Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Spēkā stājies administratīvās rajona tiesas spriedums, ar kuru par prettiesisku atzīta Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) rīcība, savā interneta mājas lapā ievietojot un saglabājot informāciju apgalvojuma formā par SIA Maksātnespējas aģentūra direktora Māra Sprūda it kā izdarītu noziedzīgu nodarījumu. KNAB no šī apgalvojuma neatkāpās vēl vairākus gadus pēc tam, kad kriminālprocess sakarā ar noziedzīga nodarījuma sastāva trūkumu jau bija izbeigts, un nevēlējās publiski atzīt savas darbības brāķi.

2006. gada 12. janvārī KNAB preses relīzē paziņoja par savu kārtējo panākumu: "2005.gada 28.jūnijā ierosināta krimināllieta pēc Krimināllikuma 320.panta (kukuļņemšana) trešās daļas, 322.panta (starpniecība kukuļošanā) pirmās daļas par kukuļa Ls 15 900 pieprasīšanu, ko izdarīja valsts amatpersona, un starpniecību kukuļdošanā, ko izdalīja SIA Maksātnespējas aģentūra direktors un SIA Pulksteņa ezers jurists. 2005.gada 8.jūlijā krimināllieta nosūtīta prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai.”

Taču, kad prokuratūra KNAB darbu atzina par brāķi un jau tā paša 2006. gada 30. jūnijā biroja ierosināto kriminālprocesu izbeidza sakarā ar noziedzīga nodarījuma sastāva trūkumu izdarītajā nodarījumā, KNAB neko par šo sava darba vērtējumu ziņot nevēlējās un savā mājas lapā turpināja vēstīt par panākumu, ierosinot krimināllietu par Sprūda it kā izdarītu noziedzīgu nodarījumu.

Kā izriet no administratīvās rajona tiesas sprieduma, kas datēts ar šā gada 16. aprīli un stājies spēkā 8. maijā, Sprūds divas reizes bija vērsies KNAB ar lūgumu atsaukt viņa godu un cieņu aizskarošo un nepatieso ziņu un informēt sabiedrību, ka kriminālprocess pret SIA Maksātnespējas aģentūra direktoru izbeigts jau 2006.gada 30.jūnijā sakarā ar noziedzīga nodarījuma sastāva trūkumu izdarītajā nodarījumā.

Taču KNAB šo brāķi nav vēlējies atzīt un divās oficiālās atbildes vēstulēs šo lūgumu noraidījis. KNAB skaidrojums bijis – iestāde pēc savas iniciatīvas sabiedrībai esot sniegusi informāciju par savas darbības rezultātiem un preses relīzē par Maksātnespējas aģentūras amatpersonu vienkārši „tika atspoguļota KNAB tiesiskā rīcība attiecīgās krimināllietas ietvaros”.

Saskaņā ar KNAB oficiālo skaidrojumu birojs neuzskatot, ka no tā, ka tas publiski paziņo par kādas personas saistību ar krimināliem nodarījumiem, šai personai var rasties kāds kaitējums, jo „preses relīzes sniegtā informācija ir tikai un vienīgi objektīva pastāvošās situācijas atainošana konkrētā laika periodā”.

Par to, kāpēc KNAB nav vēlējies „pastāvošo situāciju” objektīvi atainot arī brīdī, kad jau bija zināms par prokuratūras lēmumu, birojs ir klusējis, tā vietā vienīgi norādot, ka „prokuratūra ir atbildīga par kriminālprocesa tālāko virzību un sabiedrības informēšanu”.

„Pieteicējs uzskata, ka nav pieļaujama situācija, ka sabiedrība vēl joprojām tiek informēta tikai par uzsāktu kriminālprocesu, bet par tā rezultātu informēta netiek,” – tā tiesas spriedumā savukārt izklāstīts Sprūda viedoklis.

Šā gada martā to beidzot atzinis arī KNAB: „2012.gada 20.martā tiesā saņemts KNAB papildus paskaidrojums, kurā norādīts, ka iestāde mainīja viedokli un praksi, kas saistīta ar informācijas ievietošanu internetā, tāpēc tīmekļa vietā ievietoja informāciju par attiecīgā procesa tālāko virzību, norādot ziņas par Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurora 2006.gada 30.jūnijā pieņemto lēmumu izbeigt kriminālprocesu. Paskaidrojumā norādīts, ka tādējādi iestāde atzīst pieteicēja prasījumu daļā par iestādes pienākumu informēt sabiedrību, ka kriminālprocess ir izbeigts.”

Tomēr ar šo KNAB novēloto rīcību ir bijis par maz – administratīvā rajona tiesa atzinusi, ka Sprūda pieteikums ir pamatots un apmierināms, biroja vadībai īpaši aizrādot, ka „valsts pārvaldes iestādei ir pienākums informēt sabiedrību par savu darbību”.

„Tiesa secina, ka iestāde, publicējot informāciju, ka 2005.gada 28.jūnijā ierosināta krimināllieta pēc Krimināllikuma (..) 322.panta (starpniecība kukuļošanā) pirmās daļas par (..) starpniecību kukuļdošanā, ko izdarīja SIA Maksātnespējas aģentūra direktors (..) - pārkāpa nevainīguma prezumpcijas principu. Tiesas ieskatā iestāde neievēroja taisnīgu līdzsvaru starp pieteicēja interesēm un iestādes interesēm. Proti, konkrētajā gadījumā nav konstatējami kādi būtiski iemesli, kas salīdzinoši attaisnotu šādu rīcību un būtu vērsti uz sabiedrības drošības nodrošināšanu,” teikts spriedumā, ko KNAB nav pat mēģinājis pārsūdzēt.

Tāpat spriedumā norādīts: „Tiesa atzīst par prettiesisku KNAB faktisko rīcību, ievietojot un saglabājot tīmekļa vietnē informāciju apgalvojuma formā, ka SIA Maksātnespējas aģentūra direktors izdarījis noziedzīgu nodalījumu, un atzīst par pamatotu pieteicēja prasījumu uzlikt par pienākumu iestādei labot tīmekļa vietnē ievietoto informāciju, nenorādot apgalvojuma formā, ka SIA Maksātnespējas aģentūra direktors izdarījis noziedzīgu nodarījumu. (..) KNAB sniedza informāciju, pārkāpjot nevainīguma prezumpcijas principu, turklāt sabiedrībai tika sniegtas nepatiesas ziņas par pieteicēju.”

Kā izriet no sprieduma, tiesas sēdē KNAB pārstāve bijusi spiesta apstiprināt, ka biroja rīcībā Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurora 2006.gada 30.jūnija lēmums par kriminālprocesa izbeigšanu bijis jau kopš 2008. gada: „Tādējādi tiesa secina, ka iestādei, saņemot pieteicēja lūgumu ievietot informāciju par kriminālprocesa izbeigšanu, bija pienākums nekavējoties rīkoties un sniegt sabiedrībai informāciju par kriminālprocesa izbeigšanu. Tā kā iestāde pieteicēja lūgumu apmierināja tikai 2012.gada 20.martā, tad tiesa secina, ka KNAB faktiskā rīcība, savlaicīgi neievietojot tīmekļa vietnē informāciju par kriminālprocesa izbeigšanu pret SIA Maksātnespējas aģentūra direktoru, ir atzīstama par prettiesisku.”

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Dievapziņa - strīdēties vai mēģināt saprast?

FotoKatram no mums ir sava patiesība jeb pasaules uzskats, ko esam izveidojuši no lasītā, redzētā, dzirdētā, skolā iemācītā un pašu dzīvē pieredzētā. Satiekoties mēs dažkārt ne tikai runājam par ikdienišķām lietām, bet arī diskutējam un strīdamies par tādiem jautājumiem, kas saistās ar politiku, ekonomiku, morāles vērtībām, dzīves jēgu…
Lasīt visu...

15

Uz politiskā feļetona tiesībām: pašpasludinātā virsvadoņa dekrēti par Teikas apkaimi

FotoEs, Viedais Manels, turot roku uz Latvju nerātnajām dainām, pasludinu sevi par Teikas virsvadoni un zvēru iedvesmot teicēniešus!
Lasīt visu...

21

Tālmācību nepieņemamības pamatojums

FotoTālmācību (attālinātās “online” izglītības) nepieņemamības pamatojums jeb krievu neoliberālis prognozē klātienes izglītības elitarizāciju un apgalvo, ka līderiem nav jābūt pārāk daudz un tāpēc vairumam iedzīvotāju pieļaujams dot zemākas kvalitātes izglītību.
Lasīt visu...

15

Latvijas Nacionālā bibliotēka aicina Valsts prezidentu kļūt par pirmās latviski izdotās grāmatas piecsimtgades notikumu patronu

FotoValsts prezidents Egils Levits ar dzīvesbiedri Andru Leviti šodien apmeklēja Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB), simboliski atzīmējot vienu gadu kopš prezidenta stāšanās amatā. Valsts prezidents ar LNB pārstāvjiem pārrunāja humanitāro zinātņu un digitālās jomas nozīmi Latvijas kā modernas valsts stiprināšanā.
Lasīt visu...

21

Ja ir TĀDS “tautu tēvs”, tad labāk tautai dzīvot kā bārenei

FotoPasaulē ir un ir bijuši vairāki “tautas tēvi”. Tiesa, šāda iezīme ir tikai totalitārajiem režīmiem. Viens no visredzamākajiem – Staļins. Tomēr tagad viņam ir uzradies nopietns konkurents. Tiesa, ne jau paveikto darbu ziņā, tur nu Staļinu neviens nepārspēs, nu, pēc apjoma noteikti. Tad kurš ir šis “izredzētais”?
Lasīt visu...

21

Pārdomas pēc grāmatas "Viltvārdis" izlasīšanas

FotoVispār jau cilvēcīgi Levitu var saprast, nedaudz pat izjūtu līdzjūtību. Kādas dzimtas piedzīvotās epizodes, iespējams, gadu gaitā radu daudzreiz pārstāstītas un piepušķotas - tādas palikušas sirmā vīra atmiņā. Kurš būtu domājis, ka kāds Lapsa pēc 30 gadiem cilās 90. gadu intervijas?
Lasīt visu...

21

Ko gada laikā paveicis nācijas tēvs un visas tautas prezidents

FotoValsts prezidenta Egila Levita prezidentūras pirmā gada (2019. gada 8. jūlijs–2020. gada 6. jūlijs) kopsavilkums.
Lasīt visu...

6

VID pieeja veicina to, ka uzņēmējs ir gatavs pat atsaukties noziedznieku aicinājumiem sadarboties

FotoValsts ieņēmumu dienestam (VID) ir būtiska loma valsts budžeta ieņēmumu veidošanā. Tomēr visbūtiskākā ir nodokļu maksātāju loma un rīcība. Likumsakarīgi, ka nodokļu nomaksas apjoms ir atkarīgs no tā, cik efektīva ir VID sadarbība ar nodokļu maksātājiem. Uzticēšanās ir svarīgs šīs sadarbības priekšnoteikums.
Lasīt visu...

12

Toreiz un tagad jeb Mīti un patiesība par dzīvi Latvijā padomju laikā

FotoVien reta tēma tiek apspriesta tik emocionāli, bet bieži vien – pat agresīvi, kā šī. Un tas ir saprotams – PSRS (Padomju Sociālistisko Republiku Savienība) laiki tik ļoti atšķiras un kontrastē ar mūsdienām, ka neatstāj vienaldzīgu gandrīz nevienu. Īpaši, ņemot vērā, ka tā nav tik sena pagātne un vēl ir daudz cilvēku, kuri “toreiz” ir dzīvojuši.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Totalitāro žurku cīņa par varu: kurš kuru iznerros

Pašsaprotams, ka sabiedrotos (draugus) aicina ciemos kā ikdienā, tā arī svētku dienās. Īpaši jau svētku dienās. Nav šaubu,...

Foto

Ja tas, ko raksta grāmatā „Viltvārdis”, ir taisnība, tad Nācijas tēvam ir jāatkāpjas

1. Ja viss tas, ko grāmatā Viltvārdis, raksta Lato Lapsa, ir taisnība, tad Nācijas...

Foto

Ko apliecina pieminekļa zīme

Mantojums ir visapkārt, tas, paaudžu paaudzēm uzkrāts, veido mūsu šodienu – kā fons un vērtību radītājs. Tas, ko redzam, paliek mūsos, tāpēc...

Foto

Tagad es piesaku valsts digitalizācijas reformu

Ministru kabinetā (MK) apstiprināts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotais informatīvais ziņojumus "Par valsts pārvaldes informācijas sistēmu arhitektūras...

Foto

Manas pārdomas par Latvijas himnu

Mūsu valsts himnā centrālais jēdziens ir Latvija. Toreiz, kad himna radās, priekšstats par Latviju bija jauns. Latvija kā vienota zeme –...

Foto

Muļķība vai pasūtījums?

Sliktāku variantu kā noplēst Pasaules tirdzniecības centra (PCT) labi saglabāto ēku Elizabetes ielā 2 (attēlā - idejas "bīdītājs", kultūras ministrs Nauris Puntulis) tikai...

Foto

Prezidents un Drāma

Katra globāla krīze ir būtiski mainījusi pasauli. Pirmais pasaules karš sievietēm saīsināja matu un kleitu garumu, jo vīriešu skaits bija dramatiski samazinājies, bet...

Foto

Kad "sabiedriskā radio personība" ignorē sabiedriskā radio ētikas kodeksu

Šī gada 19.jūnijā Latvijas Radio 5 darbiniece Karmena Stepanova savā oficiālajā LSM “radio personības” profilā norādītajā twitter.com...

