Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Visiem pasaules kariem ir bijis dūmu aizsegs. Pasaules tirgi vienmēr pārdalīti ar kariem. Sabrukušas impērijas un veidojušās jaunas. Uzvarējuši un zaudējuši grandiozi sociāli eksperimenti un ideoloģijas. Kas īsti notiek tagad?

TV produkta patērētāju līmenī vērojam Krievijas iebrukumu Ukrainā, jūtam līdzi, mācāmies nīst oponentus un sekmīgi iznīcinām savu ekonomiku nesaprotamu un irracionālu politisku uzstādījumu vārdā. Jo pat nemēģinām ieskatīties parādības saknē.

Notiekošajam ir vairāki slāņi, kas slēpti pavirša pētnieka skatam.

Pirmais, redzamākais, ir Krievijas iebrukums Ukrainā, kurš pēc visiem parametriem ir proxy karš – Krievija pret kolektīvajiem Rietumiem.

Vērts papētīt, kas šobrīd ir kolektīvie Rietumi un uz ko tie īsti balstās. Kāpēc būtu jākaro divām kapitālistiskām valstīm? Tas noteikti nav par teritoriju un resursiem. Argumenti par drošību ir vērā ņemami, taču šoreiz arī nav noteicošie.

Kolektīvie Rietumi šobrīd ir visa neoliberālā pasaules kārtība, kas izveidojusies Bretonvudas vienošanās rezultātā, tā ir pasaule, kuras labklājība ir atkarīga no biržu spekulantu labsajūtas, dolāru drukas mašīnas, neapvaldītas augļošanas un globālas vardarbības pret tiem, kas tam nepiekrīt.

Vašingtonas konsensa praktiskie principi:

1. Fiskālās disciplīnas nodrošināšana (minimāls budžeta deficīts, lai netiktu radīta lieka nauda)

2. Valsts izdevumu prioritāte veselības aizsardzībā, izglītībā, vides infrastruktūrā (nav zinātnes, kas ir visa pamats)

3. Nodokļu samazināšana (domājot par ārvalstu kompānijām, lai tām nav lieku izdevumu un galvenokārt tajās jomās, kurās darbojas ārvalstu kompānijas)

4. Finanšu tirgus liberalizācija (zemi kredītu procenti)

5. Nacionālās valūtas brīvs apmaiņas kurss (lai nojauktu iekšējo tirgu aizsargājošās monetārās barjeras un radītu papildu priekšrocības ārvalstu kapitālam)

6. Ārējās tirdzniecības liberalizācija (importa preču nodokļa samazināšana)

7. Ārzemju investīciju ierobežojumu atcelšana (ierobežojumu atcelšana ārvalstu kapitālam izmantot vietējos resursus brīvi pēc saviem ieskatiem)

8. Privatizācija (valsts īpašumu izpārdošana pēc iespējas lētāk un ar maksimāli izdevīgākiem nosacījumiem ārvalstniekiem)

9. Ekonomikas deregularizācija (valsts neiejaukšanās, tas ir – valsts un valstī notiekošo procesu atstāšana pašplūsmā un neiejaukšanās ārvalstu korporāciju darbībās, kas atstāj ietekmi uz valstī notiekošajiem procesiem un valsts labklājību)

10. Privātīpašuma aizsardzība (pirmām kārtām – ārvalstniekiem piederoša privātīpašuma aizsardzība)

Vašingtonas konsensa ideoloģiski demagoģiskie principi:

1. Globalizācijas idealizācija un propaganda

2. Demokrātijas vai vēl labāk liberālās demokrātijas prioritāte

3. Ekonomiskās liberalizācijas prioritāte

4. Mīts par tirgus ekonomikas visvarenību

1971. gadā prezidents Niksons atraisīja dolāru no zelta seguma, bet Reigans radīja kārtību, kurā jebkurš sadrukātais dolāru daudzums tika izmantots patēriņa stimulēšanai un privātai kreditēšanai. Un dolāru drukas mašīnas saimnieks FRS - Federālā Rezervju Sistēma - un ar to saistītie banksteru klani kļuva par pasaules resursu saimniekiem. Visa pasaule, atskaitot sociālistisko nometni, bija kļuvusi par viņu īpašumu. Sabrūkot PSRS, visa pasaule kļuva par vienotu kapitālistisko sistēmu.

Tiesa gan, večuks Markss bija brīdinājis par parādību, ka galējas kapitāla koncentrācijas gadījumā jauni tirgi vairs nav pieejami un banku kapitāls pārstāj pelnīt. Un šī ekstensīvā sistēma sāk brukt un apēst pati sevi. Apsveicu, varam vērot teorijas iemiesošanos praksē. Mums garantēti vismaz 20 gadi haosa un asiņu.

Neokoloniālisms.

Palmu ēnā dzīvojošie, labi iedegušie pilsoņi, kuri ar prieku sagaidīja britu un franču koloniālo impēriju galu, pat nemanīja cilpu, kas sažņaudzās ap to kakliem.

Vagaru un plantāciju uzraugu vairs nebija, koloniālisms bija mainījies. Mēģinājumā nokratīt dolāra verdzību gāja bojā valstis un pat Eiropas prezidenti, tika nogalināts Šarls de Golls. Uzvarēja joprojām sankciju noklātā Irāna, tur joprojām nav CB ofisa, un viņi paši drukā savu naudu.

Arī pāris lielvalstis, kas dažādu iemeslu dēļ bija spiestas pakļauties Vašingtonas konsensam, nostiprinājās militāri un sāka meklēt ceļus savas finanšu suverenitātes atgūšanai. Un šīs valstis - Ķīna un Krievija - sagaidīja brīdi, kad esošā valūtas sistēma sāka brukt, lai pieteiktu savu faktisko neatkarību. Naivi bija domāt, ka ar Ķīnas milzīgo cehu mūžīgi varēs norēķināties ar ASV Valsts kases parādzīmēm un Krievijas naftas straumēs konservēt dolāra emisiju.

Antikoloniālais dumpis.

Tā vienkāršos vārdos varētu nosaukt to, ko vērojam šobrīd. Viegli pamanīt, ka Ķīnas un Krievijas ofensīvu klusējot atbalsta Dienvidamerika, Āzija un Āfrika, valstis, kas labprāt redzētu veco kārtību aizejam, bet nebija gatavas individuālai pretestībai savu izmēru un resursu dēļ. Nav iespējams pateikt, vai šajā revolūcijā izdzīvos Krievija un Ķīna, bet izaicinājums ir mests. Un ir pilnīgi skaidrs, ka vecā kārtība nav glābjama un viss mainīsies. Bet jautājums par to, vai šī procesa vērotāji to pārdzīvos, joprojām ir aktuāls.

Novērtē šo rakstu:

143
24

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Par valsts prezidenta ievēlēšanas kultūras maiņu

FotoValsts prezidents Egils Levits kādā nesenā televīzijas intervijā, atbildot uz jautājumu, vai kandidēs uz otro termiņu, atbildēja: „Ja partijas uzskata, ka būtu jēdzīgi to darīt, es varu to darīt.” Par šādu izteikumu ir grūti nesmīnēt, taču pašreizējos apstākļos jāsaka godīgi — ir bezjēdzīgi gaidīt drosmīgāku un skaidrāku atbildi. Jo tāda ir mūsu pašreizējā valsts prezidenta ievēlēšanas kārtība, tāda ir mūsu prezidenta vēlēšanas tradīcija, un tādu piesardzību veicina mūsu attieksme pret zaudētājiem un drosmīgajiem.
Lasīt visu...

3

Nepiesienieties Vitenbergam, tas bija normāls politiskais tūrisms, bet jūs sagribējāt kādu labumu valstij

Foto2023. gada 14. martā interneta resursā www.makroekonomika.lv tika publicēts raksts "Enerģētikas zaļais mezgls”. Rakstā norādīts, ka Latvijas delegācija vizītes laikā ASV 2022. gada aprīlī saņēmusi piedāvājumu iegādāties sašķidrināto dabasgāzi (SDG) par ievērojami zemākām cenām nekā pagājušajā gadā tirgū bija pieejamas. Seko apgalvojums, ka sarunas ar ASV gāzes kompānijām neesot tikušas uzsāktas un līgums neesot noslēgts, kā rezultātā noprotams, ka Latvija nav guvusi ievērojamu ekonomisku labumu.
Lasīt visu...

21

Publiski jautājumi kuluāros pieminētajai prezidenta amata kandidātei par NATO apsolījumiem

FotoGrieķija ar NATO atbalstu pašlaik bruņojas, lai varētu aizstāvēties pret iespējamo Turcijas agresiju, bet, lūk, paradokss, arī Turcija ir NATO, līdz ar to arī Turcija rīkojas ar NATO svētību un nebūtu pārsteigts, ka arī ar atbalstu. Visai interesanti, kuras NATO valsts karodziņu Latvijā liks piekārt pie prievītēm šāda visai neizbēgama konflikta gadījumā?
Lasīt visu...

