Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pat saņēmis oficiālu pieprasījumu un attaisnojies partijas biedriem, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs tomēr kategoriski atsakās nosaukt dāsnos aizdevējus, kas 2012. gadā viņam ļāvuši turpināt ierasto dzīvesveidu, aizdodot kopumā vairāk nekā 121 tūkstoti latu un liekot domāt par iepriekš iecienīto nodokļu optimizācijas shēmu turpināšanu.

Pietiek jau informēja, ka, kā rāda Sprūdža amatpersonas deklarācija par 2012. gadu, ministrs algā saņēmis tikai nepilnus 20 tūkstošus latu "uz papīra" - tātad aptuveni 13,3 tūkstošus latu pēc nodokļu nomaksas (ņemot vērā, ka ministram ir divi apgādājamie - pērn piedzimušās meitas, no kuru mātes viņš, kā rāda deklarācija, tāpat pagājušajā gadā šķīries).

Toties deviņas reizes lielāku summu - kopumā vairāk nekā 121,4 tūkstošus latu - Sprūdžs pērn saņēmis trīs aizņēmumos. No deklarācijā neuzrādītām personām ministrs saņēmis 21 869 latu, 97 810 latu un 2550 eiro aizņēmumus. Līdz ar to Sprūdža parādsaistības tuvojas pusmiljonam: to deklarētās summas ir 106 tūkstoši eiro un 405,3 tūkstoši latu - kopā tātad nepilni 480 tūkstoši latu.

Kā rādīja iepriekšējo gadu informācija, Reformu partijas pārstāvim līdz šim gan īpaši nav bijis jāuztraucas par iespaidīgo aizņēmumu atdošanu, - Sprūdžs ir izpelnījies uzmanību ar savām primitīvajām, taču efektīvajām nodokļu "optimizācijas" shēmām, pirmām kārtām izvairoties no sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, no kurām tiek veidots pensiju budžets. 

Vēl būdams uzņēmēja statusā, Sprūdžs bija izmantojis vienkāršu veidu, kā izvairīties no nodokļu nomaksas, - vismaz vienā viņam piederošajā uzņēmumā tagadējais ministrs algas vietā bija saņēmis iespaidīgu aizdevumu. Jau iepriekš atklājās, ka 2011. gada rudenī, jau būdams valsts amatpersonas statusā, Sprūdžs bija ņēmis 108 408 latu kredītu, tādējādi savas kopējās parādsaistības palielinot līdz 409 000 latu.

Savukārt Sprūdžam vienpersoniski piederošās SIA Sensum Solutions 2011. gada pārskats rāda, ka jau 2010. gada beigās šis uzņēmums savam vienīgajam īpašniekam bija aizdevis kopumā 258,4 tūkstošus latu. 2011. gada laikā šis aizdevums, kā rāda Lursoft datu bāze, pieaudzis vēl par vairāk nekā 89 tūkstošiem latu, pārsniedzot 347,5 tūkstošus latu.

Turklāt laikā, kad pats Sprūdža uzņēmums izmantojis Swedbank kredītlīniju ar 7,86% likmi, Sprūdžs pats no sava uzņēmuma, kuru turklāt vada viņa brālis Valters Sprūdžs, "aizņēmumu" saņēmis bez procentiem. "Aizdevums bez procentiem, atmaksājams pēc aizdevēja pieprasījuma," teikts gada pārskatā.

Kāpēc uzņēmuma īpašnieks nemaksā sev algu vai dividendes, bet saņem no tā milzīgus bezprocentu aizņēmumus? Šāda "optimizācijas" shēma ļauj "ietaupīt" gan uz sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (35,09%), gan uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa (25%) rēķina.

Kad pirmoreiz parādījās ziņas par Sprūdža izmantoto shēmu, viņa pārstāvētā Reformu partija paziņoja - tā "sagaidot", ka ministrs atbildēšot uz pārmetumiem par nodokļu "optimizāciju". Tas tā arī nav izdarīts, savukārt pēc jaunākās informācijas parādīšanās klajā Sprūdžs vērsās pie partijas biedriem ar vēstuli, kurā savus aizdevējus gan nenosauca, toties paziņoja:

"Uzņēmējam ir iespēja izvēlēties kā finansēt komercdarbības uzsākšanu. Medijos plaši apspriestie mani aizņēmumi nav ņemti ekskluzīva dzīves stila nodrošināšanai, bet gan lai norēķinātos par uzņēmumu kapitāldaļām un ieguldījumiem to attīstībā. Tad jau arī zemnieks apzog valsti, ja ēd savu izaudzēto gaļu, olas vai kartupeļus vai mājsaimniece apzog valsti, jo zeķes savai ģimenei ada pati. Tā tad ir zemnieku un mājsaimnieču optimizācijas shēma? Vai tiešām īstie uzņēmēji ir tikai tie, kas maksā nesamērīgus procentus ārzemju finanšu institūcijām? (..) Patiesībā mēs - Reformu partija - esam tie, kuri saka: "Pietiek melot, pietiek zagt, pietiek izlikties!" un tā arī strādājam."

Pēc šī paziņojuma Pietiek vērsās pie ministra ar oficiālu pieprasījumu, vēloties saņemt skaidras atbildes uz šādiem jautājumiem:

"1) no kādām tieši personām esat saņēmis katru no trim aizņēmumiem, kas uzrādīti Jūsu amatpersonas deklarācijā par 2012. gadu?

2) uz kādiem tieši noteikumiem esat saņēmis katru no trim aizņēmumiem, kas uzrādīti Jūsu amatpersonas deklarācijā par 2012. gadu?

3) kādām vajadzībām Jums bija nepieciešams katrs no šiem aizņēmumiem?

4) kāpēc līdz pat šim neesat publiski atbildējis uz pārmetumiem nodokļu optimizēšanā?

5) kāpēc pieļāvāt, ka Jums aizdod naudu Jums piederošs uzņēmums, kurš ir parādā ievērojamas summas valsts budžetam nenomaksātos nodokļos?

6) vai ministra statuss dod Jums tiesības "likumīgi krāpt" savu valsti?

7) vai esat uzskaitījis, kādas summas sociālais budžets nav saņēmis saistībā ar Jūsu "optimizācijas" shēmām? "

Nu ir saņemta Sprūdža oficiālā atbilde, kurā tā arī nav atbildēts ne uz vienu no uzdotajiem jautājumiem par viņa aizdevējiem. Izpildot ministra lūgumu, Pietiek pilnībā publicē to dokumenta daļu, kas attiecas uz uzdotajiem jautājumiem:

"Atbildot uz iesniegumu, informēju:

(1)  visa informācija, kas ir saistīta ar manu finansiālo stāvokli, atbilstoši normatīvo aktu prasībām ir norādīta manā valsts amatpersonas deklarācijā, kuru iesniedzu un aizpildu saskaņā ar 2002.gada 22.oktobra Ministru kabineta noteikumiem Nr. 478 „Kārtība, kādā aizpildāmās, iesniedzamas, reģistrējamas un glabājamas valsts amatpersonu deklarācijas un aizpildāmi un iesniedzami valsts amatpersonu saraksti"';

(2)  informācija, kas ir saistīta ar man piederošo uzņēmumu finansiālo stāvokli, atbilstoši normatīvo aktu prasībām ir norādīta uzņēmumu gada pārskatos."

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Putina kliķei nekas nav svēts, tā savu ambīciju vārdā piesmej arī ticīgos

FotoŠībrīža Krievijas centieni atsevišķos gadījumos piesegties ar reliģiju vai reliģiju piesaistīt propagandas aparātam ir sasnieguši savā ziņā jau pašu augstāko pakāpi. Tas, ka Krievijas Konstitūcijas 14.pantā pēc būtības ierakstīts, ka reliģija ir nošķirta no valsts1, neko nenozīmē. Jo Krievijas priekštecei – PSRS arī bija visprogresīvākā konstitūcija, tikai deklaratīva.
Lasīt visu...

