Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ir šis tas saistībā ap jaunradīto Zolitūdes traģēdijas sabiedrisko komisiju, salīdzinot ar ko pat dažādu gobzemu tradicionālais uz kauliem būvētais bizness šķiet tik tāda nevainīga izklaide ar diskrētu ekshibicionisma piesitienu.

Pirmais. Kā visi labi zinām, nejaukajam Ušakovam vajadzēja atkāpties, bet viņš neatkāpās, savukārt jaukajam Dombrovskim nevajadzēja atkāpties, bet viņš atkāpās un varonīgi uzņēmās ne savu vainu.

Labi un jauki, ka tādi cilvēki ir mūsu vidū. Bet - ja reiz tu uzņemies vainu, kāpēc tu nekavējoties un par visām varēm lien būt tas, kurš izraudzīsies šīs it kā tik svarīgās komisijas vadītāju? Un kāpēc sev pilnīgi netipiskā triecientempā izdragā cauri sava kandidāta apstiprināšanu valdībā? Pirmie pabalsti bojāgājušo radiniekiem - ap Ziemassvētkiem, bet komisijas vadītājs - tagad un tūlīt? Kāpēc?

Otrais. Kā visi labi zinām, šī te būšot sabiedriska komisija - tās dalībniekus izvirzīšot sabiedrība, sabiedrība arī izvēlēšoties cienīgākos, kuri tad par nelielu, taisnīgu samaksu vaiga sviedros raušoties sabiedrības interesēs.

Jau atkal - labi un jauki, ka tādi cilvēki ir mūsu vidū. Bet - kāpēc aizvadītajās nedēļās tik vien no tās pareizās, izvēlēties tiesīgās sabiedrības ir bijis manāms kā dažas voikveidīgas un kažokveidīgas lijas, kuras parasti parādās visur, kur ir iespēja pavicināties un paklaigāt sabiedrības vārdā un uz tā rēķina nodrošināt dienišķo iztiku? Tiešām - kāpēc? Un vispār - kāpēc sabiedrisku komisiju apstiprina valdība?

Trešais. Kā visi labi zinām, komisijas uzdevums būšot paskatīties dziļāk, uz to, kādi ir sistēmas trūkumi, kāpēc tāda traģēdija ir notikusi un kas būtu jādara, lai šādas nelaimes nekad neatkārtotos, un izraudzītie cilvēki to noteikti spēšot.

Un atkal - labi un jauki, ka tādi cilvēki ir mūsu vidū. Bet - kāpēc tie cilvēki, kurus izvirza pareizā (dombrovsku, voiku un kažoku izpratnē) "sabiedrība", lielākoties ir pazīstami ar to, ka kā reiz labi un komfortabli dzīvojuši esošajā sistēmā un bijuši paklausīgas - un līdz ar to labi atalgotas - tās sastāvdaļas? Viņi tagad būs tie, kas šo sistēmu kritizēs un lauzīs?...

Patiesība ir vienkārša. Totālās nolaidības un bezatbildības sistēmai, ko gadiem ilgi ir rūpīgi kultivējis Dombrovskis un viņa pārstāvētais politiskais spēks (un kurā paradoksālā kārtā komfortabli jūtas arī visi latvju ušakovi), nav vajadzīgas kaut kādas tur nekontrolējamas un nevadāmas komisijas.

Jo šādām nevadāmām komisijām tak prātā var ienākt velns zina, kas. Nu, piemēram, nosaukt vainīgos ārpus kriminālās atbildības rāmjiem, - ne tikai vienu projektētāju, vienu skrūvju piegādātāju un vienu veikala vadītāju un vēl kādu sīku grēkāzi vien.

Un tā tak, izsakoties "sabiedrības" (Valda Dombrovska personā) izvēlētā komisijas vadītāja Jāņa Kažociņa vārdiem, var "iebraukt auzās". Bet bezatbildības un nolaidības sistēmai, kuras sastāvdaļām kaut kādas tur Zolitūdes dēļ nebūt nav vēlmes šķirties no līdzšinējās komfortablās dzīves, šādas auzas, protams, nav vajadzīgas.

