
Vai 2. pensiju līmeņa uzkrājumi ir apdraudēti? Viennozīmīgi - jā
Aivars Strakšas28.03.2025.
Komentāri (48)
Vai 2. pensiju līmeņa uzkrājumi ir apdraudēti? Viennozīmīgi - jā. Tādi tie pa daļai vienmēr ir bijuši, taču šobrīd parādās daži jauni riski. Galu galā liela daļa no pensiju fondos akumulētās naudas tiek ieguldīta spekulatīvos darījumos ar vērtspapīriem, un tur kā nu kuro reizi sanāk. Kā jau iepriekš tiku rakstījis, tad ilgtermiņā pensiju fondu ienesīgums nesedz pat atbilstoša perioda inflāciju. Tātad nekāds labais ieguldījums savā nākotnē nav. Finanšu piramīda, lai arī profesionāli pārvaldīta, tāpat ir un paliek finanšu piramīda, kurai, sasniedzot savas maksimālās izplešanās robežas, ir jāsabrūk. Vismaz daļēji.
Šobrīd ieguldījumus 2. pensiju līmenī sāk tieši apdraudēt mūsu pašu politiķi. Saeimā ir atvērts Valsts fondēto pensiju likums, un diskusiju saturs, kas ir aprakstīts nra.lv portāla rakstā: "Saeimā kašķējas, kam atdot pensiju otrā līmeņa uzkrājumus", liek kļūt uzmanīgiem. Situācija ar valsts finansēm, uzņemtajām saistībām un politiķu sastrādātajiem nedarbiem kļūst kritiska.
Vispirms jau "Rail Baltica" projektam pietrūkst nez cik miljardi, taču vismaz kādi trīs. Tad "airBaltic" ir soļa attālumā no maksātnespējas, un Auguļa k-ga ierosinājums piespiest par pensiju fondu ieguldījumiem pirkt "airBaltic" akcijas varētu liecināt par valdošajā koalīcijā, iespējams, jau pieņemtu lēmumu glābt Gausu un Kaimanu salu investorus.
Un tur vajag daudz. Gausam viņa lolotā biznesa plāna realizācija šobrīd prasa kādus 100 miljonus eiro lielus ziedojumus gadā no valsts budžeta un steidzīgi vismaz 300 miljonus akciju pirkšanai. Cik saprotu, tad cerības atrast kādus muļķus, kuri gribētu savu naudu uzdāvināt Gausam, ir izplēnējušas. Atliek tikai nodokļu maksātāji. Un štrunts par bailēm no vēlētājiem. Nāks jauni mēsli, un gan jau piedos un aizmirsīs, bet Kaimanu salu investori visdrīzāk ir ar labu atmiņu un "garu gribu" apveltīti. Prioritātes saprotamas.
Tad vēl 4% aizsardzībai, no kuru apgūšanas valdību neviens neapturēs. Tāpat šobrīd apspriestā Enerģētikas stratēģija lidz 2050. gadam prasīs kādu miljardu gadā lielas investīcijas, un daļa būs jādod tā vai citādi no valsts budžeta. Visdrīzāk par dividendēm no „Latvenergo” būs jāaizmirst.
Un kur to ņemt? Valsts ekonomika drīzāk samazinās nekā pieaug. Perspektīvas ir vājas. Aicinājumus dubultot ekonomiku pati ekonomika ar garantiju nesadzirdēs, jo reaģē tikai uz darbiem, nevis aicinājumiem, un tādi nav redzami. Ir arī tekošās vajadzības, uz kuru rēķina nesanāks neko papildus nofinansēt. Laijenas iniciatīva par papildu tēriņiem aizsardzībai uz ES un valstu pieļaujamā parāda sliekšņa palielināšanas rēķina no virknes valstu puses atbalstīta netiek. Tātad nebūs. Principā šaura bezizeja. No virknes projektu vai nu jāatsakās, vai ļoti būtiski jāsamazina apjoms. Bet kā tad samazinās? Tam pašam "airBaltic" neder iedot uz pusi mazāk naudas. Nobankrotēs tā kā tā.
Tai pašā laikā 2. pensiju fondā uz gada beigām bija aptuveni 8,8 miljardi eiro. Kārdinājums saprotams, un banku lobijs var izrādīties par vāju uz šādas naudas apgūšanas perspektīvu fona.
Cits jauns risks ir Trampa ekonomiskā politika. Tā ir skaidra, vienkārša un saprotama. Tramps grib attīstīt reālās ekonomikas sektoru ASV un atgriezt lielu daļu no ražošanas mājās. Taču to nevar izdarīt, kamēr ienesīgums no vērtspapīriem būtiski pārsniedz ienesīgumu no reālās ekonomikas sektora. Tātad peļņa no vērtspapīriem ir jāsamazina, bet ienesīgums no reālās ekonomikas jāpalielina.
Fondu tirgiem, turklāt visā pasaulē, jākrīt, ievedmuitām jāpalielina peļņa ASV teritorijā un jāsamazina citur, kapitālam jāpārvietojas uz ASV. Plāns vienkāršs, taču, vai un kā tas tiks realizēts, pašlaik nav paredzams. Taču vienu gan, vismaz īstermiņā, var paredzēt ar 100% garantiju. Pensiju plānu vērtība samazināsies un, iespējams, pat būtiski. Tāpat arī to plānojamais ienesīgums nākotnē.
Ja ieguldījumi 2. pensiju līmenī tāpat nebija izdevīgi uzkrāšanas nolūkiem, tad tagad tie kļūst faktiski par vēl vienu nodokli, kuru iekasēs par labu lielajām finanšu korporācijām. Tās šobrīd apkalpo 58,5 triljonus USD vērto planētas pensiju fondu portfeli gandrīz kā bezsaimnieka mantu un vēl pacīnīsies par savas ietekmes saglabāšanu. Maziņa valsts var izsprukt, vismaz mēģināt tikt laukā no šīs shēmas. Lielai tas ir faktiski neiespējami, jo nograus visu sistēmu.
Igauņi mums parādīja iespēju. Ja būtu savlaicīgi sākuši pielāgoties jaunajiem izaicinājumiem, tad varbūt šie 8,8 miljardi jau vismaz daļēji sāktu strādāt uz Latvijas ekonomiku. Turpmākie 2. pensiju līmeņa zaudējumi lai paliek kā finanšu pratības eksāmena rezultāti to īpašniekiem un uz divu pēdējo labklājības ministru Eglīša un Auguļa sirdsapziņas.
P.S. Šodien apskatījos portālā manabalss.lv iniciatīvas "PAR PENSIJU 2. LĪMEŅA BRĪVPRĀTĪGUMU UN 6% MAZĀKIEM NODOKĻIEM" rezultātu. Līdz šim finanšu pratības eksāmenu sekmīgi ir nokārtojuši tikai 5345 Latvijas iedzīvotāji. Diemžēl šeit ir kolektīvā atbildība.