Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kamēr vēl atlikusī brīvā Krievija pārvācas uz Rietumiem, tajā skaitā Latviju, tikmēr mūsu sabiedrībā uzpeld jautājums: ko darīt ar tādiem krieviem, kas tikai tagad “pēkšņi sapratuši”, cik Putina režīms noziedzīgs?

Visiem ir skaidrs, ka Latvijā patvērumu atraduši kārtīgi, godājami krievi, ar kuriem Putina režīms nav varējis sadzīvot, tāpēc režīms vērsies pret viņiem. Labi zināms piemērs ir “Meduza” komanda, kas savulaik strādāja “Lenta.ru” un ko pilnā sastāvā atlaida, jo viņi pirms 8 gadiem atteicās rakstīt melus par Krimas aneksiju un karu Donbasā.

Vitālijs Manskis, Ukrainā dzimušais krievu dokumentālā kino režisors, jau labus gadus strādā pamatā no Rīgas un uz šejieni pārcēlis arī savu filmu studiju “Vertov” līdz ar festivālu “Artdocfest”.

Tagad viņiem pievienojusies “Novaya Gazeta” redakcija pilnā sastāvā, ieskaitot galveno redaktoru, Nobela Miera prēmijas laureātu Dmitriju Muratovu. Savulaik šo izdevumu kā pirmo pilnībā neatkarīgo Krievijas avīzi nodibināja deviņdesmito gadu sākumā; tagad tā atkal palikusi pēdējā.

Krievu nacionālistu rakstnieks Dmitrijs Savvins, kurš no Putina režīma puses izpelnījās kratīšanas un aizturēšanas, pirms daudziem gadiem ieguva politisko patvērumu Latvijā, dzīvo Liepājā, iemācījies latviski un tagad jau kļuvis par latviešu rakstnieku ar savu jaunāko romānu “Rīts brīvajā Latvijā. Antiutopija”.

Tad ir tādi cilvēki, galvenokārt mākslinieki, kuru darbs nav politisks, taču kuri savas patstāvības dēļ tāpat nepatīk Putinam. Kā piemēru var minēt Allu Pugačovu un Maksimu Galkinu — šie skatuves mākslinieki ne reizi vien izsmējuši un parodējuši Putinu, turklāt tik intelektuālā veidā, ka režīms nezina, kā atbildēt. Neliksi taču cietumā Pugačovu, kura kaut kādā oficiālā pasākumā it kā nejauši “aizmirst” somiņu uz klavierēm un pēc tam komentē — labi, ka neviens nav pievācis, nav jau tik vērtīga kā Krima.

Tādi cilvēki, starp citu, nav tikai Krievijā — arī Baltkrievijā cilvēkiem jādodas trimdas gaitās. Piemēram, folkmetāla grupas “Gods Tower” dziedātājam Vladislavam Navažilajam jau gadu jādzīvo Viļņā. Dzimtenē viņam piespriesti trīs gadi par “share” pogas nospiešanu kādam varai netīkamam soctīklu komentāram. Kad viņš tiks mājās, neviens nezina.

Tagad pie mums ierodas Čulpana Nail-kizi Hamatova, kas agrāk figurējusi kā “Putina personīgā aktrise”, bijusi pat viena no “uzticības personām”, kas formāli izvirzījusi Putina kandidatūru uz prezidenta vēlēšanām. (Krievijā “dovērennoje ļicō” ir juridisks termins: tie ir cilvēki, kas ar saviem personīgajiem parakstiem veido nelielu, īpaši atlasītu vēlētāju grupu, kas oficiāli izvirza kādu no kandidātiem. Jā, jūs nepārlasījāties: demokrātiskā valstī vēlētāji spriež, kādus kandidātus atzīt par pietiekami uzticamiem izvirzīšanai, tikmēr Krievijā liels gods skaitās, ja kandidāts Putins izvēlas tevi par uzticības personu, kas ir pietiekami uzticama, lai varētu uzticēt Putina pieteikšanu vēlēšanām.)

