Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
NĀVE audiogrāmata

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Kaut arī valdības veidošana negāja tik raiti, kā vēlētos, un profesionāļi rūpīgi strādāja pie valdības deklarācijas, pēdējā brīdi parādījās pārsteigumi ministru kandidātu izvēlē Apvienotajam sarakstam, kas uz veselības ministra amatu izvirzīja administratori Līgu Menģelsoni. Viņa pēdējos desmit gadus vada nelielu biroju Latvijas Darba devēju konfederācijā (LDDk) un uzstājas kā LDDK seja dažādos jautājumos, visbiežāk kā lobijs kādām konkrētām interesēm bez jekādas saistības ar veselības aprūpes jomu.

Pati L. Menģelsone ne tikai nepiedalījās deklarācijas tapšanā nepietiekošās kompetences veselības aprūpes jomā dēļ, bet arī pameta „Apvienotā saraksta” „pelēkā kardināla” Ulda Pīlēna organizēto biedrību. Bet viņai lieliski izdevās “pēdējā brīža efekts”, uzrodoties no nekurienes.

Visas ministrijas var iedalīt tādās ministrijās, kur ne sevišķi izjūt ministra iztrūkstošo kompetenci konkrētā jomā, jo darbs rit pats par sevi, un tādās, kur kaut kas tomēr ir jāsaprot, - jo sevišķi tāda ir Veselības ministrija, kurā jāsaprot ne tikai procesi, bet arī procesu būtība un to dažādās profesionālās nianses.

Ir jauki, ka jaunā ministre uzsāk savu darbu ar tādiem skaļiem saukļiem kā “lētākas zāles”, “veselības aprūpes pakalpojumus visiem”, “pārskatīt tarifus”, “lielākas algas”, “labsajūtu ārstiem”… Bet kur tiks meklēta nauda nozares iekšienē? Visi nozarē atzīst, ka kopumā naudas ir par maz un iespējas rezervēm nav lielas.

Kā piemēru milzīgam izdevumu pieaugumam jaunā veselības ministre L.Meņģelsone „Rīta Panorāmas” intervijā minēja operācijas paladziņa cenas pieaugumu par 400%, ko grasās kompensēt tarifā. Lieki piebilst, ka daļa medicīnas personāla vēl atceras padomju laikus ar sterilizatoriem, paštaisītiem marles tuferiem un plāksnītēm, kā arī bezgalīgi sterilizētu operācijas veļu, kas noteikti ir lētāk, taču prasa lieku darbu, resursu tēriņu un vēlāk pielietotais medicīniskais materiāls nebūt nav tās augstākās kvalitātes.

Kultūras nozares pārstāvji un biroja klerki vienkārši nezina medicīnas specifiku, un nevar noliegt, ka daudzās jomās veselības aprūpē viņi grib braukt ar jaudīgu sporta mersedesu, kaut naudas nepietiek ne benzīnam, ne rezerves daļām.

Būs interesanti redzēt, kur tad tās rezerves tiks meklētas. Vai tiešām privātajā sektorā, kurš nekautrējas atzīt, ka COVID 19 laiki ir bijuši labākie pastāvēšanas vēsturē, piemērām, „E.Gulbja laboratorijas” gada peļņa pārsniedz 20 miljonus eiro, bet „Veselības centram 4” šis ir bijis labākais gads tā pastāvēšanas vēsturē.

Tad loģiski, ka šeit noteikti varētu meklēt resnos runčus un kaut vai pārskatīt valsts apmaksātās laboratorijas pakalpojumu cenas, kur pat ar neapbruņotu aci redzams uzcenojums no 50 līdz 200%  par atsevišķiem testiem, kaut valsts kapitālsabiedrības nepiedalās testu veikšanā un šādas peļņas iespējas neizmanto.

Tai pat laikā Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (RAKUS) investējusi no saviem līdzekļiem 10 miljonus eiro laboratorijas sistēmas automatizēšanā, ko nav darījusi neviena privātā laboratorija. Būs interesanti, vai un kā tiks vērtēts darba ražīgums, ārstēšanas efektivitāte, ārstniecības kvalitāte, uz pacientu orientēti rezultāti, kur tiešām ir vislielākās rezerves, taču tur bez kvalificēta mediķa pieredzes un izglītības neiztikt.

Jāatzīst, ka iepriekšējie ministri pat apzināti šīs veselības aprūpes jomas neaiztika, jo jebkura vēlme piesaistīt šo kontrolei, izcēla lielu viļņošanos un ātri tika apslāpēta. Skat., piemēram:

https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/par-spiti-nozares-iebildumiem-samazina-samaksu-par-radiologijas-izmeklejumu-iekartu-amortizaciju.a230124/

https://medicine.lv/raksti/53d20b3b-f3f4-41ea-a458-bbb535960172

Būtu interesanti redzēt biznesa pamatojumu šādam valsts kapitālsabiedrības projektam, kā arī citiem mega ieguldījumiem – tādiem kā mobilais morgs, eksperimentāla uroloģijas iekārta, pārāk augstas prasības radioloģijas un izmeklējumu iekārtām ar piebildi “vienīgās Baltijā” utt., īpaši, ka jau vairākus gadus slimnīcas darbu uzrauga atklātā konkursā izraudzītā padome, kur viens padomes loceklis tāpat kā Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS) un Bērnu Klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) ir no citas ES valsts un faktiski nav uz vietas sastopams.

Būtu svarīgi uzzināt, kāda ir RAKUS padomes loma krīzes situācijā ar Latvijas Onkoloģijas centra mediķiem un problēmām radioloģijas darba organizēšanā?

Skat.: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/lielo-slimnicu-padomju-pustermina-paveikta-vertejums--no-labiem-vardiem-lidz-pamatigai-kritikai.a477435/

PSKUS padome nebija pamanījusi problēmas ar aknu transplantācijas operācijām – augsto mirstību un/vai mazo apjomu pretēji tam, kā no slimnīcas puses tika solīts šo pakalpojumu uzsākot, lai pacientiem nebūtu jādodas ārpus valsts. Vēl joprojām nav sakārtotas donoru apmaiņas tīkla prasības, un pacientiem apmaiņas rezultātā nav iespējas ātrāk veikt operācijas.

PSKUS padome vēl joprojām nav pamanījusi Kardioloģijas centra krietni lielākās algas nekā vidēji slimnīcā kopumā, kaut visās nodaļās darba apstākļi un intensitāte ir ļoti augsti, jo īpaši uzņemšanā.

BKUS par savu naudu ir attīstījusi mākslas objektus un dizainu  telpās un teritorijā, tai pat laikā maziem pacientiem ir jāgaida garas rindas, lai saņemtu it kā valsts garantētos medicīnas izmeklējumus un konsultācijas. Nemitīgas prezentācijas un ekosistēmas, kaut nodaļu un struktūrvienību mediķi ir pārstrādājušies un netiek atbilstoši atbalstīti, kā rezultātā  pārdeg no pārslodzes.

PSKUS un īpaši BKUS valdes locekļi ir ļoti darbaspējīgi, viņi spēj apvienot savus valdes priekšsēdētaja amatus un locekļu amatus vēl ar citu slimnīcu un valsts kapitālsabiedrību valdes un padomes locekļu amatiem, bet nav manīts, ka pēc 16 stundu darbadienas būtu saguruši vai pārstrādājušies.

Visi Latvijas pacienti un viņu radinieki ir saskārušies ar maksas medicīnu, kur nav skaidras robežas, kur beidzas valsts un sākas maksas pakalpojumi un kādā laika periodā tie ir jānodrošina, kas rada augstākos līdzmaksājumus no ES valstīm, bet diemžēl pašus sliktākos veselības rādītājus ES valstu vidū.

Kad tiks definēta robeža, kur valsts un pašvaldību slimnīcas pērk ārpakalpojumus, piemēram, radioloģijā un laboratorijās, tai pat laikā visas slimnīcas ir SIA un apzināti vai sliktā menedžmenta dēļ pašas nevar tos nodrošināt, kur nu vēl pelnīt kā privātajā sektorā, kas lielā mērā tiek atbalstīts no Veselības ministrijas un Nacionālā veselības dienesta puses? Kā pusē nostāsies L. Meņģelsone?

Pirmās simt dienas paies ātri. Interesanti, kādi ir kritēriji partijām un tieši Apvienotajam sarakstam, - kas ministram ļauj turpināt darbu vai arī tiek nominēts cits kandidāts? Un vispār – cik gari ir šie rezervistu soliņi, ja tādi ir? Vai arī Kariņa otrā valdība turpinās ierasto darba stilu, ka strādā, kā nu sanāk, citas valdības nav iespējamas!

L.Meņģelsonei esot raksturā visus darbus sākt ar auditu. Vai viņai būs apņemšanās izvērtēt Covid 19 laika miljoniem dārgās nejēdzīgās izšķērdības, kuras veica Veselības ministrijas pianists ar ministru prezidenta Kariņa akceptu (un kuras turpinās, tērējot jau tā plāno budžetu medicīnā), vai arī “vārna vārnai acī neknābj” un “nespļaus jau akā, no kuras dzer”? Tas ir, runās par finanšu efektivitāti, bet nemanīs vakardienas nejēdzīgos tēriņus, jo premjers jau tas pats vien palicis… 

Novērtē šo rakstu:

125
14

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Raidījumam “Nekā personīga” jāatsauc viltus ziņas

FotoStarptautiskais preču tirdzniecības uzņēmums „TELF AG” pieprasa atsaukt uz viltus ziņām balstītus apmelojumus, kurus kā sensacionālu sižetu “Caur Latviju akmeņogles eksportē firma, kas vainota “Vagner” grupas finansēšanā” svētdien, 15. janvārī skatītājiem piedāvāja Artas Ģigas (attēlā) vadītās producentu grupas  RedDotMedia raidījums “Nekā personīga”.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem. Nobeigums

FotoES un ASV stratēģiskie mērķi šobrīd sakrīt, abiem vajadzīga Krievijas paralīze. ES – lai izdzīvotu, bet ASV - lai saistītu Krieviju kā Ķīnas partneri un sabiedroto. Nav noslēpums, ka Ķīnas neitralizēšanai angloamerikāņu pasaule nolēmusi veidot jaunu bloku AUKUS, kur ietilptu visas Britu sadraudzības valstis un, iespējams, Japāna.
Lasīt visu...

21

Jana Brēmera 1. vēstule pigmejiem

FotoBezgalīgi var vērot uguni, mākoņus, pa upi peldošus liberāļu līķus un aktīvo idiotu rosību, mēģinot vadīt Latvijas valsti. Acīmredzami, ka šī vadīšana ir pilnīgi ačgārna un nekādus rezultātus nedod. Un tas ir saprotams, jo valsts stūre ir nodevēju, nejēgu, ārzemju aģentu un politisku pigmeju rokās. Savukārt propagandas nomāktie ierindas pigmeji, kas izglītības dēļ nespēj saprast visa notiekošā jēgu, ir cietēji, jo tiek maldināti, izdilst un iet mazumā.
Lasīt visu...

3

Vēsturnieku komisiju es nolikvidēju, bet tagad nāk prezidenta vēlēšanas – varētu vietā uzcirst veselu institūtu

FotoDāmas un kungi! Godātie skolotāji! Es tiešām priecājos par šo vēstures skolotāju konferenci. Tas, manuprāt, Latvijas valstij ir ļoti būtisks temats.
Lasīt visu...

21

Īsumā par “visu ģimeņu” absurdu

FotoValstī, kurā pietiek pavisam reālu un steidzami risināmu problēmu, ir mēģinājumi pacelt dažu jautājumu aktualitāti ar iespējami lielāku troksni. T.s. “partnerattiecību”, “visu ģimeņu” (vienalga, kā tagad sauc mēģinājumus panākt viendzimuma laulību atzīšanu) tēma nav tā, kurai es gribētu veltīt sevišķi daudz uzmanības. Bet troksnis ir liels, un tāpēc ir vērts atkārtot dažas lietas, kas ir aksiomas.
Lasīt visu...

21

Medikamentu pieejamības atslēga – vietējie ražotāji

FotoNav noslēpums, ka nu jau vairākus mēnešus akūti trūkst zāļu gan aptieku plauktos, gan slimnīcās. Kāpēc tā? Lai gan Latvijas farmācijas nozarei ir daudz, ko piedāvāt – izcila zinātniskā bāze, vērtīgas tradīcijas, patiešām kvalitatīvi un konkurētspējīgi produkti, tomēr 95% zāļu tirgus veido importa produkti.
Lasīt visu...

21

Mēs salauzām izglītības mugurkaulu un nogrāvām izglītības pamatus

FotoAtgriežos pie šīs bildes, jo tai ir lielāka jēga, nekā šķiet ar pirmo acu uzmetienu. Pusgadu pastrādājot skolā, es sapratu, ka mani priekšstati par izglītības sistēmas degradācijas procesu ir nepilnīgi. Neteikšu, ka tagad es visu saprotu līdz galam, bet dažas lietas noteikti esmu sapratis labāk. Un viens secinājums ir šāds: mūsu izglītības sistēma tika nolemta kraham nevis tajā brīdī, kad mēs sākām ieviest degradējošas mācību programmas, bet tad, kad mēs salauzām izglītības procesa ētisko mugurkaulu.
Lasīt visu...

21

Izdevusies valsts

Foto1. Es šodien, 2023.gada 18.janvārī saņēmu kārtējo Latvijas Republikas tiesas spriedumu ar tūkstošu eiro sodiem par “distancēšanos neievērošanu” pirms vairāk nekā diviem gadiem. Ar mani “nedistancējās” daži cilvēki, ar kuriem draudzīgi parunājām. Par to mūs izdrāza “izdevusies valsts”, kaut gan neviens necieta, nevienam no klātesošajiem nekas ļauns netika nodarīts un arī šodien pasaulē ir jau pierādīts, ka distancēšanās bija lielākais absurds pasaules vēsturē.
Lasīt visu...

21

Mammu, es gribu, mammu, es gribu, es gribu, gribu, gribu, gribu, gribu!

FotoJaunā Rīgas teātra (JRT) Lāčplēša ielas mājas remonts turpinās jau 5 gadus un ir atkal iestrēdzis. Darbu pabeigšanas termiņš atkal nav zināms, un pašlaik jau tiek runāts par līguma laušanu starp darba pasūtītāju (Valsts nekustamie īpašumi) un celtniekiem (Skonto). Tas savukārt nozīmētu remonta beigu atlikšanu vēl uz 2-3 gadiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vai, izmetot no mācību satura vēsturi, neesam rīkojušies līdzīgi kā traks cilvēks, kas stāda ķiršu mīkstumus?

Sākot pārdomas par vēsturnieku tikšanos ar valsts prezidentu (13.01.23.) ienāca...

Foto

Kādu nacionālismu mums vajag?

Ir laiki, kuros notiek viss, kas sakrājies desmitgadēs. Kopš Krievijas pilna apmēra uzbrukuma Ukrainai ir sācies tieši šāds laiks. Prasība pēc atbrīvošanās...

Foto

Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju uzņemties krīzes vadību

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš saistībā ar plūdiem Jēkabpils novadā kārtējo reizi demonstrē nespēju...

Foto

Kā Ašeradens restartēs VID?

Finanšu ministra postenis pārsvarā pienākas premjera partijai. Bez valsts budžeta vadības finanšu ministra pārziņā ir arī valsts asinsrite – nodokļu maksātāju veiktie...

Foto

Iestājamies pret Andas Nulles reputācijas graušanu un profesionālās darbības ierobežošanu

Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) atkārtoti vērsusies pie valsts prezidenta, ministru prezidenta un veselības ministres par atsauktās...

Foto

Stigmatizētājus – pie atbildības!

Pagājušā gada 15. decembrī 14.Saeima noraidīja likumprojektu “Civilās savienības likums”, kam bija jākalpo par tiesisko pamatu visu ģimeņu tiesiskās aizsardzības nodrošināšanai, lai...

Foto

Bīstamās garšas – veipošanas spožums un posts!

Kopš elektronisko cigarešu izgudrošanas veipošana ir kļuvusi par vienu no pasaulē populārākiem nikotīna uzņemšanas veidiem. Sākotnēji radītas kā viens...

Foto

Kremlini un globālisti vienojas latviešu valodas noniecināšanā

Jautājums par latviešu valodas lomu un vietu Latvijas valstī nepazūd no dienaskārtības jau kopš neatkarības atjaunošanas pirmajām dienām. Lai...

Foto

Trūkst sīko vagariņu

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs...

Foto

Ja vairākums grib tā dzīvot, tad lai arī tā dzīvo

Mani domubiedri. Ļaudis, kuri domā līdzīgi man. Ļaudis, kuri redz nolaisto valsti, nolaisto izglītību, nolaisto visu,...

Foto

Vai īstais brīdis skatīt tarifu pieteikumu?

14. decembra LTV raidījumā Kas notiek Latvijā piedalījās Augstsprieguma tīkla (AST) un Sadales tīkla (ST) vadība, ekonomikas un topošais finanšu ministrs, vairāki eksperti. Vispirms atgādināšu, ka 2000.gadā...

Foto

Marksisms vienmēr centies balstīties tieši uz šīm starpslāņu aprindām

Pēc tam, kad Saeimas Juridiskā komisija 6. decembrī nolēma apturēt darbu pie Civilās savienības likuma, bet Saeima...