Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Imunizācijas valsts padome atbalsta mediju un sabiedrības iesaistīšanos vakcinācijas komunikācijā, tomēr aicina to darīt, izmantojot rūpīgu un zinātnisku pamatotu pieeju. Populāru mītu vienkāršota atspoguļošana medijos var nodarīt milzīgu kaitējumu sabiedrības vakcinācijas procesam un apdraud Latvijas izkļūšanu no Covid-19 krīzes. Vienkārši antivielu daudzumu mērījumi pirms un pēc vakcinācijas ir zinātniski nepamatota pieeja un nedrīkst tikt izmantoti vakcīnu efektivitātes un iedarbīguma salīdzināšanā.

Populāru mītu vienkāršota atspoguļošana medijos var nodarīt milzīgu kaitējumu sabiedrības vakcinācijas procesam un apdraud Latvijas izkļūšanu no Covid-19 krīzes. Vienkārši antivielu daudzumu mērījumi pirms un pēc vakcinācijas ir zinātniski nepamatota pieeja un nedrīkst tikt izmantoti vakcīnu efektivitātes un iedarbīguma salīdzināšanā.

Antivielu daudzuma mērījumi nevar noteikt Covid-19 vakcīnu efektivitāti

Jānorāda, ka imunitāti organismā veido gan antivielas, gan šūnu imunitāte, un tie abi ir vienlīdz svarīgi organisma kopējai aizsardzībai pret saslimšanu ar Covid-19. Turklāt jāuzsver, ka cilvēka imūnsistēmai piemīt atmiņas funkcija, tātad, saskaroties ar vīrusu, organisms var mobilizēt aizsargmehānismus un izstrādāt jaunas antivielas un aizsargājošās šūnas.

Līdz ar to vienkāršots antivielu līmeņa mērījums nevar sniegt pilnvērtīgu informāciju par vakcīnas nodrošināto aizsardzību pret slimību.

Pasaulē netiek izmantoti antivielu testi, lai mērītu imūno atbildes reakciju pēc vakcīnas vai lai salīdzinātu vakcīnu efektivitāti. Pirmkārt, testi nav standartizēti; otrkārt, vairumam infekciju, t.sk. SARS CoV-2, nav zināms, cik tieši antivielu nepieciešams, lai cilvēks būtu pasargāts, un, treškārt, antivielu testi nesniedz nekādu informāciju par šūnu imunitāti, kas ir ļoti būtiska daļa no imūnsistēmas tieši vīrusu infekciju gadījumā.

Imunizācijas valsts padome jau 2021. gada 19. februāri ir stingri rekomendējusi neizmantot antivielu mērījumus pirms un pēc vakcinācijas vakcīnu efektivitātes mērīšanai, jo tam nav zinātniska pamatojuma.

Aicinām raidījumu "Aizliegtais paņēmiens" izmantot zinātniski pamatotu pieeju un argumentus vakcinācijas komunikācijā

Mediju un sabiedrības iesaistīšanās vakcinācijas komunikācijā, tostarp rūpīga sekošana līdzi datu patiesumam un procesa caurspīdīgumam, ir veicināma un atbalstāma. Tas ir veids, kā panākt sabiedrības uzticēšanos vakcīnu drošumam un efektivitātei. Vienlaikus: vakcīnu izstrāde, to efektivitātes un iedarbīguma mērījumi ir sarežģīts, ļoti rūpīgs un apjomīgs zinātnes process. Pārāk vienkāršota pieeja vakcīnu salīdzinājumam un šķietami vienkāršu sakarību meklēšana var nodarīt graujošu kaitējumu ne tikai vienai vakcīnai, bet vakcinācijas un veselības aprūpes nozarei kopumā.

Imunizācijas valsts padome aicina mediju pārstāvjus iesaistīt komunikācijā Latvijas vadošos imunologus, infektologus, ģimenes ārstus un citus speciālistus, lai veidotu gan saprotamu, gan patiesu komunikāciju par vakcīnām.

Vakcīnu efektivitātes un iedarbīguma pētījumi turpinās visā pasaulē

Vakcīnu efektivitātes mērījumos tiek izšķirti divi kritēriji: iedarbīgums un efektivitāte. Iedarbīgums tiek mērīts vakcīnu pirms reģistrācijas klīniskajos pētījumos, kur tiek mērīti laboratoriski apstiprināti simptomātiski Covid-19 gadījumi, salīdzinot šādu gadījumu skaitu pētījuma dalībnieku grupā, kuri saņēma Covid-19 vakcīnu, un kontroles grupā. Visas pašlaik izmantotās vakcīnas uzrāda pietiekami augstu iedarbīgumu visās vecuma grupās, kurās tās tiek lietotas, lai novērstu galveno Covid-19 kaitējumu gan katra, cilvēkam, gan veselības aprūpei.

Savukārt vakcīnu efektivitāte tiek mērīta un precizēta jau pēc vakcīnu reģistrācijas, "reālās dzīves" apstākļos, gan analizējot saslimstību, gan veicot pētījumus iedzīvotāju vidū un mērot to, kā mazinās saslimstība un inficēšanās vakcinēto personu vidū un sabiedrībā kopumā. Līdzšinējie dati par Covid-19 vakcīnu efektivitāti valstīs, kur jau tiek realizēta vakcinācija plašās iedzīvotāju grupās, pārliecinoši pierāda visu Latvijā reģistrēto vakcīnu augstu efektivitāti hospitalizācijas, smagas saslimšanas novēršanā un arī slimības izplatīšanās mazināšanā.

Novērtē šo rakstu:

15
74

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Nākotnes vīzija par neiespējamo... (Turpinājums rakstam „Cilvēks tomēr nav saprātīga būtne”)

FotoNesen par to runāju un pat rakstīju. Šo var uzskatīt gan par turpinājumu jau teiktajam, gan kā papildinājumu iepriekš publiskotai versijai, kurā paudu savu domu gājienu par kovidu un ne tikai.
Lasīt visu...

21

Ceļā uz ļaužu ganāmpulku

FotoSākotnēji biju iecerējis rakstu ar konkrētām personālijām un pierādījumu bāzi zem katras tēzes, taču tad uzaustu milzu palagu. Turklāt  patiesība ir acu priekšā, bet oficiozu apmātajiem vienalga klapes uz acīm. Tāpēc nolēmu uzrakstīt konspektīvu izklāstu par pasaules aizkulišu pavēlnieku nolūkiem atiestatīt civilizāciju. Uzsveru, ka VISS materiālā minētais lokāli JAU NOTIEK, bet starptautiskajā mērogā ir realizācijas stadijā vai tuvu finišam.
Lasīt visu...

12

Vīlands piedāvā neētisku lobismu?

FotoRalfs Vīlands neapšaubāmi ir viens no sabiedrisko attiecību jeb tā dēvētās PR nozares dinozauriem, pamatlicējiem Latvijā. Neapšaubāmi ļoti ietekmīgs.
Lasīt visu...

21

Cilvēks tomēr nav saprātīga būtne

FotoTaisnība ir apgalvojumam, ka cilvēks ir divkājains primāts, kurš ietilpst zīdītāju klasē, bet par saprātu zinātnieki vēl strīdas. Es neesmu nedz biologs, nedz kādas citas zinātnes pārstāvis, esmu vidējais latvietis ar formālu padomju vidusskolas izglītību. Vidējais divkājainais primāts. Tā arī vērtējiet šo rakstiņu.
Lasīt visu...

21

Īpatnais pasažieru pārvadājumu iepirkums KNAB neinteresē

FotoLabdien, vērsos KNAB ar iesniegumu sakarā ar NRA publikāciju, no kuras izriet, ka oligarhi dabūjuši valsts dotācijas pasažieru pārvadājumiem 500 000 000 euro apmērā. Rezultātā nākotnē pārstās darboties pašvaldību pasažieru pārvadāšanas uzņēmumi VTU Valmiera un AS Cata (Cēsis).
Lasīt visu...

21

Dažas piezīmes uz vēlēšanu biļetena malām

Foto1. Grand Prix par pašvaldību vēlēšanu komentāru es piešķirtu Gatim Eglītim. Ja ir kas tāds, kas var patikt JKP, tad tā ir viņu atklātība: paspēlējām demokrātiju, bet tagad pietiek. Naudu dalīs “lielais četrinieks”, un mēs arī noteiksim, kurš patiesībā būs vēlēšanu uzvarētājs. Neskatoties uz to, ka šīs čivinājums drīz vien pazuda no jaunā ministra twittera, koalīcijas partneru reakcija skaidri liecināja, ka šī ir tā reize, kad “ar bērna muti runā patiesība”.
Lasīt visu...

21

Pirms bijušā kolaboranta, tagadējā politologa Skudras intervēšanas pārliecinieties, vai viņš nav paspējis piedzerties

FotoŠajos laikos par politologu sauktā, okupācijas laikos par Komunistiskās partijas Centrālās komitejas Propagandas sektora vadītāju strādājušā Ojāra Skudras svaigākās atklāsmes liek apsvērt jautājumu: vai tikai viņa "eksperta komentāri" netop alkohola reibumā? 
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Absolūta saskarsmes impotence

Te mazs secinājums, izrietošs no vērojumiem. Pirms nedēļas ievietoju savā sejasgrāmatas profilā "pašiņu" ar atkailinātu plecu, kam pielipināta izdruka, kas apliecina "Teātra Vēstneša"...

Foto

Mīļā miera labad

Bieži no patriotiskām aprindām, īpaši tiem patriotiem, kuri dzīvo devīžu un dogmu varā, dzirdu, ka Latvijā ir jārunā tikai latviski, ka vienmēr un...

Foto

Jaunā iekšlietu ministre – sodīta par pretkorupcijas likumdošanas pārkāpumu, prioritātes nav saistītas ar iekšlietu nozares problemātiku

Valdība ir pārskatījusi ministru portfeļu sadalījumu, mainot par nozari atbildīgos...

Foto

Interesantas lietas Ventspilī gaidāmo pašvaldības vēlēšanu sakarā

Manās rokās patrāpījās laikraksta “Latvijas Avīze” šā gada 25. maija numurs, kur Māras Libekas rakstā “Gatavojas Ventspils “atbrīvošanai”” lasu,...

Foto

Kā nav kauna kandidēt uz domi un turklāt vēl Ventspilī: kandidāta atbildes uz jautājumiem

Katram, kurš sadomā kandidēt uz Ventspils domi, jānonāk starp Skillu un Haribdu:...

Foto

Demokrātijas caurais jumts

Mēdz teikt, ka kompromiss ir labs lietussargs, bet slikts jumts. Saeimas pieņemtais risinājums Varakļānu piederības jautājumā ļaus kaut kā, formāli saglābt situāciju pašvaldību...

Foto

Ar ko Garkalnes novada domes deputāts Mārtiņš Bērziņš atšķiras no bijušā domes priekšsēdētāja Mārtiņa Gunāra Bauzes-Krastiņa

Ja Garkalnes kritušais „karalis” Mārtiņš Gunārs Bauze-Krastiņš kampj un...

Foto

Kāpēc jūs man neticat, ka vakcinācija nav obligāta, tā ir brīvprātīga un neierobežo mūsu tiesības un brīvības

Covid-19 cilvēkus nešķiro - slimo visdažādākie cilvēki neatkarīgi no vecuma,...

Foto

Paldies, ka esam gatavi iestāties par tiesībām domāt arī ar savu galvu

Paldies Matīsam Kaļānam par iniciatīvu un visiem pārējiem par to, ka esam gatavi iestāties...

Foto

Uz vēlēšanām jāiet!

Mazais vēlētāju skaits iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās liecina par nepatiku pret esošo varu un sabiedrības neprasmi reizi četros gados lietderīgāk izlietot savu instrumentu –...

Foto

Jāmaina nevis citas valsts karogi, bet kas cits

Visi ir pieauguši cilvēki. Gribi - vakcinējies, gribi - nē. Svarīgāk ir - vajag atcelt ierobežojumus, un katrs...

Foto

Jānis Reirs ir sliktāks par izbijušu čekistu

Ja jūs jautātu - kāpēc esmu sācis tik ļoti neuzticēties "Vienotības" kartelim? Tāpēc, ka viņi ar Krišjāni Kariņu priekšgalā,...