Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Tiesas spriedums ir apstiprinājis iepriekš medijos publicētās bažas par prokuratūras shēmu: saņemot iesniegumus par naudas plūsmām no Rūdolfa Meroni kompānijām uz politiķu firmām, prokuratūra līdz nepazīšanai samocījusi procesu, lai tikai izvairītos no R. Meroni pieminēšanas.

Medijos ne reizi vien tikusi publicēta precīza informācija par to, kā pirms vairākiem gadiem toreiz vēl neatceltā "arestētās mantas glabātāja" Rūdolfa Meroni kontrolē esošie uzņēmumi pārskaitījuši naudu Saeimas deputāta, aktīva "antilembergista" Artusa Kaimiņa firmai SIA Suņu Būda, kas uzturēja attiecīga nosaukuma raidījumu, it kā par Ventbunkera reklāmas izvietošanu šajā raidījumā.

Maksājumi, parasti pa 5000 eiro mēnesī, turpinājās ilgi pēc tam, kad jaunas sērijas raidījumam pārstāja iznākt. Tāpat Pietiek un citi mediji publicēja Latvijas Universitātes Matemātikas institūta pētnieka Ilmāra "Neo" Poikāna iesniegumu, kurā visas detaļas bija aprakstītas to krāšņumā. Tāpat par šīm shēmām detalizētas liecības izmeklētājiem sniedzis Ventbunkera valdes loceklis Edgars Ciniņš.

Bijis process par Meroni naudām

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) tiešām ierosināja krimināllietu par politiskās partijas KPV LV nelikumīgas finansēšanas aizdomām. Pratināts ne tikai Artuss Kaimiņš, bet arī Saeimas deputāts Atis Zakatistovs un dažādi partijnieki.

Lūk, kā to apraksta viens no lietas dalībniekiem: "Caurskatot krimināllietā redzamos KNAB izmeklēšanas materiālus, ir redzams, ka izmeklētāja Anita Ringo ir uzsākusi krimināllietu par partiju nelikumīgu finansēšanu, balstoties uz 2017. gada 29. maijā saņemto Edgara Ciniņa iesniegumu, kurā aprakstītas shēmas, kā Rūdolfs Meroni it kā ir finansējis deputātu Artusu Kaimiņu, un Lato Lapsas iesniegtajiem videomateriāliem par it kā notikušām sarunām partijas KPV LV vadītāju starpā, kurās arī bija redzams Artuss Kaimiņš.

Spriežot no KNAB iekšējiem dokumentiem, izmeklēšanas darbs pirmajos mēnešos līdz 2017. gada septembrim nav bijis diez cik veiksmīgs — KNAB izmeklētāji ir nopratinājuši partijas vadītājus, tai skaitā Kaimiņu un Zakatistovu, un tā arī faktiski ir bijusi lielākā izmeklēšanas aktivitāte. Izmeklētājs Gotauts divkārt ir lūdzis pagarinājumu izmeklēšanas darbam, bet paši izmeklēšanas materiāli acīmredzot nav radījuši iespaidu, ka no tiem būtu iespējams izveidot tādu pierādījumu kopumu, uz kura varētu balstīt konkrētu personu apsūdzības."

Mediji jau iepriekš aprakstīja: kriminālprocess tātad tika uzsākts par nelikumīgu partiju finansēšanu, starpniecību partiju finansēšanā un nelikumīga finansējuma pieņemšanu. Sākotnēji šajā lietā kā figuranti izskanēja KPV LV vadītājs Artuss Kaimiņš un, visticamāk, arī Rūdolfs Meroni, kura kontrolētie uzņēmumi maksāja ievērojamas summas A. Kaimiņa dibinātajai Suņu Būdai.

To var secināt no KNAB izmeklētājas lēmuma par kriminālprocesa uzsākšanu, kurā teikts, ka "R. Meroni, izmantojot savus personīgos un uzņēmuma finanšu līdzekļus, ar citu personu starpniecību, iespējams, veica nelikumīgu vairāku politisko partiju finansēšanu lielā apmērā". Piemēram, R. Meroni kontrolētā starpniekfirma SIA Media Support pārskaitījusi Suņu Būdai vismaz 169 000 eiro. Vēl naudu skaitījis arī Ventbunkers pa tiešo.

Tālāk sākas dīvainības

Kad kriminālprocesa gaitu sāka uzraudzīt tā uzraugošais prokurors (tāds ir katram procesam), tad sākās dīvainības. Prokuratūra pamanīja, ka briesmas draud viņu "svētajai govij" — Rūdolfam Meroni — un tā biznesa interesēm.

Kā tas noticis ne pirmo reizi, kad R. Meroni varētu nākties par jebko atbildēt, prokuratūra sākusi izpildīt dažādus unikālus izgājienus, lai tikai izmeklēšanu pavērstu citā virzienā.

Lai par R. Meroni naudām ierosināto procesu varētu pagriezt uz citu pusi, vajadzēja kādu jaunu epizodi, bet par kādu no līdzšinējā procesā iesaistītām personām. Izvēle krita uz Ati Zakatistovu, kurš agrāk bija pasniedzējs, pētnieks un Saeimas deputāta palīgs, līdz pats tika ievēlēts Saeimā 2018. gada vēlēšanās. Kā uz burvja mājienu uzradās "kompromats": kāds advokāts atnesa uz KNAB dokumentus par to, kā A. Zakatistova konsultāciju firma Per Capita saņēmusi 26 tūkstošus eiro par lielam atkritumu nozares uzņēmumam AS Eco Baltia sniegtām konsultācijām.

Lai arī šim atkritumu uzņēmumam (un A. Zakatistovam kā tādam) nebija it nekāda saistība ar R. Meroni vai viņa kontrolēto firmu naudas plūsmām, A. Zakatistovs darbu izpildes laikā bija vienā partijā ar A. Kaimiņu. Tas formāli ļāva "kompromatu" par A. Zakatistovu piesaistīt jau esošajai izmeklēšanai par KPV LV, Suņu Būdu, A. Kaimiņa naudām un R. Meroni interesēm.

Tālāk notika tas, par ko žurnālisti jau pirms vairākiem gadiem cēla trauksmi: lietu sadaļā par partiju nelikumīgu finansēšanu klusībā izbeidza, tādā veidā paglābjot R. Meroni un viņa sabiedrotos. Gan E. Ciniņa, gan L. Lapsas iesniegumi aizgāja nekurienē. Taču turpināja izmeklēt A. Zakatistova veikto darbu Eco Baltia labā, cenšoties tur savukārt saskatīt "partijas nelikumīgu finansēšanu".

KNAB izdomājumi

Kas tad īstenībā notika? Tā kā A. Zakatistovs pirms kļūšanas par deputātu savā firmā bija veicis pavisam normālu komercdarbību, nekāda versija par "partijas nelikumīgu finansēšanu" neturējās kopā. Lai izdarītu vismaz kaut ko vēlamajā virzienā, kriminālprocesu pārkvalificēja par "krāpšanu" — ar versiju, ka konsultācijām paredzētā nauda nezin kur esot "izkrāpta".

Tā sabiedrības daļa, kas par šādām lietām interesējas, ironizēja — kādas gan konsultācijas A. Zakatistovs, kam ir doktora grāds filosofijā, varot sniegt lielam atkritumu nozares uzņēmumam? Tomēr izrādījās, ka Otavas Universitātē maģistra un doktora grādus ieguvušais A. Zakatistovs, kuram kopš tā laika ir arī Kanādas dubultpilsonība, tieši specializējas vides filosofijā. Lasījis lekcijas Makgila Universitātē un Konkordijas Universitātē Monreālā, pēc atgriešanās Latvijā pasniedzis SSE un RTU. "Esmu strādājis Kanādā Valsts kasē, esmu 20 gadus mācījis vides ētiku biznesa skolās," A. Zakatistovs vēlāk ieskicēja TV24 intervijā, atbildot uz jautājumiem par savu kvalifikāciju ieņemt parlamentārā sekretāra amatu.

Tātad A. Zakatistovam ir pareizā kompetence sniegt biznesa konsultācijas, tajā skaitā vides jautājumos. Noprotams arī, ka uzņēmumiem interesē atrast ekspertus, kas zina, kādi Eiropas normatīvie akti vides aizsardzībai tiks ieviesti Latvijas likumdošanā un pie kādiem likumu grozījumiem strādā Saeimā.