Foto

Augstākā tiesa gandrīz visā mums piekrita, bet spriedumu nez kāpēc tomēr atcēla

Kultūras ministrija (KM) turpina uzsvērt, ka valsts ir pilnībā norēķinājusies par Latvijas Nacionālās bibliotēkas...

Foto

Politiķa statuss pats par sevi nav pietiekams pamats atklāt sabiedrībai informāciju par politiķa privāto dzīvi – ka Juta Strīķe universitātē iestājās kā Anna Potapova

Augstākās tiesas...

Foto

Izglītība

Grūti laiki rada stiprus cilvēkus, stipri cilvēki veido labus laikus, labus dzīves apstākļus. Labi dzīves apstākļi rada vājus cilvēkus, un vāji cilvēki rada grūtus laikus....

Foto

Bagātie un slavenie arī raud, jeb turīgie prasa pabalstus

Koronavīrusa radītā krīze pamatīgi iedragāja daudzus biznesa sektorus, piemēram, restorānu un viesnīcu biznesu, tūrisma un izklaides industriju....

Foto

Mēs enerģiski aizņemamies uz nākotnes rēķina

Ļoti cienījamās Saeimas deputātes! Augsti godātie Saeimas deputāti! Dāmas un kungi! Šodien noslēdzas spraigs darba cēliens, un turklāt vairākus mēnešus...

Foto

Sabiedriskās televīzijas blēņas par okupāciju „skatītājam parastajam”

Filma "Parasta okupācija" diemžēl ir kārtējais piemērs tam, ka, mēģinot iztikt bez vēsturniekiem vēsturei veltītu jautājumu analīzē, nekas izcils...

Foto

Esam pret jebkādu Augstskolu likuma redakciju, kurā pieļauta tādu rektoru ievēlēšana, kas nezina latviešu valodu un nespēj to lietot

Saskaņā ar pašlaik plaši apspriesto un kritizēto...

Foto

Ārstu blakusdarba ierobežošana var novest pie medicīnas personāla kritiska trūkuma

Latvijas Slimnīcu biedrība kategoriski iestājas pret publiskajā telpā izskanējušo politikas veidotāju ideju ierobežot ārstu darbību -...

Foto

Valsts politiskā vadība izšķīrās palikt savā vietā un pielāgoties, nevis cīnīties pret agresiju un protestēt pret notiekošo

Latvijas patrioti! Godātie klātesošie! Pirms 80 gadiem – 1940....

Foto

Džordž Stīl, tiec galā ar saviem kompleksiem

Džordž Stīl, Latvijas pilsoni, Attīstībai/Par dibinātāj un biedr, cik saprotu. Es Jūs, Džordž Stīl, uzrunāšu uz "Tu". Uz šo ierakstu mani...

Foto

Saprātīga izvēle

Cilvēkus nosacīti varētu iedalīt divās grupās: tajos, kuri pieņem saprātīgus lēmumus, un tajos, kuri pieņem nesaprātīgus lēmumus....

Foto

Pūces kundze nodokļu maksātāju naudu mums un citiem sadalīja ļoti labi un pareizi; kas nemācēja pareizi paprasīt, pats vainīgs

Var piekrist pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" publikācijas...

Foto

Par nodokļiem, dzīvi un brīvību

Obligātie nodokļi nozīmē, ka zeme ir iekarota, tā pakļāvusies kādam pārspēkam. Tautu var pakļaut un paverdzināt kā vietējie, tā svešzemju varmākas....

Foto

Kad rasisma apkarotājiem entuziasma vairāk nekā saprāta

Dārgie draugi. Esam saņēmuši pārmetumus no Aijas Ingrīdas Abenes (jautājums tiek diskutēts arī viņas pārstāvētās partijas Attīstībai/Par "Facebook” profilā)...

Foto

Lai nepieļautu nacionālā kultūras mantojuma izpostīšanu Rīgas centrā, sākta iedzīvotāju parakstu vākšana

Internetā sākta parakstu vākšana, lai panāktu, ka netiek izpostīts Alberta ielas 9 Konstantīna Pēkšēna...

Foto

Krievija turpina aktīvi melot par COVID-19 nekaitīgumu

Līdz šim mediju un sociālo tīklu vidē ir parādījies ārkārtīgi daudz Kremļa vēstījumu par COVID-19 vīrusa izplatību. Tiek izplatītas...

Foto

„Wagner” algotņi Lībijā – Putina naivā lielgabalgaļa

Krievijas karavīru mentalitāte būt par naivu lielgabalgaļu nav mainījusies kopš Ivana Bargā laikiem, - šādu secinājumu var izdarīt no...

Foto

Cilvēku un mājlopu čipošana un čipi

Pašreiz, iespējams, notiek viena no pasaules vēsturē lielākajām kriminālām krāpšanām un apmaušanām – pasludināta viltus kroņa vīrusa izraisītās slimības viltus...

Foto

Aicinām pārtraukt darbus Skanstes dārziņos uz putnu ligzdošanas laiku

Nodibinājums "Dzīvnieku policija" un Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina pārtraukt Skanstes ielas dārziņos paredzētos darbus vismaz līdz šī...

Foto

Grēkāzis ir, upurnazis trinas

Vecam sunim jaunus trikus neiemācīsi. Mežu daudzīpašnieks Modris Fokerots riskē sabiedrības ilgākā piemiņā palikt tieši kā uzskatāma ilustrācija šai parunai....

Foto

Pieprasām atsaukt raidījumā "Nekā personīga" paustās nepatiesās un maldinošas ziņas

SIA Pata un SIA Pata Board advokāti ir vērsušies SIA All Media Latvia ar pretenziju, kurā...

Foto

Dieva valstība

Jānis Kristītājs ir teicis: «Atgriezieties no grēkiem, jo Debesu valstība ir tuvu klāt pienākusi.» (Mt 3:2) Ar šādiem vārdiem Jānis Kristītājs sāka savu publisko...

Foto

IZM izstrādātie Augstskolu likuma grozījumi ir brāķis, kas būtiski jāuzlabo

Rektoru padome atklātā vēstulē vērsusies pie Saeimas deputātiem, kā arī Latvijas augstskolu mācībspēkiem un studentiem, informējot,...

Foto

Tumsas spēki mēģina ierobežot mūsu iespējas tērēt nodokļu maksātāju miljonus tā, kā mēs vēlamies

Ar nekorektu un godprātīgas konkurences principiem neatbilstošu vēstuli Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu...

Foto

Latvijā ar novadu reformu cenšas ievilkt un nostiprināt okupāciju radītās sekas – kam tas izdevīgi?

Latvija kā novads, kā zeme gadsimtu gaitā bija dažādu okupācijas jūgu...

Foto

Valdība plāno pieņemt ar nejēdzībām pārpilnas dzīvnieku labturības prasības

Šajās dienās Ministru kabinets pieņem noteikumus „Dzīvnieku labturības prasības dzīvnieku patversmēs un dzīvnieku viesnīcās”. Nosaukšu tikai lielākās...

Foto

Tas apdraudēs dzīvības

Veselības ministrijas tuvākajā laikā plānotā slimnīcu līmeņu pārskatīšana var būtiski samazināt ārstniecības pakalpojumu pieejamību reģionu iedzīvotājiem....

Foto

Aicinu nepakļauties šauras personu grupas spiedienam un balsot par Varakļānu novada iekļaušanu Madonas novadā

Kā Varakļānu novada iedzīvotājs un viens no lielākajiem novada uzņēmējiem vēršos pie...

Foto

Viss, kas šobrīd notiek Latvijā, ir totāls cilvēktiesību un tiesiskuma pārkāpums

Viss, kas šobrīd notiek Latvijā, ir totāls cilvēktiesību un tiesiskuma pārkāpums. Un Jums un mums...

Foto

Troļļi

Troļļošana - tas nav tikai internets, tā ir sadzīvē sen izmantota metode kādu ietekmēt, kādu nosodīt, kādam sariebt. Tas notiek skolās, darba vietās un citos...

Foto

Vai Latvija izmantos vai izniekos jaunas biznesa iespējas post-COVID pasaulē?

Savulaik vēl jaunā un naivā Latvija sapņoja kļūt par banku paradīzi – “tuvāk par Šveici”. Par...

Foto

Pieprasu pārtraukt pārkāpt Satversmi un Saeimas Kārtības rulli: vēstule Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei

Saskaņā ar Satversmes 15.pantu "Saeima savas sēdes notur Rīgā un tikai ārkārtīgu apstākļu...

Foto

Kā tagad pareizi vajadzētu „apgūt” Eiropas naudu

Eiropa gatavojas vērienīgai ekonomikas atjaunošanas programmai, plānojot tērēt simtiem miljardu, iespējams, pat triljonu eiro. Tā ir labā ziņa. Pats...

Foto

Notiek valsts apvērsums: ja jūs tagad necelsieties, tad paši vainīgi

Saeimas Prezidijs ir sasaucis Saeimas attālināto ārkārtas sēdi 2020.gada 26.maijā pulksten 14.00 (e-Saeima platformā). Tas ir...