Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Mēs neesam tiesīgi pieaicināt medijus, lai publiski parādītu to, ko cilvēki izdara ar dzīvniekiem, respektīvi, mēs nedrīkstam rādīt, mūsuprāt, vainīgos cilvēkus, – šāda doma izskan diskusijā „Mājdzīvnieki Rīgā 21. gadsimtā: spožums un posts”, ar ko tiek atklāts dzīvnieku aizsardzības tēmai veltītais mēnesis. Runa ir par nežēlību, vienaldzību, sadismu... Varbūt tieši par to vajadzēja vairāk runāt šajā diskusijā? Garie monologi par kovidpandēmijas radītajām blaknēm attiecībā uz dzīvnieku turēšanu – tie diez ko neiedvesmoja.

Latvijā 37% mājsaimniecību dzīvo kaķi, savukārt suņi mitinās 27% mājsaimniecību. „Mīļdzīvnieki ir liela daļa no mūsu dzīves,” atzīst filozofs Artis Svece, kurš vada diskusiju. Viņam var piekrist. Taču apzīmējumu „mīļdzīvnieki” ir tiesīgi izmantot vien tie cilvēki, kuri pret dzīvniekiem izturas tiešām ar empātiju, mīlestību un izpratni. Cik tādu ir - par to statistikas diemžēl nav.

Diskusijā, kas notika Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā, bija pieteiktas šādas tēmas:

Kā Covid-19 pandēmija un pašreizējā inflācija ietekmējusi mājdzīvnieku labturību Rīgā?

Kur un kā varam novērot rīdzinieku bezatbildīgu izturēšanos pret mājdzīvniekiem?

Kuras ir galvenās dzīvnieku labturības problēmas mūsu galvaspilsētā?

Kā uzlabot mājdzīvnieku situāciju Rīgā, kā mazināt pamestu mājdzīvnieku problēmu, ko darīt ar klaiņojošiem suņiem?

Kā veicināt rīdzinieku sociālo atbildību mājdzīvnieku aizsardzības un labturības jautājumos?

Pusotras stundas laikā nav iespējams izanalizēt vienu, nerunājot nemaz par divām pieteiktajām tēmām, kur nu vēl par atlikušajām. Pat tad, ja to dara pudiem sāls apēdušās Lita Konopore (veterinārās klīnikas „Hīrons” vadītāja), Astrīda Kārkliņa (dzīvnieku patversmes „Labās mājas” vadītāja) un Vija Klučniece (Latvijas Kinoloģiskās federācijas prezidente). Sarunā piedalījās arī Gundars Simonovičs (PVD Rīgas pilsētas pārvalde) un Renārs Grīnbergs (Rīgas dome).

To, ka pret dzīvniekiem ļoti daudzi izturas ne tikai bezatbildīgi, bet arī nežēlīgi un pat sadistiski, mēs ļoti labi zinām, un par to liecina regulārās publikācijas medijos. Piemēram, daži samērā „svaigi” notikumi. Augusta beigās uzzinājām par kaķi, kuru kāds nelietis sašāva ar pneimatisko ieroci. Kaķis tika nogādāts klīnikā, viņam veica operāciju, tomēr dzīvnieks pēc dažām dienām diemžēl nomira. Drīz pēc šī notikuma uzzinājām par suni, ko saimnieks apraka dzīvu (!). Un, tikai pateicoties vērīgiem ļaudīm, kuri pamanīja kaut ko nelāgu, suns tika atrakts un izglābts. Abos gadījumos tika uzsākts kriminālprocess.

Trīs reizes drīkst minēt: vai vainīgie ir sodīti? Nekas nav dzirdēts ne vienā, ne otrā gadījumā. Sak, kas tad tur, kaut kāds kaķis vai suns, mūsu policija cilvēku slepkavas nevar atrast, ko jūs te par kaut kādiem plušķiem satraucaties?!

Šis salīdzinājums ir cinisks un atbaidošs. Dzīvnieks ir absolūti neaizsargāts pret cilvēka pārspēku, tāpēc nežēlība ir jāsoda. Iespējams, pat pamācoši jāsoda - lai citiem nesagribētos atkārtot sadistu paveikto. Dzīvnieku patversmes „Ulubele” vadītāja Ilze Džonsone gan atzīst, ka panākt, lai tiktu ierosināts kriminālprocess par sliktu izturēšanos pret dzīvnieku, nav viegli. Izrādās, ka vajag ieraudzīt nepieciešamās „nozieguma pazīmes”, proti, ka dzīvnieks ir neatgriezeniski sakropļots vai miris - tikai tad varot sākt kriminālprocesu.

Dzīvnieku spīdzināšanas gadījumu skaitam diemžēl ir tendence pieaugt, un viens no iemesliem ir nesodāmība un likums, kas ir pārāk maigs pret dzīvnieku mocītājiem - saka Ilze Džonsone. To gan neatzīst Valsts policija, jo par dzīvnieku mocīšanu un spīdzināšanu, kā arī turēšanu nepiemērotos apstākļos Valsts policija katru gadu sāk vismaz simt kriminālprocesu pēc krimināllikuma pantiem, kuri kā smagāko sodu paredz brīvības atņemšanu pat līdz pieciem gadiem. Izmeklēšana dažkārt ilgstot vairāk nekā gadu un pat vairākus gadus.

Tad paliek jautājums: kāpēc sabiedrība nekad neuzzina par šiem procesiem un par - jācer taču - arī sodītajiem sadistiem un cita veida neliešiem? Cik šādu „dzīvnieku draugu” ir ieslodzīti cietumā? Valsts policijai sabiedrisko attiecību nodaļā nav neviena darbinieka, kurš pastāstītu sabiedrībai, cik atbildīgi un čakli ir policijas darbinieki? Es, protams, bez ironijas to saku.

