Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Valsts ieņēmumu dienests (VID) nav tā populārākā valsts iestāde, un tam ir vairāki iemesli. Sāpīgākais no tiem ir korupcija. Piemēram, ziņa, ka Terehovas muitas punktā vienlaicīgi tiek aizturēti nevis viens vai divi, bet veseli 29 darbinieki, liek uzjautrināties (pēc tam gan raudiens uznāk).

Tāpat šīs iestādes būtība nav diez ko populāra pati par sevi, jo pat apzinīgākie cilvēki nevēlas šķirties no savas naudas. Vēl jo vairāk, ja nabadzības līmenis sabiedrībā ir augsts, nav uzticība, ka valsts nauda tiek izlietota efektīvi, bet daži deputāti atļaujas pagulēt budžeta debašu laikā. Tomēr nodokļi ir vajadzīgi, lai mums būtu ceļi, ugunsdzēsēji, skolas un vēl daudzas citas lietas, lai kāda arī reizēm nebūtu šo pakalpojumu kvalitāte (zinu, zinu – ceļi ir s…īgi, autor, aizver žākli).

Tomēr bez iepriekšminētajiem iemesliem varam izdalīt vēl vienu cēloni – nekompetence jeb zināšanu trūkums. Būtiski paturēt prātā, ka korupcija un nekompetence nav viens un tas pats.

VID darba apjoms ir milzīgs, bet resursi ir ierobežoti. Tāpēc VID darbojas pēc tāda kā konveijera principa. Sākotnēji tiek pieņemts liels lēmumu skaits. Lielākā daļā no tiem ir juridiski pareiza, bet daļa ir kļūdaina. Kļūdainos lēmumus persona var apstrīdēt VID ģenerāldirektoram. Šeit daļa no kļūdām tiek novērstas.

Pārējās kļūdas (ja tādas tiešām pastāv) jau nonāk tiesas konveijerā, kurš arī darbojas pēc līdzīga principa. Lielā konveijera funkciju izpilda Administratīvā rajona tiesa, vidējā konveijera funkciju Administratīvā apgabaltiesa, bet gala vārdu saka Augstākā tiesa – rūpnīcas kvalitātes galvenais kontrolieris.

Atļaušos pateikt, ka mūsu tiesās nodokļu lietās taisnību var atrast. Un, jā, administratīvajā tiesā taisnību patiešām var atrast, jo caurkrituši prokurori, geji un mocekle Sanita Ješuā Osipova nav vienīgās tiesu varas redzamības lokā esošās lietas. Tā ir tikai maza daļa.

Būšu nepopulārs, jo uzskatu, ka šāda sistēma ir pareiza un pat nepieciešama. Nav sagaidāms, ka pilnīgi katrai VID lietai, jo īpaši juridiski vienkāršai, tiks patērēts liels laika resurss. Tā vai citādi, dienas beigās jebkurai valsts pārvaldes iestādei ir jāizpilda savas funkcijas esošo resursu ietvaros, bet resurss nekad nebūs pietiekams.

Tomēr šis konveijers pieprasa vienu lietu – jo augstāks līmenis, jo gudrākas galvas. Toties zivs pūst no galvas. VID konveijera gudrās galvas ir Juridiskās un pirmstiesas strīdu izskatīšanas pārvaldes (JIPSIP) juristi. Viena daļa no šiem juristiem skata apstrīdēšanas iesniegumus par sākotnēji pieņemtajiem lēmumiem un eventuāli sagatavo ģenerāldirektora lēmumprojektu par sūdzības izskatīšanu.

No šo cilvēku kompetences daudz kas izšķiras. Šie cilvēki var atrisināt strīdu iestādē bez tiesas iesaistes, tādējādi aiztaupot tiesas resursu, kā arī neiesaldējot uzņēmēju naudas līdzekļus. Turklāt šie cilvēki ir tas siets, kas var koriģēt lielo konveijeru, lai pārtrauc taisīt brāķi. Ja lēmums būs nelabvēlīgs, tad no lēmumā ietvertā pamatojuma arī būs atkarīgs tas, vai lēmums tiks pārsūdzēts. Proti, vai tajā ietvertā argumentācija pārliecina vai, tieši pretēji, jurists sajutīs asins smaku un ieteiks klientam iet uz tiesu.

Tātad, ja viena daļa no JIPSIPiešu korpusa skata apstrīdēšanas, tad otrā dodas uz tiesām. Šeit maza piezīme. VID pārstāvi tiesā saista VID ģenerāldirektora lēmuma saturs. Pat, ja lieta, iekšējā slengā runājot, ir Debila (ar lielo D), tad iespējas šeit kaut ko labot ir mazas.

Sens nostāsts vēsta, ka kāds tiesnesis VID pārstāvim ir jautājis, vai viņš ir idiots. Pārstāvis nedaudz apdomājās un atbildēja, ka nē, viņš nav idiots, bet gan Valsts ieņēmuma dienesta pārstāvis. Tāpēc šeit tomēr norādīšu saviem amata brāļiem, ka patiesībā ir liela atšķirība starp idiotu un VID pārstāvi tiesā nodokļu lietā.

