Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Desmitiem pierādītas epizodes ar balsu pirkšanu par labu Dzintaram Zaķim un Vienotībai, pat vairāki notiesājoši spriedumi novados no Balviem līdz Viļāniem un Daugavpilij — tāds iznākums ir 2014. gada krimināllietām par balsu pirkšanu caur točkām. (Šis raksts pirmoreiz publicēts 2015. gadā, atjaunots 2024. gadā ar faktiem, kas kļuvuši zināmi kopš pirmpublikācijas.)

Pēc 2014. gada Saeimas vēlēšanām, kad tika ierosinātas vismaz trīs krimināllietas par balsu pirkšanu Vienotības saraksta labā, tuvāko pāris gadu laikā sekoja notiesājoši spriedumi. Tomēr, pieaugot notiesāto skaitam par balsu pirkšanu bijušā Vienotības frakcijas vadītāja Dzintara Zaķa labā, nevarēja neredzēt, ka balsu pārdevēji, to pirkšanā apsūdzētie un notiesātie šķita nākuši no pilnīgi dažādām pasaulēm.

No vienas puses bija redzami palīgstrādnieki vai bezdarbnieki — dzērāji, kas pārdevuši balsis par spirta traukiem un 5 līdz 20 eiro, savukārt viņu balsu pirkšanā tika notiesātas tādas personas kā Jevgeņijs Brovčenko, Viktors un Aleksandrs Balabolini, Dolārs un Artūrs Kleini), kurus tiesa sodīja ar piespiedu darbiem. No otras puses — menedžeris Andrejs Sačkovskis (gads nosacīti, ieskaitot pirmstiesas izmeklēšanas laikā cietumā nosēdētos trīs mēnešus) un miljonārs Andris Kozulis, Viļānu domes deputāts 2013. — 2017. g., kas vismaz pirmajā instancē tika attaisnots.

Kas gan varētu vienot balsi pārdodošus žūpas ar politiskajai elitei pietuvinājušos Andri Kozuli? Izrādās, tie ir veci kriminālie sakari no deviņdesmitajiem — balsis masveidā tika uzpirktas caur nelegālā alkohola tirdzniecības punktiem.

Spirta tonnu desmiti

Kopš deviņdesmito gadu sākuma Viļānu pilsētā pastāvēja nelegāla pagrīdes alkohola ražotne. Turklāt tā bija pagrīdes ražotne vārda burtiskā nozīmē — iekārtota vistu kūtī zem grīdas. Jau 1994. gadā līdzās kriminālajam brūzim uzplauka arī savā starpā saistītu točku un nelegālā alkohola pārvadātāju tīkls. Pašizmaksa litram šādas kandžas, brūvētas rūpnieciska izmēra tvertnēs, bijusi zem 50 santīmiem, kamēr točkā 0,7 litru pudele maksājusi ap latu divdesmit.

Sākumā nelegālais alkohols tika izplatīts tuvajā apkārtnē, vēlāk — kad brūvēšanas jaudas tika palielinātas — arī noieta tīkls pletās plašumā, aptverot pusi no Latgales un daudzus Vidzemes novadus līdz pat 100 kilometru rādiusā ap Viļāniem. Līdz 2002. gadam kandžas brūvēšanas apjomi pieauga līdz vairākiem desmitiem tonnu vienā reizē (!), līdz Ekonomikas policija beidzot atklāja pagrīdes brūzi. Par tā turēšanu tika arestēts neviens cits kā vēlākais izrakteņu magnāts Andris Kozulis.

«Valsts policijas Ekonomikas policijas biroja darbinieki plaši izbūvētā pagrabtelpā zem piemājas saimniecības vistu kūts Viļānos atklājuši plašāko nelegālā alkohola ražotni Latvijas vēsturē,» informēja toreizējais Valsts policijas preses sekretārs Krists Leiškalns. Policija konfiscēja 4 tonnas kandžas, kas bija sapildīta 200 gabalās divdesmitlitru plastmasas muciņās, kā arī «milzīgu daudzumu» tukšās taras. Bet tas bija tikai sīkums salīdzinājumā ar topošo mantu: līdz galam izrūgt nepaspējušās brāgas daudzums sasniedza 25,6 tonnas! «Uz aizdomu pamata par nozieguma izdarīšanu aizturēts 1965. gadā dzimušais Viļānu iedzīvotājs Andris Kozulis,» tolaik ziņoja Valsts policijas oficiālā preses relīze.