21

Porcelāna skandāli un Nacionālā apvienība

FotoTrīs lietas kultūras skapītī stāv - porcelāns, skandāli un Nacionālā apvienība (NA)… Tādi ir mani iespaidi par pēdējo laiku spilgtākajiem notikumiem kultūras nozarē, kuras politisko vadību NA īsteno jau kādus 12 gadus.
Lasīt visu...

21

Jaunā politiķa solījums

Foto1. Es atzīstu daudzskaitļa pirmo personu mēs, kurā ietilpst visi Latvijas kā suverēnas valsts idejai lojāli Latvijas iedzīvotāji. Es atzīstu visu citu nāciju mēs.
Lasīt visu...

21

Tiesības būt stulbam

FotoRit otrais gads kopš Krievijas uzsāktā trīsdienu zibenskara Ukrainā. Pa šo laiku Ukrainas armija papūlējusies demilitarizēt Krievijas bruņotos spēkus par vairāk nekā 20 tūkstošiem militārās tehnikas vienību un vismaz 155 tūkstošiem kritušo iebrucēju. Šie zaudējumi jau ir desmit reizes lielāki nekā PSRS desmit gadu garajā Afganistānas karā.
Lasīt visu...

21

Sargsuņi rej, karavāna mīcās tālāk

FotoNesen medijiem tika ziņots, ka Finanšu izlūkošanas dienests pērn ir saņēmis ziņojumus par vairākiem tūkstošiem aizdomīgu darījumu.
Lasīt visu...

21

Kluso apvērsumu mehānisms

FotoLikumus Latvijā līdzīgi kā citur teorētiski ražo Saeima - mūsu gadījumā 100 deputāti, lai gan faktiski tos nosaka koalīcijas komanda, kuru vieno koalīcijas līgums – deputātu vairākums kas par likumu solidāru apstiprināšanu iepriekš vienojies. Tomēr kas notiktu, ja opozīcija (mazākums) arī vienotos, ka nepieņemamu likumu balsojuma gadījumā viņi vienkārši pamestu zāli un dotos mājās?
Lasīt visu...

21

Vai viņi uzbruks arī Rainim un Čakam? Karš pret kultūru Rīgā

FotoTik daudzi atviegloti uzelpoja, uzzinot, ka pašreizējam Rīgas mēram, stabiņu apmātajam Staķim uz brīdi esot pārgājusi maniakālā kāre uzbrukt pieminekļiem. Uzbrukt mūsu vēsturei un kultūrai. Pār viņu uz brīdi nolaidusies atklāsme, ka Rīgā esot daudz nopietnākas problēmas nekā pieminekļu jaukšana. Protams, ka ir ļoti nopietnas problēmas! Bet patiesībā sašutums sabiedrībā par draudiem pieminekļiem bija tik liels, ka Rīgas mērs kļuva piekāpīgāks.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Andrejs Upīts bija jauks un labs okupācijas varas kolaborants

Publiskās atmiņas centra rosinātais un Rīgas Pieminekļu padomes atbalstītais priekšlikums demontēt vairāku literātu (tostarp – latviešu rakstnieka...

Foto

Kad beigsies karš Ukrainā?

Pamēģināsim uz šo jautājumu atbildēt godīgi un argumentēti, izmantojot arī tādu informāciju, kāda nekad nenonāk latvju žurnālistu rokās un galvās. Un paturēsim...

Foto

Es esmu tikls un šķīsts, ticiet man!

Žurnālistikā vissvarīgākā vērtība ir redakcionālā neatkarība. Nekas to nedrīkst apšaubīt. Vienlaikus cilvēkam ir viņa individuālā brīvība un sirdsapziņā pamatotas...

Foto

Nacionālās apvienības viltus patrioti: Ogres mēra Egila Helmaņa gadījums

Lai turpinātu diskusiju par Ogrē nenotikušo bēdīgi slavenā “Latvijas pilsoņa/latvieša” Pētera Avena porcelāna “podu” un “podiņu” izstādi,...

Foto

Gruzijas mācībstundas

Tbilisi atkal dūmos un asaru gāzes mākoņos, ielas tradicionāli pilnas ar karstasinīgo tautu, kurai labs jebkurš iemesls, lai lieku reizi izvicinātu rokas. Kas gadījies...

Foto

Kam traucē Upīša piemineklis?

Pieminekļiem ir kāda nelāga īpašība – tie ir pļāpīgi. Visi kā viens būdami radīti ar mērķi vēstīt nākamajām paaudzēm par dižiem cilvēkiem,...

Foto

Vērtību arguments (jebkura) pieminekļa aizstāvībai

Šajā rakstā apskatīsim vienu cienījamu argumentu par labu pieminekļa (jebkura) aizstāvībai. Proti, iespēju, ka piemineklis cilvēkam ir dārgs. Tas, ka cilvēks...

Foto

Vai Aizsardzības ministrijas nenogremdējamais Jānis tiešām nenogrims?

Šodien notika Latvijas jaunlaiku vēsturē lielākais brīnums. Pati bezgrēcīgākā un tautas mīlētākā - Aizsardzības ministrija atzina, ka tiešām būs...

Foto

Par nelikumībām un reputācijas graušanu Rīgas bērnu un jaunatnes sporta skolā „Rīdzene”

Atkārtoti lūdzam nepieļaut kārtējo Rīgas nodokļu maksātāju naudas izšķērdēšanu sporta skolā Rīdzene....

Foto

Kāpēc kolektīvais Soross zaudē Ukrainā?

Dzirdu bāleliņu - patriotu gaudas, tāpēc lietošu maksimāli precīzus apzīmējumus, distancējoties no plašplūsmas ziņu avotu paredzamās indoktrinācijas un nu jau pavisam...

Foto

Aizsardzības ministrei Mūrniecei būtu nevis jāizsaka tukši paziņojumi, bet jāpublisko visa ar pārtikas iepirkumu saistītā dokumentācija

Vēlos publiski paust savu viedokli par Valsts aizsardzības loģistikas un...

Foto

Par LIZDA falšumu

Skolotāji ATKAL draud ar Vislatvijas streiku, ja mēneša laikā netiks izpildītas "viņu" prasības. Tas, ka valdības vadītāji ar Krišjāni Kariņu un LIZDA vadītāju...

Foto

Iespējamā kļūda VID EDS saistībā ar gada ienākumu deklarāciju

Informēju, ka, aizpildot gada ienākumu deklarācijas D3 sadaļu, parādās šāda absurda formula, rēķinot apliekamus ienākumus no citiem...

Foto

Veselības budžets: daudz aizņemsimies, daudz tērēsim un cerēsim, ka veselības joma zels un plauks, bet mums nav nojēgas, kā šo veselības jomas uzplaukumu sasniegt

Savu iepriekšējo...

Foto

Vai Latvijas vēsturiskajām zemēm jāatgriežas Dzimtenes ostās?

Mēs nokavējām 30 gadus no brīža,kad sajuka Teherānas-Jaltas-Potsdamas pēckara ģeopolitiskā arhitektūra. Varbūt mēs nesapratām, kāpēc San Francisko antihitleriskā koalīcija...

Foto

Meli nekad nevar pārmākt patiesību. Arī šoreiz viss nostāsies savās vietās

Jo vairāk pretinieku, jo vairāk goda! Nekad neesmu vairījies no atklātas diskusijas un politiskas cīņas....

Foto

Populisms un sabiedrība

Vārdam “populisms” skaidrojošā vārdnīca sniedz sekojošu skaidrojumu - izdabāšana plašām aprindām, cenšanās par katru cenu, pat ar nepiepildāmiem solījumiem un meliem iekarot tautas...

Foto

Jā, mēs gatavojamies paslepus, necaurspīdīgi iztērēt 100 miljonus eiro par apšaubāmu vēja parka projektu, un ko jūs, kaitnieki, mums padarīsiet?

AS “Latvenergo” paziņojums par ražošanas jaudu...

Foto

Izglītības un zinātnes ministrijai: pieteikums darbam Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam

Ar šo vēlos pieteikties darbam Izglītības un zinātnes ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītāja amatam. Mans vārds ir...

Foto

Vēlēšanās zaudējušie paristi un bordānisti vēlas jums atriebties, ogrēnieši

Godātie ogrēnieši un pilsētas viesi! Vērsīšu Jūsu uzmanību uz to, ka plānoto masku šovu* Jūsu pilsētā organizē...

Foto

Galvenais atbildīgais pasūtījuma lietā pret Lapsu un Liepnieku “atrast jebko” ir ģenerālprokurors Stukāns

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis nav oriģināls, tā ir viņa būtība izvairīties no atbildības,...