Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Tautas balss - Dieva balss

Jānis Sčuckis
01.05.2021.
Komentāri (21)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Šo devīzi bieži citēja mans šefs Guntis Melderis tajos nicinātajos padomju laikos, ja tauta domāja citādi, pretēji valdes vai viņa paustajam un nolēma tā, kā teica tauta. Tagad, kad mums ir izbazūnētā demokrātija (tautas vara), šai devīzei uzspļauj gan garīdznieki, gan “gudrās” galvas.

Izrādās, ka šī devīze nav mana bijušā šefa domu grauds, bet to pirms vairāk kā 2000 gadiem teicis Seneka - romiešu filosofs, morālists, kuram bija liela ietekme kristietisma ētikā. Tagad, kad, kā saka Borovkova kungs, Eiropā morālās vērtības ir zudušas un vienīgais dievs ir nauda, mainās arī gan kristīgās, gan laicīgās ētikas un morāles vērtības.

Lai Varakļānu novads tiktu pievienots Rēzeknes novadam, to laipni palīdzēja izkārtot Stērnīnes Īvas lieldraugs Kravaļa kungs, iespaidojot Saeimas deputātus. Tauta par to runā jau vairāk nekā pusgadu. Nu, ja tā nebija, Kravaļa kungs, pagodiniet varakļāniešus, atbrauciet, kultūras namā noorganizēsim tikšanos, kliedējiet baumas, ja tās ir baumas.

Uzskatu, ja cilvēkā ir godaprāts un sirdsapziņa, tad viņā ir arī Dievs. Tāds cilvēks, beidzoties dievkalpojuma rituāliem, izejot no baznīcas, neies risināt savtīgas shēmas, ko neizdevās panākt godīgi, to ar viltu, pazīšanos, iespaidiem, lai panāktu savu, uzspļaujot jebkādām ētikas un morāles normām. To saku arī jums, KĀDREIZ tik manis ļoti cienītā Stērnīnes Īva.

Notika Saeimas prezidija sankcionētā Varakļānu novada iedzīvotāju aptauja, izņēmuma kārtā, kā īpašs gadījums, uz ko neattiecās ne Saeimas pašvaldību vēlēšanu likums, kur varētu balsot arī strādājošie un kuram ir īpašums Varakļānu novada teritorijā. Tātad tikai Varakļānu novadā deklarētie, un tas bija pareizi, pašsaprotami.

Jau pirms tam pēc varakļāniešu noskaņojuma zināju, ka virsroku ņems Madonas virziens. Aptaujas biļetens priekšā, pildspalva rokā, tātad jāizlemj. Domāju. 1963.gadā padomju vadītāji padarīja par Čangalienu un mani par čangali. Man neprasīja... Tagad es to it kā darīšu labprātīgi... Nu nē! Ņēmu un nobalsoju par Rēzekni. Lai jau mana balss tiek brõļim latgalīšim - “ turēsimies kopā kai zõdža zūbi’.

Pēc aptaujas, kad rezultāti kļuva zināmi, satieku tirgus placī Dzidru un saku:” Jāprot ar cieņu un godu arī zaudēt.” “Nebūs nekādas zaudēšanas!” viņa nokliedza pa visu tirgus placi. Atlika pasmaidīt - ko tu vairs tur vari izdarīt. Bet, redz, ka izdarīja, ko nevarēja godīgi, to panāca ar negodīgiem paņēmieniem. Lūk, tad es sapratu, cik vieglprātīgi, bezatbildīgi un stulbi aptaujā nobalsoju par Rēzekni, kaut arī tā mana viena balss neko neietekmēja. Kauns ir vispirms pašam no sevis.

Brõļi latgalīši izrādījās lieli sūdabrāļi. Tas neattiecas uz visiem latgaliešiem, bet uz to nelielo saujiņu entuziastu, kuri cepas par to latgalismu. 39 gadus nostrādāju kolhozā “Latgale” Madonas čivļu sabiedrībā, nepaliku par čivli un nezaudēju no kripatiņas sava latgaliskuma. Pārliecinājos arī šajos gados, ka čivļi nav spējīgi uz tik zemiskām, negodīgām rīcībām panākt rezultātu, ja nevar godīgā ceļā, tad ar viltu, blatu, kā jau brõļi čangaļi jeb “īstie” latgalieši. Tomēr tuvāk rietumu civilizācijai un cita audzināšana.