Kriminālprocess nebeidzās ar notiesājošu spriedumu, tieši otrādi: tāpat kā tagad ar balsu pirkšanu arī toreiz arestētais tika cauri sveikā, un kandžas brūzis turpināja darboties līdz pat 2008. gadam. Pagrīdes rūpals šajā gadā beidzot tika iznīcināts triviāla iemesla dēļ — brāgas pārtvaicēšana kandžas aparātos prasa lielu siltumenerģijas patēriņu, aprijot milzīgus malkas kvantumus. Spirta dzinēji acīmredzot bija par slinkiem dedzināt malku, tās vietā destilāciju veicot ar elektrību. Tieši par elektrības zagšanu no Latvenergo kandžas ražotne beidzot iekrita, tika aizvērta un likvidēta.

Točkās pārdod spirtu, pērk balsis

Kandžas rūpnīca beidzot bija iznīcināta, bet ne izplatīšanas tīkls. Tas turpina darboties līdz pat šai dienai, tikai produkciju ņem no citiem piegādātājiem. Tagad tur tiek tirgota ļerga. Cena — no aptuveni 1,70 eiro pudelē. Tieši šis te vecais realizācijas punktu tīkls ir tas, caur kuru 2014. gadā masveidā tikušas uzpirktas balsis par labu Vienotībai un Dzintaram Zaķim.

Pirms Saeimas vēlēšanām uzticības personas apbraukāja visas daudzpunktes un izvadāja naudu. Katrā no tām tikuši iedoti 5000 eiro, ar kuriem bijis jāuzpērk točku apmeklējošo plenču balsis. Vairākos novados ticis manīts, piemēram, jauns BMW X6 ar valsts numuru «MELKIJ». Šāds auto vēl pirms vēlēšanām tika nonācis Andra un Aļonas Kozuļu dēla rīcībā.

Faktiski ikvienas točkas turētājs nekavējoties piesavinājās vēlētāju kukuļošanai paredzēto naudu 2000 līdz pat 4000 eiro apjomā, tikai atlikušo mazumiņu izmantojot žūpu balsu pirkšanai. Tas ir iemesls, kāpēc caur točkām notikušajā balsu pirkšanā figurē dažādas summas, cita par citu mazākas: vien retos gadījumos maksāti 10 vai 20 eiro par viena dzērāja balsi, bet pārsvarā — vien 5 vai pat tikai 2 eiro. Turklāt točku turētāji varēja būt visai pārliecināti, ka izdalītā nauda jau tuvākajās dienās atgriezīsies pie viņiem atpakaļ, kad iepriekš iegādātie šķidrumi būs nolietoti un vajadzēs nākamo litru.

Točku izmantošanas areāla centrā ir Viļānu pilsēta un Pērtnieku grantsbedre, savukārt apgabala austrumu robeža apstājas pie Rēzeknes pilsētas. Iemesls — pašā Rēzeknē pat pēdīgie plenči ir ielāgojuši, ka balsi pārdot nedrīkst, citādi uzreiz būs klāt Drošības policija. Šāds priekšstats turas no reizes, kad par balsu pārdošanu tika arestēts bars ar bomžiem, un tika atcelti pašvaldību vēlēšanu rezultāti.

«Pie mums pilsētā strādā septiņi policisti no Drošības policijas, un kopš tā laika viņus visus pazīst sejā un sveicina jau pa gabalu. Arī pirms pēdējām vēlēšanām viņi riska zonā esošajiem atgādināja, ka balsi tirgot nedrīkst,» 2015. gadā stāstīja sociālie darbinieki, kas ikdienā strādā ar attiecīgo kontingentu. Toties apkārtējos novados pirms 2014. gada oktobra šādas pieredzes nav bijis, tāpēc arī balsu pirkšana izdevusies citur, izņemot Rēzekni.

