
Tautumeitai piedraudēja tā, ka tā aiz šausmām uzreiz nolikās horizontāli
Guntars Vītols08.05.2024.
Komentāri (78)
Kā vērtēju airBaltic obligāciju emisiju? Brīnumi nenotika, sanācis tikai nedaudz sliktāk, nekā gaidīju - mana prognoze bija, ka izdosies aizņemties par līdz 12%. Faktiskais rezultāts ir 14.5%. Salīdzinājumam - 5 gadus atpakaļ kompānija aizņēmās par 6.75%.
Ko tas nozīmē skaitļos? Tas nozīmē, ka tagad procentu maksājumos katru gadu jāmaksā ap 50 miljoniem. Agrāk maksāja 13 miljonus gadā. Tagad pieaugusi gan aizņēmuma summa, gan % likme. Tātad plus 37 miljoni gadā procentu izdevumos.
Ar ko šo skaitli var salīdzināt? Ar peļņu, piemēram. Pagājušogad kompānija nopelnīja 10 miljonus (grāmatvedībā bija 33, bet tur pusi veido eur/usd kursa svārstības un tad vēl citi vienreizēji posteņi). Tātad, ja kompānija pēkšņi nesāk pelnīt vairāk, pieaugušos procentu maksājumus nosegt no peļņas nav iespējams un būs zaudējumi.
Ir arī nosacīti laba ziņa. Šobrīd esam iekļuvuši tādā kā antireitingā. Neviena kompānija junk jeb miskastes obligāciju segmentā Eiropā tik dārgi šogad nav aizņēmusies. Arī negatīva publicitāte ir publicitāte un vari kļūt slavens. Respektablais Bloomberg mūs jau šādi izreklamējis (pievienoju bildi).
Kāpēc aizņēmās tik dārgi? Ne tikai švakie finanšu rādītāji. Finanšu haizivis sajuta deguma smaku un izmantoja izdevību. Pagājušā gada beigās nobruka plānotā šo obligāciju emisija, tad vēl bija laiks gatavoties, tagad laika vairs nebija - nauda par iepriekšējo aizņēmumu (200 miljoni) jāatdod jau jūlijā. Vai nu maksā ragā vai … nekur tu neliksies.
Piesmēja tautumeitu.
Kāpēc politiķi un pat kompānijas vadītājs var atļauties šo darījumu nosaukt par veiksmīgu? Tāpēc, ka tā oficiāli ir reklāma. Ja ieiesiet airBaltic mājaslapā pie informācijas investoriem un izlasīsiet preses relīzi, tad paskatieties, kas tai relīzei ir pielikts apakšā „mazā šriftā”. Tur tā arī pateikts – „this is an advertisement”. Līdzīgi kā politreklāmās ir jānorāda, ka tā ir reklāma un nekas no solītā netiks pildīts. Citādi tā būtu maldinoša informācija, un investori tevi iesūdzētu tiesā.
Nobeigumam uzdošu pagaidām neatbildētu jautājumu. Kāda vella pēc valstij vajadzēja iegrūst šajās obligācijās 50 miljonus, ja privāto investoru interese par rekordaugstu % likmi pārsniedza piedāvājumu vairāk nekā divas reizes?
Un tad vēl - nobeiguma nobeigumam. Izskatās, ka panika airBaltic ir bijusi pamatīga. Ja interese aizdot kompānijai par 14.5% ir bijusi tik liela, tad varēja aizņemties arī lētāk. Iespējams - par manis prognozēto 12% likmi. Bet zaudē tas, kurš nopsiho pirmais. Tautumeitai piedraudēja tā, ka tā aiz šausmām uzreiz nolikās horizontāli.