Pateicoties tam, ka bijām pie Madonas, mēs saglabājām tīrāku latgaliešu valodu, kāda tā vienmēr ir bijusi Varakļānos un apkārtnē. Kāds ir sausais atlikums? Cēlus mērķis nevar realizēt ar zemiskām metodēm, jo tas diskreditē arī šo cēlo mērķi. Ko no lielākās daļas varakļāniešu iemantojāt, ja ne nicinājumu, tad cieņu zaudējāt gan viņu acīs.

Gribu citēt vēl vienu gudrinieku, Albertu Einšteinu, relativitātes teorijas pamatlicēju: „Kad tehnoloģijas aizvietos dzīvu saskarsmi cilvēku starpā, mēs saņemsim idiotu paaudzi...” Pirmajā mirklī liekas paradoksāli, bet, kad padarbini smadzenes, pielec. Atsvešināšanās cilvēku starpā nenoliedzami ir sākusies jau ar Padomju Savienības sabrukumu un kapitālisma ienākšanu, augstās tehnoloģijas ieņem arvien lielāku vietu cilvēku dzīvē. Nav nepieciešamības pulcēties, diskutēt, strīdēties, noskaidrojot patiesību.

Sēd tāds Einšteina prognozētais galaprodukts feisbukā un lej samazgas uz visiem, kas ar viņu nav vienisprāt. Pirmais, ko ieraugu, ir Bens Latkovskis - apšaubāmas reputācijas personība, to pašu “īsto” latgaliešu nolīgts un apmaksāts “žurnālists”, un lej nepatiesību par Varakļāniem un varakļāniešiem, nodarbojas ar dezinformāciju. Tad arī man, kā saka Kariņs, ir “līdz brošai”, tāpēc rakstu.

Varakļānus 1963.gadā voluntāri pievienojuši Madonai Rēzeknes komunistu sūdzības Hrušcovam dēļ, jo negribējuši runāt krieviski, tātad “atlatviskot “ Rēzekni. Čuž sobačaja - saka krievi, slima suņa murgi - saka lavieši. Ja jau viņš pats to rakstīja, būdams čekas skribents (kā rakstīts viņa biogrāfijā), tad tā ir viņa paša darīšana.

Varakļānu pievienošanai Madonas rajonam bija cits pamatojums. 1963.gadā notika rajonu reorganizācija, tāpat kā tagad ATR. Varakļāni toreiz ietilpa Viļānu rajonā, no kurienes es tiku aizsūtīts uz viengadīgo Zaļenieku vadošo kadru sagatavošanas skolu. Gada beigās atbrauc uz skolu Tumovs-Beķis, Rēzeknes trešais sekretārs, un aicina atgriezties Rēzeknes rajonā. Saku: ja jau jūs, biedri sekretār, padarījāt Varakļānus par čangalienu (pēc Brāļu Kaudzīšu terminoloģijas), tad arī šajā čangalienā atgriezīšos, jo tur ir mani senči un mana tēvu zeme.

Tas neesot vis tik prasti, kā es sakot, tas esot Latvijas Ministru Padomes lēmums, sakarā ar grandiozajiem plāniem Lubānas ezera iegrožošanā un apkārtējo applūstošo teritoriju nosusināšanu. Ja Varakļāni paliek pie Rēzeknes, tad tai ir 2 meliorācijas iestādes, bet Madonai nevienas jēdzīgas, bet Madonas rajonā šīs nosusināmās platības daudz lielākas kā Rēzeknē. Tā ka pamatojums tam bija ekonomisks un praktisks.

Jums, Ben Latkovski, tas safabricējums par Rēzeknes komunistu sūdzību Hrušcovam bija vajadzīgs, lai, izpildot “īsto” latgaliešu pasūtījumu, varētu pamatot Varakļānu atgriešanu Rēzeknei. Savā slimajā fantāzijā Jūs taisāt tos kokteiļus. Tas viss ir amorāli. Ja cilvēkā ir godaprāts un sirdsapziņa, tad lai viņš ir latvietis, krievs, āfrikānis vai citplanētietis, tad viņš ir cilvēks, bet savu sūdabrāļu netrūkst nevienai tautai.

Nu ja 1963.gadā Varakļānus voluntāri, kā Jūs sakāt, pievienoja Madonai, tautai neprasīja, bet tam bija vismaz kaut kāds ekonomiskais pamatojums. Taču voluntārismam, ar kuru Saeima 2020.gadā Varakļānu novadu, pretēji tautas paustajam, pievienoja Rēzeknei, grūti atrast kādu pamatojumu. Izņemot saujiņas “īsto” latgaliešu savtīgās iegribas.

Pieņemsim, ka informatīvajā aptaujā kaut vai ar 51% būtu vinnējuši Rēzeknes virziena piekritēji, būtu, kā saka, miers un bērziņš, jo Madonas atbalstītāji, galvoju, nav tik zemu krituši, lai sāktu kaut kādas netīras spēles, kā jūs darījāt pret tiem, kuri nav ar jums.

Pēc Bena paustā informatīvā aptauja neesot bijusi juridiski korekta, jo neesot ņemti vērā 700 paraksti no Dekšārēm un Sīļukalna. Vēl nekorektāk būtu, ja tie tiktu ņemti vērā. Kad 2010.gadā viņus uzrunāja veidot spēcīgu Varakļānu novadu, viņi atteicās. Tagad viņiem varakļāniešu vietā būtu jālemj, kā mums dzīvot? Absurdi, neloģiski un stulbi, Bena kungs!

Jūs kā Rīgā dzimis un audzis, Varakļāniem garām braucis, protams, varat pretendēt uz Varakļānu “eksperta” posteni! Māri Justu kā ilggadīgu saimnieku jūs liekas pēdiņās. Es jūs kā pērkamu “žurnālistu” arī. Māris savā laikā ir Varakļānu labā izdarījis vairāk kā iepriekšējie vadītāji visi kopā. Māris iztirgojot savu Tēvzemei, savu dzimteni (citējos Nagli). Kā tad viņš viens to var? Tad jau tas grēks jādala uz lielāko daļu varakļāniešu, kas to pirmoreiz nobalsojot aptaujā pārdeva, otrreiz saziedojot tik lielu summu priekš ST.

“Varakļõnīts” esot melu labaratorija, jo jūsu čoms Naglis nevarot tur paust savus uzskatus. Tad kā labam draugam vai paziņam piedāvājiet savu - Bena Latkovska melu labaratoriju. Personīgi man, kad sagribēju paust savu viedokli, “Varakļõnīts” to neatteica. Bet tur es pamatīgi “uzbraucu’ gan Mārim Justam, gan domei un citām amatpersonām. Tā ka tie atkal ir kārtējie meli, ka “Varakļõnīts” neļautu Naglim paust savu viedokli. Saeimā viņš kā ”Latgales patriots” nosnauda veselus 4 gadus, nedzirdēju no viņa ne vārda televīzijā, varbūt vienīgi kasierei - paldies pie algas saņemšanas.

Savu esmu pateicis, reizē ar to arī dvēseli atveldzējis. Publicēs - labi, ja nepublicēs - ļaunā neņemšu. Ceru, ticu un esmu pārlicināts, ka Varakļāni nekļūs par “atšķaidītāju” Bena Latkovska fabricētajā kokteilī. Latgales pērle Varakļāni (kā to to nosauca žurnālists Dzintars Tilaks) tāda arī paliks Madonas novada sastāvā, nevis par paplukušu nomales miestiņu Rēzeknes novadā.

Tautas balss - Dieva balss!