Turpretī prokurors Māris Urbāns uzskatīja, ka konsultanta darbs pie Eco Baltia uzņēmuma esot bijusi "naudas izkrāpšana" 26 tūkstošu apmērā un prasīja notiesāt gan A. Zakatistovu, gan Eco Baltia dibinātāju Viesturu Tamužu, kurš ir pieredzējis uzņēmējs jau no deviņdesmito gadu sākuma.

Atklājās, ka šajā uzņēmumā notika cīņa par kontroli — V. Tamužu centās izspiest viens no biznesa partneriem. Kā jau šajos gadījumos parasts, ar jebkuriem līdzekļiem jāierosina kārtējā bezjēdzīgā krimināllieta, ka tikai pret "nevēlamo" partneri. Šinī gadījumā ar kādas privātpersonas vēlmi ierosināt lietu sakrita fakts, ka vienā konkrētā valsts iestādē izmisīgi gaidīja jebkāda veida iesniegumu ar jebkāda veida "kompromatu", ja vien tas būtu par kādu no KPV LV biedriem — lai tikai būtu iespējams jau ierosināto procesu pagriezt nost no R. Meroni naudas plūsmu izmeklēšanas uz jebkādu citu virzienu.

Lietas patoloģiskumu parāda viens konkrēts apstāklis: KNAB izmeklē korupciju un partiju finansēšanas pārkāpumus, kamēr naudas izkrāpšanu, zagšanas, laupīšanas, piesavināšanos un tamlīdzīgus mantiska rakstura noziegumus izmeklē Valsts policija. Tomēr šeit process pēc pārkvalificēšanas uz attiecīgu pantu netika nodots Valsts policijai pēc piekritības.

Līdz tam lietas dokumentos bija lasāms: "Kriminālprocesā tika iegūtas ziņas, ka [bijušais] Šveices advokāts R. Meroni, kuram LR Ģenerālprokuratūra [bija] uzticējusi pārvaldīt Ventspils mēra Aivara Lemberga ģimenei piederošos īpašumus, vēloties ietekmēt politiskos procesus un iespaidot politiskos lēmumus Latvijā, iespējams, ir nelikumīgi finansējis politiskās partijas un atsevišķus politiķus." Tajā lietā, kas aizgāja uz tiesu, jebko tādu vairs velti meklēt.

Lieta izgāžas: visi attaisnoti — nodarījums nav noticis

Prokuratūra mēģināja pierādīt versiju, ka no Eco Baltia saņemtā nauda esot kaut kādā nezināmā veidā izblēdīta, jo konsultācijas it kā neesot tikušas sniegtas. To pilnībā apgāza gan liecinieki, gan dokumenti. Liecinieki apliecināja, ka konsultācijas bija vajadzīgas, turklāt tika meklēts neatkarīgs konsultants "ārpus atkritumu apsaimniekošanas sistēmas". V. Tamužs kā Eco Baltia padomes priekšsēdētājs bija tiesīgs piesaistīt ārpakalpojuma konsultantu. Tādus pēc nepieciešamības nolīguši arī citos gadījumos, kad konsultācijas sniegtas par daudz lielākām summām.

A. Zakatistova firmai "samaksātās summas bija nenozīmīgas uzņēmumam, kurā lēma par miljonu investīcijām ražojošos uzņēmumos", tiesā liecināja Eco Baltia akcionāre un padomes locekle Undīne Būde. Norēķinu kārtība par konsultācijām šajā gadījumā bija tāda pati kā citos. Arī pieņemšanas — nodošanas akti apliecina, ka konsultācijas notikušas vajadzīgajā apjomā un laikā.

Vēl viens būtisks aspekts — neviens nav cietis, tajā skaitā uzņēmums, kurš maksājis par A. Zakatistova darbu. Mantiskos noziegumos nevar būt noticis noziegums, ja nav cietušais, kurš varētu būt bijis apblēdīts. Eco Baltia grupas uzņēmumi visi rakstveidā atteicās no cietušā statusa.

Savukārt V. Tamužs savas uzņēmuma akcijas ar peļņu pārdevis Lietuvas investoram. Jaunie īpašnieki veikuši uzņēmumu reorganizāciju un vienlaicīgi arī pārbaudījuši iepriekš slēgtos darījumus, tostarp konsultāciju līgumus. Jaunie īpašnieki (tāpat kā vecie) konstatējuši, ka konsultācijas ir sniegtas un bijušas uzņēmumam vērtīgas, līdz ar to nekādi zaudējumi nav nodarīti.

Pirmās instances tiesa pilnībā attaisnoja gan A. Zakatistovu, gan V. Tamužu. Deputāts, guvis uzvaru šajā patoloģiskajā krimināllietā, ziņu aģentūrai LETA sarkastiski atzīmēja — "kad manu reputāciju bradāja, mediju interese bija ievērojami lielāka, nekā šodien, kad mani pilnībā attaisno!" Latvijā ir sen zināma problēma ar pirmstiesas izmeklēšanas kvalitāti: "Šī lieta būtu jāizmanto kā paraugs slikti izdarītam darbam. Vajadzētu pievērst uzmanību prokurora Māra Urbāna darba kvalitātei."

Vienlaikus kaut kur fonā turpinās tiesvedība pret Saeimas deputātu A. Kaimiņu it kā par "grāmatvedības datu viltošanu", par ko pats deputāts komentējis — viņam piedēvējot manipulācijas ar grāmatvedību kādā firmā, kura viņam pašam nemaz nepieder un kurā viņam neesot noteikšana. Tiek sagaidīts, ka tajā lietā spriedums varētu būt jau pēc vēlēšanām. Tomēr arī no tās lietas pazudušas jebkādas iespējamās norādes par R. Meroni, pret kuru pašu izdalīts cits kriminālprocess no citas tiesvedības. Kāds tur progress, drīzumā centīsimies paziņot.

Novērtē šo rakstu:

59
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Sanāca kā vienmēr, bet ticiet – risinājums top, un vainīgi ir visi citi, tikai ne es

FotoStraujiem soļiem tuvojas jaunā mācību gada sākums - 2022./2023. mācību gadā noslēgsies trīs gadu pārejas periods, kurā tiek ieviesta pilnveidotā mācību pieeja. Gaidāmais mācību gads paredz jaunās pieejas ieviešanu 3., 6., 9., 12. klasei. Neraugoties uz to, ka pārejas periods tuvojas noslēgumam, pedagogi norāda uz mācību materiālu trūkumu. Kā skolotāja varu tikai piekrist, ka, ieviešot jauno saturu, primāri bija nepieciešams domāt par mācību materiālu izstrādi un pieejamību. Līdzīgi kā ar mācībām tikai valsts valodā – mēs apzināmies, ka rīcībai patiesībā bija jābūt krietni ātrāk, un to, cik būtiski nepalaist garām iespēju labot iepriekš neizdarīto. Arī mācību līdzekļu jautājumā notiek aktīvs darbs, lai dažādos mācību priekšmetos nodrošinātu jaunu mācību resursu un metodisko līdzekļu pieejamību.
Lasīt visu...

21

Vēlēšanas kā mazohistu prieki

FotoPēc Latvijas Televīzijas pasūtījuma tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS jūlijā ir veicis aptauju un konstatējis, kā Latvijas pilsoņi balsotu, ja vēlēšanas notiktu tūlīt.
Lasīt visu...

21

Kā Rīgai panākt Viļņu, Tallinu un Ziemeļeiropu? Laiks secinājumiem

FotoRīga ir vienīgā pilsēta Baltijas galvaspilsētu vidū, kurā mirstība pārsniedz dzimstību un no kuras aizbrauc vairāk cilvēku, nekā iebrauc. Tam par iemeslu var būt pietiekami lielais rīdzinieku skaits, kuri nav apmierināti nedz ar dzīvi pilsētā, nedz ar dzīves kvalitātes progresu laika gaitā. Kopš gadsimta sākuma straujāko attīstību Baltijas galvaspilsētu vidū piedzīvojusi Viļņa. Jau šobrīd Viļņa ir Baltijas lielākā ekonomika un bagātākā pilsēta; turpinoties līdzšinējai tendencei, iedzīvotāju skaita ziņā Viļņa var apsteigt Rīgu jau 2025. gadā.
Lasīt visu...

21

Vai Rīga ir labi finansēta pilsēta?

FotoPilsētas budžeta apmērs un tā izlietošanas efektivitāte lielā mērā nosaka to, cik kvalitatīva ir pilsētvide. To Eiropas pilsētu sarakstā, kuru iedzīvotāji ir visvairāk apmierināti ar dzīvi pilsētā, pārliecinošā vairākumā ir bagātākās pilsētas, tai skaitā Cīrihe, Kopenhāgena un Stokholma, kur pašvaldībām brīvi līdzekļi pilsētvidei. Kā ar pilsētas budžeta iespēju audzēšanu veicas Rīgai?
Lasīt visu...

21

Par rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

FotoPubliskās atmiņas centrs ir sabiedrības institūcija, privāto tiesību juridiskā persona, kura netiek finansēta ar dotācijām no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem. 2022. gada 24. februārī centrs izdeva Satversmē nostiprinātās komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanas oficiālos vietvārdos ieteikumus, nosūtīja ieteikumus visām pašvaldībām, tajā skaitā Jūsu domei. Oficiālu domes atbildi centrs nav saņēmis.
Lasīt visu...

21

Parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta grozījumiem ir jāatkārto

FotoAr pietiekamu skaitu parakstu neatbalstītā "Latvijas vīru biedrības" ierosinātā parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta grozījumiem ir jāatkārto, taču, lai tā izdotos:
Lasīt visu...

6

Par Latvijas Republikas Satversmē noteiktā komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanu un rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

FotoCienījamie Augšdaugavas novada domes deputāti! Publiskās atmiņas centrs (turpmāk - centrs) ir sabiedrības institūcija, privāto tiesību juridiskā persona, kura netiek finansēta ar dotācijām no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vairāku tiesnešu, tostarp AT senatores Andas Briedes atbildība par Covid-19 epidēmijas ierobežošanas pasākumu neievērošanu

Tiesnešu ētikas komisija, Tiesnešu disciplinārkolēģija un Disciplinārtiesa ir vērtējusi to, vai izpildvaras...

Foto

Ir tādi Satversmes tiesas spriedumi, kuru nepildīšana valdošo eliti nesatrauc itin nemaz

13. Saeimas laikā ir bijuši vairāki Satversmes tiesas spriedumi, par kuru neizpildi Valsts prezidents pat...

Foto

Kāpēc valsts aizsardzības dienestam – jā!

Jūlija sākumā aizsardzības ministrs Artis Pabriks vēstīja par ieceri izveidot valsts aizsardzības dienestu, kuram, sākot ar 2023. gadu, tiks pakļauti...

Foto

Par ārkārtas sociālo situāciju

Mums priekšā ir grūta ziema – dziļa energoresursu krīze, iespējams pandēmijas saasinājums. No tā, cik saprātīgi un solidāri spēsim sagatavoties gaidāmajiem pārbaudījumiem,...

Foto

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis. Tas noticis par ukraiņu asins cenu...

Foto

Satversmes tiesa ir jālikvidē

Šodien, 25.jūlijā Latvija pirmajā vietā (LPV) Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniedza 4000 zīmju programmu un kandidātu sarakstu 14.Saeimas vēlēšanām. LPV savā 4000 zīmju programmā ir...

Foto

Ja mēs jautātu Jēzum pašam: "Skolotāj, kas ir ģimene?", mēs visdrīzāk saņemtu atbildi: "Kā ir rakstīts Dieva vārdā? Kā tu tur lasi?"

Mīļie draugi no Latvijas...

Foto

Atkal mani pārprot un nomelno!

Neprecīza ziņa par Latvijas Republikas Saeimas 2022.gada 14.jūlija grozījumiem Izglītības likumā ir radījusi satraukumu sociālajos tīklos un sabiedrībā. Ir pat parādījušies...

Foto

Skumji, ļoti skumji: atklāta vēstule sabiedrībai!

Jūs ziemā salsiet! Un daudzi arī nosals līdz nāvei! Bet "vietvalžiem" par to ir nospļauties, jo viņi būs siltumā un...

Foto

Kad Egils padzirdēja par „hūti”

Ar novēlošanos... bet vēlētos tomēr ieviest skaidrību tajā slavenajā "nācijas tēva" šmucē, kur viņš Gunāra Astras pieminekļa atklāšanā, ieskanoties valsts himnai,...

Foto

Par kartupeļiem un kolorado kāpuriem

Nenocietos un dažu Facebook lasīto rakstu iespaidā nolēmu izteikties sakarā ar valsts iekārtām, kuras esmu piedzīvojis un kurās ir dzīvojuši daudzi. Ak,...

Foto

Par sīkumiem, par bērnu audzināšanu

Es pelnu maizi, darbojoties tūrisma jomā. Ir forši, jo darbs ir brīvā dabā un ap Pāvilostu. Daru to nu jau 22...