Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Turpinot plašās diskusijas par "airBaltic" lomu Latvijas ekonomikā, vēlos uzdot provokatīvu jautājumu: vai Latvijas valdībai vajadzēja ļaut "airBaltic" bankrotēt COVID-19 krīzes laikā 2020./2021. gadā, kad uzņēmums saņēma būtisku valsts atbalstu 350 miljonu eiro apmērā?

Šis jautājums turpina radīt diskusijas par to, cik pamatoti bija ieguldīt nodokļu maksātāju naudu, lai uzturētu uzņēmuma dzīvotspēju un attīstību.

Modelēsim alternatīvu scenāriju — kas būtu noticis, ja "airBaltic" tiktu atstāts likteņa varā un bankrotētu? Tūkstošiem cilvēku paliktu bez darba, reģionālā savienojamība sabruktu, un Latvijas starptautiskā loma aviācijas tirgū samazinātos.

Sabiedrība naivi diskutēja, ka pēc COVID-19 krīzes un kara sākšanās kāds cits spēlētājs ienāktu Latvijas tirgū un aizstātu "airBaltic", piedāvājot tādu pašu ekonomisko pienesumu un reģionālo savienojamību.

Nekas tāds nenotiktu! Tieši otrādi, realitātē šāda mēroga uzņēmums un ieguldījums būtu ilgtermiņa zaudējums valstij un sabiedrībai, ko ārvalstu kompānijas nekompensētu.

Sniegtais atbalsts, kas tika izlietots darbinieku algu izmaksām (no kuriem daļa atgriezās valsts budžetā nodokļu veidā), piegādātāju saistību izpildei (degvielas, remonta, lidostu u.c. maksājumiem) un obligāciju turētājiem, kā arī lidmašīnu līzinga kompānijām – vai šos izdevumus varētu uzskatīt par izšķērdību vai nepamatotiem?

Ja būtu ļauts "airBaltic" bankrotēt, neizbēgami rastos morāli jautājumi par Latvijas valsts atbildību pret uzņēmuma kreditoriem, tostarp tiem, kuri tur uzņēmuma izsniegtās obligācijas par 250 miljoniem eiro. Visticamāk centieni atgūt zaudējumus tiktu vērsti gan pret uzņēmumu, gan pret valsti. Kāds būtu valsts finansiālais slogs šādā gadījumā?

Kā "airBaltic" padomes priekšsēdētājs — vai man tagad ir jāapvaino Gauss par šo līdzekļu izlietojumu neparedzētas krīzes laikā? Tieši pretēji — uzņēmuma ambiciozais plāns sniegt pienesumu, realizējot stratēģiskus izaugsmes plānus un IPO procesu, uzskatāms par atbildīgu rīcību.

Kritizēt šo pieeju ir nepamatoti, īpaši ņemot vērā plašākas valsts kā akcionāra intereses. "airBaltic" sniedz valstij būtisku vērtību, vairāk nekā tikai finanšu rādītājus. Tas ir lielākais pakalpojumu sniedzējs savā sektorā, apsteidzot mūsu kaimiņus Lietuvu un Igauniju, kā arī veicina Latvijas IKP — tas veido aptuveni 2% no iekšzemes kopprodukta.

"airBaltic" pēdējo gadu laikā ir uzrādījis rekordaugstus EBITDAR (jeb peļņa pirms procentu maksājumiem, nodokļiem, nolietojuma, amortizācijas un nomas izdevumiem) rādītājus. Tas apliecina, ka "airBaltic" ir spējis pielāgoties sarežģītiem apstākļiem, neskatoties uz globālajām krīzēm, un uzrādīt spēcīgus darbības rezultātus.

Vai mēs gribētu, lai Latvijas valsts karogs pazūd no Eiropas debesīm? Vai sabiedrība būtu gatava samierināties ar to, ka Latvija kļūst atkarīga no citu valstu lidsabiedrībām? "airBaltic" ne tikai simbolizē Latvijas nacionālo lepnumu, bet arī ir būtisks spēlētājs ekonomikā. Izvēle atbalstīt uzņēmumu bija izvēle par nākotni — gan ekonomisko, gan stratēģisko.

Salīdzinot 580 miljonu eiro ieguldījumu "airBaltic" 29 gadu laikā, tas ir proporcionāls, ja to mērām pret ekonomisko ietekmi. Valsts ik gadu iegulda aptuveni 200 miljonus eiro sabiedriskā transporta uzturēšanai. Savukārt "airBaltic", kas veido aptuveni 2% no Latvijas IKP, sniedz valsts ekonomikai daudz tiešāku un tūlītēju atdevi. Ja valsts ir gatava dot simtiem miljonu eiro subsīdijas citiem transporta nozares projektiem, kāpēc sabiedrība uzskata, ka "airBaltic" atbalsts būtu izšķērdīgs, ņemot vērā tā milzīgo pienesumu Latvijas IKP un savienojamībai?

Ņemot vērā, ka „Rail Baltica” projektā valsts ieguldīs miljardus, kas ir nesalīdzināmi vairāk nekā "airBaltic" miljoni, rodas jautājums, vai pēc desmit gadiem sabiedrībai šīs izmaksas nešķitīs nenozīmīgas salīdzinājumā ar to, ko "airBaltic" sniedz Latvijas ekonomikai šobrīd un nākotnē? Vai šie milzīgie ieguldījumi attaisnosies tāpat kā tas ir redzams ar "airBaltic"? Vai pēc gadiem mēs neskatīsimies uz Rail Baltica kā ieguldījumu, kas norija miljardus, kamēr "airBaltic", ar daudz mazākiem ieguldījumiem, turpināja būt par Latvijas ekonomikas stūrakmeni?

"airBaltic" piemērs ir atgādinājums, ka stratēģiskas investīcijas uzņēmumos, kas spēlē būtisku lomu valsts ekonomikā, ir pārdomāts ilgtermiņa ieguldījums. Mēs esam liecinieki tam, kā šis lēmums veicina Latvijas ekonomisko izaugsmi un reģionālo konkurētspēju. IPO process pierādīs, ka "airBaltic" ne tikai atgūs valsts atbalstu, bet arī turpinās augt, stiprinot Latvijas kā aviācijas centra lomu Baltijas reģionā.

Novērtē šo rakstu:

34
151

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Vācija iznīcina pati savu nākotni

FotoKamēr mūsu nevarneši cīnās ar savām sīkajām ķibelēm, mēģinot samazināt birokrātiju un domājot, kādu vēl formālu kosmētisko remontu veikt savai brūkošajai Vienotības dirškenu koalīcijai, VĀCIJA BLIEŽ PA RITĪGO! BLIEŽ TĀ, ka tas ATSAUKSIES UZ visu EIROPU!
Lasīt visu...

21

Arodbiedrības vēl varētu kļūt par reālu spēku darba tirgū, kas aizstāv darbiniekus un uzlabo viņu dzīves kvalitāti

FotoCik laba var būt diena Arodbiedrību vadoņiem, bet lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju tā ir trauksmaina! Droši vien jautāsiet – kādēļ trauksmaina? Mēģināšu ieskicēt trauksmes iemeslus vēsturiskā kontekstā.
Lasīt visu...

21

Mans amerikāņu draugs man pastāstīja patiesību par Donaldu Trampu, kas bieži tiek aizmirsta

FotoNeatkarīgi no tā, cik daudz mēs sacenšamies savās analīzēs un komentāros, lai rastu jaunus, gudrus veidus, kā pateikt "Tramps ir stulbs”, viņš, visticamāk, nemainīsies. Ar to mums ir jāsadzīvo. Šķiet, ka Eiropa nesaprot vienu lietu: Tramps ir ASV prezidents.
Lasīt visu...

21

Pie kā noved lēmumi, kas balstīti aplamos datos? Pie betonā izpļakarētiem simtiem miljonu

FotoIedomājaties, ka oriģinālā 2011, gadā pasažieru plūsma Rail Baltica tika plānota 3,26 miljoni pasažieru (2040 gadā). Pēdējā 2024.gada CBA dokumentos atradīsiet 51 miljonu pasažieru (2056. gadā).
Lasīt visu...

21

Krievijas dienesti izmanto nevalstiskās organizācijas, domnīcas un zinātniskos institūtus kā piesegu savām izlūkdarbībām, kā arī ietekmes operāciju īstenošanai

FotoRīgas rajona tiesa 14. februārī  piemēroja apcietinājumu Aleksandram Gapoņenko, kurš jau iepriekš ir ticis sodīts par nacionālā naida kurināšanu. Vladimirs Žirinovskis reiz solīja Baltijas valstis pārvērst par Krievijas guberņām, Gapoņenko droši vien cerēja reiz kļūt par gubernatoru... Bet nu būs jāsēž cietumā, nevis gubernatora krēslā.
Lasīt visu...

3

Re, kāds man bija foršs plezīrs Amerikā

FotoPagājusi nedaudz vairāk nekā nedēļa, kopš animācijas filma "Straume" pārrakstījusi Latvijas kino vēsturi, saņemot "Oskaru" kā labākā pilnmetrāžas animācijas filma. Kamēr filmas veidotāji turpina darbu pie nākamā projekta, tikmēr politikas veidotājiem arvien jādomā ne vien par plašāku atbalstu kino nozarei Latvijā, bet jāizmanto mirklis Latvijas tēla un Latvijas kā kino uzņemšanai draudzīgas valsts popularizēšanai.
Lasīt visu...

21

Rīgas Stradiņa universitātes studentu aicinājums Latvijas Republikas valdībai

FotoCienījamā Latvijas Republikas valdība! Ņemot vērā pašreizējo stāvokli valsts izglītības sistēmā, mēs, Rīgas Stradiņa universitātes studenti, lūdzam Jūs izskatīt mūsu priekšlikumus. Mēs ierosinām:
Lasīt visu...

21

Pabriks nav apdraudēts

FotoVisu Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pastāvēšanas laiku tikai divi politiķi ir saņēmuši reālus sodus. 2007. gadā "Jūrmalgeitas" izmeklēšanas rezultātā Juris Hlevickis tika ieslodzīts uz pieciem gadiem, taču pilnu sodu viņš tā arī nenosēdēja. Pagājušajā gadā Ķekavas vicemērs tika notiesāts par izspiešanu un saņēma četrus gadus.
Lasīt visu...

21

Musulmaņi vēlas uzcelt pirmo mošeju Latvijā. Kāpēc mēs nevaram ieklausīties viņu vēlmēs?

FotoDemogrāfija mūsdienu pasaulē Latvijai ir svarīga problēma. Latvijas iedzīvotāji pārstāj dzemdēt bērnus, un valdībai vēl nav bijis laika skaidri formulēt šīs problēmas risināšanas iespējas. Tajā pašā laikā valsti pārpludina arābu imigranti. Šī situācija, protams, negatīvi ietekmē latviešu tautu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi