Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Ģeopolitisko konfliktu, strauju tehnoloģisko pārmaiņu un tirdzniecības spriedzes laikmetā Eiropas ietekme pasaulē un drošība ir atkarīga arī no mūsu ekonomiskajām pozīcijām. Šajā ziņā satraucošs ir fakts, ka Eiropas Savienībā (ES) ir vērojama atpalicība virknē nozīmīgu ekonomikas rādītāju. Piemēram, ES jau vairākas desmitgades ir vērojams lēnāks produktivitātes pieaugums nekā citās lielajās ekonomikās kā ASV un Ķīna. Arī Latvijā pēdējos gados produktivitātes pieauguma tempi ir sarukuši un tendences nav pozitīvas.

Tai pašā laikā pamatoti pieaug gan iedzīvotāju, gan uzņēmēju sūdzības par birokrātijas palielināšanos. Administratīvie šķēršļi rada nevajadzīgas izmaksas, kavē investīcijas un ES fondu izmantošanu.

Runājot par Latviju, jaunākie Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras indeksa dati rāda, ka teju divas trešdaļas mūsu uzņēmēju uzskata birokrātijas mazināšanu par būtiskāko uzdevumu, lai uzlabotu Latvijas biznesa vidi. Arī Ārvalstu investoru padome Latvijā izceļ administratīvo slogu kā faktoru, kas kavē mūsu konkurētspēju un investīciju piesaisti.

Skaidrs, ka esam krustcelēs un ir nepieciešamas nopietnas pārmaiņas, jo pretējā gadījumā investori izvēlēsies ieguldīt ārpus ES, bet šeit jau esošajiem uzņēmumiem būs grūtāk attīstīties un strādāt Eiropā.

Tādēļ administratīvā sloga samazināšana pirmo reizi ir noteikta kā ES augstākā līmeņa prioritāte. Kā tas izpaudīsies? Visiem Eiropas komisāriem uzdots strādāt pie esošo regulējumu pārskatīšanas, novēršot pārmērīgu birokrātiju un vienkāršojot ES likumu ieviešanu. Man kā atbildīgajam komisāram uzticēts šo darbu koordinēt. Vēlos iezīmēt galvenos darba virzienus.

Pirmkārt, Eiropas Komisija (EK) ir izvirzījusi vērienīgu mērķi – kopējais administratīvais slogs jāsamazina par vismaz 25% visiem uzņēmumiem, bet mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU), kas ietver gandrīz visus Latvijas uzņēmumus, par vismaz 35%. Tādējādi plānojam līdz 2029. gada beigām pakāpeniski samazināt ikgadējās administratīvās izmaksas ES par 37,5 miljardiem eiro.

Otrkārt, kritiski jāizvērtē pēdējos gados pieņemto normatīvu kopums, īpaši attiecībā uz zaļo un digitālo pāreju. Jāatzīst, ka daļa no normatīviem ir radījusi pārmērīgu administratīvo slogu un neparedzētas sekas, tādēļ vajadzīgas korekcijas. Tas nenozīmē atteikšanos no pamatmērķiem, piemēram, klimatneitralitātes, bet ir jānovērš nepamatotas prasības un arī pretrunas atsevišķos normatīvos. Līdzīgs ES "normatīvu pielāgošanas" process notika pēc globālās finanšu krīzes, kuras laikā tika izstrādāts plašs normatīvo aktu kopums banku un finanšu tirgus uzraudzībai.

Protams, minētā normatīvu pielāgošana nevar notikt bez uzņēmēju, sociālo un citu partneru iesaistes. Tieši tie, kuri ievieš, piemēro un praktiski saskaras ar ES prasībām, var palīdzēt noteikt svarīgākās birokrātijas mazināšanas jomas un noformulēt konkrētas izmaiņas normatīvos, lai tos padarītu vieglāk ieviešamus. Te gan jāuzsver, ka birokrātijas 'pārdozēšana’ rodas ne tikai ES, bet arī nacionālajā līmenī. Piemērojot ES direktīvas, dalībvalstis mēdz ieviest papildu prasības, kas nemaz nav nepieciešamas. Tādēļ šeit būs svarīgs darbs ar dalībvalstīm, lai mudinātu uz administratīvā sloga mazināšanu arī nacionālajā līmenī.

Latvijai īpaši būtiski ir sekot ES prasību ietekmei uz MVU. EK ir apņēmusies vēl rūpīgāk izvērtēt prasību ietekmi uz mazajiem uzņēmējiem.

Jau tuvākajā laikā ar pirmo EK priekšlikumu mazināsim birokrātiju saistībā ar Eiropas zaļo kursu, piemēram, attiecībā uz ilgtspējas pārskatiem. Taču svarīgi uzsvērt, ka tas būs tikai pirmais solis, kam sekos citi, lai konkrētos veidos uzlabotu uzņēmējdarbības vidi ES.

Katra veidlapu aizpildīšanas stunda, ko uzņēmēji varēs aizstāt ar produktīvu darbu, būs solis uz priekšu. Mums visiem kopā jānosprauž jauns kurss – pēc iespējas mazāk birokrātijas, bet vairāk inovāciju, investīciju, darbavietu un izaugsmes.

