Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Lasot Tieslietu ministrijas izstrādātos “Grozījumus Kriminālprocesa likumā” (Nr: 766/Lp14), kas paredz, ka turpmāk tikai uz aizdomu pamata varēs likumīgo uzņēmumu vadītājus aizstāt procesa virzītāju iecelti pārvaldnieki, kam nebūs nekādas atbildības par to, kas tālāk notiks ar pārņemto uzņēmumu, man gluži tāpat kā filmā “Tās dullās Paulīnes dēļ” Paulīnes māsai Līzbetei ir jāiesaucas: ”Viens no mums nav gudrs, un es tā neesmu…” Vai Tieslietu ministrija ir piemirsusi, ka tieši tāpat savulaik tika radīta maksātnespējas administratoru mafija, kuras administratori, pārņemot uzņēmumus, dažkārt tos speciāli noveda līdz kliņķim, un tagad steidzamības kārtā grib izveidot līdzīgu pārvaldnieku mafiju?

Es nesaprotu, kā šādu “molotova kokteili” uzņēmējiem var piedāvāt Tieslietu ministrija, kuras uzdevums ir dienu un nakti stāvēt uz vakts par savu pilsoņu tiesībām un īpašumu? Un Ekonomikas un Finanšu ministrijas atbalsta šādu soli?!

Ir jāpaskaidro, ka Tieslietu ministrijas piedāvātais Kriminālprocesa 365.1 pants paredz, ka procesa virzītājs (izmeklētājs vai prokurors) var uzlikt arestu uzņēmumam un tūlīt par to nodot pārvaldniekam. Faktiski legāli atsavināt uzņēmumu, it kā pagaidām… Piedāvātajos grozījumos rakstīts, ka pārvaldnieks “iestājas” īpašnieka vietā, un tas nozīmē, ka visas no kapitāla daļu vai akciju piederības izrietošās tiesības iegūst pārvaldnieks.

Likuma grozījumi nosaka, ka  pārvaldnieka iecelšanas kapitāla daļu vai akciju īpašniekam vairs nebūs tiesību, piemēram, iegūt informāciju par uzņēmuma darbību, tiesību apstrīdēt dalībnieku vai akcionāru sapulču lēmumus, tiesību iniciēt uzņēmuma prasību celšanu pret pārvaldes institūciju locekļiem, kuru rīcība nodarījusi uzņēmumam zaudējumus. Pārvaldnieks var tikt nozīmēts pārvaldīt uzņēmumu, kura darbības joma  var būt jebkāda, sākot no banku pakalpojumiem, beidzot ar ārstniecību, celtniecību vai tirdzniecību.

Piemēra pēc pieņemsim, ka jums pieder uzņēmums, kas nodarbojas ar lauksaimniecību. Jūsu uzņēmumam, teiksim, ir trīs traktori un trīs automašīnas. Uzņēmumā strādā 15 cilvēki, un tam ir saslēgti līgumi par lauksaimniecības produkcijas realizāciju, izejvielu piegādi utt. Ir kredīti un līzingi.

Pārvaldnieks saskaņā ar šiem grozījumiem var būt cilvēks, kas pilnīgi neko nesaprot no lauksaimniecības. Piemēram, jurists. Un šis pārvaldnieks  pēc saviem ieskatiem  varēs pārskatīt Jūsu produkcijas pārdošanas vietas, pārdot dažus vai visus jūsu traktorus, pārslēgt kredītsaistības, atlaist kaut visus jūsu 15 darbiniekus, kā arī vispār  pārdot jūsu uzņēmumu.

Pārdošana var notikt tad, ja, piemēram, pārvaldniekam sāktu likties, ka uzņēmuma kapitāldaļas sāk zaudēt savu vērtību!  Jā, likuma grozījumi paredz, ka uzņēmuma pārdošanu pārvaldniekam vajadzēšot saskaņot ar prokuroru, taču parasti jau tie arī neko nesaprot no lauksaimniecības. Un tas viss balstīsies uz pārvaldnieka iekšējo sajūtu! Kā jūs saprotat, šādi tiek pavērtas durvis subjektīvu un pat ļaunprātīgu lēmumu pieņemšanā. Bet jums, īpašniekam, būs  no malas  jānoskatās sava uzņēmuma bojāejā un nebūs ne mazāko tiesību iejaukties šajā procesā!