21

Maskas ir efektīvas, un arī bērni saslimst ar COVID-19

FotoMēs, Latviešu ārstu un zobārstu apvienības valdes locekļi (www.lazariga.lv), aicinām un lūdzam Latvijas iedzīvotājus sekot secinājumiem un ieteikumiem, kas izriet no zinātnes pētījumiem par COVID-19 izplatību, par to, kādi faktori to pastiprina vai ierobežo.
Lasīt visu...

21

Kad pie lietas ķeras kariņveidīgi āksti

FotoVēl nesen tāda lupatveidīga radība premjera krēslā, kam Kariņš uzvārdā, ierunājās, ka naudas mums esot “tik daudz kā nekad”. Taču nevieni krājumi nav bezgalīgi, un arī lielums “tik daudz” agrāk vai vēlāk izsīks (vai tiks izpļeckāts, kas Latvijas gadījumā ir ticamāk).
Lasīt visu...

21

Kad medijs vienkārši ienīst baznīcu un ar apskaužamu periodiskumu nomelno pat savu, vietējo - Latvijas kristīgo baznīcu

FotoTikai pirms dažām dienām vietējais TVNET publicēja rakstu par nesen atvērto Krievijas bruņoto spēku katedrāli (BS Katedrāle). Šis raksts no Eiropas vērtību virsotnes ar mājieniem un ļoti tiešiem secinājumiem liek lasītājam saprast, ka BS Katedrāle nav demokrātiska, nav taisnīga un tīri cilvēciski ir viltīga un zemiska.
Lasīt visu...

21

Van Gog, noliec pindzeles un ej strādāt?

FotoDaudzi impresionisma aizsācēji nevarēja nopelnīt, un, pēc mūsu finanšu ministra Reira ieteiktā, mums varbūt nebūtu impresionisma un citu ģēniju, bet būtu kādi ierindas darbinieki vai pašnāvnieki.
Lasīt visu...

21

Ministru prezidentam es ieteiktu uzlikt respiratoru arī tad, kad ļoti gribas izlikties par mediķi un izteikties

FotoEs labprāt nēsāju masku slimnīcā un intensīvās terapijas nodaļā vai operāciju zālē bez maskas neietu. Man nav grūti uzlikt masku arī veikalā un vilcienā, bet neredzu jēgu, jo no vīrusa maska nesargā gandrīz nemaz.
Lasīt visu...

21

Par pulksteņa grozīšanu

FotoReizi gadā grozīt pulksteni un pāriet uz tā saukto vasaras laiku ir deviņpadsmitā gadsimta ideja, kuru pirmo reizi piedāvāja vīrs, vārdā Džordžs Hudzons, kurš aizrāvās ar vaboļu un insektu kolekcionēšanu. Hudzonam ļoti gribējās, lai pēc darba viņam atliek vairāk dienasgaismas stundu savam hobijam.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Es visu izdarīju lieliski, bet tagad atbildība jāuzņemas valdībai kopumā un premjeram kā komandas kapteinim

Lai kuram no uzskatiem piekrītat – SARS-CoV-2 vīrusa izplatības spējš pieaugums...

Foto

Vilks vai lācis? Jeb maskas - sociālā kontrole?

Iedomāsimies, ir jauks pavasara rīts, jūs esat pārvācies jaunā dzīvoklī un, mīkstās čībās sēžot jaunajā dīvānā, glaudāt savu...

Foto

Gudrie mācās no citu kļūdām, „gobzemieši” — no savējām: COVID-19 Krievijā

Šoreiz būs stāsts nevis par sen jau visiem apnikušo Aldi Gobzemu, Ciekura muļķībām, Pļaviņa folijas...

