Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Nupat Centrālā statistikas pārvalde publicējusi svaigākos datus – jūnijā patēriņa cenu gada inflācija sasniedza 19,3%. Tas nozīmē, ka cilvēkiem rūpīgi jāsāk pārcilāt savu “patēriņa grozu”, lai izlemtu, no kā atteikties. No pienācīgas pārtikas, zālēm, grāmatām? No sapņa par savu mājokli?

Vienīgā reakcija no varas puses uz šo situāciju pagaidām ir tikai Finanšu ministrijas “optimistiskais” paziņojums - rudenī būs vēl sliktāk! Tad nešaubīgi tiks pārsniegti 2008.-2009. gada krīzes rekordi. Kā atceramies, toreiz krīze tika pārvarēta tādā veidā, ka Latvija zaudēja neatgūstamu resursu - vairākus simtus tūkstošu aizbraucēju. Jaunu cilvēku, ģimeņu ar bērniem, kuri nu jau iesakņojušies svešās zemēs. Vai Kariņa kungs nolēmis iet sava partijas biedra Dombrovska “karjeras” ceļu?

Valdošā koalīcija vēsā mierā noraida priekšlikumus, kas kaut daļēji varētu dzēst šo cenu pieauguma ugunsgrēku, piemēram, PVN samazināšanu precēm un pakalpojumiem, kur tas vistiešāk ietekmē cilvēku dzīves līmeni. Nu jau ar šādiem piedāvājumiem sprēgā pat koalīcijas pārstāvji, taču valdības vadītājs ir nesatricināms. Viņš skaidri izklāsta savu “funktieri” - jo lielākas cenas, jo vairāk budžets iekasē no katra pircēja PVN nodoklī. Naudiņa nāk, un rudenī, tuvāk vēlēšanām, varēs atzīmēties ar “labdarības” pasākumiem.

Protams, pašreizējā krīze nav tikai Latvijā; visa Eiropa meklē ceļus, kā to pārvarēt. Atšķirība tikai tā, ka citur tas tiek darīts, pirmām kārtām risinot cilvēku problēmas, bet mūsu valdošajai koalīcijai centrā ir sevis pašsaglabāšanās instinkti. Tāpēc iedzīvotājiem joprojām nākas dzīvot pieaugošā spriedzē - kam, kad un kādā apmērā valdība palīdzēs izdzīvot šo smago ziemu.

Par sevi valdošie ir parūpējušies godam - likumdošanā ietverta formula, kas valsts augstākajām amatpersonām nākamgad palielinās atalgojumu par 30-40%. Savukārt tiem, kam izdzīvošanas pamatā ir valsts noteiktais garantētais minimālais ienākums (GMI), tas joprojām paliek 109 eiro…

Ja valsts varas turētāji ir aizmirsuši šo savu pienākumu, tas viņiem ir jāatgādina. “Saskaņa” ir sagatavojusi pieteikumu Satversmes tiesai. Mēs prasām atzīt pašreizējo GMI līmeni par nelikumīgu. Ar šādiem ienākumiem nav iespējams nodrošināt cilvēka cienīgu dzīvi. Un cilvēka cieņa ir iemesls, kāpēc jāpastāv demokrātiskai tiesiskai valstij, - tā vismaz vārdos un savos lēmumos uz papīra raksta Satversmes tiesas tiesneši.

Vienreiz Satversmes tiesa jau ir norādījusi, ka GMI apmērs un veids, kā tas tiek noteikts, neatbilst Latvijas Satversmei. Taču valdībai ir pieticis nekaunības to ignorēt. Nāksies atkārtot vēlreiz. Jo Latvijai ir jākļūst par valsti, kur cilvēka cieņai ir jēga.

Novērtē šo rakstu:

118
11

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

6

Sanāca kā vienmēr, bet ticiet – risinājums top, un vainīgi ir visi citi, tikai ne es

FotoStraujiem soļiem tuvojas jaunā mācību gada sākums - 2022./2023. mācību gadā noslēgsies trīs gadu pārejas periods, kurā tiek ieviesta pilnveidotā mācību pieeja. Gaidāmais mācību gads paredz jaunās pieejas ieviešanu 3., 6., 9., 12. klasei. Neraugoties uz to, ka pārejas periods tuvojas noslēgumam, pedagogi norāda uz mācību materiālu trūkumu. Kā skolotāja varu tikai piekrist, ka, ieviešot jauno saturu, primāri bija nepieciešams domāt par mācību materiālu izstrādi un pieejamību. Līdzīgi kā ar mācībām tikai valsts valodā – mēs apzināmies, ka rīcībai patiesībā bija jābūt krietni ātrāk, un to, cik būtiski nepalaist garām iespēju labot iepriekš neizdarīto. Arī mācību līdzekļu jautājumā notiek aktīvs darbs, lai dažādos mācību priekšmetos nodrošinātu jaunu mācību resursu un metodisko līdzekļu pieejamību.
Lasīt visu...

21

Vēlēšanas kā mazohistu prieki

FotoPēc Latvijas Televīzijas pasūtījuma tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS jūlijā ir veicis aptauju un konstatējis, kā Latvijas pilsoņi balsotu, ja vēlēšanas notiktu tūlīt.
Lasīt visu...

21

Kā Rīgai panākt Viļņu, Tallinu un Ziemeļeiropu? Laiks secinājumiem

FotoRīga ir vienīgā pilsēta Baltijas galvaspilsētu vidū, kurā mirstība pārsniedz dzimstību un no kuras aizbrauc vairāk cilvēku, nekā iebrauc. Tam par iemeslu var būt pietiekami lielais rīdzinieku skaits, kuri nav apmierināti nedz ar dzīvi pilsētā, nedz ar dzīves kvalitātes progresu laika gaitā. Kopš gadsimta sākuma straujāko attīstību Baltijas galvaspilsētu vidū piedzīvojusi Viļņa. Jau šobrīd Viļņa ir Baltijas lielākā ekonomika un bagātākā pilsēta; turpinoties līdzšinējai tendencei, iedzīvotāju skaita ziņā Viļņa var apsteigt Rīgu jau 2025. gadā.
Lasīt visu...

21

Vai Rīga ir labi finansēta pilsēta?

FotoPilsētas budžeta apmērs un tā izlietošanas efektivitāte lielā mērā nosaka to, cik kvalitatīva ir pilsētvide. To Eiropas pilsētu sarakstā, kuru iedzīvotāji ir visvairāk apmierināti ar dzīvi pilsētā, pārliecinošā vairākumā ir bagātākās pilsētas, tai skaitā Cīrihe, Kopenhāgena un Stokholma, kur pašvaldībām brīvi līdzekļi pilsētvidei. Kā ar pilsētas budžeta iespēju audzēšanu veicas Rīgai?
Lasīt visu...

21

Par rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

FotoPubliskās atmiņas centrs ir sabiedrības institūcija, privāto tiesību juridiskā persona, kura netiek finansēta ar dotācijām no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem. 2022. gada 24. februārī centrs izdeva Satversmē nostiprinātās komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanas oficiālos vietvārdos ieteikumus, nosūtīja ieteikumus visām pašvaldībām, tajā skaitā Jūsu domei. Oficiālu domes atbildi centrs nav saņēmis.
Lasīt visu...

21

Parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta grozījumiem ir jāatkārto

FotoAr pietiekamu skaitu parakstu neatbalstītā "Latvijas vīru biedrības" ierosinātā parakstu vākšana referendumam par Satversmes 110. panta grozījumiem ir jāatkārto, taču, lai tā izdotos:
Lasīt visu...

6

Par Latvijas Republikas Satversmē noteiktā komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanu un rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu

FotoCienījamie Augšdaugavas novada domes deputāti! Publiskās atmiņas centrs (turpmāk - centrs) ir sabiedrības institūcija, privāto tiesību juridiskā persona, kura netiek finansēta ar dotācijām no vispārējiem nodokļu ieņēmumiem.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Vairāku tiesnešu, tostarp AT senatores Andas Briedes atbildība par Covid-19 epidēmijas ierobežošanas pasākumu neievērošanu

Tiesnešu ētikas komisija, Tiesnešu disciplinārkolēģija un Disciplinārtiesa ir vērtējusi to, vai izpildvaras...

Foto

Ir tādi Satversmes tiesas spriedumi, kuru nepildīšana valdošo eliti nesatrauc itin nemaz

13. Saeimas laikā ir bijuši vairāki Satversmes tiesas spriedumi, par kuru neizpildi Valsts prezidents pat...

Foto

Kāpēc valsts aizsardzības dienestam – jā!

Jūlija sākumā aizsardzības ministrs Artis Pabriks vēstīja par ieceri izveidot valsts aizsardzības dienestu, kuram, sākot ar 2023. gadu, tiks pakļauti...

Foto

Par ārkārtas sociālo situāciju

Mums priekšā ir grūta ziema – dziļa energoresursu krīze, iespējams pandēmijas saasinājums. No tā, cik saprātīgi un solidāri spēsim sagatavoties gaidāmajiem pārbaudījumiem,...

Foto

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis

Krievijas karš Ukrainā paātrinājis procesus sabiedrībā un daudziem atvēris acis. Tas noticis par ukraiņu asins cenu...

Foto

Satversmes tiesa ir jālikvidē

Šodien, 25.jūlijā Latvija pirmajā vietā (LPV) Centrālajā vēlēšanu komisijā iesniedza 4000 zīmju programmu un kandidātu sarakstu 14.Saeimas vēlēšanām. LPV savā 4000 zīmju programmā ir...

Foto

Ja mēs jautātu Jēzum pašam: "Skolotāj, kas ir ģimene?", mēs visdrīzāk saņemtu atbildi: "Kā ir rakstīts Dieva vārdā? Kā tu tur lasi?"

Mīļie draugi no Latvijas...

Foto

Atkal mani pārprot un nomelno!

Neprecīza ziņa par Latvijas Republikas Saeimas 2022.gada 14.jūlija grozījumiem Izglītības likumā ir radījusi satraukumu sociālajos tīklos un sabiedrībā. Ir pat parādījušies...

Foto

Skumji, ļoti skumji: atklāta vēstule sabiedrībai!

Jūs ziemā salsiet! Un daudzi arī nosals līdz nāvei! Bet "vietvalžiem" par to ir nospļauties, jo viņi būs siltumā un...

Foto

Kad Egils padzirdēja par „hūti”

Ar novēlošanos... bet vēlētos tomēr ieviest skaidrību tajā slavenajā "nācijas tēva" šmucē, kur viņš Gunāra Astras pieminekļa atklāšanā, ieskanoties valsts himnai,...

Foto

Par kartupeļiem un kolorado kāpuriem

Nenocietos un dažu Facebook lasīto rakstu iespaidā nolēmu izteikties sakarā ar valsts iekārtām, kuras esmu piedzīvojis un kurās ir dzīvojuši daudzi. Ak,...

Foto

Par sīkumiem, par bērnu audzināšanu

Es pelnu maizi, darbojoties tūrisma jomā. Ir forši, jo darbs ir brīvā dabā un ap Pāvilostu. Daru to nu jau 22...