Tukšā pseidopatriotiskā muldēšana par „airBaltic” „pelnītspējas pieaugumu” beigsies ar 600 miljonu zaudējumu Latvijas valstij
Aivars Strakšas20.08.2024.
Komentāri (29)
Ir tikai apsveicami, ja Latvijas finanšu eksperti aizstāv nacionālu kompāniju no tādiem pašiem kaimiņu finanšu ekspertiem. Tāpēc man nebūtu nācis ne prātā komentēt mūsu finanšu ekspertu teikto, ja vien nebūtu bijis šāda apgalvojuma: "Un airBaltic pelnītspēja šajā pusgadā, salīdzinot ar iepriekšējo periodu, ir pieaugusi par 39%.” Šeit ir acīmredzama maldināšana un vēlamā uzdošana par patiesību.
Par pelnītspēju var runāt tikai tad, ja uzņēmums spēj pelnīt, tātad strādā bez zaudējumiem. Attiecināt jēdzienu „pelnītspēja, kas ir sinonīms jēdzienam rentabilitāte, bez piebildes, ka tā ir negatīva, ir maldinoši. Pelnītspēja nevar būt negatīva. AirBaltic gadījumā var runāt tikai par ilgstošu pelnītnespēju.
Šīs pelnītnespējas rezultātā uzņēmumam, lai tikai atdotu akcionāram ieguldīto, pat bez jebkādas atsauces uz inflāciju un akcionāra kapitāla izmaksām ir jānopelna 730 miljoni eiro.
Turklāt arī naudas plūsma pirmajā pusgadā bija negatīva. AirBaltic turpina zaudēt naudu. Ar šādiem tempiem nākošais gads var būt pēdējais, un 2026. gadā būs jāmeklē papildu finansējums.
Ir maz ticams, ka ES saskaņos turpmāku valsts līdzekļu ieguldīšanu airBaltic. Pārdot jaunas obligācijas tāpat nav diez ko ticami. Glābt var stratēģiskais investors. Jautājums ir tikai par cenu. Vai vienosies par 1 eiro, vai maksās dubultā, tas ir - 2 eiro, vai prasīs valstij uzdāvināt savu obligāciju daļu.
Tātad airBaltic pelnītspēja īpašniekam, tātad valstij, būs rezultējusies ar apmēram 600 miljonu eiro lieliem zaudējumiem.
Laika nav daudz, stāvoklis ir kritisks, un nav laika arī ticēt kārtējiem M. Gausa k-ga solījumiem. Nez vai Satiksmes ministrija un esošā uzņēmuma padome spēj kontrolēt situāciju un uzņemties atbildību par rezultātu. Būs tāpat kā ar Rail Baltica, un varēs taisīt vēl vienu komisiju.