Ir jābūt naivam vientiesim vai rafinētam reiderisma shēmu tamborētājam, lai ticētu, ka šāda kriminālprocesa “uzlabojumi” nav drauds jebkuram Latvijas ekonomiski aktīvam pilsonim. It īpaši, zinot, cik viegli mūsu valstī var ierosināt kriminālprocesu…

Es kaut kā neesmu dzirdējis, ka ģenerālprokurors J.Stukāns vai valsts prezidents E.Rinkēvičs, kas ir Nacionālās drošības padomes priekšsēdētājs, būtu kliedējis nesen publiskajā telpā izskanējušo informāciju par to, ka Latvijā kriminālprocesa ierosināšanas takse esot – 50 000 eiro. Ar visām sekām, arī kontu arestiem un starptautisku meklēšanu.

Par spīti tam, ka LSM rakstīja, ka Latvijas atbildīgajām iestādēm pēc iespējas ātrāk jātiek skaidrībā, vai ir jebkāds pamats aizdomām par korupciju, ne pušplēsts vārds nav dzirdēts, ka minētais ir izdomājumi[1]: šobrīd ne tikai nav kliedētas bažas, bet tiek virzīti apšaubāmi grozījumi Kriminālprocesā, kas paver iespēju milzīgajai korupcijai un tiesiskai patvaļai.

Ar mani vienās domās ir Latvijas Darba devēju konfederācijas prezidents Andris Bite, kurš arī saskata potenciālus draudus šai Tieslietu ministrijas piedāvātajā regulējumā. Citēšu Biti: “Situācijā, kad ir diezgan viegli pret personām ierosināt kriminālprocesus, neizrunāta, neskaidra un ar pusēm nesaskaņota sistēma rada draudus nākamajiem reiderisma modeļiem. Kāds var atnākt, fiktīvi ierosināt lietu un pārņemt uzņēmuma vadību, jo no kriminālprocesa nav pasargāts neviens šajā pasaulē. Tāpēc, lai novērstu risku, ka grozījumi tiek izmantoti, lai pārņemtu uzņēmumu un izputinātu vai nodotu citiem, ir jābūt ļoti skaidrai sistēmai.” [2]

29.oktobrī Juridiskajā komisijā par spīti tam, ka steidzamību atbalstīja “Jaunās vienotības” kontrolētās Finanšu, Iekšlietu, Tieslietu ministrijas, komisijas vadītājs Andrejs Judins (“Jaunā vienotība”) bija spiests  noņemt steidzamību no Kriminālprocesa grozījumiem. Ir skaidrs, ka Judinam ir pamatotas bažas no iespējamām prasībām Satversmes tiesā, jo šie grozījumi ir klajā pretrunā ar Komerclikumu un apdraud konstitucionālās cilvēku tiesības uz īpašumu.

Latvijas Zvērinātu advokātu padome savukārt uzskata, ka likumprojekts ir bīstams cilvēku tiesībām un secina, ka “piedāvāto normu piemērošanas gaitā varētu novest pie kriminālprocesos iesaistīto personu nepamatota pamattiesību aizskāruma”. Jāpiekrīt, ka šāda kriminālprocesa regulējums, kas atstāj valdības ziņā pilnībā lemt par to, kas būs pārvaldnieki un kādi varētu būt kritēriji pārvaldnieka darbībām, un pēc kā jāvadās procesa virzītājiem, ir bīstami. Tāpat vēl nav (!?) izstrādāta kārtība, kā tad notiktu arestēto kapitāldaļu pārvaldīšana un kāda būtu jābūt pārvaldnieka atbildībai, ja, piemēram, pārvaldītāju pārvaldītie uzņēmumi zaudētu vērtību. Nav arī skaidrs, vai un kā "Possessor" varētu mainīt tās pārvaldībā nodoto uzņēmumu amatpersonas.

Man nav nekādu šaubu, ka ir nepieciešamība regulēt vai sakārtot šo procesu  (par to vislabāk liecina Meroni gadījums), tomēr Tieslietu ministrijas piedāvājums man kā bijušajam Uzņēmumu reģistra (UR) vadītājam spilgti atsauc tos uzņēmumu reiderisma gadījumus, ar ko nācās saskarties, strādājot UR. Ja būtu šāds tiesiskais regulējums, ko piedāvā Tieslietu ministrija, domāju, daudzi uzņēmumi, ko UR izdevās izglābt, tiktu ar procesa virzītāju atbalstu neglābjami zaudēti. Varu tikai ar rūgtumu secināt, ka Tieslietu ministrija ir izgudrojusi jauna reiderisma paveidu, salīdzinājumā ar kuru maksātnespējas administratori mums šķitīs kā nevainīgas ģimnāzistes.

[1] https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/06.10.2024-no-baltik-bankas-varam-dabut-visu-ko-atklaj-navalnija-komandas-izmeklesana-par-kukulosanu-latvija.a571459/

[2] https://www.db.lv/zinas/lddk-janovers-draudi-pretlikumigi-izmantot-tm-virzitos-grozijumus-aresteto-kapitaldalu-parvaldisana-518642

Novērtē šo rakstu:

95
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Lai kā arī valdībai gribas atlikt lēmuma pieņemšanu, taču tas drīz būs jāpieņem

FotoKomentārs nra.lv rakstam "Siliņas valdība apspriedusi "Rail Baltica" būves izbeigšanu un nobijusies": lai kā arī valdībai gribas atlikt lēmuma pieņemšanu, taču tas drīz būs jāpieņem.
Lasīt visu...

12

Mēs, Lāce, Lībiņa, Augulis, Čakša un „Gribu palīdzēt bēgļiem”, taču neatņemsim nodokļu maksātāju naudu mums noderīgajai „Re:Baltica”

FotoSabiedrības integrācijas fonda Padome* atcēlusi Sabiedrības integrācijas fonda lēmumu, ar kuru "Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica"projektam "Šķelšanās" tika noteiktas neattiecināmās izmaksas 35 757,05 EUR apmērā
Lasīt visu...

21

Vai budžets un nauda ir veselības mēraukla? Cik plaši veselību vērtēt ar kvantitatīviem rādītājiem?

FotoSaeimas deputāti, čakli diskutējot komisijās, tuvojas budžeta pieņemšanas sēdēm. Tauta un vienkāršie līdzjutēji iegādājas alu un popkornu, gatavojoties garām sēdēm un vētrainiem disputiem, kas budžetā, kā likums, nemaina neko, vai arī – izmaiņas tiek pieļautas procenta tūkstošdaļas līmenī.
Lasīt visu...

20

"Sabiedriskā” Latvijas televīzija ir komersants, un mūsu komandējumu izmaksas sabiedrībai nav jāzina, jo tas ir komercnoslēpums!

FotoVSIA “Latvijas Televīzija”, turpmāk tekstā - “LTV”, ir saņēmusi Jūsu 2024. gada 4. novembra vēstuli, kurā Jūs lūdzat atbildēt uz Jūsu jautājumiem saistībā ar LTV filmēšanas grupas atrašanos ASV. Atbildot uz Jūsu vēstuli, LTV sniedz atbildes uz Jūsu uzdotajiem jautājumiem:
Lasīt visu...

6

Pieprasām izglītības un zinātnes ministrei Andai Čakšai novērst ministrijas ierēdņu sabotāžu un izglītības sistēmas graušanu un nodrošināt valdības lēmumu izpildi!

FotoMinistru kabinetā ir apstiprināti noteikumi, kas paredz obligāta centralizēta fizikas, ķīmijas, bioloģijas un dabaszinātņu eksāmena ieviešanu 2025./26. mācību gadā vidējās izglītības pakāpē un pamatskolas absolventiem obligāts starpdisciplinārs eksāmens, kurā ietilpst arī dabaszinātnes, notiks 2024./25. mācību gadā.
Lasīt visu...

6

Mēģināšu izlikties, ka es nemaz neierosināju atdot nabagiem pārtiku ar beigušos derīguma termiņu

FotoPēc tam, kad aģentūra LETA publicēja ziņu ar virsrakstu – “Progresīvo politiķe rosina maznodrošinātajiem veidot pārtikas pakas no veikalu produktiem ar beigušos derīguma termiņu”, par pārtikas pakām un ēdiena ziedošanu pēdējo nedēļu laikā ir izteikušies visi, kam vien nav slinkums.
Lasīt visu...

20

Kas ir un kas nav seksuālā uzmākšanās: pieredzējuša eksperta padomi

FotoTurpmāk par nevēlamu seksuāla rakstura darbību, kuras mērķis ir iebiedēt vai pazemot, varēs piemērot naudas sodu. Līdz šim tā nebija.
Lasīt visu...

20

Demokrātija nav visatļautība, nav pieļaujama vēršanās pret "sabiedrisko" mediju un manu domubiedri Olgu!

FotoGadījums ar vēršanos pret LSM ir spilgts piemērs tam, kāpēc vairs neesmu tviterī. Cilvēki apzināti izrauj no konteksta citātu, to tiražē tīkliņos (galvenokārt tviterī, jo tur lielāka armija ar viltus ziņu atbalstītājiem) un pārējie apzināti vai aiz stulbuma šīs muļķības tiražē tālāk. Un nožēlojamākais, ka uz šīm provokācijām atsaucas valsts iestāžu darbinieki, politiķi u.c. it kā par saprātīgiem uzskatīti cilvēki, pieprasot žurnālista skaidrojumu par to, ko viņš nav teicis. Arī feisbuks ļoti neatpaliek no tvitera.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi