Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Ja vēlaties mūs atbalstīt Reklāma Mobilā
Foto

Tikumība pret demokrātiju?

Nikomeda ziņu aģentūra*
26.08.2014.
Komentāri (41)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Vai ir vērts ticēt iemidzinošajām Latvijas eirodeputātu runām par Estrellas rezolūcijas un Lunačekas ziņojuma tikai rekomendējošo raksturu, ja mūsu vietējā vara dzenas īstenot pat to, ko Eiropas Savienība no tiem vēl neprasa?

Pirms kāda laika Labklājības ministrijā notika tā saucamās "Dzimumu līdztiesības" komitejas sanāksme, kurā piedalījās arī vecāku sabiedriskās kustības "Dzimta" pārstāve. Pamattēma bija gaidāmā Latvijas prezidentūra Eiropas Savienības Padomē un ar to saistītās dzimumu vienlīdzības problēmas.

Pēc Veselības ministrijas īsa ziņojuma par 2015.gada plāniem, aktuālajiem uzdevumiem, projektiem, konkursiem (te ievērojama daļa finansējuma nāks caur bēdīgi slaveno Sabiedrības integrācijas fondu) vārds tika dots Kultūras ministrijas Sabiedrības integrācijas komitejas pārstāvei Solvitai Vēverei.

Lunačekas rezolūcija

Kultūras ministrijas ziņojums izrādījās visai interesants, jo bija veltīts skandalozajam Lunačekas ziņojumam "Eiropas Savienības ceļvedis homofobijas un ar dzimumorientāciju un dzimumidentitāti saistītas diskriminācijas apkarošanai".

Vēveres kundze paziņoja, ka LGBTI organizācija ir ļoti noraizējusies par to, ka, neskatoties uz lielo pretdiskriminācijas rezolūciju skaitu, Eirokomisija tomēr nav pieņēmusi direktīvu, kura liktu valstīm ieviest attiecīgās pārmaiņas savos nacionālajos tiesību aktos. Patiešām - rezolūcijām ir tikai rekomendējošs raksturs, un šo argumentu izmantoja visi mūsu eirodeputāti, atbildot uz sabiedrības protestiem. Tagad mēs redzam šo normatīvo aktu ieviešanas mehānismu darbībā. Viena rezolūcija neko neatrisina, bet daudzām rezolūcijām ir būtiska nozīme un kaut arī tieši neliek par pienākumu, bet sāk "spiest" uz Eirokomisiju, un agri vai vēlu tā pieņems vajadzīgo direktīvu.

Lūk, arī Vēveres kundze apgalvoja, ka jau tiek gatavots pret diskrimināciju vērstas direktīvas projekts. Patiesībā to gatavo jau piecus gadus. Un Latvijas valdības struktūras grib aktīvi piedalīties tās ieviešanā. Ir pat apstiprināta starpministriju darba grupa, kura sāks darbu 2015. gadā. Tas nozīmē, ka Latvijas valdībai nav šaubu par to, ka direktīva tiks pieņemta, jo, pēc Vēveres vārdiem, Lunačekas rezolūcija ir ne tikai rekomendācija, bet "ļoti neatlaidīgs mudinājums normatīvа dokumentа izstrādāšanai", kas būs obligāts visām ES dalībvalstīm.

Pēc tam viņa paskaidroja pašas rezolūcijas būtību, kura ir diezgan lakoniska, konkrēta un paredz: novērst diskrimināciju izglītības un veselības aprūpes jomās, preču un pakalpojumu pieejamībā, iekārtojoties darbā, īpašu transpersonu aizsardzību, pilsonisko savienību veicināšanu, LGTBI personu vārda un izpausmes brīvību, naida runas ierobežošanu, LGTBI bēgļu aizsardzību, dzimumu maiņas operāciju nodrošināšanu u.c. Sīkāk pie šī dokumenta neapstāsimies – par to pietiekoši daudz runāja un rakstīja šī gada februārī. Mūs šajā gadījumā vairāk interesē Latvijas ministriju pozīcija un tas, kā mūsu valdība taisās reaģēt uz līdzīgiem likumprojektiem.

Kultūras ministrijas pārstāve daļēji atzīmēja, ka jaunajās ES dalībvalstīs situācija ir sliktāka nekā "daudz demokrātiskākajās vecās Eiropas valstīs". Tāpēc mums (barbariem) vajag ieklausīties savu civilizētāko lielo brāļu padomos un "īpaši asi reaģēt uz jebkādiem LGTBI personu tiesību pārkāpumiem". Interesanti, vai Kultūras ministrijā zina par to, ka LGTBI personu tiesības tiek saprastas tikai kā tiesības uz viendzimuma ģimeņu dibināšanu un bērnu adoptēšanu? Tieši ar šo projektu pašlaik nodarbojas biedrības "Mozaīka" juristi. Latvijā pagaidām nav konstatēti reāli tādi viņu tiesību pārkāpumi, kā atlaišana no darba, neiespējamība piedalīties vēlēšanās, atteikšanās pārdot preces, apmeklēt izstādes, veikt potēšanos u.t.t. – tas, ko normāls cilvēks saprot ar tiesību pārkāpšanu.

Cik veikli tiek jaukti jēdzieni "demokrātija" un "cilvēktiesības". Tiešām, ņemot vērā lielu un neapšaubāmi Latviju ietekmējošu politiķu izteicienus (Baidens, Obama, Van Rampejs u.c.), jau kādu laiku pie mums demokrātiskums netiek mērīts ne ar iespēju plašām tautu masām piedalīties svarīgu lēmumu pieņemšanā, bet gan ar īpašu netradicionālo seksuālo orientāciju pārstāvju godināšanu. Pēdējā laikā vārdu "cilvēktiesības" augstākminētie kungi tikai tā arī saprot. Pārējiem "cilvēkiem" nav vērts pievilties — mūsu tiesības kā tika diendienā pārkāptas, tā arī tiks pārkāptas, jo mēs esam tikai nicināms vairākums, bezjēdzīga masa.

Tātad: ja jūs mīlat gejus, lesbietes, transvestītus un tiem līdzīgus (saraksts pastāvīgi papildinās), tad jūs esat demokrātiski, progresīvi, mūsdienīgi, civilizēti, bet ja jūs nedodat tiem īpašas priekšrocības, tad jūs esat margināli un totalitāri, atpalikuši, cietsirdīgi. No demokrātiskuma pakāpes savukārt ir atkarīga naudas plūsmas virzība. Un nepakļāvīgie netiks baroti un subsidēti — par to mūsu politiķiem, domājams, ilūziju nav.

Vēveres kundze pauda, ka pat progresīvajā Eiropā tikai 15% LGTBI personu neslēpjot savu orientāciju. Daudzi vēl joprojām tiekot diskriminēti, izsmieti un pakļauti emocionālai un fiziskai vardarbībai, tajā skaitā ģimenes vardarbībai. Te gan var piebilst: ģimene jaunās pasaules kārtības ieviesēju ieskatos vispār ir riska faktors, jo uzspiež indivīdam savas uzvedības normas zem tradīciju veidola, bet tas tik ļoti traucē liberālajai laimei. Tā ka ne viss ir tik gludi ar geju tiesībām pat civilizētajā Eiropā.

Bet par mums, atpalikušajiem, pat nav ko runāt. Tikai neliela Latvijas iedzīvotāju daļa atzīst mūsu valstī diskrimināciju attiecībā pret LGTBI personām, tikai 11% piekrīt legalizēt viendzimuma savienības. Un 67% ekonomiski aktīvo iedzīvotāju uzskata, ka Rīgā nevajag rīkot geju parādi (2012. gada dati).

Kas attiecas uz Latviju, tad Kultūras ministrija kā pamatuzdevumu redz labākas izpratnes sekmēšanu iedzīvotāju vidū un fobiju līmeņa samazināšanu pret citas orientācijas cilvēkiem. Ar to tad tā nodarbojas, sadarbībā ar Sabiedrības integrācijas fondu. Valsts budžets šādus tēriņus pašlaik neparedz, toties fonds ir gatavs finansēt izglītojošās programmas jebkurai mērķauditorijai: policijas darbiniekiem, sociālo dienestu darbiniekiem, utt.

Pārskata noslēgumā Solvita Vēvere piebilda, ka tā ir tikai maza daļiņa no ieplānotā. Vēl daudz kas ir jāsasniedz LGTBI personu tiesību aizsardzībā un nerisināto uzdevumu ir vēl daudz vairāk.

Uz biklo jautājumu par to, vai tiks ņemts vērā 67% iedzīvotāju viedoklis, Vēvere atbildēja tik asā tonī, kas nepieļāva nekādus iebildumus: "Mans secinājums: Ja 67% Latvijas iedzīvotāju nespēj būt toleranti, tad ar viņiem jāstrādā un tiem jāizskaidro, ka mums ir jābūt kulturāliem, iecietīgiem un mēs nedrīkstam pa labi pa kreisi izkliegt radikālus saukļus". Pēc tam viņa piebilda, ka Latvijas problēma ir radikālos uzskatos un to paušanā, kā arī tolerances trūkumā.