Pat, ja šis darbinieks iekšēji lēmumam nepiekrīt par 120%, tad tomēr sistēma un Administratīvā procesa likuma regulējums viņam uzliek par pienākumu tēlot idiotu. Tāpēc nevajag tiesās pārāk iekarst un domāt, ka cilvēks par saviem vārdiem stāv un krīt. Guļošo nesit, nu, vismaz nespārda.

VID pārstāvim tāpat kā apstrīdēšanas juristam tiesā ir jābūt savu uzdevumu augstumos. Jāatzīst, ka administratīvais process ir pateicīgāks ne tik kompetentiem juristiem salīdzinājumā ar to pašu civilprocesu. Šajā juridiskā procesa veidā darbojas objektīvās izmeklēšanas princips, kas tiesai dod tiesības un pat uzliek par pienākumu būt aktīvai patiesības noskaidrošanā.

Reizēm šis princips iegūst deģeneratīvas iezīmes. Tas ir gadījumos, kad VID savas funkcijas uzkrauj tiesām – jau procesā iestādē nav savākti visi pierādījumi, tiek ignorēta judikatūra, VID pārstāvim tiesas sēdē vispār nav ko pateikt. Mēdz gadīties, ka VID pārstāvim nav neviena jautājuma lieciniekiem, nav iebildumu, ka tiesā pieteicējs iesniedz jaunus, lasi, sazīmētus dokumentus u.tml. Reizēm VID pārstāvis nav pat jaudājis iepazīties ar lietas materiāliem un nespēj tiesnesim vienkāršos vārdos paskaidrot, kāda ir strīda būtība.

Vēl jautrāk ir, ja VID pārstāvis apstrīd darījumus, par kuriem lēmumā secināts pretējais. Secīgi tas viss noved pie tā, ka tiesa tiek izvesta no pacietības, bet pieteicējam rodas iespaids, ka tiesa tāda VID filiāle vien ir, kas visas VID kļūdas izlabos. Tikmēr VID pārstāvis sēž un bolās: “Ko ta es, tiesnese izdomās, objektīvā izmeklēšana, tā sacīt.” Novērojumi liecina, ka VID uzvarēto lietu skaits krītas…

Tomēr Administratīvā procesa likums un tā evaņģēlijs violetajos vākos runā par ko citu. Par tādu administratīvo procesu iestādē, kur katrs nedaudz sarežģītāks nodokļu likumu piemērošanas gadījums uzreiz netiek traktēts kā izvairīšanas no nodokļu samaksas. No sērijas: “Es nesaprotu, tad jau ir notikusi izvairīšanās no nodokļu samaksas, tā būs drošāk, lai tiesa domā, viņa gudra.”

Par tādu procesu, kura ietvaros jau iestādē tiek savākti visi pierādījumi un tiek skaidri nošķirts, vai tiek apstrīdēta preču esamība, vai to saņemšana no konkrētā nodokļu maksātāja. Par to, lai Augstākās tiesas judikatūra iestādes praksē tiek ņemta vērā vienmēr, nevis tiek piemērota kazuistiski. Lai būtu tā, ka VID pārstāvis tiesā savu nekompetenci nelāpa ar objektīvās izmeklēšanas principu, bet gan reāli aizstāv VID pozīciju. Par tādu procesu, kam nav vienmēr jābeidzas pēc trijiem četriem gadiem Senātā.

Vēl vajadzētu parunāt par nespēju/negribēšanu noziedzīgus nodarījumus nodokļu jomā nošķirt no administratīvi procesuāliem pārkāpumiem, kam arī ir kropļojoša ietekme uz nodokļu kontroles pasākumiem administratīvā procesa ietvaros, bet tas citai reizei, kad uznāks luste. Šādā griezumā gan būtu mazāk runas par nekompetenci, bet gan par savējo būšanām.

Skaidrs, ka problēma ir kompleksa un nav vienas panacejas. Valsts pārvalde visos laikos un visās valstīs pie visiem režīmiem ir veidojums pats par sevi. Tikai ar sev raksturīgu loģiku un sistēmu, kas manifestējas formālismā, favorītismā, atbildības novirzīšanā, konformismā un citās negatīvas izpausmēs, kuras privātajā sektorā nav tik izplatītas. Vēl jo vairāk, ja 50 gadus piespiedu kārtā bijā jādzīvo tajā miskastē, ko sauc par puskomunismu.

Tomēr ir arī tīri praktiskas lietiņas, ko var izdarīt un kas neprasa pārmērīgu resursu. Valsts pārvaldes iestādēs personāla atlases reālijas bieži ir tādas, ka uz jurista vakanci piesakās daži darbinieki, bet darbā tiek pieņemts tas, kurš ar lielām grūtībām māk uzrakstīt visas četras tiesību normu interpretācijas metodes. Tas nekas, ka cilvēks neatšķir administratīvo procesu no administratīvo pārkāpumu procesa.

Skaidrs, ka problēmas sakne ir atalgojums. Valsts pārvaldē kopumā tas ir zems. Kāds, protams, rakstīs dusmīgu komentāru, ka visi ierēdņi lielo čunguru grābj, būtu jau labi, bet tā nav. Kāds vēl teiks, ka vadītāji lielo čunguru grābj, var jau būt, bet salīdzinājumā ar ko? Juri no gatera, kam septiņi pirksti uz divām rokām, vai ekvivalenta līmeņa vadītāju privātajā sektorā?

Kā jau esat nopratuši, šī raksta autors ir jurists, kurš specializējas strīdos ar nodokļu administrāciju. Tāpēc jūtos gana kompetents, lai parunātu par juristu atalgojumu. Neieslīgstot detaļās, jurists var iet strādāt privātajā sektorā vai valsts pārvaldē. Protams, ka atalgojums pirmajā ir lielāks. Tomēr tā jau arī nav, ka vidusmēra jurists privātajā nopelna vairākus tūkstošus eiro mēnesī, tālu no sacītā.

Valsts pārvaldes juristiem algas ir zemas, tomēr ir daži izņēmumi, un viens no tiem tieši ir VID JIPSIP. Pati iestāde, sekojot jau manis aprakstītajam konveijera principam, saprot, ka šiem juristiem vajadzētu noteikt augstāku atalgojumu. Tie ir 1 000 līdz 1 200 EUR uz rokas (ja ir trīs gadu pieredze darbā valsts pārvaldē), kas juristam nav slikta alga.

Turklāt jāņem vērā, ka darbinieki saņem veselības apdrošināšanu, papildatvaļinājuma dienas, samaksu par virsstundām, atsevišķas prēmijas un valsts pārvaldei raksturīgo astoņu stundu darba dienu, ar to domājot, ka darbs tiešām ir astoņas stundas, nevis kā tas mēdz būt privātajā sektorā – brīvprātīgi piespiedu kārtā palikt darbā nedaudz ilgāk. Patiesībā šāda vakance pat gudro un spējīgo juristu galā nemaz nav tik slikta (arī augstskolas absolventus tā varētu piesaistīt).

Jautājums jau vispār ir plašāks, jo izpildvara, apzinoties nodokļu iekasēšanas funkcijas nozīmību, VID darbiniekiem ir paredzējusi lielāku atalgojumu nekā citās valsts pārvaldes iestādēs. Te runa nav tikai par JIPSIP, kas veido tikai niecīgu daļu no visa VID konglomerāta, bet arī pārējiem VID darbinieku amatiem.

Tomēr arī šāda valsts pārvaldes rīcība var nenest gaidīto rezultātu, kad personāla piesaistīšanas politika ir tizla. VID savas vakances reklamē tikai savā mājaslapā un NVA vakanču portālā.

Šobrīd lielu popularitāti ir iekarojis portāls CV.LV. Nolasot kāda lasītāja domu, nē, viņi man nav samaksājuši par šo rakstu, un pie viņiem nestrādāju. Godīgi sakot, pat nezinu, kurā brīdī šis portāls palika populārs. Svarīgs ir fakts, ka šobrīd tas ir vadošais darba sludinājumu portāls Latvijā. Katrā ziņā jēdzīgākās juristu vakances ir atrodamas tieši tur. Pieļauju, ka arī citās profesijās situācija ir līdzīga. Tāpat ir arī citi portāli, kaut arī ne tik populāri.

Kā redzams, CV.LV savas vakances publicē arī valsts pārvaldes iestādes. Piemēram, pašvaldības, Finanšu un kapitāla tirgus komisija, Konkurences padome, Valsts kontrole, Aizsardzības ministrija, Finanšu ministrija, Datu valsts inspekcija, Ieslodzījumu vietu pārvalde, Tiesu administrācija u.c. Toties gandrīz pati lielākā tiešās pārvaldes iestāde, kurā ir pietiekami daudz puslīdz konkurētspējīgas vakances, portālā nav atrodama.

Tāpat vēl no studiju laikiem atceros, kad caur LU JF darba devēji studentiem nosūtīja dažādus darba piedāvājumus. Arī lekcijās lektori mēdza aicināt dažādus profesiju pārstāvjus, kuri arī mēdza pareklamēt savu darbavietu. Kurss “Nodokļu tiesības” gan bija izņēmums. Tāpat vakances tiek publicētas portālā Jurista Vārds. Katrā ziņā iespēju ir daudz, bet Personālvadības pārvalde snauž.

Te starp citu vēl var parunāt, vai Latvijas juridiskās izglītības flagmanī – LU JF kvalitatīvā līmenī tiek docētas nodokļu tiesības. Varbūt niša RSU…?

Ko es ar to visu gribu pateikt, - arī valsts pārvaldei brīvā tirgus apstākļos par darbiniekiem ir jācīnās, lai uz iestādi atnāktu strādāt pēc iespējas spējīgi cilvēki, nevis lekciju pēdējais sols.

Kāds varbūt teiks, ka šāda proaktīva rīcība prasa naudu. Jā, piemēram, lētākais sludinājums tajā pašā CV.LV maksā aptuveni 60 EUR. Tomēr šāda summa iepretim VID nozīmībai valsts pārvaldes jomā nav tik liela. Turklāt arī te var domāt par konkrētu vakanču reklamēšanas prioritizēšanu. Katrā ziņā, ja šādā veidā izdodas piesaistīt kaut dažus kompetentus darbiniekus gadā, valsts resursa ietaupījums būs milzīgs.

Piemēram, tāda lieta, kas netiek sevišķi afišēta. Likuma “Par nodokļiem un nodevām” 28.pants paredz arī nokavējuma naudu valstij. T.i., ja lieta tiesā tiek zaudēta, tad valstij par aizturēto naudu pieteicējam ir jāmaksā procents. Tiesa gan, procents ir mazs (0,03% dienā), bet, ja summa ir liela, bet tiesvedība ilga, tad galā jau sanāk vairāki desmiti un simti tūkstoši.

Es nenoliedzu VID tiesības iet līdz Senātam (arī VID ļoti bieži ir taisnība), bet, ja kādā lietā jurists ir pietiekami gudrs, lai ar argumentiem pārliecinātu, ka strīdu nav jēgas turpināt, tad ietaupījums var sanākt visai prāvs. Interesanti, vai VID šādu statistiku vispār apkopo? Varbūt Valsts kontrole kādreiz aizķers.

Vienkāršots piemērs: VID atsaka PVN pārmaksu 400 000 EUR. Augstākā tiesa noraida VID kasācijas sūdzību un stājas spēkā otrās instances tiesas spriedums. Jau ir pagājuši divi gadi. Tad procents (zaudējumi budžetam) būs ((400 000*0,0003)*365)*2=87 600 EUR. Dievs nedod, ka vēl kāds gudrinieks uz Politisko tiesu neaiziet, jo attiecībā uz privātpersonu nokavējuma procents ir atšķirīgs, proti, lielāks. Tas tā, lai Tiesībsarga meitenēm ir ko darīt pēc pēdējās lietas.

Tiesa gan, te arī tiesām vajadzētu piedomāt, cik izmaksā viena vai vairākas sliktas darba organizācijas dēļ atliktas sēdes. Protams, šeit ir jābūt saprātīgām līdzsvaram, jo pieeja tiesai nenozīmē, ka visas lietas ir jāuzvar. Nodokļu tiesības kā tādas ir diezgan sarežģīta tiesību nozare, un ļoti bieži viennozīmīgi jau pateikt nevar – apmierinās, neapmierinās, pareizi, nepareizi. Tomēr šis ir jāpatur prātā.

Rezumējot visu iepriekšminēto. Visām valsts pārvaldes iestādēm ir ietekme uz uzņēmējdarbības vidi. Tomēr dažām tā ir izcili nozīmīga, konkrēti, jebkuras valsts nodokļu administrācijai. Iestādes resurss ir ierobežots gan kvantitatīvi, gan kvalitatīvi, tāpēc tas ir jāizmanto efektīvi, darbu pakārtojot konveijera principam. Jo augstāks līmenis, jo gudrākas galva, jo lielāka atbildība un naudas summas. Par gudrajām galvām notiek sīva cīņa darba tirgū, bet VID tai pieiet pasīvi un pat savas labāk atalgotās vakances nespēj nokomplektēt ar atbilstošas kvalifikācijas cilvēkiem.

P.S. Runa nav par visiem, bet daļu. Ir arī labi, gudri un kompetenti VID darbinieki, bet būtu forši, ja būtu vairāk. Un ne jau viens VID ir slikts. Arī dažādi īsti un pašpasludināti nodokļu juristi daudz ko sačakarē. Visbeidzot kaut kur savu artavu pieliek tiesneši, kam juridiskās metodes vietā reizēm ir revolucionārā pārliecība vai vienkārši slikta darba organizācija.

Protams, pašam personīgi strādājot juristu birojā, kas specializējas strīdos ar nodokļu administrāciju, prima facie labāka situācija ir, ja VID ir tizls. Vairāk uzvarētu lietu, ir, par ko birojā ierēkt, tomēr kaut kur pakausī ir tāda mazmazītiņa pilsoniskās nostājas urdziņa, kas lika uzrakstīt šo rakstiņu, tostarp arī kā bijušajam darbiniekam.

Arī es pirms padaudz gadiem biju izrādes “Idiots” galvenais varonis. Ha, tagad kāds VIDā sēž un lauzī galvu, kurš tad ir tas maita, kas raksta šo apsūdzības rakstu. Poncijs Pilāts? Jūda? Bruts?

Varbūt arī laiks kādam citam nodot pārvaldes grožus? Vairāk nekā desmit gadi vienā amatā, nav viegli palikt objektīvām pašam pret savu darbu. Ja pats esi veidojis visu sistēmu, tad tomēr grūti pieņemt, ka varbūt kaut kas ir kardināli jāmaina. Lēmumu pieņemšanas kultūra šobrīd ir tāda, lai tiesa domā un līdz Senātam. Tas pie nekā laba nenovedīs.

Novērtē šo rakstu:

95
8

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Četras lietas, kas pazudušas no Dabas resursu nodokļa likuma grozījumiem

FotoRažotājiem ir nepieciešama finansiāla motivācija samazināt iepakojumu un izmantot pārstrādājamu iepakojumu. Ir jāveicina pārstrādātu materiālu izmantošana un jāpadara neizdevīga atkritumu apglabāšana. Šķiet pašsaprotami, vai ne? Diemžēl pašlaik valdība nesaprotamu iemeslu dēļ bremzē jau ar visām iesaistītajām pusēm apspriestu likumprojektu un dod priekšroku no iedzīvotāju kabatām katru gadu maksāt ES 15 miljonus par nepārstrādātu plastmasas iepakojumu.
Lasīt visu...

21

Reklāmas, kas nepatīk kustībai „Par!”, ir jāaizvāc!

Foto2022. gada maijā Liepājas ielās ir konstatēti AS “Liepājas autobusu parks” piederoši autobusi, uz kuriem izvietota politiska un neviennozīmīgi vērtējama reklāma, par kuru esam saņēmuši iedzīvotāju pretenzijas. Uz vienas no autobusu reklāmām ir attēloti pieci dažāda vecuma bērni, sieviete un vīrietis, kā arī uzraksti “Latvija pirmā! Par dabisku ģimeni!”. Bet otra veida reklāma uz autobusiem ievietotā reklāma ietver politiskās partijas “Latvija pirmā” biedru kopbildi, kā arī uzrakstus “Latvija pirmā! Par dabisku ģimeni! Apvienosim Latvijas tautu!”.
Lasīt visu...

21

Mazliet par situāciju Ukrainā

Foto1. Krievu spēkiem ir vietēja mēroga panākumi, pārraujot frontes līniju Donbasa frontē pie Popasnas pilsētas. Tas ir izdevies, sakoncentrējot spējīgākās vienības, tajā skaitā “Vāgnera” grupu. Ir arī citi nelieli izrāvieni.
Lasīt visu...

21

Valdības varonīgie “mikrorestarti” nevairo cerību, ka ziemā cilvēki būs siltumā un par to spēs norēķināties

FotoAizvadītājā nedēļā valdība lielākoties bija aizņemta ar savu kārtējo krīzīti. Tomēr arī par tautu domāja. Vismaz tā varētu likties, pārlūkojot mediju publikāciju virsrakstus
Lasīt visu...

21

Jauna NATO stratēģija un “aizvainota aknu desa”

FotoVācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka atklāj, ka līdzšinējā NATO stratēģija paredz agresijas gadījumā vispirms pamest Baltijas valstis un pēc tam tās atkal atkarot. Bērboka uzskata, ka nepieciešama jauna NATO stratēģija, kas ļautu nekavējoties un vispusīgi atvairīt Krievijas uzbrukumu. Baltijas valstu aizsardzība tad vairāk gultos uz Vāciju. Tā ka, iespējams, drīzumā Dievzemītē atkal būs pa pilnam vācu puišu, meiču un, velns viņu zin’, kas tur vēl dienē.
Lasīt visu...

21

Tā kā tieslietās viss kārtībā, vēršu savas rūpes enerģētikas nozares virzienā

FotoEnerģētiskā atkarība ir viens no iedarbīgākajiem Krievijas ieročiem, kas tiek lietots neminstinoties, ja rodas vajadzība. To mēs redzam gan Ukrainā, gan nu jau arī pavisam blakus Somijā un citviet Eiropā. Nebūsim naivi, tas nenotiek bez vietējo enerģētikas jomas pārstāvju iesaistes, – viņi ir kļuvuši par daļu no Krievijas energosistēmas. Daži neapzināti, jo viņi vienkārši dara profesionāli savu darbu, daži arī ļoti apzināti, pārstāvot Krievijas intereses Latvijā.
Lasīt visu...

21

Krievu identitāte ir organizēta ap impēriski politiskiem simboliem

FotoAttiecībā uz padomju pieminekļiem ir viens aspekts, par ko jābūt skaidram priekšstatam - visā Eiropā šie pieminekļi ir vietējo krievvalodīgo identitātes konsolidācijas punkti. Un sociologiem ir daudzmaz skaidrs, kāpēc tas tā. Tie nav gluži piederības atraktori. Par tiem kalpo tā pati māju izjūta, un par to cits stāsts (cik plaši ietver mājas, sēta vai reģions Pribaltika).
Lasīt visu...

21

No Tamuža un Zakatistova lietas KNAB izkalis kārtējo čiku

FotoTagad jau piemirsies, bet 2018. gadā bija briesmīgs skandāls – KNAB darbinieki aizturēja Saeimas deputātu Artusu Kaimiņu Saeimas telpās. Nākamajā rītā deputāts tika palaists brīvībā. Kaimiņam kā aktierim izdevās izcila performance – samulsums, bailes, pēc tam varonīga apņēmība, kas atspoguļojās viņa sejā dažādos veidos. Tolaik Kaimiņam un viņa partijai vēl bija daudz fanu, kuri gaidīja elka iznākšanu no cietuma. Tā gan tagad ir tāla pagātne.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Būtu tikai godīgi mums un visai Rietumu pasaulei atzīt beidzot faktu: Krievija ir fašistiska valsts

Kopš kara sākuma paralēli turpinu lasīt viedokļus gan no Krievijas, gan...

Foto

Kad deputāte atzīstas, ka deputāti pārstāv kādas grupas intereses...

Priekšstats, ka deputāts pārstāv tikai sava vēlētāja “viedokli, uzskatus un vēlmes”, rodas:...

Foto

Dalītais īpašums: ko darīt tālāk?

Latvijā 90. gados notika revolūcija mājokļu sektorā. Pārmaiņas bija saistītas gan ar ēku īpašumu atdošanu bijušajiem īpašniekiem vai viņu mantiniekiem, gan...

Foto

Politisko attiecību līmenis, kurš kādreiz šķistu neiedomājams cinisms, tiek uzdots kā pašsaprotama norma

Šonedēļ Latvijas politikā notika sava veida fāzes pāreja. Nokāpšana vēl vienu līmeni zemāk....

Foto

Līdzšinējā ekonomikas ministra muļļāšanās un tās cena

Krievijas karš Ukrainā tiek finansēts no gāzes un naftas eksporta ieņēmumiem, un no šī kara pirmās dienas Latvijas valdības...

Foto

Uzņēmēju organizācijas aicina ekonomikas ministra amatu saglabāt Jānim Vitenbergam

Šobrīd, kad Latvija saskaras ar būtiskiem ģeopolitiskiem, sociāliem un ekonomiskiem izaicinājumiem, mēs, uzņēmējus pārstāvošās organizācijas un nozares,...

Foto

Krišjānis Kariņš ir uzsācis bērnišķīgu, bet vienlaikus bīstamu spēli

Vakar iekšlietu ministre Marija Golubeva paziņoja par savu demisiju šādiem vārdiem: “Ministru prezidents Kariņš, pakļaujoties nacionāļu ultimatīvajam...

Foto

Šobrīd mainīt ekonomikas ministru ir bezatbildīgi

Latvijas lielākā uzņēmēju biedrība – Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) norāda, ka pieaugošās ekonomiskās krīzes un kara radīto sarežģījumu...

Foto

Atgādinām, ka vairāk nekā trīsdesmit procentiem Latvijas pilsoņu dzimtā valoda ir krievu valoda

Sociāldemokrātiskās partijas “Saskaņa” valde pašreizējo situāciju Latvijā uzlūko ar nopietnām bažām. Atbildīgo institūciju...

Foto

Daži jautājumi par pieminekļa nojaukšanu

Vai ir iespējams, ka padomju vadība, plānojot parku un pieminekli Rīgā, ņēma vērā arī to, ko Krievijā sauc par sadarbību ar...

Foto

Daudzkrāsainās ļaunuma puķes

“Aiz ideālu daudzināšanas politiķi bieži vien meistarīgi slēpj savu neprasmi, melus un nevēlēšanos kalpot valsts interesēm.” Pjērs Buasts....

Foto

Pārējo būs apēdusi inflācija...

Ikdienā neaizstājamu pārtikas produktu cenas jau tagad ir pieaugušas par 30-50%. Un tas ir tikai sākums – energoresursu cenu lēciens un kara...

Foto

Pavļuts pauž necieņu pret Ministru kabineta apstiprinātajām darba samaksas garantijām veselības nozares darbiniekiem

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) pauž nožēlu par Veselības ministrijas...

Foto

Jūs taču neiedomājāties, ka es jutīšos vainīga vai atbildīga par kaut jel ko?

Policijai, tai skaitā speciālo uzdevumu bataljonam, ir uzdots īstenot nulles tolerances politiku pret...

Foto

Vismaz nākamos desmit gadus valstij ar krievvalodīgajiem jākomunicē krieviski

Par politisku nāciju. Krievvalodīgie dalās trīs grupās: 20% jau ir daļa no politiskās nācijas, 30% ar savu...

Foto

Vispār jau 10. maijā viss bija diezgan labi, vienīgi Satversme mums ir tāda, kāda ir

Es nosodu tos cilvēkus, kas svin Krievijas agresiju. Tai pat laikā...

Foto

Laiki dāsniem pabalstiem un atbalstiem ir beigušies

959 miljoni eiro uz budžeta deficīta rēķina 2020. gadā, 2 miljardi 104 miljoni eiro uz deficīta rēķina 2021. gadā...

Foto

Ticiet vai ne, bet patieso apdraudējumu es saskatu virtuālajā vidē

Ik gadu 9. maijā visā Eiropas Savienībā mēs atzīmējam Eiropas dienu. Šodien tās fonā norit karš Ukrainā,...

Foto

Zaļās partijas Tavara dīvainības

Šī gada 27. martā Jaunmoku pilī, tiekoties Latvijas Zaļās partijas (LZP), Latvijas Zemnieku savienības, Liepājas partijas un partijas Latvijai un Ventspilij vadītājiem, LZP priekšsēdētājs...

Foto

Cik slikti, ka Latvija uzņem daudz bēgļu, bet nez kāpēc negrib viņus integrēt

Ukrainas bēgļu uzņemšana iezīmē pagriezienu daudzu Eiropas Savienības dalībvalstu, it sevišķi Ukrainas kaimiņvalstu,...

Foto

Ministre Golubeva uzskata, ka "konstatētie nodarījumi nav masveidīgi". Vajag vairāk?

„Vērtējot šos gadījumus kopējā likumpārkāpumu kontekstā, viennozīmīgi var apgalvot, ka konstatētie nodarījumi nav masveidīgi,” pēc iekšlietu...

Foto

Ja ne mēs, tad kurš vēl aizsargās ģimenes vērtības?

Ģimene, laulība, bērni – tās ir augstākās garīgās vērtības. Šobrīd ir nepieciešams, lai mēs tās aizsargātu. Piesedzoties...

Foto

Nebakstiet bijušo čekas ziņotāju – pareizticīgo metropolītu Aleksandru!

Populāra Latvijas ārste ar Ukrainas saknēm LTV intervijā precīzi raksturoja mūsu sabiedrības attieksmi pret krieviem. Pat, ja viņi...

Foto

Rietumos esam tikuši, tomēr padomju lausku lasītājus neesam lāga pieskatījuši

Tik daudz laimīgu cilvēku seju kā 1990. gada 4. maija pievakarē pēc Latvijas Republikas Augstākās padomes balsojuma...

Foto

4. maija ideālus daudzi ir nodevuši gluži nemanot

Laikziņi šogad sola 4. maija aukstuma rekordus. Acīmredzot vēl nav pienācis mirklis noņemt šalles un novilkt cimdus, kas...

Foto

Okupācijas stabs. Mani un citu līkloči

Tā jautājumu un komentāru gūzma, ko pēdējo nedēļu laikā esmu saņēmis saistībā ar bēdīgi slaveno Pārdaugavas stabu, sāk radīt aizdomas,...

Foto

Jurašs Nr. 2 tēmē uz Saeimu?

Ja piedzīvojām situāciju, ka bija divi Juraši - viens fiziskais ar miesu un asinīm, kas staigāja pa ielu un sniedza...

Foto

Orda ir jāsagrauj

Lielākajai daļai no mums jau sen ir skaidrs no ikdienas pieredzēm, ka PSRS koloniālā minoritāte Latvijā pārstāv svešu pasauli, uz kuru mūsu kultūras...

Foto

Reirs melo

Latvijas lielākā uzņēmēju biedrība Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) vērš uzmanību, ka finanšu ministrs Jānis Reirs 28. aprīlī LTV raidījumā “Šodienas jautājums” sniedza...

Foto

Es dodos atpakaļ uz Latviju, kur visi mani apskauž un ienīst, jo man ir jauns funktieris

Esmu ceļā uz Madridi, lai dotos uz Latviju. Šis ir...

Foto

Aicinu valdību uz nekavējošu rīcību pārtikas cenu dramatiska kāpuma apstākļos: Latvijai draud bada gads

Izvērtējot situāciju lauksaimniecībā, jāsecina, ka atsevišķiem produktiem prognozēto 50% pieaugumu vietā, cena...

Foto

Domājam ar savu galvu!

Latvijas pilsoņiem! Krievijas iebrukums Ukrainā liek domāt arī par nenodrošināto un neskaidro Latvijas tautas stāvokli. Sabrūkot PSRS, kādi slepeni protokoli un, iespējams,...

Foto

Latvijai tuvojas vēl nepieredzēta krīze

Kurināmā, degvielas, elektrības, izejvielu un rezultātā pārtikas cenu kāpums jau ietekmē un ietekmēs vēl vairāk katru Latvijas iedzīvotāju. Viennozīmīgi visvairāk cietīs...

Foto

Kāpēc Ukraina uzvar?

Kāpēc Ukraina uzvar, lai gan frontes līnijā var būt zaudējumi, ir teritoriju okupācija, kritušie un civiliedzīvotāju deportācijas? Uzvar – morāli! Ukraiņu tautu, armiju...

Foto

Par pareizticības žandarmu Kudoru

Lai kā Andris Kudors necenstos zem Ukrainas karoga paslēpt, ka viņš ir patoloģisks melis, sektants un manipulators, padodas tas viņam ne pārāk...

Foto

“Bēgļi” no Krievijas nav jāuzņem, nekādas jaunas uzturēšanās atļaujas – terminētas, pastāvīgās, vienalga kādas!

“Latvijas Avīze” 20. aprīlī publicēja interviju ar Saeimas deputātu Ainaru Latkovski, kurā politiķim...

Foto

Ja sanāk verbāla saķeršanās ar putinistu

Daži praksē balstīti padomi domas konstrukcijai, ja sanāk verbāla saķeršanās ar putinistu....

Foto

Mūs aizmirsa!

Atsaucoties uz Ķīles Pasaules ekonomikas institūta publicēto informāciju par valstu sniegto atbalstu Ukrainai, kurā norādīta nepatiesa informācija par Latvijas sniegto atbalstu Ukrainas bruņotajiem spēkiem,...

Foto

Mēs esam atraduši jaunu veidu, kā paspēlēties ar pilsonību, tagad kā piesegu izmantosim Ukrainas bēgļus

Šobrīd Saeima skata grozījumus Pilsonības likumā, kuros nav noteikts, pie kādiem...

Foto

Sarkanā "profesūra" stingri stāv okupekļa sardzē

Viens no pazīstamākajiem sarkanās profesūras ideologiem Mārtiņš Kaprāns sociālajā vietnē “Twitter” ierakstījis: “Rodas iespaids, ka Kompartijas propagandas orgāna “Cīņa” tiešie...

Foto

Nomest līķautu atjaunotā dzīvē

“Vai jums nav zināms, ka mēs visi, kas Jēzus Kristus Vārdā esam kristīti, esam iegremdēti Viņa nāvē? Jo mēs līdz ar Viņu...

Foto

Mamuška

Ukrainas austrumos notiek karaspēka koncentrēšana izšķirošai milzu kaujai. Nav skaidrs, kāpēc tāda kauja būtu vajadzīga, tomēr abas puses apbrīnojamā vienprātībā savelk spēkus, apšauda viens otru,...

Foto

Spriežam par „kolektīvo Putinu”. „Zombie, what’s in your head?”*

Pēc ziņām, foto un video no Bučas šķiet, ka vārdi ir sekli un nespēj ietvert visu, kas...

Foto

Sankcijas – trīs piedāvājumi

Līdz ar sankciju paplašināšanu pret Krieviju un atbalsta (militārā, humānā, ekonomiskā, visa iespējamā) palielināšanu Ukrainai, ir vērts arī, tēlaini izsakoties, iztīrīt un...

Foto

Ienīst necilvēcību ir normāli

Krievijas karš un genocīds pret ukraiņiem daudziem ir radījis iekšēju cīņu pret arvien pieaugošām naida un dusmu jūtām pret okupantu necilvēkiem. Mēs...

Foto

Par karu Ukrainā un medicīnas konsekvencēm

Karš nozīmē agresiju pret cilvēku dzīvību un veselību. Ukrainas kara tuvākās un ilgtermiņa sekas veselībai kļūst katastrofālas. Televīzijas kanālos un internetā...

Foto

Ministri Golubevu netraucēt ar zagļiem: viņai jāizdomā jauns joku video

Jūrmalā atkal siro zagļi – melnīgsnēji vīreļi, kuri šoreiz uzdodas par „ukraiņiem” un meklē „darbu”. Tagad...

Foto

Nils rekomendē svecītes

Jāatzīst, ka, kamēr Rīgas “gauleiters” bija Nils Ušakovs, galvaspilsēta zēla tīri labi. Bija, par ko mēru sunīt, un par savu kabatu politiķis neaizmirsa,...

Foto

Okupācijas muzeja brīvdabas ekspozīciju vajag apmūrēt ar mūri

Ir skaidrs, ka okupantu pieminekli līdz 9.maijam mēs nepagūsim nojaukt. Ja vien krievi paši neuzmetīs atombumbu, tas stāvēs....

Foto

Mūsu policisti ir ļoti, ļoti, ļoti lojāli, nemaz nedomājiet to apšaubīt!

Valsts policija ir iepazinusies ar bijušā iekšlietu ministra M. Gulbja intervijas izteikumiem kādā raidījumā, kurā...

Foto

Man ir daudz domu par visu ko, bet visvairāk par lielisko mani pašu

Es citkārt domāju, kas tad ir mans noziegums pret valsti ar nosaukumu Latvija....