Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Bijušais Militārās izlūkošanas un drošības dienesta darbinieks Maigurs Strīķis no bēdīgi slavenās Strīķa-Juraša-Sparāna “lietu kārtotāju” trijotnes feisbukā ir pamatīgi sapsihojies par spriedumu bijušā Latvijas dzelzceļa prezidenta Uģa Magoņa lietā, kuru tiesai nācās attaisnot Strīķa „kolēģa” Jura Juraša nelikumīgi savākto pierādījumu dēļ. Domāju, daudziem būs interesanti palasīties šīs ekspresīvās pārdomas un padomāt par to patiesajiem iemesliem.

"Pasaulē, kā smejies, tā dara: mazos zagļus kar, lielos ceļ amatos" - citāts no Mērnieku laikiem par norisēm 19.gadsimta beigās.

"Tiesa ceturtdien attaisnoja par kukuļošanu apsūdzēto Magoni un Osinovski" - citāts no TVNET raksta par notikumiem 21.gadsimta sākumā.

Starp citu, kas tagad ir vadībā spīvajā neuzpērkamības sacīkstē, - žurnālisti vai tiesneši?

***

Bija tāds žurnālists Krievijā, - Sergejs Dorenko, kuram pēkšņi palika slikti 2019.gada 9.maijā Maskavā, braucot ar motociklu. Tā bija viņa dzīves pēdējā diena. Daudzi uzskata, ka arī viņš ir viens no Krievijas valdošā indētāju režīma upuriem. Video ar viņa viedokli par mūsu Magoņa radagabalu - Krievijas tā laika dzelzceļa galveno priekšnieku Jakuņinu. Šos izteikumus tiesa Krievijā atzina par godu un cieņu aizskarošiem, - lika samaksāt soda naudu un publiski tos atsaukt. Savukārt Latvijas tiesnesis Kārlis Jansons no Limbažiem Jakuņina mūsmāju radam Magonem un Igaunijas dižbagātniekam Osinovskim vienkārši savas kompetences ietvaros izsniedza kukuļneņēmēja izziņu valsts vārdā sagatavota tiesas sprieduma izskatā.

***

Laikā, kad biju prettiesiski iesaukts obligātajā karadienestā Padomju armijā, pie mūsu kazarmas Ungārijas pilsētā Kečkemetā bija izvietots armijas amatiertēlnieku radīts skulpturāls veidojums ar domu atveidot plandošu karogu. Daudz ģipša bija izlietots. Uz ģipša karoga ar zeltītu krāsu bija uzrakstīta tēze - партия — ум, честь и совесть нашей эпохи (partija, - mūsu laikmeta prāts, gods un sirdsapziņa).

Karogs kā karogs, kā jau puišeļmeistaru darināts. Klasisks padomju aģitācijas materiāls, figurējošs vietās un nevietās. Aiz karoga betona žogs un starp šo karogu un žogu amonjaka smaka, kas traucēja parastiem zaldātiem dzīvot tikpat maz kā sakramentālā padomju aģitācija. Vienkārši ērta vieta, kur aiziet pa mazajam pēc rīta rosmes trīs kilometriem.

Šīs atmiņas uzjundīja stāsts par Limbažu tiesas tiesneša Kārļa Jansona humānisma izpausmi, attaisnojot par kukuļošanu trūkumā nepampstošos Magoni un Osinovski. Bet padomju aģitācijas frāzi no karaspēka daļas ģipša karoga gribas pārveidot un parakstīt zem Kārļa Jansona portrejas, - Kārlis Jansons, - Latvijas tiesu sistēmas spogulis.

***

Misiņa, vara un bronzas trauki, ja tos regulāri nespodrina, apsūbē vai pat parādās zaļš aplikums. Līdzīgi ir ar korupciju tiesu sistēmā, ja šīs neatkarīgās amatpersonas ikdienā neuzpasē un ja viņi to nejūt, korupcijas klātbūtne šīs populācijas sastāvā ir garantēti sagaidāma. Tiesnešiem ir jābūt neatkarīgiem, bet neatkarība viņiem ir jāizsniedz tikai komplektā ar atbildību un pastiprinātu kontroli. Kur meklēt medikamentus pret šo kaiti? Tālajā 2002.gadā nelaiķis Anrijs Kavalieris publicēja rakstu, kurā iezīmēts ceļš uz vienu šo tiesu sistēmas ārstniecības līdzekļu kopumu, radītu Amerikas Savienotajās valstīs. No attīstītām demokrātijām daudz ir ko ņemt. Nevajag kautrēties, par pieredzes pārņemšanu nav jāmaksā.

***

Citāts atmiņas veicināšanai no 2015.gada žurnāla "Ir" arī par amatpersonu pilnvaru sadalījumu demokrātiskā valstī.

"Prezidente Vaira Vīķe-Freiberga intervijā žurnāla «Ir» šīs nedēļas numurā par Latvijas tiesu sistēmu teic, ka tā ir «tīšām būvēta tā, ka var veicināt korupciju».

Bičkovičs septiņus gadus ir bijis šādas sistēmas galvenais būvuzraugs. Tāpēc grūti nepiekrist bijušajam tieslietu ministram Jānim Bordānam (kuram pašam amatu nācās zaudēt, kad viņš pamēģināja mainīt korupcijas un shēmošanas rutīnai ērto sistēmu) – Latvijas tiesiskuma nākotnē AT priekšsēdētājam ir lielāka nozīme nekā Valsts prezidentam."

***

Nez kuri un kā kombinēja, lai Magoņa/Osinovska krimināllieta nonāktu pie tiesneša Kārļa Jansona Limbažos. Parastiem makšķerniekiem trāpās sīkas un lielas zivis, bet pie ilgi praktizējoša makšķernieka lielās zivis tā vien peld.

***

Noteikti ir nodarbes, kurās Limbažu tiesnesis Kārlis Jansons ir pat ļoti profesionāls un kvalificēts, bet šajās nodarbēs pavisam noteikti neietilpst taisnīga lietu iztiesāšana.

***

2002. gads, -

"Šonedēļ, nu jau kārtējo reizi, Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga asi kritizēja tiesu sistēmu, netieši nerādot arī uz tiesnešu korumpētību."

"Tiesnešu biedrība asi paziņojusi, ka ar savu runu prezidente ir patiesībā apvainojusi visus tiesnešus un prokurorus, piemēram, pierādījumu viltošanā un kukuļņemšanā."

2019.gads, -

"Tieslietu ministra Jāņa Bordāna (JKP) izteikumi par tiesu sistēmu, kuros, citastarp pausts, ka tiesu sistēma patlaban ir neefektīva, grauj tiesu prestižu un autoritāti sabiedrības acīs, uzskata Latvijas Tiesnešu biedrība."

Tiesnešu biedrība pauž tiesnešu kopējo attieksmi. Ir jābūt pārmaiņām beidzot. Tiesnešu neatkarība ir neapstrīdama nepieciešamība, bet bez atbildības sabiedrības priekšā, bez godprātības darbā, tā pārvēršas par vienas pasugas amatpersonu patvaļu juridiskas izcelsmes ziloņkaula tronī.

Vaira Vīķe-Freiberga: “Man rūp tiesnešu labā slava”. - Latvijā - Ziņas - TVNET

Latvijas Tiesnešu biedrība Bordānam pārmet tiesu prestiža un autoritātes graušanu sabiedrības acīs (aprinkis.lv)

***

Osinovska advokāte Jeļena Kvjatkovska: "Tiesu sistēmai jābūt brīvai no politiska spiediena".

Es, kā skatītājs no malas: "Tiesu sistēmai jābūt brīvai no tiesājamo miljonāru biezo maku spiediena".

Domājams, ka tad ne vēlētāji, ne viņu priekšstāvji, nebūs sašutuši. Un advokātei nevajadzēs dzīt politiku Limbažu supertiesneša Kārļa Jansona taisītā sprieduma aizstāvēšanai.

Novērtē šo rakstu:

75
60

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Jaunā Rīgas teātra septiņi ētiskie uzvedības noteikumi darbniekiem un skatītājiem

Foto1. Mūsu teātrī ir atļauta runas brīvība bez jebkādiem ierobežojumiem.
Lasīt visu...

6

Nevajag sagaidīt, ka tu pusmūža vecumā aiznesīsi ar lepnumu savu naktspodiņa saturu pie sabiedrības un visi tev glāstīs galviņu

Foto1) Vārda brīvība nenozīmē to, ka tevi nevar kritizēt par taviem izteikumiem, kā arī vēl mazāk vārda brīvība nozīmē, ka tu drīksti liet samazgas virsū citiem un cerēt, ka tādējādi tu izpelnīsies cieņu, apbrīnu, puķes un aizkustinājuma asaras.
Lasīt visu...

21

Kā likvidēt "Facebook" monopolu?

FotoNotikumi ASV un Facebook uzsāktā cenzūras politika ir aktualizējusi jautājumu par Facebook globālo monopolstāvokli un nepieciešamību to likvidēt. Tagad tas kļūst ne tikai par daudzu cilvēku pārliecības jautājumu, bet daudzu politisko spēku un lielu biznesa struktūru izdzīvošanas jautājumu. Lielā mērā ir vietā teikt, ka cilvēkiem visiem kopā ir jāiznīcina Facebook, pretējā gadījumā Facebook iznīcinās cilvēkus. Tomēr tikt galā ar Facebook monopolu nav tik vienkārši, bet ne neiespējami. To tad arī apskatīsim.
Lasīt visu...

20

Kāpēc mērāmies ar kvadrātmetriem?

FotoEs kā ticīgs cilvēks ticu, ka politiķus tomēr vada arī rūpes par mazo cilvēku, ne tikai uzbudinājums no varaskāres.
Lasīt visu...

12

Nu varam laimē diet, Krievijai mute ciet

FotoNesen Latvijā tika pārtraukta vairāku populāru Krievijas telekanālu retranslācija. Redzamākajiem Dievzemē dzīvojošo krievu tiesību aizstāvjiem, kas aizvēlēti uz Briseli, šobrīd acīmredzot svarīgākas ir LGBT un Navaļnija tēmas, tālab savu vārdu nāksies teikt man, salīdzinoši necilam mūsu valstiņas pilsonim, – latvietim. Viss turpmāk sacītais ir tikai personiskais viedoklis.
Lasīt visu...

21

Par ārpolitikas skabargām citu acīs

FotoKamdēļ es neesmu pārāk labās domās par Putina Krieviju un pašu Putinu? Iemesli, protams, ir vairāki bet, viens no tiem – divkosība un meli. Pašsaprotams, ka katrai valstij ir savas intereses, bet…
Lasīt visu...

21

Jau tiek gatavota lielā „fendere”

FotoEs palasīju Lembergam konfiscējamās mantas sarakstu. Abstrahējoties no fakta, ka viņu soda par kriminālu nodarījumu, kuru viņš pats savas ietiepības dēļ ir veicis, lai paliktu pie varas Ventspilī, es secinu, ka ne jau Opel Tigra un dzeltenā metāla aproču pogas ir fokuss tam, kas ir noticis. Mērķis ir kapitāldaļas un ietekme uzņēmumos.
Lasīt visu...

18

Elīnas Didrihsones tests

FotoJau kādu laiku gribēju parunāt par Rietumos augošo "dzēšanas kultūru" jeb "cancel culture". Apcerēju, kuru piemēru aplūkot. Varbūt Džīnu Karano? Leģendārā MMA cīkstone un "Zvaigžņu karu" seriāla aktrise ir padzīta no lomas. Par ko? Runājot par politisko klimatu Amerikā, viņa rakstīja: "Ebrejus ielās piekāva nevis nacistu karavīri, bet viņu kaimiņi... pat bērni. Nacistu kareivji varēja tik viegli savākt tūkstošiem ebreju tādēļ, ka valdība vispirms lika kaimiņiem viņus ienīst vienkārši par to, ka ebreji. Ar ko atšķiras tas, ja es kādu ienīstu par viņu politiskajiem uzskatiem?" Viņa nepateica neko aplamu. To pašu man stāstīja holokaustā izdzīvojušais ebreju jurists Aleksandrs Bergmanis.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Basketbola savienību vada prezidents, kurš, vēl esot valsts prezidents, uzmanību pievērsa ar pārpratumiem, nevis runu saturu

Sestdien nezaudēja tikai viena komanda, zaudēja viena basketbola paaudze un viss...

Foto

Fermas rullē

Uzreiz godīgi atzīšos – rakstīt mani pamudināja 9. februāra rītā laikrakstā „Diena” izlasītais R. Meļņika raksts-intervija “Gaisa stūmēju šai valdībai netrūkst. Saruna ar Mārci Bendiku”. Oponēšu...

Foto

Mārcis Jencītis uzsāk krusta karu pret kritisko domāšanu un „totalitāro” Latviju

Kādu laiku atpakaļ jau tika runāts par izbijušo heroīna atkarīgo un cietumnieku, draudzes „Kristus pasaulei” līderi...

Foto

Runa Davosas e-forumā par tradicionālās pasaules kārtību

Vispirms, dāmas un kungi, es gribētu jūs visus pasveicināt šeit Starptautiskajā Ekonomikas Forumā. Un sākt es gribētu ar to,...

Foto

Azerbaidžāna – Baltijas valstu "aizmirstā" māsa

Latvijas starptautisko "de iure" atzīšanu – tās simtgade nosvinējās klaji formāli – mums tomēr vajadzētu vērtēt ar lielāku pietāti. Diemžēl...

Foto

Kāda ir atšķirība starp viltus rakstiem Baltkrievijā un viltus rakstiem Latvijā?

Dažas dienas pēc Baltkrievijas tiesas procesa beigām Jekaterinas Andrejevas un Darijas Čultsovas lietā lielākā daļa...

Foto

Visas nācijas pastāvēšanas vārdā ģimene nedrīkst kļūt par brīvas interpretācijas objektu

Sarežģītā situācija, kādu ikvienā politikas un sadzīves jomā diktē Covid-19 izraisītā pandēmija, liek koncentrēties uz īslaicīgiem...

Foto

Mafija

Atskrien raiba žagatiņa, / Div' pelēki vanadziņi. / Vai, māmiņ, nepazini / Viltiniekus staigājam: / Viltus pieši kājiņā, / Viltus zaļi zobentiņi....

Foto

Kaut kādi "kara veterāni", ko bez rindas špricēšot, un vienkārši "vajadzīgi cilvēki", kas dabūšot vakcīnu pirmie...

It kā jau 30 gadus esam projām PSRS, tomēr tā...

Foto

Ja Krievijā var, kāpēc nevaram arī mēs?

Iekšlietu ministrija ir sagatavojusi grozījumus Krimināllikumā, kuru mērķis ir aizsargāt valsts varas pārstāvju godu un cieņu. Likumprojekts paredz papildināt...

Foto

Godātais Levita kungs, palīdziet

Levita kungs! Vēršos pie Jums pēc izpratnes un palīdzības. Mana nozare, kurā es darbojos jau 14 gadus, ir skaistumkopšana. Man pieder Latvijā...

Foto

Ceru, ka tā nav, bet dīvainas domas nāk prātā

Kā apzinīgs pilsonis, kas visu mūžu saskāries ar dažādām vakcīnām un potēm, kuras neko sliktu nav nodarījušas,...

Foto

Katram valdības lēmumam jābūt caurskatāmam un labi izskaidrotam, tāpēc lēmumus par „VIP vakcīnām” mēs noslepenojām

Lēmumi, kurus pieņemam valdībā, ir abpusgriezīgi. Vienkāršas un iepriekš skaidri pareizas rīcības...

Foto

Vai tā ir oficiālā viedokļa apkalpošana pandēmijā?

Žurnāla “Patiesā dzīve” 2021. gada 2. numurā publicēts raksts "Pandēmiskās dusmas", autore – Inguna Mukāne. Daļa raksta ir autores...

Foto

Ušakovs un Ameriks par Navaļnija spriedumu

Nesen Nils Ušakovs un Andris Ameriks savās Facebook lapās publicēja savus viedokļus par spriedumu, kuru Zamoskvoreckas tiesa nolasīja Aleksejam Navaļnijam....

Foto

Alkatība ir bīstama

Apbrīnojami, cik straujos tempos cilvēki pazaudē gan intuīciju, gan piesardzību, ja ilgstoši dzīvojuši itin piesmakušajā Rietumu aurā, kur zinātne ir Dievs, visatļautība vienlīdzināta...

Foto

Ministru kabineta spēju spogulis Covid-19 krīzes pārvarēšanā

Lasītāju vērtējumam: tikai un vienīgi vienas dienas virsraksti medijos Latvijā, kas atspoguļo Ministru kabineta darba rezultātus koronavīrusa pandēmijas un...

Foto

Jūs neko nesaprotat – patiesībā šis ir veiksmes stāsts

Pagājušā gada martā Pasaules veselības organizācija (PVO) paziņoja, ka koronavīrusa uzliesmojums ir kļuvis par globālu pandēmiju. Šodien,...

Foto

Protams, ka ar 350 miljoniem no Latvijas valsts vien mums nepietiks un vajadzēs vēl

Nav šaubu, ka 2020. gads bija izaicinājumiem pilns. Tas bija gads, kad globālajā...

Foto

Sāk šķist, ka patiesībā Andis Kudors ir patoloģisks melis

2021. gada 5. februārī Andis Kudors nāca klajā ar paziņojumu, ka pārtrauc politisko darbību, pamet Jauno konservatīvo partiju...

Foto

Izvārītā varde vai varoņstāsts?

Šķiet, būs grūti atrast cilvēku, kurš nekad nav dzirdējis hrestomātisko piemēru par vardes vārīšanu. Ja nu kāds, tomēr, nav – īsi izstāstīšu...

Foto

Kariņa kungs, nav labi

Kariņa k-gs, man ir tik viens jautājums, - vai Jūs kaut reiz esat izdzīvojis un uzturējis ģimeni par 120 eiro, par 300...

Foto

Kam policijai pietiek resursu un kam ne?

Šajā nedēļā tepat Rīgā tika brutāli aplaupīta kārtējā privātmāja. Mājai bija kameras un signalizācija. Tika aizdzītas automašīnas un iznesta...

Foto

Likums un mīlestība

Un, lūk, tur atnāca cilvēks, vārdā Jairs, kas bija sinagogas priekšnieks; un tas, nokritis pie Jēzus kājām, lūdza Viņu ienākt tā namā, jo...