Kā jums tas patīk? Vairākuma viedokli – ignorēt, vārda brīvību – ierobežot, iezemiešu apziņu — pārveidot. Kā gan citādi jāizprot frāzes: "mums ir pienākums būt kulturāliem" (pret ko šāds pienākums?) un "mēs nedrīkstam pa labi pa kreisi izkliegt radikālus saukļus" (kurš to aizliedz, ja likums to atļauj?). Pazīstama aina, vai ne? Aizvērām ražotnes, lai izdabātu ES? Par saviem līdzekļiem glābām privātbankas, kas mūs izputināja. Aizliedzam lauksaimniecībā savas augu sēklas, lai ieviestu vienreizējās ĢMO. Pārgājām uz eiro, nododot latu, kā pēdējo suverenitātes pazīmi. Par šiem jautājumiem tautas viedokli neprasa. Vienkārši vajag veikt izskaidrojošo darbu ar iedzīvotājiem, kā reiz teica premjers.

Citiem vārdiem sakot, kaut arī jūsu ir vairākums, jūs tomēr neko nesaprotat, jo esat tumsonīgi iezemieši, bet mēs — cēlie, kolonizētāju labā strādājošā vietējā elite. Mēs labāk zinām, kas jums vajadzīgs un mēs jūs iemācīsim, kā jums labāk strādāt mūsu labā, bet nepaklausīgajiem labāk pašiznīcināties, lai tie mūs nesatrauktu ar savu klātbūtni. Patiess demokrātijas triumfs!

Bet jautājums bija vienkāršs - tikai par demokrātiju - vai jūs taisāties vai netaisāties uzklausīt tautu? Vai ņemsiet vērā vairākuma viedokli, pat ja šis viedoklis nesakrīt ar jūsu priekšstatiem par civilizāciju, kulturālumu, toleranci un visu ko citu? Pat tad, ja šī tauta, jūsuprāt, ir neizsakāmi stulba un pilna ar aizspriedumiem? Kaut gan tādi apgalvojumi būtu nevietā: neskatoties uz vairāku gadu centieniem apstulbot iedzīvotājus, iezemiešu vidū ir pietiekoši daudz zinātnieku, pedagogu, juristu, ārstu, mākslinieku, režisoru un vispār domājošu cilvēku, kas nepieder pie tā saucamās elites.

Vai šī tauta vienkārši drīkst negribēt rīkot kaut kādu apšaubāmu pasākumu? Bet ja tā varēs sniegt pārliecinošus argumentus par labu savam viedoklim, pie kam, loģiskus un bez naida un diskriminācijas? Ak nē, jums nevajag ne iezemiešu viedokli, ne viņu nekur nederīgos spriedumus. Jums ir jāpilda tā programma, par ko jums maksā, pacenšoties pielāgojot tai sabiedrības viedokli, lai pēkšņi nerastos kādi nevēlami tautas protesti. Bravo, Vēveres kundze! Jūs paudāt šo pozīciju visā krāšņumā.

Tikumība kā drauds demokrātijai

Bet tas vēl nav viss. Tālāk sekoja bikls iebildums no sabiedriskās organizācijas "Lauku sieviešu apvienība". Diezgan kautrīga dāma atzīmēja, ka, pirmkārt, viņai ir ne visai labi saprotams, kāpēc vairākuma viedoklis tiek nosaukts par radikālu. Vai nav radikāls pats plānotais sabiedrības neakceptētais gājiens. Otrkārt, latvieši no seniem laikiem ir balstījušies uz tikumību. Tikumība nav bīstama, jo nekurina naidu, nav virzīta uz kādas grupas personu iznīcināšanu un neapspiež cilvēku pamattiesības.

Kas tad sākās! Nabaga sievietei tā īsti neļāva līdz galam izteikties. Vēvere visu laiku mēģināja viņu pārtraukt ar kaut kādām dusmu pilnām replikām — labi, ka sanāksmes priekšsēdētājs viņu nomierināja. Kāds minēja par piemēru konservatīvo Lietuvu, kurai tieši geju parāde tās ES prezidentūras laikā it kā līdzējusi kļūt tolerantākai. Kāds pilnīgi nevietā ierunājās par pārāk lielo reliģijas varu mūsu sabiedrībā. Šeit reliģijas iepīšana, starp citu, liecina par noturīgu asociatīvu saikni "tikumība = reliģija", kas arī ir attiecināms uz stereotipiem un aizspriedumiem, kuros pastāvīgi apvaino tikumības aizstāvjus.

Sanāksmes priekšsēdētājs Ingus Aliks no Labklājības ministrijas sāka rāt "lauku" sievieti, kura uzdrošinājusies paust — ko jūs domājat? — personīgo pārliecību šajā sanāksmē. Jūs, lūk, šeit nesēžat kā privātpersona, bet kā sabiedriskās organizācijas pārstāve. Jūsu pārliecība nevienu te neinteresē, jums ir jāpauž noteiktas sabiedrības daļas viedoklis. Šis aizrādījums bija pilnīgi nesaprotams un izskatījās kā mēģinājums ierobežot vārda brīvību. Jo sieviete neuzsvēra, ka tas ir viņas personiskais viedoklis - tātad viņa arī izteica savas organizācijas viedokli. Pie tam viņa nebija ne agresīva, ne kategoriska un nekādā veidā ne pret ko neizrādīja nepatiku. Un, pat ja būtu izrādījusi, vai tas būtu kāds noziegums? Acīmredzot, problēma bija citur: viņa vienkārši pateica vārdu "tikumība" un tas radīja granātas sprādziena efektu. Šis nevainīgais vārds izraisīja uzbrukumus un apvainojumus neobjektivitātē, reliģiozitātē, radikālu viedokļu paušanu un citos grēkos.

Kontrargumentu plūdums "Lauku sieviešu apvienības" pārstāves virzienā kļuva arvien karstāks un tad atgriezās pie praida tēmas. "Mēs labprātīgi iestājāmies Eiropas savienībā," lepni pasludināja viena no klātesošajām dāmām. "Un mums ir jāievēro visas cilvēktiesības! Tajā skaitā sanāksmju brīvību un viedokļu izteikšanu. Kā mēs varam aizliegt praidu?"

Visbeidzot, sanāksmes priekšsēdētājs pēkšņi pārtrauca debates, norādot, ka nav jēgas velti tērēt laiku un spēkus. Jautājums par praida rīkošanu sen jau ir izlemts bez mums. Pasākums notiks neatkarīgi no pretinieku skaita, par cik tas ir sanāksmju brīvības jautājums un viss, un punkts.

Estrelas rezolūcija

Nākošais ziņojums – no Veselības ministrijas. Izredzes saņemt finansējumu palielinājušās, jo ministrija ir gatava īstenot jauno projektu — par tā saucamo reproduktīvo veselību Estrellas ziņojuma "Par seksuālo un reproduktīvo veselību un citām ar to saistītām tiesībām", kontekstā, kas ne visai sen radīja tik daudz skandālu.

Šis jaunums izskanēja Veselības un Izglītības ministriju ziņojumos par abortu pieejamību un bērnu informēšanu par kontracepciju un abortiem. Noklusēts gan tika tas, ka tēmas par reproduktīvo veselību un dzimstības kontroli ir aktuālas un ir ietvertas UNFPA mērķos par iedzīvotāju skaita samazināšanu, it īpaši mazattīstītajās valstīs, pie kurām, bez šaubām, pieskaitāma arī Latvija.

Tāpēc esošai pozitīvajai brošūrai grūtniecēm "Es būšu mamma!", nākošgad pievienosies vēl cita — "Kas ir aborts", kas aicina meitenes atbrīvoties no aizspriedumiem un vainas sajūtas. Eiroparlamentā taču pastiprināti tiek virzīts jautājums par sievietes tiesībām uz abortu ietveršanu cilvēka pamattiesībās. Pagaidām tam traucē daudzskaitlīgie bērnu tiesību uz dzīvību aizstāvji.

Sanāksmes kopsavilkums

Kopējais priekšstats par sanāksmi parādīja neiedomājamo līšanu Briseles priekšā, kas vīdēja cauri visiem priekšnesumiem. Visspilgtāk šo pielīšanu raksturoja frāze par Estrellas rezolūciju: "Un, lai gan Estrellas ziņojums netika pieņemts rezolūcijas veidā, tas ietver sevī daudz laba un mēs esam gatavi to īstenot dzīvē," nodeklamēja Veselības ministrijas pārstāve.

Tas nozīmē — esiet sveicināti, konfidenciālie aborti nepilngadīgajām (t.i. slepus no vecākiem) un seksapgaismība skolās. Bet, pats galvenais, ne vārda par ģimeni, tās būtību un jēgu. Ar ko arī jūs apsveicam.

Vai ir vērts uzticēties Latvijas eirodeputātu iemidzinošajām runām par tikai rekomendējošo rezolūcijas raksturu, ja vietējā vara tā vien raujas īstenot to, ko no viņiem pat neprasa saimnieki?

Ir laiks mosties no hipnotiskā miega un pievienoties atbrīvojošajai cīņai par tiesībām uz bērnību un dvēseles skaidrību, tiesībām uz mīlestību un dzimtas pastāvēšanu.

* J. Korņetovas vērojumu ”Dzimumu līdztiesības komitejas sanāksmē” pārstāstījums. (Dzimta.lv)

Novērtē šo rakstu:

82
9

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Cik ilgi Veselības ministrija piekops “strausa politiku”

FotoPēdējā gada laikā no veselības ministres Andas Čakšas puses tiek īpaši akcentēts finanšu trūkums medicīnas nozarē, un tās šī gada budžetā plānots palielināt uz budžeta deficīta rēķina.
Lasīt visu...

21

Neoliberālisma dizaina izčākstēšana

FotoLatviešu politiski organizatoriskās kaislības saglabā vēsturiski sākotnējo dinamismu. Latviešiem nav apnicis veidot jaunas politiskās organizācijas. Dinamisms nav tik liels kā „pirmajā” LR. Bet arī tagad, „otrajā” LR, nav pamata sūdzēties par politisko organizāciju veidošanas mānijas apsīkumu. 2014.gada 5.maijā tika dibināta partija „No sirds Latvijai”, 2014.gada 17.maijā tika dibināta „Jaunā konservatīvā partija”, 2016.gada 3.maijā tika dibināta partija „KPV LV (Kam pieder valsts)”, bet 2017.gada 26.augustā tika pietaisīta partija „Kustība „Par!”.
Lasīt visu...

12

"Vienotība" un rudenīga seksa pamatlikums: kam puņķi, tas apakšā

FotoBez pārsteigumiem: visnotaļ pro–eiropeiskā, pro–vērtību un pro–cilvēktiesību, pro–viskaukas Vienotība, pat bez mazākās žagošanās un bez pieklājīgas gražošanās, zibenīgi piekrīt Nacionālās apvienības īsajam un cietajam ultimātam, nekādu variantu par vējonisma izpausmi nepilsoņu bērnu sakarā, un basta. Kas notiek? Nekas sevišķs, koalīcijā tāda pati kārtība kā rudens seksā: kuram puņķi, tas apakšā. Un puņķainie šoreiz ir jau tikpat kā nosprāgušās Vienotības paliekas.
Lasīt visu...

21

VVF – „trekno gadu” prezidente. Mīti un realitāte

FotoBijusī valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga nekad nav īpaši vairījusies no asas un tiešas valodas. Latvijā ir pieņemts uzskatīt, ka viņa ir viena no visu laiku izcilākajām politiķēm. Daudzi Latvijas pilsoņi viņu bezgala ciena un slavē par ieguldījumu valsts attīstībā. Tomēr atrodas daži, kuri uzdrošinās nepiebalsot augstajam novērtējumam. Viņi saka, ka pat cienījamā Vaira Vīķe-Freiberga nav bijusi nevainojama un ne viss, ko viņa stāsta, ir patiesība pēdējā instancē. Vai nav pienācis laiks īsi aplūkot viņas devumu Latvijas valstij? Padomāt – vai, raugoties ar saules neapžilbinātu skatu, vismaz daži vispārpieņemti fakti nav uzskatāmi par mītiem?
Lasīt visu...

12

Patiesība vienmēr nāk gaismā. Vienmēr

FotoSavulaik es uzrakstīju grāmatu par Andri Šķēli un nosaucu to „Kampējs”. Apzīmējums iegājās uz daudziem gadiem, bet tagad, pēc šīrīta „Dienas” publikācijas par Vairas Vīķes-Freibergas „pulksteņa lietu” man šķiet, ka ir cilvēks, kam šis apzīmējums piestāv daudz labāk.
Lasīt visu...

21

Vladimira Vaškeviča atklātā vēstule Raimondam Vējonim

FotoAugsti godātais Prezidenta kungs! Vēršos pie Jums ar šo atklāto vēstuli, jo neredzu citu veidu, kā aizstāvēt savu godu un atjaunot savu labo reputāciju.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai turpināsim maksāt Porziņģim?

Aizvakar iemetu kā oli tviterezerā īsu tvītu ar jautājumu, vai man ir tomēr nācies maksāt Porziņģim par viņa piedalīšanos basketbola mačos Latvijas...

Foto

Atvadu vārdi Konstantīnam Pupuram

1987.gads... 14.jūnijs... Bastejkalns... Cilvēku grupa gatavojas atcerēties vienu no melnākajām dienām Latvijas tautas vēsturē... Tūkstošiem nevainīgu cilvēku, ieskaitot sievietes stāvoklī, mātes un...

