Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

2013. gada nogalē AS „Rīgas kuģu būvētava” (RKB) saņēma „Dienas biznesa” balvu nominācijā „TOP 500 ražotājs”. Balva ir par 2012. gada panākumiem, kad  RKB palielināja savu apgrozījumu līdz 184,26 miljoniem latu, un tas ir par 87% vairāk salīdzinājumā ar 2011. gadu. Līdz ar to ražošanas apjoma ziņā RKB kļuva par otro lielāko uzņēmumu valstī – aiz „Liepājas metalurga”.

23,6 miljoni rūpnīcai…

RKB mazākuma akcionāru iniciatīvas grupa, kurā darbojas gan uzņēmēji, gan ekonomisti, ir izanalizējusi stāvokli RKB. Tiesa gan, izmantojot tikai publiski pieejamu informāciju: visi mazākuma akcionāru mēģinājumi (pēdējais bija 2012. gada aprīlī) panākt savu pārstāvniecību RKB padomē ir cietuši neveiksmi.

Taču arī publiski pieejamās informācijas analīze ir satraucoša. 2012. gada spožos rezultātus RKB ir panākusi, pateicoties vienam vienīgam pasūtījumam par peldošās naftas urbšanas platformas piegādi, un arī šis pasūtījums nepavisam nav „nevainojams”. RKB nav izgatavojusi pat nevienu šīs platformas detaļu, bet rūpnīcas valdes priekšsēdētāja Vasilija Meļņika apgalvojumi, ka Singapūrā būvētajai platformai RKB veikusi inženieru atbalstu, ir vienkārši smieklīgi – nedz Latvijā, nedz Baltijas valstīs naftas ieguves iekārtu būves speciālistu nav vispār.

Tātad tas bija vienkāršs, vienreizējs starpnieku darījums, kura nozīmīgums, ja vērtējam rūpnīcas perspektīvas, ir visai apšaubāms. Pasaules tirgū starpniekus nemīl. Turklāt šajā darījumā nav iespējams runāt par jelkādu „caurspīdīgumu”: RKB valde ir darījusi visu, lai „lieka” informācija ārpusē nenonāktu.

Lai nu kā, fakti paliek fakti. Naftas platformas darījuma kopējā summa ir 400 miljoni ASV dolāru. Visi maksājumi notika caur Lielbritānijā reģistrētu RKB meitas uzņēmumu „North Sale Logistic Ltd” (NSL).

Interesantākais šajā darījumā ir noslēguma posms. 2012. gada decembrī tika parakstīts nodošanas-pieņemšanas akts, ar kuru pasūtītājs pieņēma no RKB naftas platformu un tūlīt pēc tam pārskaitīja uz RKB rēķinu pēdējo līgto summu. Saskaņā ar RKB finanšu atskaitēm 2012. gada 31. decembrī uzņēmuma rēķinā bija 23,6 miljoni latu. Tajā pašā 2012. gada decembrī uzņēmums NSL tika pārdots. Cita starpā tas deva iespēju NSL darījumus neiekļaut RKB konsolidētajā bilancē – tātad nodrošināt, ka uzņēmums Latvijā netiek kontrolēts. 

… vai kam citam?

Tomēr 2013. gada pirmajā kvartālā 23,6 miljoni latu tika pārskaitīti nu jau bijušajam meitas uzņēmumam NSL, kurš vairs nebija RKB īpašums – t.i., nauda tika atdota pilnīgi svešai firmai. Kāds ir tālākais šo miljonu ceļš? Tas mazākuma akcionāriem nav zināms, kaut arī šī nauda būtībā uzskatāma par RKB peļņu un tās daļa varēja tikt izmantota dividenžu izmaksāšanai.  

Taču tā nu tas ir: 23,6 miljoni latu „pazuda” no apgrozības Latvijā, un rūpnīcā tie vairāk nav redzēti. Apbrīnojami, ka Latvijas „kompetentie orgāni” Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) personā nav uzskatījuši par iespējamu kaut vai pavirši pārbaudīt šo Latvijas apstākļos milzīgo darījumu. Cik daudz „šķēpu” tik salauzts, piemēram, par VAS „Pasažieru vilciens” plānoto jaunu vilcienu pasūtījumu – turpretim RKB gadījumā pilnīgs klusums! Jebkurā gadījumā mazākuma akcionāriem ir pamats uzskatīt, ka viens no šo darījumu mērķiem bija „izņemt” no RKB naudu, lai tā nonāktu „īstajās” rokās un tiktu izmantota „īstiem” mērķiem.

Patlaban pasaules tirgū konjunktūra nav kuģu būvētājiem un remontētājiem labvēlīga, tomēr RKB ar daudziem sarežģījumiem ir tikusi galā. Tas gan nenozīmē, ka RKB var atļauties ne no šā, ne no tā pārskaitīt milzu summas svešai firmai uz ārvalsti. Taču tas ir noticis. Kāpēc? Iespējams, skaidrību šajā lietā vieš RKB valdes priekšsēdētāja Vasilija Meļņika līdzšinējā darbošanās. 

Bizness un savtīgums

Protams, jebkura biznesa pamatā ir personīgas intereses, savtīgums. Taču normāls, perspektīvā domājošs uzņēmējs allaž meklēs līdzsvaru starp paša kabatu un nepieciešamību ieguldīt uzņēmuma attīstībā. Meļņika biznesmeņa karjera saistīta ar veselu virkni uzņēmumu. Un ir viegli pamanāma kāda likumsakarība: lielum liela daļa uzņēmumu, kas ir nonākuši viņa interešu lokā, samērā ātri nonākuši bankrota stāvoklī. Pēc tam uzņēmuma aktīvi tiek pārdoti, pats Meļņiks nopelna un no uzņēmuma aiziet.

AS „Ogre” – rūpnīca pārdota ar atslēgtu siltumenerģiju, gāzi, ūdeni, elektroenerģiju.

SIA „Gulbenes Degviela” un „Latelektro Gulbene” – pārdoti pēc darbības apturēšanas.

AS „Kategat Dredging” – izpārdota vesela flote.

AS „Latvijas ūdensceļi” – bankrotējusi.

Tie ir tikai daži no Meļņika „biznesa projektiem”. Un tagad izskatās, ka Meļņiks tiem grasās pievienot arī RKB, kura īpašumu viņš izmanto, lai atrisinātu citu uzņēmumu finanšu grūtības.

Piemēram, viens no Meļņikam piederošajiem uzņēmumiem SIA „EiroSteel” bankrota situācijā nonāca praktiski tūlīt pēc tam, kad būvniecības nozarē iestājās krīze. Taču – ak tu brīnums! – uzņēmums, kuram nebija nekādu nopietnu īpašumu un kura apgrozījums nesasniedza pat pusmiljonu latu „pēkšņi” saņēma „UniCredit Bank” aizdevumu 2,9 miljonu eiro apmērā.

Kā „EiroSteel” nodrošināja kredītu? Varbūt to izskaidro ieraksts Kuģu reģistrā: apmēram tajā pašā laikā un – kāda sakritība! – par tādu pašu summu par labu „UniCredit” bankai ir noformēta RKB ķīla – peldošais doks! RKB no bankas nekādu aizdevumu nav saņēmusi, tādēļ rodas pamats aizdomām, ka doks ieķīlāts, lai kredītu saņemtu „EiroSteel”.

Diezin vai šie darījumi ar divu dažādu uzņēmumu līdzekļiem ir nevainojami no likuma viedokļa. Ja „EiroSteel” nespēs norēķināties ar banku, RKB zaudēs vienu no saviem galvenajiem ražošanas līdzekļiem. Vai pats Meļņiks ir izvērtējis šo risku? Vai varbūt tas viņu nemaz neinteresē?

Mazākuma akcionāri uzskata, ka šādi darījumi apdraud uzņēmuma eksistenci. Taču faktiskais akciju sadalījums viņiem neļauj jelkādā veidā ietekmēt procesus rūpnīcā. Atliek tikai noskatīties, kā RKB vadība spēlējas ar kopīgo naudu un rada pamatu aizdomām par otru „Liepājas metalurgu” – tikai tagad Rīgā.

Novērtē šo rakstu:

0
0

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

15

Latvijas Nacionālā bibliotēka aicina Valsts prezidentu kļūt par pirmās latviski izdotās grāmatas piecsimtgades notikumu patronu

FotoValsts prezidents Egils Levits ar dzīvesbiedri Andru Leviti šodien apmeklēja Latvijas Nacionālo bibliotēku (LNB), simboliski atzīmējot vienu gadu kopš prezidenta stāšanās amatā. Valsts prezidents ar LNB pārstāvjiem pārrunāja humanitāro zinātņu un digitālās jomas nozīmi Latvijas kā modernas valsts stiprināšanā.
Lasīt visu...

21

Ja ir TĀDS “tautu tēvs”, tad labāk tautai dzīvot kā bārenei

FotoPasaulē ir un ir bijuši vairāki “tautas tēvi”. Tiesa, šāda iezīme ir tikai totalitārajiem režīmiem. Viens no visredzamākajiem – Staļins. Tomēr tagad viņam ir uzradies nopietns konkurents. Tiesa, ne jau paveikto darbu ziņā, tur nu Staļinu neviens nepārspēs, nu, pēc apjoma noteikti. Tad kurš ir šis “izredzētais”?
Lasīt visu...

21

Pārdomas pēc grāmatas "Viltvārdis" izlasīšanas

FotoVispār jau cilvēcīgi Levitu var saprast, nedaudz pat izjūtu līdzjūtību. Kādas dzimtas piedzīvotās epizodes, iespējams, gadu gaitā radu daudzreiz pārstāstītas un piepušķotas - tādas palikušas sirmā vīra atmiņā. Kurš būtu domājis, ka kāds Lapsa pēc 30 gadiem cilās 90. gadu intervijas?
Lasīt visu...

21

Ko gada laikā paveicis nācijas tēvs un visas tautas prezidents

FotoValsts prezidenta Egila Levita prezidentūras pirmā gada (2019. gada 8. jūlijs–2020. gada 6. jūlijs) kopsavilkums.
Lasīt visu...

6

VID pieeja veicina to, ka uzņēmējs ir gatavs pat atsaukties noziedznieku aicinājumiem sadarboties

FotoValsts ieņēmumu dienestam (VID) ir būtiska loma valsts budžeta ieņēmumu veidošanā. Tomēr visbūtiskākā ir nodokļu maksātāju loma un rīcība. Likumsakarīgi, ka nodokļu nomaksas apjoms ir atkarīgs no tā, cik efektīva ir VID sadarbība ar nodokļu maksātājiem. Uzticēšanās ir svarīgs šīs sadarbības priekšnoteikums.
Lasīt visu...

12

Toreiz un tagad jeb Mīti un patiesība par dzīvi Latvijā padomju laikā

FotoVien reta tēma tiek apspriesta tik emocionāli, bet bieži vien – pat agresīvi, kā šī. Un tas ir saprotams – PSRS (Padomju Sociālistisko Republiku Savienība) laiki tik ļoti atšķiras un kontrastē ar mūsdienām, ka neatstāj vienaldzīgu gandrīz nevienu. Īpaši, ņemot vērā, ka tā nav tik sena pagātne un vēl ir daudz cilvēku, kuri “toreiz” ir dzīvojuši.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi Foto

Totalitāro žurku cīņa par varu: kurš kuru iznerros

Pašsaprotams, ka sabiedrotos (draugus) aicina ciemos kā ikdienā, tā arī svētku dienās. Īpaši jau svētku dienās. Nav šaubu,...

Foto

Ja tas, ko raksta grāmatā „Viltvārdis”, ir taisnība, tad Nācijas tēvam ir jāatkāpjas

1. Ja viss tas, ko grāmatā Viltvārdis, raksta Lato Lapsa, ir taisnība, tad Nācijas...

Foto

Ko apliecina pieminekļa zīme

Mantojums ir visapkārt, tas, paaudžu paaudzēm uzkrāts, veido mūsu šodienu – kā fons un vērtību radītājs. Tas, ko redzam, paliek mūsos, tāpēc...

Foto

Tagad es piesaku valsts digitalizācijas reformu

Ministru kabinetā (MK) apstiprināts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotais informatīvais ziņojumus "Par valsts pārvaldes informācijas sistēmu arhitektūras...

Foto

Manas pārdomas par Latvijas himnu

Mūsu valsts himnā centrālais jēdziens ir Latvija. Toreiz, kad himna radās, priekšstats par Latviju bija jauns. Latvija kā vienota zeme –...

Foto

Muļķība vai pasūtījums?

Sliktāku variantu kā noplēst Pasaules tirdzniecības centra (PCT) labi saglabāto ēku Elizabetes ielā 2 (attēlā - idejas "bīdītājs", kultūras ministrs Nauris Puntulis) tikai...

Foto

Prezidents un Drāma

Katra globāla krīze ir būtiski mainījusi pasauli. Pirmais pasaules karš sievietēm saīsināja matu un kleitu garumu, jo vīriešu skaits bija dramatiski samazinājies, bet...

Foto

Kad "sabiedriskā radio personība" ignorē sabiedriskā radio ētikas kodeksu

Šī gada 19.jūnijā Latvijas Radio 5 darbiniece Karmena Stepanova savā oficiālajā LSM “radio personības” profilā norādītajā twitter.com...

Foto

Augstākā tiesa gandrīz visā mums piekrita, bet spriedumu nez kāpēc tomēr atcēla

Kultūras ministrija (KM) turpina uzsvērt, ka valsts ir pilnībā norēķinājusies par Latvijas Nacionālās bibliotēkas...

Foto

Politiķa statuss pats par sevi nav pietiekams pamats atklāt sabiedrībai informāciju par politiķa privāto dzīvi – ka Juta Strīķe universitātē iestājās kā Anna Potapova

Augstākās tiesas...

Foto

Izglītība

Grūti laiki rada stiprus cilvēkus, stipri cilvēki veido labus laikus, labus dzīves apstākļus. Labi dzīves apstākļi rada vājus cilvēkus, un vāji cilvēki rada grūtus laikus....

Foto

Bagātie un slavenie arī raud, jeb turīgie prasa pabalstus

Koronavīrusa radītā krīze pamatīgi iedragāja daudzus biznesa sektorus, piemēram, restorānu un viesnīcu biznesu, tūrisma un izklaides industriju....

Foto

Mēs enerģiski aizņemamies uz nākotnes rēķina

Ļoti cienījamās Saeimas deputātes! Augsti godātie Saeimas deputāti! Dāmas un kungi! Šodien noslēdzas spraigs darba cēliens, un turklāt vairākus mēnešus...

Foto

Sabiedriskās televīzijas blēņas par okupāciju „skatītājam parastajam”

Filma "Parasta okupācija" diemžēl ir kārtējais piemērs tam, ka, mēģinot iztikt bez vēsturniekiem vēsturei veltītu jautājumu analīzē, nekas izcils...

Foto

Esam pret jebkādu Augstskolu likuma redakciju, kurā pieļauta tādu rektoru ievēlēšana, kas nezina latviešu valodu un nespēj to lietot

Saskaņā ar pašlaik plaši apspriesto un kritizēto...

Foto

Ārstu blakusdarba ierobežošana var novest pie medicīnas personāla kritiska trūkuma

Latvijas Slimnīcu biedrība kategoriski iestājas pret publiskajā telpā izskanējušo politikas veidotāju ideju ierobežot ārstu darbību -...

Foto

Valsts politiskā vadība izšķīrās palikt savā vietā un pielāgoties, nevis cīnīties pret agresiju un protestēt pret notiekošo

Latvijas patrioti! Godātie klātesošie! Pirms 80 gadiem – 1940....

Foto

Džordž Stīl, tiec galā ar saviem kompleksiem

Džordž Stīl, Latvijas pilsoni, Attīstībai/Par dibinātāj un biedr, cik saprotu. Es Jūs, Džordž Stīl, uzrunāšu uz "Tu". Uz šo ierakstu mani...

Foto

Saprātīga izvēle

Cilvēkus nosacīti varētu iedalīt divās grupās: tajos, kuri pieņem saprātīgus lēmumus, un tajos, kuri pieņem nesaprātīgus lēmumus....

Foto

Pūces kundze nodokļu maksātāju naudu mums un citiem sadalīja ļoti labi un pareizi; kas nemācēja pareizi paprasīt, pats vainīgs

Var piekrist pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" publikācijas...

Foto

Par nodokļiem, dzīvi un brīvību

Obligātie nodokļi nozīmē, ka zeme ir iekarota, tā pakļāvusies kādam pārspēkam. Tautu var pakļaut un paverdzināt kā vietējie, tā svešzemju varmākas....

Foto

Kad rasisma apkarotājiem entuziasma vairāk nekā saprāta

Dārgie draugi. Esam saņēmuši pārmetumus no Aijas Ingrīdas Abenes (jautājums tiek diskutēts arī viņas pārstāvētās partijas Attīstībai/Par "Facebook” profilā)...

Foto

Lai nepieļautu nacionālā kultūras mantojuma izpostīšanu Rīgas centrā, sākta iedzīvotāju parakstu vākšana

Internetā sākta parakstu vākšana, lai panāktu, ka netiek izpostīts Alberta ielas 9 Konstantīna Pēkšēna...

Foto

Krievija turpina aktīvi melot par COVID-19 nekaitīgumu

Līdz šim mediju un sociālo tīklu vidē ir parādījies ārkārtīgi daudz Kremļa vēstījumu par COVID-19 vīrusa izplatību. Tiek izplatītas...

Foto

„Wagner” algotņi Lībijā – Putina naivā lielgabalgaļa

Krievijas karavīru mentalitāte būt par naivu lielgabalgaļu nav mainījusies kopš Ivana Bargā laikiem, - šādu secinājumu var izdarīt no...

Foto

Cilvēku un mājlopu čipošana un čipi

Pašreiz, iespējams, notiek viena no pasaules vēsturē lielākajām kriminālām krāpšanām un apmaušanām – pasludināta viltus kroņa vīrusa izraisītās slimības viltus...

Foto

Aicinām pārtraukt darbus Skanstes dārziņos uz putnu ligzdošanas laiku

Nodibinājums "Dzīvnieku policija" un Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina pārtraukt Skanstes ielas dārziņos paredzētos darbus vismaz līdz šī...

Foto

Grēkāzis ir, upurnazis trinas

Vecam sunim jaunus trikus neiemācīsi. Mežu daudzīpašnieks Modris Fokerots riskē sabiedrības ilgākā piemiņā palikt tieši kā uzskatāma ilustrācija šai parunai....

Foto

Pieprasām atsaukt raidījumā "Nekā personīga" paustās nepatiesās un maldinošas ziņas

SIA Pata un SIA Pata Board advokāti ir vērsušies SIA All Media Latvia ar pretenziju, kurā...

Foto

Dieva valstība

Jānis Kristītājs ir teicis: «Atgriezieties no grēkiem, jo Debesu valstība ir tuvu klāt pienākusi.» (Mt 3:2) Ar šādiem vārdiem Jānis Kristītājs sāka savu publisko...

Foto

IZM izstrādātie Augstskolu likuma grozījumi ir brāķis, kas būtiski jāuzlabo

Rektoru padome atklātā vēstulē vērsusies pie Saeimas deputātiem, kā arī Latvijas augstskolu mācībspēkiem un studentiem, informējot,...

Foto

Tumsas spēki mēģina ierobežot mūsu iespējas tērēt nodokļu maksātāju miljonus tā, kā mēs vēlamies

Ar nekorektu un godprātīgas konkurences principiem neatbilstošu vēstuli Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu...

Foto

Latvijā ar novadu reformu cenšas ievilkt un nostiprināt okupāciju radītās sekas – kam tas izdevīgi?

Latvija kā novads, kā zeme gadsimtu gaitā bija dažādu okupācijas jūgu...

Foto

Valdība plāno pieņemt ar nejēdzībām pārpilnas dzīvnieku labturības prasības

Šajās dienās Ministru kabinets pieņem noteikumus „Dzīvnieku labturības prasības dzīvnieku patversmēs un dzīvnieku viesnīcās”. Nosaukšu tikai lielākās...

Foto

Tas apdraudēs dzīvības

Veselības ministrijas tuvākajā laikā plānotā slimnīcu līmeņu pārskatīšana var būtiski samazināt ārstniecības pakalpojumu pieejamību reģionu iedzīvotājiem....

Foto

Aicinu nepakļauties šauras personu grupas spiedienam un balsot par Varakļānu novada iekļaušanu Madonas novadā

Kā Varakļānu novada iedzīvotājs un viens no lielākajiem novada uzņēmējiem vēršos pie...

Foto

Viss, kas šobrīd notiek Latvijā, ir totāls cilvēktiesību un tiesiskuma pārkāpums

Viss, kas šobrīd notiek Latvijā, ir totāls cilvēktiesību un tiesiskuma pārkāpums. Un Jums un mums...

Foto

Troļļi

Troļļošana - tas nav tikai internets, tā ir sadzīvē sen izmantota metode kādu ietekmēt, kādu nosodīt, kādam sariebt. Tas notiek skolās, darba vietās un citos...

Foto

Vai Latvija izmantos vai izniekos jaunas biznesa iespējas post-COVID pasaulē?

Savulaik vēl jaunā un naivā Latvija sapņoja kļūt par banku paradīzi – “tuvāk par Šveici”. Par...

Foto

Pieprasu pārtraukt pārkāpt Satversmi un Saeimas Kārtības rulli: vēstule Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei

Saskaņā ar Satversmes 15.pantu "Saeima savas sēdes notur Rīgā un tikai ārkārtīgu apstākļu...

Foto

Kā tagad pareizi vajadzētu „apgūt” Eiropas naudu

Eiropa gatavojas vērienīgai ekonomikas atjaunošanas programmai, plānojot tērēt simtiem miljardu, iespējams, pat triljonu eiro. Tā ir labā ziņa. Pats...

Foto

Notiek valsts apvērsums: ja jūs tagad necelsieties, tad paši vainīgi

Saeimas Prezidijs ir sasaucis Saeimas attālināto ārkārtas sēdi 2020.gada 26.maijā pulksten 14.00 (e-Saeima platformā). Tas ir...