"Noteikti", izsakoties Dombrovska vārdiem, nebūtu vajadzīgs pat "saraksts par nepieciešamajiem grozījumiem normatīvajos aktos". Jo tā tak var kaut ko salaist grīstē, - un ej nu pēc tam izlocies. Lūk, nekādus pienākumus neuzliekošas "rekomendācijas", - jā, tādas gan labprāt, kaut dučiem un kāliem.

Tāpēc arī morāli tik atbildīgais premjers, kamēr vēl amatā, pats personiski un ar lielu skubu izvēlas komisijas vadītāju - cilvēku, kurš visus aizvadītos gadus ir apliecinājis sevi kā uzticamu sistēmas sulaini bez īpašām spējām, bet arī bez ambīcijām un, kas galvenais, ar padevīgi sakumpušu muguriņu. Jo no šitā nekādu pārsteigumu nebūs.

Uz svilpienu klāt ir arī jau pieminētās kažokveidīgās un voikveidīgās lijas, kuras jau iepriekš apliecinājušas, ka vienmēr ir gatavas ar sabiedrības vārdu uz lūpām piesegt to, kas nu kurā brīdī ir vajadzīgs, - kas netic, var paprasīt vienmēr gatavajai sabiedriskajai izmeklētājai un uzraudzītājai Inesei Voikai, lai pastāsta, kā viņas vadīto "Delnu" oligarhi savulaik prasmīgi izmantoja "Latvijas kuģniecības" valstiskās nozagšanas leģitimizācijai. Jautājums tikai viens - atleca kaut kas Voikas kundzei vai viņu vienkārši primitīvi izmantoja un izmeta.

Komisijas komplektam - vēl viena pabļaustīga un pašsajūsmināta būtne, kura jau ne teorijā, bet praksē apliecinājusi, ka labprāt uzknābā pāris tūkstošu latu mēnesī no valsts rokas un par to nejūt nekādus sirdsapziņas pārmetumus ("man taču pienākas!"), bet dekorācijai - izbijusi stingra tiesnese (godīgi sakot, nesaprotu, ar kādām metodēm iepriekš pārskaitītajai "sabiedrībai" izdevās piepīt savai kompānijai Šteinertes kundzi).

Nu, bet, kad šis sistēmai vajadzīgās panākumu ķīlas komplekts nokaldināts, var jau arī paspēlēties no sērijas "ir svarīgi, lai cietušie un bojāgājušo pārstāvji zinātu, ka komisija darbojas viņu interesēs" un "tuvāko nedēļu laikā komisija mēģinās saprast, kā komunicēt ar cietušajiem un kā pārstāvēt viņu intereses" (Kažociņa kunga domu graudi). Sak, jā, ir tur vēl arī tādi...

Tāpat var arī uzreiz skaidri ierādīt vietu "sabiedrības" neizredzētajiem, bet tāpat nez kur lienošajiem un nez ko gribošajiem - "vēlmi darboties komisijā ir izteikuši vairāki eksperti, un, visticamāk, viņiem netiks liegta šāda iespēja" (Ineses Voikas atzinums). Un tad - viss kārtībā, ak, cienījamās kundzes un kungi...

Patiesībā gan Latvijā ir tikai viena skaitliski neliela cilvēku grupa, kam ir tiesības pateikt - kādiem cilvēkiem šādā komisijā būt, vai vispār tāda vajadzīga un ar ko tai nodarboties, ja reiz vajadzīga.

Šie cilvēki ir piecdesmit četru Zolitūdē bojāgājušo tuvinieki - viņiem un nevis kaut kādiem dombrovskiem, voikām, kažokām un citiem alkatīgiem un/vai ciniskiem ļautiņiem vienīgajiem ir neatņemamas morālas tiesības izvēlēties un noteikt - būs tā un ne citādi.

Bet tā, protams, nebūs. Būs sistēmai lojāla, tās piebarota un kontrolēta sulaiņu un maitu liju sabiedriskā melu fufeļkomisija. Ar likumsakarīgiem "darba" rezultātiem.

Foto no delna.lv

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā

FotoVēlos Jūs informēt, kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā.Jau neskaitāmas reizes pēdējo pāris gadu laikā tiek ierosinātas krimināllietas par izvarošanu. Tiek aizturēti cilvēki, kuri pēc pāris mēnešiem tiek atbrīvoti. Bet tajā pašā laikā cietušās personas saņem no valsts atlīdzību, kas paredzēta cietušām personām
Lasīt visu...

21

Levita kungs, mēs gribam 0,16% no iekšzemes kopprodukta, nevis valsts radio un TV sakārtošanu!

FotoPirms vairāk nekā desmit gadiem politiskajā dienaskārtībā pirmoreiz nonāca jautājums par Latvijas sabiedrisko mediju apvienošanu. Toreiz Latvijas Radio iestājās pret to, jo apvienošanās sākotnējais ambiciozais plāns toreizējā resursu trūkuma situācijā bija nerealizējams, savukārt apvienošanās, neieguldot nepieciešamos finanšu līdzekļus attīstībai, solīja vairāk risku nekā ieguvumu. Procesa virzītāji aizrautīgi runāja par sinerģiju, kas veidosies apvienotajā medijā, tajā pašā laikā nespējot kliedēt bažas par to, vai:
Lasīt visu...

21

Sazvērestības teoriju cienītājiem ir jāpajautā sev: bet kāda ilgtermiņa mērķa labā darbojos es?

FotoPirms ejam tālāk, ir jāuzsver, ka sazvērestības teoriju patiesums šeit nav būtisks. Vārdu savienojums “sazvērestības teorija” sākotnēji nenozīmē, ka šī teorija pauž nepatiesību, vien to, ka tā apraksta vairāku spēlētāju sazvērēšanos. Taču skaidrs, ka mūsdienās šim vārdu savienojumam ir negatīva konotācija — ar to apzīmē stāstus, kurus publiskajā telpā nav pieņemts uzskatīt par patiesiem.
Lasīt visu...

18

“Demokrātijas akadēmija” vēlas demokrātiju, par kuru maksā visi citi!

Foto16.martā Ogres muzejā notika pasākums “Demokrātijas akadēmijai”. Tā ir programma, kuru par dažādu fondu, tostarp Sorosa fonda “DOTS”, naudu īsteno vairākas biedrības. “Akadēmiķi” apmeklēja muzeju, bet “aizmirsa” par to samaksāt.
Lasīt visu...

21

Pārdomas saistībā ar veselības aprūpes budžetu 2023. gadā

FotoUzstādījums, ka, pirms nav veiktas reformas, veselības aprūpes budžetu ir racionāli papildināt vien tehniski, vedina minēt, vai tiešām valdība sāk cīņu ar lielāko šķērsli nozarē, proti, hroniski samilzušo administratīvo vājumu. Gadiem ilgi Nacionālais veselības dienests un Veselības ministrija apzināti vairījušies veikt reālu pārraudzību, cik lietderīgi ārstniecības iestādes izmanto piešķirtos līdzekļus, kas paredzēti deleģēto valsts pārvaldes uzdevumu izpildei, lai sniegtu iedzīvotājiem valsts nodrošinātos veselības aprūpes pakalpojumus. Ja tiks īstenota reāla padotība, iestādes riskēs aizskart medicīnas establišmenta intereses.
Lasīt visu...

21

Par valsts prezidenta ievēlēšanas kultūras maiņu

FotoValsts prezidents Egils Levits kādā nesenā televīzijas intervijā, atbildot uz jautājumu, vai kandidēs uz otro termiņu, atbildēja: „Ja partijas uzskata, ka būtu jēdzīgi to darīt, es varu to darīt.” Par šādu izteikumu ir grūti nesmīnēt, taču pašreizējos apstākļos jāsaka godīgi — ir bezjēdzīgi gaidīt drosmīgāku un skaidrāku atbildi. Jo tāda ir mūsu pašreizējā valsts prezidenta ievēlēšanas kārtība, tāda ir mūsu prezidenta vēlēšanas tradīcija, un tādu piesardzību veicina mūsu attieksme pret zaudētājiem un drosmīgajiem.
Lasīt visu...

