Sākums Kas mēs esam Kontakti Jūsu ieteikumi un jautājumi Reklāma Mobilā
Foto

Vai sadales tarifgeita?

Aivars Strakšas
07.08.2023.
Komentāri (51)

Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija šī gada 26. aprīlī paziņoja, ka AS "Sadales tīkls" atļautie ieņēmumi no 01.07.2023. ir palielināti par 22%, no kā varēja secināt, ka vidēji sadales tarifiem vajadzētu pieaugt par apmēram tiem pašiem 22%. Tas, protams, šķita stipri labāk nekā rudenī piesolītais 75% pieaugums. Vienlaicīgi periods, kuram ir noslēgts tarifs, tika pagarināts no 2,5 uz 4,5 gadiem.

Šajās dienās iedzīvotāji sāk saņemt rēķinus par jūlija mēnesi un var pārliecināties par savām personīgajām izmaiņām sadales tarifā, kas ir krietni konkrētāk par abstraktajiem vidējiem 22%.

Tātad mans personīgais gadījums.

Dzīvoklis, 20 A, trīs fāzes. Apmēram tāds varētu arī būt standarta risinājums šajā gadsimtā būvētajās daudzdzīvokļu mājās.

Sadales tarifs par jūniju, salīdzināšanas nolūkos koriģēts ar jūlija elektrības patēriņu. - 9,93 eiro.

Par jūliju - 24,20 eiro.

Tātad pieaugums 2,4 reizes. Tā stipri patālu no vidējiem 22%.

Viss pieaugums ir fiksētās samaksas daļai no 4 eiro mēnesī uz 18,40 eiro mēnesī. Tātad pieaugums 4,6 reizes.

Rodas virkne jautājumu.

Pirmkārt, kā jaunie tarifi iet kopā ar "zaļo" kursu, kura pamatā ir pāreja no fosīlā kurināmā uz "zaļi" saražoto elektrību?

Atceramies, ka pagājušajā gadā tika intensīvi reklamēta apkures pārbūve no dabasgāzes uz siltumsūkņiem. Tāpat elektroauto tika virzīti ar domu, ka tie samazinās benzīna un dīzeļdegvielas izmantošanu. Kas tad te notika? Ievilināja " zaļajās" lamatās un pacēla nodokļus? Vai tas ir jaunās Klimata un enerģijas ministrijas sveiciens visiem lētticīgajiem?

No otras puses saprotams, ka elektroauto izplatība samazina degvielas nodokļa ieņēmumus valsts budžetā. Tātad katrs elektroauto rada konkrētus zaudējumus valstij. Tas ir mēģinājums kompensēt zaudējumus caur sadales tarifu un tālāk dividendēm? Sanāk neloģiski, taču ne jau pirmo reizi tā notiek.

Manā gadījumā trīs fāžu elektrības lietderība ir tikai dēļ indukcijas elektriskās plīts. Ja man būtu gāzes plīts, tad trīs fāzes būtu pilnīgi liekas. Lobējam dabasgāzi? Ar tarifiem cenšamies ierobežot "zaļās" elektroenerģijas patēriņu? Pēc dažiem gadiem, iespējams, nebūs kur likt to zaļo enerģiju. Labā roka Klimata un enerģētikas ministrijā patiešām zina, ko dara kreisā?

Otrkārt, ja vienai gana lielai patērētāju daļai tarifs pieaug vairāk nekā divas reizes, bet vidējais pieaugums ir 22%, tad, no aritmētikas puses skatoties, kādai patērētāju grupai sadales tarifam vajadzētu samazināties vai vismaz nemainīties nemaz. Kuri ir tie elektrības patērētāji, kuru labā ir veiktas sadales tarifa izmaiņas? Ja tādu nav, tad 22% ir maldināšana, un to mēs redzēsim AS "Sadales tīkli" otrā pusgada pārskatā.

Nav īsti saprotams, kāpēc vajadzēja palielināt sadales tarifa darbības termiņu par 2 gadiem. Varbūt šeit arī slēpjas atbilde uz jautājumu. Tarifā visdrīzāk iestrādāja četru gadu plānoto vidējo izmaksu pieaugumu, kas neapšaubāmi būs lielāks nekā divu gadu periodam.

Treškārt, sadales tarifa pieaugums paātrinās inflāciju. Tātad dzīvošana Latvijā kļūs dārgāka, un tas ir bīstami, ja valstī, kuras ekonomika nav orientēta uz produkcijas ar augstu pievienoto vērtību ražošanu un turas pārsvarā uz zemām darbaspēka izmaksām, pieaug dzīves dārdzība. Ja mums būtu sava valūta, tad tā būtu tikai pusbēda, jo, devalvējot latu, konkurētspēja starptautiskajos tirgos tiktu atgūta. Pašlaik tas nav iespējams. Tātad tuvojamies nepieciešamībai pēc iekšējās devalvācijas, tas ir piespiedu dzīves līmeņa samazinājumam. Vienreiz jau tam gājām cauri. Kāpēc vēlreiz uzprasīties? Jaunie „Sadales tīkla” tarifi ir solis šajā virzienā.

Ceturtkārt, jāņem vērā, ka, samazinoties elektrības patēriņam, „Sadales tīkla” tarifi proporcionāli pieaugs. Aprēķinot tarifus, izmaksas tiek dalītas ar prognozēto piegādātās elektroenerģijas apjomu. Tas ir viens no ojektīvajiem faktoriem, kuru dēļ sadales tarifu izmaksām būs tendence pieaugt. Iedzīvotāju skaits samazinās, un ziņas par uzņēmumu slēgšanu pēdējā laikā dominē par ziņām par jaunu uzņēmumu atvēršanu. Tātad demogrāfijas problēmas arvien konkrētāk kļūst par ekonomikas un labklājības problēmām.

P.S. AS "Sadales tīkls" PR speciālisti nav bez humora izjūtas. Kā izrādās, jaunais Pamata tarifs man ir izdevīgs.

Attēlā – AS „Sadales tīkls” valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons (2021. gada atalgojums – 157 549 eiro)

Novērtē šo rakstu:

173
1

Seko mums

Iesūti ziņu
Mēs domājam, ka...

21

Arodbiedrības vēl varētu kļūt par reālu spēku darba tirgū, kas aizstāv darbiniekus un uzlabo viņu dzīves kvalitāti

FotoCik laba var būt diena Arodbiedrību vadoņiem, bet lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju tā ir trauksmaina! Droši vien jautāsiet – kādēļ trauksmaina? Mēģināšu ieskicēt trauksmes iemeslus vēsturiskā kontekstā.
Lasīt visu...

21

Mans amerikāņu draugs man pastāstīja patiesību par Donaldu Trampu, kas bieži tiek aizmirsta

FotoNeatkarīgi no tā, cik daudz mēs sacenšamies savās analīzēs un komentāros, lai rastu jaunus, gudrus veidus, kā pateikt "Tramps ir stulbs”, viņš, visticamāk, nemainīsies. Ar to mums ir jāsadzīvo. Šķiet, ka Eiropa nesaprot vienu lietu: Tramps ir ASV prezidents.
Lasīt visu...

21

Pie kā noved lēmumi, kas balstīti aplamos datos? Pie betonā izpļakarētiem simtiem miljonu

FotoIedomājaties, ka oriģinālā 2011, gadā pasažieru plūsma Rail Baltica tika plānota 3,26 miljoni pasažieru (2040 gadā). Pēdējā 2024.gada CBA dokumentos atradīsiet 51 miljonu pasažieru (2056. gadā).
Lasīt visu...

21

Krievijas dienesti izmanto nevalstiskās organizācijas, domnīcas un zinātniskos institūtus kā piesegu savām izlūkdarbībām, kā arī ietekmes operāciju īstenošanai

FotoRīgas rajona tiesa 14. februārī  piemēroja apcietinājumu Aleksandram Gapoņenko, kurš jau iepriekš ir ticis sodīts par nacionālā naida kurināšanu. Vladimirs Žirinovskis reiz solīja Baltijas valstis pārvērst par Krievijas guberņām, Gapoņenko droši vien cerēja reiz kļūt par gubernatoru... Bet nu būs jāsēž cietumā, nevis gubernatora krēslā.
Lasīt visu...

3

Re, kāds man bija foršs plezīrs Amerikā

FotoPagājusi nedaudz vairāk nekā nedēļa, kopš animācijas filma "Straume" pārrakstījusi Latvijas kino vēsturi, saņemot "Oskaru" kā labākā pilnmetrāžas animācijas filma. Kamēr filmas veidotāji turpina darbu pie nākamā projekta, tikmēr politikas veidotājiem arvien jādomā ne vien par plašāku atbalstu kino nozarei Latvijā, bet jāizmanto mirklis Latvijas tēla un Latvijas kā kino uzņemšanai draudzīgas valsts popularizēšanai.
Lasīt visu...

21

Rīgas Stradiņa universitātes studentu aicinājums Latvijas Republikas valdībai

FotoCienījamā Latvijas Republikas valdība! Ņemot vērā pašreizējo stāvokli valsts izglītības sistēmā, mēs, Rīgas Stradiņa universitātes studenti, lūdzam Jūs izskatīt mūsu priekšlikumus. Mēs ierosinām:
Lasīt visu...

21

Pabriks nav apdraudēts

FotoVisu Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pastāvēšanas laiku tikai divi politiķi ir saņēmuši reālus sodus. 2007. gadā "Jūrmalgeitas" izmeklēšanas rezultātā Juris Hlevickis tika ieslodzīts uz pieciem gadiem, taču pilnu sodu viņš tā arī nenosēdēja. Pagājušajā gadā Ķekavas vicemērs tika notiesāts par izspiešanu un saņēma četrus gadus.
Lasīt visu...

21

Musulmaņi vēlas uzcelt pirmo mošeju Latvijā. Kāpēc mēs nevaram ieklausīties viņu vēlmēs?

FotoDemogrāfija mūsdienu pasaulē Latvijai ir svarīga problēma. Latvijas iedzīvotāji pārstāj dzemdēt bērnus, un valdībai vēl nav bijis laika skaidri formulēt šīs problēmas risināšanas iespējas. Tajā pašā laikā valsti pārpludina arābu imigranti. Šī situācija, protams, negatīvi ietekmē latviešu tautu.
Lasīt visu...

Lursoft
Iepriekšējie komentāri un viedokļi