Foto

Par tomiem lūšiem un citiem alkoholiķiem – baznīcas vajātājiem

Nesen zināmās aprindās pazīstamās cehs.lv radošais direktors Toms Lūsis atbilstoši savai „humora” izjūtai „izjokoja” baznīcas darbību ierobežojumu laikā, kas...

Foto

Maskēt kopējo atbildību

Aizvakar Ministru kabinets vienojās, ka par mutes un deguna aizsegu nelietošanu sabiedriskās vietās varēs piemērot sodu līdz 50 eiro apmērā. Lai šīs izmaiņas...

Foto

Kurš pēdējais izslēgs gaismu nelielajās pašvaldībās?

Rudens tradicionāli ir laiks, kad zemnieka sētā apcirkņi tiek pildīti ar vasaras sezonā sarūpēto. Ja gads ir bijis labs, tad...

Foto

“Ganāmpulkam” pieaugot, aug pieprasījums pēc “ganītājiem”

Koronavīruss ir izraisījis ne mazums diskusiju un viedokļu sadursmju gan speciālistu aprindās, gan sabiedrībā. Taču arvien biežāk parādās atsevišķi eksperti...

Foto

Jautājums – kāda ir C19 Pasakas morāle? Kāds ir Lāsts?

Uz kādas vientuļas salas vārdā Pasaule dzīvoja 100 ciltis (Valstis), kuras vadīja Valdnieki, un viens Burvis...

Foto

Signāls

Vai maskas lietošana pēc koloniālās pārvaldes lēmuma ir medicīniski pamatota? Drīzāk nē nekā jā. Kādēļ tad cilvēki liek uz sejas to? Jo viņiem ir bailes....

Foto

Maskai nav nekāda sakara ar valdības gāšanu

Reāli fakti - Covid19 ir lipīgs, paaugstinās temperatūra, pazūd oža, bezspēks utt. Iespējams, daudzi jau ir pārslimojuši bez acīmredzamiem...

Foto

Nevienam nevajadzētu būt tiesībām lemt par cita cilvēka dzīves vērtību

Šogad ir apritējuši 10 gadi, kopš Latvijas Republikā ir stājies spēkā likums “Par Konvenciju par personu...

Foto

Krīzes brīdī pacientus šķiros…

Tātad Latvija tagad ieviesīs praksi, kādu it kā pielieto daudzās pasaules valstīs, kad krīzes apstākļos šķiro pacientus – kurus ir vērts ārstēt,...

Foto

Priekšlikumi Latvijas Republikas Ministru prezidentam K.A. Kariņam: ierosinu pilnībā pārtraukt jaunu klientu ievietošanu valsts sociālās aprūpes centros

Viena no tiesībsarga funkcijām ir veicināt privātpersonas cilvēktiesību aizsardzību...

Foto

Nevis masku nēsāšana, bet gan C19 pneimonija ierobežo tavu brīvību

Vai man ir pazīstamie, kuri slimo vai ir miruši no C19** infekcijas? Vai tas, ka es...

Foto

Covid19 spilgti izgaismojis melnus plankumus Latvijas medicīnā, bet, iespējams, krīze Baltkrievijā pavēra ceļu to lāpīšanai

Kaut arī no 3. jūnija oficiāli ir pieejami visi valsts apmaksātie...

Foto

Krievijas KDLO dienas ir skaitītas: Putina 5. pants nedarbojas

Nav noslēpums, ka Kaukāzs vienmēr ir bijis ne visai sagremojams kumoss ne tikai cara laiku Kremlim, bet...

Foto

Taksometru sektorā ēnu ekonomika zeļ un plaukst

Kurš gan nav pieradis, ka politiķi sola, pēc tam atkal sola un tad jau politiķi mainās – pirmo solītāju...

Foto

Satversmes tiesa lēmusi atcelt iepriekšējo praksi, piedzenot parādus un kompensācijas par bojātiem dabasgāzes skaitītājiem

Jau šī gada martā sabiedrība tika informēta par spriedumu, kurā Satversmes tiesa...