Foto

Replika par „vējonismu” un tizlu „pirismu”

Nu jau iepriekšiepriekšējā dzīvē man reiz bija tāds gadījums. Ieklīdu kādas PR firmas kantorī ikurāt brīdī, kad tur apsprieda, ko...

Foto

Zooloģe. No pamfletu cikla „Siseņi”*

To zina tikai Kremlī. Zina ne visā Kremlī, bet tikai divos Kremļa kabinetos. No tiem viens kabinets atrodas 3.stāvā, bet otrs...

Foto

Tumšādainais Džordžs atbraucis pirms daudziem gadiem, viņam Latvija nepatīk, gribot braukt prom, tomēr nebrauc vis

Portāls Diena šodien ir publicējis no valsts naudas pārtiekošā Sabiedrības integrācijas...

Foto

Par klaju tiesību ignoranci* Lembergam sniegt liecības krimināllietā

Šodien Rīgas apgabaltiesa piemēroja man kārtējo procesuālo sankciju, kā arī aizliedza turpināt liecību sniegšanu, kategoriski nosakot, ka visas...

Foto

Pidriķis vai sabotieris?

Kad pirmoreiz padzirdēju par pašreizējā prezidenta Raimonda Vējoņa ieceri virzīt ideju par Latvijas pilsonības automātisku piešķiršanu jaunpiedzimušiem nepilsoņu bērniem arī gadījumā, ja neviens...

Foto

„De Facto” paustā informācija par it kā SIA “Belss” radītajām priekšrocībām ir nepamatota

2017. gada 10. septembrī Latvijas Televīzijas raidījumā “De Facto” tika pārraidīts sižets „Kā...

Foto

Pagodinos nosūtīt izskatīšanai likumprojektu “Par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem”

Saeimas Prezidijam: saskaņā ar Latvijas Republikas Satversmes 65. pantu pagodinos Jums nosūtīt izskatīšanai likumprojektu “Par nepilsoņa...

Foto

Atklāta vēstule Valsts prezidentam: kam Jūs devāt zvērestu - tautai vai ierēdņiem?

Par notiekošo valstī atbildīgs ir tās vadītājs. Jūs, stājoties amatā, devāt mums zvērestu. Pierādiet,...

Foto

Deputāti, vai jūsos ir kaut nedaudz cilvēcības? Kļūstiet beidzot par cilvēkiem

Pēdējās dienās plašu publicitāti ir guvusi zvērināta tiesu izpildītāja veikta ievešana valdījumā, kur ar spēku...

Foto

Visa ārstu sertifikācijas sistēma pašlaik ir nelikumīga

Jums raksta ārsta–psihiatra Oskara Bundžas pacienti un pacientu tuvinieki, kas izveidojuši brīvprātīgu atbalsta grupu, lai nezaudētu psihiatra pakalpojumu saņemšanu...

Foto

Sarkano parvēniju spožums un posts

Rietumu kultūrā populārais salikums „spožums un posts” sākās ar kurtizānēm – pērkamām elegantām sievietēm, kurām ir labvēļi augstākajā sabiedrībā. Romānu „Kurtizāņu...

Foto

Viegli koloniāls „Telia” pātagas cirtiens

Nu, ko, esam sagaidījuši Ziemeļeiropas telekomunikāciju impērijas atbildes triecienu Latvijas suverēnas sakaru politikas centieniem: vai nu LMT un Lattelecom tikšot apvienoti – vai...

Foto

Vai tiešām darbs dara veselu, kā tas šķiet Reira ministrijai?

Ikviens no mums kādreiz ir bijis saaukstējies, patiesībā saaukstēšanās ir biežākais iemesls skolas un darba kavēšanai,...

Foto

Sociālisms - un kāpēc tas ir tik "toksisks" mūsdienu valdošajai elitei

Sociālisms (no lat. sociare - dalīties") ir plašs sociālo un ekonomisko iekārtu kopums, kuru mērķis...

Foto

Valsts prezidents uzticamus palīgus nevar atstāt bez atlīdzības

Viņnedēļ sacēlās liels žēlabains kaķu koncerts, ka prezidents regulāri prēmējot preses Siksni un pārējos mazos palīgus, neatskaitīdamies par...

Foto

Vai “dalītā izmeklēšana” nav organizētās noziedzības interesēs?

Šis raksts ir kārtējās pārdomas pēc TV raidījumu “Tieša runa” un par ierakstu publikāciju t.s. oligarhu lietā. TV raidījumā...