Hamatova tagad pēkšņi nomainījusi uzskatus uz pretējiem, kas nav slikti un katrā gadījumā ir tikai viņas personīgā izvēle, uz ko jebkuram cilvēkam ir tiesības. Taču no viņas biogrāfijas redzams, ka viņai ar režīmu bijušas “love-hate-love” attiecības. Nevajag slavēt cilvēku tikai tāpēc vien, ka tas pēc 20 gadiem režīma paspārnē izdarīja izvēli, par kādu citi jau paspējuši cietumā izsēdēties — sākot no miljardiera Hodorkovska, turpinot ar Jakutijas šamani un beidzot ar “Pussy Riot” dalībniecēm.

Hamatovu vienlaikus var uzskatīt par piemēru tam, kā cilvēki līdz pēdējam turas pie Putina Krievijas, izmantojot visas iespējas pelnīt lielu naudu un rēgoties Putina apmaksātajos propagandas mediju resursos, un “izdara personīgo izvēli” tikai tad, kad šai Leiputrijai gals klāt jebkurā variantā.

Šādus cilvēkus nevajadzētu tagad glorificēt un atbalstīt. Cieņu un atbalstu ir pelnījuši tie, kas nostājās pret Putinu un viņa režīmu tad, kad režīms bija savā apogejā un kad iestāties pret to — jebkādā veidā — nozīmēja aresta draudus, piekaušanu vai pat nāvi no lodes (Ņemcovs) un radiācijas (Ļitviņenko). Nosodīt cūku stalli tikai tad, kad pēc 20 gadiem beidzot sile tukša un sasista, tad beidzot aicināt visus vienreiz  izvākties no mēsliem — tā nav īsti uzskatāma par pilsonisko nostāju, ja tiek izteikta kombikorma padeves apsīkuma dēļ.

Vēl būs jautājums par tādiem kā Leonīds Ragozins (tas, kurš žurnālists un visvisādu nezināmu finansētāju atbalstītu, tikai ne brīvajā tirgū strādājošu, mediju projektu darbonis — nevis tas Rogozins, kurš žurnālists un “Roskosmosa” priekšnieks).

Latvijas auditorijas nosodījumu Ragozins jau izpelnījās, iepriekšējos gados atkārtojot Kremļa naratīvus par “neonacistiem” un “ļauno Azovas” pulku — to pašu, ko rašisti līdz ar civiliedzīvotāju tūkstošiem tagad cenšas iznīcināt “Azovstaļ” rūpnīcas drupās. Ragozinam vienreiz jau draudēja uzturēšanās atļaujas nepagarināšana. Varbūt tiešām tādiem laiks atpakaļ uz “mātušku”?

Novērtē šo rakstu:

142
37

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Kā Roma sabruks šoreiz?

FotoParalēles starp krīzē esošo Rietumu pasauli un Romas impēriju pēdējām dienām kairināja filozofu un analītiķu prātus jau 100 gadus atpakaļ.
Lasīt visu...

15

Vārda brīvības fonds 1. aprīlī CC Atklāta vēstule kultūras ministram Naurim Puntulim

FotoŠopavasar fonds negaidītā kārtā saņēmis vairākas sabiedrībā pazīstamu cilvēku grēksūdžu vēstules, kuru saturu šeit pārstāstīsim īsi un koncentrētā veidā, jo mūsdienās sāpinošu un dvēseles dzīles atkailinošu tekstu palagus, kādas savulaik uzrakstījuši, piemēram, Svētais Augustīns (“Grēksūdze”) vai Mišels Fuko (“Miesas grēksūdze’) – tik garus gabalus lasīt nevienam nav laika.
Lasīt visu...

21

Nav taisnība, ka valsts palīdz uzņēmējiem. Valsts viņus mēdz reketēt

FotoValsts amatpersonas īpaši jau vēlēšanu laikā daudz runā par uzņēmējdarbības vides uzlabošanu, palīdzību uzņēmējiem, tiesiskumu un tā tālāk, un tā joprojām. Praksē gan mēdz būt citādāk, un valsts iestāžu vērsanās pret mani, manas ģimenes locekļiem un manis vadīto uzņēmumu liecina, ka realitāte var līdzināties absurda lugai.
Lasīt visu...

21

Korupcijas prakse perifērijā – Balvos

FotoKonkrētā piemērā – Balvos. 2022.gada oktobrī uz ceļa, kuru kā taisnāko vairāk nekā 30 gadus lieto mazdārziņu īpašnieki, bez brīdinājumiem tika nostiepta ķēde, kurā par laimi nelaimē ar salīdzinoši lēnu ātrumu (ap 15 km stundā) ietriecās motocikla vadītājs kurš guva nopietnas kakla traumas.
Lasīt visu...

12

Kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā

FotoVēlos Jūs informēt, kas notiek Valmieras policijā un prokuratūrā.Jau neskaitāmas reizes pēdējo pāris gadu laikā tiek ierosinātas krimināllietas par izvarošanu. Tiek aizturēti cilvēki, kuri pēc pāris mēnešiem tiek atbrīvoti. Bet tajā pašā laikā cietušās personas saņem no valsts atlīdzību, kas paredzēta cietušām personām
Lasīt visu...

21

Levita kungs, mēs gribam 0,16% no iekšzemes kopprodukta, nevis valsts radio un TV sakārtošanu!

FotoPirms vairāk nekā desmit gadiem politiskajā dienaskārtībā pirmoreiz nonāca jautājums par Latvijas sabiedrisko mediju apvienošanu. Toreiz Latvijas Radio iestājās pret to, jo apvienošanās sākotnējais ambiciozais plāns toreizējā resursu trūkuma situācijā bija nerealizējams, savukārt apvienošanās, neieguldot nepieciešamos finanšu līdzekļus attīstībai, solīja vairāk risku nekā ieguvumu. Procesa virzītāji aizrautīgi runāja par sinerģiju, kas veidosies apvienotajā medijā, tajā pašā laikā nespējot kliedēt bažas par to, vai:
Lasīt visu...

21

Sazvērestības teoriju cienītājiem ir jāpajautā sev: bet kāda ilgtermiņa mērķa labā darbojos es?

FotoPirms ejam tālāk, ir jāuzsver, ka sazvērestības teoriju patiesums šeit nav būtisks. Vārdu savienojums “sazvērestības teorija” sākotnēji nenozīmē, ka šī teorija pauž nepatiesību, vien to, ka tā apraksta vairāku spēlētāju sazvērēšanos. Taču skaidrs, ka mūsdienās šim vārdu savienojumam ir negatīva konotācija — ar to apzīmē stāstus, kurus publiskajā telpā nav pieņemts uzskatīt par patiesiem.
Lasīt visu...

18

“Demokrātijas akadēmija” vēlas demokrātiju, par kuru maksā visi citi!

Foto16.martā Ogres muzejā notika pasākums “Demokrātijas akadēmijai”. Tā ir programma, kuru par dažādu fondu, tostarp Sorosa fonda “DOTS”, naudu īsteno vairākas biedrības. “Akadēmiķi” apmeklēja muzeju, bet “aizmirsa” par to samaksāt.
Lasīt visu...

21

Pārdomas saistībā ar veselības aprūpes budžetu 2023. gadā

FotoUzstādījums, ka, pirms nav veiktas reformas, veselības aprūpes budžetu ir racionāli papildināt vien tehniski, vedina minēt, vai tiešām valdība sāk cīņu ar lielāko šķērsli nozarē, proti, hroniski samilzušo administratīvo vājumu. Gadiem ilgi Nacionālais veselības dienests un Veselības ministrija apzināti vairījušies veikt reālu pārraudzību, cik lietderīgi ārstniecības iestādes izmanto piešķirtos līdzekļus, kas paredzēti deleģēto valsts pārvaldes uzdevumu izpildei, lai sniegtu iedzīvotājiem valsts nodrošinātos veselības aprūpes pakalpojumus. Ja tiks īstenota reāla padotība, iestādes riskēs aizskart medicīnas establišmenta intereses.
Lasīt visu...

Lursoft