Pārpublicēts no “Varakļõnīts” Nr.4, 2021

Novērtē šo rakstu:

27
8

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

15

Es visu ko pieprasu un norādu, un lūdzu iedot man varu

FotoLevit, Kariņ, Pavļut, Raivi Dzintar ar saviem prievīšu varavīksnes draugiem un pārējie pie varas esošie ar Rinkēviču ložā. Nākamnedēļ ir jābūt atceltām maskām, 2 metriem, groziņiem un visam pārējam sviestam! Es to nelūdzu, es to pieprasu un norādu Jums, ka tas ir jāizdara nekavējoties. Ja pašiem bail pieņemt lēmumu, piezvaniet uz Briseli vai vēstniecību. Jums dos atļauju. Nākamnedēļ lai būtu lēmums.
Lasīt visu...

21

Ventspils paradokss: vēlētāji nomaina nevis Lembergu, bet gan... domes opozīciju

FotoPašvaldību vēlēšanas Ventspilī beigušās ar zināmu pārsteigumu: ne tajā, ka uzvaru svinēja “Latvijai un Ventspilij”, iegūstot vairāk balsu nekā visi pārējie saraksti kopā, — interesantais šoreiz redzams opozīcijas kampaņošanā un rezultātos.
Lasīt visu...

21

Drošības līdzeklis nedrīkst tikt izvēlēts kā iebiedēšanas vai iepriekšējas sodīšanas paņēmiens

FotoAtbilstīgi Kriminālprocesa likumam tiesībsargājošām instancēm ir pienākums vērtēt drošības līdzekļa piemērošanu saistībā ar cilvēktiesību normām. Personai piemērojams tāds drošības līdzeklis, kas pēc iespējas mazāk aizskar personas pamattiesības un ir samērīgs.
Lasīt visu...

21

Man vislabāk spēs palīdzēt Selma Levrence, jo viņa ir jauna, gudra, pieredzējusi un zina daudzas valodas

FotoPēc ilgām pārdomām par to, kas varētu kļūt par manu palīgu Saeimā, esmu izlēmis, ka tā būs Selma Levrence, un man ir liels prieks, ka viņa ir tam piekritusi.
Lasīt visu...

21

„Sargsuns” pazemīgi lūdz atlikt nodokļu reformu

FotoLatvijas Preses izdevēju asociācija (LPIA) aicina valdošo koalīciju atlikt nodokļu reformas uzsākšanu no 2021. gada 1. jūnija. LPIA uzskata, ka valsts pārvalde nav pietiekami informējusi sabiedrību, it sevišķi to sabiedrības daļu, kuru reforma skars tieši, ietekmējot tās finansiālo labklājību. Vēl nesen vēstulē vērsāmies pie jums ar bažām un problēmjautājumu uzskaitījumu, lai novērstu reformas negatīvo ietekmi uz mūsu nozari.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Viss sākās ar Šleseru!

Tvnet var lasīt Re:Baltica sagatavotu propagandas rakstu, kurā skaidri tiek pateikts, ka Latvijā baznīcas nedrīkst aizstāvēt kristīgās vērtības! Esmu pārsteigts, ar kādu naidu pret Baznīcām,...

Foto

Triju Zvaigžņu ordeņa komandieris Aivars Ozoliņš grauj Latvijas informācijas telpas kvalitāti

Pašlaik – Lielās dezinformācijas laikmetā – viens no svarīgiem uzdevumiem visiem, kuri darbojas informatīvajā telpā,...

Foto

Nākotnes vīzija par neiespējamo... (Turpinājums rakstam „Cilvēks tomēr nav saprātīga būtne”)

Nesen par to runāju un pat rakstīju. Šo var uzskatīt gan par turpinājumu jau teiktajam,...

Foto

Ceļā uz ļaužu ganāmpulku

Sākotnēji biju iecerējis rakstu ar konkrētām personālijām un pierādījumu bāzi zem katras tēzes, taču tad uzaustu milzu palagu. Turklāt  patiesība ir acu...

Foto

Vīlands piedāvā neētisku lobismu?

Ralfs Vīlands neapšaubāmi ir viens no sabiedrisko attiecību jeb tā dēvētās PR nozares dinozauriem, pamatlicējiem Latvijā. Neapšaubāmi ļoti ietekmīgs....

Foto

Cilvēks tomēr nav saprātīga būtne

Taisnība ir apgalvojumam, ka cilvēks ir divkājains primāts, kurš ietilpst zīdītāju klasē, bet par saprātu zinātnieki vēl strīdas. Es neesmu nedz...

