties no Krievijas gāzes un nodrošināt alternatīvas piegādes par saprātīgu cenu. Gandrīz trīs mēnešu laikā par to atbildīgais ekonomikas ministrs neko no tā nav spējis izdarīt.
Lasīt visu...

13

Uzņēmēju organizācijas aicina ekonomikas ministra amatu saglabāt Jānim Vitenbergam

FotoŠobrīd, kad Latvija saskaras ar būtiskiem ģeopolitiskiem, sociāliem un ekonomiskiem izaicinājumiem, mēs, uzņēmējus pārstāvošās organizācijas un nozares, aicinām valdību un koalīcijas partnerus nepieņemt pārsteidzīgus lēmumus.
Lasīt visu...

21

Krišjānis Kariņš ir uzsācis bērnišķīgu, bet vienlaikus bīstamu spēli

FotoVakar iekšlietu ministre Marija Golubeva paziņoja par savu demisiju šādiem vārdiem: “Ministru prezidents Kariņš, pakļaujoties nacionāļu ultimatīvajam spiedienam, ir nolēmis mani neatbalstīt. Šī būs mana pēdējā darba diena iekšlietu ministres amatā.”
Lasīt visu...

13

Šobrīd mainīt ekonomikas ministru ir bezatbildīgi

FotoLatvijas lielākā uzņēmēju biedrība – Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) norāda, ka pieaugošās ekonomiskās krīzes un kara radīto sarežģījumu laikā mainīt ministru, kurš ir atbildīgs par daudzu šobrīd ļoti svarīgu jautājumu risināšanu, ir bezatbildīgi.
Lasīt visu...

21

Atgādinām, ka vairāk nekā trīsdesmit procentiem Latvijas pilsoņu dzimtā valoda ir krievu valoda

FotoSociāldemokrātiskās partijas “Saskaņa” valde pašreizējo situāciju Latvijā uzlūko ar nopietnām bažām. Atbildīgo institūciju nepārdomāta rīcība un atsevišķu valsts amatpersonu aizvainojuši izteikumi izraisījuši Latvijas sabiedrībā pastiprinātu spriedzi, kādu mūsu valstī nav nācies piedzīvot pēdējo gadu desmitu laikā.
Lasīt visu...

21

Daži jautājumi par pieminekļa nojaukšanu

FotoVai ir iespējams, ka padomju vadība, plānojot parku un pieminekli Rīgā, ņēma vērā arī to, ko Krievijā sauc par sadarbību ar vācu armiju Otrā pasaules kara laikā?
Lasīt visu...

21

Daudzkrāsainās ļaunuma puķes

Foto“Aiz ideālu daudzināšanas politiķi bieži vien meistarīgi slēpj savu neprasmi, melus un nevēlēšanos kalpot valsts interesēm.” Pjērs Buasts.
Lasīt visu...

21

Pārējo būs apēdusi inflācija...

FotoIkdienā neaizstājamu pārtikas produktu cenas jau tagad ir pieaugušas par 30-50%. Un tas ir tikai sākums – energoresursu cenu lēciens un kara dēļ briestošā pārtikas krīze pasaulē pacels cenas vēl neredzētos augstumos.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Pavļuts pauž necieņu pret Ministru kabineta apstiprinātajām darba samaksas garantijām veselības nozares darbiniekiem

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) pauž nožēlu par Veselības ministrijas...

Foto

Jūs taču neiedomājāties, ka es jutīšos vainīga vai atbildīga par kaut jel ko?

Policijai, tai skaitā speciālo uzdevumu bataljonam, ir uzdots īstenot nulles tolerances politiku pret...

Foto

Vismaz nākamos desmit gadus valstij ar krievvalodīgajiem jākomunicē krieviski

Par politisku nāciju. Krievvalodīgie dalās trīs grupās: 20% jau ir daļa no politiskās nācijas, 30% ar savu...

Foto

Vispār jau 10. maijā viss bija diezgan labi, vienīgi Satversme mums ir tāda, kāda ir

Es nosodu tos cilvēkus, kas svin Krievijas agresiju. Tai pat laikā...

Foto

Laiki dāsniem pabalstiem un atbalstiem ir beigušies

959 miljoni eiro uz budžeta deficīta rēķina 2020. gadā, 2 miljardi 104 miljoni eiro uz deficīta rēķina 2021. gadā...

Foto

Ticiet vai ne, bet patieso apdraudējumu es saskatu virtuālajā vidē

Ik gadu 9. maijā visā Eiropas Savienībā mēs atzīmējam Eiropas dienu. Šodien tās fonā norit karš Ukrainā,...

Foto

Zaļās partijas Tavara dīvainības

Šī gada 27. martā Jaunmoku pilī, tiekoties Latvijas Zaļās partijas (LZP), Latvijas Zemnieku savienības, Liepājas partijas un partijas Latvijai un Ventspilij vadītājiem, LZP priekšsēdētājs...

Foto

Cik slikti, ka Latvija uzņem daudz bēgļu, bet nez kāpēc negrib viņus integrēt

Ukrainas bēgļu uzņemšana iezīmē pagriezienu daudzu Eiropas Savienības dalībvalstu, it sevišķi Ukrainas kaimiņvalstu,...

Foto

Ministre Golubeva uzskata, ka "konstatētie nodarījumi nav masveidīgi". Vajag vairāk?

„Vērtējot šos gadījumus kopējā likumpārkāpumu kontekstā, viennozīmīgi var apgalvot, ka konstatētie nodarījumi nav masveidīgi,” pēc iekšlietu...

Foto

Ja ne mēs, tad kurš vēl aizsargās ģimenes vērtības?

Ģimene, laulība, bērni – tās ir augstākās garīgās vērtības. Šobrīd ir nepieciešams, lai mēs tās aizsargātu. Piesedzoties...

Foto

Nebakstiet bijušo čekas ziņotāju – pareizticīgo metropolītu Aleksandru!

Populāra Latvijas ārste ar Ukrainas saknēm LTV intervijā precīzi raksturoja mūsu sabiedrības attieksmi pret krieviem. Pat, ja viņi...

Foto

Rietumos esam tikuši, tomēr padomju lausku lasītājus neesam lāga pieskatījuši

Tik daudz laimīgu cilvēku seju kā 1990. gada 4. maija pievakarē pēc Latvijas Republikas Augstākās padomes balsojuma...

Foto

4. maija ideālus daudzi ir nodevuši gluži nemanot

Laikziņi šogad sola 4. maija aukstuma rekordus. Acīmredzot vēl nav pienācis mirklis noņemt šalles un novilkt cimdus, kas...

Foto

Okupācijas stabs. Mani un citu līkloči

Tā jautājumu un komentāru gūzma, ko pēdējo nedēļu laikā esmu saņēmis saistībā ar bēdīgi slaveno Pārdaugavas stabu, sāk radīt aizdomas,...

Foto

Jurašs Nr. 2 tēmē uz Saeimu?

Ja piedzīvojām situāciju, ka bija divi Juraši - viens fiziskais ar miesu un asinīm, kas staigāja pa ielu un sniedza...

Foto

Orda ir jāsagrauj

Lielākajai daļai no mums jau sen ir skaidrs no ikdienas pieredzēm, ka PSRS koloniālā minoritāte Latvijā pārstāv svešu pasauli, uz kuru mūsu kultūras...

Foto

Reirs melo

Latvijas lielākā uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) vērš uzmanību, ka finanšu ministrs Jānis Reirs 28. aprīlī LTV raidījumā “Šodienas jautājums” sniedza...

Foto

Es dodos atpakaļ uz Latviju, kur visi mani apskauž un ienīst, jo man ir jauns funktieris

Esmu ceļā uz Madridi, lai dotos uz Latviju. Šis ir...

Foto

Aicinu valdību uz nekavējošu rīcību pārtikas cenu dramatiska kāpuma apstākļos: Latvijai draud bada gads

Izvērtējot situāciju lauksaimniecībā, jāsecina, ka atsevišķiem produktiem prognozēto 50% pieaugumu vietā, cena...

Foto

Domājam ar savu galvu!

Latvijas pilsoņiem! Krievijas iebrukums Ukrainā liek domāt arī par nenodrošināto un neskaidro Latvijas tautas stāvokli. Sabrūkot PSRS, kādi slepeni protokoli un, iespējams,...

Foto

Latvijai tuvojas vēl nepieredzēta krīze

Kurināmā, degvielas, elektrības, izejvielu un rezultātā pārtikas cenu kāpums jau ietekmē un ietekmēs vēl vairāk katru Latvijas iedzīvotāju. Viennozīmīgi visvairāk cietīs...

Foto

Kāpēc Ukraina uzvar?

Kāpēc Ukraina uzvar, lai gan frontes līnijā var būt zaudējumi, ir teritoriju okupācija, kritušie un civiliedzīvotāju deportācijas? Uzvar – morāli! Ukraiņu tautu, armiju...

Foto

Par pareizticības žandarmu Kudoru

Lai kā Andris Kudors necenstos zem Ukrainas karoga paslēpt, ka viņš ir patoloģisks melis, sektants un manipulators, padodas tas viņam ne pārāk...

Foto

“Bēgļi” no Krievijas nav jāuzņem, nekādas jaunas uzturēšanās atļaujas – terminētas, pastāvīgās, vienalga kādas!

“Latvijas Avīze” 20. aprīlī publicēja interviju ar Saeimas deputātu Ainaru Latkovski, kurā politiķim...

Foto

Ja sanāk verbāla saķeršanās ar putinistu

Daži praksē balstīti padomi domas konstrukcijai, ja sanāk verbāla saķeršanās ar putinistu....

Foto

Mūs aizmirsa!

Atsaucoties uz Ķīles Pasaules ekonomikas institūta publicēto informāciju par valstu sniegto atbalstu Ukrainai, kurā norādīta nepatiesa informācija par Latvijas sniegto atbalstu Ukrainas bruņotajiem spēkiem,...

Foto

Mēs esam atraduši jaunu veidu, kā paspēlēties ar pilsonību, tagad kā piesegu izmantosim Ukrainas bēgļus

Šobrīd Saeima skata grozījumus Pilsonības likumā, kuros nav noteikts, pie kādiem...

Foto

Sarkanā "profesūra" stingri stāv okupekļa sardzē

Viens no pazīstamākajiem sarkanās profesūras ideologiem Mārtiņš Kaprāns sociālajā vietnē “Twitter” ierakstījis: “Rodas iespaids, ka Kompartijas propagandas orgāna “Cīņa” tiešie...

Foto

Nomest līķautu atjaunotā dzīvē

“Vai jums nav zināms, ka mēs visi, kas Jēzus Kristus Vārdā esam kristīti, esam iegremdēti Viņa nāvē? Jo mēs līdz ar Viņu...

Foto

Mamuška

Ukrainas austrumos notiek karaspēka koncentrēšana izšķirošai milzu kaujai. Nav skaidrs, kāpēc tāda kauja būtu vajadzīga, tomēr abas puses apbrīnojamā vienprātībā savelk spēkus, apšauda viens otru,...

Foto

Spriežam par „kolektīvo Putinu”. „Zombie, what’s in your head?”*

Pēc ziņām, foto un video no Bučas šķiet, ka vārdi ir sekli un nespēj ietvert visu, kas...

Foto

Sankcijas – trīs piedāvājumi

Līdz ar sankciju paplašināšanu pret Krieviju un atbalsta (militārā, humānā, ekonomiskā, visa iespējamā) palielināšanu Ukrainai, ir vērts arī, tēlaini izsakoties, iztīrīt un...

Foto

Ienīst necilvēcību ir normāli

Krievijas karš un genocīds pret ukraiņiem daudziem ir radījis iekšēju cīņu pret arvien pieaugošām naida un dusmu jūtām pret okupantu necilvēkiem. Mēs...

Foto

Par karu Ukrainā un medicīnas konsekvencēm

Karš nozīmē agresiju pret cilvēku dzīvību un veselību. Ukrainas kara tuvākās un ilgtermiņa sekas veselībai kļūst katastrofālas. Televīzijas kanālos un internetā...

Foto

Ministri Golubevu netraucēt ar zagļiem: viņai jāizdomā jauns joku video

Jūrmalā atkal siro zagļi – melnīgsnēji vīreļi, kuri šoreiz uzdodas par „ukraiņiem” un meklē „darbu”. Tagad...

Foto

Nils rekomendē svecītes

Jāatzīst, ka, kamēr Rīgas “gauleiters” bija Nils Ušakovs, galvaspilsēta zēla tīri labi. Bija, par ko mēru sunīt, un par savu kabatu politiķis neaizmirsa,...

Foto

Okupācijas muzeja brīvdabas ekspozīciju vajag apmūrēt ar mūri

Ir skaidrs, ka okupantu pieminekli līdz 9.maijam mēs nepagūsim nojaukt. Ja vien krievi paši neuzmetīs atombumbu, tas stāvēs....

Foto

Mūsu policisti ir ļoti, ļoti, ļoti lojāli, nemaz nedomājiet to apšaubīt!

Valsts policija ir iepazinusies ar bijušā iekšlietu ministra M. Gulbja intervijas izteikumiem kādā raidījumā, kurā...

Foto

Man ir daudz domu par visu ko, bet visvairāk par lielisko mani pašu

Es citkārt domāju, kas tad ir mans noziegums pret valsti ar nosaukumu Latvija....