No spirta uz izrakteņiem

Pēc pieredzes ar izmeklēšanu 2002. gadā Andris Kozulis un viņa sieva Aļona pamazām arvien redzamāk sāka parādīties legāli noformētu firmu vadībā. 2005. gadā Aļona Kozule kļuva par īpašnieci Pērtnieku karjera apsaimniekotājā SIA VLAKON. Tur viņa strādājusi valdē, bet valdes priekšsēdētāja amatā nonāca Andris Kozulis, kurš dažādos periodos ieņēmis amatus valdē vēl vismaz septiņās citās firmās. Spriežot pēc to nosaukumiem, galvenokārt tās darbojušās transporta un būvniecības nozarēs. Laulātajiem kopš 2005. gada bija noslēgts līgums par visas mantas šķirtību.

Tomēr, lai gūtu peļņu izrakteņu nozarē, ar karjera apsaimniekošanu vien ir par maz. Nepieciešams iegūt atbilstošu tirgus daļu. Piemēram, vēl 2009. gadā VLAKON apgrozīja nepilnu miljonu latu, iedzīvojoties 294 tūkstošu zaudējumos. Toties nākamajos gados kāpa gan apgrozījums, gan gūta peļņa, kas 2014. gadā pieaugusi līdz 1,7 miljonu peļņai pie 5,5 miljonu eiro apgrozījuma.

Pērtnieku izrakteņu lielākais konkurents izejvielu ieguves biznesā Latvijas austrumdaļas tirgū bijis SIA Jēkabpils Dolomīts. Kozuļu draugam Dzintaram Zaķim ar Jēkabpils Dolomīta vadītāju Gati Aišpuru bija kopīgs bizness — vēl 1994. gadā dibinātajā SIA Jēkabpils Saldētava viņi dažādos periodos ieņēma valdes locekļu amatus. Kad medijos izplatījās informācija par Jēkabpils Saldētavas, kā arī G. Aišpura un Dz. Zaķa (kurš tobrīd jau bija ievēlēts Saeimā) vēl divu citu veco firmu SIA NIKO un SIA NIKO–LOTO iespējamo saistību ar gaļas kontrabandu, Jēkabpils Saldētava tika steigšus pārdēvēta par SIA Autoeksperts J un 2008. gada decembrī likvidēta.

Šī firma nebija vienīgā, kas tika likvidēta. 2007. gada 26. septembrī tika likvidēts pats G. Aišpurs — nošauts. Kopš tā laika ceļubūves iežu biznesā vadošo vietu Latgalē ieņēma Pērtnieku karjers. Tas ieguva tiesības pārdot šķembas valsts uzņēmumiem par 4,20 līdz pat 20 eiro tonnā, turklāt bez konkursa, kā atzīmēja LTV raidījums de facto.

Bet A. Kozulis galvu reibinošā ātrumā pietuvojās valsts politiskajai elitei. Kozuļu pāris, Dzintars Zaķis, Valdis Dombrovskis ar sievu, Raimonds Vējonis un citi, kā rakstīja Diena, 2014. gada 1. augustā — divus mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām — kopā lidoja uz Gruziju dzeršanas tūrē. Kopā ar viņiem brauca Citadeles bankas privatizācijas lobētājs — SIA Callidus Capital pārstāvis Valdis Siksnis. Pēdējais noliedza, ka būtu apmaksājis politiķiem šo plezīra braucienu. Tātad izmaksas sedza citi.

Savukārt sadārdzinātās šķembas pastarpināti iepērkošos valsts uzņēmumus Latvijas valsts ceļi un Latvijas autoceļu uzturētājs, kuru vadībā ar tobrīdējo Vienotības līderu Dzintara Zaķa un Anrija Matīsa gādību izrādījās iecelts Vladimirs Kononovs, ar Kozuļiem vienojis vēl tas fakts, ka VAS sodīta par atrašanos vienā ceļu būvnieku kartelī ar SIA Krustpils. Pēdējās vienīgā īpašniece bijusi Aļona Kozule. Turklāt Dz. Zaķis nav noliedzis, ka savulaik tieši viņš iepazīstinājis V. Kononovu ar Kozuļiem. TV3 raidījums Nekā Personīga savulaik atzīmēja versiju, ka VLAKON nosaukums varētu būt saīsinājums no VLAdimira KONonova.

Tiesas izmeklēšanā parādās jauni fakti

«Liecinieks tiesā apstiprina: balsojis par Vienotību un saņēmis naudu» — tādi virsraksti sāka parādīties medijos. Rēzeknes tiesā liecinieks Igors Žorins apstiprināja: saņēmis naudu par to, ka Saeimas vēlēšanās nobalsojis par 4. sarakstu, ar kuru startēja Vienotība, vēstīja LETA. Par naudu balsojuši arī liecinieka kaimiņi, kuri piekauti pēc informācijas nākšanas gaismā un liecību sniegšanas policijai. Naudu pēc pāri palikušo (tas ir, urnā neiemesto pārējo partiju) biļetenu uzrādīšanas viņam samaksājis apsūdzētais Andrejs Sačkovskis. Pēc tam viņš devies uz tuvējo veikalu, kur izpļāpājies par notikušo. Par naudu esot balsojuši arī liecinieka kaimiņi Šarikovi, kuri par to esot lielījušies citai lieciniecei.

Pēc baumu izplatīšanās par to, ka cilvēki balsojuši par naudu, Žorinu un viņa kaimiņus apmeklējuši policisti, kas pieņēmuši liecības. «Reaģējot uz to, Sačkovskis kopā ar savu onkuli esot piekāvuši Šarikovus par liecību sniegšanu un piedraudējuši, lai par piekaušanu viņi neziņo policijai. Žorins no izrēķināšanās esot izsprucis, jo todien neesot nakšņojis mājās. Nākamajā dienā viņš konstatējis, ka prombūtnes laikā pie viņa mājās kāds viesojies, jo bija apgāzts televizors un izkrāmēts galds,» liecinieka tekto atreferēja mediji.

Centrālās vēlēšanu komisijas pārstāvji, kas vēlēšanu dienā strādāja Sakstagala iecirknī, tiesai norādīja, ka pie biļetenu skaitīšanas atklājās savāda aina — desmitiem biļeteni bijuši vienādi «kā pēc diktāta».

Dzintars Zaķis netika apsūdzēts, bet bija liecinieks. Viņš atzina: pirms vēlēšanām Zaķis atvedis Kozulim savus individuālās priekšvēlēšanu aģitācijas materiālus, tostarp — individuālus aģitācijas bukletus, kur redzama bijusi tieši Dz. Zaķa fotogrāfija un Vienotības biļetena paraugs, kur izdarīta atzīme par labu viņam. Viens no lieciniekiem atcerējās, ka līdzīgu paraugu pirms balsošanas viņam rādīja Sačkovskis. «Prokuratūra uzskatīja, ka aizpildītā biļetena paraugu Sačkovskis ir saņēmis tieši no Kozuļa un kā balsošanas instrukciju to rādīja visiem uzpirktajiem vēlētājiem,» ziņoja LSM.

Nosēdējis izolatorā trīs mēnešus pirmstiesas izmeklēšanas laikā un tomēr ticis pie nosacīta soda, Sačkovskis bija priecīgs palikt uz brīvām kājām. Savukārt Andri Kozuli vismaz pirmajā instancē attaisnoja: tiesnesis Pēteris Novičenoks žurnālistiem paskaidroja, ka uz Kozuļa iespējamo vainu norāda vien Sačkovska liecības. Turklāt viņš tās procesa laikā trīs reizes ir mainījis, bet uz Kozuli norādījis tikai vienā no tām. Tiesnesis uzsvēra: notiesājošu spriedumu, kurā ir neskaidri pierādījumi, kas balstās tikai uz otra apsūdzētā liecībām, nav iespējams taisīt.

Vaicāts, kāpēc Sačkovskim ir piemērots nosacīts cietumsods, ja citās balsu pirkšanas lietās apsūdzētajiem piemēroti piespiedu darbi, tiesnesis skaidroja — tajos procesos bijusi ārpustiesas vienošanās ar prokuroru, turpretī Sačkovskis savu vainu neesot atzinis. Turklāt nodarījums noticis pirms vairāk nekā gada, un tā laikā viņš parādījis, ka nav sabiedrībai bīstams un izolējams.

Divus gadus pēc balsu pirkšanas par labu Dz. Zaķa pārstāvētajam Latgales sarakstam spēkā bija stājušies trīs spriedumi: divi Rēzeknē, viens — Cēsu rajona tiesā, kur par vēlētāju uzpirkšanas organizēšanu tika notiesāts arī kādreizējais Saeimas deputāts Igors Aleksandrovs, kurš parlamentā bija ievēlēts no Vienotības priekšteča «Jaunā Laika». Spriedumu rezultātā CVK veica pārrēķinu vēlēšanu rezultātos, kas Vienotībai Latgalē anulēja 57 vēlētāju balsis, taču Dz. Zaķis mandātu nezaudēja, jo tam bija vajadzīgs pierādīt balsu pirkšanu no vismaz 78 vēlētājiem.

No publiski pieejamiem datiem nav zināms, kā beidzās apelācijas instances tiesvedība Andra Kozuļa gadījumā, jo prokurors attaisnojošo spriedumu pārsūdzēja. No amatpersonu deklarāciju datubāzēm redzams, ka viņš bijis Viļānu domes deputāts līdz pat 2017. gada martam, ko viņš nevarētu darīt, ja spēkā stātos notiesājošs spriedums.

Notiesātais Sačkovskis apgabaltiesas sēdi nesagaidīja. Pēc tam, kad pirmās instances tiesā viņš pēc vairākkārtīgās liecību maiņas sniedza A. Kozulim izdevīgu versiju, viņš ap gadu miju cieta smagā autokatastrofā un mira slimnīcā pirms apelācijas izskatīšanas. Līdz ar to vairs nevarēja sniegt nelabvēlīgas liecības, kā to bija darījis pirmstiesas izmeklēšanas laikā.

Augstākajā tiesā izvērtēja vēlēšanu rezultātus

Vēl pirms krimināllietu nosūtīšanas uz tiesu Dzintars Zaķis kā liecinieks tika nopratināts Augstākajā tiesā, drīz vien pēc vēlēšanām izskatot administratīvo lietu par vēlēšanu rezultātu apstiprināšanu (kriminālprocesi turpinājās neatkarīgi no administratīvās lietas izspriešanas). Tiesā visdažādākie cilvēki liecinājuši par balsu pirkšanu un summām, kā arī samaksu alkoholisku dzērienu veidā. Pats bijušais Vienotības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs, kā rakstīts Augstākās Tiesas spriedumā, «apstiprināja, ka labi pazīst A[ndri] K[ozuli], SIA VLAKON īpašnieku. Apšaubīja, ka liecinieka atbalstītāji bez viņa ziņas organizēja prettiesiskas darbības.» Tātad Dz. Zaķis, kā izriet no Augstākās tiesas sprieduma, ir liecinājis — prettiesiskās darbības nevarējušas tikt organizētas bez viņa ziņas.

Vēl vienu tiešu mājienu par kandžas izplatītājiem un dzērāju balsu pirkšanu intervijā Latvijas Avīzei jau mēnesi pēc notikušā deva Vienotības priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa. Laikā, kad ne par balsu pirkšanu, ne kandžu, ne točkām nebija zināms vispār nekas, un arī policija vēl tikai ķēra aizdomās turamos, S. Āboltiņa sacīja apbrīnojami precīzi: «Ne mūsu senči, […] ne tie, kas 1991. gadā bija gatavi aizstāvēt neatkarību uz barikādēm, to nedarīja tādēļ, lai kāds savas demokrātiskās tiesības pārdotu par pieciem eiro vai kandžas pudeli.»

Kā to saprast? Tikai tā, ka viņa zināja.

Novērtē šo rakstu:

187
6

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

12

Visa „Rail Baltica” projekta vadība precīzi līdzinās tam, ko rekomendē sabotāžas veikšanai

FotoKāds Jums palika iespaids pēc raidījuma „Kas notiek Latvijā” par Rail Baltica? Šoreiz bez cipariem, bet vienkārši novērojums. Pārsmējos.
Lasīt visu...

21

Ašeradens paziņo, ka grib celt nodokļus, un vēlētāji metas nobalsot par “Jauno Vienotību”: loģika te interesantāka nekā paši vēlēšanu rezultāti

FotoViens no nedaudzajiem negaidītajiem momentiem aizvadītajās vēlēšanās — “Jaunās Vienotības” pārsvars pār Nacionālo apvienību, kaut gan aptaujas konsekventi rādīja pretējo, turklāt tas notika pēc tam, kad JV pārstāvis Arvils Ašeradens informēja sabiedrību par iespēju celt pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lasīt visu...

21

Sabiedrības integrācijas fonds lūdz „Re:Baltica” atmaksāt neatbilstoši iztērētos valsts līdzekļus par radīto saturu svešvalodā

FotoŅemot vērā diskusijas publiskajā telpā par nodibinājuma “Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs Re:Baltica” (attēlā - tā pārstāve Inga Spriņģe) projekta “Šķelšanās” vērtēšanu un mediju redakcionālo brīvību, Sabiedrības integrācijas fonds (Fonds) skaidro pieņemto lēmumu. Fonds ir konstatējis, ka projekts nav īstenots atbilstoši konkursa nolikumam, kas paredz veidot saturu latviešu valodā, bet daļēji īstenots svešvalodā. Aktivitātes īstenotas ar piešķirto publisko finansējumu caur Mediju atbalsta fondu (MAF).
Lasīt visu...

12

Es esmu kompetents ne tikai tajā, par ko jūs visi padomājāt!

FotoNesen klausoties ekonomiskās politikas debates par Latvijas Stabilitātes programmu 2024. - 2028.gadam, radās sajūta, ka Saeimas vīri un sievas dzīvo pasaku valstībā. Vairums runātāju kaismīgi klāstīja, kas būtu jādara, bet neviens nerunāja, kas to traucēja paveikt jau, piemēram, pagājušajā gadā.
Lasīt visu...

21

Vieglprātība un nekompetence maksā dārgi

FotoIgauņi racionāli skatās uz „Rail Baltica” savienojumu ar Tallinu un lidostu. "29.maijā ielikts pamatakmens „Rail Baltica” Ülemiste pasažieru terminālim "Linda", kas nodrošinās ērtu tramvaja savienojumu ar Tallinas lidostu, pilsētas centru un ostu. Ülemiste termināla pabeigšana plānota 2028. gadā."
Lasīt visu...

21

Sākot no nodokļu celšanas un beidzot ar Francijas kodolvairoga attiecināšanu uz Baltiju: TOP 3 “interesantākās” idejas no partiju mutēm

FotoPartiju pašslavināšanās gaisotnē soctīklu īsajos formātos tās “aizmirst” paziņot dažādus svarīgus sīkumus, piemēram – kur ņemt naudu savu ideju finansēšanai. Tomēr tajās reizēs, kad saruna ir garāka par pusminūti, sāk parādīties interesantas idejas. Uzmanībai daži momenti, kurus ne katrs lasītājs vienmēr redz.
Lasīt visu...

21

Pārpratumi likumprojekta izstrādes gaitā (viena epizode)

FotoLikumprojektā "Grozījumi Civilprocesa likuma 594. pantā - Ieturējumu apmērs no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem" tā pirmajā lasījumā Saeima apstiprināja ieturējamu summu 10% no parāddnieka ienākumiem, kas nepārsniedz minimālās algas apmēru neatkarīgi no piedziņas veida. Tātad no minimālās algas 300 EUR mēnesī parādnieka ieturējamā summa sastādītu: 59,74 EUR/mēnesī (aprēķins: 700 - 10,5% Soc.nod. - 500 neapliek.summa - 23% IIN * 10% = 59,74).
Lasīt visu...

21

Eiroparlamenta reitingu līderis “lien bez ziepēm” savam galvenajam politiskajam sāncensim

FotoPiecu mēnešu garumā SKDS aptaujās līderu lomu ieņēmušās Nacionālās apvienības vadošais kandidāts Roberts Zīle nācis klajā ar unikālu atklāsmi: nevis pašu saraksta biedri esot tie labākie, bet gan viņa galvenais politiskais konkurents.
Lasīt visu...

