Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Rīgas dome pēkšņi pieķērsusies jautājumam par gaisvadu kabeļiem, kas jau sen bojā mūsu pilsētas vēsturisko centru. Tomēr ne jau skata bojāšana ir galvenais iemesls, izskatās, ka domnieki ar Inesi Andersoni (Jaunā Vienotība - attēlā) priekšgalā gatavo augsni sakaru un televīzijas biznesa pārdalei galvaspilsētā.

Savulaik Rīgas pilsētā tika izvietoti gaisvadu kabeļi, lai nodrošinātu mājsaimniecības un uzņēmumus ar interneta un televīzijas pakapojumiem, - tolaik tā bija vienīgā un ātrākā iespēja sakaru nodrošināšanai pilsētniekiem, jo Lattelekom bija ļoti atpalicis tehnoloģijās un nenodrošināja kvalitatīvus interneta pakalpojumus, un televīziju nepiedāvāja vispār.

Nav šaubu, ka gaisvada kabeļi ir gan marķēti no pakalpojumu sniedzēju puses, gan nemarķēti – tādi, kuru izcelsme nav zināma. Protams, ir jālegalizē un visam jābūt likumīgi, taču sanāk, ka vienkārši nogriezīs esošos kabeļus un liks patērētājiem pieslēgties pie vienīgā pazemes tīkla – Lattelekom (tagad - TET), kas ir visdārgākais un ar vismazāko pakalpojumu spektru.

Pie kam datu pārraides apjomi pandēmijas laikā, strādājot, mācoties un iepērkoties attālināti, ir būtiski pieauguši, un noteikti kadam ir milzīga vēlme šo vairākkārtīgo pieaugumu attiecināt uz savu peļņu.

Pēc Satiksmes ministrijas rīcībā esošās informācijas, Rīgas dome, balstoties uz iepriekšminētajiem saistošajiem noteikumiem, ir uzsākusi paplašinātu procesu, jo plāno gaisvadu kabeļus, kas nav marķēti, demontēt, nesaistot demontāžu ne ar ierīkošanas, ne rekonstrukcijas procesiem, kā to paredz noteikumi.

Sasteigta gaisvadu demontāža radīs konkurences riskus, bet vissvarīgākais aspekts, kas jāatzīmē kā nopietns risks, ir elektronisko sakaru tīkla arhitektūra, kas ir organizēta tā, ka, pārtraucot signāla pārraidi kādā punktā, pakalpojums var kļūt nepieejams lielam galalietotāju skaitam. Savukārt “Rīgas namu pārvaldnieks” par katru piekļuves pieprasījumu iekasē samaksu un citādi piekļuvi tīklam prettiesiski atsaka.

Kopš 2005.gada aktīvs darbs pie gaisvada līniju pārnešanas pazemē un sakārtošanas nav noticis, un sanāk, ka visiem operatoriem, izņemot TET, jābūvē pilnīgi jaunas līnijas. Tas nav reāli, jo Rīgas pilsētā ievilkt jaunas pazemes kabeļu līnijas tehniski un fiziski nav iespējams, vienīgā iespēja ir izmantot esošas TET pazemes līnijas, kuras izmaksā ļoti dārgi, un TET bieži vien atsaka operatoriem to ierīkošanu, baidoties no konkurences un pamatojot to ar tehniskiem ierobežojumiem.

Nav arī bijusi konsultēšanās ar nozari, un nav vērtēta ietekme uz tirgus dalībniekiem. Tieši tāpēc ir jāveic izvērtējums, un nepieciešamības gadījumā jāapsver šo prasību atcelšana.

Citādi vienīgais operators būs TET, ar kuru pārējiem operatoriem nāksies sadarboties uz neizdevīgiem un nepieņemamiem noteikumiem, jo ar plānoto rīcību tiks atbalstīts TET, stiprinot tā pozīcijas vairākos tirgos. Lai pārnestu optiskos vadus no jumtiem uz pazemes kanalizāciju, operatoriem būs nepieciešamas būtiskas investīcijas, un šī izbūve būs vismaz divus gadus ilga ar nosacījumu, ka TET vispār būs pietiekama vēlme sadarboties un paplašināt kapacitāti, lai nodrošinātu operatorus ar infrastruktūru.

Bez konkurences fiksēto sakaru tirgū tarifiem nāksies par pakalpojumu maksāt krietni dārgāk. Šis Rīgas domes plāns kabeļu nomaiņai rada nopietnus korupcijas un konkurences kropļošanas riskus, kā arī var rezultēties ar tiesvedībām gan Latvijas tiesās, gan atbilstoši ārvalstu investīciju aizsardzības līgumiem arī ārvalstu šķīrējtiesās.

Satiksmes ministrija aicina neuzsākt nemarķēto gaisvadu demontāžu, bet veidot saturisku, pusēm pieņemamu dialogu ar mērķi iespējami sakārtot situāciju, lai demontāža tiešām notiktu tikai tajos gadījumos, kad attiecīgie gaisvadu kabeļi netiek izmantoti pakalpojumu sniegšanai vai ir pietiekams pamatojums tos uzskatīt par nelegāliem no juridiskā aspekta.

Satiksmes ministrija aicina paplašināt pētījuma tvērumu, ietverot izpēti par faktiskajām iespējām gaisvadus Rīgas vēsturiskajā centrā nomainīt uz pazemes infrastruktūru un par izmaksām, kas saistītas ar nomaiņas procesu, kā arī par konkurences jautājumiem.

Līdz brīdim, kamēr nav skaidri minētie apstākļi, bet ne tikai, Satiksmes ministrija nevar atbalstīt Rīgas domes izvēlēto veidu, kā īstenot Rīgas vēsturiskā centra atbrīvošanu no gaisvadiem. Tomēr laiks rādīs, vai jaunie Rīgas domes politiķi ar Inesi Andersoni priekšgalā ieklausīsies riskos un veselajā saprātā, lai novērstu negatīvo ietekmi uz iedzīvotājiem un uzņēmējiem, pasargās tos no būtiska sakaru pakalpojumu cenu pieauguma un konkurences pasliktināšanās.

Vai varbūt tomēr ir kāda slēpta vienošanās starp uzņēmumu un politiķiem, lai šo jautājumu iespējami ārtāk “sakārtotu” neatkarīgi no tiesvedības riskiem un neizdevīguma sabiedrībai.

Novērtē šo rakstu:

61
9

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

18

Tā kā savu Rinkēviču mums izdevās ievēlēt, mēs ar smagos noziegumos apsūdzētām personām atkal nesadarbosimies (līdz nākamajai reizei)

FotoPartiju apvienības Jaunā Vienotība un partijas Vienotība valdes, kā arī Saeimā pārstāvētā frakcija vienbalsīgi atbalsta Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa iniciēto sarunu uzsākšanu par iespējamu koalīcijas paplašināšanu.
Lasīt visu...

21

Kad bijusī „konservatīvā” izglītības ministre tagad vicina varavīksnes karogu

FotoKā tā varēja būt, ka no partijas "Jaunā konservatīvā partija" (vēlāk "Konservatīvie") par izglītības un zinātnes (!) ministru bija cilvēks, kas tagad savā socmediju kontā vicina varavīksnes karogu?
Lasīt visu...

21

Pieprasām noņemt pie domes ēkas izkārto varavīksnes krāsu karogu

FotoPartijas “Gods kalpot Rīgai” valde, kuras sastāvā esmu es un arī pašvaldības deputāti, pieprasām nekavējoties no Rīgas Rātsnama noņemt izkārto varavīksnes krāsu karogu, kas simbolizē atbalstu “PRAIDA” un “LGTB” kopienai. Šī karoga izkāršana neatbilst noteiktajiem normatīviem par valsts karogu izkāršanu pie sabiedriskām ēkām, un šis lēmums nav debatēts un atbalstīts kādā no Rīgas domes sēdēm.
Lasīt visu...

21

Par Stambulas konvencijas saderību ar Latvijas Satversmi

FotoPolicijas nolaidība, nenovēršot vīrieša īstenotu jaunas sievietes vajāšanu, apdraudēšanu un galu galā – nonāvēšanu, ir atgriezusi publiskajā telpā jautājumu par Konvencijas par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu (turpmāk – Stambulas konvencijas) ratifikāciju. Latvijas valdība šo konvenciju parakstīja jau 2016. gadā, tomēr šādai rīcībai ir tikai politisks, bet ne juridisks spēks. Lai konvencija taptu patiešām saistoša, nepieciešama parlamenta rīcība ratifikācijas veidā, kam jau septiņus gadus pietrūkst deputātu vairākuma.
Lasīt visu...

21

Prezidenta vēlēšanas pasaules dienā bez tabakas

FotoTas, protams, ir simboliski, ka Latvijas Saeima nolēmua vēlēt Latvijas prezidentu 31. maijā – Pasaules dienā bez tabakas (World No Tobacco Day).
Lasīt visu...

12

Lembergs? Jūs ko! Kas tas vispār tāds? Mums rūpe tikai par valsti!

FotoZaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcija uzskata, ka šajā saspringtajā ģeopolitiskajā situācijā, kāda valda pasaulē, nav īstais laiks, kad Latvija var ļauties eksperimentiem valsts prezidenta izvēlē, tāpēc balsojumā par valsts prezidentu deputāti atbalstīja ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču, kuram ir visatbilstošākā pieredze un zināšanas šodienas apstākļiem.
Lasīt visu...

21

Par Stambulas konvenciju, nacionālo reliģiju un prezidenta vēlēšanām

FotoKurta Vonnegūta romānā "Kaķa šūpulis" var atrast Bokonona dziesmiņu, kas ir gana dziļdomīga: Žūpa, kas parkā uz soliņa dzied, Mednieks, kas tīģeru medībās iet, Ķīniešu zobārsts, Angļu karaliene Ir mezgliņi, ko viens pavediens sien. Smalks, smalks pavediens – Tik dažādi ļaudis, bet kamoliņš viens.
Lasīt visu...

15

Mūsu labvēlis Meroni palūdza uzrakstīt par Lembergu, un nevarējām atteikt

FotoKurš no viņiem? Gremdēs vai atbalstīs, apsolīs un apžēlos?! Tieši tāda pašreiz ir augstāko vērtību nesēja, arī drošības garanta – nākamā Latvijas prezidenta – atlases un ievēlēšanas intriga. Izrādās, ka bez Lemberga nevar. Tāda ir cena, ja valdības koalīcija nespēj vienoties par vienu kopēju Valsts prezidenta kandidātu.
Lasīt visu...

21

Latvijas psihiatriem – noraidījums!

FotoLaikā, kad tik daudz emociju un spraigu cīņu uz ledus, sāncensības gars pēkšņi pārņēmis arī gluži negaidīti saformējušos komandu – Latvijas psihiatrus. Lai arī patīkamāk noteikti būtu svinēt Latvijas svarīgāko uzvaru, diemžēl nāksies brīdi uzkavēties arī šajā publiskās diskusijas laukumā, īsi atvairot izdarītos metienus pa maniem vārtiem.
Lasīt visu...

8

Vai īstie prezidenta amata kandidāti ir Mūrniece, Zīle un Simanovičs?

FotoTā vien izskatās, ka pašreiz izvirzītajiem valsts prezidenta amata kandidātiem nav cerību iekarot Rīgas pili, jo nevienam nav nav tik liela atbalsta, lai saņemtu ievēlēšanai nepieciešamo balsu skaitu. To lieliski apzinās arī politiķi.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Tiesības nogalināt: Krievijas gadījums

Kas notiek, kad civilā vara netiek galā ar tiem, kuru rokās ir ieroči? Sākas haoss, un taisnība ir tam, kurš stiprāks....

Foto

Kaut kāds izlēcējs iedomājas, ka var domāt citādi nekā mēs, izcilie eksperti un speciālisti, kuriem ir pašreizējos datos balstīts pareizais viedoklis

Pēc pēdējā nedēļā izskanējušajiem Nila...

Foto

Vai nākamais prezidents arī dalīs ordeņus savējiem un garāmgājējiem?

“Nav īstais brīdis eksperimentiem ar koalīciju,” teic Uldis Pīlēns, Valsts prezidenta amata kandidāts, skaidrodams savu pārliecību par...

Foto

Prokremliskā pagale. Levits bija tieši tāds savā vietā, kāds bija nepieciešams prokremliskajiem spēkiem

Grūti pateikt, kāpēc tieši Saeimas kontekstā Latvijas valsts prezidents Egils Levits ieraudzīja kaut...

Foto

Kā tad lai māca Latvijas vēsturi?

Latvijā virmo diskusijas par vēsturi un tās mācīšanu skolās. Pēc jaunās Skola 2030 programas ieviešanas Latvijas skolās vēsture netiks mācīta atsevišķi no...

Foto

Nākamajam valsts prezidentam ir jāspēj vadīt Latviju iespējamā Trešā pasaules kara apstākļos!

Personīgi man nešķiet būtiski, lai valsts prezidents vaļējā automašīnā trauktos pa valsti un sveiktu...

Foto

Naida kurināšanas troļļi Latvijā mēģina iebiedēt un apklusināt mūs, objektīvos, drosmīgos un sabiedrības interesēs strādājošos žurnālistus, neļaujot mums darīt visu, kas mums ienāk prātā

Nesen beidzu...

Foto

Rinkēviča unikālais skapis

Ārlietu ministra Edgara Rinkēviča gadījums Latvijas politikā ir saistāms ar mērķtiecīgu darbu, kur visa pamatā ir ne tikai spēja izmantot apstākļus, bet tos...

Foto

Baltkrievija Krievijas kabatā

Aleksandra Lukašenko sliktais veselības stāvoklis liek domāt par to, kas var notikt, ja viņš nespēs pildīt vadoņa lomu. Pirms tas kļūst skaidrs, atskatīsimies,...

Foto

Pietiek nopietnības: Maksimu Galkinu par valsts prezidentu!

Ņemot vērā ārkārtīgi sarežģīto situāciju pēc Leviatāna k-ga atsacīšanās kandidēt, ierosinu meklēt neordinārus risinājumus. Viens no tiem būtu ārkārtas...

Foto

Cik baisi, ka lieliskais Latvijas nepārtrauktības doktrīnas tēvs Levits ir piekāpies prokremliskā oligarhāta kalpu sazvērestības priekšā

Ja vesels prezidents, vārdā Egils Levits, atsakās atkārtoti pretendēt uz...

Foto

Piesakos konkursā par vistukšāko un visfrāžaināko prezidenta amata kandidāta paziņojumu

Dārgie draugi! Es, tāpat kā daudzi, vēlos redzēt mūsu Latviju modernu un stipru. Moderna Latvija manā...

Foto

Valdība atļauj elpot

Šķiet, Latvijā var uzelpot brīvāk. Pat mediji informē, ka “uzpurņu” ēra beigusies. Ministru kabinets šā gada 9. maija sēdē tiešām mainīja epidemioloģiskās drošības...

Foto

Kremļa rokas nozākātajam Egilam Levitam ir ļoti zems reitings? Viņam vienalga nav alternatīvas, jo Gunāram Astram un Jānim Čakstem „reitings” bija vispār nekāds!

2019. g. jūlijā...

Foto

Gada laikā kampaņa „Runā latviski” panākusi ievērojamas pārmaiņas

7. maijā apritēja gads, kopš sociālajos tīklos twitter un Facebook tika uzsākta sabiedriska kampaņa #RunāLatviski #AtkrieviskoLatviju. Nesen līdzdalības...

Foto

Egila Levita kancelejas darbinieku algas ir tik mazas, ka drīz viņus piemeklēs bads

Ordeņu šķinda Rīgas pilī, Kremļa atbalstītāju bļaurības Esplanādē un “gatavošanās” 9. maija pseidosvinībām...

Foto

Nekonsekventi lēmumi un valsts spiediens uz tieslietu sistēmu ir nepieņemama un bezatbildīga rīcība

Pārsteidzīgi paziņojumi, nepamatoti izteikumi Latvijas politiskajai videi nav nekāds jaunums, taču tagad pieņemts...

Foto

Kliedzoši!

Šis ir KLIEDZOŠI! Es pats esmu vecāks, un sirds sažņaudzas, redzot, ka Latvijā notiek šādas drausmas. Man trūkst vārdu... Vai tas ir tas Latvijas izslavētais...

Foto

Bordāna “eža cimdu” mantiniece

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere plašā intervijā, liekulīgi iepinot tēzi par Temīdas apolitiskumu, cenšas pārliecināt publiku, ka “nevainīguma prezumpcija tiek un tiks augstā...

Foto

Tikai tautas ienaidnieki var neuzticēties Latvijas valsts lieliskajām institūcijām un šaubīties par demokrātijas noturību pasaulē!

Ministres kundze! Nacionālo bruņoto spēku komandiera kungs! Karavīri un parādes dalībnieki!...

Foto

Krievi ir nosprieduši – ja nav taustāmas jēgas no viņu balsīm parlamentā, tad balsos par klauniem, būs vismaz jautrāk

Ukrainas karš liecina, ka pasaule nevar būt droša...

Foto

Kamēr policijā turpinās strādāt šādi andronkuļi, upuri neziņos

Sieviete, ko bijušais dzīvesbiedrs nodur maza bērna priekšā. Sieviete gaidībās, kuru dzīvesbiedrs nosit līdz nāvei, apzināti spīdzinot pirms...

Foto

Kas vispār var sodīt Levitu un viņa bandas dalībniekus?

Egils Levits un tā visa banda ap viņu, kas safabricēja kriminālprocesu un pasūtīja kratīšanas, meklējot Viltvārža un...

Foto

Ar e-adresēm valsts aparāts ir modernizējis birokrātiju, taču par tās palielināšanas cenu

Oficiālā elektroniskā adrese (e-adrese) ir valsts ieviests rīks, caur kuru tiek nodrošināta korespondence starp...