Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēc nelielas pauzes Zatlera reformu partijas premjera amata kandidāts Edmunds Sprūdžs ir sniedzis atbildes uz Pietiek uzdotajiem jautājumiem saistībā ar viņam piederošā uzņēmuma HansaWorld Latvia maksātajām algām un nodokļiem, kā arī saistībā ar viņa paša aizņēmumiem. Publicējam jautājumus un atbildes gandrīz pilnā apmērā, ņemot vērā tikai Sprūdža viedokli par uzņēmuma komercnoslēpumiem.

- Ar ko izskaidrojams, ka 2009./2010. finanšu gadā jūsu uzņēmuma darbinieku skaits samazinājies tikai trīsreiz (no 18 uz 6), bet personāla izmaksas – četrkārt (no 239 tūkstošiem latu uz 57 tūkstošiem latu)?

- Lielākās izmaiņas kopējā atalgojuma fonda apjomā radīja fakts, ka lielākā daļa darbinieku, ar kuriem tika pārtrauktas darba tiesiskās attiecības, bija starptautiskā koncerna darbinieki, kuru darba algas un citas izmaksas sedza Latvijas uzņēmums. 2009./10. gadā atlaidām vai pārcēlām uz citām valstīm visus šos darbiniekus. Protams, ka koncerna darbinieku (vidējā un augstākā līmeņa vadītāji) darba algu līmenis ievērojami pārsniedza Latvijas tirgum strādājošo speciālistu algu līmeni. Arī Latvijā mainījām uzņēmuma stratēģiju - atteicāmies no klientu tiešas apkalpošanas, kā rezultātā "atbrīvojāmies" no augsti apmaksātiem darbiniekiem - programmētājiem, konsultantiem un projektu vadītājiem.

- Kāda ir kopējā SIA HansaWorld Latvia pēdējā finanšu gadā izmaksātā bruto algu kopsumma?

- Bruto algu kopsumma par 2010./2011. finanšu gadu – Ls 14 643.

- Kāda ir kopējā SIA HansaWorld Latvia pēdējā finanšu gadā nomaksātā sociālās nodrošināšanas maksājumu kopsumma?

- Sociālās apdrošināšanas iemaksas par to pašu periodu – Ls 3 527.

- Savā blogā jūs rakstāt. ka HansaWorld Latvia patiesībā darbojoties datorprogrammu tirdzniecības nozarē. Kāpēc tādā gadījumā HansaWorld oficiāli deklarētās darbības jomas joprojām ir datorprogrammēšana, konsultēšana datoru pielietojumu jautājumos, datorpakalpojumi un ar datoriem saistītas darbības, konsultēšana ar datoraparatūru saistītos jautājumos, konsultēšana programmatūras jautājumos, programmēšana, datu apstrāde un datu bāzu un interneta portālu uzturēšana un ekspluatācija?

- Cik man zināms, tad 2010. gada rudenī SIA HansaWorld Latvia iesniedza iesniegumu attiecīgajā VID reģionālajā iestādē par galveno NACE klasifikatora maiņu uz ar datorporgrammu tirdzniecību saistītu uzņēmējdarbību. Pēc klasifikatora maiņas uz pamatdarbībai tuvāko SIA HansaWorld Latvia ir piedalījusies publiskajos iepirkumos, no kuriem neesam izslēgti ar darba algu atbilstību nozares vidējajiem rādītājiem saistīto Publisko iepirkumu likuma prasību dēļ. Datorprogrammēšanas pakalpojumus atsevišķās situācijās mēs joprojām sniedzam - piemēram, 2011. gada augustā tās varētu būt ap 300 darba stundu. Tai pat laikā SIA HansaWorld Latvia darbinieki ir veikuši ne vairāk kā desmito daļu no klientiem piegādātā apjoma, jo pārējo iepērkam no SIA HansaWorld Latvia sertificētiem partneriem.