21

Valsts kontrolei vajadzētu izvērtēt, cik pamatoti Sabiedrības integrācijas fonds vairojis „Re:Baltica” darbinieču labklājību un kā valsts šos līdzekļus varētu atgūt

FotoEs jums izstāstīšu kaut ko, ko LTV Ivo Leitāns jums neteica. Un viņš arī to nezina. Mans ģimenes uzņēmums pirms dažiem gadiem ir maksājis naudu portālam Delfi par manu dokumentālo filmu reklāmu. Abas reizes portals Delfi ziņoja saviem lasītājiem, ka ir skatāmas žurnālista Anša Pūpola dokumentālās filmas. Es ticu, ka portāls ļoti rūpīgi seko likumiem, kas aizliedz melīgas reklāmas izplatīšanu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Parodija par pārbaudi

Ceturtdien Ģenerālprokuratūra izplatīja ļoti savādu paziņojumu, kam it kā bija jānomierina prāti un jāatjauno uzticība politiskajai elitei, bet gluži otrādi – tā ne...

Foto

Lūdz tiesībsargu vērsties Satversmes tiesā par personu ar invaliditāti diskrimināciju

2024. gada 30. maijā Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības valdes loceklis Raimonds Lejnieks...

Foto

Šoreiz Lembergs uzvar valsti

Centrālajai vēlēšanu komisijai (turpmāk - CVK) ir rakstiski jāatvainojas Aivaram Lembergam par liegumu balsot pašvaldību vēlēšanās, - tā nolēmusi tiesa....

Foto

Nes mieru man, nes mieru dvēselei!

Jau divus gadus publiskajā telpā aktualizēts jautājums par nakts trokšņiem un regulējuma caurumiem, kas liedz rast reālus risinājumus šai problēmai....

Foto

Skumji, ka mūsu “centrālo” mediju rīcība aizvien mazāk atšķiras no kremļa mediju ieradumiem!

Kā top Latvijas Televīzijas (LTV) sižeti? Kāds ir viņu uzmanības fokuss? Divi piemēri....

Foto

„Iznireļi” - obligātā lasāmviela tiem, kas interesējas par politiku un procesiem Latvijā

Brīvdienu maģija – izlasīt kādu grāmatu. Beidzot izlasīju “Iznireļus” - paldies Lato Lapsam: obligātā...

Foto

Nu žēl, ka mums iet garām iespēja pamakšķerēt balsis, debatējot Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas (LTV) lēmums nerīkot priekšvēlēšanu debates krievu valodā sabiedrisko mediju portālā rus.lsm...

Foto

Protams, Krievijas valsts valodai ir nozīmīga vieta Latvijas politikā!

Mēs uzskatām, ka aizliegums lietot Latvijas mazākumtautību valodas politiskās diskusijās neveicinātu ne piederības sajūtu Latvijai, ne vārda...

Foto

Latvijas iedzīvotāju cilvēktiesības uz klimata izmaiņu ierobežošanu un dabas daudzveidības saglabāšanu

Pēdējā pusgada laikā Latvijas politiskā vide, sabiedriskie mēdiji, sociālie mediji un portāli pārlieku bieži un...

Foto

Būtu mēs labāk ēduši...

Latvijas Žurnālistu asociācija (asociācija) aicina politiķus atturēties no mediju un žurnālistu diskreditācijas,  apzināti vai neapzināti veidojot nepamatotu viedokli par žurnālistiem, jo īpaši...

Foto

Nē, Somijas politiķus debatēs necepina ne arābu, ne krievu valodā

Latvijas Radio galvenās redaktores Anitas Braunas ieraksts sociālajos tīklos sacēla lielu diskusiju vētru sociālajos tīklos. Viņai...

Foto

Kas tā par Rīgas domes ēku bez progresa simbola – varavīksnes karoga!

Rīgas domes priekšsēdētāja Rīgas domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim – aicinājums izkārt varavīksnes karogu pie...

Foto

Eiropas Parlamenta vēlēšanas nāk ar uzlabotu vēlēšanu likumu un jaunām iespējām nobalsot

Ar katrām jaunām vēlēšanām tiek mazliet pilnveidotas un atvieglotas iespējas nobalsot — Eiropas Parlamenta...

Foto

Latvijas Televīzija kā pēdējais krievu valodas bastions?

Laikā, kad skolas pāriet uz mācībām tikai latviski, kad atsakāmies no krievu valodas kā otrās svešvalodas, kad pat Latvijā...