3

Nepiesienieties Vitenbergam, tas bija normāls politiskais tūrisms, bet jūs sagribējāt kādu labumu valstij

Foto2023. gada 14. martā interneta resursā www.makroekonomika.lv tika publicēts raksts "Enerģētikas zaļais mezgls”. Rakstā norādīts, ka Latvijas delegācija vizītes laikā ASV 2022. gada aprīlī saņēmusi piedāvājumu iegādāties sašķidrināto dabasgāzi (SDG) par ievērojami zemākām cenām nekā pagājušajā gadā tirgū bija pieejamas. Seko apgalvojums, ka sarunas ar ASV gāzes kompānijām neesot tikušas uzsāktas un līgums neesot noslēgts, kā rezultātā noprotams, ka Latvija nav guvusi ievērojamu ekonomisku labumu.
Lasīt visu...

21

Publiski jautājumi kuluāros pieminētajai prezidenta amata kandidātei par NATO apsolījumiem

FotoGrieķija ar NATO atbalstu pašlaik bruņojas, lai varētu aizstāvēties pret iespējamo Turcijas agresiju, bet, lūk, paradokss, arī Turcija ir NATO, līdz ar to arī Turcija rīkojas ar NATO svētību un nebūtu pārsteigts, ka arī ar atbalstu. Visai interesanti, kuras NATO valsts karodziņu Latvijā liks piekārt pie prievītēm šāda visai neizbēgama konflikta gadījumā?
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Porcelāna skandāli un Nacionālā apvienība

Trīs lietas kultūras skapītī stāv - porcelāns, skandāli un Nacionālā apvienība (NA)… Tādi ir mani iespaidi par pēdējo laiku spilgtākajiem notikumiem...

Foto

Jaunā politiķa solījums

1. Es atzīstu daudzskaitļa pirmo personu mēs, kurā ietilpst visi Latvijas kā suverēnas valsts idejai lojāli Latvijas iedzīvotāji. Es atzīstu visu citu nāciju mēs....

Foto

Tiesības būt stulbam

Rit otrais gads kopš Krievijas uzsāktā trīsdienu zibenskara Ukrainā. Pa šo laiku Ukrainas armija papūlējusies demilitarizēt Krievijas bruņotos spēkus par vairāk nekā 20...

Foto

Sargsuņi rej, karavāna mīcās tālāk

Nesen medijiem tika ziņots, ka Finanšu izlūkošanas dienests pērn ir saņēmis ziņojumus par vairākiem tūkstošiem aizdomīgu darījumu....

Foto

Kluso apvērsumu mehānisms

Likumus Latvijā līdzīgi kā citur teorētiski ražo Saeima - mūsu gadījumā 100 deputāti, lai gan faktiski tos nosaka koalīcijas komanda, kuru vieno koalīcijas...

Foto

Vai viņi uzbruks arī Rainim un Čakam? Karš pret kultūru Rīgā

Tik daudzi atviegloti uzelpoja, uzzinot, ka pašreizējam Rīgas mēram, stabiņu apmātajam Staķim uz brīdi esot...

Foto

Andrejs Upīts bija jauks un labs okupācijas varas kolaborants

Publiskās atmiņas centra rosinātais un Rīgas Pieminekļu padomes atbalstītais priekšlikums demontēt vairāku literātu (tostarp – latviešu rakstnieka...

Foto

Kad beigsies karš Ukrainā?

Pamēģināsim uz šo jautājumu atbildēt godīgi un argumentēti, izmantojot arī tādu informāciju, kāda nekad nenonāk latvju žurnālistu rokās un galvās. Un paturēsim...

Foto

Es esmu tikls un šķīsts, ticiet man!

Žurnālistikā vissvarīgākā vērtība ir redakcionālā neatkarība. Nekas to nedrīkst apšaubīt. Vienlaikus cilvēkam ir viņa individuālā brīvība un sirdsapziņā pamatotas...

Foto

Nacionālās apvienības viltus patrioti: Ogres mēra Egila Helmaņa gadījums

Lai turpinātu diskusiju par Ogrē nenotikušo bēdīgi slavenā “Latvijas pilsoņa/latvieša” Pētera Avena porcelāna “podu” un “podiņu” izstādi,...

Foto

Gruzijas mācībstundas

Tbilisi atkal dūmos un asaru gāzes mākoņos, ielas tradicionāli pilnas ar karstasinīgo tautu, kurai labs jebkurš iemesls, lai lieku reizi izvicinātu rokas. Kas gadījies...

Foto

Kam traucē Upīša piemineklis?

Pieminekļiem ir kāda nelāga īpašība – tie ir pļāpīgi. Visi kā viens būdami radīti ar mērķi vēstīt nākamajām paaudzēm par dižiem cilvēkiem,...

Foto

Vērtību arguments (jebkura) pieminekļa aizstāvībai

Šajā rakstā apskatīsim vienu cienījamu argumentu par labu pieminekļa (jebkura) aizstāvībai. Proti, iespēju, ka piemineklis cilvēkam ir dārgs. Tas, ka cilvēks...

Foto

Vai Aizsardzības ministrijas nenogremdējamais Jānis tiešām nenogrims?

Šodien notika Latvijas jaunlaiku vēsturē lielākais brīnums. Pati bezgrēcīgākā un tautas mīlētākā - Aizsardzības ministrija atzina, ka tiešām būs...

Foto

Par nelikumībām un reputācijas graušanu Rīgas bērnu un jaunatnes sporta skolā „Rīdzene”

Atkārtoti lūdzam nepieļaut kārtējo Rīgas nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu sporta skolā Rīdzene....

Foto

Kāpēc kolektīvais Soross zaudē Ukrainā?

Dzirdu bāleliņu - patriotu gaudas, tāpēc lietošu maksimāli precīzus apzīmējumus, distancējoties no plašplūsmas ziņu avotu paredzamās indoktrinācijas un nu jau pavisam...

Foto

Aizsardzības ministrei Mūrniecei būtu nevis jāizsaka tukši paziņojumi, bet jāpublisko visa ar pārtikas iepirkumu saistītā dokumentācija

Vēlos publiski paust savu viedokli par Valsts aizsardzības loģistikas un...

Foto

Par LIZDA falšumu

Skolotāji ATKAL draud ar Vislatvijas streiku, ja mēneša laikā netiks izpildītas "viņu" prasības. Tas, ka valdības vadītāji ar Krišjāni Kariņu un LIZDA vadītāju...

Foto

Iespējamā kļūda VID EDS saistībā ar gada ienākumu deklarāciju

Informēju, ka, aizpildot gada ienākumu deklarācijas D3 sadaļu, parādās šāda absurda formula, rēķinot apliekamus ienākumus no citiem...

Foto

Veselības budžets: daudz aizņemsimies, daudz tērēsim un cerēsim, ka veselības joma zels un plauks, bet mums nav nojēgas, kā šo veselības jomas uzplaukumu sasniegt

Savu iepriekšējo...

Foto

Vai Latvijas vēsturiskajām zemēm jāatgriežas Dzimtenes ostās?

Mēs nokavējām 30 gadus no brīža,kad sajuka Teherānas-Jaltas-Potsdamas pēckara ģeopolitiskā arhitektūra. Varbūt mēs nesapratām, kāpēc San Francisko antihitleriskā koalīcija...

Foto

Meli nekad nevar pārmākt patiesību. Arī šoreiz viss nostāsies savās vietās

Jo vairāk pretinieku, jo vairāk goda! Nekad neesmu vairījies no atklātas diskusijas un politiskas cīņas....

Foto

Populisms un sabiedrība

Vārdam “populisms” skaidrojošā vārdnīca sniedz sekojošu skaidrojumu - izdabāšana plašām aprindām, cenšanās par katru cenu, pat ar nepiepildāmiem solījumiem un meliem iekarot tautas...

Foto

Jā, mēs gatavojamies paslepus, necaurspīdīgi iztērēt 100 miljonus eiro par apšaubāmu vēja parka projektu, un ko jūs, kaitnieki, mums padarīsiet?

AS “Latvenergo” paziņojums par ražošanas jaudu...

Foto

Izglītības un zinātnes ministrijai: pieteikums darbam Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam

Ar šo vēlos pieteikties darbam Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam. Mans vārds ir...

Foto

Vēlēšanās zaudējušie paristi un bordānisti vēlas jums atriebties, ogrēnieši

Godātie ogrēnieši un pilsētas viesi! Vērsīšu Jūsu uzmanību uz to, ka plānoto masku šovu* Jūsu pilsētā organizē...

Foto

Galvenais atbildīgais pasūtījuma lietā pret Lapsu un Liepnieku “atrast jebko” ir ģenerālprokurors Stukāns

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis nav oriģināls, tā ir viņa būtība izvairīties no atbildības,...