Foto

Palieciet (vismaz pagaidām) "katrs savā vietā", es (vismaz pagaidām) palikšu savā

Man ir patiess prieks ik reizi, kad par to "risku pazaudēt valsti" runā un raksta...

Foto

Stagnantais šarlatāns

Sastopami divi skaisti un šajā saulē aktuāli svešvārdi – stagnāts un stagnants. Burtu ziņā līdzība liela, taču katram vārdam ir sava nozīme....

Foto

Nelikumīgas putnu patversmes ir problēma ne tikai Latvijā vien

Pēc iepazīšanās ar Pietiek publikācijām par to, kā Latvijas devītais bagātākais cilvēks beidzot ir atvēlējis finanšu līdzekļus, lai viņa...

Foto

Ierēdņu nekompetence vai apzināta atsevišķu uzņēmumu lobēšana?

Ekonomikas ministrija ir sagatavojusi un iesniegusi Ministru kabinetā apstiprināšanai noteikumu projektu "Darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 4.3.1.specifiskā atbalsta mērķa...

Foto

Jaunie mežu ciršanas plāni: likumdošana kā loģikas kļūda

Viens no politiķu lielākajiem riskiem ir nonākšana apkaunojošās situācijās, kurās jācenšas paskaidrot neiespējama saikne – starp savu rīcību...

Foto

Šis ir vēsturisks brīdis ar unikālu iespēju beidzot atrisināt OIK sakārtošanas jautājumu

Latvijas Atjaunojamās Enerģijas federācija (turpmāk–LAEF) jau 2017.gada maijā Ekonomikas ministrijā (turpmāk-EM) tika iepazīstināta ar...

Foto

Par sabiedriskā radio šefa meklēšanu un žurnālistikas “produkta” kvalitātes izpratni

Šajās dienās kārtējās komisijas atkal Rīgā gatavos kandidātus Latvijas vecākā (joprojām dzīvā) masmedija ar nosaukumu “Latvijas...

Foto

Tautas politiskā apziņa: faktori un tehnoloģijas

Tautas politisko apziņu nosaka tautas nacionālais raksturs jeb, svešvārdā izsakoties, mentalitāte – atsevišķam cilvēkam vai cilvēku kopai (tautai) raksturīgs domāšanas...

Foto

„Uzņēmējs” Skudra un viņa blēža loģika

Ar interesi iepazinos ar portālā publicēto rakstu, ko parakstījis bēdīgi slavenais „uzņēmējs”, kādreizējais bankas izsūtāmais zēns Uldis Skudra, kurš pēdējos...

Foto

Latvijā reiderismu piesedz tiesībsargājošās institūcijas

Jau kopš 2013. gada ilgst mērķtiecīgi uzbrukumi no Gulama Mohammada Gulami grupas puses. Ir pamats uzskatīt, ka viņa interesēs darbojas arī...

Foto

Mēs jaunu pasauli sev celsim. Jau atkal

Brīdi pēc Šarlotesvilles notikumiem sociālos medijus pāršalca skandaloza ziņa par it kā kādai Sorosa finansētai antifa aktīvistu grupai piederošu Evergreen koledžas (ASV) kampusā...

Foto

Aicinām Veselības ministriju izbeigt pacientu mānīšanu

Iekaisīgu zarnu slimību un psoriāzes pacienti aicina Veselības ministriju izbeigt pacientu mānīšanu un beidzot nodrošināt efektīvu medikamentu pieejamību....

Foto

Kāda ir Saeimas atbildība?

Latvijas attīstība pēdējos 27 gados liecina, ka Satversmē rakstītās normas ir tikai deklaratīvas un iedzīvotāji - tauta tiek vērtēta zemāk par slaucamu...

Foto

Autoratlīdzība ir jāmaksā. Aicinājums Latvijas autoriem

Latvijas Rakstnieku savienības vārdā aicinu Latvijas rakstošos autorus rūpīgi izvērtēt dažādu projektu vadītāju (tostarp tādu, kas pārstāv Latvijas Republikas uzņēmējus,...

Foto

Muhameda portrets

Ceturtdien, 17.augustā Katalonijas pilsētā Barselonā musulmaņi pastrādāja kārtējo teroraktu, ar automobili ietriecoties cilvēkos un laupot 14 nevainīgas dzīvības, tostarp diviem maziem bērniem atņemot tēvu. Nākamajā dienā...

Foto

Motivācija celt labklājību vai ņemt kukuli?

Latvijas attīstību kavē tas, ka cilvēkiem, kam esam uzticējuši attīstīt mūsu valsti, nav patiesas motivācijas to darīt, izņemot politisko atbildību....

Foto

Valstiskuma metabolisms un kultūras liekulība

2017.gada vasarā „Rīdzenes sarunas” sašūpoja latviešu vislielāko politisko grēku – LR krimināli oligarhisko valsts iekārtu. Tika sašūpots valstiskums visaugstākajā līmenī. Tāpēc pret...

Foto

Par manis paša kļūdām es pats esmu maksājis, maksāju un turpināšu maksāt

Te manas pārdomas, kuras rakstīju reiz, kad pēc kārtējās, enerģētiski, intelektuāli un sirdsgudri piesātinātās...

Foto

Ašeradens būs īstais

Labdien, biedri un atbalstītāji, visi. kam rūp tiesiska, latviska un eiropeiska Latvija! Šajā sestdienā mēs sanāksim kopā. lai lemtu par mūsu partijas nākotni,...

Foto

Atklāta vēstule Latvijas Republikas 12. Saeimas deputātam Andrejam Judinam

Latvijas Republikas 12. Saeimas 2017. gada 21. jūlija ārkārtas sēdē tika pieņemts lēmums ar nosaukumu “Par valsts...

Foto

Latvijas attīstība Šveika garā jeb ķemertiņu reģistram būt

Brīdināts, ka pēc likuma par šķiņķa zādzību pienākas sods no 6 mēnešiem līdz 20 gadiem, krietnais kareivis Šveiks...

Foto

SS.LV un VID strīds parāda, ka dzīvojam represīvā valstī

Šodien Cīrules kundze LTV paziņoja, ka strīds starp VID un SS.lv esot pievērsis uzmanību tam, vai būt...

Foto

Haltūra, ko veselības ministre Čakša sauc par likumprojektu un kas Kučinskim šķiet derīga

Lai novērstu uzmanību no veselības aprūpes pamatproblēmām – mediķu streika, zemas efektivitātes un...

Foto

Nevajag eksperimentēt ar sešgadniekiem

Laikā, kad Izglītības un zinātnes ministrija gatavo apjomīgu nozares reformu, kas skar dažādus būtiskus jautājumus, tostarp t.s. sešgadnieku jautājumu, jāatceras, ka mēģinājumi...

Foto

Par "iztīrīto" Nacionālo mākslas muzeju un elitāri politisko kroni

Pēc ilgstošas rekonstrukcijas 2016. gadā vasaras sākumā cilvēku apskatei tika atvērts Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) ar...

Foto

Par valsts un pašvaldību amatpersonu elektroniskās sarakstes atbilstību likumam

Nekustamā īpašuma speciālistu apvienība un Nekustamā īpašuma lietotāju apvienība (turpmāk – NĪSA un NĪLA) vērš sabiedrības un...

Foto

Papildizglītības un katalizatora izpalīdzība

Tagadnes politiķu intelektuālā potenciāla objektīvs vērtējums nav sasniedzams bez jaunām zināšanām. Tas pavēloši attiecas uz LR politiķu vērtējumu. LR politisko kadru analītika...

Foto

Piespiedu noma: diena, kad es atguvu ticību taisnīgai tiesai

Lai cik tiesas neatkarīgas, likums nemainās no tā, kura tiesa to piemēro. It kā ābeces patiesība. Nesen...

Foto

Mums Molotova – Ribentropa pakta sekas ir jālikvidē pilnībā

Darbu ir sākusi Saeimas izmeklēšanas komisija, kam būtu jāvērtē oligarhu sarunas un lietas izmeklēšanas izčākstēšanas iemesli. Taču...

Foto

Kaimiņš "sēž, vēro un neko nelaiž uz āru"

Pietiek lasītāji pēdējā laikā interesējušies – kur pēc pašvaldību vēlēšanu iznākuma esot pazudis latvju tautas interešu pēdējais aizstāvis...

Foto

Mīti un patiesība par „Lidl” jaunajām darbavietām un zemajām cenām

Latvijā Lidl ienākšana mazumtirdzniecības segmentā sākusies ar ceļa izzāģēšanu – slepenības aura ap Rīgas mikrorajonā Purvciemā gaidāmo koku...

Foto

SS.LV ir mūsu sabiedrības un ēnu ekonomikas spogulis

Es neaizstāvu Valsts ieņēmumu dienestu (VID) par izvēlēto problēmas risināšanas formu, jo uzskatu, ka bija un ir citi...

Foto

Ēēēēēēēēēēē...

Man nudien nebija nodoma divas dienas pēc kārtas izteikties par vienu un to pašu tēmu, taču pašreizējās Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores Ilzes Cīrules pirmdienas...