Foto

Ne prātā mums nenāk atcelt debates Krievijas valsts valodā

Latvijas Televīzijas Redakcionālā padome šobrīd neizskata iespēju atcelt plānotās RUS.LSM Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates....

Foto

Priekšvēlēšanu debatēm jābūt valsts valodā

Ņemot vērā sabiedrībā aktualizēto diskusiju par priekšvēlēšanu debašu organizēšanu krievu valodā, partiju apvienība Jaunā Vienotība uzsver, ka īpaši kopš Krievijas brutālā...

Foto

Aicinām kritiski vērtēt Tieslietu ministrijas bez sociālo partneru iesaistes un visu ieinteresēto personu informēšanas izstrādāto likumprojektu

Saeimas 2024. gada 16. maija darba kārtībā izskatīšanai otrajā lasījumā...

Foto

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu debates Latvijā drīkst notikt tikai valsts valodā – latviešu valodā

Komentējot publiski pieejamo informāciju – Latvijas Televīzija 2024. gada 3., 4., 5. un...

Foto

Krievvalodīgo debašu iecere savā būtībā ir pretrunā ar Satversmē nostiprināto valsts valodas statusu un tās lomu sabiedrības integrācijā

Par Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (attēlā –...

Foto

Aicinu noskaidrot un saukt pie atbildības tos, kuri pieļauj un veicina krievu valodas kā „de facto” otras valsts valodas nostiprināšanu

Ņemot vērā, ka Latvijas Republikas Satversmes...

Foto

Kur pazuduši lauksaimnieku protesti?

Bloķētas lidostas, lielceļi, ostas un tūkstošiem traktoru Berlīnē. Bloķēti ceļi Polijā, degošas riepas un pārrautas barikādes Briselē. Tonnām uz ceļa izbērtu tomātu...

Foto

Briselē nopelnīt jaunam “Nikon” jeb cinisma augstākā pakāpe Anša Pūpola izpildījumā

7. maijā Latvijas publisko telpu pāršalca ziņa, ka Daces Melbārdes vietu Eiropas Parlamentā (EP) ieņems...

Foto

Vai “Jaunā Vienotība” spēj sev un citiem atzīt, ka stulbi sanāca?

Esat kādreiz mēģinājuši stiept gumiju? Pašlaik vadošā partija ar to nodarbojas. Vērojot viņus, atdarinot vai...

Foto

Pirms 150 gadiem dzimis demokrāts un tiesībnieks ar dzejnieka sirdi Miķelis Valters

“Viņu uzskata par pirmo latvieti, kurš 1903. gadā žurnāla "Proletāriets" rakstā "Patvaldību nost! Krieviju...

Foto

Vēsturiskas precizitātes labad 4. maijs tomēr būtu atkal jānosauc par “Latvijas Republikas neatkarības deklarācijas pieņemšanas dienu”

Komentāru rakstu 5. maija pēcpusdienā. Ir svētdiena. Šonedēļ sanākušas trīs...

Foto

Latvijas otrā dzimšanas diena: kā mums ir veicies?

Manā skatījumā 4.maijs ir Latvijas otrā dzimšanas diena. Un ne tikai svinīgā ziņā, bet arī tajā, kā to...

Foto

Nolikt ziedus nepareizā vietā – tas mūsdienu Latvijas PSR ir noziegums!

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ziemeļlatgales iecirknis no 15. marta līdz 14. aprīlim piefiksējis trīs...

Foto

Par varu

Kad sapulces telpā ienāk starojoša sieviete un visi vīrieši uz mirkli pazaudē domas pavedienu, vai šai sievietei kāds pie durvīm piešķīra varu tā izrīkoties?...

Foto

Dažas pārdomas Edgara Kauliņa dzimšanas dienā

Aprit gadskārta, kopš dzimis viens no mūsu novada cilvēkiem, kas ne tikai atstājis daudzus nostāstus par sevi, bet arī izraisījis...

Foto

Vai esam ceļā uz “Baltijas tīģera” stāstu? Izskatās - būs jāpagaida

Man bija gods piedalīties smalkā politekonomiskās elites pasākumā (ar stilīgu nosaukumu LaSER vai “lāzers”), kur...