Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Trīs būvkompānijas – SIA “RST Company”, SIA “Inženierkomunikācijas” un SIA “Siriha GP” - apvienojušas spēkus un kopā vēsīsies ar iesniegumu policijā, prasot uzsākt kriminālprocesu par krāpšanu pret vairākām juridiskām personām un īpaši pret šo juridisko personu “vienojošo faktoru” - būvnieku aprindās nu jau labi zināmo Ediju Ekmani.

Šobrīd jau skaidri zināms, ka apkrāpto saraksts patiesībā ir daudz garāks – vēl vismaz piecas būvfirmas ir zaudējušas ievērojamus līdzekļus, uzticoties E. Ekmanim. Tādēļ vēl jo vairāk būtu svarīgi, lai tiesībsargājošās struktūras beidzot sāktu pētīt “biznesmeņa” E. Ekmaņa īstenotās shēmas pēc būtības, nevis atkal censtos tās “paslaucīt zem tepiķa”, aizbildinoties uz lietu it kā civiltiesisko aspektu.

Izmanto apakšuzņēmēja resursus un labo reputāciju

Pietiek jau bija lasāms par divu uzņēmumu (SIA”Inženierkomunikācijas” un SIA “Siriha GP”) cīņu pret negodīgo ģenerāluzņēmēju E. Ekmani. Abas nelielās būvfirmas, noticot E. Ekmaņa solījumiem un neapdomīgi piekrītot vairākiem nosacījumiem, šobrīd faktiski ir nonākušas bankrota priekšā. (sk. https://pietiek.com/1 “Pats “uzmet”, pats piestāda līgumsodu” 27.12.2020. un https://pietiek.com/2 “Edijs Ekmanis, apkrāptie uzņēmēji un interešu konflikts Smiltenes domē” 16.05. 2021.)

 Abiem uzņēmumiem nule kā pievienojies vēl trešais E. Ekmaņa shēmu upuris – SIA “RST Company”. Tās zaudējumi lēšami jau pavisam iespaidīgā apmērā – pēc uzņēmuma aprēķiniem šobrīd “ģenerāluzņēmējs” E. Ekmanis nav samaksājis vairāk nekā ceturtdaļmiljonu eiro (precīzi – 254 323 eiro).

Visas krāpnieciskā rakstura darbības, par kurām pastāstīja SIA “RST Company” valdes loceklis Edgars Kozaks, ir apbrīnojami līdzīgas tām, ar kurām saskārās abi iepriekš minētie cietušie uzņēmēji, lai gan šajā reizē E. Ekmanis bijis arī “radošs” un savu shēmu īstenošanā iekļāvis vairākas “inovācijas” - atklātus melus, mēģinājumus tiešā veidā apmuļkot partnerus un pat manipulācijas ar pasūtītāja (šajā gadījumā Rīgas Domes Īpašuma departementa (RD ĪpD)) vārdu.

Sākums, kā jau ierasts, bija skaists un daudzsološs. Kārtējā E. Ekmaņa pārstāvētā firma SIA “IMG Constructor” (E. Ekmanis dažādos konkursos startējis ar daudzu un dažādu firmu nosaukumiem, lai gan būtībā tās visas ir vienas “hidras” vairākas galvas.) 2020. gada rudenī piedalījās un spoži uzvarēja RD ĪpD rīkotajā iepirkumā par vairāku Rīgas skolu jumtu renovācijas darbiem. Interesanti, ka jau pirms startēšanas konkursā E. Ekmanis uzrunājis SIA “RST Company”, piedāvājot piedalīties projektā kā apakšuzņēmējam, kam tiktu uzticēts paveikt lielāko daļu no plānotajiem darbiem.

Stāsta Edgars Kozaks: ”Faktiski mēs paši jau plānojām piedalīties šajā iepirkumā, tomēr E. Ekmanis mūs pārliecināja (un pārliecināšanas spējas viņam tiešām piemīt), ka labāks būtu viņa variants – tas garantēšot uzvaru. Lai gan šādi izteikumi jau tolaik likās mazliet dīvaini, piekritām, jo pasūtījums bija kārdinošs, turklāt ne jau mums būtu jānodarbojas ar cita uzņēmēja taktikas analīzi, gatavojoties startam iepirkumā. Jau nedaudz vēlāk kļuva zināms, ka E. Ekmanis mūs norādījis kā apakšuzņēmēju, kam tiktu uzticēti 100% (!!!) no veicamajiem darbiem. Tādējādi faktiski E. Ekmanis izmantoja tikai un vienīgi mūsu iespējas un mūsu nevainojamo reputācija, lai panāktu pozitīvu iepirkuma rezultātu.”

Te rodas loģisks jautājums – ja jau E. Ekmanis sākotnēji paredzēja 100% darbu deleģēt apakšuzņēmējam, tad kāda vispār ir viņa kā “ģenerāluzņēmēja” loma? Vai spējā “sarunāt” rezultātu? Šīs situācijas izpēte noteikti būtu ar attiecīgu kompetenci apveltītu struktūru ziņā, jo ne jau Rīgā vien “ģenerāluzņēmējs” guvis tik galvu reibinošus panākumus – neskatoties uz nu jau visai apšaubāmo reputāciju, E. Ekmaņa spožais iepirkumu uzvarētāja ceļš ved gandrīz pa visu Latviju. Rodas iespaids, ka gan valsts, gan pašvaldību struktūras burtiski “kūst” E. Ekmaņa šarma (vai piedāvājuma?) priekšā un nekādai reālai analīzei netiek pakļauti ne viņa iepriekšējie veikumi, ne neskaitāmās tiesvedības, kurā E. Ekmanis ierauts, ne apkrāpto apakšuzņēmēju garā rinda...

Manipulācijas, noklusēšana, spiediens, sodu piemērošana

Viena raksta pieļaujamais apjoms pārsniedz visu E. Ekmaņa un SIA “RST Company” tālāko attiecību aprakstīšanas iespējas – dažādi dokumenti, savstarpējās pretenzijas, iesniegumi utt. vien apkopoti uz 78 lappusēm (tie ir raksta autora rīcībā). Īsi par būtiskāko – jau tūlīt pēc līguma parakstīšanas E. Ekmanis panāca līguma kopējās summas samazinājumu, un, pakļaujoties E. Ekmaņa spiedienam, “RST Company” bija spiesta piekrist šai korekcijai.

“Faktiski E. Ekmanis mūs zināmā mērā šantažēja – vai nu piekrītiet, vai es meklēju citu partneri. Nekāda līguma saskaņošana nebija iespējama – E. Ekmanis uzstāja uz nekavējošu darbu uzsākšanu, tādēļ beigās parakstījām, pēc E. Ekmaņa teiktā ,“šablonlīgumu”, kurā ietvertās normas, kā tagad redzam, jau sākotnēji tika iecerētas kā ieroči pret mums iespējamo pretenziju gadījumā,” skaidroja Edgars Kozaks.

“RST Company” uzsāka ievērojama apjoma nepieciešamo materiālu iepirkumu. Lai gan piegādes objektīvu iemeslu dēļ nedaudz aizkavējās, “RST Company” tomēr uzsāka darbu vairākos objektos, veicot nelielākus sagatavošanās darbus. “Visu laiku tikām pakļauti spiedienam no E. Ekmaņa puses – ātrāk, ātrāk, ātrāk. Darījām visu iespējamo, tomēr kopējais aizkavējums objektīvu apstākļu dēļ bija apmēram viens mēnesis. Protams, ka pēc tam saņēmām pretenziju no E. Ekmaņa par soda piemērošanu 10 % apmērā no kopējās līguma summas. Bijām spiesti piekrist, lai gan uzskatījām, ka nav taisnīgi piemērot šo līgumsodu no visas kopējās līguma summas. (Gluži tāpat notika arī abu pārējo uzņēmēju gadījumā.)

Diemžēl nekāda komunikācija ar E. Ekmani nebija iespējama un tikai vēlāk atklājās, ka E. Ekmanis mūs faktiski ir krāpis un muļķojis – pirmkārt. RD ĪpD kā pasūtītājs bija piekritis termiņa pagarinājumam. E. Ekmanis mums to noklusēja. Otrkārt, tikai tagad nāca gaismā, ka E. Ekmaņa uzņēmums uz to brīdi nemaz nebija saņēmis tā saucamo renovācijas darbu karti no Būvvaldes un faktiski bez tās nekādus darbus nemaz nedrīkstēja uzsākt. Tādējādi juridiski mēs vispār neko nekavējām, jo darbu sākšanu var skaitīt tikai no tā brīža, kad šāda karte ir saņemta,” stāsta E. Kozaks.

Meli, viltība un totāla ignorance

Neskatoties uz visām peripetijām, SIA “RST Company” izpildīja visus plānotos darbus, un pagājušā gada decembrī objekti tika pieņemti (klātesot arī ģenerāluzņēmēja pārstāvim). Tika arī konstatēts, ka būvniecības procesa ietvaros veikta arī virkne iepriekš neparedzētu papildu darbu (tādi praktiski vienmēr ir lielu būvniecības objektu realizācijā).

„Lieki teikt, ka šo papilddarbu tāmes un iesniegtās formas E. Ekmanis pat netaisījās apmaksāt. Viņš stingri pastāvēja uz to, ka pasūtītājs – RD ĪpD – neatzīst šo darbu veikšanu un viņam kā ģenerāluzņēmējam nemaksāšot, tādēļ viņš nemaksāšot arī mums. Šodien ir noskaidrojies (mūsu rīcībā ir rakstisks RD ĪpD apliecinājums), ka visi darbi no domes puses tika apmaksāti pilnā apjomā un E. Ekmanis mums vienkārši nekaunīgi meloja. Turklāt arī visi tie maksājumi, ko esam saņēmuši no E. Ekmaņa firmas, vienmēr notika ar vismaz mēnesi ilgu kavēšanos – tas mums nemitīgi radīja problēmas ar līdzekļu apgrozību, jo bija jānorēķinās ar piegādātājiem, jāmaksā algas utt. Arī šajā gadījumā E. Ekmanis vienmēr atsaucās uz maksājumu kavējumiem no pasūtītāja puses, kas, arī izrādījušies salti meli – dome visus E. Ekmaņa iesniegtos aktus ir apstiprinājusi un maksājumus veikusi laikā – arī par to mums ir rakstiski apstiprinājumi,” tā Edgars Kozaks.

Tālākās E. Ekmaņa darbības jau pavisam precīzi sāk atgādināt literatūras klasikā atrodamu leģendāru krāpnieku piekoptos paņēmienus. Vispirms notika mēģinājums “iesmērēt” galējo darbu pieņemšanas aktu, kurā bija iepīta norma, ka starp uzņēmējiem nav savstarpēju pretenziju. Turklāt aktā vispār nebija ietverts atzinums ne par izpildīto darbu kvalitāti, ne citas normas, kas šādos dokumentos vienmēr tiek ietvertas. Edgars Kozaks saprata, ka, parakstot šādu aktu, viņa uzņēmums vispār zaudēs iespēju cīnīties par savu taisnību, tādēļ aktu neparakstīja un nosūtīja to atpakaļ ar veiktām korekcijām.

“Pēc tan E. Ekmanis burtiski satrakojās, un komunikācija ar viņu arī ieguva visai savdabīgu formu – kad mēs nosūtījām E. Ekmanim mūsu pielaboto aktu (kuri sākotnēji vispār bija jātaisa mums, bet E. Ekmanis to “laipni” uzņēmās darīt mūsu vietā, jo tā esot vieglāk saskaņot ar pasūtītāju), saņēmām tiešu ziņu no “ģenerāluzņēmēja” - paņemiet to, ko dod, citādi, ja cīnīsieties, vispār neko vairāk nedabūsiet. Neesam jau arī dabūjuši, vismaz šajā ziņā E. Ekmanis ir turējis doto vārdu,” ironizē Edgars Kozaks.

Vienīgais, ko “RST Company” ir saņēmusi no E. Ekmaņa, ir pretenzijas par it kā nepabeigtiem, neveiktiem un nenodotiem darbiem, lai gan viss ir izdarīts, paveikts un nodots atbilsoši visām prasībām un, klātesot arī E. Ekmaņa firmas pārstāvjiem. Kad “RST Company” lūdza rakstiski pamatot šīs pretenzijas, E. Ekmaņa puse vispār vairs nav iesaistījusies nekādā komunikācijā.

Jau teikts, ka rakstā nav sīkāk analizēta visa notikumu gaita un nav pieminēti visi tie paņēmieni, kurus izmantojis E. Ekmanis, lai izvairītos no saistību pildīšanas – detalizēts to apraksts tiks pievienots iesniegumam Valsts policijai. Vēl tikai jāpiebilst, ka pēdējos mēnešos arī pret pārējiem uzņēmējiem no E. Ekmaņa puses tiek piekopta absolūta ignorances politika.

