Situācija pasaulē liek aizvien rūpīgāk izvērtēt un noslēgt gan legālos, gan nelegālos ceļus, pa kuriem agresorvalstī Krievijā no ārzemēm ieplūst mazākas un lielākas peļņas straumītes. Nav noslēpums, ka šīs valsts pilsoņi ieguldīja ievērojamus līdzekļus azartspēļu biznesā gan Eiropā, gan citur, un ieguldījumi nes atdevi.
Latvijā skaļākais mēģinājums ienākt azartspēļu tirgū notika šī gadsimta sākumā, kad ar krievu bijušo oligarhu Oļegu Boiko saistītā holdinga “Ritzio” struktūra ienāca Latvijā, nopirka „Vernisāžu” pie Vērmanes dārza un solīja to pārvērst par īstu azartspēļu Meku. Ne viss sanāca, kā bija iecerēts, taču publiskā informācija liecina, ka uzņēmums joprojām darbojas interneta azartspēļu tirgū, uz kurieni no slēgtajām spēļu zālēm pārceļas spēlmaņi.
“Ritzio” sevi pozicionēja kā Eiropas kompāniju. Un viņi tādi nav vienīgie – pēc azartspēļu darbības būtiskas ierobežošanas Krievijā šis bizness aizgāja pagrīdē vai no turienes tika pārcelts uz dažādām valstīm. Eiropas Savienībā krievi īpaši iemīļoja Kipru. Vai nu siltā klimata, vai attieksmes dēļ. Taču diezin vai viņu ietekme aprobežojas tikai oficiāli reģistrētos uzņēmumos.
Viens piemērs - Latvijā darbojas ārvalstu azartspēļu uzņēmumi “Optibet”’, kas oficiāli pieder zviedru azartspēļu rīkotājam “Enlabs AB”, bet tālāk ķēdīte caur Maltas uzņēmumu „BWIN HOLDINGS (MALTA) LIMITED” un ofšoru paradīzē - Menas salā reģistrēto „Entain plc” nonāk pie vismaz formālās patiesās labuma guvējas – 61 gadu vecās britu pilsones Džūlijas Stellas Deividas.
Taču ir kāda dīvainība – faktiskajam “Optibet” izpilddirektoram Dainim Niedram, kura oficiālais amats ir „ENTAIN galvenais operacionālais direktors”, piemīt ieradums regulāri lidot ne jau nu uz Stokholmu, bet tieši uz Kipru. Ja nelido viņš, tad valdes loceklis Georgijs Ustinovs.
Un diezin vai D. Niedras mērķis ir gozēties Kipras pludmalēs vai censties ieraudzīt Afrodītes otrreizēju dzimšanu no jūras putām. Runā, ka viņš brauc tikties ar Kipras krieviem. Neatbildēts paliek jautājums, vai tā ir tikai diezgan regulāra konsultēšanās ar krieviem, kas azartspēļu biznesā apēduši ne vienu vien pudu sāls, vai arī šiem krieviem ir daudz lielāka ietekme uzņēmumos Latvijā? Vai arī konsultācija ir pavisam citā jomā, par ko arī jāinteresējas pavisam citiem dienestiem?
Piebildīsim, ka D. Niedre ir mēģinājis darboties uzņēmējdarbībā dažādās nozarēs, no biroju administratīvajiem pakalpojumiem līdz mazumtirdzniecības, turklāt vienmēr neveiksmīgi. Taču “Optibet” "astoņkājis", kur viņš ieņem nozīmīgu amatu, strādā ar miljonos mērāmu peļņu. Kā pats atzinis portālam forbesbaltic.com – azartspēļu biznesā nonācis, pateicoties draugam Aleksandram Sirotkinam. Pēdējais bijis arī D. Niedras biznesa partneris.
Dzirdēts uzvārds? Protams, Nikolajs Sirotkins deviņdesmitajos gados bija pazīstams azartspēļu nozares darbonis, tika mēļots par viņa sakariem ar noziedzīgo pasauli, kas gan netika pierādīti. Tagad biznesā ir ienākusi jaunā paaudze, bet jautājums, vai tā nelieto vecās metodes, palicis.