* Eiropas komisārs ekonomikas un produktivitātes, kā arī īstenošanas un vienkāršošanas jomās

Novērtē šo rakstu:

7
107

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Ko it kā paredz Eiropas drošības stiprināšanas plāns "ReArm Europe"?

FotoNesen Eiropas Komisija prezentēja "ReArm Europe" aizsardzības finansējuma plānu līdz 2030. gadam. Kā tas ir ierasts ES publisko attiecību specifikā, ir svarīgi izlasīt ne tikai preses relīzes, bet arī pavadošos dokumentu projektus un noskaidrot, ko tieši paredz šie plāni, vai tie patiešām būtiski veicinās Eiropas kopējās drošības stiprināšanu un vai to nevarētu izdarīt labāk.
Lasīt visu...

13

Iniciatīva – valsts atbalsts savainotu un bezpalīdzīgu dzīvnieku glābšanai

FotoLatvija ir guvusi starptautisku atpazīstamību, pateicoties animācijas filmai "Flow", kas ieguvusi Oskaru un citas balvas. Šī filma stāsta par kaķi, kurš pēc pasaules plūdiem cenšas izdzīvot. Šis stāsts simbolizē izturību un dzīvnieka cīņu par izdzīvošanu, un tā ir aizkustinājusi skatītājus visā pasaulē.
Lasīt visu...

21

Patiesības brīdis valdībai: birokrātija un tēriņi vai nauda valsts aizsardzībai?

FotoGlobālās tendences rāda, ka valstīm, lai saglabātu konkurētspēju un drošību, ir jākļūst efektīvākām un jārīkojas daudz dinamiskāk. Šajos jaunajos apstākļos jautājums vairs nav tikai par ekonomikas attīstību, bet gan par valsts spēju aizstāvēt savas intereses un pastāvēt. Mums ir jākļūst adaptīviem, lai pielāgotos mainīgajiem apstākļiem.
Lasīt visu...

21

Kā raidījums “De Facto” Ogres novadā sensācijas meklēja

FotoPlašākai publikai būs pieejams Ogres novada “lieldraugu” kārtējais sižets Latvijas Televīzijā. Sāksim ar pozitīvo. Šoreiz mani intervēja žurnāliste*, kurai atšķirībā no dažiem viņas zināmākajiem kolēģiem nepiemita dažādi komunikāciju traucējoši ieradumi un īpatnības. Ne tik pozitīvi bija tas, ka intervijā bija jūtams mērķis atrast Ogres novada vadības darbā tādas negācijas, kuru patiesībā nav.
Lasīt visu...

13

Vēja parki kā tiešs apdraudējums

FotoEkonomika ir par naudu. Var strīdēties līdz nemaņai par šodien veikto investīciju nākotnes atdevi, taču kā tur būs, īsti neviens nezina un balstās uz pieņēmumiem. Esmu jau iepriekš izteicis šaubas par pašreiz saplānoto saules un vēja parku jaudu lieluma lietderību. Daudz par daudz un nespēj nodrošināt energoneatkarību.
Lasīt visu...

3

Taksometrus pie lidostas es jau „sakārtoju”, tagad varētu „sakārtot” pārtikas cenas

Foto5. martā Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija (turpmāk – Tautsaimniecības komisija) pirms pirmā lasījuma skatīja Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavotos un Ministru kabineta atbalstītos grozījumus Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likumā (NTPAL). Tas, ka šādi grozījumi taps, bija zināms jau krietni agrāk – pēc Konkurences padomes (KP) veiktās "Olu, zivju, piena, gaļas, graudu un maizes produktu mazumtirdzniecības tirgus uzraudzības" (turpmāk – KP tirgus uzraudzība) un tai sekojoša paziņojuma, ka mazumtirgotāji vietējām pārtikas precēm nosaka lielākus uzcenojumus nekā importētajām.
Lasīt visu...

21

Vācija iznīcina pati savu nākotni

FotoKamēr mūsu nevarneši cīnās ar savām sīkajām ķibelēm, mēģinot samazināt birokrātiju un domājot, kādu vēl formālu kosmētisko remontu veikt savai brūkošajai Vienotības dirškenu koalīcijai, VĀCIJA BLIEŽ PA RITĪGO! BLIEŽ TĀ, ka tas ATSAUKSIES UZ visu EIROPU!
Lasīt visu...

21

Arodbiedrības vēl varētu kļūt par reālu spēku darba tirgū, kas aizstāv darbiniekus un uzlabo viņu dzīves kvalitāti

FotoCik laba var būt diena Arodbiedrību vadoņiem, bet lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju tā ir trauksmaina! Droši vien jautāsiet – kādēļ trauksmaina? Mēģināšu ieskicēt trauksmes iemeslus vēsturiskā kontekstā.
Lasīt visu...

21

Mans amerikāņu draugs man pastāstīja patiesību par Donaldu Trampu, kas bieži tiek aizmirsta

FotoNeatkarīgi no tā, cik daudz mēs sacenšamies savās analīzēs un komentāros, lai rastu jaunus, gudrus veidus, kā pateikt "Tramps ir stulbs”, viņš, visticamāk, nemainīsies. Ar to mums ir jāsadzīvo. Šķiet, ka Eiropa nesaprot vienu lietu: Tramps ir ASV prezidents.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi