Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Rīgas dome pēkšņi pieķērsusies jautājumam par gaisvadu kabeļiem, kas jau sen bojā mūsu pilsētas vēsturisko centru. Tomēr ne jau skata bojāšana ir galvenais iemesls, izskatās, ka domnieki ar Inesi Andersoni (Jaunā Vienotība - attēlā) priekšgalā gatavo augsni sakaru un televīzijas biznesa pārdalei galvaspilsētā.

Savulaik Rīgas pilsētā tika izvietoti gaisvadu kabeļi, lai nodrošinātu mājsaimniecības un uzņēmumus ar interneta un televīzijas pakapojumiem, - tolaik tā bija vienīgā un ātrākā iespēja sakaru nodrošināšanai pilsētniekiem, jo Lattelekom bija ļoti atpalicis tehnoloģijās un nenodrošināja kvalitatīvus interneta pakalpojumus, un televīziju nepiedāvāja vispār.

Nav šaubu, ka gaisvada kabeļi ir gan marķēti no pakalpojumu sniedzēju puses, gan nemarķēti – tādi, kuru izcelsme nav zināma. Protams, ir jālegalizē un visam jābūt likumīgi, taču sanāk, ka vienkārši nogriezīs esošos kabeļus un liks patērētājiem pieslēgties pie vienīgā pazemes tīkla – Lattelekom (tagad - TET), kas ir visdārgākais un ar vismazāko pakalpojumu spektru.

Pie kam datu pārraides apjomi pandēmijas laikā, strādājot, mācoties un iepērkoties attālināti, ir būtiski pieauguši, un noteikti kadam ir milzīga vēlme šo vairākkārtīgo pieaugumu attiecināt uz savu peļņu.

Pēc Satiksmes ministrijas rīcībā esošās informācijas, Rīgas dome, balstoties uz iepriekšminētajiem saistošajiem noteikumiem, ir uzsākusi paplašinātu procesu, jo plāno gaisvadu kabeļus, kas nav marķēti, demontēt, nesaistot demontāžu ne ar ierīkošanas, ne rekonstrukcijas procesiem, kā to paredz noteikumi.

Sasteigta gaisvadu demontāža radīs konkurences riskus, bet vissvarīgākais aspekts, kas jāatzīmē kā nopietns risks, ir elektronisko sakaru tīkla arhitektūra, kas ir organizēta tā, ka, pārtraucot signāla pārraidi kādā punktā, pakalpojums var kļūt nepieejams lielam galalietotāju skaitam. Savukārt “Rīgas namu pārvaldnieks” par katru piekļuves pieprasījumu iekasē samaksu un citādi piekļuvi tīklam prettiesiski atsaka.

Kopš 2005.gada aktīvs darbs pie gaisvada līniju pārnešanas pazemē un sakārtošanas nav noticis, un sanāk, ka visiem operatoriem, izņemot TET, jābūvē pilnīgi jaunas līnijas. Tas nav reāli, jo Rīgas pilsētā ievilkt jaunas pazemes kabeļu līnijas tehniski un fiziski nav iespējams, vienīgā iespēja ir izmantot esošas TET pazemes līnijas, kuras izmaksā ļoti dārgi, un TET bieži vien atsaka operatoriem to ierīkošanu, baidoties no konkurences un pamatojot to ar tehniskiem ierobežojumiem.

Nav arī bijusi konsultēšanās ar nozari, un nav vērtēta ietekme uz tirgus dalībniekiem. Tieši tāpēc ir jāveic izvērtējums, un nepieciešamības gadījumā jāapsver šo prasību atcelšana.

Citādi vienīgais operators būs TET, ar kuru pārējiem operatoriem nāksies sadarboties uz neizdevīgiem un nepieņemamiem noteikumiem, jo ar plānoto rīcību tiks atbalstīts TET, stiprinot tā pozīcijas vairākos tirgos. Lai pārnestu optiskos vadus no jumtiem uz pazemes kanalizāciju, operatoriem būs nepieciešamas būtiskas investīcijas, un šī izbūve būs vismaz divus gadus ilga ar nosacījumu, ka TET vispār būs pietiekama vēlme sadarboties un paplašināt kapacitāti, lai nodrošinātu operatorus ar infrastruktūru.

Bez konkurences fiksēto sakaru tirgū tarifiem nāksies par pakalpojumu maksāt krietni dārgāk. Šis Rīgas domes plāns kabeļu nomaiņai rada nopietnus korupcijas un konkurences kropļošanas riskus, kā arī var rezultēties ar tiesvedībām gan Latvijas tiesās, gan atbilstoši ārvalstu investīciju aizsardzības līgumiem arī ārvalstu šķīrējtiesās.

Satiksmes ministrija aicina neuzsākt nemarķēto gaisvadu demontāžu, bet veidot saturisku, pusēm pieņemamu dialogu ar mērķi iespējami sakārtot situāciju, lai demontāža tiešām notiktu tikai tajos gadījumos, kad attiecīgie gaisvadu kabeļi netiek izmantoti pakalpojumu sniegšanai vai ir pietiekams pamatojums tos uzskatīt par nelegāliem no juridiskā aspekta.

Satiksmes ministrija aicina paplašināt pētījuma tvērumu, ietverot izpēti par faktiskajām iespējām gaisvadus Rīgas vēsturiskajā centrā nomainīt uz pazemes infrastruktūru un par izmaksām, kas saistītas ar nomaiņas procesu, kā arī par konkurences jautājumiem.

Līdz brīdim, kamēr nav skaidri minētie apstākļi, bet ne tikai, Satiksmes ministrija nevar atbalstīt Rīgas domes izvēlēto veidu, kā īstenot Rīgas vēsturiskā centra atbrīvošanu no gaisvadiem. Tomēr laiks rādīs, vai jaunie Rīgas domes politiķi ar Inesi Andersoni priekšgalā ieklausīsies riskos un veselajā saprātā, lai novērstu negatīvo ietekmi uz iedzīvotājiem un uzņēmējiem, pasargās tos no būtiska sakaru pakalpojumu cenu pieauguma un konkurences pasliktināšanās.

Vai varbūt tomēr ir kāda slēpta vienošanās starp uzņēmumu un politiķiem, lai šo jautājumu iespējami ārtāk “sakārtotu” neatkarīgi no tiesvedības riskiem un neizdevīguma sabiedrībai.

Novērtē šo rakstu:

59
9

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Valsts sabiedrisko attiecību mazspēja un katastrofa

FotoSakarā ar zemiem Latvijas vakcinācijas skaitļiem un attiecīgu risku, ka atkal būs ierobežojumi un ka mācības atkal notiks attālināti uc, atļaušos izteikt arī savas neprofesionālas pārdomas.
Lasīt visu...

10

Savāds laiks

FotoNo aizmirstības putekļiem mediju starmešos atkal parādījies tas pats vīrs, kurš reiz solījās visus oligarhus apkarot un Latvijā taisnību atjaunot.
Lasīt visu...

21

Vainīguma prezumpcija jāatceļ, citādi – kapitālais remonts beidzies, bet ēka nav apdzīvojama

FotoNeviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā. Nevienam nav jāpierāda savs nevainīgums. Šie ir jebkuras demokrātiskas, tiesiskas valsts pamatprincipi. Nevainīguma prezumpcija ir nostiprināta arī Latvijas likumdošanā. Izņemot vienu virzienu – banku sektoru.
Lasīt visu...

6

Ultimāts valsts prezidentam Egilam Levitam

FotoMēs ierosināsim valsts prezidenta Egila Levita pirmstermiņa atbrīvošanu no amata, ja mūsu prasības netiks izpildītas divu nedēļu laikā, Jums tiks atņemta prezidenta pensija, dzīvoklis un mašīna. Latvijas Republikā nevar būt prezidents, kas neievēro Satversmi un Tautas gribu. Tādēļ tiks ierosināts Likums par prezidenta pirmstermiņa atbrīvošanu no amata, liedzot Jums visas privilēģijas.
Lasīt visu...

21

Daudz ko var paveikt īsā laikā, tikai – bez viņiem

FotoJa esošais ministrs un valdība nezina, kā, un nemāk panākt 60 - 70 procentu vakcinēto skaitu, lai paiet malā. Garantējot brīvprātīgu pieeju vakcinācijas procesam, noņemot totāli neveiksmīgo „vakcinācijas ministru” un izvirzot vakcināciju par līdzekli, nevis mērķi, šis skaitlis ir reāli panākams īsā laikā, jo vakcīnu ir pietiekami.
Lasīt visu...

15

Es esmu vienīgā īstā opozīcija, nevis kaut kāds tur Šlesers!

FotoSvētdien veltīju nedaudz laika un papētīju publisko informāciju par Aināra Šlesera organizēto pasākumu pie Rīgas pils nākamo sestdien. Galu galā Šlesers aicināja man tam pievienoties. Secinājumi šādi.
Lasīt visu...

12

Ticiet ekspertiem, un viss būs tikpat labi kā līdz šim

FotoCovid-19 vakcīnas trešās devas ievadīšana ir aktuāls jautājums ne tikai Latvijā, bet arī citur pasaulē. Lēmumi par šī procesa uzsākšanu nereti vairāk tiek argumentēti ar lokāliem pieņēmumiem, nevis zinātniski pamatotiem faktiem. 
Lasīt visu...

21

Nē cūku un vistu slepkavošanai vēdera baudai!

FotoKatru gadu Latvijā tiek noslepkavoti 700 tūkstoši cūku un vairāk nekā 21 miljons vistu, lai piepildītu iedzīvotāju kāri apmierināt savu garšas kārpiņu prasības un piepildīt vēderu.
Lasīt visu...

12

Tagad Latvijas Ārstu biedrība paudīs tikai „pareizo” viedokli: ja nomirst saskaņā ar Covid-19 vadlīnijām, tad OK

FotoDomas kavējas pie Latvijas Ārstu biedrības prezidentes ārstes Ilzes Aizsilnieces atklātās vēstules, precīzāk, pretreakcijas no jaunizveidotās darba grupas, kura norobežojas no vēstulē paustās patiesības.
Lasīt visu...

21

VID atņem cilvēku sociālās iemaksas, lai segtu svešu uzņēmumu parādus

FotoValsts ieņēmumu dienests (VID) ir vērsies pret visiem SIA Tokyo City darbiniekiem, kopumā atņemot viņiem sociālās iemaksas 130 000 eiro apmērā, lai tādejādi kompensētu trešo pušu uzņēmumu nodokļu parādus.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Hermanis Rāzens, Putņa sāga

Kas nav ar mums, tas ir pret mums, tas Putnis ir viens pārpratums, viņš visur saskata tik slikto, un tāpēc valdei sāka likties, ka partijā viņš...

Foto

Reālajā dzīvē, kuru, iespējams, no Rīgas pils logiem grūtāk saskatīt, problēmas ir gluži citas

Rudens sesiju atklājot, valsts prezidents Egils Levits informēja Saeimu, ka ar Latvijas...

Foto

Mazais Gobzems gāž lielo vezumu

Uzreiz jāpiebilst, ka autors nav skandalozā deputāta Alda Gobzema cienītājs. Skaļo dīvainīti var uzlūkot ar žēlumu un līdzjūtību. Taču jāatzīst, ka...

Foto

Pateicamies par uzticēšanos valsts prezidenta institūcijai, bet ko tad mēs, mēs jau neko

Cienījamā Rozenbergas kundze! Valsts prezidenta kancelejā 2021. gada 19. jūlijā saņemts valsts prezidentam...

Foto

Vadoņu konstruēšana

Divi pašieceltie un, jāatzīst, daudzu atbalstītie varoņi Latvijā jau ir, jo Saeimas vēlēšanu kampaņa jau ņipri sākusies. Līdz vēlēšanām gan vēl gads ar mazu...

Foto

Neaizmirstam cilvēcību viens pret otru

Īsi un kodolīgi par to, kur slēpjas problēma un kā to risināt. Neaizmirstam cilvēcību viens pret otru - cilvēki ilgstoši ir...

Foto

Ar īpašu minoritāšu politiku uzkrāsim antivielas pret nacionālismu!

“Cilvēkiem jābūt mūsu politikas pašā centrā. Tāpēc es vēlos, lai visi eiropieši aktīvi piedalītos konferencē par Eiropas nākotni...

Foto

Protestētāji neslimo ar kroņa vīrusu

Šobrīd visā pasaulē globālo kungu vietējie pakalpiņi baida ļaudis, ka protesta saietu dēļ pieaugs saslimstība ar koronavīrusu. Taču nekas tamlīdzīgs nenotiek....

Foto

Kā mēs visi vēlamies dzīvot pēc tam, kad šis viss būs beidzies

Pēdējo nedēļu laikā ļoti maz esmu apmeklējis vietējo plašsaziņas mediju kanālus. Tas tāpēc, ka...

Foto

Izziņa kā garīga vērtība

Pirms aptuveni divarpus gadsimtiem vairāki raksti sākās ar paskaidrojumu, kam tie paredzēti – skolniekiem vai skolotājiem. Skolnieku vajadzībām bija jāraksta viegli saprotami...

Foto

Gobzems Latvijā vislabāk slauka dibenu un visu, ko vien spējam iedomāties

"Žurku skrējiens" pēc varas šoreiz sācies agrāk nekā parasti. Draņķīgākie politiķi steidz manipulēt ar masu...

Foto

Vai Kariņa valdību varētu izmest kā mīkstās rotaļlietas?

„Un ko ar tām (mīkstajām mantiņām – E.V.) vajadzēja darīt? Kariņam nest uz mājām un sasēdināt uz viesistabas...