Par pēdējiem 3 ceturkšņiem alga NACE 47. grupā pēc VID datiem ir Ls 259. SIA HansaWorld Latvia pēc tās pašas metodikas aprēķinātā bruto darba alga sastāda Ls 241, tātad iekļaujas „vismaz 70% no nozares vidējās bruto darba samaksas”. Pēc tās pašas metodoloģijas aprēķināta vidējā bruto darba alga 2011. gada augustā sastāda Ls 356, jo ir pieaudzis pieprasījums pēc uzņēmuma produktiem un līdz ar to pieaugusi arī atalgojuma prēmiju daļa. Tai pat laikā jāatzīmē, ka vidējā bruto darba samaksas stundas likme 2010./2011. finanšu gadā sastāda Ls 3,77. Ja šo likmi reizinātu ar pilnu darba laiku, t.i. 160 stundām, tad vidējā bruto alga sastādītu Ls 606. Šāda situācija tikai vēlreiz parāda Publisko iepirkumu likumā noteiktās metodoloģijas būtiskus trūkumus.

- Kā SIA HansaWorld Latvia izdodas noturēt profesionālus darbiniekus, maksājot viņiem šādu atalgojumu?

- Nav nekāda pamata uzskatīt HansaWorld Latvia maksāto atalgojumu par zemu. Ar šīm nepamatotajām spekulācijām jūs faktiski dzenat manus darbiniekus pēc algas pielikuma. Lai arī viņiem tiek maksātas pilnīgi normālas un pat labas algas tajā ekonomiskajā situācijā, kas ir valstī.

Truli saskaitot darba algu kopsummu un izdalot ar darbinieku skaitu, iznāk neliela vidējā alga. Tomēr tas nedod NEKĀDU pamatu un/vai tiesības kādam izteikt pat aizdomas par uzņēmumā maksātām aplokšņu algām.

- Kāpēc SIA HansaWorld Latvia gada pārskatā par pēdējo finanšu gadu nav atšifrējuma par pārskata gadā samaksātajām nodokļu un nodevu summām (likums par gada pārskatiem, 49. panta 1.daļa)?

- Ja nākamais pārmetums būs par pārāk mazu sociālā nodokļa apjoma nomaksu premjera amata kandidātam piederošā uzņēmumā, tad aicinu papētīt PVN. SIA HansaWorld Latvia mēnesī budžetā nomaksā daudzus tūkstošus latu PVN, jo programmnodrošinājumu pērkam bez PVN, līdz ar to neko neatskaitām.

- Medijos jūs par savām ievērojamām parādsaistībām HansaWorld Latvia esat izteicies: „Visas pārējās kredītsaistības ir mans parāds man pašam 100% piederošam uzņēmumam. (..) Ja mēs strādājam pēc šā gada uzņēmuma apstiprinātā budžeta, tad finanšu gada beigās 2012.gada 30.aprīlī man nekādu saistību nebūs.” Kā jūs gatavojaties atmaksāt šīs saistības, ņemot vērā jūsu oficiālo ienākumu līmeni un minētā uzņēmuma darbības rādītājus?

- No dividendēm. Zinot uzņēmuma noslēgtos līgumus, plānojam gadu pabeigt ar labu peļņu. Ar to varētu pietikt. Pat, ja nepietiks, saistības būs iespējams ievērojami samazināt. Uzņēmumu pārdodot, jautājums atrisināsies pats no sevis (skat. zemāk).

- Medijiem jūs uz jautājumu: „Vai tā ir taisnība, ka pārdosiet savus uzņēmumus, ja tiksiet ievēlēts Saeimā?” esat atbildējis: „Protams.” Kādas darbības jūs jau esat veicis šo uzņēmumu pārdošanai? Kā jūs gatavojaties atmaksāt savu aizņēmumu no HansaWorld Latvia šī uzņēmuma pārdošanas gadījumā?

- Jautājums nav īsti korekti nopublicēts (SestDiena, ja nekļūdos). Mana atbilde "Protams." bija uz jautājumu, kas skanēja aptuveni: "Vai tiešām varēsiet pārdot arī savu lielāko uzņēmumu?" Ar savu atbildi uzsvēru to, ka man nav nekādu aizspriedumu pret savu uzņēmumu pārdošanu. Pašlaik esmu informējis HansaWorld grupas vadību, ka varētu vēlēties izmantot kapitāldaļu pirkuma līgumā garantēto buy-back punktu, kas nosaka atpakaļ pārdodamā uzņēmuma vērtību pret finanšu rādītājiem un citus nosacījumus. Lai arī, iespējams, tas nav izdevīgākais uzņēmuma pārdošanas risinājums, tas ir ātrāk īstenojamais. Neatkarīgi no pircēja parāda summa tiks atņemta no pārdošanas cenas.

- Kāds ir jūsu personiski SIA HansaWorld Latvia saņemtais bruto atalgojums 2010./2011. finanšu gadā?

- Tiešām nezinu, bet nav vērts arī skaitīt. Varbūt daži simti latu. Manu ienākumu avots ir uzņēmējdarbība, jeb dividendes un kapitāla pieaugums, nevis darba alga. Uzņēmumu attīstības vai investīciju periodos personīgos izdevumus finansēju no uzkrājumiem vai aizņēmumiem. Tieši tāpat arī šobrīd.

- Kā jūsu uzņēmējdarbība SIA HansaWorld Latvia atbilst šīm Zatlera reformu partijas programmas normām: „Trīs gadu laikā samazināsim nodokļu slogu darbaspēkam par 9 procentpunktiem, rēķinot no bruto algas. Lai mazinātu sākotnēji negatīvo fiskālo efektu, šīs izmaiņas kompensēsim ar sekojošiem soļiem: a) palielinot nekustamā īpašuma nodokli, b) atceļot samazinātās PVN likmes, c) samazinot motivāciju maksāt aplokšņu algas, piemēram, saistot atsevišķu pakalpojumu pieejamību iedzīvotājiem darbaspējas vecumā ar nodokļu nomaksu un liedzot aplokšņu algu maksātājiem dalību publiskajā iepirkumā. Publiskā Iepirkuma dalībniekam būs jāatbilst sekojošām prasībām, un šie nosacījumi būs daļa no iepirkuma līguma: darbinieku algām jābūt tuvu vidējam līmenim nozarē un ģeogrāfiskajā teritorijā; darbiniekiem jābūt atbilstošai kvalifikācijai, lai saņemtu šīs algas; jāiesniedz izziņa par visiem nomaksātajiem nodokļiem attiecībā uz darbiniekiem.”?

- Lūdzu, pārformulējiet jautājumu. Ko nozīmē - kā? Labi vai slikti? Vienkārši atbilst.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Gudrie mācās no citu kļūdām, „gobzemieši” — no savējām: COVID-19 Krievijā

FotoŠoreiz būs stāsts nevis par sen jau visiem apnikušo Aldi Gobzemu, Ciekura muļķībām, Pļaviņa folijas cepurītēm vai Jeremejeva paranoju, bet gan par COVID-19 nāves izkapti darbībā Krievijas plašajos laukos.
Lasīt visu...

12

Par tomiem lūšiem un citiem alkoholiķiem – baznīcas vajātājiem

FotoNesen zināmās aprindās pazīstamās cehs.lv radošais direktors Toms Lūsis atbilstoši savai „humora” izjūtai „izjokoja” baznīcas darbību ierobežojumu laikā, kas saistīti ar Covid19. Citiem vārdiem sakot, Toms uzsāka nodarboties ar ļoti ienesīgu un šodien ļoti populāru darbību - baznīcas vajāšanu.
Lasīt visu...

21

Maskēt kopējo atbildību

FotoAizvakar Ministru kabinets vienojās, ka par mutes un deguna aizsegu nelietošanu sabiedriskās vietās varēs piemērot sodu līdz 50 eiro apmērā. Lai šīs izmaiņas varētu stāties spēkā, Saeimai jāapstiprina grozījumi COVID-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā. Likumprojekts skatīšanai Saeimā tika virzīts steidzamības kārtā, un par tā nodošanu komisijām nobalsojām šorīt. Līdz šim visi ar pandēmijas ierobežošanu saistītie priekšlikumi Saeimā tika izskatīti patiešām steidzamības kārtā — tajā pašā dienā, apzinoties, ka runa ir par sabiedrības veselību un kavēšanās šeit neder.
Lasīt visu...

21

Kurš pēdējais izslēgs gaismu nelielajās pašvaldībās?

FotoRudens tradicionāli ir laiks, kad zemnieka sētā apcirkņi tiek pildīti ar vasaras sezonā sarūpēto. Ja gads ir bijis labs, tad saimnieks uz gaidāmo ziemu raugās ar zināmu optimismu, ja slikts – savelk jostu ciešāk. Pavisam sliktā jākar zobi vadzī. Savukārt pašvaldībām lapkritis ir laiks, kad jāatsāk ikgadējā cīkstēšanās par tām atvēlēto finansējumu.
Lasīt visu...

12

“Ganāmpulkam” pieaugot, aug pieprasījums pēc “ganītājiem”

FotoKoronavīruss ir izraisījis ne mazums diskusiju un viedokļu sadursmju gan speciālistu aprindās, gan sabiedrībā. Taču arvien biežāk parādās atsevišķi eksperti visās jomās, kas nevis iepazīstina sabiedrību ar dažādiem viedokļiem un cenšas paskaidrot, ap ko tad īsti diskusijas griežas, bet izmanto situāciju savu reitingu un popularitātes celšanai. Tā vien šķiet, ka rajonā līderu pozīcijās izvirzījies jauns sabiedriskās domas “ganītājs”. Aldis Gobzems pēdējo nedēļu laikā “spridzina” ar turbo jaudu. Viņš ne vien aicina ignorēt drošības pasākumus COVID-19 ierobežošanai, bet arī mudina lūgties.
Lasīt visu...

12

Jautājums – kāda ir C19 Pasakas morāle? Kāds ir Lāsts?

FotoUz kādas vientuļas salas vārdā Pasaule dzīvoja 100 ciltis (Valstis), kuras vadīja Valdnieki, un viens Burvis (baņķieris). Burvis bija vienīgais, kas prata radīt naudu no gaisa, viņš to radīja, lai aizdotu tiem Valdniekiem, kas Burvi spēja pārliecināt, ka viņi spēs naudu ar procentiem atdot noteiktā laikā. Tā Burvis izgudroja naudu, pār kuru valdīja Valdnieki, savstarpēji norēķinoties ar citiem Valdniekiem.
Lasīt visu...

21

Signāls

FotoVai maskas lietošana pēc koloniālās pārvaldes lēmuma ir medicīniski pamatota? Drīzāk nē nekā jā. Kādēļ tad cilvēki liek uz sejas to? Jo viņiem ir bailes. Bailes tikt izsēdinātiem no transporta, bailes tikt administratīvi sodītiem. Tās ir bailes no varas.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Maskai nav nekāda sakara ar valdības gāšanu

Reāli fakti - Covid19 ir lipīgs, paaugstinās temperatūra, pazūd oža, bezspēks utt. Iespējams, daudzi jau ir pārslimojuši bez acīmredzamiem...

Foto

Nevienam nevajadzētu būt tiesībām lemt par cita cilvēka dzīves vērtību

Šogad ir apritējuši 10 gadi, kopš Latvijas Republikā ir stājies spēkā likums “Par Konvenciju par personu...

Foto

Krīzes brīdī pacientus šķiros…

Tātad Latvija tagad ieviesīs praksi, kādu it kā pielieto daudzās pasaules valstīs, kad krīzes apstākļos šķiro pacientus – kurus ir vērts ārstēt,...

Foto

Priekšlikumi Latvijas Republikas Ministru prezidentam K.A. Kariņam: ierosinu pilnībā pārtraukt jaunu klientu ievietošanu valsts sociālās aprūpes centros

Viena no tiesībsarga funkcijām ir veicināt privātpersonas cilvēktiesību aizsardzību...

Foto

Nevis masku nēsāšana, bet gan C19 pneimonija ierobežo tavu brīvību

Vai man ir pazīstamie, kuri slimo vai ir miruši no C19** infekcijas? Vai tas, ka es...

Foto

Covid19 spilgti izgaismojis melnus plankumus Latvijas medicīnā, bet, iespējams, krīze Baltkrievijā pavēra ceļu to lāpīšanai

Kaut arī no 3. jūnija oficiāli ir pieejami visi valsts apmaksātie...

Foto

Krievijas KDLO dienas ir skaitītas: Putina 5. pants nedarbojas

Nav noslēpums, ka Kaukāzs vienmēr ir bijis ne visai sagremojams kumoss ne tikai cara laiku Kremlim, bet...

Foto

Taksometru sektorā ēnu ekonomika zeļ un plaukst

Kurš gan nav pieradis, ka politiķi sola, pēc tam atkal sola un tad jau politiķi mainās – pirmo solītāju...

Foto

Satversmes tiesa lēmusi atcelt iepriekšējo praksi, piedzenot parādus un kompensācijas par bojātiem dabasgāzes skaitītājiem

Jau šī gada martā sabiedrība tika informēta par spriedumu, kurā Satversmes tiesa...