Un vēl. Ja jau Dzīvnieku aizsardzības likums ir tik universāls un uz dzīvnieku labturību vērsts, tad - kurš tieši un kā kontrolē likuma pantu, kurā teikts, ka „personai ir aizliegts turēt dzīvnieku, ja tā ir sodīta par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvnieku”?

Vai arī. Kurš šā likuma pants nosaka, cik dzīvnieku drīkst turēt vienā dzīvoklī? 2019. gadā no kāda dzīvokļa Pārdaugavā tika izņemti 57 (!) suņi. Tos konfiscēja pēc tam, kad Rīgas pašvaldības policijas darbinieki bija saņēmuši informāciju par kādu dzīvokli, kur antisanitāros apstākļos tika turēti suņi - ar mērķi tos pavairot. Ieejot dzīvoklī, policisti tajā konstatēja izkārnījumu smaku, visa grīda bija piegānīta, tur skraidelēja arī žurkas. Suņus konfiscēja. Bet kas notika ar bezatbildīgo dzīvokļa saimnieci, par kuras galvas veselību, piedodiet, bija šaubas? Kāpēc, sakot A, policijai ir slinkums pateikt arī B un citus alfabēta burtus, lai, kā mēdz sacīt, teikums būtu pabeigts?

Lai cilvēkiem atvērtos acis - pašiem uz savu nežēlību un vienaldzību -, ir nepieciešams, pirmkārt, sākt ievērot Dzīvnieku aizsardzības likumu, kurā ir ielikti visi nepieciešamie aspekti, otrkārt, medijiem jāaudzina sabiedrība, medijiem jābūt sabiedrības spogulim, nevis jāslēpj no tās pašas atspulgs. Lai visi uzzina par Jāni, Feģu vai Šuru - dzīvnieku mocītājiem -, lai nekādi datu aizsardzības noteikumi netraucē viņus parādīt sabiedrībai.

Tāds, raugi, spožums un posts. Taču tas attiecas ne uz dzīvniekiem, bet gan uz cilvēkiem. Uz „radības kroni”, kā mēdz teikt. Bet šis „kronis” nereti ir tik zemiski nožēlojams, ka posts vien redzams, no spožuma ne vēsts.

Pārpublicēts no neatkariga.nra.lv

Novērtē šo rakstu:

39
7

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

FotoStarptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles eksportē firma, kas vainota “Vagner” grupas finansēšanā” svētdien, 15. janvārī skatītājiem piedāvāja Artas Ģigas (attēlā) vadītās producentu grupas  RedDotMedia raidījums “Nekā personīga”.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

FotoES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu Krieviju kā Ķīnas partneri un sabiedroto. Nav noslēpums, ka Ķīnas neitralizēšanai angloamerikāņu pasaule nolēmusi veidot jaunu bloku AUKUS, kur ietilptu visas Britu sadraudzības valstis un, iespējams, Japāna.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

FotoBezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī vadīšana ir pilnīgi ačgārna un nekādus rezultātus nedod. Un tas ir saprotams, jo valsts stūre ir nodevēju, nejēgu, ārzemju aģentu un politisku pigmeju rokās. Savukārt propagandas nomāktie ierindas pigmeji, kas izglītības dēļ nespēj saprast visa notiekošā jēgu, ir cietēji, jo tiek maldināti, izdilst un iet mazumā.
Lasīt visu...

3

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

FotoDāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures skolotāju konferenci. Tas, manuprāt, Latvijas valstij ir ļoti būtisks temats.
Lasīt visu...

21

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

FotoValstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”, “visu ģimeņu” (vienalga, kā tagad sauc mēģinājumus panākt viendzimuma laulību atzīšanu) tēma nav tā, kurai es gribētu veltīt sevišķi daudz uzmanības. Bet troksnis ir liels, un tāpēc ir vērts atkārtot dažas lietas, kas ir aksiomas.
Lasīt visu...

21

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

FotoNav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas farmācijas nozarei ir daudz, ko piedāvāt – izcila zinātniskā bāze, vērtīgas tradīcijas, patiešām kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti, tomēr 95% zāļu tirgus veido importa produkti.
Lasīt visu...

21

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

FotoAtgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā, es sapratu, ka mani priekšstati par izglītības sistēmas degradācijas procesu ir nepilnīgi. Neteikšu, ka tagad es visu saprotu līdz galam, bet dažas lietas noteikti esmu sapratis labāk. Un viens secinājums ir šāds: mūsu izglītības sistēma tika nolemta kraham nevis tajā brīdī, kad mēs sākām ieviest degradējošas mācību programmas, bet tad, kad mēs salauzām izglītības procesa ētisko mugurkaulu.
Lasīt visu...

21

Izdevusies valsts

Foto1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar mani “nedistancējās” daži cilvēki, ar kuriem draudzīgi parunājām. Par to mūs izdrāza “izdevusies valsts”, kaut gan neviens necieta, nevienam no klātesošajiem nekas ļauns netika nodarīts un arī šodien pasaulē ir jau pierādīts, ka distancēšanās bija lielākais absurds pasaules vēsturē.
Lasīt visu...

21

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

FotoJaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir atkal iestrēdzis. Darbu pabeigšanas termiņš atkal nav zināms, un pašlaik jau tiek runāts par līguma laušanu starp darba pasūtītāju (Valsts nekustamie īpašumi) un celtniekiem (Skonto). Tas savukārt nozīmētu remonta beigu atlikšanu vēl uz 2-3 gadiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...