Foto

Īpatnais pasažieru pārvadājumu iepirkums KNAB neinteresē

Labdien, vērsos KNAB ar iesniegumu sakarā ar NRA publikāciju, no kuras izriet, ka oligarhi dabūjuši valsts dotācijas pasažieru pārvadājumiem 500...

Foto

Dažas piezīmes uz vēlēšanu biļetena malām

1. Grand Prix par pašvaldību vēlēšanu komentāru es piešķirtu Gatim Eglītim. Ja ir kas tāds, kas var patikt JKP, tad...

Foto

Pirms bijušā kolaboranta, tagadējā politologa Skudras intervēšanas pārliecinieties, vai viņš nav paspējis piedzerties

Šajos laikos par politologu sauktā, okupācijas laikos par Komunistiskās partijas Centrālās komitejas Propagandas...

Foto

Absolūta saskarsmes impotence

Te mazs secinājums, izrietošs no vērojumiem. Pirms nedēļas ievietoju savā sejasgrāmatas profilā "pašiņu" ar atkailinātu plecu, kam pielipināta izdruka, kas apliecina "Teātra Vēstneša"...

Foto

Mīļā miera labad

Bieži no patriotiskām aprindām, īpaši tiem patriotiem, kuri dzīvo devīžu un dogmu varā, dzirdu, ka Latvijā ir jārunā tikai latviski, ka vienmēr un...

Foto

Jaunā iekšlietu ministre – sodīta par pretkorupcijas likumdošanas pārkāpumu, prioritātes nav saistītas ar iekšlietu nozares problemātiku

Valdība ir pārskatījusi ministru portfeļu sadalījumu, mainot par nozari atbildīgos...

Foto

Interesantas lietas Ventspilī gaidāmo pašvaldības vēlēšanu sakarā

Manās rokās patrāpījās laikraksta “Latvijas Avīze” šā gada 25. maija numurs, kur Māras Libekas rakstā “Gatavojas Ventspils “atbrīvošanai”” lasu,...

Foto

Kā nav kauna kandidēt uz domi un turklāt vēl Ventspilī: kandidāta atbildes uz jautājumiem

Katram, kurš sadomā kandidēt uz Ventspils domi, jānonāk starp Skillu un Haribdu:...

Foto

Demokrātijas caurais jumts

Mēdz teikt, ka kompromiss ir labs lietussargs, bet slikts jumts. Saeimas pieņemtais risinājums Varakļānu piederības jautājumā ļaus kaut kā, formāli saglābt situāciju pašvaldību...

Foto

Ar ko Garkalnes novada domes deputāts Mārtiņš Bērziņš atšķiras no bijušā domes priekšsēdētāja Mārtiņa Gunāra Bauzes-Krastiņa

Ja Garkalnes kritušais „karalis” Mārtiņš Gunārs Bauze-Krastiņš kampj un...

Foto

Kāpēc jūs man neticat, ka vakcinācija nav obligāta, tā ir brīvprātīga un neierobežo mūsu tiesības un brīvības

Covid-19 cilvēkus nešķiro - slimo visdažādākie cilvēki neatkarīgi no vecuma,...

Foto

Paldies, ka esam gatavi iestāties par tiesībām domāt arī ar savu galvu

Paldies Matīsam Kaļānam par iniciatīvu un visiem pārējiem par to, ka esam gatavi iestāties...

Foto

Uz vēlēšanām jāiet!

Mazais vēlētāju skaits iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās liecina par nepatiku pret esošo varu un sabiedrības neprasmi reizi četros gados lietderīgāk izlietot savu instrumentu –...

Foto

Jāmaina nevis citas valsts karogi, bet kas cits

Visi ir pieauguši cilvēki. Gribi - vakcinējies, gribi - nē. Svarīgāk ir - vajag atcelt ierobežojumus, un katrs...

Foto

Jānis Reirs ir sliktāks par izbijušu čekistu

Ja jūs jautātu - kāpēc esmu sācis tik ļoti neuzticēties "Vienotības" kartelim? Tāpēc, ka viņi ar Krišjāni Kariņu priekšgalā,...