Būtiski saredzēt shēmu un apzinātu nolūku

Visu E. Ekmaņa būvēto krāpniecisko shēmu pamatā acīmredzot ir likta viņa paļaušanās, ka civiltiesiskas tiesvedības gadījumā viņam izdosies izvairīties no saistību pildīšanas, pastāvot uz dažiem formāliem juridiskiem aspektiem. Tādēļ šobrīd visus uzņēmējus, kuri kopā sagatavojuši iesniegumu policijai, visvairāk satrauc jautājums, vai likumsargātāji spēs paraudzīties uz situāciju kopumā un pēc būtības. Tikai ierosināta kriminālprocesa ietvaros visu situāciju varētu objektīvi izvērtēt tieši no krimināltiesiskā aspekta, jo tas ļautu procesa virzītājam detalizēti apkopot pierādījumus par iespējamu apzinātu un plānotu krāpšanas ieceri (nolūku) un vēlāku īstenošanu.

Nobeigumā vēl kāds fakts. Iepriekšējā rakstā minētais uzņēmējs Igors Vaimans šobrīd cīnās, lai tiesu izpildītāji neatņemtu viņam piederošo māju. Finansiālā katastrofa I. Vaimanam sākās tieši pēc “sadarbības” ar E. Ekmani. Tikmēr pats E. Ekmanis Ādažos ir ielicis pamatus apjomīgai privātmājai (skat. attēlu)...

Novērtē šo rakstu:

53
5

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

3

Ko gribam, to darām, kad vajadzēs informēt Finanšu ministriju, tad arī informēsim, bet sabiedrībai gar to vispār nav daļas

FotoLai nodrošinātu efektīvu valsts pārvaldes funkciju īstenošanu, pilnveidotu ierēdņu profesionālo kompetenci, valsts pārvaldē ir iedibināta ierēdņu pārcelšana jeb rotācija. Rotācija ir būtisks civildienesta izveides elements, un pārcelšana citā amatā valsts pārvaldē ir izplatīta prakse visā pasaulē, lai efektīvi veiktu valsts uzdevumu izpildi sabiedrības labā, elastīgi izmantojot civildienesta resursus pārvaldes iekšienē.
Lasīt visu...

21

Viedais Anonymous

FotoVispirms pateicos portālam PIETIEK par iespēju paust savu viedokli daudzos aktuālos jautājumos. Katra interneta vietne darbojas pēc saviem ieskatiem. Tā, piemēram, te komentāros ikviens var parakstīt savu tekstiņu ar jebkādu segvārdu. Troļļi izmanto šo iespēju, parakstot savus izteikumus ar populāru personu vārdiem vai literārajiem pseidonīmiem.
Lasīt visu...

21

“Zemcilvēkiem” šopinga nebūs!

FotoVietējie tirāniņi nolēmuši aizliegt tirdzniecības vietām samazināt publiski pieejamo platību darbam “sarkanajā režīmā”. Tirgotāji centās saglabāt peļņu, vienlaikus paliekot cilvēcīgi pret visiem klientiem. Tādējādi kupči pārkāpa valstī iedibināto segregāciju, ļaujot arī “zemcilvēkiem” baudīt šopinga prieciņu.
Lasīt visu...

21

Ar interesi gaidu, kad tad Šlesers beidzot sāks priekšvēlēšanu kampaņu!

FotoPretēji daudziem citiem mana prognoze ir tāda, ka Aināram Šleseram ir izredzes vēlēšanās. Tik tāds sīkums — ja viņš beidzot sāks savu kampaņu.
Lasīt visu...

21

10 padomi, kā nepārvarēt krīzi

Foto1. Vienmēr paturēt prātā divas sava laika nozīmīgu politiķu sentences: “Naudas ir tik daudz, kā vēl nekad nav bijis” (A.K. Kariņš) Tāpēc - pirkt! Visu un daudz! Nesertificētas sejas maskas, 4 miljonus vakcīnu - paliks pāri, atdosim Āfrikai. Nedrošus testus par 15 miljoniem. Salātu receptes par pusmiljonu... Un, kad par to vajadzēs atdot parādus, tad jau spēkā būs cita devīze: “Pēc mums kaut vai grēku plūdi!” (Ludviķis XV). 
Lasīt visu...

21

Modelēšana – “KO DARĪT?”

FotoNesen vairāki opozīcijas partiju pārstāvji un aktīvisti tikās, lai koordinētu savu pretdarbību huntai. Bija pārstāvētas partijas “Latvijā pirmā vietā”, “Likums un kārtība”, “Stabilitātei” un “Tautas kalpi”. Dialogs beidzot ir sācies, un, iespējams, organizāciju loks paplašināsies. Tā kā es neesmu “pirdis dīvānā” un tikai driķējis rakstus, lai gan vārdam ir liels spēks, bet arī piedalījies vairākos pasākumos pret pašreizējo varu, atļaušos izteikt savas domas un dot dažus padomus.
Lasīt visu...

21

Atlīdzība par tautas izdeldēšanu

FotoČinavnieki bāž roku tautas kabatā un nebaidās apdedzināties. Kariņa valdība dāsni atalgo sevi par iedzīvotāju spaidu potēšanu un atstāšanu bez darba, par tūkstošiem salauztu likteņu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Smēķēšanas lobists Reirs kā viens no Covid-19 nāves veicinātājiem

Brīdī, kad tapa šis raksts, Covid-19 globāli bija prasījis 5,478 miljonus dzīvību. Katru gadu pasaulē smēķēšanas dēļ...

Foto

Daudzlīmeņu segregācija Latvijā

Es uzskatu nepotēto diskrimināciju par segregāciju, jo pēc potes cilvēks atpakaļ izmainīties vairs nevar. Tātad atšķirība starp injicētajiem un neinjicētajiem ir nevis uzskatos...

Foto

Ko pašreizējie „lēmumi” liecina par to pieņēmēju prāta stāvokli?

Saeima kārtējo reizi atbalsta kārtējos pasākumus "ar mērķi apturēt straujo Covid-19 izplatību". Tikmēr PVO prognozē, ka dažu...

Foto

Bezroku antiutopija

Lai novērstu kleptomānijas epidēmiju, Pasaules Veselības organizācija (PVO), izpētot islāma valstu pieredzi, nolemj turpmāk visiem cilvēkiem noteikt obligātu vienas rokas amputāciju. Vietā tiks piedāvātas...

Foto

„Zombo-kaste”, „zombo-internets” un „modrā acs”

Eksistē jēdziens „zombējošā kaste” – daudzi tā sauc televizoru. Ceru, ka nav jāpaskaidro, kāpēc radies šāds nosaukums, jo visi esam ar...

Foto

Zahejs

Garīgās dzīves avots ir Dievs, un tam ir tiešs sakars ar cilvēka dvēseli. Evaņģēlijā ir stāstīts par kādu maza auguma cilvēku, kuru daudzi tolaik ienīda....

Foto

Vara un tauta – kā sadzīvosim jaunajā gadā?

Gadumijas TV uzrunas ir tāds savdabīgs politisks žanrs. Reti kurš cilvēks atceras to saturu (nu, protams, ar dažiem...

Foto

Ārkārtas situācija ir piesegs “izšķērdības ballītei”

Saeimas “Saskaņas” frakcija neatbalsta ārkārtējās situācijas pagarināšanu, kā to plāno noteikt Ministru kabinets, un Saeimas sēdē balsos pret šādu risinājumu....

Foto

Hunta cīnās ar dabu

Pērtiķu sugas “neko neredzu, neko nedzirdu, neko nesaku” bariņš paliek aizvien mazāks. Cilvēki visu redz, dzird un muti ciet netur. Patiesība lien laukā kā...

Foto

Hunta apjāj ganāmpulku

Nepotētos hunta sen uzskata par “zemcilvēkiem”. Vairs netiek slēpts, ka veselie pilsoņi jāiznīdē. Labklājības ministrijas variants – ar ekonomiskām represijām neļaut pārziemot. Ja...

Foto

Par rakstu "Gadumijā deltu mijot pret omikronu"

Labdien, godājamais Māri Uļģi! Es ar interesi izlasīju Jūsu rakstu ”Gadumijā deltu mijot pret omikronu”. Tajā bija interesanti fakti...

Foto

Cik lielisks ir viss, ko mēs darām un nedarām

Godājamie rīdzinieki! Šajā Vecgada vakarā atceros kādu sarunu vienā no Rīgas skolām, kurā biju ieradies, lai sveiktu...

Foto

Ironisks pārskats par Jaungada uzrunām

1. Neatceros, vai klausījos Godmaņa, Birkava, Gaiļa uzrunas, tiesa, toreiz migla izklīda, rozā brilles jau krita nost, taču cerība vēl nebija...

Foto

Pasaule ir tumsā un alkst gaismas

Kad Gaisma atnāca, Pasaule apžilba un novērsās. Tomēr dzīvot tumsā izrādījās labāk un pierastāk. Kopš tiem laikiem Pasaulē valda apjukums...

Foto

Dzīvnieku ferma pašmājās

Orvela “Dzīvnieku ferma” ir klāt. Hunta tautu uzskata pat ne par dzimtcilvēkiem, bet par saviem mājdzīvniekiem, kas jādresē. Sliktie “suņi”, kas izsprukuši gan...